سکس تراپی : درمان مشکلات جنسی با مشاوره جنسی

توسط علی قائم‌مقامی
0 نظر

سکس تراپی چیست و به کمک چه کسانی می‌آید؟

سکس تراپی نوع خاصی از رواندرمانی است که به زوجین کمک می‌کند تا عوامل پزشکی، روانی، شخصیتی و بین فردی موئثر در رضایت جنسی را بشناسند و در صورت لزوم مشکلات را رفع و درمان کنند.

هدف سکس تراپیست این است که به افراد کمک کند تا موانع و چالش های هیجانی و فیزیکی را پشت سر بگذارند تا یک رابطه رضایتبخش و زندگی جنسی لذت بخشی را تجربه کنند.

رضایت جنسی نیز از مهمترین عوامل رضایت کلی از رابطه و یکی از شاخص های مهم ازدواج موفق، بقا و سلامت خانواده است.

ناکارآمدی های جنسی زوجین بسیار معمول و فراگیرهستند و چیزی در حدود 43% زنان و 31% مردان نوعی از اختلالات جنسی را گزارش کردند.

این اختلالات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

درصورت بروز هر یک از مشکلات فوق، سکس تراپیست یا درمانگر مسائل جنسی می‌تواند شما را در جهت رفع مشکل راهنمایی کند.

شاید تصور بسیاری از افراد این باشد که سکس تراپی فقط محدود به افرادی که دچار مشکلات جنسی هستند، می‌شود.

این در حالی است که تمام افراد جامعه می‌توانند برای آموزش جنسی، یادگیری روش های افزایش لذت از زندگی جنسی و عمیق تر شدن رابطه خود به سکس تراپیست مراجعه کنند.

یک رابطه جنسی خوب علاوه بر این موارد، برای سلامتی، افزایش طول عمر، پایین آوردن احتمال سرطان نیز می‌تواند مفید باشد.

 

چه افرادی نیاز بیشتری به سکس تراپی دارند؟

افرادی که به نوعی از مشکلات زیر رنج می‌برند، به سکس تراپی نیازمندتر هستند:

  •  افرادی که مقاربت دردناک یا ترس از نزدیکی دارند. کسانی که با کمبود میل جنسی مواجه هستند یا صمیمیت در ارتباط زناشویی آنها از میان رفته است.
  •  افرادی که دچار زودانزالی، دیرانزالی یا عدم نعوظ هستند و افرادی که در رسیدن به ارگاسم ناتوانند.
  • افرادی که از هویت جنسی خود اطمینان نداشته باشند و یا دچار انحرافات جنسی باشند.

بهنجاری جنسی چیست و چگونه سنجیده میشود؟

ممکن است بسیاری از افراد از اینکه مستقیما مشکلات جنسی خود را بیان کنند، احساس شرم داشته باشند.

همین موضوع باعث می‌شود مشکلات خود را در قالب اضطراب، افسردگی ، مشکلات خواب و غیره بیان کنند.

این افراد نیز با مراجعه به مراکز سلامت روان و کمک متخصصین می‌توانند از ریشه مشکلات خود آگاه شوند و برای درمان آن اقدام کنند.

ذکر این نکته خالی از اهمیت نیست که خیلی از زوجین ممکن است در دوره هایی از زندگی خود دچار یک یا برخی از مشکلات فوق شوند، اما باید توجه داشت که بسیاری از مشکلات جنسی ریشه روان‌شناختی و روانشناسی دارند و سکس تراپی می‌تواند به خوبی به کمک آنها بیاید.

برای درمان مشکلات جنسی خود به کدام متخصص باید مراجعه کنم؟ سکس تراپیست یا اورولوژیست؟

سکس تراپیست

چه زمانی به سکس تراپیست مراجعه کنم؟

ممکن است برخی افراد، اولین راه درمان مشکلات جنسی خود را دارو بدانند.

این در حالی است که بسیاری از مشکلات جنسی ریشه روان‌شناختی دارند. مصرف دارو علاوه بر عوارضی که دارد، ریشه مشکل را برطرف نمی‌کند. مشکل جنسی فرد تنها در زمانی که دارو را مصرف می‌کند، کنار می‌رود اما مشکل به قوت خود باقی می‌ماند و بلافاصله پس از قطع مصرف دارو، بازمی‌گردد.

بنابراین در قدم اول بهتر است به سکس تراپیستی مراجعه شود که متخصص در بهداشت روان باشد و آموزش‌های لازم در حوزه مشاوره جنسی را سپری کرده باشد. مهارت کامل در مشاوره و روان درمانی نکتۀ حائز اهمیتی در روند سکس تراپی به شمار می‌رود.

از آنجایی که بسیاری از مشکلات جنسی ریشه در روابط اجتماعی و مشکلات شخصیتی افراد دارد، تنها یک روانشناس و روان‌درمانگر قادر به شناسایی و ارزیابی مشکلات فردی، اجتماعی و شخصیتی بیمار است و می‌تواند در حل آنها به وی کمک کند.

از طرفی سکس تراپیست می‌بایست به فیزیولوژی بدن و آناتومی ارگان های جنسی و عملکرد آنها احاطه کامل داشته باشد و بتواند اختلالات روانی و بدنی را از هم تمیز داده و در رفع آنها به بیمار توصیه‌های لازم را ارائه دهد.

البته این نکته را نباید فراموش کرد که در موارد معدودی هم ممکن است مشکلات جنسی ریشه روان‌شناختی نداشته و مستقیما فیزیولوژیکی باشد؛ در این صورت با تشخیص روانشناس می‌توان به پزشک متخصص در حوزه اورولوژی مراجعه کرد.

 

رضایت جنسی چیست؟

رضایت جنسی به احساس خوشایند فرد از نوع روابط جنسی گفته می‌شود.

رضایت جنسی از عوامل اصلی رضایت از رابطه و یکی از شاخص های مهم ازدواج موفق، بقا و سلامت خانواده است. سکس تراپی یکی از ابزارهایی است که می‌تواند رضایت جنسی را افزایش دهد.

 اثرات عدم رضایت جنسی بر زندگی فرد

نارضایتی از رابطه جنسی می‌تواند به مشکلات عمیق در روابط زوجین، ایجاد تنفر، دلخوری، حسادت، رقابت، حس انتقام گیری، تحقیر، نبود اعتماد به نفس و مانند آن منجر شود. این مسائل به واسطه تنش ها و اختلافات، تقویت شده یا در قالب آنها بروز می‌کند و به تدریج شکاف بین همسران را عمیق تر می‌سازد (ترودل، 2002). همچنین براساس پژوهش های انجام شده محققان بر این باورند که نگرش‌ها، ترس‌ها يا خاطرات افراد، از عوامل زيربنایی مشكلات جنسی است. افرادی كه مشكلات جنسی دارند، معمولا اعتماد به نفس پایینی داشته، مضطرب و نگران تر هستند (وزیری و همکاران، 1386).

 

طبق گزارش‌هایی که روانشناسان و مشاوران حوزه خانواده مطرح می‌کنند، بسیاری از مشکلاتی که زوجین را به کلینیک های مشاوره می‌کشاند، مشکلات جنسی است.

حتی ممکن است در مواردی شکایت آنها از مسائل دیگری باشد و از ریشه مشکلات خود غافل باشند. آمارهای در این زمینه حاکی از آن است که میزان طلاق در جامعه به سرعت در حال افزایش است. بر اساس گزارش سازمان ثبت احوال کشور در سال 96، در مقابل 608,956 ازدواج ثبت شده، 174,578 طلاق ثبت شده است.

طلاق عوامل مختلفی دارد؛ اما براساس گزارش های فعالین این حوزه یکی از مشکلات عمده در بین افراد متقاضی طلاق، عدم رضایت کافی از روابط جنسی است. این امر می‌تواند لزوم استفاده از خدمات مشاوره جنسی را روشن تر سازد.

چگونه با مشکلات ناشی از طلاق مواجه شویم؟

با توجه به آنچه گفته شد آموزش مهارت های جنسی می‌تواند موجب افزایش رضایت جنسی، بهبود روابط زناشویی و در بسیاری از مواقع مانع روابط فرازناشویی و طلاق شود. 

سکس تراپی

 

کلام آخر

در آخر لازم به ذکر است که در حوزه سلامت، پیشگیری همیشه قبل از درمان و ارجح بر آن توصیه می‌شود. از آنجایی که بسیاری از مشکلات جنسی ناشی از عدم هماهنگی بین زن و مردی است که در آستانه ازدواج قرار دارند؛ بنابراین می‌توان گفت نقش مشاوره دوران عقد، در کاهش مشکلات می‌تواند بسیار مهم باشد.

مشاوره پیش از ازدواج چیست؟

لیست بهترین متخصصان مشاوره پیش از ازدواج

مشاوره جنسی در دوران عقد می‌تواند برای زوج‌های جوان بسیار مفید باشد و در پیشگیری از بسیاری از مشکلاتی که منجر به کج کاری رابطه جنسی می‌شود، مؤثر باشد. همچنین سطح کیفی رابطه زناشویی زوجین را ارتقا دهد.

با توجه به اهمیت زندگی جنسی سالم و رضایت بخش، چه خوب است تا برای پیشگیری قبل از درمان، تداوم در ازدواج و رفع مشکلات احتمالی در ادامه مسیر، پیش از به وجود آمدن مشکل به مرکز و کلینیک مشکلات زناشویی مراجعه کرده و فرآیند مشاوره را آغاز نمود.

 

 پزشک خوب جهت سهولت دسترسی شما خوانندگان محترم، جمعی از متخصصان سکس تراپی را در سراسر کشور معرفی می‌نماید.

شما می‌توانید با مراجعه به صفحه متخصصان نسبت به رزرو آنلاین وقت خود اقدام کنید. 

نام متخصص  آدرس
ملیحه میرزایی تهران – سعادت آباد – چهارراه شهرداری – خیابان سرو غربی – خیابان صدف – پلاک 15 – برج هرمزان – طبقه 10 – واحد 37
دکتر راحله امانی تهران – سعادت آباد ـ نرسیده به پل نیایش ـ خیابان 28 غربی – پلاک 76 – طبقه 1 – مرکز مشاوره و روانشناسی مهر
دکتر سیده زهره میرعابدینی تهران – میدان انقلاب – خیابان دوازدهم فروردین – خیابان شهدای ژاندارمری – روبروی اداره پست – پلاک 124 – واحد 3 – مرکز مشاوره سامان
دکتر سید حامد واحدی اردکانی تهران – خیابان شریعتی – روبروی حسنیه ارشاد – کوچه هدیه – پلاک 8 – طبقه 5 – واحد 13
محمد باقر سبط الشیخ تهران – خیابان قائم مقام فراهانی – روبروی تهران کلینیک – کوچه ششم – ساختمان رازی – طبقه 1
دکتر ابوالقاسم خوش کنش تهران – خیابان ستارخان – بعد از بازارچه سنتی – روبروی ایستگاه آتش نشانی – نبش خیابان صحرایی – ساختمان پزشکان جوانه – طبقه 4 – واحد 1 – سرود آفرینش
دکتر سیمین قبادزاده تهران – سعادت آباد – خیابان سرو شرقی (بین میدان کاج و میدان فرهنگ) – کوچه رشادت – مجتمع پزشکی آراد – پلاک 4 – طبقه 3 – واحد 6
دکتر هدی نداف شرق مشهد – امامت 22 – ساختمان پزشکان پاستور – طبقه 4 – مرکز مشاوره رسا
فرزانه فرزادیان مشهد – خیابان پیروزی – بین پیروزی 59 و 61 – پلاک 65
نرگس آزادی کرج – چهارراه طالقانی – طالقانی شمالی – جنب داروخانه چلنگر – پلاک 356 – طبقه 3 – مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی حس نو
شیما سادات موسوی  کرج – سه راه گوهردشت – میثم 2 – ساختمان پاستور – طبقه 2
دکتر احد آهنگر تبریز – چهارراه باغشمال – 50 متر به طرف 17 شهریور -کوچه شهید عابدی – ساختمان 110 – مرکز مشاوره و خدمات روانشناسی فراشناخت
فاطمه عظیمی تبریز – خیابان 17 شهریور جدید – روبروی بستنی وحید – جنب آزمایشگاه دانش – طبقه 3 – مؤسسه روانشناسی آرامش اندیشه تبریز
هاله رامتین فر رشت – چهارراه گلسار – خيابان نواب – ساختمان سپيد – طبقه 4 – واحد 8 – مرکز مشاوره آفاق
دکتر سپیده فلاحیه اصفهان – خیابان شیخ صدوق شمالی – هفت دست شرقی – بن بست نمکدان – پلاک 203
دکتر بهراد زادافشار اصفهان – خیابان آبشار اول – بن بست رضوان – پلاک 10 – مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی شمس
دکتر سارا قشقایی شیراز – خیابان ستارخان – ساختمان خضرا 2 – پلاک 54 – مرکزروانشناسی رستاک
حلیمه باصفت شیراز – بلوار زند – روبروی هتل پارس – نبش کوچه 45 – ساختمان پاسارگاد – طبقه 5
نازنین حقیقت بیان قم – خیابان صفاییه – کوچه 39 – ساختمان پزشکان سپهران – طبقه 3

نظر بدهید

You may also like