سکس تراپی: درمان مشکلات جنسی با مشاوره جنسی

توسط علی قائم‌مقامی
این مقاله توسط علی قائم‌مقامی ترجمه شده است.

در این مقاله می‌خواهیم شما را با یکی از حوزهط های فعالیت روانشناسان یعنی سکس تراپی و مشاوره جنسی آشنا کنیم.  بسیاری از مشکلاتی که زوجین را به کلینیک های مشاوره می‌کشاند، مشکلات جنسی است. براساس گزارش ها یکی از مشکلات عمده در بین افراد متقاضی طلاق، عدم رضایت کافی از روابط جنسی است. این امر می‌تواند لزوم استفاده از خدمات مشاوره جنسی و مراجعه به کلینیک‌های مشکلات زناشویی را روشن‌تر سازد.

فهرست مطالب
 • سکس تراپی چیست؟

  سکس تراپی یا مشاوره جنسی نوع خاصی از رواندرمانی است که به زوجین کمک می‌کند تا عوامل پزشکی، روانی، شخصیتی و بین فردی موثر در رضایت جنسی را بشناسند و در صورت لزوم مشکلات را رفع و درمان کنند.

  هدف سکس تراپیست فعال در کلینیک مشکلات زناشویی، این است که به افراد کمک کند تا موانع و چالش های هیجانی و فیزیکی را پشت سر بگذارند تا یک رابطه رضایتبخش و زندگی جنسی لذت بخشی را تجربه کنند. رضایت جنسی نیز از مهمترین عوامل رضایت کلی از رابطه و یکی از شاخص های مهم ازدواج موفق، بقا و سلامت خانواده است.

  ‌پیش از آنکه به نحوه درمان مشکلات جنسی توسط سکس تراپی بپردازیم، ابتدا بهتر است به تعریف دقیقی از رضایت جنسی برسیم.

  رضایت جنسی چیست؟

  رضایت جنسی به احساس خوشایند فرد از نوع و کیفیت رابطه جنسی گفته می‌شود. رضایت جنسی از عوامل اصلی رضایت از رابطه و یکی از شاخص های مهم ازدواج موفق، بقا و سلامت خانواده است. سکس تراپی جنسی یکی از ابزارهایی است که می‌تواند رضایت جنسی را بین زوجین افزایش دهد.

  سکس تراپی و مشاوره جنسی

  اثرات عدم رضایت جنسی بر زندگی فرد

  نارضایتی از رابطه جنسی می‌تواند به مشکلات عمیق در روابط زوجین، ایجاد تنفر، دلخوری، خیانت، حسادت، رقابت، حس انتقام گیری، تحقیر، نبود اعتماد به نفس و مانند آن منجر شود. این مسائل به واسطه تنش ها و اختلافات، تقویت شده یا در قالب آنها بروز می‌کند و به تدریج شکاف بین همسران را عمیق تر می‌سازد.

  همچنین براساس پژوهش های انجام شده محققان بر این باورند که نگرش‌ها، ترس‌ها و يا خاطرات افراد، از عوامل زيربنایی مشكلات جنسی است. افرادی كه مشكلات جنسی دارند، معمولا اعتماد به نفس پایینی داشته و مضطرب‌تر و نگران‌تر هستند.

  چگونه با مشکلات ناشی از طلاق مواجه شویم؟

  با توجه به آنچه گفته شد آموزش مهارت های جنسی و مشاوره مشکلات جنسی می‌تواند موجب افزایش رضایت جنسی، بهبود روابط زناشویی و در بسیاری از مواقع مانع روابط فرازناشویی و طلاق شود.

  اختلالات جنسی که نیاز به مشاوره جنسی دارند کدامند؟

  اختلالات جنسی زوجین بسیار معمول و فراگیر هستند و چیزی در حدود ۴۳ درصد زنان و ۳۱ درصد مردان نوعی از اختلالات جنسی را گزارش کردند.

  این اختلالات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  درصورت بروز هر یک از مشکلات فوق، سکس تراپیست یا درمانگر مسائل جنسی می‌تواند شما را در جهت رفع مشکل راهنمایی کند.

  شاید تصور بسیاری از افراد این باشد که مشاوره جنسی و سکس تراپی فقط محدود به افرادی که دچار مشکلات جنسی هستند، می‌شود. این در حالی است که تمام افراد جامعه می‌توانند برای آموزش جنسی، یادگیری روش های افزایش لذت از زندگی جنسی و عمیق تر شدن رابطه خود به کلینیک مشکلات زناشویی مراجعه و از خدمات مشاور روابط جنسی استفاده کنند.

  یک رابطه جنسی خوب علاوه بر این موارد، برای سلامتی، افزایش طول عمر و پایین آوردن احتمال ابتلا به سرطان نیز می‌تواند مفید باشد.

  پزشک خوب به شما کمک میکند بهترین روانشناسان و سکس تراپیست‌ها را در کوتاه‌ترین زمان و در نزدیکی محل زندگی خود پیدا کنید
  رزرو آنلاین نوبت

   

  چه افرادی نیاز بیشتری به سکس تراپی دارند؟

  افرادی که به نوعی از مشکلات زیر رنج می‌برند، به سکس تراپی نیازمندتر هستند:

  •  افرادی که مقاربت دردناک یا ترس از نزدیکی دارند. کسانی که با کمبود میل جنسی مواجه هستند یا صمیمیت در ارتباط زناشویی آنها از میان رفته است.
  •  افرادی که دچار زودانزالی، دیرانزالی یا عدم نعوظ هستند و افرادی که در رسیدن به ارگاسم ناتوانند.
  • افرادی که از هویت جنسی خود اطمینان نداشته باشند و یا دچار انحرافات جنسی باشند.

   

  بهنجاری جنسی چیست و چگونه سنجیده میشود؟

  ممکن است بسیاری از افراد از اینکه مستقیماً مشکلات جنسی خود را بیان کنند، احساس شرم داشته باشند. همین موضوع باعث می‌شود مشکلات در قالب اضطراب، افسردگی ، مشکلات خواب و غیره ظاهر شوند.

  این افراد نیز با مراجعه به کلینیک مشکلات زناشویی و کمک روانشناس جنسی می‌توانند از ریشه مشکلات خود آگاه شوند و برای درمان آن اقدام کنند.

  ذکر این نکته خالی از اهمیت نیست که خیلی از زوجین ممکن است در دوره هایی از زندگی خود دچار یک یا برخی از مشکلات فوق شوند، اما باید توجه داشت که بسیاری از مشکلات جنسی ریشه روان‌شناختی و روانشناسی دارند و سکس تراپی می‌تواند به خوبی به کمک آنها بیاید.

  برای درمان مشکلات جنسی خود به کدام متخصص باید مراجعه کنم؟ سکس تراپیست یا اورولوژیست؟

  چه زمانی به سکس تراپیست مراجعه کنم؟

  ممکن است برخی افراد، اولین راه درمان مشکلات جنسی خود را دارو بدانند. این در حالی است که بسیاری از مشکلات جنسی ریشه روان‌شناختی دارند. مصرف دارو علاوه بر عوارضی که دارد، ریشه مشکل را برطرف نمی‌کند. مشکل جنسی فرد تنها در زمانی که دارو را مصرف می‌کند، کنار می‌رود اما مشکل به قوت خود باقی می‌ماند و بلافاصله پس از قطع مصرف دارو، بازمی‌گردد.

  بنابراین در قدم اول بهتر است به سکس تراپیستی مراجعه شود که متخصص در بهداشت روان باشد و آموزش‌های لازم در حوزه مشاوره جنسی را سپری کرده باشد. مهارت کامل در مشاوره و روان درمانی نکته حائز اهمیتی در روند سکس تراپی به شمار می‌رود.

  از آنجایی که بسیاری از مشکلات جنسی ریشه در روابط اجتماعی و مشکلات شخصیتی افراد دارد، تنها یک روانشناس و روان‌درمانگر قادر به شناسایی و ارزیابی مشکلات فردی، اجتماعی و شخصیتی بیمار است و می‌تواند در حل آنها به وی کمک کند.

  از طرفی سکس تراپیست می‌بایست به فیزیولوژی بدن و آناتومی ارگان های جنسی و عملکرد آنها احاطه کامل داشته باشد. در نتیجه می‌تواند اختلالات روانی و جسمی را از هم تمیز داده و در رفع آنها به بیمار توصیه‌های لازم را ارائه دهد.

  البته این نکته را نباید فراموش کرد که در موارد معدودی هم ممکن است مشکلات جنسی ریشه روان‌شناختی نداشته و مستقیما فیزیولوژیکی باشد؛ در این صورت با تشخیص روانشناس می‌توان به پزشک متخصص در حوزه اورولوژی مراجعه کرد.

  ‌‌‌

  اگر نیاز به مشاوره حضوری، تلفنی یا آنلاین دارید روی دکمه زیر کلیک کنید
  رزرو آنلاین نوبت از سکس تراپیست

   

  کلام آخر

  در آخر لازم به ذکر است که در حوزه سلامت، پیشگیری همیشه قبل از درمان و ارجح بر آن توصیه می‌شود. از آنجایی که بسیاری از مشکلات جنسی ناشی از عدم هماهنگی بین زن و مردی است که در آستانه ازدواج قرار دارند؛ بنابراین می‌توان گفت نقش مشاوره دوران عقد، در کاهش مشکلات می‌تواند بسیار مهم باشد.

  مشاوره پیش از ازدواج چیست؟

  مشاوره جنسی در دوران عقد می‌تواند برای زوج‌های جوان بسیار مفید باشد و در پیشگیری از بسیاری از مشکلاتی که منجر به کج کاری رابطه جنسی می‌شود، مؤثر باشد. همچنین سطح کیفی رابطه زناشویی زوجین را ارتقا دهد.

  با توجه به اهمیت زندگی جنسی سالم و رضایت بخش، چه خوب است تا برای پیشگیری قبل از درمان، تداوم در ازدواج و رفع مشکلات احتمالی در ادامه مسیر، پیش از به وجود آمدن مشکل به مرکز و کلینیک مشکلات زناشویی مراجعه کرده و فرآیند مشاوره را آغاز نمود.

  منبع: Healthline

  پرسش و پاسخ

  پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

  ناشناس خرداد ۱۵, ۱۴۰۱ - ۳:۳۲ ق٫ظ

  جامعه ما امروزه نیاز به آگاهی نسبت به این مسائل داره ممنون بخاطر انتشار این سبک مقالات

  پاسخ

  دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب