افسردگی منجر به سرطان می‌شود

توسط محسن مباشر
این مقاله توسط محسن مباشر ترجمه شده است.

نتایج آخرین بررسی ها نشان می‌دهد افرادی که دچار علائم افسردگی به مدت طولانی هستند بیشتر در معرض مرگ و میر ناشی از سرطان قرار می‌گیرند.

برای همه اتفاق می‌افتد که دچار افسردگی موقتی شوند. این حالت روحی باید تحت درمان قرار گرفته و برطرف شود. نمی‌توان از نظر دور داشت که افسردگی می‌تواند شرایط نامساعد روحی را برای فرد فراهم کند و وی را به سمت مصرف مواد آسیب رسان مانند دخانیات، الکل و حتی مواد مخدر بکشاند که بی تردید به سلامتی صدمات زیادی وارد می‌کنند. اما افسردگی تبعات دیگری نیز دارد. نتایج آخرین بررسی ها نشان می‌دهد افرادی که دچار علائم افسردگی به مدت طولانی هستند، بیشتر در معرض مرگ و میر ناشی از سرطان قرار می‌گیرند.

رابطه بین افسردگی و ابتلا به سرطان

افسردگی نتیجه واکنش های متقابل سختی ها و گرفتاری های متعدد بوده و عوامل اجتماعی، روانی و بیولوژیکی را در بردارد. این بیماری می‌تواند در هر مقطعی از زندگی بروز کند. تکرار و عدم درمان وضعیت افسردگی می‌تواند خطر بروز مشکلات دیگری که برای سلامتی خطرناک هستند را رقم بزند. یکی از این مشکلات سرطان می‌باشد.

تشریح ارتباط بین افسردگی و سرطان

بررسی های متعدد ارتباط بین افسردگی و احتمال ابتلا به یکی از انواع تومورها را روشن ساخته است. محققان در انگلستان روی بیش از ۱۶۰ هزار فرد بزرگسال بررسی هایی انجام دادند. این تعداد شامل افرادی بودند که به طور مرتب از افسردگی رنج می‌بردند و مستعد مرگ و میر ناشی از سرطان پانکراس (لوزالمعده)، پروستات یا کولون (روده بزرگ) بودند. 

با وجود اینکه نمی توان به طور مطلق ارتباط مستقیم بین این دو را تایید کرد، اما محققان به این نتیجه رسیدند که ابتلا به افسردگی در بروز سرطان بی نتیجه نیست، چون ارتباط بین سلامت جسمی و روحی بارها و بارها به اثبات رسیده است. علاوه بر این، محققان معتقدند که ارتباط زیادی بین علائم افسردگی و اضطراب و بروز بیماری های قلبی وجود دارد.

نمونه ای از یاخته های سرطانی

اختلالات هورمونی عامل بروز مشکل

محققان بر این عقیده هستند که ارتباط بین تومورها و افسردگی از اختلالات هورمونی مربوط به افسردگی ناشی می‌شود که باعث تولید میزان زیادی کورتیزول می‌شود. علاوه بر این در حالت افسردگی، ساز و کارهای طبیعی احیای DNA به هم می‌ریزد و این مسئله دفاع و مقاومت بدن در برابر سرطان را ضعیف می‌کند. 

یکی از علل مهم بروز این مشکل به مسائلی مانند میل به مصرف الکل، دخانیات و ابتلا به چاقی مفرط در بین افراد افسرده مربوط می‌شود. حتما می‌دانید که این سه عامل جزو عوامل آشکار و مهم در ابتلا به سرطان محسوب می‌شوند.

افسردگی منجر به سرطان می‌شود

استرس فیزیولوژیک و افسردگی

همه افراد زمانی که در معرض فشارهای روحی روانی، جسمی یا عاطفی قرار می‌گیرند، به استرس فیزیولوژیکی مبتلا می‌شوند. بدون شک داشتن میزان کمی از استرس فیزیولوژیکی در برخی موارد طبیعی بوده و به ضرر بدن نیست. اما با این حال داشتن میزان بالایی استرس که به صورت طولانی مدت یا مکرر ادامه داشته باشد، می‌تواند عوارض جدی و سختی برای سلامت روحی و جسمی ایجاد کند. 


بیشتر بخوانید:  اضطراب چه بر سر نمره فرزندان ما می آورد؟


زمانی که این شرایط ایجاد می‌شود بدن به اجبار با تولید کورتیزول زیاد واکنش نشان می‌دهد. این هورمون باعث افزایش فشار خون و افزایش ضربان قلب شده و میزان تجمع قند خون را نیز بالا می‌برد. با وجود اینکه این تغییرات بدنی، انرژی بیشتری برای مقابله با استرس تولید می کند، اما خطراتی برای سلامتی نیز ایجاد می‌شود که در طولانی مدت بدن را با مشکلات جدی روبرو می‌کند. افرادی که تحت درمان تومور هستند، باید روش های کنترل استرس و افسردگی را بیاموزند‎.

بیماری ها و مشکلاتی که از استرس منشا می گیرند

محققان به این نتیجه رسیده اند که استرس مزمن یعنی استرس طولانی مدت و زیاد می تواند منشا بروز مشکلات گوارشی و کلیوی شده و مشکلاتی در باروری و دستگاه دفاعی بدن ایجاد کند. در نتیجه افرادی که دچار استرس مزمن هستند، بیش از دیگران در برابر بیماری های رایج آسیب پذیر می‌شوند. این افراد بیشتر در معرض مشکلاتی مانند سرماخوردگی، آنفلوانزا، سردرد، اختلالات خواب و غیره قرار می‌گیرند.

کنترل استرس و تشخیص سرطان

افرادی که تحت درمان تومور هستند، باید روش های کنترل استرس فیزیولوژیکی و همچنین افسردگی را بیاموزند. این افراد باید از حمایت عاطفی و اجتماعی برخوردار شوند تا میزان استرس و همچنین اثرات افسردگی و دیگر علائم مربوط به بیماری در آنها کاهش پیدا کند.

اگر در بین اطرافیان خود کسانی هستند که به این بیماری مبتلا شده اند، بدانید که این افراد آسیب پذیر و حساس می شوند. بنابراین لازم است تلاش خود را در جهت یاری رساندن همه جانبه به آنها به کار بگیرید.

افسردگی منجر به بیماری های جبران ناپذیر زیادی می شود

روش های کنترل افسردگی و استرس

افسردگی و استرس حتی اگر در فاصله کوتاه فرد را دچار سرطان نکند، بدون شک صدمات جبران ناپذیری به سلامتی وی خواهد زد. بنابراین همه ما باید روش های مختلفی را برای کنترل استرس و افسردگی خود به کار بگیریم. در بین تمام روش های موجود انجام ورزش یوگا و تکنیک های دیگر ایجاد آرامش بسیار مهم است. 

نتایج بررسی های متعدد نشان می‌دهد افراد با ایمان راحت تر با بیماری ها کنار می آیند و بهتر می توانند درد را تحمل کنند. در نتیجه اثربخشی داروها در آنها نیز بیشتر است. حفظ ایمان و دعا نیز از روش های مهم و بسیار موثر در کنترل افسردگی و استرس است. 


بیشتر بخوانید:  روزه گرفتن موجب بهبود افسردگی می شود.


توصیه می‌کنیم قبل از ابتلا به بیماری های خطرناک و مزمن، ورزش و فعالیت های بدنی مناسب را در زندگی روزمره خود بگنجانید. حتما تغذیه سالمی داشته باشید و هر شب به میزان کافی یعنی حدود ۷ تا ۸ ساعت بخوابید. تمام این موارد در کنترل استرس موثر بوده و شما را از افسردگی و عوارض جدی آن دور می‌کنند. 


درمان مشکلات حاد روحی اعم از افسردگی طولانی مدت یا استرس شدید، جز با راهنمایی روانشناسان و مشاوران حاذق امکان پذیر نیست. اگر نیاز به مشاوره با یک روانشناس دارید می توانید از روانشناسان فعال در پزشک خوب کمک بگیرید.


منبع: تبیان

دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب