تاثیر الکل بر رابطه جنسی چیست؟

توسط میترا سیفان
این مقاله توسط میترا سیفان ترجمه شده و توسط سنا احمدی از نظر تخصصی بررسی و اصلاح شده است.

افسانه‌های زیادی درباره تاثیر الکل بر رابطه جنسی وجود دارد. از جمله سوالات عجیبی که مراجعان از پزشکان می‌پرسند این است که ایا مشروب باعث تاخیر در انزال میشود؟ خیلی از افراد تصور می‌کنند که الکل می‌تواند عملکرد جنسی آن‌ها را بهبود دهد یا مشکل نعوظ را برطرف سازد.

اما آیا مشروب واقعاً برای رابطه جنسی مفید است؟ آیا تاثیر شراب بر زنان باعث ارگاسم بهتر می‌شود؟ ایا شراب برای نعوظ مفید است؟

در این مقاله قصد داریم نگاهی به تاثیر واقعی مشروب روی میل و عملکرد جنسی بپردازیم.

فهرست مطالب
 • تاثیر الکل بر رابطه جنسی

  الکل ماده ایست که خاصیت تسکینی دارد یعنی فرد بعد از مصرف دچار ریلکسی کاذب میشود مصرف این ماده میتواند تمایلات جنسی را در افراد تحت تاثیر قرار دهد هرچقدر مصرف الکل بیشتر باشد تاثیر آن برتوانایی جنسی فرد بیشتر خواهد بود
  مصرف الکل در دفعات اول شاید باعث افزایش میل جنسی شود اما پس از مدتی نتیجه معکوس شده و منجر به کاهش میل جنسی میشود.

  پزشک خوب به شما کمک میکند بهترین روانشناسان را در کوتاه‌ترین زمان و در نزدیکی محل زندگی خود پیدا کنید
  مشاهده لیست روانشناسان

   

  ۱- اختلال نعوظ و مصرف الکل

  تاثیر مصرف الکل در مردان بیشتر در اختلال نعوظ و انزال آنها مشاهده میشود چرا که این ماده تاثیر زیادی بر هورمون زنانه استروژن در مردان داشته و باعث بالا رفتن سطح این هورمون در خون میشود
  از انجایی که مغز به اجزای بدن فرمان میدهدو الکل نیز بر مغز تاثیر مستقیم دارد در نتیجه فرمان لازم از مغز به بیضه ها داده نمیشود و اگر فرد دچار بیماریهای کبدی،قلبی،دیابت و بیماریهای عروقی باشد این روند باعث بروز اختلالات جنسی میشوداز طرفی به واسطه تحت تاثیر قرار گرفتن بیضه ها تولید اسپرم کاهش پیدا کرده و باروری با مشکل مواجه میشود
  مصرف الکل در مردان باعث افزایش هورمون انژیوتانسین در کبد میشود و به دنبال افزایش این هورمون اختلال نعوظ در آنها افزایش پیدا میکند.

  ۲- مشکل در ارگاسم

  مصرف الکل پیش از رابطه جنسی می‌تواند توانایی برانگیختگی جنسی را مختل کند. این اختلال به دلیل عدم تعادل سیگنال‌های میان مغز و ناحیه تناسلی رخ می‌دهد.

  تاثیر شراب بر زنان در صورتی که مصرف بیش از حد باشد، باعث کاهش شدت ارگاسم‌ها یا سخت شدن ارگاسم می‌شود. زنان برای رسیدن به ارگاسم نسبت به زنانی که مشروب کمتری مصرف می‌کنند، نیاز به تحریک بیشتری دارند.

  همچنین الکل و تاخیر در انزال مردان یا برعکس آن، زودانزالی با هم در ارتباط هستند.

  ۳- کاهش میل جنسی

  از انجا که برقراری رابطه جنسی خوب و با کیفیت با جنس مخالف برای مردان از اهمیت زیادی برخوردار است اگر آنها دچار اختلالات جنسی شوند اعتماد به نفس آنها نیز کاهش پیدا خواهد کرد و به دنبال آن رابطه جنسی و عاطفی با همسر به دلیل اختلال نعوذ و زود انزالی به مرور دچار مشکل خواهد شد چرا که توانایی مرد در به ارگاسم رساندن همسر کم میشود و درصد بالایی از مشکلات زناشویی به دلیل بروز مشکلات در روابط جنسی زوجین است.

  ۴- کوچک شدن آلت جنسی

  مصرف الکل در مردان در طولانی مدت میتواند باعث تخریب بافت بیضه ها و کوچک شدن الت و بیضه ها شود و باور غلطی که در بین برخی افراد وجود دارد اینست که مصرف این ماده باعث افزایش طول الت و لذت بیشتر میشود.

  ۵- کاهش باروری

  کاهش تستسترون می‌تواند تولید اسپرم را تحت تاثیر قرار دهد. کاهش تولید اسپرم در نهایت می‌تواند منجر به کاهش قدرت باروری شود.

  همچنین زنانی که در درازمدت بیش از حد الکل می‌نوشند قدرت تخمک‌گذاری خود را از دست می‌دهند. حتی مقادیر اندک الکل هم می‌تواند روی باروری تاثیر منفی بگذارد.

  ۶- عفونت‌های منتقله جنسی

  الکل باعث کاهش قدرت قضاوت و تصمیم‌گیری درست می‌شود. در نتیجه احتمال شرکت در رابطه جنسی محافظت نشده افزایش پیدا می‌کند. این باعث افزایش خطر ابتلا به عفونت‌های منتقله جنسی می‌شود.

  ۷- تاثیر بر سیستم عصبی مرکزی

  مصرف الکل فعالیت قسمت هایی از سیستم اعصاب مرکزی که مسئول برانگیختگی جنسی، ارگاسم، تنفس و گردش خون هستند را کم و مهار می‌کند.

  ۸- کم‌آبی بدن

  حجم آب در خون زنان نسبت به مردان کمتر است به همین دلیل مصرف الکل میتواندباعث غلظت خون در زنها شود شاید در دفعات اول الکل باعث انرژی مضاعف در بدن زنان شود اما تاثیرات آن در طول زمان خود را نشان داده و با به وجودآمدن عدم تعادل بین سیستم مغزی و واژن ارگاسم دشوارتر شده و اختلال عملکرد ارگاسم ،خشکی واژن و مشکلات باروری را ایجاد میکند.

  ۹- خشکی واژن

  در زنان فیزیولوژیک بدن به گونه ای است که پس از تحریک شدن ،افزایش جریان خون و به دنبال آن روان شدن و خیس شدن واژن حاکی از آن است که زن برای مقاربت آماده است اما مصرف الکل میتواند تغییرات به سزایی را در این چرخه ایجاد کند و باعث اختلال در روان شدن واژن و ایجاد اصطکاک و درد در حین رابطه شود.

  ۱۰- افزایش لذت ذهنی در زنان

  خانم های مست در رسیدن به ارگاسم از نظر جسمی مشکل بیشتری دارند. گرچه برخی از زنان احساس لذت بیشتری را از نظر ذهنی کسب می‌کنند اما این امر به احتمال زیاد با احساس ریلکسی و تخیلاتی که با چند نوشیدنی اول خود به دست می‌آورند، قابل توضیح است. در واقع با تجربه ارگاسم‌های فیک و تقلبیِ ذهنی، جایی برای رسیدن به نقطه اوج لذت جنسی از لحاظ فیزیکی باقی نمی‌ماند.

  تاثیر شراب بر زنان

  شاید مشروب برای زنان جذاب به نظر برسد و در نگاه اول تصور شود که میل جنسی افزایش پیدا کرده است. اما این لزوماً صحیح نیست. در واقع بدن لزوماً الکل را نمی پذیرد.

  شواهد نشان می‌دهد که الکل می‌تواند روی زنان و میل جنسی اثر منفی بگذارد. اثر منفی شراب روی زنان هم روانی و هم فیزیکی است.

  زنانی که الکل مصرف می‌کنند ممکن است دچار اختلال عملکرد ارگاسم شوند. یعنی ارگاسم – اگر رخ دهد! – با تاخیر رخ می‌دهد و شدت آن‌ها هم کمتر می‌شود.

  یکی دیگر از عوارض مشروبات الکلی برای زنان، توقف پاسخ روانی مغز برای مرطوب نگه داشتن واژن است و این باعث خشکی واژن و ناراحتی در حین رابطه جنسی می‌شود.

  اگر نیاز به مشاوره تلفنی، حضوری یا آنلاین دارید روی دکمه زیر کلیک کنید
  رزرو آنلاین نوبت از سکس تراپیست

   

  سخن آخر

  پس از مصرف الکل احتمال برقراری روابط پرخطر افزایش پیدا میکند ،رفتارهایی مثل برقراری رابطه با افراد غریبه ،خیانت به شریک عاطفی،بارداری  ناخواسته اعمال خشونت،بیماری های مقاربتی،خودزنی و… و چه بسیارند افرادی که پس از انجام این رفتارها در کمترین زمان از عملکرد خود پشیمان میشوند اما در بسیاری موارد جایی برای جبران این اتفاقات وجود ندارد
  برخی معتقدند مصرف الکل میتواند رابطه جنسی بهتری را به دنبال داشته باشد در حالی که برای بالا بردن کیفیت یک رابطه جنسی باید فرد یک رابطه عاطفی خوب،یک رژیم غذایی مناسب، یک ورزش منظم ، ماساژ و یک چرخه جنسی لذت بخش داشته باشد.

  نویسنده: میترا سیفان – روانشناس

  منبع: Healthline

  مطالب مشابه:

  پرسش و پاسخ

  پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

  زهره فروردین ۱۱, ۱۴۰۱ - ۹:۰۴ ب٫ظ

  سلام چندروزی هست که شوهرم معتادمشروب شده وخیلی منوازارمیده راه حل من چیه

  پاسخ
  ناشناس اسفند ۳, ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۹ ق٫ظ

  سلام خیلی مفید بود ممنون

  پاسخ

  دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب