همه چیز درباره بیماری های شایع لثه و تخصص جراحی لثه (پریودانتیکس)

توسط میترا سیفان
0 نظر

تخصص جراحی لثه (پریودانتیکس) 

تخصص جراحی لثه یا پریودانتیکس یکى از تخصص های دندانپزشکى است که به تشخیص، درمان و پیشگیرى از بیماری‏ هاى لثه می‌پردازد. متخصص جراحی لثه یا پریودنتیست، پس از اتمام دوره عمومى دندانپزشکى، سه سال در زمینه بیماری‏ هاى لثه و ایمپلنت آموزش تخصصى می‌‏بیند.

بیماری های شایع لثه کدامند؟

یکى از شایع‏ترین بیماری‏ هاى لثه، التهاب لثه ناشى از جرم و پلاک دندانى ‏می‌‏باشد. تجمع جرم و پلاک اطراف دندان و رسوب باکتری‏ هاى بیماری ‏زا سبب تغییراتى در ساختار لثه ه‏اى اطراف دندان شده که به صورت اولیه (ژنژویت) یا تخریب شدیدتر ساختارهاى احاطه کننده دندان (پریودنتیت) است.

این افراد از خونریزى لثه به ویژه هنگام مسواک زدن و غذاخوردن، تورم و درد لثه، تحلیل استخوان اطراف دندان، تحلیل لثه، حساسیت دندان و در مراحل پیشرفته‏ تر لقى دندان رنج می‌‏برند.

متخصص لثه با طیفى از درمان‏ هاى غیرجراحى و جراحى تا حد ممکن بافت‏ هاى آسیب دیده را بازسازى کرده و مانع از پیشرفت بیمارى می‌شود.

بیماری های شایع لثه

همچنین این بیماران باید به صورت منظم طبق توصیه دندانپزشک متخصص لثه جهت جرم گیرى دوره ‏اى و بررسى سلامت لثه، مراجعه داشته باشند.

بیماری‏ هاى سیستمیک مثل دیابت و سیگار نیز از سایر عواملى هستند که در پیشرفت بیمارى پریودنتال موثرند.

این افراد نیز باید به صورت مرتب تحت نظر و مراقبت متخصص جراحی لثه باشند.

چه زمانی به متخصص جراحی لثه مراجعه کنیم؟

متاسفانه بسیارى از بیماران مبتلا به پریودنتیت به دلیل نداشتن درد و ناراحتى در مراحل اولیه التهاب لثه، از بیمارى خود مطلع نیستند و زمانى براى درمان مراجعه می‌کنند که بسیارى از دندان‏ هاى آنها قابل نگهدارى نیست یا از دست رفته ‏اند.

این امر تاکیدى دیگر است بر اهمیت بررسى دوره‏ اى لثه ‏ها و سلامت بافت‏ هاى اطراف دندان توسط متخصص لثه.

انواع مختلف جراحی لثه و ایمپلنت های دندانی

ایمپلنت دندانى یکى از درمان ‏هاى پرطرفدار امروزه دندانپزشکى ‏می‏باشد که به دلیل عدم آسیب به دندان‏ هاى مجاور جهت بازسازى دندان کشیده شده، درمان بسیار مناسبى است.

همچنین در این درمان استخوان اطراف دندان کشیده شده، تحلیل نرفته و حفظ می‌گردد. بنابراین ظاهر زیباترى نسبت به بریج ‏هاى دندانى دارد. در این درمان یک پیچ تیتانیومى در استخوان فک قرار گرفته و روکش به شکل دندان از دست رفته روى آن قرار می‌گیرد.

مراحل ایمپلنت های دندانی

سلامت ایمپلنت تا حد زیادى به سلامت لثه احاطه‏ کننده آن وابسته است. بنابراین متخصص لثه در طول دوره تخصصى خود، جهت پیشگیرى و درمان بیماری‏ هاى التهابى لثه اطراف ایمپلنت هم آموزش می‌بیند.

یکى از شکایت‏ هاى اصلى بیماران ایمپلنت به ویژه در دندان ‏هاى قدامى، دیده شدن فلز از وراى لثه یا شکل بلند و برجسته روکش ایمپلنت و ظاهر نازیباى آن است که به دلیل عدم دقت به کیفیت و موقعیت بافت لثه ‏اى توسط دندانپزشک پیش می‌آید و درمان آن در بعضى موارد خارج کردن ایمپلنت ‏می‌‏باشد.

امروزه درمان ایمپلنت به شکل گسترده ‏اى در جامعه انجام می‌گردد و متأسفانه در بعضى موارد، به انتخاب بیمار مناسب براى این درمان و عواقب درمان بدون در نظر گرفتن بعضى ملاحظات توجه کافى ن‏می‌شود.

نتیجه این امر، شکست ایمپلنت ‏هاى زیادى در آینده خواهد بود که علت آن ناآگاهى یا بى توجهى درمانگر در انجام درمان و عدم ارائه آموزش کافى به بیمار جهت نگهدارى و رعایت بهداشت و مراجعات سالانه جهت بررسى شرایط است.

در بعضى افراد جراحى ایمپلنت نیاز به جراحى‏‏ هاى مکمل نظیر بازسازى استخوان تحلیل رفته و بالا بردن کف سینوس (سینوس لیفت) و بازسازى بافت نرم تحلیل رفته دارد. این جراحى ها نیز از درمان‏ هایى هستند که متخصصین لثه در انجام آن ها آموزش کسب کرده و تبحر پیدا کرده‏ اند.

جراحی های پلاستیک و زیبایی لثه

دسته دیگر از جراحی ‏هاى لثه، جراحى ‏هاى پلاستیک و زیبایى لثه ‏می‌‏باشد که در افرادى انجام ‏می‌شود که تحلیل لثه دارند یا به دلیل ساختار لثه ‏اى کم حجم و نازک آسیب پذیرى زیادى در مقابل تحلیل لثه دارند.

تحلیل لثه سبب ظاهر نازیبا، حساسیت دندان در برابر تحریکات حرارتى، پوسیدگى روى سطوح ریشه‏ اى و دشوارى در مسواک زدن ناحیه و درد ‏می‌شود.

متخصص لثه با انجام پیوند لثه و جراحى ‏هاى دیگر با بازسازى و تقویت لثه این آسیب‏ ها را برطرف کرده و زیبایى و طول عمر دندان را ارتقا می‌بخشد.

جراحی لثه و درمان ضایعات دهانی ناشی از بیماری ها

از دیگر مواردى که بیماران به متخصص لثه ارجاع می‌شوند درمان ضایعات دهانى ناشى از بیماری‏ ها ‏می‌‏باشد.

بسیارى از بیماری ‏هاى سیستمیک تظاهراتى در دهان دارند که ممکن است به صورت سوزش، تورم، پوسته پوسته شدن، زخم، تغییر رنگ و… در لثه دیده شوند.

در این موارد، تشخیص صحیح و افتراق این بیمارى از التهاب لثه ناشى از جرم و پلاک بسیار مهم ‏می‌‏باشد که توسط متخصص لثه صورت می‌‏گیرد.

همچنین نمونه‏ گیرى و درمان ضایعات لثه اى نظیر کیست‏ ها و توده‏ هاى بافت نرم لثه و اطراف دندان به شکلى که حداقل آسیب به ساختارهاى نگهدارنده دندان وارد شود جزو درمان‏ هاى جراحى لثه ‏می‌‏باشد.

در بیمارانى که کاندید روکش دندانى می‌باشند در بعضى موارد قبل از قالب گیرى روکش نیاز به جراحى افزایش طول تاج ‏می‌‏باشد.

این جراحى جهت ساخت روکش ماندگارتر و حفظ سلامت لثه ‏اى و عدم ایجاد درد و ناراحتى براى بیمار پس از قراردادن روکش در دهان بیمار صورت می‌گیرد.

جراحى افزایش طول تاج در ناحیه دندان‏ هاى قدامى به منظور زیبایى لیفت لثه یا افزایش طول تاج، استتیک نامیده ‏می‌شود. در بعضى بیماران هنگام لبخند زدن به دلیل کوتاهى طول تاج دندان‏ها حجم زیادى از بافت لثه ‏اى دیده ‏می‌شود که نازیبا ‏می‌باشد.

در این افراد متخصص لثه با شناختى که از آناتومى ساختار لثه دارد با افزایش طول تاج دندان ‏ها، لبخند فرد را زیباتر می‌کند. ماندگارى این درمان و قرینگى لثه در دو سمت نیاز به دقت و تسلط به درمان دارد.

نویسنده: دکتر آناهیتا نوروزی فرد – دندانپزشک و متخصص جراحی لثه

نظر بدهید

You may also like