اعتیاد به شیشه، علائم و عوارض مصرف و چگونگی درمان

توسط میترا سیفان
6 نظرها

ماده محرکِ شیشه؛ از شایعه تا واقعیت

شیشه اولین بار چرا و کجا تولید شد؟

شیشه جزء مواد محرک و صنعتی است و با نام های متآمفتامین، کریستال و یخ نیز شناخته می‌شود.

در این مقاله، روانشناس پزشک خوب، جناب آقای حسین امیری طلب درباره علائم و عوارض مصرف ماده شیشه و برداشت های نادرست در این خصوص توضیحاتی را ارائه خواهند داد.

شیشه برای اولین بار در جنگ جهانی دوم توسط ارتش ژاپن ساخته شد تا سربازان نیاز کمتری به خواب و غذا داشته و درعین حال بتوانند جهت انجام ماموریت های جنگی تمرکز و انرژی بالایی داشته باشند.

بعد از جنگ جهانی دوم شیشه به صورت غیرقانونی وارد بازار آزاد شد و مصرفش شیوع بالایی در بین مردم یافت.

بعدا پزشکان برای درمان اختلالات بیش فعالی و نقص توجه (ADHD)، نارکولپسی و … از ترکیبات شیشه استفاده کردند.

عوارض مصرف ماده محرک شیشه

برخلاف تصور برخی از مردم که ناشی از تبلیغات فروشندگان و قاچاقچیان مواد مخدر ایجاد شده است، شیشه به علت تأثیرات سریع و پایداری که در مغز می‌گذارد قدرت اعتیاد آوری بسیار بالایی دارد. و فرد با حتی یکبار مصرف آن می‌تواند به مصرف کننده دائمی شیشه تبدیل شود.

شیشه سیستم سمپاتیک مغزی را فعال میکند که باعث افزایش ضربان قلب، گشادی مردمک، سرخی صورت، تعریق، لرزش و .. می‌شود. علاوه بر این مصرف شیشه باعث کاهش نیاز به خواب، کاهش اشتها و افزایش تمرکز و انرژی می‌گردد.

اما نکته تلخ داستان شیشه اینجاست که این علائم خوشایند صرفاً مربوط به دفعات اولیه مصرف می‌باشد. بعد از تداوم مصرف و ایجاد وابستگی، دلایل مصرف تغییر ماهیت می‌دهد و فرد نه به خاطر لذت، بلکه به خاطر رسیدن به حالت عادی، مواد را مصرف می‌کند.

اگر یادداشت پزشک خوب در خصوص اعتیاد را خوانده باشید، با دو مفهوم کلیدی تحمل و محرومیت آشنا شده اید.

و می‌دانید که چگونه بدن به اثرات مواد عادت می‌کند و چگونه زمانی که دوز مواد در خون کم می‌شود فرد دچار علایم محرومیت یا خماری می‌شود.

طول عمر و ماندگاری شیشه در خون

طول عمر ماندگاری و اثرگذاری شیشه در خون سه ساعت است. این بدین معنی است که فرد معتاد بعد از گذشت سه ساعت از مصرف، مجدد نیاز به مصرف مواد پیدا می‌کند. یعنی فرد معتاد به شیشه در طول روز، حداقل 8 بار مصرف مواد دارد و این معنای دیگری هم دارد. بدین صورت که فرد در طول روز 8 بار حالت خماری و نیاز به مصرف را نیز تجربه می‌کند.

بنابراین فرد معتاد به شیشه، دیگر صرفاً به خاطر لذت و نشئگی مواد را مصرف نمی‌کند. بلکه مصرف می‌کند تا بتواند کارها و فعالیت های روزمره ای که قبلا  به صورت عادی انجام می‌داد را انجام دهد.

 

علائم و نشانه های مصرف شیشه:

عوارض مصرف شیشه

 • کاهش نیاز به خواب
 • کاهش اشتها و کاهش قابل ملاحظه وزن
 • بی قراری و پرتحرکی
 • پرحرفی و احساس فشار برای صحبت کردن
 • داشتن حس توانمندی و قدرتمندی
 • پرخاشگری و تحریک پذیری
 • سوء ظن، بدگمانی و حالت پارانوئید
 • هذیان
 • توهم
 • داشتن گفتار آشفته و بدون مفهوم به خصوص بعد از مصرف مواد
 • قفل کردن: انجام تکراری و طولانی مدت یک فعالیت خاص به طور مثال مشغول شدن با تعمیر موتور سیکلت یا وسایل برقی به مدت طولانی

سوء برداشت ها (برداشت های نادرست) در خصوص شیشه:

 • شیشه باعث افزایش میل جنسی و تاخیر در انزال می‌شود!

 در ابتدای مصرف میل جنسی و لذت جنسی فرد افزایش پیدا می‌کند و ممکن است که انزال فرد نیز به تأخیر افتد.

اما همانطور که قبلا اشاره شد، بعد از مصرف طولانی مدت شیشه به علت وابستگی جسمانی (پدیده تحمل و محرومیت)، میل و لذت جنسی به طور قابل ملاحظه ای کاهش پیدا می‌کند.

به صورتی که فرد معتاد ممکن است ماه ها برانگیختگی جنسی را تجربه نکند.

گاهی اوقات یکی از دلایل اقدام به ترک محدود معتادین، نارضایتی جنسی همسر می‌باشد.

بیمار مصرف مواد را به صورت محدود قطع می‌کند تا بتوانند برانگیختگی جنسی را تجربه نمایند. بنابراین کسانی که به علت افزایش میل جنسی و یا تاخیر در انزال به دنبال مصرف شیشه هستند، می‌بایست توجه کنند که یک فعالیت بسیار پرخطر و بی فایده ای را انجام می‌دهند.

پرخطر است زیرا تنها یکبار مصرف شیشه مساوی است با مصرف مداوم و اعتیاد به آن.

بی فایده است چون موقتی است و بعد از مدتی میل جنسیشان به طور قابل ملاحظه ای کاهش پیدا خواهد کرد.

اختلال بی میلی جنسی و راهکارهای درمانی آن

بنابراین توصیه می‌شود کسانی که به دنبال افزایش میل جنسی و یا تأخیر در انزال هستند به جای مصرف شیشه، با مراجعه به روانپزشک یا سکس تراپیست راهکارهای مناسب این مساله را دریافت نمایند.

خبر خوب این است که داروهای بی خطر و موثری در این زمینه تولید شده است که شما را از مصرف مواد بی نیاز می‌کند. صرفا کافی است به یک روانپزشک مراجعه نمایید.

 • شیشه بکش، نقشه بکش!

سال ها قبل که هنوز مصرف شیشه شیوع بسیار بالایی نداشت، قاچاقچیان مواد این شعار را گسترش می‌دادند که: شیشه ذهن شما را باز می‌کند به صورتی که می‌توانید در شغل خود موفق ترین فرد باشید و به هرچه که اراده می‌کنید، دست یابید.

طبیعی بود که افراد تحت تاثیر این شعار تبلیغاتی قرار بگیرند و تحریک شوند که شیشه را مصرف کنند چون اوایل شیوع شیشه، مردم هنوز آثار و نتایج طولانی مدت آن را به چشم ندیده و رسانه ها نیز آگاه سازی مناسبی ایجاد نکرده بودند.

اما امروزه که مردم به صورت عینی اثرات مصرف شیشه را میبینند و بعضاً در بین دوستان و آشنایان شاهد تأثیرات و عواقب مصرف آن هستند، کمتر کسی تحت تأثیر این شعار تبلیغاتی قرار می‌گیرد.

 • شیشه بکش تا لاغر بشی!

متأسفانه این جمله هم یکی دیگر از شعارهای تبلیغاتی بود که به شدت در ثروتمند شدن قاچاقچیان و شیوع بیشتر شیشه موثر بود.

در دهه گذشته تناسب اندام و لاغری به خصوص در خانم ها اهمیت فوق العاده ای پیدا کرد که این امر وقتی با روش های سخت، طولانی مدت و کم اثر پزشکی همراه می‌شد، گرایش زیادی را به سمت مصرف شیشه ایجاد می‌کرد تا بتوانند در مدت زمان کوتاهی به وزن مطلوب خودشان برسند.

متأسفانه بسیاری از مردان و زنان کشورمان به همین دلیل گرفتار مصرف شیشه شده و توانایی قطع مصرف را ندارند.

 • شیشه وابستگی ندارد و هرگاه اراده کنید می‌توانید ترک کنید!

تریاک و هروئین مصرف غالب در کشور ماست و بیشتر مردم ترک مواد را با داشتن اسهال، استفراغ، بدن درد، عرق سرد، سردرد و …  می‌شناسند و اعتقاد دارند فردی پاک است که این علایم را پشت سرگذاشته باشد.

بنابراین اگر موادی وجود داشته باشد که چنین علائمی در موقع ترک ایجاد نکند یعنی اعتیاد ندارد و به راحتی می‌توان ترک کرد.

این یکی از بزگترین خطاهای خانواده ها و افراد درگیر با معتادین هست که وابستگی و اعتیاد را فقط در بعد جسمی میشناسند.

معضل وابستگی روانی در روند درمان اعتیاد

در درمان اعتیاد، وابستگی جسمانی درصد بسیار ناچیزی از زمان درمان را به خود اختصاص می‌دهد که در مواد مخدر بعد از دوهفته قطع مصرف علائم فروکش و بعد از یک ماه فرد هیچگونه علائم جسمانی ندارد.

اما بزرگترین، مهمترین و چالش برانگیزترین قسمت درمان اعتیاد، درمان وابستگی روانی به آن می‌باشد که علت عودهای مکرر و شکست های درمانی در کمپ ها و برخی کلینیک ها هم همین وابستگی روانی می‌باشد.

شیشه وابستگی جسمانی ناچیز اما وابستگی روانی بسیار شدیدی (چندین برابر هروئین) دارد.

نکته مهم دیگر در درمان اعتیاد به شیشه این است که به علت وابستگی جسمانی ناچیز و تفاوت ساختار شیمیایی شیشه با مواد مخدر، بیمار در زمان ترک نیازی به دریافت متادون یا بوپره نورفین ندارند و بدون داروهای کمکی می‌توانند فرایند درمان را پیش ببرند مگر اینکه بیماری علایم سایکوز مثل هذیان، توهم و… را داشته باشد که در این شرایط تحت نظارت روانپزشک داروهای آنتی سایکوتیک دریافت می‌کند.

نکته مهم بعدی: از آنجایی که گاهی اوقات در رسانه ها و اخبار می‌شنوید که فردی به علت مصرف شیشه زن و فرزندان خود را به قتل رساند، بهتر است بدانید که شیشه توانایی ایجاد هذیان و توهم را در بیمار دارد.

 نکته تلخ داستان شیشه اینجاست که مصرف شیشه در افرادی که استعداد یا عامل ژنتیکی بیماری سایکوتیک (بیماری شدید روانی که دو علامت مهم آن هذیان و توهم است) را دارند، می‌تواند روان پریشی ثابت را ایجاد نماید.

یعنی با مصرف مداوم شیشه یا حتی در بعضی از افراد با یکبار مصرف فرد وارد فاز سایکوز می‌شود که حتی با قطع مصرف شیشه علایم از بین نمی‌روند و فرد مجبور است تا آخر عمر تحت نظارت روانپزشک قرار گیرد.

چگونه می‌توان بیمار معتاد به شیشه را وارد جریان درمان کرد؟

ما در کلینیک با خانواده هایی مواجه هستیم که انواع روش هایی که به ذهنشان رسیده، از جمله تشویق، التماس، تهدید، پرخاشگری و دعوا و … را امتحان کرده اند اما نتوانسته اند بیمار را وارد جریان درمان کنند.

روانشناسی با مدنظر قرار دادن ماهیت فیزیولوژیکی و روانی اعتیاد و همچنین مطالعه رفتارهای خانواده به روش قابل قبولی در نحوه وارد کردن بیمار به درمان ارائه کرده است که نتایج مثبتی هم در پی داشته است.

بنابراین خانواده هایی که از تلاش خسته و ناامید شده اند می‌توانند با مراجعه به روانشناس روش های لازم را آموزش ببیند و بیمار را وارد درمان نماید.

درمان اعتیاد چگونه است و نقش روانشناس در درمان اعتیاد چیست؟

نکته بعدی که خانواده ها را به شدت آشفته و بیماران را عصبانی می‌کند، اعتقاد به این است که اگر بیمار فقط “اراده” نماید می‌تواند مصرف مواد را قطع کند. 

و علت اینکه بیمار مواد را مصرف می‌کند و نمی‌تواند ترک کند “بی ارادگی، نخواستن و بی غیرتی بیمار” است.

در صورتی که “تنها یک بخش از درمان” خواستن و اراده بیمار است. بخش عمده درمان تکنیک ها و مهارت هایی است که رواندرمانگر به بیمار آموزش می‌دهد تا بتواند رفتارهای اعتیادی و سبک زندگی اعتیادی خود را تغییر دهد و زندگی بدون مواد را تجربه نماید.

در کنار آموزش مهارت ها، درمانگر مشکلات و ویژگی های شخصیتی یا تجارب دردناک بیمار را که باعث شروع و تداوم اعتیاد شده اند را شناسایی و در فرایند درمان اصلاح می‌کند تا احتمال عود و برگشت به مصرف مواد را در برخورد با چالش های زندگی به حداقل برساند.

لازم به ذکر است که خانواده ها نقش بسیار زیادی در عود های مکرر اعتیاد دارند.

بنابراین یک بخش دیگر درمان اعتیاد به آموزش اعضای خانواده اصلی بیمار اختصاص دارد. تا اعضای خانواده نحوه رفتار درست با بیمار در فرایند درمان را یاد بگیرند و در برخورد با چالش های تغییر سبک زندگی بیمار را همراهی کنند.

نویسنده: حسین امیری طلب – روانشناس و روان درمانگر اعتیاد

 

پزشک خوب، سامانه آنلاین رزرو اینترنتی نوبت از روانشناسان (روان درمانگران) و روانپزشکان است که به شما کمک می‌کند بهترین متخصصان را در کوتاه ترین زمان و در نزدیکی محل زندگی خود پیدا کرده و وقت خود را به صورت “آنلاین” رزرو نمایید.

6 نظرها

علی آوریل 9, 2020 - 7:09 ب.ظ

سلام
من از چسب استفاده کردم زنان مصرف توهم میدیدم و بخاطر توهم ها مصرف ادامه دادم توهم ها کاملا واقعی بنظر میومدن کانلا حرف میزدن حواب میدادن و خیلی چیزای دگ الان ک مصرف نمیکنم مغزم اسیب دیده و کاملا مثل ی موجود زنده بنظر میادو همون کارارو انجام میده کاملا میفهمی چی میگم واکنش نشون میده مجبورم میکنم فلان کارو کنم فقط برای اذیت مثلا مجبورم میکنه کانالو عوض کنم اکه نکنم شکنجم میده اصلا چکنجه ها حس نمیشه خیلی خیلی ضعیفه ولی بر عکس موقع مصرف وقتی شکنجه میداد کاملا حسش میکردم.در ضمن رفتارایی ک الان ازش سر میزنه دقیقا مشابه یک فرد مبتلا به سادیسم هست.کلا یک سال مصرف کردم و الان دو سه ماه ک مصرف نمیکنم..هروز کمتر میشه حسش ولی بهر حال هست تو زندگیم تاثیر منفی گزاشته وضع مالی مناسبیم ندارم برم دکتر خواستم بدونم درمان خانگی هس ک انجام بدم..
ممنون میشم جوابشو برام ایمیل کنید…خیلی خیلی ممنون..

پاسخ
علی می 23, 2020 - 4:45 ب.ظ

نمیدونستم نقش خانواده ها در درمان شیشه انقدر پررنگه!!

پاسخ
وحید ژوئن 15, 2020 - 4:03 ق.ظ

من ی زمانی شیشه مصرف میکردم الان چهارماه هست ترک کردم اما خیلی وسوسه میشم میشه بدونم این وسوسه ها تا کی ادامه داره

پاسخ
ث.ا ژوئن 17, 2020 - 12:10 ق.ظ

من کلا یه هفته مصرف کردم اما برای ازدیاد قوای جنسی فقط هیچ تغییر و توهمی نداشته خوشبختانه سوالم اینه نمیخوام به هیچ وجه دیگه ادامه بدم فعلا ک هیچ حسه وابستگی ذهنی هم برام وجود نیومده خدارو شکر این که من دیگه ادامه ندم در روزهای اتیم مشکلاتی دربر خواهد داشت یا ایشالا تموم میشه میره دیگه؟ و اینکه اون شخصی که بمن گف بکشم گف هر از گاهی ادمو معتاد نمیکنه با دوزه خیلی کم چون من تو این یه هفته ۴بار مصرف داشتم اونم دو یا نهایت چهار پک کم نفس حالا من ترسم ازینه نکنه معتاد شم دیگه نمیخوام و ادامه ندادم لطفا راهنماییم کنید بگین مشکلی برام پیش نمیاد من نمیخوام ابروم بره

پاسخ
میترا سیفان ژوئن 21, 2020 - 12:21 ب.ظ

سلام،دبا توجه به توضیحات، مصرف مجدد رو قطع کنید و برای کنترل وسوسه ها و یا وسواس فکری راجع به این موضوع، از راهکارهای مدیریت افکار استفاده کنید و یا به متخصص روانشناس مراجعه داشته باشید.

پاسخ
فرشته جولای 3, 2020 - 9:46 ب.ظ

به نظر من همش دروغ هست و اعتیاد هم امکان نداره اینا همه تلقین های‌نادرست هست ، ببینید شما به عنوان یک انسان قدرت بیشتری از این مواد دارید پس همه چی بر میگرده به طرز فکر خودتون و اینکه فقط باعث بی خوابی میشه اونم به خاطر اینکه فعال کننده مغز هست هیچ اعتیادی برای ما انسانها که عقل و شعور و قدرت اختیار داریم وجود نداره با آرزوی موفقیت یا حق 🤗

پاسخ

نظر بدهید

You may also like