انواع ترس در کودکان کدامند؟ بهترین راهکارهای رفع ترس در کودکان

توسط میترا سیفان
این مقاله توسط میترا سیفان تالیف شده و توسط از نظر تخصصی بررسی و اصلاح شده است.

یکی از مشکلاتی که برخی والدین با آن روبرو هستند، مسئله ترس در کودکان است. کودکان از سن دو سالگی به بعد شروع به شناختن ترس میکنند و ممکن است از موارد و موقعیت های مختلفی بترسند.

در این مقاله روانشناس پزشک خوب، خانم نسرین باقری شما را با علل این مسئله آشنا کرده و راهکارهایی را در اختیارتان قرار می‌دهد.

فهرست مطالب
 • انواع ترس در کودکان

  یکی از مشکلاتی که برخی والدین با آن روبرو هستند، مسئله ترس در کودکان است. کودکان از سن دو سالگی به بعد شروع به شناختن ترس میکنند و ممکن است از موارد و موقعیت های مختلفی بترسند. به عنوان مثال کودکان معمولاً از تاریکی، محیط های جدید مثل مطب دندانپزشک، افراد غریبه، حیوانات و… می‌ترسند.

  برخی از کودکان هیچ گاه معنای ترس را به شکل شدید تجربه نمی‌کنند. درحالی‌که بسیاری از آنها، با مجموعه ای از تجارب ترسناک در طول زندگیشان روبرو می شوند. آن ها از افراد غریبه، تاریکی، حیوانات، طوفان، توالت و یا هر چیز جدید یا متفاوتی می‌ترسند. این گونه ترس ها در برخی سنین یا دوره هایی خاص تشدید می‌شوند. برای مثال ترس از صداهای بلند در دو سالگی به اوج می‌رسند.

  آیا ترس در کودکان طبیعی است؟

  ترس در کودکان امر دور از انتظاری نیست! همه کودکان، در موقعیت‌های مختلفی ترس را تجربه می‌کنند. وقتی کودک شروع به کشف دنیای اطراف خود می کند، تجارب جدیدی به دست می‌آورد، با مشکلات جدیدی رو به رو می‌شود و در نتیجه ممکن است دچار اضطراب یا ترس شود.

  بنابراین می‌توان گفت که تجربه انواع ترس در کودکان طبیعی است. طبق یک مطالعه، ۴۳ درصد از کودکان پیش دبستانی تا ۱۰ ساله دچار ترس و نگرانی می‌شوند. ترس از تاریکی در کودکان، به خصوص اگر کودک تنها باشد، یکی از رایج‌ترین ترس‌ها در این گروه سنی است. ترس از حیوانات و سگ‌هایی که پارس می‌کنند نیز یکی دیگر از انواع ترس‌هایی است که کودکان آن را معمولاً تجربه می‌کنند.

  ترس در کودکان معمولاً به مرور زمان از بین می‌رود؛ حتی ترس‌های شدید در کودکان هم به مرور و خود به خود از بین می‌روند.

  انواع ترس در کودکان در سنین مختلف

  با اینکه دوران کودکی، دورانی پر از تفریح است، اما در عین حال دوره ای است که  اطلاعات کودکان در مورد مکان و زمان در این دنیای بزرگ افزایش می یابد.

  در این سن، ترس از افراد جدید، ترس از اشیا بزرگ مثل قطار، ترس از وسایل پر سر و صدای برقی مثل جاروبرقی و ترس از حیوانات بسیار رایج است. افزون بر این موارد، در این دوره یکی از بزرگترین ترس های کودکان آن است که مبادا والدینشان آن ها را ترک کنند و دچار اضطراب جدایی می‌شوند.

  ترس در کودکی

  با افزایش تجارب کودک در محیط زندگی، برخی ترس های طبیعی در کودکان از میان می روند اما انواع دیگری از ترس جای موارد قبل را می‌گیرند. بعضی از کودکان سه تا چهارساله، ممکن است به ویژه از صداهای بلند و یا تاریکی بترسند، اما کودکان پنج ساله با تجربه تر هستند.

  آنها در مورد قطار، اتومبیل ها و حیوانات، اطلاعاتی به دست آورده اند، ولی ممکن است هنوز از تاریکی و یا آسیب های احتمالی وحشت داشته باشند. در این سن، ممکن است هنوز ترس از جدایی از پدر و مادر در ذهن کودک وجود داشته باشد.

  برای بسیاری از کودکان، شش سالگی سن بروز دوباره ترس هاست. حتی ممکن است ترس از صداهای بلند دوباره در این سن بروز کند. ترس از جادوگرها و ارواح در اول فهرست قرار دارد و در پی آنها ترس از گم شدن یا به خواب رفتن در تنهایی، جلب توجه می‌کند.

  کودکان اغلب از قدرت عناصری نظیر باد و آتش می‌هراسند. برخی از آنها در مورد آسیب های شدید بدنی شجاع‌تر هستند، ولی از خراش ها و بریدگی ها می‌ترسند و بالاخره، یکی از ترس های جالب آنها، نگرانی در مورد سلامت پدر و مادرشان و ترس از تنهایی در سنین کودکی است.

  ترس از سایه ها در کودکی

  یک کودک هفت ساله می‌تواند بیندیشد و تفسیر کند. گاهی سایه ها در نظر کودک به شکل هیولا در می‌آیند و گاهی تصور می‌کند که موجودات وحشتناکی در ساختمان وجود دارند. او از وقایعی که ممکن است در طول شب زیر تختخوابش رخ دهند، می‌ترسد.

  این کودک، حتی نگران درگیر شدن کشورش در یک جنگ بزرگ است. او هر روز در مورد رخدادهای روزانه نگران می‌شود.

  وقتی کودک به هشت یا نه سالگی می‌رسد، به طور کلی ترس هایش کاهش می‌یابد، اما نارسایی های شخصیتی و مسخره شدن از سوی دیگران، از نگرانی های عمده او به شمار می‌روند. در ده سالگی با افزایش اعتماد به نفس، از این قبیل نگرانی ها کاسته می‌شود.

  ترس در کودکان زیر ۳ سال

  کودکان زیر سه سال اغلب از غریبه‌ها، صداهای بلند و افراد در لباس‌های مبدل می‌ترسند. ‌

  – ترس از غریبه‌ها

  همه کودکان و نوزادان قادر هستند چهره والدین خود را از چهره غریبه‌ها تشخیص دهند. ترس از غریبه ها در کودکان زیر ۲ سال خود را با اضطراب جدایی بین ۶ تا ۸ ماهگی در کودک نشان می‌دهد؛ این موضوع می‌تواند برای کودک مفید باشد. چرا که با شروع سینه‌خیز رفتن یا راه رفتن کودک، ترس از غریبه‌ها مانع از دور شدن او از والدین خود می‌شود. این دوران معمولاً تا دو سالگی ادامه می‌یابد. ‌

  – ترس از صداهای بلند

  سیستم حسی در نوزادان هنوز به طور کامل ایجاد نشده است. به همین دلیل صداهای بلند یا ناگهانی می‌تواند باعث ترس و گریه آن‌ها شود. سیفون توالت، رعد و برق، جاروبرقی و صدای دزدگیر ماشین می‌تواند باعث ترس در کودکان زیر سه سال شود. ‌

  ترس در کودکان ۳ سال و ۴ سال

  ترس در کودکان پیش دبستانی خود را به صورت ترس از حیوانات و سگ‌ها، ترس از تاریکی و ترس از تغییرات است. حتی برخی کودکان از دفع مدفوع خود می‌ترسند و دچار یبوست می‌شوند. ترس از دفع مدفوع در کودکان ۲ تا ۴ ساله شایع است.

  ترس ها، سنین بروز و الگوی مخصوص خود را دارند. اگر ترس و تشویش کودک آن قدر جدی است که مانع عملکردهای عادی او می‌شود، مداخله والدین و اقدام برای درمان ضروری است.

  ترس در کودکان ۳ ساله به خصوص از تاریکی بسیار رایج است؛ اما اگر به عنوان مثال فرزند شما خواب راحتی در شب ندارد و یا دائماً درحال بهانه گیری ناشی از ترس می‌باشد، مداخله تخصصی لازم و ضروری است.

  ترس در کودکان دبستانی

  – ترس از عصبانیت معلم

  مدرسه برای کودکان یک تجربه جدید است و به دلیل اینکه کودکان چندان با قوانین مدرسه آشنا نیستند، ممکن است ناخواسته از خط قرمزها عبور کنند. در این شرایط ممکن است کودک تجربه خود را در قالب داستان‌هایی درباره سایر همکلاسی‌هایش بیان کند. ممکن است کودک تنبیه همکلاسی‌هایش را ببیند و نگران باشد که او نفر بعدی است. ‌

  – ترس از بیماری یا آسیب دیدن

  در این سن، حافظه کودک شکل گرفته است و خاطره مربوط به بیماری یا جراحت را به خوبی به یاد می‌آورد؛ بنابراین از اینکه دوباره به آن شرایط برگردد نگران است. ‌برای مثال، ترس کودکان از دندانپزشکی و همچنین ترس از آمپول زدن در این سن بسیار رایج است.

  – کابوس

  کودک در این سن هنوز تلاش می‌کند میان واقعیت و خیال تمایز قائل شود. وقتی کودک کابوس شبانه می‌بیند به نظر او واقعی می‌آید.

  ترس از تاریکی در کودکان | چگونه ترس از تاریکی را در کودکان از بین ببریم؟

  راهکارهایی برای جلوگیری از ریشه دار شدن ترس در کودکان

  – به ترس های کودک، بیش از حد واکنش نشان ندهید.

  همان طور که نادیده گرفتن ترس ها منطقی نیست، هیچ گاه واکنش بیش از حد نیز به آنها نشان ندهید. به یاد داشته باشید که یک پاسخ منطقی به کودک می‌تواند جلوی پیشرفت ترس او را بگیرد.

  – از کودک خود حمایت کنید.

  اگر کودک از وجود یک هیولا در زیر تختخوابش می‌ترسد، به او اطمینان دهید که چنین چیزی در آنجا وجود ندارد. سپس تشویقش کنید تا در حضور شما زیر تختخواب را نگاه کند.

  – رفتارهای جسورانه را  در کودک تقویت کنید.

  کلید از بین بردن ترس در کودکان، تحسین و تشویق در انجام رفتارهای جسورانه است.

  وقتی فرزندتان از کنارتان برمی‌خیزد تا با یک حیوان یا موقعیت جدید روبرو شود، او را تحسین کنید.

  در مورد نحوه برخورد کودک با موقعیت های گوناگون، اظهار نظر کنید و او را در آغوش بگیرید. این روش باعث می‌شود تا کودک دفعات دیگر نیز به چنین رفتارهایی اقدام کند.

  راهکارهایی برای جلوگیری از ریشه دار شدن ترس در کودکان

  راهکارهایی برای غلبه بر ترس (فوبی) در کودکان

  وقتی علائم ترس در کودکان، بیش از مدت زمانی که انتظار می‌رود، به طول انجامد و یا به قدری شدید باشد که فعالیت زندگی اش را مختل کند، تلاش و اقدام شما برای کاهش ترس او ضروری است. زیرا در غیر این صورت، یک ترس ساده به یک فوبیای واقعی تبدیل خواهد شد.

  ممکن است کمک افراد متخصص روانشناس کودک، به ویژه در مورد کودکانی که بارها دچار ترس های جدیدی می‌شوند جزء راه حل های بعدی باشد، اما روش هایی مخصوص والدین نیز وجود دارد که می‌توانید امتحانشان کنید.

  بر اساس نتایج بررسی روان شناسان کودک، کاستن حساسیت کودک نسبت به ترس، راهی مناسب برای غلبه بر آن است.

  – نوع ترس کودک را ارزیابی کنید.

  آیا کودک از همه سگ ها می‌ترسد یا فقط از سگ های سیاه دوری می‌کند؟

  اگر از رعد و برق وحشت دارد، آیا از رعد بیشتر می‌ترسد یا برق؟ با کودک صحبت کنید و واکنش های دقیق او را در موقعیت هایی که ترسیده است، زیر نظر بگیرید تا آگاهی بیشتری نسبت به ماهیت ترس او بیابید.

  اگر کابوس می‌بیند بررسی کنید که چه چیزهایی در کابوس او را می‌ترساند؟ نحوه برخورد با کابوس‌های کودک را یاد بگیرید و به او کمک کنید تا بر ترسش غلبه کند.

  – از کودک بخواهید میزان ترسش را مشخص کند.

  ترس، درجات گوناگونی دارد به طوری که دانستن میزان آن به شما کمک می‌کند تا رویارویی کودک را با موقعیت‌های ترسناک کنترل کنید و به علاوه، به کودک نیز کمک می‌کند تا متوجه کاهش شدت ترسش شود.

  برای کودکان بزرگ تر بهتر است، میزان ترسشان را در یک درجه بندی صفر تا ده بیان کنند.

  برای کودکان خردسالی که درک مفهوم اعداد برایشان مشکل است، بهتر است، میزان وحشت خودشان را با فاصله دو دستشان از هم نشان دهند.

  میزان ترس در ودکان چقدر است؟

  – ترس ها را بر اساس درجه آن ها فهرست کنید.

  وقتی کودک، در بیان میزان و درجه اضطرابش ماهر شد، ترس های او را به بخش هایی قابل بررسی تقسیم کنید.

  بدین معنا که در آخر فهرست، ترس های خفیف تر و در بالای آن، موارد جدی تر را قرار دهید.

  سپس کار را از ترس های خفیف تر آغاز کنید و پله پله به سوی موارد شدیدتر پیش بروید. برای مثال ترس از سگ، درجات گوناگونی دارد. کمترین درجه ترس هنگامی است که کودک، کتابی را درباره سگ ها ورق می‌زند.

  یک درجه بالاتر، تماشای یک سگ واقعی است و در نهایت، بالاترین درجه ترس، نوازش کردن آن است.

  – راه های خنثی کردن اضطراب را تشخیص دهید و به کودک بیاموزید.

  قبل از اقدام به غلبه بر ترس، مطمئن شوید که میزان اضطراب کودک کم باشد، زیرا اگر ترس به سرعت تشدید شود، کودک قبل از آنکه نتیجه مقاومت در برابر آن را دریابد، از موقعیت یاد شده فرار خواهد کرد.

  بنابراین، پیش از آنکه به حساسیت زدایی کودک نسبت به ترسش بپردازید، راه هایی را برای خنثی کردن اضطراب او بیاموزید.

  به کارگیری روش های کسب آرامش، یکی از بهترین راه ها برای مقابله با اضطراب است.

  زیرا از نظر بدنی غیر ممکن است که شخصی در یک زمان، هم آرام وهم هراسان باشد.

  زمزمه کردن واژه ای مثل “آرام” می‌تواند به تمرکز در آرام سازی کمک کند. نفسی عمیق می کشد و با تکرار این واژه به آرامش دست می‌یابد.

  روش های دیگر برطرف کردن اضطراب شامل گوش دادن به موسیقی، خوردن خوراکی و شمارش اعداد هستند.

  در واقع، این گونه فعالیت ها حواس کودک را از ترس پرت می‌کنند.

  برای نمونه، کودکی در هنگام طوفان به موسیقی مورد علاقه خود گوش می‌دهد، دیگری هنگام نزدیک شدن به سگ ها بستنی می‌خورد و کودکی دیگر در مطب دندانپزشکی، سرامیک های کف اتاق را می‌شمارد. از هر روشی که فرزندتان را خونسرد و آرام نگاه می‌دارد، استفاده کنید.

  تهیه و تنظیم: نسرین باقری – روانشناس

  پرسش و پاسخ

  پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

  ناشناس آذر ۳, ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۹ ق٫ظ

  خانم باقری من نه سالم هستش و الان خونه تنها هستم و فکر میکنم که یه نفر مثل جن و شیطان میخواد منو بکشه لطفا یه کاری کنید من خیلی میترسم بگید من چیکار کنم

  پاسخ
  رضا آذر ۳, ۱۴۰۰ - ۱:۴۸ ق٫ظ

  سلام پسرم ۵سالشه وقتی بازی میکنه قایم میشه پیداش میکنیم خیلی ناراحت میشه بطوریکه گریه میکنه . یا وقتی بازی میکنه میبازه خیلی ناراحت میسه

  پاسخ
  سمیه محمدی آذر ۲, ۱۴۰۰ - ۹:۴۳ ق٫ظ

  سلام پسرم یک سالو نیمه شه از یه سگ ترسیده وقتی هم فیلم خودشو بهش نشون میدم می‌ترسه از فضای خونه هم می‌ترسه از خودمم می‌ترسه خواهش میکنم خانم دکتر راهنماییم کنید بچم داره از حال میره

  پاسخ
  نورا آبان ۳۰, ۱۴۰۰ - ۳:۱۳ ق٫ظ

  خیلی خیلی متشکرم از نکاتی که فرمودید …سربلندبمانید

  پاسخ
  پروین بابائیان آبان ۱۹, ۱۴۰۰ - ۳:۵۰ ب٫ظ

  سلام بچه یساله ونه ماهه دارم ک چن شب پیش باصدای سگ میترسید وبغلم میکردالان از پنجره اتاقمون میترسه الیته فقط شب هنگام خوابیدن یا بعضیوقتا از خواب ک بیدار میشود دوس نداره تو اتاق خواب بخوابه بچم هنوز اتاقشو جدا نکردم آیا ترسش طبیعیه چه راهگاری پیشنهاد میکنید مرسی

  پاسخ
  ناشناس آبان ۲۵, ۱۴۰۰ - ۱:۴۰ ق٫ظ

  باسلام واحترام
  به طور کلی بیشتر ترس ها ونگرانی کودکان بخشی طبیعی و فرایند رشدی آن هاست. نگران نباشید سعی کنید با بازی کردن یا صحبت کردن در مورد ترسش راه های مقابله با ترس رو بهش یاد بدهید . وکم کم کودک رو تشویق کنید در اتاق خودش بخوابد با گذاشتن جایزه زیر بالشش و تا خوابیدن کامل کودک در اتاقش بمونید و حتما چراغ خواب رو در جایی قرار دهید که ایجاد سایه نکنه.

  پاسخ
  پروین بابائیان آبان ۱۹, ۱۴۰۰ - ۳:۴۲ ب٫ظ

  سلام دختر م یساله ونه ماهشه نزدیک ۱۰روزیه ک از پنجره اتاقمون میترسه البته قبل از شروع ترسش شب با صدای سگ بیدارشد ترسش شروع شد الان شب ب پنجره نگاه میکنه ومیترسه البته فقط وقت خواب

  پاسخ
  جلیلی آبان ۱۳, ۱۴۰۰ - ۲:۳۳ ق٫ظ

  سلام وقت بخیر پسر ۵سالهام خیلی به من وابسته وروحیه خیلی حساس داره وهمش چشمش به من که من چه نظری میدم
  مثلا یکی براش اسباب بازی خریده بود ولی دست آبان بازی خراب بود که یهویی حالش گرفته شد وگفت دل درد شدید دارم حالش بد شد وخیس عرق شد ویه جا هم ۱۰ روز بود سرما خورده بود که پسر خالش که بزرگ اومد بغلش کنه گفت من مریض هستم بوس نکنید واون حالت بازم بهش دست داد وهرچه میگفتم دیگه حالت خوب شده ولی گریه می کرد ومیگفت سینه ودلم درد میکنه باز خیس عرق شد ولی کمی بعد که حواسشو پرت کردیم درست شد حالا باید چیکار کنم

  پاسخ
  P90 آبان ۱۳, ۱۴۰۰ - ۱:۰۸ ق٫ظ

  فرزندم ۱۲سال شه از آزمایش خون می‌ترسه چکارکنم

  پاسخ
  علی شاه نظری آبان ۷, ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۴ ب٫ظ

  سلام.دختر من ۶سال دارد ،نسبت به هم سن وسالهاش ترسو تر و محتاط تر هست از رفتن با ارتفاع ،سر خوردن و تاب خوردن میترسه نمیدونم چیکار کنم تا بر ترساش غلبه کنه

  پاسخ
  Mahnaz آبان ۵, ۱۴۰۰ - ۹:۰۰ ب٫ظ

  دختر من هشت ماهه است و از گوسفند میترسد و چیغ میزند و خشکش میزند خیلی نگرانم اون برای ترس خیلی کوچیکه یک بچه هشت ماه از چیزی نباید بترسد 🥺

  پاسخ
  ناشناس آبان ۹, ۱۴۰۰ - ۵:۰۱ ق٫ظ

  باسلام واحترام
  ترسیدن نوزاد امری طبیعی است و به تدریج کاهش پیدا می کند صدای گوسفند برای شما ترسناک نیست اما برای نوزاد ۸ ماهه ی شما ترسناک است اصلا سعی نکنید که با مواجهه سازی ترس او را کاهش دهید چون نوزاد توانایی مقابله با آن ترس را ندارد . شما می توانید با بازی کردن وقصه گفتن به وسیله ی عروسک گوسفند به او کمک کنید .

  پاسخ
  مجتبی آبان ۴, ۱۴۰۰ - ۳:۱۴ ق٫ظ

  سلام دختر۷ساله دارم که از تاریکی ترسیده والان هم می ترسد ودرهنگام خوابیدن خیلی با ترس واسترس میخوابد حتی برای رفتن به دستشوی هم مشکل زیادی داره با اینکه روشنایی کامل درسرویس بهداشتی هست اما میگه من میترسم چکار باید کرد ممنون میشم کمک کنید

  پاسخ
  سهیلا آبان ۲, ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۴ ق٫ظ

  سلام پسر۳ساله ای دارم که از پدرم میترسه..پدرمن بهورزه همش میترسه که پدرم بهش واکسن بزنه دیگه کلافه شدم ازدستش هروقت خونه بابام میرم نمیذاره یه دقیقه بشینم همش گریه میکنه که بریم خونه واقعا نمیدونم چکارکنم

  پاسخ
  شکیلا مهر ۲۹, ۱۴۰۰ - ۷:۰۴ ب٫ظ

  با سلام من دخترم ۳ سالشه دو بار خود به خود غش کرده از حال رفته ایا این بخاطره ترسه یا مشکلی دیگی داره

  پاسخ
  مونا همایون مقدم مشاوره کودک، مشاوره فردی مشاهده صفحه در پزشک خوب آبان ۲, ۱۴۰۰ - ۵:۱۵ ب٫ظ

  باسلام واحترام
  حتما به یک دکتر برای چکاپ مراجعه کنید. علت : زمانی اتفاق می افتد که مغز خون کافی رو دریافت نکند . یا به خاطر استرس واضطراب باعث افت فشار خون شود پس در نتیجه خون کمی به مغز می رسدو یا به خاطر مشکل قلبی و….
  چون در مورد اینکه در چه شرایطی این حالت اتفاق می افتد توضیح نداده اید من به صورت کلی راهنمایی کردم
  حتما برای پیدا کردن علت ودرمان اساسی به یک پزشک مراجعه کنید

  پاسخ
  مریم مهر ۲۸, ۱۴۰۰ - ۴:۳۹ ب٫ظ

  با سلام دختر چهارده ماهه ای دارم که از اول تا حالا هیچوقت بغل دایی‌ها و عموهاش نرفته از مردها میترسه اصلا سمتشون نمیره تو مهمونی از بغلم جدا نمیشه ک یوقت اونها بغلش نکنن جز بابابزرگ هاش همچنین از جاروبرقی و وسایل صدادار هم میترسه جوری ک هیچوقت جاروبرقی نمیکشم چکار باید بکنم

  پاسخ
  مونا همایون مقدم مشاوره کودک، مشاوره فردی مشاهده صفحه در پزشک خوب آبان ۲, ۱۴۰۰ - ۵:۳۲ ب٫ظ

  باسلام واحترام
  منظور شما اگر ترس از غریبه هاست .
  ترس از غریبه ها بخش طبیعی از رشد کودکان است و معمولا از ۷ ماهگی شروع می شود و تا ۲ سالگی ادامه دارد اما اگر بیشتر از این سن ادامه داشت حتما به یک مشاوره کودک مراجعه کنید .

  پاسخ
  الی مهر ۲۷, ۱۴۰۰ - ۰:۵۴ ق٫ظ

  سلام.دختر ۴ساله من وقتی با پدربزرگش رفته بیرون گم شده واز اونوقت اضطراب خیلی زیادی داره وقتی بیرون از خونه ایم مدام میگه راه رو بلدی که برگردیم خونه؟حتی پارک میبرمش گریه میکنه که برگردیم و بلافاصله بعد گم شدن شروع کرده به ناخن جویدن .الان ده روزی هست که این اتفاق افتاده .چه کاری باید انجام بدم که آسیب روحی این اتفاق از بین بره؟

  پاسخ
  مونا همایون مقدم مشاوره کودک، مشاوره فردی مشاهده صفحه در پزشک خوب آبان ۲, ۱۴۰۰ - ۵:۴۹ ب٫ظ

  باسلام واحترام
  PTSD می تواند بعد از هر حادثه تلخی اتفاق بیفتد . اگر تا ۳ هفته این حالت ادامه دار شد حتما به یک مشاوره کودک مراجعه کنید وسعی کنید بیشتر در مورد روز حادثه با دخترتون صحبت کنید درباره احساساتش و… و درباره اینکه اگر این اتفاق دوباره بیفتد بهترین کاری که باید انجام دهد چیست ‌‌ ( از طریق قصه گفتن و بازی کردن و….)

  پاسخ
  رها مهر ۲۵, ۱۴۰۰ - ۳:۲۳ ق٫ظ

  با سلام من دخترم ۱۰ سالشه از وقتی که تشییع جنازه یکی از بستگانم رفته ترس از مردن داره خیلی اذیت میشه میشه راهنماییم کنید نمیتونم کمکش کنم معمولا شب ها این ترس سراغش میاد

  پاسخ
  ناشناس مهر ۲۶, ۱۴۰۰ - ۱:۴۳ ق٫ظ

  باسلام و احترام
  صحبت درباره ی مرگ با کودک یا هر مفهوم بنیادی دیگری می تواند باعث آسیب جدی تری به کودک شما شود شما می توانید برای اطمینان بیشتر به یک مشاوره کودک مراجعه کنید

  پاسخ
  مونا همایون مقدم مشاوره کودک، مشاوره فردی مشاهده صفحه در پزشک خوب مهر ۲۶, ۱۴۰۰ - ۱:۵۸ ق٫ظ

  باسلام و احترام
  صحبت کردن در مورد مرگ با کودک یا هر مفهوم بنیادی دیگری می تواند باعث آسیب جدی به کودک شما شود شما برای اطمینان بیشتر حتما به یک مشاوره ی کودک مراجعه کنید

  پاسخ
  مرسانا مهر ۲۳, ۱۴۰۰ - ۴:۲۵ ب٫ظ

  سلام وقت بخیر دخترم ۳ساله ۶ماهشه یک ماهه که از بیرون رفتن حمام کردن پارک رفتن می ترسه واقعا نمی دونم چیکار کنم یه زمانی می خواست به زور از حمام بیاد بیرکن الان حتی سمتش نمی ره هر سری با گریه رفته 😔😔
  لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
  مونا همایون مقدم مشاوره کودک، مشاوره فردی مشاهده صفحه در پزشک خوب مهر ۲۶, ۱۴۰۰ - ۱:۵۴ ق٫ظ

  باسلام و احترام
  شما سعی کنید با حرف زدن علت اصلی ترس رو پیدا کنید و بعد با حرف زدن یا قصه گفتن در مورد ترسش کمک کنید تا به ترس خود غلبه کند

  پاسخ
  نرگس مهر ۲۸, ۱۴۰۰ - ۳:۰۱ ب٫ظ

  سلام من ۱۲ سالمه و از عروسک آنابل خیلی میترسم در حدی که صورت عروسکم را پوشانده ام تا چشمانش را نبینم این ترس از ۵ سالگی تا الان هنوز بامن هست تا اکنون راه حلی پیدا نکردم چند باری هم سعی کردم این عروسک را فراموش کنم اما هر بار که میروم برای کسب اطلاعات بیشتر از این عروسک ترسم بیشتر میشه لطفا بگین چه کار کنم؟

  پاسخ
  آزاده مهر ۲۲, ۱۴۰۰ - ۰:۱۹ ق٫ظ

  سلام ….من دخترم ۷ سالشه….یه بار دوماه پیش رودل کرد خیلی استفراغ زد….به حدی که کف بالا میاورد
  حالا این ترس از بالا آوردن تو وجودش هست ….غذا کم میخوره..میگه میترسم بالا بیارم…..هر روز بهانه گیری میکنه….خیلی ترسیده از مریضی….باید چیکار کنم

  پاسخ
  منیره اداوی مهر ۱۹, ۱۴۰۰ - ۸:۱۴ ب٫ظ

  سلام پسرم تقریبا ۴ سالشه که دو ساله بگم اصلا حمام نمیره به حدی حالش بد میشه استفراق میکنه همه کاریم کردیم براش استخر اسبازیهای فراوان کلاه که رو سرش بزاره ولی نمیشه منو راهنمای کنید خیلی ممنون

  پاسخ
  مونا همایون مقدم مشاوره کودک، مشاوره فردی مشاهده صفحه در پزشک خوب مهر ۲۲, ۱۴۰۰ - ۲:۱۲ ق٫ظ

  باسلام خدمت شما بزرگوار
  ترسیدن کودک در این سن امری بسیار شایع و یک مرحله زودگذر در زندگی کودکان است . قوه ی تخیل کودکان در این سن بسیار بالاست .در اولین مرحله باید دید چه عواملی باعث ترس کودک شده است تا بتوان آن را از بین برد . شما از راهکار حمام دونفره استفاده کنید و روی سرگرمی وخوشگذرانی تمرکز کنید و اصلا کودک را تحت فشار قرار ندهید چون نتیجه عکس می دهد

  پاسخ
  سمیرا مهر ۱۷, ۱۴۰۰ - ۸:۲۸ ق٫ظ

  سلام دکترجان خواهش میکنم کمک کنین خیلی پشیمونم پسرموازبچگی که خرابکاری میکردخیلی کتک میزدم الان دوساله انواعه تیک روگرفته جدیدافهمیدم خیلی ازم میترسه بااینکه خیلی وقته دیگه کتکش نمیزنم ولی تاصداموبلندکنم سریع میترسه چکارکنم دیگه ازم نترسه خواهش میکنم راهنماییم کنین بچگی همش تنهایی توخونه بودیم منم خیلی درحقش ظلم کردم هیچوقت خودمونمیبخشم فقط میخوام کاری کنم همه چیوفراموش کنه ودیگه ازم نترسه

  پاسخ
  مونا همایون مقدم مشاوره کودک، مشاوره فردی مشاهده صفحه در پزشک خوب مهر ۱۹, ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۶ ب٫ظ

  سلام خدمت شما بزرگوار
  بله بدرفتاری با کودکان معمولا اثرات منفی روانشناختی ایجاد میکند مثل اضطراب و به خاطر تحقیر کردن ، کودک معمولا از عزت نفس پایینی برخوردار می شود برای رفع کردن اضطراب وبالا بردن عزت نفس حتما به یه متخصص کودک مراجعه کنید ولطفا خودتونو تو این زمینه سرزنش نکنید چون شما هم در آن دوران تو شرایط روحی خوبی قرار نداشتید

  پاسخ
  محمد طاها مهر ۱۲, ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۹ ب٫ظ

  سلام من پسرم ۷ سالشه از ۳ سالگیش خیلی شدید میترسه جوری میترسه از حال میره میخواستم منو راهنمایی کنید ممنون مسشم

  پاسخ
  مونا همایون مقدم مشاوره کودک، مشاوره فردی مشاهده صفحه در پزشک خوب مهر ۱۹, ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۹ ب٫ظ

  سلام خدمت شما بزرگوار
  ممنون میشم اگه علت ترس رو هم شرح بدهید

  پاسخ
  ناشناس مهر ۲۹, ۱۴۰۰ - ۷:۱۴ ب٫ظ

  سلام خدمته شما ببخشید بچه منم از حال میره بچه شما چطور از حال میره مثلن چطور از حال میره

  پاسخ
  موسوی مهر ۷, ۱۴۰۰ - ۶:۴۱ ب٫ظ

  سلام دکتر جان .پسر ۸ ساله دارم که دایم ددستهاشو بو میکنه ودستها و پاهاش خیس هست وسرد کند مینویسه و بد خط تمرکزش کمه زود خسته میشه از نوشتن ,لطفا راهنمابی کنین

  پاسخ
  مونا همایون مقدم مشاوره کودک، مشاوره فردی مشاهده صفحه در پزشک خوب مهر ۱۹, ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۹ ب٫ظ

  سلام خدمت شما بزرگوار
  کودک شما امسال این شرایط رو پیدا کردن یا از قبل این علایم وجود داشت ؟حتما به یه روانشناس کودک مراجعه کنید تا با مشاهده ی کودک شما و پرسیدن بعضی از سوالات بتوانند یک تشخیص درست بدهند .

  پاسخ
  مریم مهر ۷, ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۹ ق٫ظ

  سلام خسته نباشید پسر۲ونیم ساله ام ازاینکه ولش کنم برم میترسه تاحدی که اگه صدای دربه خونه بیادباجیغ به طرف در میدوه درصورتی که هیچوقت توخونه تنهاش نگزاشته ام لطفاراهنماییم کنید

  پاسخ
  مونا همایون مقدم مشاوره کودک، مشاوره فردی مشاهده صفحه در پزشک خوب مهر ۲۲, ۱۴۰۰ - ۲:۴۲ ق٫ظ

  این شکل از اضطراب به طور طبیعی از سن ۸ ماهگی شروع می شود و تا ۳ سالگی ادامه دارد در واقع شما برای کودک منبع آرامش وامنیت هستید . کودک شما هنوز در این سن به درک اینکه اگر مادر برود برمیگردد نرسیده .در سن ۳ سالگی به این درک خواهد رسید واگر تا بعد ۳ سالگی این حالت ادامه دار شد حتما به مشاوره کودک مراجعه کنید . و اما راهکار بازی کردن قایم موشک یه مدت حتما مقداری از بدن خود رو بیرون بگذارید تا کودک بتواند شمارا به راحتی پیدا کند وکم کم مراحل را سخت تر کنید . واینکه هر کجایی می خواهید بروید حتما به کودک خود شرح دهید ‌‌،وبه اواطمینان بدهید که بر می گردید و در دعواهای خود از کلمات تهدید آمیز من می رم تا تنها بمانی استفاده نکنید

  پاسخ
  رادین مهر ۲, ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۴ ق٫ظ

  سلام خانم دکتر من پسر ۴سالم از لوستر و ساعت دیواری میترسه میگه به من اخم میکنن انقدر میترسه چشماشو میبنده تنها تو اتاقش نمیره میشه راهنماییم کنید ممنونم

  پاسخ
  ناشناس مهر ۵, ۱۴۰۰ - ۵:۲۴ ق٫ظ

  دتتر منم همین طوریه ۳ سالشه میگه لوستر خومه بهش اخم میکنه ازش میترسه

  پاسخ
  مونا همایون مقدم مشاوره کودک، مشاوره فردی مشاهده صفحه در پزشک خوب مهر ۲۲, ۱۴۰۰ - ۳:۰۴ ق٫ظ

  سلام خدمت شما بزرگوار
  کودکان در این سن قوه ی تخیل بالایی دارند و قادر به تشخیص واقعیت از خیال نیستند شما سعی کنید با حرف زدن علت اصلی ترس رو پیدا کنید و به کودک کمک کنید تا به ارامی وبه تدریج به ترس خود غلبه کند

  پاسخ
  مونا همایون مقدم مشاوره کودک، مشاوره فردی مشاهده صفحه در پزشک خوب مهر ۲۲, ۱۴۰۰ - ۳:۰۶ ق٫ظ

  سلام خدمت شما بزرگوار
  کودکان در این سن قوه ی تخیل بالایی دارند و قادر به تشخیص واقعیت از خیال نیستند شما سعی کنید با حرف زدن علت اصلی ترس رو پیدا کنید و به کودک کمک کنید تا به ارامی وبه تدریج به ترس خود غلبه کند

  پاسخ

  پاسخ
  ناشناس مهر ۱, ۱۴۰۰ - ۹:۱۹ ب٫ظ

  سلام خسته نباشید من یه پسر دارم الان ده سالشه .تو خونه آپارتمانی زندگی می کنیم .آنقدر ترس داره بیش از چهار متر نمی تونه از کنارمون جدا بشه.چکار کنیم.شب که یک متر دو رتر نمی تونه بخوابه

  پاسخ
  فرانک طهرانی شهریور ۳۰, ۱۴۰۰ - ۳:۴۸ ق٫ظ

  سلام دخترم ۴/۵ سالشه ترس و وحشت بسیار بالایی از ترافیک داره طوری که فقط جیغ و شیون میکنه و گریه و وحشت کامل یعنی وقتی میبینه چند تا ماشین ایستاده و یا چراغ قرمزه شروع میکنه و اینقدر گریه و بی تابی میکنه که کاملا از کنترل ما خارج میشه و همین که ترافیک تموم میشه آروم میشه.از نوزادیش همینطور بوده ولی الان به اوج رسیده دلیل چیه و چه راهکاری رو برای حل مشکلش پیشنهاد میکنین با تشکر

  پاسخ
  ..... شهریور ۲۴, ۱۴۰۰ - ۸:۳۳ ب٫ظ

  ۱۴ سالمه آنتوموفوبیا دارم,لرزش دست و پا،درحد ایست قلبی

  پاسخ
  ناشناس مهر ۱۶, ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۰ ب٫ظ

  سلام دختر من ۱٠ سالشه خیلی میترسه حتی شب ها هم اصلا خوابش نمیبره همش میگه تو خونه یه نفر داره راه میره روی تختش هم نمیخوابه

  پاسخ
  زهرا شهریور ۲۲, ۱۴۰۰ - ۶:۰۳ ق٫ظ

  دختر ۱سال و هفت ماهه دارم که دایش تو گوشیش بنا به شوخی برداشت از این برنامه های گوشی که تغییر های چهره ترسناک میشود را به دخترم نشان داد و دخترم همان جا با دیدن تصویر وحشتناک یهو خیلی ترسید انگار شکه شده بود هیچی نمی گفت کپ کرده بود بعد شروع کرد به تیک زدن که اصلا سابقه تیک نداشت حالا باید چیکار کنم

  پاسخ
  مرتضی شهریور ۲۱, ۱۴۰۰ - ۲:۱۹ ق٫ظ

  سلام و عرض ادب
  مرتضی هستم از تهران
  یک دختر ۵ساله دارم که از تاریکی میترسه تو یه کارتن روح دیده فکر میکنه که همه جا هستن حتی سرویس بهداشتی و تنهایی اتاق رفتن و یکسری ترس هایی مثل جدا شدن از مادرش .البته نا گفته نمونه که تو سن دو سالگی مریضی شدیدی گرفت و یک شب در بیمارستان تنها بود که دستش رو به تخت بسته بودن پرستار ها که تا یک مدت پیش هم میگفت که کم کم از یادش رفته ولی میتونه ریشه ترسش باشه؟
  خیلی ممنون میشم کمک کنید که بتونم این مشکل رو حل کنم

  پاسخ
  زهرا شهریور ۲۰, ۱۴۰۰ - ۵:۱۶ ب٫ظ

  سلام.دختر من ۲ سال و یک ماه داره و همش میگه مامان آقا چسبیده به ماشین گریه میکنه.میگه مامان آقا نیاد تو خونه.موقع خواب با ترس سرش رو میبره زیر پتو و میگه آقا نیاد.خودش تعریف میکرد میگفت آقا جسبیده بود به ماشین بزرگ بود ترسناک بود چشملش اینطوری بود😔😔😔😔😔لطفا راهنماییم کنید

  پاسخ
  ترابی شهریور ۲۱, ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۴ ق٫ظ

  سلام وقت بخیر…من دخترم ۹ سالشه از تاریکی و شب وحشت داره شبها کنار من وپدرش میخوابه…تو هیچ شرایطی امکان نداره تنها بخوابه…همش شبها موقع خواب داعم میگه برقها رو روشن بزار…حتی از ترس گریه میکنه…ممنون میشم منو راهنمایی کنید

  پاسخ
  ناشناس شهریور ۱۸, ۱۴۰۰ - ۸:۰۵ ق٫ظ

  سلام،دخترم ۸سالشه،پدرش می‌ره سرکار تاغروب مثلاً ساعت ۵ برمیگرده خونه مشکلی ندارن میگه ،میخنده،وقتی ساعت از اون موعد میگذره شروع می‌کنه به گریه میگه دلم براش تنگ شده ،چرا دیر کرد ،بهش زنگ بزن،یا میریم بیرون ماتو ماشین می‌مونیم میگه بابا گوشیو ببر،خیلی دور میری،کی میای،شروع می‌کنه به گریه مدت زمان برگشتنش اگه طول بکشه شدت گریش بیشتر میشه طوری که از کنترل خارج میشه،میگه تهوع دارم،دسشویی دارم منم اگه پدرش تو ماشین باشه برم بیرون همین وضعیته،به من خیلی وابستست،با مدرسه رفتنشم خییییلی مشکل داشتیم به زور با سرویس مدرسه میرفت،تو مدرسه گریه میکرد ،تهوع می‌گرفت بعدش آروم میشد،خیلی درگیر بودیم باهاش،لطفا کمکم کنید نمیدونم باهاش چیکار کنم

  پاسخ
  مظلومی شهریور ۱۷, ۱۴۰۰ - ۲:۳۱ ب٫ظ

  سلام خسته نباشید من یه پسر ۸ساله دارم که چند سال است که همش درخواب کاوس می بینه واز خواب مپره با چشم باز ولی به نظر یه چیزی رو می بینه که به او نگاه میکنه از او می ترسه و وحشت زده می لرزه همش می گه مامان مامان بهم میچسبه با سختی بیدارش میکنم بیداره اما خوابه وقط میترسه ومی لرزه حراسان به درو دیوار نگاه می کنه هرشب نیست ولی خواهش میکنم کمکم کنید

  پاسخ
  لیلا شهریور ۲, ۱۴۰۰ - ۰:۲۸ ق٫ظ

  خیلی عالی🙏🙏

  پاسخ
  شیخی هستم مرداد ۳۱, ۱۴۰۰ - ۲:۲۳ ب٫ظ

  کودک من ۷ساله به خودم و پدرش بسیار وابسته است ما بدون او نمیتوانیم بیرون برویم .بدون ما به پذیرایی نمیرود تا تلوزیون ببیند

  پاسخ
  ناشناس مرداد ۲۴, ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۹ ب٫ظ

  بسیارعالی

  پاسخ
  ناشناس مرداد ۱۹, ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۱ ب٫ظ

  عالی بود

  پاسخ
  ناشناس مرداد ۱۹, ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۷ ق٫ظ

  سلام خانم دکتر نوه من از ماشین وصدای ماشین پلیس می ترسه تازه دوسالشو تموم کرده

  پاسخ
  ناشناس مرداد ۱۶, ۱۴۰۰ - ۰:۳۵ ق٫ظ

  سلام خانم دکتر خواهش میکنم کمکم کنید یه پسر پنج ساله دارم که جدیدا از بچه ها میترسه با هیچ بچه ای بازی نمیکنه هر جا بخوایم بریم هی می پرسه که اونجا هیچ بچه ای نباشه با گریه میبرم جایی لطفا کمکم کنید

  پاسخ
  ناشناس مهر ۱۹, ۱۴۰۰ - ۲:۲۴ ب٫ظ

  منم دقیقا این مشکلو دارم پسر ۴سالم به شدت از بچه ها میترسه حتی از کنارشون رد نمیشه😓

  پاسخ
  زهرا مرداد ۱۰, ۱۴۰۰ - ۰:۱۵ ق٫ظ

  سلام خدمت خانم دکتر پسر من ۴ سالشه و از بعضی آشنا های فامیل (آقا) میترسه با اینکه اونها کاری هم نکردن که باعث ترسش بشه ولی نمیدونم چرا می‌ترسه و یه ترس دیگه هم که از سنین پایین تر داره اینه که تو تالار عروسی از اول تا آخر گریه میکنه و میگه بریم و من نمیدونم که از صدای بلند می‌ترسه یا از افرادی که اون وسط میرقصن میشه کمکم کنید که باید چکار کنم.

  پاسخ
  حسین رضا جافری تیر ۳۰, ۱۴۰۰ - ۹:۱۴ ق٫ظ

  سلام پسرم ۲سال نیم سنش هست فیلم یک سال پیش خودش تو گوشی نگاه کرد همش گریه زیادی کرد علت چیه با تشکر

  پاسخ
  ناشناس تیر ۲۵, ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۸ ق٫ظ

  پسرم یازده سالشه خیلی ترسو پراستراب از جن از تنهایی از فیلم که یکم ترسناک باشه می‌ترسه از مرده هتا تو فیلم ببینه خیلی سوالای عجیب غریب می‌پرسه خیلی نگرانش هستم

  پاسخ
  یسنا مرداد ۲۹, ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۱ ب٫ظ

  سلام دخترم ۷ ساله وقتی مخوابه ازخواب بیدار مکنیم مترسه گریه مکنه میگه مامان مخوام وزرد بیحال میشه ازچیه خیلی نگرانم

  پاسخ
  نسرین تیر ۲۲, ۱۴۰۰ - ۰:۵۷ ق٫ظ

  سلام دختر من ۳ساله نیمشه یه شب با جیغ از خواب بیدار شد و از ترس میلرزید از اون شب همش میترسه میگه تو خوا یه چیز بزرگ دیده که صورت نداشه اسمش هم قابار یا قاباق یه همچین چیزی بوده همش میگه نمیاد نه قابار نمیاد خیلی نگرانشم تو رو خدا جوابم رو بدیم ممنون

  پاسخ
  سلماز مهر ۹, ۱۴۰۰ - ۳:۵۵ ب٫ظ

  سلام و خسته نباشید، پسر ۱۰ ساله ای دارم که ترس رو در اغلب کارهاش میبینم، مثلا وقتی فیلمی که کمی خشن باشه داد میزنه و میگه عوضش کن و میخواد گریه کنه، یا بیرون که میریم دست من یا پدرش رو رها نمیکنه و با ترس به اطرافش نگاه میکنه، لطفا من رو راهنمایی کنید

  پاسخ
  اکرم موسوی تیر ۲۰, ۱۴۰۰ - ۲:۲۷ ب٫ظ

  سلام دختر من ۲ سالشه یه بار واسه ده دقیقه گزاشتمش پیش دوستم تنها موند از همون روز همش تو خونه که تنها میشه منو نمیبینه کلی گریه میکنه چیکار کنم خوب بشه

  پاسخ
  ملیحه تیر ۱۷, ۱۴۰۰ - ۴:۳۴ ب٫ظ

  سلام خداقوت پسرسه سالم ازاهنگ تولدوتولدگرفتن ازوسایل بازی میترسه ازچیزهای جدیدکه براش پیش میادمیترسه منم نمیدونم چیکارکنم تاترسش کم شه ممنون مبشم کمکم کنید

  پاسخ
  ناشناس تیر ۱۶, ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۷ ق٫ظ

  سلام .پسرم ۷سالشه…از ارتفاع می‌ترسه..حتی ارتفاع خیلی کم ..مثلن از پله هایی که نرده ندارن .می‌ترسه بیوفته…ومتاسفانه پشت کار نداره هرکاری یکم سختی داره رهاش میکنه .. مثلن یه نمونه هنوز دوچرخه سواری بدون پایه رو یاد نگرفته ..دو دور سوار میشه با کمک والدین ..سریع رهاش میکنه ..من مادر خیلی نگرانم .در آینده آدم بی هدف نباشه..لطفن راهنماییم کنید…

  پاسخ
  کاهانی تیر ۱۵, ۱۴۰۰ - ۹:۱۹ ب٫ظ

  سلام خسته نباشید
  من یه پسر ۵ ساله دارم که خیلی وابسته هستش و هر کجا من برم میخواد بیاد…نسبت به پدرش این طوری نیس به شدت من….من ۳ ماهه باردارم و هرجا دکتر و یا جایی برم گریه میکنه که نرو دلم برات تنگ میشه…وقت خوابم همینطوری قبلش گرایه میکنه که تو کنارم بخواب یا من بیام پیش شما .‌..تا یک سال پیش این طور نبود حداقل تا مغازه میتونستم برم و اون تا ۵ تا ۱۰ دقیقه خونه تنها بوده…ولی الان حتی تا دم در هم نمتونم برم…نمدونم دلیل این تغییر ناگهانی چیه؟ ففط میگا دلم برات تنگ میشه و از گریه نفسش بند میاد…قبلا رعایت میکردم ولی بدتر شده و دارم عصبی میشم

  پاسخ
  یلدا تیر ۱۵, ۱۴۰۰ - ۸:۲۱ ق٫ظ

  دخترم چهار سال پنج ماهشه از صدای ماشین فاضلاب ترسیده جوری که دیگه از خونمون بیرون نمیره وهمیشه دستان خود را میگذارد رو گوشهایش الان دوماه که اینجوری تو را خدا راهنمایم کنید خیلی نگرانشم

  پاسخ
  ناشناس تیر ۱۴, ۱۴۰۰ - ۲:۴۷ ق٫ظ

  سلام پسر من پنچ ساله خیلی ترس داره وشب ادراری هم داره چکار کنم خوب بشه

  پاسخ
  شیما تیر ۱۲, ۱۴۰۰ - ۵:۴۸ ب٫ظ

  سلام خانوم دکتر پسرم۳ سالش ترسش شدیده از صدای بلند غریبه ها صدای سشوار جاروبرقی ماشینهای موزیکالی و حتی سوار شدن روی تاپ و سرسره ک تازه دیروز کشف کردیم می‌ترسه
  واقعا نگرانم
  کمکم کنین

  پاسخ
  ملک زاده هستم ازتهران تیر ۱۲, ۱۴۰۰ - ۸:۰۶ ق٫ظ

  سلام خانم دکترروزتون بخیرمن پسری ۴ساله دارم وقتی پارک میریم میگه کسی منونگاه نکنه بامن حرف نزنه عصبی میشه خودشومیزنه گریه میکنه بچه ها میخوان بهش دست بزنن خیلی میترسه به شدت گریه میکنه میشه لطفاراهنمایی کنین

  پاسخ
  الی تیر ۱۱, ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۰ ب٫ظ

  سلام بچه من از محیط خانه میترسه بعضی وقتها حتی یک لیوان میفته میترسه یا حتی از یک توپ شبها میگه من اینجا نمیخوابم میرم خانه خاله ام میخوابم رنگش مثل گج سفید میشه

  پاسخ
  ناشناس خرداد ۳۱, ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۲ ق٫ظ

  دختر من ۳ سالشه همیشه از خواب بلند میشه میلرزه و میگه سرم گیج میره میترسم هر چقدر هم بهش میگم از چی می‌ترسی درست و حسابی جواب نمیده میشه کمک کنید از چی میتر سه
  بهش میگیم از چی می‌ترسی جواب نمیده مامانش باباش و خواهرش پیشش می‌خوابه تنها تو یه اتاق نیست ولی می‌ترسه تازه چراق هم روشن میزاریم 😔😔کمک کنید از چی میترسه به خدا شبها همش بیداره و میگه میترسم .

  پاسخ
  حسین رضا جافری تیر ۳۰, ۱۴۰۰ - ۹:۱۶ ق٫ظ

  سلام پسرم ۲سال نیم سنش هست فیلم یک سال پیش خودش تو گوشی نگاه کرد همش گریه زیادی کرد علت چیه با تشکر

  پاسخ
  ابراهیمی خرداد ۶, ۱۴۰۰ - ۶:۱۳ ق٫ظ

  سلام
  پسر ۱۰ ساله دارم که از دکتر رفتن آزمایشگاه دندانپزشکی … می ترسد باهاش زیاد صحبت می کنم اصلا فایده ندارد و متاسفانه هیچ همکاری نمیکنه تا بتونم از جهت روانشناسی پیگیری کنم تنها نمی خوابه در منزل تنها نمی مونه خواهش می کنم کمکم کنید چون خودم هم کاملا بهم ریخته شدم.

  پاسخ
  ناشناس خرداد ۲, ۱۴۰۰ - ۳:۳۶ ق٫ظ

  پسرم ۱۰ سال دارد اما هیچ وقت حاظر نیست تنها به مدت ۱ساعت درخانه بماند

  پاسخ
  ناشناس اردیبهشت ۲۸, ۱۴۰۰ - ۳:۳۹ ب٫ظ

  دختر من ۱۳ سالشه و هنوز می ترسه از تاریکی و تنهایی نمی خوابه علت ش هم ترس از جن و ارواح هست لطفا کمکم کنید تو را به خدا

  پاسخ
  ناشناس تیر ۱۵, ۱۴۰۰ - ۲:۱۰ ق٫ظ

  پسر منم همین مشکل و داره از روح میترسه و تنها تو اتاق نمیره😔

  پاسخ
  سحاب اردیبهشت ۲۵, ۱۴۰۰ - ۱:۲۶ ق٫ظ

  سلام پسر من ۹ سالشه . سه سال پیش خانه ما دزد امد می خواست از پنجره وارد اتاق شود ، پسر من این صحنه و ترس شدید من و عکس العمل پدرش نسبت به ورود دزد به خانه را دید . از اون موقع شدیداً از جای تاریک و از هر پنجره ایی در شب می ترسد .هرچه بزرگتر می شود این ترس بیشتر میشود . نمی دونم چیکار کنم به ترسش غلبه کنه .

  پاسخ
  حانیه جعفرزاده اردیبهشت ۹, ۱۴۰۰ - ۴:۴۴ ق٫ظ

  سلام خانم دکتر برادر من ۴ سالشه و به شدت می‌ترسه
  شبا از شدت ترس میاد قشنگگگگ می‌چسبه به مادرم یا من گاهی اوقات اونقدر می‌ترسه که از شدت ترس رنگ صورتش سفیدددد و ضربان قلبش خیلی بالا میره برای مثال امروز بالشت گذاشت و از رفت بالا تا از تو یخچال چیزی برداره که که طبقه شیشه های آب معدنی افتاد
  اونقدر ترسید که ما یک لحظه حس کردیم داره از ترس قش میکنه یا مثلا به کانال کولر نگاه میکنه میگه اونجا کسی نیست از اینکه چراغ خاموش باشه می‌ترسه بالافاصله که برق اتاق رو خاموش میکنیم میدوعه یا اگه بگیم برو فلان چیزو بیال میگه اونجا تاریکه تو هم با من بیا
  خانم دکتر چیکار کنیم

  پاسخ
  حانیه جعفرزاده اردیبهشت ۹, ۱۴۰۰ - ۴:۴۰ ق٫ظ

  سلام خانم دکتر برادر من ۴ سالشه و به شدت می‌ترسه
  شبا از شدت ترس میاد قشنگگگگ می‌چسبه به مادرم یا من گاهی اوقات اونقدر می‌ترسه که از شدت ترس رنگ صورتش سفیدددد و ضربان قلبش خیلی بالا میره برای مثال امروز بالشت گذاشت و از رفت بالا تا از تو یخچال چیزی برداره که که طبقه شیشه های آب معدنی افتاد
  اونقدر ترسید که ما یک لحظه حس کردیم داره از ترس قش میکنه
  خانم دکتر چیکار کنیم

  پاسخ
  ناشناس اردیبهشت ۸, ۱۴۰۰ - ۴:۱۲ ق٫ظ

  سلام پسرم دوازده سالشه شبها خیلی می‌ترسه به طوری که حاضر نیست از پدر مادرش فاصله بگیره وقتی میگیم وقتشه دیگه بری تو اتاقت بخوابی بشدت استرس میگیره نمیدونیم دیگه چیکارکنیم

  پاسخ
  آراد اردیبهشت ۱, ۱۴۰۰ - ۲:۰۵ ق٫ظ

  سلام خانم دکتر.پسر منم دوسالشه وقتی میخوام همسرمو اسمشو صداکنم پسرم میترسه میادبغلم و یا این که لفظی با همسرم جر وبحث میکنیم پسرم میترسه و این موضوع خیلی نگرانم میکنه چراانقد ازحرف زدن ما میترسه .همسرم خیلی ادم منطقی وآرومی هست من یه مقدار زود عصبانی میشم خونه.و پسرم درمقابل پسرخالش که سالشه نمیتونه دفاع کنه ازخودش.ممنون میشم راهنمایی کنید.

  پاسخ
  میترا سیفان اردیبهشت ۷, ۱۴۰۰ - ۰:۰۰ ق٫ظ

  سلام، برای درمان پنیک ابتدا به متخصص روانشناس فردی مراجعه کنید و بعد از بررسی اگر لازم بود، به روانپزشک ارجاع خواهند داد.

  پاسخ
  آتی فروردین ۲۴, ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۰ ب٫ظ

  سلام خسته نباشید دخترم ۳ سالشه یه هفته ای میشه که شبا تو تختش با جیق بلند از خواب می پره و گریه میکنه می ترسه ازش می پرسم چی شده میگه یه آقایی میاد پیش چرخ خیاطی بعدش میاد کنار تختم ۲ شب جای خوابشو عوض کردم پیش خودم خوابید روز سوم رفت تو تخت خودش خوابید بازهم همون جور با همون خواب پرید آوردمش پیش خودم میخوابه ولی بازم همون ترس تو وجودشه و شبا بیدار میشه لطفا بهم بگید چکار کنم،بهم میگن شاید بچه جن رو ببینه ولی من اعتقاد ندارم البته اینم بگم که از ۸ماهگی خیره میشد به درب حال و الان هم میگه شبا باید حتما درب حال قفل بشه روزا میگه بزارید کاملا باز باشه

  پاسخ
  ناشناس فروردین ۲۳, ۱۴۰۰ - ۰:۳۲ ق٫ظ

  سلام پسرم۹سالشه فیلم آنابل رودیده ازاون روزدیگه تنهایی حتی دستشویی هم نمیره خیلی میترسه چیکارش کنم

  پاسخ
  مرسانا فروردین ۲۲, ۱۴۰۰ - ۱:۲۲ ق٫ظ

  سلام خانم دکتر دخترم ۴سالشه ،از وقتی عکس آنابل و دربعضی روزا خیلی راجبش حرف میزنه و هر چیزی رو با آرامش به اون شبیه میکنه ولی شبا از بس از صبح در موردش حرف زده به اطرافش نگاه میکنه بعدش میگه آنابل اینجاست و شبا هم خوابش رو میبینه ولی بعضی شبا ممکنه توی خواب با داداش دوا کنه میشه راهنمایم کنید ممنونم میشم

  پاسخ
  زهرا.ت فروردین ۲۱, ۱۴۰۰ - ۱:۳۹ ق٫ظ

  با سلام من یک پسر یازده ساله دارم که کلا از ارواح و تمامی این چیز های تخیلی که تو فیلم های خارجی ترسناک هستن میترسه و نمیتونه شب تو اتاق خودش بخوابه و من حتما باید برم پیشش تا خوابش ببره حالا شما چه راه حلی برای این مشکل بزرگ دارید؟

  پاسخ
  امیر حسبن فروردین ۱۶, ۱۴۰۰ - ۸:۱۹ ب٫ظ

  سلام پسر من سه سالشه از تنهایی خیلی میترسه تو خونه حتی یکی دو متر اونور نمیره همش باید پیشش باشم بازی کنه مثلا میره اتاق همش صدام میکنه مامان بیا میترسم .چیکار کنم

  پاسخ
  زهرا مرداد ۷, ۱۴۰۰ - ۶:۲۴ ق٫ظ

  دخترم شش سالشه والان دوهفته س که ترس شدید بعداز دیدن کابوس کرونا تموم وجودش رو گرفته به حدی که تنهایی حتی به دسشویی هم نمیره وتو اتاق تنها نمیمونه به نظرتون باید چکار کنم

  پاسخ
  اكرم راشدي فروردین ۱۶, ۱۴۰۰ - ۳:۱۴ ق٫ظ

  سلام وقتتون بخير
  خانم دكتر من يه پسر ده ساله دارم كه به شدت از تنهايي و تاريكي ميترسه، جوري كه تو روز روشن حتي يك ثانيه هم تو اتاق تنها نميمونه جتي اگه صدتفر تو خونه باشن و همه ترسش هم از اجنه و ارواح هست . واقعا زندگيمونو فلج كرده و خودشم خيلي اذيته
  الان تحت نظر روانشناسه ولي بهبودي حاصل نشده
  خيلي ناراحت وافسرده شدم

  پاسخ
  سلین فروردین ۱۱, ۱۴۰۰ - ۱:۳۸ ق٫ظ

  سلام دختر ۲و نیم سالم از صدای جارو برقی و ابمیوه گیری و اینجور چیزا میترسه چندروز پیشم بعد از شنیدن صدای پمپ لکنت گرفته چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
  رایان فروردین ۵, ۱۴۰۰ - ۴:۳۶ ب٫ظ

  سلام پسر من ۲سالشه از شوهر عمه اش خیلی میترسه وقتی میبینه نمیشه اونجا بمونیم خیلی گریه میکنه

  پاسخ
  ناشناس بهمن ۲۶, ۱۳۹۹ - ۶:۰۱ ق٫ظ

  سلام پسرمن ۷سالشه از تاریکی وبالا رفتن از پله های فروشگاه یا پایین آمدن از پله میترسه ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  رضا دی ۲۲, ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۶ ب٫ظ

  سلام و خسته نباشید
  من پسر پنج ساله‌‌‌ ای دارم که به شدت از حیوونا و عروسکها چه عروسک حیوانات چه عروسک آدم میترسه به غیر از چند عروسکی که برای خودش و خواهرش هست که البته اولش از اونا هم میترسید و تقریبا یک سالی طول کشید تا اونارو قبول کنه. وقتی برای خرید اسباب بازی میریم اگه عروسکی رو نشونش بدیم به شدت میترسه وحتی از شدت ترس گریه میکنه از بازی گربه‌ی سخنگو و هر حیوون سخنگوی دیگه ای میترسه و گریه میکنه و من واقعا نمیدونم باید چیکار کنم چون متوجهم که این ترس ها باعث کمبود اعتماد به نفسش شده و چون مشکل حرکتی هم‌ داره احساس میکنم با این ترس ها بیشتر احساس ناتوانی و عجز میکنه

  پاسخ
  مهریار دی ۶, ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۶ ب٫ظ

  سلام خانم دکتر.دختر ۹ساله من صبح ها که من و مامانش سر کار میریم تو خونه طبقه پایین با مامانم می موند و بعضی مواقع هم تنها تو خونه خودمون می موند ولی از ۲۰ روز پیش که مامانم فوت کرد تنهامی مونه .اون قبلا اصلا نمی ترسید ولی چند روز است که از بعضی جاهای خونه مثل گوشه اتاق یا جایی از خونه که دیدش به اونجا کم است می ترسه به نظرشما ما چیکارکنیم که ترسش ازبین بره؟

  پاسخ
  ارزو موسوی آذر ۲۰, ۱۳۹۹ - ۵:۵۱ ب٫ظ

  سلام وخسته نباشید خدمت شماپسر من شش سالش و شدیداُ از دایی اش میترسر وقتی منزل مادر هستم و برادرم هستش از کنار من تکون نمیخوره و اگه بخواد دستشو بگیره واقعا خیلی میترسه و از شدت ترس گریه میکنه نمیدونم چرا برادر ادم بدی نییت خیلی مهربون ولی اینو بگم یه کم از نظر هیکل درشت اندام هستش نمیدونم ب خاطر این هستش یا علت دیگری دارد لطفا منو راهنمایی کنید همیشه برادرم یا مادرم من سرزنش میکنن ک چرا پسرت این جوری میکنه و من هیچ جوابی ندارم بدم و فقط میگم میترسه

  پاسخ
  میترا سیفان آذر ۲۲, ۱۳۹۹ - ۳:۳۹ ب٫ظ

  سلام
  لطفا مطلب اضطراب جدایی رو مطالعه کنید:
  https://pezeshkekhoob.com/blog/اضطراب-جدایی
  ولی اگر فرزندتون این مسئله رو فقط و فقط باداییش دارند، لطفا دقت کنید و یا از پسرتون علت رو جویا بشید… احتمال داره دایی بچه ناخواسته رفتاری انجام داده که وارد حریم امنیت کودک شده باشه.

  پاسخ
  بهار اردیبهشت ۱۰, ۱۴۰۰ - ۰:۵۳ ق٫ظ

  سلام. خسته نباشید. دخترم سه ساله است و شبها خواب نا ارامی دارد و از تاریکی و تنهایی میترسد و در عین حال خیلی باهوش و پرجنب و جوش است. و چند روزی است که خیلی بی تابی میکند و میترسد

  پاسخ
  امید اسفند ۲۳, ۱۳۹۹ - ۰:۳۶ ق٫ظ

  سلام وقت بخیر
  پسر من ۳/۵سالش هست اصلا نمیشه تنها گذاشت اگه توی ماشین باشه بخوایم بیایم پایین پیاده اش کنیم شروع میکنه به جیغ و داد،تو حیاط تنها نمی ره،اگه تو حمام باشه یه کاری واسم پیش بیاد برم بیرون بازم جیغ و فریاد درکل اصلا نمیشه تنهاش گذاشت بنظرتون مشکلش چیه

  پاسخ
  مینا آذر ۱۰, ۱۳۹۹ - ۲:۳۲ ق٫ظ

  پسرکه ۵رسالشه از تنهایی به شدت میترسه و به جز مامان جونش و من و باباشزپیش کسی نمیمونه و مهد کودک هم بدون حظور من به هیچ وجه تمیمونه وگریه شدید میکنه برای مقابله با ترسش باید چه کنم به خصوص که سال دیگه باید مدرسه بره

  پاسخ
  میترا سیفان آذر ۱۵, ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۲ ب٫ظ

  سلام، احتمالا فرزند شما دچار مشکل اضطراب جدایی شدند. لطفا مطلب زیر رو مطالعه کنید:
  https://pezeshkekhoob.com/blog/%d8%a7%d8%b6%d8%b7%d8%b1%d8%a7%d8%a8-%d8%ac%d8%af%d8%a7%db%8c%db%8c/

  پاسخ
  فاطمه عبیدی پور آذر ۱۰, ۱۳۹۹ - ۰:۰۸ ق٫ظ

  سلام پسرم چهار سالشه از وقتی که فیلم مومو رو تو گوشیه یکی از فامیلا دید دیگه حتی یه لحظه هم قبول نمیکنه تنها بمونه باید همیشه درکنارش باشیم از تاریکی هم خیلی میترسه حتی تو روز روشن هم قبول نمیکنه تنهایی بره دستشویی

  پاسخ
  میترا سیفان آذر ۱۵, ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۵ ب٫ظ

  سلام، بهتر هست فرزندتون رو پیش متخصص روانشناس کودک ببرید تا فرایند حساسیت زدایی منظم رو براشون انجام بدهند.
  لیست متخصصین روانشناس کودک کشور:
  https://pezeshkekhoob.com/psychologists/38p-child-psychologist

  پاسخ
  ملیکا آذر ۹, ۱۳۹۹ - ۹:۰۶ ق٫ظ

  سلام.دخترم ۴سالشه .چند ماه پیش ی زلزله تق یبا شدید اومد و واکنش ما فرار بطرف حیاط رفتیم و دیدم که خیلی ترسید.از بعد از اون ترس گرفته از تنها بودن.و هیچ ماریشو خودش انجام نمیده.هیچ.دستشویی اصلا تنها نمیره در صورتیکه قبلش تنها می فت.تو اناقش نمیره .نمیره اب بخوره نمیره دستاشو بشوره کااااملا منفعل شده.و چون متاسفانه من هم ازین حالتش خسته شدم متوجه شده و عزت نفسش کم شده .زود گریه میکنه و با عجز خواسته هاشو میگع.خییلی براش نگران و ناراحتم.چکار کنم؟

  پاسخ
  میترا سیفان آذر ۹, ۱۳۹۹ - ۷:۲۵ ب٫ظ

  سلام، باتوجه به میزان تاثیری که این مسئله روی فرزندتون داشته، بهتره حتما به متخصص روانشناس کودک مراجعه داشته باشید.
  لیست متخصصان روانشناس کودک:
  https://pezeshkekhoob.com/psychologists/38p-child-psychologist

  پاسخ
  سپیده عزیزی آذر ۶, ۱۳۹۹ - ۹:۴۷ ق٫ظ

  سلام پسرم سه سالشه ازتنهای موندن دربسته موندن خیلی میترسه حتی دستشویی که میره در باید نیمه باز باشه ،حیاط میره بازی کنه درباید نیمه باز باشه وازمحوطی خودمون دور نمیشه اگه بابچه ها سرگرم بازی از محوط دور بشه بعدش جیغ کشان میاد که من ترسیدم تونبودی حتی توخوب هم یه موقعه های خواب تنها بودن روداره اولها تو دوسالگیش این بود خیلی کم رنگ بود از وقتی باباش یه سری توماشین تنهاش گذاشته رفته جایی ماشین قفل کرده رفته حتی توضیح نداده میرم بیام اومده دیده جیغ میکشه میترسه ازاوموقعه شدیدشده ترسش تو سن دوسالگیش هم این اتفاق افتاده.حالا چرا کنم که ترسش کمتربشه

  پاسخ
  میترا سیفان آذر ۶, ۱۳۹۹ - ۳:۰۵ ب٫ظ

  سلام، احتمال داره فرزندتون دچار اضطراب جدایی شده باشند. این مطلب رو مطالعه کنید:
  https://pezeshkekhoob.com/blog/%d8%a7%d8%b6%d8%b7%d8%b1%d8%a7%d8%a8-%d8%ac%d8%af%d8%a7%db%8c%db%8c/

  پاسخ
  شفق آذر ۳, ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۲ ق٫ظ

  سلام روز خوش
  خانم دکتر عزیز دختر من ۲ سالشه
  و بشدت از کودکان همسن خودش یا کوچکتر میترسه و نزدیکش که میشن با وحشت میاد بغلم و میلرزه ولی بشدت بچه ها رو دوست داره

  پاسخ
  میترا سیفان آذر ۳, ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۹ ق٫ظ

  سلام، به‌نظرم ابتدا فرزندتون بهتره توسط متخصص روانشناس کودک ارزیابی بشه. احتمالا در ادامه متخصص ترس کودک را با انجام بازی‌های خاصی حساسیت زدایی خواهد کرد.
  https://pezeshkekhoob.com/psychologists/38p-child-psychologist

  پاسخ
  Berrie آبان ۲۲, ۱۳۹۹ - ۹:۲۱ ب٫ظ

  سلام من پسر یکی از فامیلامون هست که ۵ سالشه و از دو سالگیش نه تنها از تاریکی نمیترسید بلکه تاریکی رو خیلی هم دوست داشت ، هنوز هم تاریکی رو دوست داره و حتی وقتایی که ما چشممون توی تاریکی نمیبینه اون خیلی راحت میبینه ، هیچ علائمی از افسردگی یا بیماری خاصی نداره و فقط از تاریکی خوشش میاد ، من هم خودم چند ساله از تاریکی خوشم میاد و حتی چشمام توی تاریکی خوب میبینن ولی من اون موقع اینقدر بچه نبودم !!! میخوام بدونم دلیلش چیه آیا جدی هست یا نه مثل خودم فقط بهش علاقه داره

  پاسخ
  میترا سیفان آبان ۲۴, ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۴ ب٫ظ

  سلام، صرفا با این علامت نمیشه تشخیص گذاری کرذ.

  پاسخ
  سید کیان مهر ۴, ۱۳۹۹ - ۷:۵۲ ب٫ظ

  سلام.خانم دکتر منتظر جواب شما هستم

  پاسخ
  میترا سیفان مهر ۶, ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۸ ب٫ظ

  پاسخ داده شده، تشکر

  پاسخ
  سید کیان مهر ۹, ۱۳۹۹ - ۰:۴۶ ق٫ظ

  باعرض سلام و احترام … بنده پاسخی برای سوالم دریافت نکردم …سوالم رو اینجا تایپ میکنم .

  سلام.پسرم ۵سالشه به شدت از محیط دستشویی میترسه چندمدت پیش باد شدید اومد ک سقف کاذب دستشویی رو جاب جا کرد همون لحظه پسرم دستشویی بود از اون زمان از دستشویی میترسه ، مثلا میخواد بره جیش کنه به من یا مادرش میگه ک بیام پشت در واستیم ک بره دستشویی و اینکه از اب ک با شدت میاد از شلنگ میترسه همش میگه تو دستشویی صدا میاد …باهاش هرچی صحبت کردیم ک از باد نترسه فایده ای نداشت خونه رو هم عوض کردیم ولی بازم هم میترسه.از شما راهنمایی میخوام ک چکار کنم ک این ترس از وجودش بره?

  پاسخ
  نیاتیت اسفند ۱, ۱۳۹۹ - ۲:۳۴ ق٫ظ

  سلام خانم دکتر دختر من ۱۱ سالشه و از جن و روح و فیلم خارجی ترسناک میترسه قبلا فیلم ترسناک دیده بود تنها نمیتونه بمونه قبلا میتونست ولی بعد از فیلم انابل میترسه باید تو حال بخوابه و باید چراغ روشن باشه لطفا بهم بگین چیکار کنم

  پاسخ
  Titi خرداد ۶, ۱۴۰۰ - ۲:۰۱ ب٫ظ

  سلام خانم دکتر وقت بخیر
  دخترم نزدیک ب سه سالشه قبلا حمام کردنو دوست داشت ولی الان یک ماهه ک اسم حمام و اب بازی میاد گریه میکنه میگه خوابم میاد چ جوری ترسشو از بین ببرم .ممنون

  پاسخ
  ناشناس مهر ۲, ۱۳۹۹ - ۳:۴۶ ب٫ظ

  دخترم ۱۳ ساله اش هست و از بیرون رفتن میترسد و از مردان سیگاری و مردان چه باید بکنم

  پاسخ
  میترا سیفان مهر ۳, ۱۳۹۹ - ۲:۵۷ ب٫ظ

  با سلام، ممکن هست این مورد، اضطراب جدایی یا آگورافوفبیا باشه، مطالب زیر رو مطالعه بفرمایید.

  https://pezeshkekhoob.com/blog/amp/2020/01/04/اضطراب-جدایی/
  https://pezeshkekhoob.com/blog/amp/2019/04/10/فوبیا-و-راه-های-درمانی/

  پاسخ
  سید کیان شهریور ۲۸, ۱۳۹۹ - ۱:۲۶ ق٫ظ

  سلام.پسرم ۵سالشه به شدت از محیط دستشویی میترسه چندمدت پیش باد شدید اومد ک سقف کاذب دستشویی رو جاب جا کرد همون لحظه پسرم دستشویی بود از اون زمان از دستشویی میترسه ، مثلا میخواد بره جیش کنه به من یا مادرش میگه ک بیام پشت در واستیم ک بره دستشویی و اینکه از اب ک با شدت میاد از شلنگ میترسه همش میگه تو دستشویی صدا میاد …باهاش هرچی صحبت کردیم ک از باد نترسه فایده ای نداشت خونه رو هم عوض کردیم ولی بازم هم میترسه.از شما راهنمایی میخوام ک چکار کنم ک این ترس از وجودش بره?

  پاسخ
  فرهاد شهریور ۱۷, ۱۳۹۹ - ۱:۳۵ ق٫ظ

  سلام فرهاد هستم از دانمارک،
  دخترم که ۱۰ سالشه از اینکه در اتاق خودش بخوابه می‌ترسه، میگه افکار وحشت ناک تو ذهنم دارم مثل گم شدن، ترس از هیولا و همچنان حشرات. و هفته یک یا دوبار شبانه میاد اتاق خواب ما و با ما می‌خوابه چون نمیتونه تنها بخوابه.
  ولی در زندگی روزمره هیچ مشکلی نداره مدرسه میره تو خانه هم تا ما از کار میاییم تنها است مشکل خاص نداره و با عروسک هایش بازی میکنه.
  آیا کدام مورد خاص است که ما به آن توجه کنیم ممنون.

  پاسخ
  میترا سیفان مهر ۶, ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۹ ق٫ظ

  سلام، این مورد ممکن هست تبدیل به فوبیای خاص در فرزندتون شده باشه. درمان فوبیا بهتره تحت نظر متخصص صورت بگیره تا بعدها تبدیل به سایر اضطراب نشه. معمولا طی چند جلسه یک ساعته مشکل برطرف میشه.
  https://pezeshkekhoob.com/blog/2020/07/10/common-phobia/
  https://pezeshkekhoob.com/blog/2019/04/10/%d9%81%d9%88%d8%a8%db%8c%d8%a7-%d9%88-%d8%b1%d8%a7%d9%87-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%af%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86%db%8c/

  پاسخ
  میترا سیفان مهر ۶, ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۰ ق٫ظ

  سلام و سپاس
  بهتر است این مورد رو با روانشناس کودک مطرح کنید تا با بررسی بیشتر و دقیق تر، مشکل اصلی را پیدا کنند. احتمال وجود فوبیای خاص یا اضطراب هست.
  https://pezeshkekhoob.com/blog/2020/07/10/common-phobia/

  پاسخ
  شکوه شهریور ۱۳, ۱۳۹۹ - ۰:۲۷ ق٫ظ

  سلام. پسر من ۴ ساله هست پسر عموش با بازی در موبایل اون رو ترسونده و مرتب میگه من از روح میترسم و اینکه دنبالم میان. البته میدونم که این ها رو بهش گفته چون قبلا اینطور نبود. و اینکه باید حتما یک چراغ یا چراغ خواب روشن باشه تا بخوابه حتی اگر اتاق به اندازه دید مناسب روشن باشه سپاس دارم اگر راهنمایی کنید ???

  پاسخ
  میترا سیفان شهریور ۱۵, ۱۳۹۹ - ۳:۲۲ ب٫ظ

  با سلام، ممکن هست فرزندتون به فوبیا دچار شده باشه یا در صورت عدم درمان احتمال ابتلا به فوبیا در آینده وجود دارد. برای بهترین نتیجه گیری متخصص روانشناسی کودک بهترین گزینه است:
  https://pezeshkekhoob.com/psychologists/38p-child-psychologist

  پاسخ
  سلطانی مرداد ۲۷, ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۴ ب٫ظ

  پسرم ۱۳سالش هست و شبها به شدت از خواب میپره و میگه میترسم .و میگه حتما باید یکی پیشم بخوابه تا خوابم ببره .در کودکی از حشرات میترسید مخصوصا عنکبوت ،هنوز هم از سرش نرفته .

  پاسخ
  میترا سیفان مرداد ۲۸, ۱۳۹۹ - ۴:۲۶ ب٫ظ

  سلام، احتمال داره که به فوبیای خاص باشند. مطلب زیر رو مطالعه کنید اگر سوالی بود در خدمتم

  https://pezeshkekhoob.com/blog/2020/07/10/common-phobia/

  https://pezeshkekhoob.com/blog/2019/04/10/%d9%81%d9%88%d8%a8%db%8c%d8%a7-%d9%88-%d8%b1%d8%a7%d9%87-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%af%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86%db%8c/

  پاسخ
  مریم مرداد ۵, ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۳ ق٫ظ

  سلام دختر ۴ ساله ام به شدت از حشرات میترسه و داد میزنه چیکار کنم ؟

  پاسخ
  میترا سیفان مرداد ۶, ۱۳۹۹ - ۳:۵۴ ب٫ظ

  سلام، ممکن هست این مورد فوبی خاص باشد. لطفا مطلب فوبیای خاص و مطلب ترس های طبیعی کودکان را مطالعه کنید.
  ترسهای طبیعی کودکان:
  https://pezeshkekhoob.com/blog/2020/07/27/children-fears/
  مطلب فوبیای خاص:
  https://pezeshkekhoob.com/blog/2020/07/10/common-phobia/

  پاسخ
  وحید تیر ۵, ۱۳۹۹ - ۱:۳۱ ق٫ظ

  در مورد ترس‌هایی که واقعا به کودک کمک میکنه مثل ترس از ارتفاع چیکار میشه کرد؟ باید توضیح داد یا اجازه داد بترسه یا چیکار کرد؟

  پاسخ
  میترا سیفان تیر ۶, ۱۳۹۹ - ۰:۳۰ ق٫ظ

  سلام، بله. اینطور توضیحات بخشی از آموزش محسوب میشوند که الزامی هستند، منتها نکته قابل توجه، این هست که در انتقال موارد آموزشی بیشتر از حد معمول وسواس به خرج ندهیم تا کودکان دچار ترس های شدید نشوند.

  پاسخ
  افسون خرداد ۲۷, ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۸ ب٫ظ

  سلامیان کودک من ۲ ساله است از کودکان هم سن خود و کوچک تر از خودش میترسه وقتی میان پیشش داد میزنه میلرزه بدنش از سشوار میترسه از چرخ گوشت ابمیوه گیری بدنش دچار لرزش میشه ممنون میشم راهنمایم کنی

  پاسخ
  شفق آذر ۳, ۱۳۹۹ - ۹:۵۶ ق٫ظ

  دختر منم همین مشکل رو داره لطفا راهنمایی میفرمایید

  پاسخ
  پرنا خرداد ۱۵, ۱۳۹۹ - ۶:۳۹ ب٫ظ

  سلام، کودک من خیلی از عروسک آناابل می ترسه، و خیلی عصبانی میشه، چکار کنم

  پاسخ
  میترا سیفان خرداد ۱۷, ۱۳۹۹ - ۴:۲۸ ب٫ظ

  باسلام و تشکر،
  فیلم و عروسک آنابل اصلا مناسب رده سنی کودکان نیست. و اگر فرزندتون این موارد رو مشاهده کرده و تاثیرات منفی گرفته است، بهتر است با مشاوره کودکان ملاقات داشته باشید.
  https://pezeshkekhoob.com/psychologists/38p-child-psychologist

  پاسخ
  انا شهریور ۸, ۱۴۰۰ - ۰:۳۳ ق٫ظ

  سلام..وقت بخیر یه دخترسه ساله دارم ک بشدت از پزشک میترسه من ختی مراقبتاش نمیتونم انحام بدم …همچنین صدای همسایه ها اگر پنجره باز باشه صداشون بشنوه میره یه گوشه قایم میشه..

  پاسخ

  دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب