محققان موفق به بازسازی شبکیه چشم شدند

توسط sh.moghaddam
این مقاله توسط sh.moghaddam ترجمه شده است.

محققان بسیار در تلاش بودند تا از ضعیف شدن شبکیه چشم به روشی درست جلوگیری کنند. محققان قادر به کاشت نوعی ماده حساس به نور شده‌اند که می‌تواند حداقل بخشی از شبکیه را بازسازی کرده و بینایی را تقویت کند.

ابداع تازه محققان شامل ماده‌ای زیست سازگار به همراه پلمیری هادی و نیمه هادی ارگانیک دیگری برای ارسال الکتریسیته به سلول‌های عصبی است. نمونه‌های پیشین و دستگاه‌های قبلی، برای کار کردن نیازمند شرایط نوری بسیار زیاد یا نامعمول بودند اما این ابداع تازه، می‌تواند در شرایط دنیای واقعی کاربردی‌تر ظاهر شود.

آزمایش‌های اولیه تا به این لحظه نویدبخش بوده‌اند اما محدودیت‌هایی هم به چشم می‌خورد. موش‌های مورد آزمایش، هیچ نشانه‌ای از بهبود عملکرد چشم در شرایط کم نور از خود نشان نداده‌اند و عکس‌العملشان در برابر نورهای درخشان‌تر تفاوتی با حیوانات سالم دیگر ندارد. اما از آن جایی که مواد مورد استفاده ارگانیک هستند، موش‌هایی که برای نزدیک به شش ماه از آن بهره برده‌اند دچار آسیب‌دیدگی بافتی نشده‌اند.

اما هنوز برای هیجان‌زده شدن درباره این کشف زود است؛ برای مثال محققان به صورت دقیق مشخص نکرده‌اند که شارژهای الکتریکی چگونه به بازخوردهای عصبی تبدیل می‌شوند. ضمناً این سوال وجود دارد که کاشت این مواد واقعاً تا چه حد روی بازیابی بینایی تاثیر گذار هستند؟!

 

منبع: Engadget ، Nature

دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب