سکس تراپی : درمان مشکلات جنسی با مشاوره جنسی

توسط علی قائم‌مقامی
1 نظر

درمان مشکلات جنسی با سکس تراپی

ازدواج یکی از مهمترین اشکال حمایت اجتماعی برای بزرگسالان است و به عنوان سنگ بنای اولیه تشکیل خانواده از اهمیت بالایی برخوردار است. یک ازدواج موفق و داشتن رضایت در زندگی زناشویی از عوامل مهم در بهداشت روانی جامعه محسوب می‌شود. در مقابل چنانچه زندگی مشترک شرایط مساعدی را برای ارضای نیازهای زوجین ایجاد نکند، نه تنها بهداشت روانی محقق نمی‌شود بلکه اثرات منفی بسیاری به دنبال دارد.

رضایت جنسی از عوامل اصلی رضایت از رابطه و یکی از شاخص های مهم ازدواج موفق، بقا و سلامت خانواده است. سکس تراپی یکی از ابزارهایی است که می‌تواند رضایت جنسی را افزایش دهد.

رضایت جنسی چیست؟ اثرات عدم رضایت جنسی بر زندگی فرد

رضایت جنسی به احساس خوشایند فرد از نوع روابط جنسی گفته می‌شود. پژوهش ها نشان داده که رضایت جنسی برای یک رابطه صمیمی، حیاتی است؛ تا جاییکه آنرا عامل شکست یا موفقیت رابطۀ زوجین می‌دانند.

نارضایتی از رابطه جنسی می‌تواند به مشکلات عمیق در روابط زوجین، ایجاد تنفر، دلخوری، حسادت، رقابت، حس انتقام گیری، تحقیر، نبود اعتماد به نفس و مانند آن منجر شود. این مسائل به واسطه تنش ها و اختلافات، تقویت شده یا در قالب آنها بروز می‌کند و به تدریج شکاف بین همسران را عمیق تر می‌سازد (ترودل، 2002). همچنین براساس پژوهش های انجام شده محققان بر این باورند که نگرش‌ها، ترس‌ها يا خاطرات افراد، از عوامل زيربنایی مشكلات جنسی است. افرادی كه مشكلات جنسی دارند، معمولاً اعتماد به نفس پایینی داشته، مضطرب و نگران تر هستند (وزیری و همکاران، 1386).

مشاوره جنسی

طبق گزارش‌هایی که روانشناسان و مشاوران حوزه خانواده مطرح می‌کنند، بسیاری از مشکلاتی که زوجین را به کلینیک های مشاوره می‌کشاند، مشکلات جنسی است. حتی ممکن است در مواردی شکایت آنها از مسائل دیگری باشد و از ریشه مشکلات خود غافل باشند. آمارهای در این زمینه حاکی از آن است که میزان طلاق در جامعه به سرعت در حال افزایش است. بر اساس گزارش سازمان ثبت احوال کشور در سال 96، در مقابل 608,956 ازدواج ثبت شده، 174,578 طلاق ثبت شده است.

طلاق عوامل مختلفی دارد؛ اما براساس گزارش های فعالین این حوزه یکی از مشکلات عمده در بین افراد متقاضی طلاق، عدم رضایت کافی از روابط جنسی است. این امر می‌تواند لزوم استفاده از خدمات مشاوره جنسی را روشن تر سازد.

با توجه به آنچه گفته شد آموزش مهارت های جنسی می‌تواند موجب افزایش رضایت جنسی، بهبود روابط زناشویی و در بسیاری از مواقع مانع روابط فرازناشویی و طلاق شود. 

سکس تراپی

سکس تراپی به کمک چه کسانی می‌آید؟

شاید تصور بسیاری از افراد این باشد که سکس تراپی فقط محدود به افرادی که دچار مشکلات جنسی هستند، می‌شود.

این در حالی است که تمام افراد جامعه می‌توانند برای آموزش جنسی، یادگیری روش های افزایش لذت از زندگی جنسی و عمیق تر شدن رابطه خود به سکس تراپیست مراجعه کنند.

یک رابطه جنسی خوب علاوه بر این موارد، برای سلامتی، افزایش طول عمر، پایین آوردن احتمال سرطان نیز می‌تواند مفید باشد.

چه افرادی نیاز بیشتری به سکس تراپی دارند؟

افرادی که به نوعی از مشکلات زیر رنج می‌برند، به سکس تراپی نیازمندتر هستند:

– افرادی که مقاربت دردناک دارند. کسانی که با کمبود میل جنسی مواجه هستند یا صمیمت در ارتباط زناشویی آنها از میان رفته است.

– افرادی که دچار زودانزالی، دیر انزالی یا عدم نعوظ موقعیتی هستند و افرادی که در رسیدن به ارگاسم ناتوانند.

– افرادی که از هویت جنسی خود اطمینان نداشته باشند و یا دچار انحرافات جنسی باشند.

ممکن است بسیاری از افراد از اینکه مستقیماً مشکلات جنسی خود را بیان کنند، احساس شرم داشته باشند. همین موضوع باعث می‌شود مشکلات خود را در قالب اضطراب، افسردگی ، مشکلات خواب و غیره بیان کنند. این افراد نیز با مراجعه به مراکز سلامت روان و کمک متخصصین می‌توانند از ریشه مشکلات خود آگاه شوند و برای درمان آن اقدام کنند.

ذکر این نکته خالی از اهمیت نیست که خیلی از زوجین ممکن است در دوره هایی از زندگی خود دچار یک یا برخی از مشکلات فوق شوند، اما باید توجه داشت که بسیاری از مشکلات جنسی ریشه روان‌شناختی و روانشناسی دارند و سکس تراپی می‌تواند به خوبی به کمک آنها بیاید.سکس تراپیست

چه زمانی به سکس تراپیست مراجعه کنم؟

ممکن است برخی افراد، اولین راه درمان مشکلات جنسی خود را دارو بدانند.

این در حالی است که بسیاری از مشکلات جنسی ریشه روان‌شناختی دارند. مصرف دارو علاوه بر عوارضی که دارد، ریشه مشکل را برطرف نمی‌کند. مشکل جنسی فرد تنها در زمانی که دارو را مصرف می‌کند، کنار می‌رود اما مشکل به قوت خود باقی می‌ماند و بلافاصله پس از قطع مصرف دارو، بازمی‌گردد.

بنابراین در قدم اول بهتر است به سکس تراپیستی مراجعه شود که متخصص در بهداشت روان باشد و آموزش‌های لازم در حوزه مشاوره جنسی را سپری کرده باشد. مهارت کامل در مشاوره و روان درمانی نکتۀ حائز اهمیتی در روند سکس تراپی به شمار می‌رود.

از آنجایی که بسیاری از مشکلات جنسی ریشه در روابط اجتماعی و مشکلات شخصیتی افراد دارد، تنها یک روانشناس و روان‌درمانگر قادر به شناسایی و ارزیابی مشکلات فردی، اجتماعی و شخصیتی بیمار است و می‌تواند در حل آنها به وی کمک کند.

از طرفی سکس تراپیست می‌بایست به فیزیولوژی بدن و آناتومی ارگان های جنسی و عملکرد آنها احاطه کامل داشته باشد و بتواند اختلالات روانی و بدنی را از هم تمیز داده و در رفع آنها به بیمار توصیه‌های لازم را ارائه دهد.

البته این نکته را نباید فراموش کرد که در موارد معدودی هم ممکن است مشکلات جنسی ریشه روان‌شناختی نداشته و مستقیماً فیزیولوژیکی باشد؛ در این صورت با تشخیص روانشناس می‌توان به پزشک متخصص در حوزه اورولوژی  مراجعه کرد.

درمان مشکلات جنسی

کلام آخر

در آخر لازم به ذکر است که در حوزه سلامت، پیشگیری همیشه قبل از درمان و ارجح بر آن توصیه می‌شود. از آنجایی که بسیاری از مشکلات جنسی ناشی از عدم هماهنگی بین زن و مردی است که در آستانه ازدواج قرار دارند؛ بنابراین می‌توان گفت نقش مشاوره دوران عقد، در کاهش مشکلات می‌تواند بسیار مهم باشد.

مشاوره جنسی در دوران عقد می‌تواند برای زوج‌های جوان بسیار مفید باشد و در پیشگیری از بسیاری از مشکلاتی که منجر به کج کاری رابطه جنسی می‌شود، مؤثر باشد. همچنین سطح کیفی رابطه زناشویی زوجین را ارتقا دهد.

با توجه به اهمیت زندگی جنسی سالم و رضایت بخش، چه خوب است تا برای پیشگیری قبل از درمان، تداوم در ازدواج و رفع مشکلات احتمالی در ادامه مسیر، پیش از به وجود آمدن مشکل به مراکز و کلینیک های مشاوره مراجعه کرده و فرآیند مشاوره را آغاز نمود.

نویسنده : ملیحه میرزایی – روانشناس و سکس تراپیست

 پزشک خوب جهت سهولت دسترسی شما خوانندگان محترم، جمعی از متخصصان سکس تراپی را در سراسر کشور معرفی می‌نماید.

شما می‌توانید با مراجعه به صفحه متخصصان نسبت به رزرو آنلاین وقت خود اقدام کنید. 

نام متخصص  آدرس
ملیحه میرزایی تهران – سعادت آباد – چهارراه شهرداری – خیابان سرو غربی – خیابان صدف – پلاک 15 – برج هرمزان – طبقه 10 – واحد 37
شیرین کاکاوند  تهران – بلوار دریا – خیابان مطهری شمالی – کوچه گل آذین – پلاک 30 – طبقه 4 – واحد 9 – مرکز مشاوره بهراز
مصطفی قلاوند  تهران – میدان انقلاب – خیابان دوازدهم فروردین – خیابان شهدای ژاندارمری – روبروی اداره پست – پلاک 124 – واحد 3 – مرکز مشاوره سامان
آرش هادیان تهران – خیابان ولیعصر – خیابان توانیر (شهید عباسپور) – میدان توانیر – ساختمان پزشکان طلا – طبقه 6 – واحد 57 – کلینیک روان‌نگر
دکتر سیده زهره میرعابدینی تهران – میدان انقلاب – خیابان دوازدهم فروردین – خیابان شهدای ژاندارمری – روبروی اداره پست – پلاک 124 – واحد 3 – مرکز مشاوره سامان
بهروز براتی مقدم تهران – گیشا (کوی نصر) – نبش خیابان طهماسبی (21) – پلاک 2 – طبقه 3 – واحد 11 – مرکز آرتینه
دکتر سید حامد واحدی اردکانی  تهران – میرداماد – میدان مادر – خیابان شاه نظری – خیابان فرجام – نبش مظفری (سپاهان) – پلاک 2/2 – ساختمان ترمه – طبقه 4 – کلینیک سیاووشان
محمد باقر سبط الشیخ تهران – بزرگراه رسالت – مجیدیه شمالی (خیابان شهید منصوری) – بالاتر از میدان میوه و تره بار – پلاک 162 – طبقه 4 – واحد 11 – کلینیک گشایش
دکتر ابوالقاسم خوش کنش تهران – خیابان ستارخان – بعد از بازارچه سنتی – روبروی ایستگاه آتش نشانی – نبش خیابان صحرایی – ساختمان پزشکان جوانه – طبقه 4 – واحد 1 – سرود آفرینش
دکتر هدی نداف شرق مشهد – امامت 22 – ساختمان پزشکان پاستور – طبقه 4 – مرکز مشاوره رسا
فرزانه فرزادیان مشهد – خیابان پیروزی – بین پیروزی 59 و 61 – پلاک 65
نرگس آزادی کرج – چهارراه طالقانی – طالقانی شمالی – جنب داروخانه چلنگر – پلاک 356 – طبقه 3 – مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی حس نو
شیما سادات موسوی  کرج – سه راه گوهردشت – میثم 2 – ساختمان پاستور – طبقه 2
دکتر احد آهنگر تبریز – چهارراه باغشمال – 50 متر به طرف 17 شهریور -کوچه شهید عابدی – ساختمان 110 – مرکز مشاوره و خدمات روانشناسی فراشناخت
دکتر سپیده فلاحیه  اصفهان – خیابان شیخ صدوق شمالی – هفت دست شرقی – بن بست نمکدان – پلاک 203
دکتر بهراد زادافشار اصفهان – خیابان آبشار اول – بن بست رضوان – پلاک 10 – مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی شمس
دکتر سارا قشقایی شیراز – خیابان ستارخان – ساختمان خضرا 2 – پلاک 54 – مرکزروانشناسی رستاک
حلیمه باصفت شیراز – بلوار زند – روبروی هتل پارس – نبش کوچه 45 – ساختمان پاسارگاد – طبقه 5
نازنین حقیقت بیان قم – خیابان صفاییه – کوچه 39 – ساختمان پزشکان سپهران – طبقه 3
   

You may also like

1 نظر

روانشناسی سلامت چیست؟ کاربرد، تاریخچه و موضوعات مرتبط با آن - وبلاگ پزشک خوب ژانویه 2, 2019 - 2:07 ب.ظ

[…] درمانی و درمان اختلالات جنسی همچون اختلال بیزاری جنسی، واژینیسموس، پنیس فوبیا (ترس […]

پاسخ

نظر بدهید