سکس تراپی چیست و سکس تراپ کیست؟

توسط تیم محتوای پزشک خوب
این مقاله توسط تیم محتوای پزشک خوب ترجمه شده است.

زندگی زوجین دارای ابعاد مختلفی است که یکی از این ابعاد، روابط زناشویی بین زوجین است که در برخی مواقع برای بهبود آن نیاز به سکس‌تراپیست است. در حال حاضر به دلیل ناآگاهی و نداشتن اطلاعات کامل، روابط بسیاری از زوجین به سمت تیرگی و سردی رفته است. در صورتی که با مشاوره درست و استفاده از راه و روش‌های مناسب می‌توانید نسبت به بهبود روابط جنسی اقدام کنید.
اگر شما هم در رابطه با مشکلات جنسی خود با شریک مقابلتان به مشکلاتی برخورده‌اید بهتر است برای حل آن به سکس‌تراپیست مراجعه کنید. در واقع سکس‌تراپیست فردی است که به حل مشکلات جنسی در افراد و زوجین کمک می‌کند. اگر هنوز با سکس‌تراپیست و وظیفه‌ی او آشنا نشده‌اید بهتر است در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

فهرست مطالب
 • سکس تراپی چیست؟

  سکس‌تراپی یک روش درمانی برای بهبود روابط جنسی و برطرف کردن اختلالات جنسی بین زوجین است. سکس‌تراپی شاخه‌ای از روان‌شناختی است که به زوجین در رابطه با حل مسائل جنسی، داشتن رضایت در روابط زناشویی، حل چالش‌های جنسی و… کمک بسیاری می‌کند. سکس‌تراپیست می‌تواند با تکیه بر دانش و علم خود و از طرفی؛ با بررسی عوامل پزشکی، روانشناسی و فردی مشکلات موجود در روابط زناشویی را به بهترین شکل ممکن حل کند.
  سکس‌تراپیست‌ها در واقع روانشناسان مجاز، مددکاران اجتماعی و مشاوران خانواده دارای مجوز هستند. این افراد علاوه بر آموزش‌های پایه در رابطه با مشاوره و راهنمایی، آموزش‌هایی را در رابطه با سلامت رابطه جنسی و عاطفی هم دیده‌اند.

  سکس تراپی تنها با گفتار درمانی مشکلات موجود در روابط زوجین را حل کند و نباید نگرانی بابت معاینه داشته باشید. شیوه درمان سکس‌تراپیست از طریق صحبت کردن است.

  زمان مراجعه به سکس‌تراپیست

  مراجعه به سکس‌تراپی به هیچ عنوان محدودیت سنی و جنسی ندارد، افراد بسیاری در سنین نوجوانی برای رفع مشکلات جنسی خود به سکس‌تراپیست مراجعه می‌کنند. زمانی که زوجین دچار مشکلات جنسی شوند و نتوانند خود این مسائل و مشکلات را برطرف کنند، باید برای درمان به یک سکس‌تراپیست مراجعه کنند.
  بهتر است هر زمانی که متوجه کاهش روابط جنسی خود در زندگی زناشویی شدید به سکس‌تراپیست مراجعه کنید. حل این مسائل قبل از اینکه به یک مسئله حاد و بحرانی تبدیل شود، می‌تواند بسیاری ساده‌تر و آسان‌تر باشد. علاوه بر این موضوع، بسیاری از نوجوانان هستند که در رابطه با مسائل جنسی سردرگم شده‌اند، آن‌ها نیز می‌توانند با مراجعه به سکس‌تراپیست نسبت به حل این بحران اقدام کنند.

  برای مشکل زود انزالی به چه متخصصی مراجعه کنیم ؟

  زود انزالی مشکل شایعی است که ممکن است آقایان با آن رو به رو شوند. خیلی از مواقع افراد برای حل این مشکل، از دارو استفاده می‌کنند. در نظر داشته باشید، داروها ضمن آنکه یه صورت موقعیتی می‌توانند کمک کننده باشند، عوارض دیگری همچون اختلال در نعوظ را می‌توانند در پی داشته باشند. با توجه به اینکه زودانزالی ، اغلب ریشه روانشناختی دارد، سکس تراپیست با بررسی مشکل و ارائه تمرین های رفتاری، بدون تجویز دارو می‌تواند به شما کمک کند.

  پزشک خوب به شما کمک میکند بهترین روانشناسان را در کوتاه‌ترین زمان و در نزدیکی محل زندگی خود پیدا کنید
  مشاهده لیست روانشناسان

  مراحل سکس‌تراپی (در جلسات سکس‌تراپیست چه اتفاقی می‌افتد؟)

  در واقع سکس‌تراپیست از تکنیک‌ها و روش‌های درمانی برای سرکوب کردن انواع انحرافات جنسی استفاده می‌کند. این روش‌ها و تکنیک‌ها تنها با هدف دستیابی به یک لذت جنسی رضایت‌بخش در زوجین مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر به یک سکس‌تراپیست خوب مراجعه کنید حتی با یک دوره کوتاه هم می‌توانید مشکل خود را حل کنید.
  سکس‌تراپیست‌ها سعی می‌کنند با گفتار درمانی مشکلات را برطرف کنند، البته در این راه از تکنیک‌ها و روش‌های مختلفی استفاده می‌کنند که در ادامه با آن‌ها بیشتر آشنا خواهید شد.

  مشاور سکس تراپیست

  تکنیک‌ها و تمرین‌های سکس‌تراپی

  معمولا زمانی که به سکس‌تراپیست مراجعه می‌کنید با کمک تکنیک‌ها و تمرین‌های خاص به شما کمک می‌کنند که مشکلات جنسی خود را برطرف کنید. این تکنیک‌ها با توجه به نوع مشکل مراجعه‌کنندگان می‌تواند متفاوت باشد. از جمله آن‌ها می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  1. تمرکز روی پذیرش احساسات: این تکنیک بیشتر روی افزایش اعتماد بین زوجین و نزدیکی آن‌ها تمرکز می‌کند. این روش معمولا در سه مرحله انجام خواهد شد:
   • تماس جسمی غیرجنسی
   • تماس جنسی
   • آمیزش جنسی
  2. استراتژی برقراری ارتباط: معمولا سکس‌تراپ برای برقراری و داشتن رابطه جنسی بهتر، یک سری تمرین‌ها و استراتژی ‌ها را در اختیار فرد قرار می‌دهند. فرد با استفاده از آن‌ها می‌تواند مشکلات خود را برطرف کند.
  3. آموزش‌های جنسی: بسیاری از زوجین به دلیل عدم آگاهی و شناخت کامل بدن خود و روابط جنسی، نمی‌توانند خوب و موثر عمل کنند. از این رو باعث کاهش میل جنسی طرف مقابل می‌شوند. سکس‌تراپیست با استفاده از کتاب، جزوات و فیلم‌های آموزشی نسبت به بهبود رابطه جنسی زوجین اقدام می‌کند. هرچه تجربه بیشتری در زمینه آمیزش جنسی و برقراری رابطه با دیگران داشته باشید می‌توانید روابط جنسی بهتر و رضایت‌بخش‌تری را تجربه کنید.
  4. تجربه: بسیاری از زوجین که از آمیزش جنسی خود لذت نمی‌برند، همواره به دنبال راهی هستند تا بتوانند این مشکل را برطرف کنند. به همین دلیل از تجربیات سکس‌تراپیست برای حل این بحران استفاده می‌کنند. به جای نقش بازی کردن سعی می‌کنند تا مشکل خود را به کمک یک فرد حرفه‌ای برطرف کنند.

  روش مناسب سکس‌تراپیست خوب؟

  استفاده از یک روش‌ مناسب به نوع مشکل فرد بستگی دارد، یک سکس‌تراپر خوب با توجه به نوع مشکل جنسی فرد سعی می‌کند تا یکی از بهترین روش‌های درمان را برای حل مشکل استفاده کند. از میان تکنیک‌های عنوان شده آموزش‌های جنسی می‌تواند بهترین گزینه باشد. افراد در رابطه با بدن خود و فرد مقابلشان اطلاعات بیشتری کسب می‌کنند و با استفاده از شیوه‌های مختلف می‌توانند میزان رضایت شریک جنسی خود در رابطه را افزایش دهند.

  سلامت جنسی چیست؟

  بسیاری از کارشناسان بر این باور هستند که سلامت جنسی در واقع همان حالت جسمی، عاطفی، روانی و اجتماعی افراد در برابر مسائل جنسی است. زمانی که می‌گویند فرد سلامت جنسی ندارد، منظور تنها اختلال در عملکرد و نقص جسمی فرد نیست، بلکه از لحاظ روحی و روانی هم باید این موضوع را تحت بررسی قرار دارد. سپس متوجه خواهید شد که فرد سلامت جنسی دارد یا خیر.
  در واقع سلامت جنسی بخشی از بهداشت فردی است که می‌تواند روی قدرت باروری فرد تاثیر بسیاری داشته باشد. در حال حاضر متخصصین اورولوژی، زنان، بهداشت باروری، روانپزشکی و سکس‌تراپیست‌ها در این جوزه مشغول به فعالیت هستند. عملکرد جنسی می‌تواند سلامت جنسی فرد را تحت تاثیر قرار دهد به همین دلیل متخصصان در ابتدا از عملکرد جنسی فرد باید اطمینان حاصل کنند. سپس می‌توانند نسبت به سلامت جنسی فرد اظهارنظر کنند.

  حقوق جنسی چیست؟

  حق و حقوق هر فردی در رابطه با مسائل جنسی به دور از هرگونه تحمیل و تبعیضی است. ازجمله حقوق جنسی افراد در رابطه با سلامت جنسی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • آموزش‌های جنسی
  • انتخاب شریک جنسی
  • حق انتخاب در رابطه با بچه‌دار شدن
  • فعال بودن از لحاظ جنسی
  • داشتن یک زندگی رضایت بخش‌
  • ازدواج با یک فرد مناسب
  • آگاهی در رابطه با مسائل جنسی، باروری و….

  سکس تراپی

  چگونه می‌توان یک سکس‌تراپیست خوب انتخاب کرد؟

  انتخاب سکس‌تراپیست خوب می‌تواند روی بهبود مشکلات جنسی فرد تاثیر بسیاری داشته باشد. یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی که برای افراد از اهمیت بالایی برخوردار است، جنسیت سکس‌تراپیست می‎‌باشد. در واقع بسیاری از افراد به دنبال یک سکس‌تراپیست هم‌جنس خود هستند تا بتوانند در رابطه با مسائل جنسی خود به راحتی صحبت کنند.
  سعی کنید در انتخاب سکس‌تراپیست دقت بسیار بالایی داشته باشید؛ میزان تخصص وی، میزان موفقیت در مراجعه‌کننده‌ها، مهارت و مدرک تحصیلی و…. می‌تواند روی انتخاب سکس‌تراپیست تاثیر داشته باشد. سعی کنید با دقت و آگاهی کامل یک سکس‌تراپیست خوب را انتخاب کنید، تا به راحتی بتواند مشکل جنسی شما را حل کند و از بحرانی شدن آن جلوگیری کند.

  ویژگی‌های سکس‌تراپر چیست؟

  • باید تمام دوره‌های مربوط به بهداشت روانی را طی کرده باشد.
  • مهارت بسیار کاملی در رابطه با مشاوره جنسی داشته باشد تا بتواند به بهترین شکل ممکن دیگران را راهنمایی کند.
  • یک سکس‌تراپر خوب باید بتواند از لحاظ عاطفی، روحی و روانی فرد مورد نظر را بررسی کند.
  • باید با فیزیولوژی بدن انسان و آناتومی اندام تناسلی آقایان و بانوان آشنایی کامل داشته باشد.
  • برای بررسی اختلالات جنسی باید با فرهنگ و عقاید جامعه آشنایی کامل داشته باشد.

  چه کسی نیاز به درمان جنسی دارد؟

  مشکلات جنسی بسیاری وجود دارند که باعث می‌شوند تا فرد برای درمان آن به سکس‌تراپ مراجعه کند. ازجمله این مشکلات می‌توان به فشار همتا، مشکلات حین یا بعد از سکس، نگرانی جنسی در رابطه با بالا رفتن سن، اعتیاد به سکس، از دست رفتن صمیمیت موجود بین زوجین و… اشاره کرد. این مشکلات باعث می‌شود تا فرد برای درمان جنسی خود به سکس‌تراپ مراجعه کند.
  هرچه سریع‌تر نسبت به درمان این مشکلات جنسی اقدام کنید، مشکلات شما بسیار راحت‌تر حل خواهند شد.

  برای درمان واژینسموس به چه متخصصی مراجعه کنیم؟

  بسیاری از خانم ها زمانی که تجربه دردناکی از رابطه جنسی دارند، یا در ابتدای رابطه، با مشکل مواجه می‌شوند به پزشک زنان مراجعه می‌کنند و جوابی که میشنوند این است که آناتومی بدن طبیعی و نرمال است اما مشکل آنها همچنان باقی می ماند.
  اگر در مراحل ابتدایی رابطه جنسی هستید ، تجربه درد احتمالا به موضوع انقباض مهبلی مربوط می‌شود. در این شرایط پیشنهاد ما به شما این است که به سکس تراپیست مراجعه کنید. سکس تراپیست با ارائه تمرین های رفتاری مربوط به انقباض مهبلی به شما کمک خواهد کرد. در صورتی که تجربه رابطه جنسی در گذشته داشتید و یا در سنین یائسگی هستید، می‌توانید از پزشک زنان کمک بگیرید.

  سکس‌تراپی در چه مواردی می‌تواند به زوجین کمک کند؟(چه کسی نیاز به درمان جنسی دارد؟)

  سکس‌تراپیست می‌تواند در مواردی که در ادامه عنوان می‌کنیم به زوجین و افراد کمک کند:

  • ترس از مقاربت و نزدیکی
  • مقاربت‌های دردناک که موجب کاهش میل جنسی در افراد می‌شود
  • اعتیاد جنسی که موجب رفتارهای اجباری خواهد شد
  • مشکلات زوجین در رسیدن به ارگاسم در حین روابط زناشویی
  • پارافیلیا(تمایلاتی در روابط زناشویی که موجب ناراحتی و درد در فرد مقابل می‌شود)
  • فقدان میل جنسی در زوجین
  • برقراری رابطه جنسی پس از خیانت
  • اختلاف زن و شوهر در روابط جنسی
  • برقراری رابطه پس از زایمان
  • سرد مزاجی در رابطه جنسی
  • مشکل نعوذ و زودانزالی
  • دیر انزالی
  • گرایش جنسی یا هویت جنسی
  • داشتن استرس و اضطراب در سکس
  • عارضه‌هایی چون واژینیسموس، فتیش و….

  اگر نیاز به مشاوره تلفنی، حضوری یا آنلاین دارید روی دکمه زیر کلیک کنید
  رزرو آنلاین نوبت از سکس تراپیست

  بهترین راه حل برای مشکلات جنسی

  داشتن رابطه جنسی کامل و رضایت‌بخش‌ می‌تواند در پایداری و ادامه زندگی هر فردی تاثیر خوبی داشته باشد. بسیاری از زوجین نسبت به مشکلات جنسی و سرد مزاجی خود بی‌تفاوت هستند، در صورتی که به هیچ عنوان نباید از این مشکلات به سادگی عبور کرد. باید تا جایی که می‌توانید برای بهبود روابط و حل مشکلات جنسی خود تلاش کنید. هرچه این مشکلات کهنه‌تر شوند علاوه بر اینکه روابط بین زوجین سرد می‌شود، حل این مشکلات هم سخت‌تر خواهد شد. بهترین راه حل این است که در صورت رویارویی با این مشکلات به پزشک متخصص(سکس‌تراپیست) مراجعه کنید.

  پرسش و پاسخ

  پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

  ناشناس اسفند ۳, ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۷ ب٫ظ

  مطلب مفیدی بود ممنون

  پاسخ

  دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب