تاثیر الکل بر رابطه جنسی چیست؟

توسط میترا سیفان
این مقاله توسط میترا سیفان ترجمه شده است.

افسانه‌های زیادی درباره تاثیر الکل بر رابطه جنسی وجود دارد. از جمله سوالات عجیبی که مراجعان از پزشکان می‌پرسند این است که ایا مشروب باعث تاخیر در انزال میشود؟ خیلی از افراد تصور می‌کنند که الکل می‌تواند عملکرد جنسی آن‌ها را بهبود دهد یا مشکل نعوظ را برطرف سازد.

اما آیا مشروب واقعاً برای رابطه جنسی مفید است؟ آیا تاثیر شراب بر زنان باعث ارگاسم بهتر می‌شود؟ ایا شراب برای نعوظ مفید است؟

در این مقاله قصد داریم نگاهی به تاثیر واقعی مشروب روی میل و عملکرد جنسی بپردازیم.

فهرست مطالب
 • تاثیر الکل بر رابطه جنسی

  بیایید نگاهی داشته باشیم به چگونگی تاثیرات مصرف الکل بر عملکرد جنسی، میزان لذت جنسی و قدرت باروری در زنان و مردان:

  ۱- اختلال نعوظ و مصرف الکل

  کم آبی بدن در اثر نوشیدن الکل، باعث کاهش حجم خون و افزایش آنژیوتانسین، هورمون مرتبط با اختلال نعوظ، می‌شود.

  مهار سیستم عصبی مرکزی هم می تواند باعث افزایش این احتمال شود. در واقع الکل باعث ایجاد تداخل با پیام‌رسان‌های مغزی می‌شود که به آلت جنسی فرمان می‌دهند.

  یکی دیگر از اثرات الکل بر رابطه جنسی، کاهش تولید تستسترون است. تستسترون هورمونی است که عملکرد جنسی مردان را کنترل می‌کند.

  ۲- مشکل در ارگاسم

  مصرف الکل پیش از رابطه جنسی می‌تواند توانایی برانگیختگی جنسی را مختل کند. این اختلال به دلیل عدم تعادل سیگنال‌های میان مغز و ناحیه تناسلی رخ می‌دهد.

  تاثیر شراب بر زنان در صورتی که مصرف بیش از حد باشد، باعث کاهش شدت ارگاسم‌ها یا سخت شدن ارگاسم می‌شود. زنان برای رسیدن به ارگاسم نسبت به زنانی که مشروب کمتری مصرف می‌کنند، نیاز به تحریک بیشتری دارند.

  همچنین الکل و تاخیر در انزال مردان یا برعکس آن، زودانزالی با هم در ارتباط هستند.

  ۳- کاهش میل جنسی

  یکی از اثرات مصرف الکل در طولانی مدت، کاهش میل جنسی است. کاهش میل جنسی در اثر مصرف الکل به دلیل کاهش سطح تستسترون می‌شود.

  ۴- کوچک شدن آلت جنسی

  نوشیدن بیش از حد الکل در درازمدت باعث کوچک شدن بیضه‌ها و آلت جنسی در مردان می‌شود.

  ۵- کاهش باروری

  کاهش تستسترون می‌تواند تولید اسپرم را تحت تاثیر قرار دهد. کاهش تولید اسپرم در نهایت می‌تواند منجر به کاهش قدرت باروری شود.

  همچنین زنانی که در درازمدت بیش از حد الکل می‌نوشند قدرت تخمک‌گذاری خود را از دست می‌دهند. حتی مقادیر اندک الکل هم می‌تواند روی باروری تاثیر منفی بگذارد.

  ۶- عفونت‌های منتقله جنسی

  الکل باعث کاهش قدرت قضاوت و تصمیم‌گیری درست می‌شود. در نتیجه احتمال شرکت در رابطه جنسی محافظت نشده افزایش پیدا می‌کند. این باعث افزایش خطر ابتلا به عفونت‌های منتقله جنسی می‌شود.

  ۷- تاثیر بر سیستم عصبی مرکزی

  مصرف الکل فعالیت قسمت هایی از سیستم اعصاب مرکزی که مسئول برانگیختگی جنسی، ارگاسم، تنفس و گردش خون هستند را کم و مهار می‌کند.

  ۸- کم‌آبی بدن

  الکل، بدن را بی‌آب می‌کند. برانگیختگی جنسی نیازمند مقدار مشخصی خون است تا اکسیژن و تحریکات بیشتری به دستگاه تناسلی وارد کند. این روند با نعوظ (در مردان) و ترشحات واژن (در زنان) همراه است.

  وقتی مایعات بدن کم شود، و فعالیت سیستم اعصاب مرکزی هم محدود شود، عملکرد جنسی افراد به شدت تحت الشعاع قرار خواهد گرفت.

  ۹- خشکی واژن

  درحالی که الکل ممکن است تعامل اجتماعی را رونق بخشد، اما هیچ کاری برای روان کردن واژن زنان انجام نمی‌دهد. در حقیقت، کمبود آب بدن هنگام نوشیدن الکل می‌تواند به خستگی، سردرد و خشکی واژن (که باعث نزدیکی دردناک می‌شود) منجر شود.

  ۱۰- افزایش لذت ذهنی در زنان

  خانم های مست در رسیدن به ارگاسم از نظر جسمی مشکل بیشتری دارند. گرچه برخی از زنان احساس لذت بیشتری را از نظر ذهنی کسب می‌کنند اما این امر به احتمال زیاد با احساس ریلکسی و تخیلاتی که با چند نوشیدنی اول خود به دست می‌آورند، قابل توضیح است. در واقع با تجربه ارگاسم‌های فیک و تقلبیِ ذهنی، جایی برای رسیدن به نقطه اوج لذت جنسی از لحاظ فیزیکی باقی نمی‌ماند.

  تاثیر شراب بر زنان

  شاید مشروب برای زنان جذاب به نظر برسد و در نگاه اول تصور شود که میل جنسی افزایش پیدا کرده است. اما این لزوماً صحیح نیست. در واقع بدن لزوماً الکل را نمی پذیرد.

  شواهد نشان می‌دهد که الکل می‌تواند روی زنان و میل جنسی اثر منفی بگذارد. اثر منفی شراب روی زنان هم روانی و هم فیزیکی است.

  زنانی که الکل مصرف می‌کنند ممکن است دچار اختلال عملکرد ارگاسم شوند. یعنی ارگاسم – اگر رخ دهد! – با تاخیر رخ می‌دهد و شدت آن‌ها هم کمتر می‌شود.

  یکی دیگر از عوارض مشروبات الکلی برای زنان، توقف پاسخ روانی مغز برای مرطوب نگه داشتن واژن است و این باعث خشکی واژن و ناراحتی در حین رابطه جنسی می‌شود.

  سخن آخر

   اگر می‌خواهید تا سال های سال رابطه جنسی خوبی داشته باشید، مصرف الکل را متوقف کنید.

  برای مقابله با اثرات کمبود آب، لیوان آب را جایگزین گیلاس شراب کنید. و به جای آن روی مهارت های معاشقه خود تمرکز کنید. در این صورت شما و شریک زندگی‌تان خیلی بیشتر از همدیگر لذت خواهید برد.

  نویسنده: میترا سیفان – روانشناس

  منبع: Healthline

  مطالب مشابه:

  دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب