روانشناس خوب در تهران 4


زندگی در هوای آلوده، رفت‌وآمد در ترافیک و له‌شدن در مترو مشکلاتی‌ست که پنجاه سال قبل، کمتر کسی فکرش را هم می‌کرد که بخش جدایی‌ناپذیر زندگی در تهران باشد، اما حالا هست و مشکلات ثانویه‌ای که به واسطه آنها در وضعیت روحی ما در حال شکل‌گیری است نیز، بر کسی پوشیده نیست. به طور مثال، مطالعات مختلف تاثیر آلودگی‌ هوا بر افسردگی و خشونت را نشان می‌دهد. از طرفی آمارهای طلاق در این سال‌ها و دلایل آن نیز، نشان می‌دهد روابط خانوادگی و زناشویی، با رشد تکنولوژی دچار تغییرات زیادی شده و مشکلات خانوادگی امروزی دیگر با وساطت ریش‌سفیدان فامیل و بزرگتران، قابل حل نیست. به همین جهت علم‌ روانشناسی هم با تغییر شکل این مشکلات، شکل و شمایل پیشرفته‌تری یافته و سعی دارد زندگی شهری را بهبود ببخشد.حال سوال اینجاست که اگر روزی نیاز به مراجعه به یک روانشناس داشتیم، سراغ چه کسی برویم؟

می‌دانیم که صحبت‌کردن با یک مشاور نابلد، نه تنها هزینه بیهوده‌ای به ما تحمیل کرده است، بلکه ممکن است راهنمایی‌های غلط وی، ما را از چاله به چاه بی‌اندازد. باورهای مردم جامعه مبنی بر اینکه روانشناسان تاثیر چندانی در بهبود وضعیت روحی مراجعین خود ندارد یا راهکاری برای درمان فرد ارائه نمی‌دهند هم ناشی از برخورد آنها با همین مشاوران کم‌تجربه یا کم‌دانش است. بنابراین لازم است در انتخاب روانشناس دقت زیادی کنیم، با بررسی رفتار مشتریان خود و رضایت یا عدم رضایت آنها بعد از مراجعه به روانشناسان توانستیم مهمترین  مواردی که برای انتخاب یک روانشناس خوب می‌تواند مفید باشد، پیدا کنیم و در اینجا آنها را با شما در میان می‌گذاریم:

1- یک مشاور خوب پیش از اینکه گوینده خوبی باشد، شنونده خوبی است. یعنی صحبت‌های مراجعین خود را با دقت و به طور کامل می‌شنود و با توجه به آنها شروع به ارائه راهکار به فرد می‌کند. در بسیاری از موارد، شاید فقط شنیدن درددل‌های مراجعین هم سبب تسکین درد روحی آنها شود که بعضی از روانشناسان، این مسئله را نادیده می‌گیرند.

2- یک مشاور خوب می‌تواند رابطه صمیمی با مراجعین خود ایجاد کند تا بتوانند به راحتی مشکلات خود را اعلام کرده و درباره آنها صحبت کنند. در مطالعات انجام شده توسط مجله سازمان نظام پزشکی نیز آمده است که ظاهر آراسته پزشک و زیبایی محیط کاری وی هم، می‌تواند تاثیر خوبی بر مراجعین بگذارد، خصوصا که روانشناسی علمی است در ارتباط مستقیم با مسائل روحی فرد و این فاکتورها نقش مهم‌تری در آن خواهد داشت. پس برای انتخاب یک روانشناس خوب، باید بتوانیم با دیدن عکس‌های شخصی و محیط کاری وی، حس خوبی با وی برقرار کنیم، چرا که به خوبی می‌‌دانیم، اگر حس اولیه مثبتی نسبت به فردی در ما شکل نگیرد، ارتباط کلامی مفیدی نیز بین‌مان شکل نخواهد گرفت.


مقاله مرتبط: عوامل مؤثر بر انتخاب پزشک توسط بیمار در شهر تهران


3- محل تحصیل و رزومه تحقیقاتی یک روانشناس، به تنهایی نمی‌تواند معیاری برای انتخاب از سوی مراجعین باشد، همانطور که الزاما یک مهندس فارغ‌التحصیل‌شده از یکی از دانشگاه‌های برتر کشور، الزاما نمی‌تواند در محیط کار نیز موفق باشد. از طرف دیگر، خوب بودن یک روانشناس با سن و سال وی نیز الزاما رابطه مستقیم ندارد. چه بسا مشاورین جوانی که بسیار حاذق هستند و مراجعین آنها، رضایت کاملی از شیوه‌های درمانی آنها دارند، در صورتی که تجربه آنها از بسیاری از روانشناسان با سابقه زیاد کمتر است.

4- یک مشاور خوب، الزاما نباید در زمینه‌های روز درمان‌های فکری توانمند یا دوره‌دیده باشد، بلکه بیش از هرچیز، روانشناس خوب نیاز دارد قدرت همدلی و برقراری رابطه با مراجعین را در خود تقویت کند. شیوه‌های مدرن درمان فکری، مخصوصا در درمان بیماری‌هایی مثل استرس و وسواس، جایگاه خاصی دارد، ولی اینکه در ایران هم متخصصین این امر، دانش و تجربه لازم برای اجرای آن را دارند یا خیر، هنوز به درستی سنجیده نشده است. پس بهتر است در مورد این نوع مشکلات روحی، هنوز هم از یک روانشناس شناخته‌شده کمک بگیریم تا اینکه به درمان‌های پرهزینه مدرن، روی آوریم.

5- یک مشاور خوب الزاما نباید خود فردی کامل باشد. داستان جالبی که در این زمینه نقل شده این است که یکی از مشاورین توانمند در امر ترک سیگار، خود سیگاری بود و وقتی دلیلش را از وی پرسیدند، عنوان کرد که کسی که سیگاری است، بهتر از کسی که تجربه سیگار کشیدن را نداشته می‌تواند به افراد مبتلا به این درد کمک کند. واقعیت هم همین است! هیچ انسانی کامل نیست، پس برای انتخاب یک روانشناس خوب نیز، نباید دنبال یک انسان کامل گشت وگرنه نتیجه‌ای جز سردرگمی نخواهیم گرفت.

مواردی که در بالا ذکر شد مهم‌ترین موضوعاتی بود که در مدت همکاری با روانشناسان و تماس مستمر با مراجعین آنها متوجه شدیم که در انتخاب یک روانشناس خوب به ما کمک می‌کند. در صورتی که نیاز به گرفتن مشاوره فردی در تهران یا سایر شهرهای ایران دارید می توانید از پزشک خوب کمک بگیرید.


‎پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 ‎افکار در “روانشناس خوب در تهران