اختلال بی میلی جنسی، علت ایجاد و بهترین روش های درمان

توسط میترا سیفان
این مقاله توسط میترا سیفان ترجمه شده است.

بی میلی جنسی یا کمبود میل جنسی، یکی از اختلالات جنسی است که می‌­تواند به کیفیت رابطه زناشویی صدمه جدی وارد کند. زوجین می‌­توانند با شناخت علائم این اختلال و دلایل به وجود آمدن آن، از بروز این مشکل و عواقب متأثر از آن جلوگیری کنند.

فهرست مطالب
 • علائم اختلال بی میلی جنسی (کمبود میل جنسی)

  کاهش انگیختگی جنسی یکی از شایع­ترین اختلالات جنسی در خانم ­ها است. برای تشخیص گذاری این اختلال، فرد باید حداقل سه مورد از موارد زیر را تجربه کرده باشد:

  1.  علاقه فرد به فعالیت جنسی کاهش یافته یا به طور کلی از بین رفته باشد.
  2.  افکار یا خیالات جنسی (شهوت­ انگیز) کاهش یافته یا به طور کلی وجود نداشته باشد.
  3.  فرد نسبت به گذشته برای فعالیت جنسی پیش­قدم نشود و زمانی که شریک جنسی پا پیش گذارد، واکنش مثبت یا صحیح نشان ندهد.
  4.  تقریبا در همه تعاملات جنسی (حدود ۷۵ تا ۱۰۰% موارد) اصلا هیجان­ زده نشود یا لذت ن­برد.
  5. در واکنش به هرگونه محرک جنسی (مثلا محرک ­های بصری یا کلامی) در فرد هیچ میل یا برانگیختگی جنسی برانگیخته نشده یا شدت آن بسیار کم باشد.
  6. فراوانی یا شدت احساس ­های بدنی در اندام­ های تناسلی یا غیر تناسلی، در طول فعالیت جنسی و در تقریبا همه تعاملات جنسی کاهش یافته یا اصلا وجود نداشته باشد.

  برای تشخیص گذاری اختلال بی میلی جنسی، این نشانه ­ها می بایست حداقل حدود ۶ ماه ادامه داشته ­و ناراحتی شدیدی را در زندگی فرد به وجود آورده باشد.

  اختلال کمبود میل جنسی در آقایان به صورت زیر است:

  فرد به طور مستمر، افکار یا خیال­ پردازی­ های جنسی کم دارد یا اصلاً ندارد. همچنین میل چندانی به فعالیت جنسی ندارد یا اصلاً ندارد. قضاوت درباره نقض یا کمبود بر عهده روانشناس یا روان‌پزشک است که عوامل مختلف مؤثر بر عملکرد جنسی مثل سن، شرایط عمومی و شرایط فرهنگی  را در نظر می‌گیرد. این نشانه­ ها حداقل حدود ۶ ماه ادامه داشته ­اند و ناراحتی شدید به وجود می‌­آید که از نظر بالینی معنادار و با اهمیت است.

  انواع مختلف اختلال بی میلی جنسی 

  بی میلی در مردان و زنان انواع مختلف دارد که به شرح زیر است:

  – اختلال بی میلی جنسی اولیه

  در این نوع ازاختلال، کمبود میل جنسی از زمان فعال شدن فرد از لحاظ جنسی وجود داشته است.

  – اختلال بی میلی جنسی اکتسابی (ثانویه)

  در این نوع از اختلال، کمبود میل جنسی بعد از یک دوره فعالیت جنسی عادی، شروع می‌شود.

  – اختلال کمبود میلی جنسی تعمیم ­یافته

  در این نوع  از اختلال، بی میلی جنسی صرفا به بعضی از موقعیت ­ها یا همسر خود محدود نمی‌شود و در همه موارد فرد بی میل است.

  – اختلال کمبود میل جنسی موقعیتی

  در این نوع از اختلال، بی میلی جنسی صرفاً در حضور بعضی از انواع موقعیت ­ها یا  فقط در حضور همسر روی می‌دهد (یعنی ممکن است فرد در بعضی موقعیت ­ها یا با افراد دیگر بی میل نباشد).

  این اختلال از نظر شدت نیز به سه دسته خفیف، متوسط و شدید تقسیم می‌شود.

  اگر نیاز به مشاوره تلفنی یا آنلاین دارید روی دکمه زیر کلیک کنید
  برو به صفحه متخصص

  علت­ به وجود آمدن اختلال بی میلی جنسی

  علل به وجود آمدن اختلال کم میلی یا بی میلی جنسی میتواند بسیار متفاوت باشد. از جمله این عوامل می‌توان علل روانشناختی مثل مشکلات رابطه ای، مصرف برخی داروها، مشکلات پزشکی (مثل تیروئید پرکار) و فیزیولوژیکی و تغییرات هورمونی و حتی برخی عادت های مخرب را نام برد.

  کاهش میل جنسی

  برخی داروها که ممکن است موجب کاهش میل جنسی در افراد شود، عبارتند از:

  • داروهای ضد افسردگی
  • داروهای ضد بارداری
  • داروهای آنتی آندروژن­
  • داروهای ضد روان­پریشی و….

  اگر شما درگیر بیماری­ هایی هستید که ملزم به مصرف این دسته داروها می‌­باشید و مصرف دارو روی میل جنسی شما اثر گذاشته است؛ حتما با پزشک خود در این خصوص صحبت کنید.

  دیابت یک بیماری شایع است که  می‌تواند بر روی سیستم عصبی و عروقی شما تأثیر بگذارد. وجود این مشکل ممکن است برانگیختگی را دشوارتر کند زیرا بدن شما قادر به ارسال هورمون‌های لازم، خون و سیگنال‌های مرتبط برای برانگیختگی نیست.

  در خانم­ ها کاهش جریان خون به واژن، آسیب عصبی در لگن، عفونت مهبل یا مثانه، نازک شدن و خشک شدن بافت‌های واژن باعث کاهش میل جنسی می‌­شود.

  فقدان پاسخ­ های فیزیولوژیک معمول مثل لیزی واژن با فقدان احساس­ های وابسته به تحریک جنسی مشخص می‌شود. این مشکل معمولا به دنبال تغییرات هورمونی بعد از زایمان یا بعد از یائسگی به وجود می‌آید.

  اما کاهش انگیختگی در خانم­ ها و کاهش میل جنسی در آقایان همانند سایر اختلالات جنسی عمدتاً دلایل روان‌شناختی دارد.

  نکته بسیار مهم: عوامل روان‌شناختی زیادی وجود دارد که با کم شدن میل جنسی همراه است.

  این عوامل ممکن است شامل:

  نمونه ­هایی از بیماران سرپایی مرد که به دنبال درمان اختلال عملکرد جنسی بودند نشان داده است؛ علائم روانی اجتماعی، پیش‌بینی کننده‌های بهتری نسبت به عوامل هورمونی و سایر عوامل بیولوژیکی از اختلال بی­ میلی جنسی هستند.

  میل جنسی کم و مشکلات ناشی از برانگیختگی جنسی با توجه به سن، شرایط فرهنگی، مدت زمان علائم و وجود پریشانی متفاوت است.

  علل بی میلی جنسی در زنان

  بی میلی جنسی می‌تواند بنا بر دلایل مختلفی در زنان ایجاد شود. در واقع دلایل این بی میلی جنسی در زنان به سه دسته تقسیم می‌شود: 

   1. مشکلات جسمی: در بسیاری از مواقع بروز بیماری‌های جسمی می‌تواند به عاملی برای کاهش میل جنسی در زنان و عدم تمایل آن‌ها به برقراری رابطه تبدیل شود. ازجمله این مشکلات جسمی می‌توان به خشکی واژن، آتروفی واژن، کمبود ویتامین، زخم تناسلی، عفونت‌های تناسلی، درد در حین مقاربت، واژینیسموس و… اشاره کرد. 
  • مشکلات روحی و روانی: این بی میلی در رابطه جنسی زنان می‌تواند ناشی از مشکلات روحی و روانی آن‌ها باشد. استرس، عدم اعتماد به نفس، افسردگی، تجربه جنسی ناموفق، ترس از حامله شدن، افسردگی، احساس گناه و.. همه از عواملی هستند که می‌توانند موجب بی میلی جنسی در زنان شوند. 

  علل بی میلی جنسی در مردان

  در سرد مزاجی آقایان هم عوامل مختلفی می‌تواند تاثیرگذار باشد. مشکلات ژنتیکی، زیستی، عزت نفس پایین، تجربه‌های تلخ، سلامت جسمی و روحی و.. تاثیر بسیاری روی سرد مزاجی آقایان دارد. علاوه بر این موضوع اعتیاد، مصرف دخانیات، مشروبات الکلی و… هم در این اختلال بی تاثیر نیستند.  

  عوامل موثر در بی میلی جنسی

  ازجمله عواملی که می‌توانند در بی میلی جنسی موثر باشند و تاثیر بگذارند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 

  • دیدگاه افراد نسبت به رابطه جنسی: یکی از مهم‌ترین عوامل موثر بر بی میلی جنسی در آقایان و زنان، داشتن یک دیدگاه درست نسبت به روابط جنسی است. بسیاری از افراد با دیدن فیلم‌های پورن و جنسی توقعات نا به جایی از یکدیگر خواهند داشت. این دیدگاه می‌تواند مخرب و آسیب زننده باشد. 
  • مصرف دارو: وجود برخی از بیماری‌ها و مصرف داروها، می‌تواند موجب کاهش میل جنسی در زنان و مردان شود. بسیاری از داروهای افسردگی، داروهای مربوط به بیماری تیروئید و…هستند که میل جنسی افراد را کاهش می‌دهد. بهتر است این داروها را بدون دستور پزشک مصرف نکنید. 
  • برقراری رابطه جنسی در زمان و شرایط نامناسب: متاسفانه بیشتر افراد زمان و مکان درستی را برای برقراری رابطه جنسی انتخاب نمی‌کنند. زمانی که مشغله فکری زیادی دارید، خسته هستید و… طبیعتا زمان مناسبی برای برقراری رابطه جنسی نیست. سعی کنید برای داشتن یک رابطه جنسی بهتر و لذت‌بخش‌تر، نسبت به انتخاب مکان و زمان دقت و توجه بیشتری داشته باشید. 
  • عدم ارتباط عاطفی و جنسی درست: شناخت کامل افراد و داشتن درک متقابل از یکدیگر می‌تواند موجب استحکام روابط جنسی بین افراد شود. می‌توان گفت که بیشتر اختلافات بین زوجین در حیطه رابطه جنسی، به دلیل عدم شناخت کافی و نداشتن درک و آگاهی از یک ارتباط درست است. زمانی که نسبت به نیازهای یکدیگر شناخت کافی نداشته باشید نمی‌توانید رابطه عاطفی و جنسی متحکمی با هم برقرار کنید. 

  درمان گیاهی بی میلی جنسی

  علاوه بر مراجعه به پزشک و استفاده از دارو درمانی، راه و روش‌های بسیاری برای درمان بی‌میلی جنسی در آقایان و بانوان وجود دارد. یکی از کم‌عارضه‌ترین این روش‌ها، استفاده از داروهای گیاهی است. در واقع با مصرف داروهای گیاهی نه تنها دچار عوارض و معایب داروهای شیمیایی نخواهید شد، بلکه می‌تواند بر دیگر بخش‌های بدن هم تاثیرگذار باشد. در ادامه با داروهای درمان بی‌میلی جنسی در آقایان و بانوان بیشتر آشنا خواهید شد. 

  درمان گیاهی بی میلی جنسی در آقایان

  • چوب میخک: مصرف این ادویه می‌تواند با گشادی عروق و افزایش جریان خون در بدن موجب بالا بردن میل جنسی در آقایان شود. در حال حاضر بسیاری از افراد از نظر روحی و جسمی و به دلیل داشتن مشغله کاری تحت فشار هستند. از این رو با سرد شدن و بی میلی جنسی مواجه می‌شوند. استفاده از دمنوش چوب میخک می‌تواند به گرم شدن روابط کمک بسیاری کند. 
  • خردل: یکی دیگر از گیاهان دارویی دیگی که می‌تواند به افزایش میل جنسی در مردان کمک بسیاری کند، خردل است. این چاشنی می‌تواند موجب تحریک اندام‌ جنسی آقایان شود. 
  • جینسینگ: ریشه جینسینگ و دم‌کرده آن با داشتن آنتی اکسیدان می‌توانند روی غدد درون ریز بدن تاثیرگذار بگذارند. با تقویت سیستم عصبی و قدرت جنسی آقایان را افزایش خواهد داد. 
  • گشنیز: گشنیز علاوه بر اینکه می‌تواند مشکل پروستات آقایان را حل کند، می‌تواند در بی میلی جنسی آقایان تاثیرگذار باشد. 
  • سیر: در سیر ماده‌ای به نام آلیسین وجود دارد که می‌تواند میزان ترشح تستوسترون بدن را افزایش دهد. سیر با منبسط کردن رگ‌های ناحیه تناسلی آقایان می‌تواند موجب افزایش میل جنسی در آقایان شود. 
  • ادویه کاری: یکی از ادویه‌هایی که محرک، تقویت کننده و گشاد کننده عروق در بدن می‌باشد ادویه کاری است. 
  • جوز هندی: استفاده از جوز هندی می‌تواند به افزایش میل جنسی در آقایان کمک بسیاری کند، در واقع جوز هندی به عنوان یک محرک قوی عمل می‌کند. 
  • زعفران: زعفران می‌تواند علاوه بر اینکه بر تقویت روحیه و کاهش استرس و اضطراب فرد تاثیرگذار باشد، در درمان بی‌میلی جنسی در آقایان هم موثر عمل کند. 
  • پیاز: پیاز می‌تواند علاوه بر اینکه مشکلات جنسی و نعوظ در آقایان را درمان کند، می‌تواند درمان کننده کاهش میل جنسی در آقایان و سرد شدن آن‌ها در رابطه جنسی باشد. 
  • زنجبیل: طبع گرم زنجبیل می‌تواند در درمان بسیاری از بیماری‌ها ازجمله کاهش میل جنسی در آقایان موثر عمل کند. 
  • دارچین: دارچین دارای طبع گرم و خشکی است، از این رو می‌تواند در سفت شدن کمر آقایان، تقویت قوای جنسی و گرم شدن رابطه جنسی به شدت تاثیرگذار باشد. 

  درمان گیاهی بی میلی جنسی در بانوان

  • زعفران:  یکی از معروف‌ترین داروهای گیاهی برای درمان کاهش میل جنسی در زنان، زعفران است. زعفران می‌تواند موجب تحریک جنسی شود از این رو رابطه گرم‌تر و بهتری با شریک جنسی خود خواهید داشت. 
  • خارخاسک: بسیاری از افراد این دارو را با نام دفع کننده سنگ مجاری ادراری می‌شناسند. در حال حاضر از آن برای درمان بی میلی جنسی در بانوان استفاده می‌کنند. 
  • شراب قرمز: مصرف کمی شراب قرمز می‌تواند موجب افزایش میل جنسی بانوان شود. البته مصرف بیش از حد الکل هم در عین حال می‌تواند آسیب زننده باشد. 
  • عرق گزنه: عرق گزنه سرشار از ترکیباتی است که می‌تواند سطح تستوسترون بدن را افزایش دهد. به این ترتیب هرچه میزان تستوسترون در بدن بیشتر باشد فرد در حین رابطه جنسی احساس بهتری خواهد داشت. 
  • سیب: سیب یک میوه بهشتی است و خواص از ترکیبات مفید می‌باشد. بانوانی که روزانه یک سیب می‌خورند در مقایسه با دیگر بانوان میل جنسی بالاتری دارند. مصرف این میوه می‌تواند از آزاد شدن کورستین جلوگیری کند و همین امر می‌تواند موجب تقویت قوای جنسی افراد شود.
  • شکلات تلخ: شکلات تلخ می‌تواند سروتونین بدن را افزایش دهد، از این رو موجب بهبود خلق و خوی فرد می‌شود. از طرفی میل جنسی در زنان با مصرف شکلات تلخ افزایش پیدا می‌کند. 
  • قهوه: قهوه علاوه بر اینکه می‌تواند به تقویت روحیه فرد و شادابی آن تاثیرگذار باشد، می‌تواند موجب تقویت قوای جنسی زنان شود. 
  • عسل: عسل منبع غنی از آنتی اکسیدان‌ها در بدن است، بسیای از افراد بر این باورند که عسل می‌تواند درمان کننده سردمزاجی خانم‌ها باشد. اما در واقعیت اینگونه نیست و منابع علمی معتبری این مورد را تایید نکرده‌اند.

  بی میلی جنسی چگونه درمان می‌شود؟

  اختلالات جنسی اگرچه برای افراد ناامیدکننده هستند اما خوشبختانه قابل درمان اند.

  اکثر موارد مبتلا به کم میلی جنسی، با مراجعه به روانشناس و یا متخصص سکس تراپیست و مشاوره جنسی و یا زوج درمانگربهبود می‌بابند.

  در کاهش میل جنسی اگر یک مشکل جدی­ تر مطرح نباشد؛ درمان به مجموعه تکنیک­های مرحله عمومی پاسخ می‌­دهد. تکنیک ­های عمومی شامل موارد زیر است:

  1. درمان مشکل به عنوان مشکل مشترک زوجین
  2.  کاهش اضطراب
  3. تعیین تکالیف جنسی برای انجام در خانه
  4.  آموزش دانش جنسی
  5.  کمک به زوجین در جهت توسعه مهارت­ های ارتباطی جنسی
  6. تکنیک­ های اضافی شامل: تن ­کاوی، خود انگیزی، جدول زمانی

  اگر نیاز به مشاوره تلفنی یا آنلاین دارید روی دکمه زیر کلیک کنید
  برو به صفحه متخصص

  با توجه به مطالب گفته شد بی میلی جنسی ممکن است ناشی از مشکلات رابطه ­ای باشد، بنابراین در اکثر موارد با حل اختلافات بین زوجین، و با مراجعه به متخصص مربوطه این مشکل حل می‌­شود.

  این مشکل ممکن است ناشی از عوامل روانی، افکار خودکار منفی یا اضطراب باشد که فرد نیازمند درمان روانشناختی است.

  به طورکلی بی­ میلی دلایلی دارد که لازم است بررسی، ریشه ­یابی و درمان شود. بنابراین اگر دچار بی ­میلی جنسی شده ­اید با یک متخصص در این زمینه مشورت کنید و از خوردن داروهای خودسرانه بپرهیزید.

  نویسنده: خانم ملیحه میرزایی – روانشناس و متخصص سکس تراپی

  خوانندگان محترم اگر سوالی در زمینه مسائل جنسی داشتید، لطفا در قسمت نظرات مطرح کنید تا در اسرع وقت پاسخگو باشیم.

  پرسش و پاسخ

  پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

  مهدی تیر ۱۱, ۱۴۰۰ - ۹:۳۵ ب٫ظ

  سلام. خسته نباشید دکتر عزیز بنده از ۹ماه قبل ک دچار اضطراب شدید بیس روزه بودم در اون زمان رفتم دکتر و دکتر برام اندوسکوپی و کولونوسکوپی نوشت که من بعد از انجام کولونوسکوپی که با بیهوشی همراه بود دیگه میل جنسی و نعوظ ندارم. وتشخیص دکتر در مورد بیماری من سندورم روده تحریک پذیر بود. ایا به نظر شما این بی میلی جنسی بدلیل اثرات داروهای بیهوشی ور بدن من بوجود امده یا اضطراب یااثرات سندروم روده تحریک پذیر.لطفا راهنمایی بفرماعید و بگید راه درمانش چیه. ممنون

  پاسخ
  کمال خرداد ۲۹, ۱۴۰۰ - ۱:۳۶ ق٫ظ

  سلام من دچار بی میلی جنسی شده ام و الکل زیاد مصرف کرده ام راه چاره چیست

  پاسخ
  اسماعیل مهر ۲۴, ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۱ ب٫ظ

  سلام. چهار سال است که همسرم بدلیل ابتلا به بیماری میلیت (حمله سیستم ایمنی به نخاع وبیحسی از سینه تا انگشت پا و فلج موقتی دست و پای چپ که بجز بیحسی درناحیه پهلوی چپ بقیه مرتفع شده است) ۱۰۰٪ تمایلات و تحریک پذیری فیزیکی (حتی تحریک کولیتوریس و سینه ) و روانی جنسی خود را از دست داده است .آیا درمانی برای ایشان وجود دارد ؟

  پاسخ
  میترا سیفان مهر ۳۰, ۱۳۹۹ - ۹:۴۵ ب٫ظ

  با سلام، ضمن آرزوی سلامتی، اگر افت میل جنسی ایشون ناشی از عوامل روانی یا اضطراب بیماری یا افسردگی ناشی از بیماریشون باشه، بله با رواندرمانی قابل برگشت هست. اما اگر بی میلی ریشه فیزیکی و جسمی داشته باشه، بهتر هست با متخصص خودشون که تحت نظرشون هستند، مشورت بفرمایید.

  پاسخ

  دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب