مهمترین نکات درباره مشاوره آنلاین و مشاوره تلفنی

توسط میترا سیفان
این مقاله توسط میترا سیفان ترجمه شده است.

همه چیز درباره مشاوره آنلاین و مشاوره تلفنی

آیا شما هم به رواندرمانی آنلاین فکر می‌کنید؟ پزشک خوب در این مقاله شما را با نکات مهمی که بهتر است قبل از برگزاری جلسات رواندرمانی آنلاین بدانید، آشنا می‌کند.

در طی دهه های اخیر اینترنت، درهای جدیدی به روی درمان در حیطه سلامت روان گشوده است.

اما نکات مثبت و منفی‌ای وجود دارند که باید پیش از درمان آنلاین که به آن “تله‌تراپی” نیز می‌گویند، در نظر داشته باشید.

مشاوره آنلاین روانشناسی چیست و چه تفاوتی با درمان حضوری دارد؟

تاریخچه ارتباط راه دور درمانگر با مراجعین به زمان فروید برمی‌گردد. فروید در آن زمان با مراجعین از طریق نامه نگاری در ارتباط بوده و فرآیند پیشرفت درمان آنها را از طریق نامه نیز دنبال می‌کرده است.

اما از حدود ۳۰ سال گذشته، اینترنت نیز به عنوان بستری برای اجرای جلسات درمان مطرح شد.

امروزه درمانگران و متخصصان علاوه بر درمان حضوری می‌توانند از طریق اینترنت و به روش های زیر نیز با مراجعین در ارتباط باشند:

برخلاف مشاوره حضوری، از طریق مشاوره آنلاین و یا تلفنی، مراجعین نیاز به حضور فیزیکی در مطب روانشناس نداشته و می‌توانند در ساعات مختلف شبانه روز به طیف گسترده ای از روانشناسان و متخصصان در سراسر کشور دسترسی داشته باشند.

در رابطه با اثربخشی و فایده جلسات مشاوره آنلاین تاکنون تحقیقات زیادی صورت گرفته و البته همچنان ادامه دارد. بر طبق نتایج به دست آمده از این تحقیقات، جلسات مشاوره آنلاین روانشناسی می‌تواند فواید زیادی داشته باشد البته نکات منفی نیز وجود دارند که ممکن است اثربخشی این جلسات را تهدید کنند.

اما در نهایت بررسی های آماری سال های اخیر نشان داده اند که استقبال افراد و مراجعین از خدمات مشاوره آنلاین روانشناسی بسیار خوب بوده است.
در ادامه به بررسی مزایا و معایب جلسات مشاوره آنلاین روانشناسی خواهیم پرداخت

مزایا و معایب مشاوره آنلاین چیست؟

مشاوره آنلاین، مشاوره تلفنی، مشاوره از راه دور، مشاوره صوتی

مزایای درمان و مشاوره آنلاین:

۱. مشاوره آنلاین گزینه خوبی برای مناطق دورافتاده است

مشاوره آنلاین، امکان دسترسی افرادی را که در حومه‌ شهرها یا مناطق دورافتاده زندگی می‌کنند به اطلاعات سلامت روانی ممکن و آسان می‌کند. کسانی که در چنین مناطقی زندگی می‌کنند، ممکن است به حالت درمانی دیگری دسترسی نداشته باشند چون در ناحیه جغرافیایی سکونتشان، مراکز سلامت روان به صورت محدود وجود دارند و یا اصلا وجود ندارند. سیستم مشاوره آنلاین یا تلفنی، دسترسی این افراد به درمانی تسهیل می‌کند که در شرایط عادی از داشتن آن محروم بودند.

۲. دسترسی آسان برای کسانی که محدودیت فیزیکی دارند

درمان آنلاین، به افراد ناتوان جسمی و یا خانه‌نشین امکان دسترسی می‌دهد. حمل و نقل و جابه‌جایی در دسترسی به مراقبت‌های بهداشت روانی، مسئله حائز اهمیتی است که برای برخی افراد امکان پذیر نمی‌باشد. افرادی که به دلایل مختلفی از جمله بیماری ذهنی یا جسمی قادر به ترک خانه خود نیستند، درمان آنلاین را جایگزین مفیدی برای روش‌های روان‌درمانی سنتی می‌یابند.

۳. راحتی و مقرون به صرفه بودن (هزینه کمتر)

درمان مشاوره آنلاین معمولا به نسبت مقرون به صرفه و راحت است.
دسترسی به جلسات درمانی در بستر راحت منزل شما ممکن است و می‌توانید زمان جلسات درمانی خود را به ساعات دلخواه موکول کنید یعنی از همیشه در امر انتخاب درمانگر راحت‌تر هستید و همچنین مجبور نیستید ساعاتی را صرف استفاده از وسایل نقلیه کرده و در خیابانها تردد کنید. به یاد داشته باشید که روان‌درمانگران آنلاین، اصولا گزینه‌های درمانی مقرون به صرفه‌ای را که برای شما مناسب‌تر است پیشنهاد می‌کنند.

۴. مشاوره آنلاین دسترسی به اطلاعات را آسان‌تر می‌کند

اینترنت دسترسی به اطلاعات سلامت روان را تسهیل می‌کند. مردم ممکن است هنگام گفتن مشکلات سلامت فیزیکی به خانواده و دوستان خود احساس راحتی کنند ولی هنگام مطرح کردن مشکلات سلامت روانی در حضور درمانگر و در اتاق درمان چنین حسی ندارند. در جلسات مشاوره آنلاین، این موضوع به راحتی رفع شده است.

۵. از مشاوره آنلاین می‌تواند به عنوان یک ابزار آموزشی استفاده شود

درمان الکترونیکی ابزار مهمی برای آموزش افراد در زمینه سلامت روان است. حتی اگر حس می‌کنید سلامت ذهنی‌تان قوی است، درمان و مشاوره آنلاین می‌تواند شما را از نظر روانشناختی تقویت کند. آموزش دیدن رفتارها و راهکارهای کنار آمدن با شرایط مختلف منجر به سلامت روانشناختی بهتر می‌شوند.

معایب مشاوره آنلاین روانشناسی:

با این که درمان آنلاین می‌تواند برای افرادی در موقعیت‌های خاص بسیار سودمند باشد، خالی از ریسک و معایبی نسبت به روش درمان حضوری نیست.

۱. نگرانی‌ها در مورد رازداری، حریم شخصی و تکنولوژِی غیرقابل اعتماد

شخصی نگه داشتن اطلاعات خصوصی‌تان، مسئله مهمی در روان‌درمان‌گری محسوب می‌شود ولی درمان آنلاین قضیه را پیچیده‌تر می‌کند.
رازداری در درمان آنلاین به اندازه همه روش‌های سنتی درمان حائز اهمیت است. از آن‌جایی که اطلاعات به صورت آنلاین منتقل می‌شوند، خدشه‌دار شدن حریم شخصی و هک شدن محتمل‌تر است. مشکلات اختلال در حیطه موارد سخت افزاری تکنولوژی نیز می‌توانند دسترسی به درمان در زمان نیاز را دشوار کنند.

بهتر است هرگز شخص دیگری را در جریان محتوای جلسات درمانی خود قرار ندهید. همچنین از دادن رمز و کلمه عبور حساب کاربری آنلاین خود به دیگران، خودداری کنید.

برای آگاهی از قوانین اصل رازداری در جلسات روانشناسی، اینجا را بخوانید.

۲. روان‌درمانگرهای آنلاین نمی‌توانند به موقعیت‌های بحرانی پاسخ دهند

از آن‌جایی که درمانگران آنلاین از مراجعه‌کننده دور هستند، پاسخ سریع و موثر به موارد بحرانی از این طریق دشوار می‌گردد.
اگر شخصی افکار خودکشی در سر بپروراند یا دچار حادثه سنگین شخصی شده باشد،کمک‌رسانی آنلاین برای درمانگر، سخت و حتی غیرممکن می‌شود. اصولا رسیدگی به موارد بحرانی در حیطه خدمات آنلاین نمی‌گنجد. بهتر است در صورت مواجهه با این موارد به شماره اورژانس اجتماعی (۱۲۳) تماس بگیرید.

۳. درمان آنلاین برای کسانی که اختلالات روانی شدید دارند مناسب نیست

درمان مشاوره آنلاین می‌تواند در موقعیت‌های مختلفی کارآمد باشد ولی زمانی که با مشکلات روانی جدی‌تری روبرو هستیم که نیاز به درمان نزدیک و مستقیم دارند، دیگر کارآمد نیستند. این نوع از درمان برای افرادی که مشکلات پیچیده دارند، مناسب نمی‌باشد. محدوده درمانی محدود است و به همین دلیل به ندرت در موقعیت‌های پیچیده‌تر به کار می‌آید.
برای مثال، بعید به نظر می‌رسد که متخصص بتواند از طریق روان درمانی و مشاوره آنلاین به مراجعانی که تشخیص هایی نظیر اسکیزوفرنی یا دوقطبی یا افسردگی های بسیار شدید دارند کمک مناسبی کنند.
اصولا در چنین مواردی همکاری توام روانشناس و روانپزشک نیاز است. حتی گاهی شاید برخی مراجعین نیاز به تجویز دارو یا بستری نیز داشته باشند.

۴. مشاوره آنلاین گاهی اوقات با کمبود اطلاعات اساسی روبرو است

در بسیاری از موارد، بخصوص در موارد مشاوره تلفنی و یا پیام های صوتی درمانگر آنلاین نمی‌تواند حالات چهره، لحن بیان یا زبان بدن را مشاهده کند. این‌ها علایمی هستند که می‌توانند در تشخیص صحیح مفید واقع شده و به روان‌درمانگر، تصویر واضح‌تری از احساسات، افکار، حالات و رفتارهای مراجع بدهند.

برخی روش‌های ارتباطی مانند تماس ویدئویی تصویر بهتری از موقعیت ایجاد می‌کنند ولی باز هم فاقد صمیمیت و نزدیکی تعاملات دنیای واقعی هستند. و فرایند ایجاد همدلی که از اساسی ترین موارد رواندرمانی است را با مشکل مواجه کنند.

۵. نگرانی‌های اخلاقی و قانونی

درمان آنلاین، موانع جغرافیایی را حذف می‌کند و درمانگران می‌توانند بیمارانی از سراسر جهان را درمان کنند و بسیاری از مناطق، شرایط متفاوت اخلاقی و قانونی و حتی فرهنگی مختلف دارند.
بنابراین مهم است که در مورد کیفیت درمان و تجربه درمانگر آنلاین‌تان پیش از آغاز درمان تحقیق کنید.

 

نکات و راهنمایی برای افزایش کیفیت جلسات مشاوره آنلاین

برای افزایش کیفیت جلسات مشاوره آنلاین نکاتی وجود دارد که در زیر به آنها اشاره خواهیم کرد.

حضور به موقع

لطفا تدارکات لازم برای به موقع حضور یافتن در پلتفرم آنلاین مورد نظر خود را پیش بینی کنید و حداقل پنج الی ده دقیقه زودتر آماده شوید. حتی می‌توانید افکار خود را منسجم کنید و قبل از جلسه از مسائلی که قصد مطرح کردن دارید، یادداشت برداری داشته باشید.

کیفیت تصویر و صدای مناسب

اگر جلسه شما به صورت ویدئویی برگزار می‌گردد، حتما به فکر نور مناسب برای محیط باشید. قبل از شروع جلسات، اتصال ایمن و سرعت مناسب اینترنت خود را چک کنید. و در حد امکان مکانی را برای نشستن انتخاب کنید که پس زمینه ساده داشته باشد. ولی در نهایت فرقی نمی‌کند که شما در چه مکانی هستید. این مکان می‌تواند محل کار شما، منزل یا حتی هتل باشد.

حفظ حریم خصوصی

در جلسات مشاوره آنلاین، لازم است که حتما در اتاقی که مشاوره صورت می‌گیرد، تنها باشید. حضور اشخاص دیگر در کنار شما، در روند مشاوره و درمان اختلال ایجاد خواهد کرد. در مواردی، حتی بهتر است در اتاق های مجاور که امکان پخش شدن صدا وجود دارد نیز، شخصی حضور نداشته باشد. حدالامکان از هدفون استفاده کنید.

حذف عوامل حواس پرتی از محیط

در صورت امکان، موبایل خود را خاموش و یا در حالت سایلنت قرار دهید. اگر از موبایل برای جلسات آنلاین استفاده می‌کنید، قبل از شروع جلسه، نوتیفیکیشن های برنامه های دیگر را غیرفعال نمایید. همچنین بهتر است حالت سلفی دوربین خود را ببندید و فقط تصویر درمانگر را داشته باشید. نگاه کردن مکرر به خود در طی جلسه، از عوامل حواس پرتی است. نکته دیگر این که تا جای ممکن از صفحات (اسکرین) بزرگ استفاده کنید.

استفاده از ساعت در جلسات

نگاه کردن مکرر به ساعت نیز یکی دیگر از عوامل حواس پرتی است. اگر احساس نیاز به دانستن زمان دارید، می‌توانید قبل از شروع جلسه، زمان را به صورت اتوماتیک تنظیم کنید.

نحوه نشستن و پوشش

در صورت ویدئویی بودن جلسات، لطفا از دراز کشیدن بر تخت یا کاناپه و یا نشستن بر زمین و یا راه رفتن بپرهیزید. تلاش کنید تا خود در موقعیتی شبیه به جلسه قرار دهید. پوششی که برای خود انتخاب می کنید، بهتر است راحت باشد و در عین حال، حالت رسمی خود را حفظ کند. ترجیحا لباسی بپوشید که موقع ملاقات حضوری به تن می‌کردید.

موارد مورد نیاز و ملاحظات طی جلسه

یک جعبه دستمال کاغذی و کاغذ و قلم در اطراف خود بگذارید. اگر بخواهید می‌توانید آب بنوشید. با این همه از خوردن خوراکی و غذا در طول جلسه بپرهیزید و این کار را به قبل یا بعد از جلسه موکول کنید.

انتخاب مکانی ثابت برای جلسات آنلاین

تلاشتان را بکنید تا در مدت برگزاری جلسات درمان، همواره در یک مکان با متخصص ملاقات کنید، هرچند این امر همیشه امکان‌پذیر نیست. اما از آنجایی که  وقتی که حضوری یکدیگر را ملاقات می‌کنید یک مکان ثابت دارید، بهتر است در جلسات آنلاین نیز مکان ثابت بماند.

این توصیه‌ها، ممکن است جلسات از راه دور را کمی دشوار ‌کند، اما فواید آنها بیش از سختی‌هایشان خواهد بود. به یاد داشته باشید که رعایت این نکات هم برای مراجعین و هم متخصصان الزامی است و هر دو طرف ملزم به رعایت هستند.

نویسنده: میترا سیفان – روانشناس

پزشک خوب، سامانه آنلاین رزرو از روانشناس و روانپزشک و سایر تخصص های پزشکی است که به شما کمک می‌کند بهترین متخصصان را در کوتاه ترین زمان و در نزدیکی محل زندگی خود پیدا کرده و وقت خود را به صورت “آنلاین” رزرو نمایید.

پرسش و پاسخ

پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

rastin اردیبهشت ۵, ۱۳۹۹ - ۶:۴۱ ب٫ظ

ارتباط مستقیم با مراجعه کننده بهتره.این روش انلاین فقط برای زمانهایی مثل الان مناسب ..من خود ب شخصه ارتباط مستقیم رودرو رو بهتر پسند میکنم و ارتباط بهتری برقرار میکنم و راحت از احساس و مشکلات بیان میکنم.ارتباط مستقیم نگاه مستقیم تاثیر بیشتر رو طرف مقابل داره

پاسخ
میترا سیفان اردیبهشت ۱۰, ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۱ ق٫ظ

سلام. ممنون از نظراتتون. بله، هنوز مراجعه حضوری ارجحیت داره. ولی درباره اثربخشی جلسات مشاوره از راه دور هم تحقیقات زیادی صورت گرفته و تایید شده. بخصوص در مواردی که دسترسی حضوری به متخصصان مشکل هست، راه جل خوبی میتونه باشه.

پاسخ

دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب