آیا رابطه از پشت باعث بارداری می‎شود؟ + مضرات رابطه مقعدی

توسط مهناز جلدی
این مقاله توسط مهناز جلدی ترجمه شده است.

رابطه از پشت یا رابطه مقعدی یکی از راه‌های برقراری رابطه جنسی است که با وجود مضراتی که دارد توسط برخی از زوجین انجام می‌شود. این نوع رابطه برای برخی از خانم‌ها لذت‌بخش است و برای برخی دیگر همراه با درد و احساس ناخوشایند است و تنها به دلایلی مثل پیشگیری از بارداری یا اعمال فشار از سوی طرف مقابل انجام می‌شود.

رابطه جنسی باید همراه با احساس خشنودی، لذت و رضایت دو طرف باشد. اگر در رابطه احساس می‌کنید تحت فشار و اجبار قرار گرفته‌اید، این مسئله را با همسرتان در میان بگذارید.

اما اگر رابطه مقعدی را با رضایت خود و به دلایل خاص مثل پیشگیری از بارداری احتمالی انتخاب کرده‌اید، بهتر است درباره آن بیشتر بدانید. مثلاً پرسش خیلی از زوجین درباره این رابطه این است که «آیا رابطه از پشت باعث بارداری می‌شود؟»، جواب قطعی به این سوال خیر است و در واقع این رابطه روش موثری برای جلوگیری از بارداری است.

با این وجود یک سری شرایط از پیش تعیین نشده در رابطه از پشت ممکن است باعث بارداری ناخواسته شوند. بنابراین بهتر است با خطرات این نوع رابطه از پیش آشنا باشید. در این مقاله درباره احتمال بارداری در رابطه از پشت و مضرات این نوع رابطه، صحبت می‌کنیم.

فهرست مطالب

آیا رابطه مقعدی باعث بارداری می‎شود؟

مایع منی حاوی میلیون‌ها «اسپرم» است که در جستجوی «تخمک» هستند. هر ماه یک تخمک از تخمدان زن آزاد می‌شود و وارد لوله رحم می‌شود. در این حالت زن آماده بارور شدن است.

برای اینکه یک تخمک بارور شود، اسپرم باید وارد واژن شود و از آنجا به دهانه رحم و سپس لوله‌های رحمی برود. در لوله رحم اسپرم‌ها برای ورود به تخمک تلاش می‌کنند.

نکته مهم این است که بین مقعد و ارگان‌های مربوط به باروری یک خانم هیچ ارتباط داخلی وجود ندارد. اما زمانی که اسپرم (مایع منی) به واژن نزدیک می‌شود، احتمال اینکه شما یا همسرتان آن را به طور تصادفی (بدون دخول) به سمت کانال واژن هدایت کنید، وجود دارد. تحت این شرایط احتمال بارداری وجود دارد.

وجود حتی یک اسپرم هم برای باردار شدن کافی است. بنابراین خروج مایع منی در نزدیکی واژن یا برخورد انگشت آغشته به مایع به واژن، می‌تواند باعث بارداری شود.

بنابراین با وجود اینکه احتمال بارداری از طریق رابطه مقعدی اندک است، اما صفر نیست. همچنین توجه داشته باشید که برای باردار شدن در این روش، زن باید در بازه تخمک‌گذاری چرخه قاعدگی قرار داشته باشد.

احتمال بارداری در رابطه مقعدی

آیا پیشاب باعث حاملگی می‎شود؟

با اینکه احتمال وجود اسپرم در مایع منی بیشتر است اما بعضی مطالعات نشان داده است که احتمال وجود اسپرم در پیشاب هم وجود دارد و احتمال بارداری از طریق پیشاب هم وجود دارد.

بنابراین باید بدانید که احتمال بارداری بدون دخول صفر نیست. در صورتی که قصد باردار شدن ندارید و از روش‌های پیشگیری استفاده نمی‌کنید، باید بیشتر مراقب باشید.

عوارض رابطه مقعدی

احتمال بروز بیماری و جراحت در رابطه مقعدی محافظت نشده، بیشتر است. بنابراین بهتر است هنگام رابطه مقعدی از کاندوم استفاده شود. این نوع رابطه جزو فعالیت‌های پرخطر به حساب می‌آید. همچنین احتمال انتقال عفونت‌های منتقله جنسی (STIs) در این روش وجود دارد.

از آنجا که دهانه مقعد باریک، خشک و ظریف است، احتمال انتقال عفونت‌های جنسی از طریق رابطه از پشت بیشتر است؛ چراکه احتمال جراحت و خونریزی مقعد بالا است و این باعث ورود آسان باکتری‌ها، ویروس‌ها و انگل‌ها به جریان خون می‌شود. حتی اگر هیچکدام از طرفین مبتلا به عفونت نباشند، وجود مدفوع می‌تواند باعث عفونت مجاری ادراری شود.

در عین حال که روان‌کننده‌ها می‌توانند به جلوگیری از خونریزی در رابطه مقعدی کمک کنند، اما احتمال انتقال عفونت را هم افزایش می‌دهند. در برخی موارد رابطه از پشت می‌تواند باعث بی اختیاری مدفوع شود.

مطلب مرتبط: روش‌های رابطه جنسی بدون دخول

جمع بندی

احتمال بارداری در رابطه از پشت بسیار کم است اما در صورت وجود برخی عوامل، بارداری در رابطه مقعدی محتمل است. رابطه از پشت همراه با خطراتی است که باید به آن‌ها توجه داشت.

در صورتی که قصد دارید این نوع رابطه را داشته باشید، باید از وسایل محافظتی مثل کاندوم استفاده کرده و آزمایش‌های تشخیصی عفونت‌های جنسی را هم انجام دهید. اگر قصد پیشگیری از بارداری دارید، می‌توانید از روش‌های مختلف جلوگیری با مشورت پزشک استفاده کنید.

 

منبع:

Healthline


برای رزرو وقت مشاوره از سکس تراپیست‌های پزشک خوب و دریافت مشاوره جنسی روی دکمه زیر کلیک کنید:

لیست متخصصان سکس تراپی

پرسش و پاسخ

پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

ناشناس مهر ۱۳, ۱۴۰۰ - ۹:۰۱ ب٫ظ

سلام من ۲۰شهریورپریودشدم یک هفته بعدش هم بانامزدم ازپشت رابطه داشتم ویکم ازآبش ریخت داخل ایاامکان حاملگی هست؟

پاسخ
ناشناس مهر ۱۳, ۱۴۰۰ - ۶:۴۱ ب٫ظ

سلام من یک ساله طبیعی جلو گیری میکنیم فقط یک بار ریخت تو رحم هیچی نخوردم مریض شدم پاک که شدم نابعد۵روز شوهرم منی نمیدونم داخلش ریخت یا نه من ۲تا قرص خوردم باز ۳روز دیگه هم قرص خوردم الان قرص نمی خورم باردارمیشم یانه قرص را ادامه بدم یانه ۲روز الان نمیخورم تو خدا جواب بدین

پاسخ
مهسا مهر ۱۳, ۱۴۰۰ - ۹:۴۷ ق٫ظ

سلام من یک دخترم عقد هسم۱۶ سالمه این هفته باید مریض بشم ولی هنو نشدم و از عقب رابطه داشتیم و کاندم افتاد و اب منی ریخت روم ولی توی واژن زیاد نریخت وهمون موقع پاک کردم الانم یکم احساس حالت تهوع دارم 😢😢😢😢😢😢کمکم کنید نمیخوام بچه ودردوران عقد بچه بدم میاد ایا من حاملم هر چند از جلو رابط نداشتم

پاسخ
زینب مهر ۸, ۱۴۰۰ - ۵:۳۷ ب٫ظ

سلام من با نامزدم‌ رابطه از پشت داشتم‌. آیا امکان بارداری‌ وجود داره یا خیر؟؟

پاسخ
محمد مهر ۸, ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۸ ق٫ظ

ریختن منی تو مقعددمقعد دختران باعث حاملگی میشه یا نه

پاسخ
محمد مهر ۸, ۱۴۰۰ - ۱:۳۹ ق٫ظ

من با نامزد ایندم رابطه جنسی برقرار کردم از پشت ابم هم ریختم داخلش ایا باعث حاملکی ان میشه

پاسخ
سجاد مهر ۳, ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۹ ق٫ظ

من از پشت رابطه جنسی داشتم همسرم آب منی رو ریخت پشتم آیا حامله میشم

پاسخ
ناشناس مهر ۲, ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۹ ق٫ظ

سلام من با نامزدم رابطه از پشت داشتیم و آب منی شو ریخت پشتم میخواستم ببینم احتماال بارداری وجود داره؟

پاسخ
نیکا شهریور ۲۵, ۱۴۰۰ - ۱:۲۶ ب٫ظ

سلام ببخشید خاستم بدونم من با رلم از عقب چند بار رابطه داشتیم آبش داخل نریخته آیا ممکنه حالمه بشم ؟؟

پاسخ
Sadaf شهریور ۲۳, ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۵ ب٫ظ

نامزدم آب منی شوریخت پشتم ممکنه باردار بشم؟؟؟😞

پاسخ
ناسناش شهریور ۱۱, ۱۴۰۰ - ۶:۵۶ ق٫ظ

سلام ببخشید من با نامزدم رابطه از پشت داشتم کلا آب منی شو ریخت آیا احتمال داره باردار بشم فقط یه بار رابطه داشتیم لطفا جواب بدید😰

پاسخ
سارا شهریور ۱۷, ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۰ ب٫ظ

سلام ببخشید من با نامزدم چند باره از پشت باهم رابطع داشتیم هر دفعه هم ابو شو میزیزه داخل ایا احتمال داره که حامله بشم

پاسخ
آروز شهریور ۱۰, ۱۴۰۰ - ۴:۰۶ ب٫ظ

سلام خسته نباشید من ماه گذشته با شوهرم رابطه داشتم از پشت آبی منی کامل ریخت داخل الان از موقع پریودیم گذشته خیلی میترسم ممکنه باعث باداری شده باشه تورو خدا جواب بدین

پاسخ
بی نام شهریور ۹, ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۹ ق٫ظ

سلام من خیلی وقت پیش رابطه مقعدی داشتم ولی اصلا آب منی نریخت اصلا آب منی نیومد بعد از اینکه رابطه تموم شد تا ماه پیش چرخه قاعدگیم منظم بود ولی الان بیست روز از قاعدگیم گذشته و هنو پریود نشدم
مگه امکان بارداری بدون ریختن آب منی وجود دارد
درضمن رابطه مال دوساله پیشه. مجردم

پاسخ
فاطمه حسین پور شهریور ۶, ۱۴۰۰ - ۱:۲۸ ق٫ظ

سلام خسته نباشید من با دوست پسرم از عقب انجام دادم میخواستم بدونم از عقب حامله میشه ادم یا ن

پاسخ
بهاره مرداد ۲۶, ۱۴۰۰ - ۳:۵۴ ب٫ظ

سلام منو شوهرم ۲۰ روز پیش رابطه داشتیم از پشت وه منی را کاملا ریخت از پشت الان من پریود نشدم از پریودم گذشته آیا حامله هستم

پاسخ
عسلی مرداد ۲۲, ۱۴۰۰ - ۲:۴۷ ق٫ظ

سلام من مجردم رلم بهم پیشنهاده کرده که رابطه باهم برقرارکنح؟آیاباعث بارداری میشود؟😐

پاسخ
سعید مرداد ۱۷, ۱۴۰۰ - ۴:۲۵ ب٫ظ

سلام
من سالیان زیاد است که این رابطه را با همسرم دارم و از کاندوم هم اصلا درچند مورد استفاده کرده ولی بالای ۹۵درصد بدون کاندوم بوده نه عفونتی ونه مشکل بی اختیاری ایجاد نشده وکاملا هردورضایت داریم به نظر من بهتر است وقتی زوجین سالم هستن این قدر از این رابطه عوارض واسیب درذهن خوانندگان القا نکنیم چون عده ای که این مطالب را باور کردن باعث چالش با همسر خود شده وعده ای هم که تجربه کرده ودچار مشکل نشده اند به مطالب شما کاملا شک پیدا می کنن واحتمال ان است که بقیه مطالب پزشکی شما راهم زیر سوال ببرد.

پاسخ
سارا مرداد ۱۷, ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۶ ق٫ظ

سلام ببخشید من تو یه ماه ۲ بار پریود شدم ینی میشه بارداری خارج از رحم باشه

پاسخ
مهلا بهمنی تیر ۲۹, ۱۴۰۰ - ۹:۴۲ ق٫ظ

با دوس پسرم رابطه داشتم آلتشو گزاشت تو‌واژنم کامل ن ولی آب منی رو ریخت روی شکمم و من برای احتیاط دوتا قرص ال دی خوردم همون موقع امکان بارداری هست یا پریودم دستکاری شه؟؟؟توروخدا جواب بدین

پاسخ
ناشناس تیر ۱۲, ۱۴۰۰ - ۲:۴۱ ق٫ظ

سلام
من و همسرم دیشب رابطه از مقعد داشتیم و تمام مایع منی رو داخلم ریخت الان خیلی می‌ترسم آیا واقعا احتمال بارداری وجود داره؟؟؟؟. ممنون میشم زود جواب بدین

پاسخ
محمدرضا اسفند ۲, ۱۳۹۹ - ۹:۵۱ ق٫ظ

از عوارض دیگه رابطه مقعدی اینه که میتونه به روده ها و خود مقعد آسیب بزنه و باعث بی اختیاری مدفوع بشه

پاسخ

دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب