مشکلات جنسی و رفع آن: به چه کسی مراجعه کنیم؟ سکس تراپیست یا اورولوژیست؟

توسط میترا سیفان
2 نظرها

برای درمان مشکلات جنسی خود به سکس تراپیست مراجعه کنیم یا اورولوژیست؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که هنگام انتخاب متخصص درمانگر جنسی مرتبط با مشکل خود، دچارتردید شده باشید و از خود پرسیده باشید؛ باید پیش کدام دکتر بروم؟!

گاهی بین تخصص های خاصی از روانشناسی و پزشکی، شباهت هایی وجود دارد که ممکن است باعث سردرگمی بیماران و مراجعین در انتخاب متخصص مربوطه گردد. به طور مثال برای بسیاری از افراد سوال است که برای درمان نعوظ به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

پزشک خوب در این مقاله سعی دارد شما را با تفاوت های متخصصین درمانگر جنسی (سکس تراپیست و اورولوژیست) آشنا کند، تا در مواقع لازم قادر به تصمیم گیری بهتر در رابطه با مراجعه به هرکدام از این متخصصان باشید.

به طور خلاصه بهتر است برای حل مشکلات جنسی با منشا روانشناختی به سکس تراپیست و برای حل مشکلات جنسی با منشا فیزیولوژیکی به اورولوژیست مراجعه کنیم.

راه حل مشکلات جنسی

سکس تراپی چیست؟

سکس تراپی یکی از انواع رواندرمانی و از زیرشاخه های رشته روانشناسی و در حیطه زوج درمانی است که به زوجین کمک می‌کند تا با یک بررسی کلی؛ عوامل پزشکی، روانی، شخصیتی و بین فردی مؤثر در میزان رضایت جنسی را بشناسند.

هدف سکس تراپی چیست؟

از اهداف درمان سکس تراپی این است که به زوجین کمک کند تا موانع و چالش های روانی و فیزیکی موجود را پشت سر بگذارند تا بتوانند رابطه جنسی لذت بخشی را تجربه کنند.

در صورت بروز چه مشکلاتی به سکس تراپیست مراجعه کنیم؟

درمان مشکلات جنسی

مشکلات جنسی میان زوجین بسیار رایج و فراگیر هستند و میتوانند روابط را یا به صورت موقعیتی یا حتی پایدار تحت تأثیر قرار دهند و جالب است بدانید اکثر این مشکلات جنسی، ریشه در علل روانشناختی دارند.

این اختلالات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • زودانزالی
 • دیرانزالی
 • اختلال نعوظ
 • اختلال در میل جنسی
 • بی میلی جنسی
 • پرمیلی جنسی
 • آنورگاسمی (عدم تجربه ارگاسم)
 • واژینیسموس (ترس از نزدیکی و نزدیکی دردناک)

در جلسات سکس تراپی چه می‌گذرد؟

درمان مسائل جنسی

در طی این جلسات زوجین به همراه رواندرمانگر راجع به مشکل خاص خود صحبت کرده و تجربیات، احساسات و نگرانی های خود را با وی درمیان گذاشته و از این طریق رواندرمانگر با ارائه راهکارهای مناسب به زوجین کمک خواهد کرد تا به کیفیت رابطه جنسی خود بهبود بخشند و راهکارها و نحوه پاسخدهی جایگزین و مناسب را فرا بگیرند.

متخصص سکس تراپیست به فیزیولوژی بدن و آناتومی ارگان های جنسی وعملکرد آنها احاطه کامل دارد و می‌تواند ریشه اختلالات روانی و بدنی را از یکدیگر تمیز داده و جهت رفع آنها به بیماران توصیه‌های لازم را ارائه دهد.

درمانگر جنسی

البته نکته قابل توجه این است که در مواردی ممکن است مشکلات جنسی ریشه روان‌شناختی نداشته و علل به وجود آورنده مشکلات مستقیماً فیزیولوژیکی و پزشکی باشند؛ در این صورت با تشخیص روانشناس می‌توان به پزشک متخصص در حوزه اورولوژی (جراحی کلیه، مجاری ادراری و تناسلی) مراجعه کرد.

متخصص سکس تراپیست، دارای تاریخچه تحصیل در رشته روانشناسی بالینی می باشد و در طی روند درمان، نسخه دارویی تجویز نخواهد کرد و برنامه ریزی های درمانی یک درمانگر جنسی سکس تراپیست حول محور گفتگو و یا آموزش های رفتاری یا مهارت آموزی به زوجین می‌گردد.

تخصص ارولوژی چیست؟

متخصص ارولوژی کیست؟

تخصص ارولوژی (جراحی کلیه، مجاری ادراری و تناسلی) شامل درمان بیماری های مرتبط با کلیه ها، مجاری ادراری، مثانه، پروستات، بیضه ها و آلت تناسلی است.

 به عبارتی این تخصص به درمان بیماری های دستگاه تناسلی و ادراری مردان و دستگاه ادراری زنان می‌پردازد.

در صورت بروز چه مشکلاتی به متخصص ارولوژیست مراجعه کنیم؟

 • بیماری های کلیه و مجاری ادراری
 • سنگ کلیه
 • سرطان های مرتبط با دستگاه تناسلی و ادراری
 • سوزش ادرار یا عدم توانائی در کنترل ادرار
 • احتباس ادرار
 • تومورهای تناسلی یا تبخال های تناسلی
 •  تومور مثانه
 • اختلال در عملکرد جنسی مردان مانند اختلال در نعوظ یا درد
 • بیماری های پروستات
 • مشکلات غدد آدرنال

نکته قابل توجه، در برخی موارد باید همکاری لازم بین سکس تراپیست و اورولوژیست در درمان بیماری های جنسی برقرار شود.

سکس تراپی به درمان بیماری های جنسی از طریق روش های روانشناختی می پردازد و اورولوژی با استفاده از درمان فیزولوژیک مشکلات جنسی را حل می‌کند.

نحوه درمان یک پزشک متخصص اورولوژیست به چه صورت است؟

پزشک متخصص ارولوژیست دارای تاریخچه تحصیل در رشته پزشکی عمومی و همچنین تخصص اورولوژی می‌باشد که برای تشخیص بیماری های ادراری و تناسلی ممکن است از آزمایش ساده آنالیز ادراری و کشت ادرار یا آزمایشاتی همچون آنالیز مایع منی تا روش های پیچیده تری مثل سیستوسکوپی و بایوپسی و … که نیازمند بستری در بیمارستان هستند استفاده کند.

نحوه درمان هم با توجه به ماهیت این رشته، دارودرمانی است، البته در صورت عدم بهبود بیماری با دارودرمانی، گزینه پیش روی اورولوژیست ها، جراحی نیز خواهد بود.

نویسنده: میترا سیفان – روانشناس

خوانندگان محترم اگر سوالی در زمینه مسائل جنسی داشتید، لطفا در قسمت نظرات مطرح کنید تا در اسرع وقت پاسخگو باشیم.

در ادامه بهترین متخصصان سکس‌تراپیست ها را در سراسر کشور معرفی خواهیم کرد، شما با مراجعه به پروفایل متخصص مربوطه می‌توانید وقت خود را به صورت “آنلاین” رزرو کنید.

لیست بهترین سکس تراپیست های تهران
لیست بهترین سکس تراپیست های کرج
لیست بهترین سکس تراپیست های اصفهان
لیست بهترین سکس تراپیست های مشهد
لیست بهترین سکس تراپیست های شیراز
لیست بهترین سکس تراپیست های تبریز

پزشک خوب، سامانه آنلاین رزرو اینترنتی نوبت از روانشناسان و روانپزشکان و سایر تخصص های حوزه سلامت است که به شما کمک می‌کند بهترین متخصصان را در کوتاه ترین زمان و در نزدیکی محل زندگی خود پیدا کرده و وقت خود را به صورت “آنلاین” رزرو نمایید.

2 نظرها

احمدی اکتبر 12, 2020 - 8:12 ب.ظ

سلام
من ۴ ماه هست ز ایمان کردم ازاول حاملگی تا الان اصلا میل جنسی ندارم میخواستم ببینم چجوری میتونم خودمو درمان کنم

پاسخ
میترا سیفان اکتبر 14, 2020 - 1:00 ب.ظ

سلام، به نظرم در مرحله اول به سکس تراپیست مراجعه کنید چون به تازگی بارداری رو تجربه کردید، تغییرات هورمونی ممکن است باعث بروز علائم روانشناختی شده باشد. در صورت نیاز مشاوره سکس تراپیست به متخصصین دیگر ارجاع خواهند داد.
https://pezeshkekhoob.com/psychologists/125p-sexologist

پاسخ

نظر بدهید

You may also like