دکتر کیکانلی پاسخ می‌دهد.

توسط محسن مباشر
دکتر کیکانلی پاسخ می‌دهد.

در مواقع حساس زندگی نمی‌توانم بهترین تصمیم را بگیرم و اطلاعاتی که در مواقع آرامش در ذهنم هستم، در مواقع تنش و حساس از ذهنم خارج می‌شوند. به طور مثال وقتی استرس امتحانات را دارم نمی‌توانم به خوبی در مورد انتخاب اینکه چه کاری را در چه زمانی انجام دهم تصمیم‌گیری کنم. اگر می‌شود راهکاری در مورد درمان این موضوع به من ارائه دهید.

دکتر علیرضا کیکانلی، مشاور فردی و خانواده، به این سوال اینگونه پاسخ داده است:

سلام دوست گرامی،

این وضعیتی که توصیف کردید می‌تواند از عوامل مختلفی نشأت گرفته باشد که مهمترین آنها اضطراب است (مثلا اضطراب اجتماعی، اضطراب فراگیر و …) اضطراب روی دسترسی به محتوای حافظه تاثیر میگذارد و همانطور که گفتید تصمیم گیری سریع و درست را مختل می کند. ابتدا ترس و اضطراب خود را در رابطه با موقعیت خاص بشناسید و قبول کنید که شما دچار این اضطراب هستید و برای مواجهه با این موقعیت برنامه ریزی کنید. برای مثال اگر شما دائما در خصوص مسایل مالی اضطراب دارید، یک برنامه پس انداز طراحی کنید یا بودجه را به طور مجزا در نظر بگیرید. توصیه می‌شود اگر وضعیت اظصراب شما بهبود پیدا نکرد به یک روانشناس مراجعه کنید تا نوع اضطراب و ریشه‌های آن را کشف و درمان کنید.

 

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که در چنین موقعیتی قرار گرفته باشید، اختلالات مربوط به اضطراب در بسیاری از موراد می‌تواند زندگی عادی شما را نیز تحت‌الشعاع قرار دهد، اگر شما هم دچار یکی از اضطراب‌های ناخواسته هستید دکتر علیرضا کیکانلی می‌تواند شما را به خوبی راهنمایی کند. برای رزرو اینترنتی وقت با ایشان روی همین متن کلیک کنید.