آیا رابطه از پشت باعث بارداری می‎شود؟ + مضرات رابطه مقعدی

توسط مهناز جلدی
0 نظر

رابطه از پشت یا رابطه مقعدی یکی از راه‌های برقراری رابطه جنسی است که با وجود مضراتی که دارد توسط برخی از زوجین انجام می‌شود. این نوع رابطه برای برخی از خانم‌ها لذت‌بخش است و برای برخی دیگر همراه با درد و احساس ناخوشایند است و تنها به دلایلی مثل پیشگیری از بارداری یا اعمال فشار از سوی طرف مقابل انجام می‌شود.

رابطه جنسی باید همراه با احساس خشنودی، لذت و رضایت دو طرف باشد. اگر در رابطه احساس می‌کنید تحت فشار و اجبار قرار گرفته‌اید، این مسئله را با همسرتان در میان بگذارید.

اما اگر رابطه مقعدی را با رضایت خود و به دلایل خاص مثل پیشگیری از بارداری احتمالی انتخاب کرده‌اید، بهتر است درباره آن بیشتر بدانید. مثلاً پرسش خیلی از زوجین درباره این رابطه این است که «آیا رابطه از پشت باعث بارداری می‌شود؟»، جواب قطعی به این سوال خیر است و در واقع این رابطه روش موثری برای جلوگیری از بارداری است.

با این وجود یک سری شرایط از پیش تعیین نشده در رابطه از پشت ممکن است باعث بارداری ناخواسته شوند. بنابراین بهتر است با خطرات این نوع رابطه از پیش آشنا باشید. در این مقاله درباره احتمال بارداری در رابطه از پشت و مضرات این نوع رابطه، صحبت می‌کنیم.

فهرست مطالب

آیا رابطه مقعدی باعث بارداری می‎شود؟

مایع منی حاوی میلیون‌ها «اسپرم» است که در جستجوی «تخمک» هستند. هر ماه یک تخمک از تخمدان زن آزاد می‌شود و وارد لوله رحم می‌شود. در این حالت زن آماده بارور شدن است.

برای اینکه یک تخمک بارور شود، اسپرم باید وارد واژن شود و از آنجا به دهانه رحم و سپس لوله‌های رحمی برود. در لوله رحم اسپرم‌ها برای ورود به تخمک تلاش می‌کنند.

نکته مهم این است که بین مقعد و ارگان‌های مربوط به باروری یک خانم هیچ ارتباط داخلی وجود ندارد. اما زمانی که اسپرم (مایع منی) به واژن نزدیک می‌شود، احتمال اینکه شما یا همسرتان آن را به طور تصادفی (بدون دخول) به سمت کانال واژن هدایت کنید، وجود دارد. تحت این شرایط احتمال بارداری وجود دارد.

وجود حتی یک اسپرم هم برای باردار شدن کافی است. بنابراین خروج مایع منی در نزدیکی واژن یا برخورد انگشت آغشته به مایع به واژن، می‌تواند باعث بارداری شود.

بنابراین با وجود اینکه احتمال بارداری از طریق رابطه مقعدی اندک است، اما صفر نیست. همچنین توجه داشته باشید که برای باردار شدن در این روش، زن باید در بازه تخمک‌گذاری چرخه قاعدگی قرار داشته باشد.

احتمال بارداری در رابطه مقعدی

آیا پیشاب باعث حاملگی می‎شود؟

با اینکه احتمال وجود اسپرم در مایع منی بیشتر است اما بعضی مطالعات نشان داده است که احتمال وجود اسپرم در پیشاب هم وجود دارد و احتمال بارداری از طریق پیشاب هم وجود دارد.

بنابراین باید بدانید که احتمال بارداری بدون دخول صفر نیست. در صورتی که قصد باردار شدن ندارید و از روش‌های پیشگیری استفاده نمی‌کنید، باید بیشتر مراقب باشید.

عوارض رابطه مقعدی

احتمال بروز بیماری و جراحت در رابطه مقعدی محافظت نشده، بیشتر است. بنابراین بهتر است هنگام رابطه مقعدی از کاندوم استفاده شود. این نوع رابطه جزو فعالیت‌های پرخطر به حساب می‌آید. همچنین احتمال انتقال عفونت‌های منتقله جنسی (STIs) در این روش وجود دارد.

از آنجا که دهانه مقعد باریک، خشک و ظریف است، احتمال انتقال عفونت‌های جنسی از طریق رابطه از پشت بیشتر است؛ چراکه احتمال جراحت و خونریزی مقعد بالا است و این باعث ورود آسان باکتری‌ها، ویروس‌ها و انگل‌ها به جریان خون می‌شود. حتی اگر هیچکدام از طرفین مبتلا به عفونت نباشند، وجود مدفوع می‌تواند باعث عفونت مجاری ادراری شود.

در عین حال که روان‌کننده‌ها می‌توانند به جلوگیری از خونریزی در رابطه مقعدی کمک کنند، اما احتمال انتقال عفونت را هم افزایش می‌دهند. در برخی موارد رابطه از پشت می‌تواند باعث بی اختیاری مدفوع شود.

مطلب مرتبط: روش‌های رابطه جنسی بدون دخول

جمع بندی

احتمال بارداری در رابطه از پشت بسیار کم است اما در صورت وجود برخی عوامل، بارداری در رابطه مقعدی محتمل است. رابطه از پشت همراه با خطراتی است که باید به آن‌ها توجه داشت.

در صورتی که قصد دارید این نوع رابطه را داشته باشید، باید از وسایل محافظتی مثل کاندوم استفاده کرده و آزمایش‌های تشخیصی عفونت‌های جنسی را هم انجام دهید. اگر قصد پیشگیری از بارداری دارید، می‌توانید از روش‌های مختلف جلوگیری با مشورت پزشک استفاده کنید.

 

منبع:

Healthline


برای رزرو وقت مشاوره از سکس تراپیست‌های پزشک خوب و دریافت مشاوره جنسی روی دکمه زیر کلیک کنید:

لیست متخصصان سکس تراپی

نظر بدهید

You may also like