فواید روزه برای بدن/ از کاهش چربی خون تا بهبود افسردگی

توسط محسن مباشر
این مقاله توسط محسن مباشر ترجمه شده است.

با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان تمامی مسلمانان در سراسر دنیا روزه گرفته و در این ماه بیش از پیش به عبادت پروردگار خود می‌پردازند و روح خود را صیقل می‌دهند. اما روزه نه تنها بر روح انسان تاثیر دارد بلکه تاثیرات شگرفی نیز بر جسم و سلامت انسان به دنبال دارد.

محققان انگلیسی در تحقیقات اخیر خود دریافتند روزه نه تنها باعث افزایش سوخت و ساز بدن، غلظت هورمون‌ها، افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن، عملکرد مثبت الکترولیت‌ها و شاخص‌های خونی می‌شود بلکه می‌تواند از بروز بسیاری از بیماری‌هایی که در دوران پیری گریبانگیر اشخاص می‌شود نیز پیشگیری کند.

روزه می‌تواند بسیاری از بیماری‌ها مانند آلزایمر، ضعف حافظه، بیماری‌های چشمی و افسردگی را که در نتیجه افزایش سن در روح و جسم اشخاص بروز می‌کند کاهش دهد.

 روزه و چربی خون 

مطالعات محققان نشان می‌دهد، روزه گرفتن برای افرادی که مبتلا به چربی خون بالا هستند، بسیار مفید است. روزه به مبارزه علیه چربی‌های بد خون یعنی LDL پرداخته و برعکس میزان چربی‌های مفید خون HDL را افزایش می‌دهد.

بدن در مدت زمان روزه‌داری از چربی‌های ذخیره شده، استفاده می‌کند که این کار کاهش توده‌های چربی بدن و همینطور کاهش وزن را به دنبال دارد. زیرا یکی از دلایل مهم افزایش وزن و چاقی، تجمع چربی‌های بد در بدن است. به همین دلیل روزه گرفتن می‌تواند برای افرادی که به چربی خون مبتلا هستند، مفید باشد.

 تاثیر روزه گرفتن بر دستگاه گوارش 

دستگاه گوارش را می توان یکی از پرکارترین دستگاه های بدن نامید زیرا گوارش دائما در حال هضم غذاست تا بتواند مواد مورد نیاز سایر قسمت‌های بدن را تامین کند. دستگاه گوارش روزه‌داران در ماه رمضان می تواند استراحت کرده تا بدن از ابتلا به بیماری‌های گوارشی در امان بماند.

 تاثیر روزه داری بر ترشح هورمون‌ها و سلول‌ها 

روزه می‌تواند به تنظیم عملکرد و همینطور کنترل ترشح هورون‌ها پرداخته زیرا بسیاری از اختلالات هورمونی به دیل رژیم غذایی نامناسب و همینطور وزن زیاد بروز می‌کند. در صورتی که در ماه رمضان و با دنبال کردن یک رژیم غذایی متعادل می‌توان تا حد زیادی به تنظیم فعالیت هورمون‌ها پرداخت.

از دیگر فواید روزه‌داری می‌توان به تنظیم متابولیسم بدن اشاره کرد که باعث کاهش قند خون و همینطور کنترل فعالیت کبد می‌شود.

 تاثیر روزه بر ترمیم بافت‌ها 

روزه‌داران در این ماه می‌توانند به ترمیم و رفع التهاب‌های سلول‌های بدن خود کمک کنند. انرژی بدن در روزه‌داری به جای آنکه صرف گوارش یا هضم مواد غذایی شود به ترمیم بافت، سلول‌ها یا افزایش قدرت سیستم ایمنی می‌پردازد.

 روزه و سم‌زدایی 

سم‌زدایی، یکی از مهمترین فواید روزه‌داری است. سم‌زدایی با روزه گرفتن به طور طبیعی انجام می‌شود و سم از روده‌ها، کبد، کلیه، ریه و … خارج می‌شود.

 

روزه می تواند وزن شما را کنترل کند

 روزه و کنترل چاقی 

یکی از فواید مهم روزه‌داری را می‌توان در کنترل وزن و چاقی دانست. بدن در ماه رمضان به کاهش دفعات وعده‌های غذایی عادت می‌کند و این عادت غذایی می‌تواند رژیم غذایی غلط و نادرست گذشته را اصلاح کند تا با سوخت بافت‌های چربی بتوان به تناسب اندام دست پیدا کرد.

 تاثیر روزه بر دیابت نوع ۲ 

روزه و دیابت نوع ۲ (دیابت بزرگسالان یا دیابت غیر وابسته به انسولین) در نتیجه عدم توانایی بدن در تولید انسولین کافی یا ناتوانی در استفاده بهینه از انسولین تولیدی رخ می‌دهد. این نوع دیابت اغلب در بزرگسالان رخ می‌دهد.

اضافه وزن و افزایش دریافت مواد غذایی پرچرب و پرکربوهیدرات در بیماران مبتلا به دیابت منجر به افزایش قند خون و همینطور افزایش وزن می‌شود. اما بیماران دیابتی با کاهش دریافت کالری می‌توانند مانع از ذخیره موادی مانند قند و شکر شوند.

 روزه و افسردگی 

روزه نه تنها بر جسم انسان تاثیر دارد بلکه روح انسان را نیز صیقل داده و در درمان بیماری های روحی و افسردگی مفید است زیرا روزه تاثیر ضد افسردگی نیز دارد. روزه گرفتن می‌تواند آستانه تحمل افراد را نیز بالاببرد و به نوعی تمرین صبر است. همچنین یکی از اتفاقات خوب دیگر در روزه‌داری ارتقای اعتماد به نفس است. موفقیت‌هایی که فرد در زندگی خود دارد به رشد اعتماد به نفس او منجر می‌شود و زمانی که فرد موفق به روزه گرفتن می‌شود. اعتماد به نفس او در زمینه‌های مختلف ارتقا می‌یابد، خلق او نیکو و افسردگی از دور می‌شود.


 بیشتر بخوانید: روزه‌داری و بهبود افسردگی


منبع: خبرگزاری مهر

دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب