تست وکسلر بزرگسالان | تست آنلاین وکسلر بزرگسالان به همراه تفسیر

توسط مهناز جلدی
این مقاله توسط مهناز جلدی تالیف شده است.

تست وکسلر بزرگسالان (آزمون WAIS) از انواع تست هوش به شمار می‌آید که اولین بار در سال ۱۹۵۵ منتشر شد. تست هوش وکسلر به منظور ارزیابی میزان هوش در بزرگسالان و نوجوانان طراحی شده است. این تست توسط «دیوید وکسلر» (David Wechsler) ابداع شد که معتقد بود هوش ترکیبی از چندین توانایی مختلف ذهنی است و تنها به یک عامل کلی خلاصه نمی‌شود.

زمانی که قرار است شخصی از نظر عملکرد تحصیلی، شغلی یا موارد دیگر مورد ارزیابی قرار بگیرد پرسشنامه هوش وکسلر بزرگسالان کاربرد زیادی دارد. اما ممکن است کلمات به کار رفته در این تست و نتایج آن کمی مبهم باشد. هدف از این مقاله این است که درباره اجرای تست وکسلر، نحوه انجام و تفسیر وکسلر بزرگسالان صحبت کنیم.

فهرست مطالب

تست وکسلر چیست؟

پیش از انکه درباره تست وکسلر صحبت کنیم بهتر است کمی از تاریخچه تست‌های هوش بدانیم. «آلفرد بینه» یک روانشناس فرانسوی بود که اولین تست هوش را در جهان ابداع کرد و به همین دلیل شهرت زیادی یافت. این تست در واقع به درخواست دولت فرانسه و به عنوان ابزاری برای شناسایی دانش آموزان نیازمند به آموزش‌های تقویتی و مکمل ابداع شده بود.

آلفرد بینه با همکاری «تئودور سایمون» تست هوش «بینه – سایمون» را ابداع کردند. این تست بعدها مورد اصلاح و بازبینی قرار گرفت و نام آن به «استنفورد – بینه» تغییر یافت.

«دیوید وکسلر» متوجه شد که تست هوش «استنفورد – بینه» دارای محدودیت‌هایی است. یکی از انتقاداتی که او به این تست داشت آن بود که نتیجه آن به صورت یک نمره کلی بیان می‌شد و البته تست به طور خاص برای کودکان طراحی شده و برای بزرگسالان کاربرد نداشت.

در نتیجه وکسلر تست جدیدی را در دهه ۱۹۳۰ میلادی ابداع کرد که به آن تست هوش وکسلر – بلوئر گفته می‌شد. تست وکسلر – بلوئر بعداً مورد بازبینی و اصلاح قرار گرفت و نام آن به تست هوش وکسلر بزرگسالان یا به اختصار WAIS تغییر یافت. تست وکسلر بزرگسالان را اغلب به عنوان یک استاندارد طلایی در ارزیابی توانایی‌های شناختی و عملکرد ذهنی می‌شناسند.

‌بعدها وکسلر نسخه دیگری از این تست را مخص کودکان طراحی کرد. این تست به نام تست هوش وکسلر کودکان شناخته می‌شود.

تفاوت تست هوش وکسلر و استنفورد بینه

جالب است بدانید که «آلفرد بینه» هم که مخترع اولین تست هوش جهان بود باور داشت که هوش چیزی فراتر از صرفاً یک عدد است. هدف او از ایجاد تست اولیه آن بود که کودکانی را که در مدرسه به کمک بیشتری احتیاج داشتند شناسایی کند. او می‌دانست که عوامل فردی مختلفی از جمله انگیزه کودک می‌تواند روی نمره تست اثرگذار باشد.

تست وکسلر تست استنفورد – بینه
در سال ۱۹۵۵ منتشر شد. در سال ۱۹۳۹ منتشر شد.
برای رفع کاستی‌های تست استنفورد – بینه طراحی شده بود. برای استفاده در گروه سنی کودکان طراحی شد.
برای استفاده در گروه سنی بزرگسالان طراحی شد. در انجام آن بر تست‌های زمان‌دار تاکید می‌شد.
برخی زیر آزمون‌های آن زمان مشخص دارند. نتیجه آن تنها در قالب یک عدد کلی ارائه می‌شد.
نتیجه تست در قالب نمرات مختلف ارائه می‌شود.  
مقایسه دو تست وکسلر و استنفورد – بینه

شاید بتوان گفت تست وکسلر بزرگسالان بازتابی از ایده‌هایی است که «بینه» هم از آن‌ها حمایت کرده بود. اما وکسلر به جای آنکه تنها با یک عدد کلی، میزان هوش فرد را مشخص کند یک نمایه کلی از نقاط ضعف و قوت او را ارائه می‌دهد.

یکی از مزایای رویکرد وکسلر این است که نمرات نهایی می‌تواند اطلاعات مفید بسیاری را در اختیار روانشناس قرار دهد. برای مثال امتیاز بالا در یکی از حیطه‌ها و امتیاز پایین در حیطه دیگر می‌تواند نشانه‌ای از وجود یک اختلال یادگیری باشد.

مانند تست استنفورد – بینه، تست وکسلر هم یک نمره کلی را ارائه می دهد. با اینحال وکسلر رویکرد کاملاً متفاوتی را برای محاسبه ضریب هوشی به کار گرفت.

در تست استنفورد – بینه اولیه، نمرات با تقسیم سن عقلی فرد به سن واقعی او (براساس سال) تقسیم می‌شود. اما در تست وکسلر بزرگسالان، آزمودنی با سایر افرادی که در در گروه سنی مشابه قرار دارند مقایسه می‌شود. نمره متوسط ۱۰۰ در نظر گرفته می‌شود و حدود دو سوم نمرات بین عدد ۸۵ تا ۱۱۵ قرار می‌گیرند.

نمره تست وکسلر که بین این دو عدد قرار بگیرد متوسط است و به عنوان هوش نرمال شناخته می‌شود. بعدها در تست‌های هوش مختلف از جمله تست جدید استنفورد – بینه از روش وکسلر استفاده زیادی شد.

نسخه‌های مختلف تست وکسلر بزرگسالان

تاکنون چندین نسخه از تست هوش وکسلر بزرگسالان ایجاد شده است. این تست‌ها عبارتند از:

 • تست وکسلر – بلوئر در سال ۱۹۳۹
 • تست وکسلر – بلوئر نسخه ۲ در سال ۱۹۴۶
 • تست هوش وکسلر بزرگسالان (WAIS) در سال ۱۹۵۵
 • تست هوش وکسلر بزرگسالان تجدید نظر شده (WAIS-R) در سال ۱۹۸۱
 • تست هوش وکسلر بزرگسالان نسخه سوم (WAIS-III) در سال ۱۹۹۷
 • تست هوش وکسلر بزرگسالان نسخه چهارم (WAIS-IV) در سال ۲۰۰۸

نسخه فعلی تست وکسلر بزرگسالان

نسخه فعلی تست هوش وکسلر که در سال ۲۰۰۸ منتشر شد شامل ده زیرمجموعه اصلی و پنج زیرمجموعه جایگزین است. همچنین آزمون وکسلر چهار (WAIS-IV) در چهار حوزه اصلی نمره را تعیین می‌کند.

در دهه ۱۹۶۰ میلادی اجرای تست وکسلر از تست استنفورد – بینه پیشی گرفت. امروزه هم تست هوش وکسلر بیشترین استفاده را در بین نوجوانان و بزرگسالان دارد.

‌بازه سنی در تست وکسلر بزرگسالان از ۱۶ تا ۹۰ سال و ۱۱ ماه را در بر می‌گیرد.

نمرات تست وکسلر بزرگسالان

تست هوش وکسلر بزرگسالان نسخه چهارم عملکرد ذهنی فرد را به عنوان یک ساختار چندوچهی می‌بیند. این آزمون هوش شامل مقیاس‌های مختلفی است که انواع مختلف عملکردهای ذهنی را از نظر کیفی بررسی می‌کنند.

گذشته از نمره آی کیو یا ضریب هوشی (IQ)، تست وکسلر تلاش می‌کند اطلاعات مختلفی را از نقاط ضعف و قوت و توانایی‌های شناختی فرد آزمودنی در اختیار بگذارد.

نمرات آزمون‌های تست وکسلر در چهار دسته خلاصه می‌شوند:

 • استدلال ادراکی
 • سرعت پردازش
 • درک کلامی
 • حافظه کاری

نسخه چهارم تست وکسلر همچنین دو نمره جامع شامل نمره آی کیو و مقیاس عملکرد کلی هم ارائه می دهد.

 • ضریب هوش کلی (FSIQ): نمره کل حاصل از عملکرد فرد در چهار شاخص اصلی تست
 • مقیاس توانایی عمومی (GAI): براساس نمره حاصل از شش زیر آزمون VCI و PRI

۱ – مقیاس درک کلامی (VCI)

این مقیاس در تفسیر وکسلر بزرگسال، برای ارزیابی توانایی فرد آزمودنی در شنیدن سوالات، بیرون کشیدن اطلاعات از آموزش رسمی و غیررسمی، استدلال از طریق جوابگویی به سوالات و به زبان آوردن افکار ایجاد شده است.

۲ – مقیاس استدلال ادراکی (PRI)

این مقیاس در تست وکسلر بزرگسالان توانایی آزمودنی را در ارزیابی مسائل، استفاده از توانایی‌های حرکتی – دیداری و تجسمی – دیداری، نظم بخشیدن به افکار، خلق راه حل‌ها و تست کردن آن‌ها می‌سنجد.

۳ – مقیاس حافظه کاری (WMI)

این مقیاس در تست هوش وکسلر بزرگسال توانایی آزمودنی را در به خاطر سپاری اطلاعات جدید، نگهداری آن‌ها در حافظه کوتاه مدت، تمرکز و دستکاری اطلاعات برای نتیجه گیری می‌سنجد. این مقیاس در تفکر سطح بالا، یادگیری، کار با ایده‌های جدید در موقعیت‌های کلاسی و دستیابی به موفقیت نقش مهمی دارد.

۴- مقیاس سرعت پردازش (PSI)

این مقیاس توانایی آزمودنی را در متمرکز کردن توجه و کاوش سریع اطلاعات، تمایز قائل شدن میان آن‌ها و مرتب کردن اطلاعات دیداری می‌سنجد. هرچه سرعت پردازش بیشتر باشد فرد نیاز کمتری به ذخیره اطلاعات در حافظه کاری خود دارد.

منابع:


اگر نیاز به مشاوره با یک روانشناس خوب دارید، با کلیک روی دکمه زیر می‌توانید به لیستی از بهترین روانشناسان ایران دسترسی پیدا کرده و از آن‌ها به صورت اینترنتی وقت رزرو کنید:

لیست روانشناسان

پرسش و پاسخ

پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

ناشناس اسفند ۳, ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۰ ب٫ظ

مرسی از اطلاعات کامل و جامعتون

پاسخ

دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب