سونوگرافي داپلر

توسط علی قائم‌مقامی
این مقاله توسط علی قائم‌مقامی ترجمه شده است.

سونوگرافي داپلر شريان هاى كاروتيد ورتبرال گردن

مغز و قسمت عمده اعصاب مركزى از شريانهاي گردنى شامل عروق كاروتيد و ورتبرال خونرسانى مى شوند و توسط وريد ژوگولار خون برگشتى به قلب باز مى گردد.
اين شريانها مثل بقيه عروق بدن مي توانند دستخوش تغييرات آرتروسكلروتيك قرار گيرد و جدار داخلي كلسيفيه و يا منجر به تشكيل پلاك گردد.


وجود پلاك مى تواند منجر به عوارض گوناگوني از تنگي تا انسداد عروق و در نهايت با ممانعت در خونرساني بافت مغز موجب بروز پروسه هاي ايسكميك و سكته مغزى گردد كه خود اگر منجر به مرگ نشود بر اساس محل درگيرى ميتواند علت ناتواني هاى متعددى در فرد گردد.
حال شايد بتوان راحتتر به ارزش يك بررسي دقيق سونوگرافى داپلر از عروق و شريان هاى گردني شامل شريان كاروتيد ، شريان ورتبرال و حتي وريد ژوگولر پى ببريم.
يك سونوگرافى داپلر خوب و دقيق ميتواند نقشه عروق گردنى و سرعت و ميزان جريان خونرساني را به ما نشان دهد ، همچنين تشكيل پلاك هاي كلسيفيه و غير كلسيفيه و احيانا باريك شدگي عروق و درصد تنگي ايجاد شده و يا وجود انسداد را ميتوان به صورت كامل ارزيابي كرد و متعاقبا با بهترين تصميم در نحوه درمان از فجايعى غير قابل جبران جلوگيري كنيم.


با يك بررسي داپلر خوب و دقيق عروق گردني علاوه بر شريان هاي كاروتيد و ورتبرال ميتوان وريد ژوگولار را از نظر وجود ترومبوز و يا لخته خون ( DVT ) مورد ارزيابي قرار داد .
بهترين سونوگرافى داپلر عروق در هر ارگانى شامل ، اندام تحتانى يا عروق پا ، كاروتيد ورتبرال گردني ، كليه ها و بيضه ها و غيره … به عوامل متعددي ارتباط دارد ازجمله مهمترين آنها دستگاه خوب سونوگرافى مجهز به كالر داپلر با تنظيمات دقيق ، پزشك مطلع و مجرب و قطعا اختصاص دادن زمان مناسب و كافي جهت انجام آن .

در حال حاضر درخواست سونوگرافى داپلر شريانهاي كاروتيد و ورتبرال توسط پزشك در زمينه وجود علائم باليني مربوطه مثل سرگيجه و يا به جهت بررسي قبل از انجام جراحي عروق قلبي و يا همچنين به عنوان پايش يا چكاپ كامل صورت ميگيرد.

سونوگرافى داپلر شريان كاروتيد ورتبرال گردن يك بررسى غير تهاجمى و كاملا بدون عارضه است كه ميتواند براي بيمار حاوي اطلاعات دقيق و بسيار ارزشمندي در جهت حفظ سلامت و در نهايت منجر به ارتقا كيفيت زندگي افراد در معرض خطر باشد.

مولف : دكتر غلامرضا سيف
متخصص راديولوژى و سونوگرافى

پرسش و پاسخ

پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

ناشناس اسفند ۱۲, ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۲ ب٫ظ

مطلب مفیدی بود ممنون

پاسخ

دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب