۱۷ فایده مهم مشاوره آنلاین پزشکی در خانه

توسط تیم محتوای پزشک خوب
این مقاله توسط تیم محتوای پزشک خوب ترجمه شده است.

مشاوره آنلاین پزشکی، به عنوان یکی از روش‌های پرطرفدار مشاوره شناخته می‌شود که بسیاری از مردم از آن استقبال می‌کنند. چرا که این نوع از جلسات مشاوره برای افرادی که در مسیرهای دور قرار دارند، بسیار مناسب است و تنها با یک گوشی موبایل یا لب تاب از طریق اینترنت، می‌توان با متخصص مورد نظر ارتباط برقرار کرد.

جالب است بدانید سابقه مشاوره آنلاین یا اینترنتی تقریبا به زمان گسترش گوشی‌های هوشمند در بازارها برمی‌گردد؛ اما در دوران همه‌گیری ویروس کرونا با استقبال زیاد بسیاری از مردم روبروشد. البته نباید فراموش کرد که همراهی شرکت‌های بیمه نیز تاثیر عمده‌ای در گسترش این نوع از جلسات مشاوره داشت.

online doctor consultation

 

فهرست مطالب
 •  

  فواید مشاوره آنلاین پزشکی

   برخی افراد بر این باورند که مشاوره آنلاین پزشکی جایگزین ویزیت‌های حضوری است؛ اما باید بگوییم اینگونه نیست. هر نوع از جلسات مشاوره مزایا و معایب خاص خود را دارد و مشاوره اینترنتی نیز از این قاعده مستثنا نیست. در این بخش قصد داریم به معرفی مزایای مشاوره آنلاین بپردازیم پس تا پایان این بخش با ما همراه باشید.

  ۱- دسترسی آسان

  همه بیماران رابطه نزدیکی با پزشکان ندارند تا در صورت نیاز با آن‌ها تماس بگیرند؛ مشاوره آنلاین پزشکی به بیماران کمک می‌کند تا از طریق شبکه‌ها آنلاین پزشکی سطح وب به بسیاری از متخصصین دسترسی داشته باشند. در واقع شبکه‌های آنلاین پزشکی این امکان را برای بیماران فراهم می‌کنند تا بدون وقت قبلی و در هر زمان از شبانه روز، با بسیاری از متخصصین ارتباط برقرار کنند و از طریق مشاوره اینترنتی با آن‌ها مشورت کنند.

  online therapy on phone

  ۲- هزینه کمتر

  هزینه جلسات مشاوره پزشکی ممکن است برای بسیاری از افراد گران باشد؛ حتی کسانی که دارای بیمه درمانی هستند نیز ممکن است با هزینه‌های پزشکی مشکل داشته باشند. مشاوره آنلاین پزشکی معمولا هزینه کمتری نسبت به مشاوره حضوری دارد؛ همین موضوع باعث می‌شود تا هزینه درمانی بسیاری از افراد کاهش یابد و از مشاوره اینترنتی استقبال زیادی کنند.

  ۳- دسترسی به پزشکان بدون نیاز به بیمه درمانی

  افرادی که تحت پوشش بیمه درمانی نیستند؛ معمولا از مراجعه به پزشک گریزان هستند؛ چرا که هزینه جلسات مشاوره و درمان برای آن‌ها زیاد است. خوشبختانه بسیاری از شبکه‌های آنلاین پزشکی این امکان را برای افراد فراهم کردند تا بدون نیاز به بیمه درمانی و با یک هزینه نسبتا مناسب بتوانند به صورت آنلاین با بسیاری از متخصصین در ارتباط باشد. همچنین پرداخت هزینه جلسات مشاوره نیز در همان بستر بصورت اینترنتی برای افراد فراهم است.

  ۴- دسترسی مردم روستایی به پزشکان

  زندگی در شهرهای بزرگ مزایای زیادی دارد که یکی از مهم‌ترین آن دسترسی سریع به پزشکان و مراکز درمانی است. اما بسیاری از افراد بخاطر شغل و شرایط زندگی خود ممکن است در روستا زندگی کنند که دسترسی به پزشک برای آن‌ها بسیار مشکل است.

  برای افرادی که در روستا زندگی می‌کنند، مشاوره آنلاین پزشکی یکی از سریع‌ترین راه‌ها برای دسترسی به پزشک است. در واقع مشاوره اینترنتی به این افراد کمک می‌کند تا در زمان خود صرفه جویی کنند و در مواقعی که به علت طوفان، برف یا تگرگ شرایط رفتن به شهر را ندارند نیر از خدمات پزشکی استفاده کنند.

  online therapy benefits

  ۵- دسترسی مردم مناطق محروم شهری به پزشکان

  در هر شهری مناطق محروم وجود دارد و ممکن است برای افراد آن مناطق بسیار سخت باشد که به صورت حضوری به پزشکان مراجعه کنند. مشاوره اینترنتی به این افراد کمک می‌کند تا پیش از آن که بیماری آن‌ها شدت پیدا کند بصورت آنلاین با متخصص مورد نظر خود ارتباط برقرار کنند.

  ۶- عدم قرارگرفتن در معرض عوامل بیماری‌زا

   ساعت‌ها انتظار در مطب پزشکان در کنار افرادی که به انواع بیماری‌ها مبتلا هستند، موجب می‌شود تا بیماری‌هایی چون کوید۱۹، آنفولانزا و سایر ویروس‌ها در بدن افراد گسترش یابد. مشاوره آنلاین پزشکی به افراد کمک می‌کند تا با قرار گرفتن در خانه و عدم ارتباط با انواع ویروس‌ها و میکروب‌ها با متخصص مورد نظر خود ارتباط برقرار کنند و از سلامتی خود و پزشک مربوطه مراقبت کنند.

  ۷- ارتباط با پزشکان برای بیماری‌های شبانه نوزادان و کودکان

   نوزادان و کودکان از جمله گروه‌های سنی حساس هستند که ممکن است در هنگام شب دچار تب شدید یا انواع دیگری از بیماری‌ها شوند. پس به کمک مشاوره آنلاین پزشکی والدین می‌توانند در هر ساعت از شبانه روز با متخصص مورد نظرشان ارتباط برقرار کنند و شرایط فرزند خود را شرح دهند تا متخصص مربوطه برای بیمار دارو تجویز کند.

  ۸- دسترسی آسان به پزشک برای والدینی دارای فرزند خردسال 

  هر پدر و مادری ممکن است دچار بیماری شود و مشاوره حضوری به پزشک برای آن‌ها سخت است؛ چرا که هنگام مراجعه حضوری به مطب متخصص، کسی نیست که از فرزند خردسال آن‌ها مواظبت کند. پس مشاوره آنلاین پزشکی به والدینی که  دارای فرزند خردسال هستند کمک می‌کند تا در خانه با پزشک مورد نظرشان ارتباط برقرار کنند و نگران مراقبت از فرزند خردسال خود نباشند.

  ۹- مشاوره پزشکی آنلاین، پزشکان را در خانه نگه میدارد

  در زمان شیوع ویروس کرونا بسیاری از مطب‌های پزشکی تعطیل شد یا ساعت کاری خود را بسیار کم کردند. شبکه‌های آنلاین پزشکی بستری را برای پزشکان فراهم کرده تا با خیالی راحت از طریق مشاوره اینترنتی به درمان بیماران خود بپردازند و زمان‌های زیادی را در خانه سپری کنند تا آن‌ها نیز سلامت باشند.

  Online medical consultation benefits

  ۱۰- کاهش هزینه‌های اضافی برای پزشکان

  مشاوره پزشکی آنلاین علاوه بر کاهش هزینه بیماران، در کاهش هزینه‌های پزشکان نیز موثر است. چرا که وقتی یک پزشک فقط دارای جلسات مشاوره حضوری است باید هزینه‌های جانبی زیادی مانند حقوق منشی، قبض برق و قبض آب را پرداخت کند؛ اما مشاوره اینترنتی باعث کاهش این هزینه‌ها خواهد شد.

  ۱۱- خدمات بیمه درمانی نسبت به مشاوره پزشکی آنلاین

  بسیاری از شرکت‌های بیمه سلامت شرایطی را برای بیماران فراهم کردند تا امکان استفاده از مشاوره آنلاین پزشکی برای آن‌ها فراهم باشد و بیمه این هزینه مشاوره را تقبل خواهد کرد. اما نباید فراموش کرد که شرایط بیمه‌های درمانی با یکدیگر متفاوت است و هر بیمار باید قوانین و ضوابط بیمه درمانی خود را بررسی کند.

  ۱۲- کمک به افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن

  مشاوره آنلاین پزشکی با وجود آن که در بستر انلاین صورت می‌گیرد؛ اما این امکان را برای بیماران فراهم کرده تا بتوانند تمام شرایط بیماری خود را به متخصص مربوطه منتقل کنند. این موضوع به افراد دارای بیماری‌های مزمن کمک می‌کند تا از پیشرفت بیماری خود جلوگیری کنند و برای درمان هر چه سریع‌تر خود اقدام کنند.

  ۱۳- فراهم شدن جلسات مشاوره روانشناسی و روانپزشکی آنلاین 

  کوید ۱۹ جلسات مشاوره حضوری روانشناسی و روانپزشکی را برای بسیاری از مردم دشوار کرده است. در این شرایط مشاوره پزشکی آنلاین به افراد کمک می‌کند تا در بستری آنلاین با روانپزشک و روانشناس خود در ارتباط باشند و برای درمان استرس، اضطراب، افسردگی و سایر مسائل مربوط به سلامت روان خود اقدام کنند.

  ۱۴- مشاوره اورژانسی روانپزشکی

  مشاوره آنلاین پزشکی این امکان را فراهم کرده تا افرادی که در معرض خطر آسیب به خود هستند یا سلامت روان آن‌ها تحت خطر است، در هر ساعت از شبانه روز بصورت اورژانسی با روانپزشک مورد نظرشان ارتباط برقرار کنند.

  ۱۵- پشتیبانی روانی

  به کمک مشاوره پزشکی آنلاین گروه‌های پشتیبانی زیادی فراهم شده که هر یک زیر نظر یک متخصص و درمانگر قرار دارد و در پذیرفتن چالش‌هایی مانند سوگ و ناباروری به افراد کمک خواهند کرد.

  ۱۶- کاهش اضطراب

  بسیاری از مردم دوست ندارند به پزشک مراجعه کنند یا در برخی مواقع دارای آگورافوبیا(یک نوع اختلال اضطرابی که فرد در طی آن از یک موقعیت خاص می‌ترسد) هستند که همین موضوع مانع از مراجعه آن‌ها به متخصص می‌شود. مشاوره پزشکی آنلاین به این افراد کمک می‌کند تا بصورت آنلاین با بسیاری از پزشکان ارتباط برقرار کنند و در جهت رفع بیماری‌های خود پیش قدم شوند.

  ۱۷- فیزیوتراپی در منزل

  مشاوره آنلاین پزشکی در حوزه فیزیوتراپی نیز موثر واقع شده؛ چرا که این مشاوره اینترنتی به فیزیوتراپیست‌ها کمک می‌کند تا از این طریق بر تمرینات و روند درمانی بیماران نظارت داشته باشند. همچنین فیزیوتراپی در منزل سرعت بهبود افراد تصادفی و کسانی که جراحی خاصی کردند را نیز افزایش خواهد داد.

  Online medical consultation

  معایب مشاوره پزشکی آنلاین

  مشاوره آنلاین روش درمانی کاملی نیست و مانند بسیاری از انواع مشاوره دارای معایب زیادی است که همین موضوع موجب نیاز افراد به انواع دیگری از مراقبت‌های بهداشتی و اورژانسی می‌شود. در ادامه به بیان برخی از معایب مشاوره آنلاین پزشکی می‌پردازیم.

  • مشاوره اینترنتی به پزشکان اجازه نمی‌دهد تا از بیمار خود تست خون یا ادرار بگیرند. چرا که افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن که داروهای خاصی مصرف می‌کنند، دارای شرایط خاصی هستند که در هر جلسه مشاوره باید نمونه خون یا ادرار آن‌ها بررسی شود.
  • در طی مشاوره آنلاین پزشک مربوطه نمی‌تواند از گوشی پزشکی برای گوش دادن به ضربان قلب، اندازه‌گیری تنفس فرد، بررسی فشار خون و سایر موارد حیاتی استفاده کند.
  • در هر جلسه مشاوره حضوری، پزشک ممکن است نشانه‌های یک بیماری را از ارزیابی شواهد بصری فرد کشف کند که در مشاوره آنلاین چنین اتفاقی کمی دشوار است.
  • در مشاوره آنلاین پزشکی انجام آزمایش‌هایی چون ماموگرافی، پاپ اسمیر(نوعی آزمایش از خانم‌ها برای تشخیص سرطان دهانه رحم)، سونوگرافی و بررسی فشار چشم برای گلوکوم نیز غیرممکن است.
  • مشاوره آنلاین برای کودکانی که نیاز به خدمات گفتار درمانی دارند نیز ممکن است موثر واقع نشود؛ چرا که کودک باید از نزدیک با درمانگر خود در ارتباط باشد.
  • انواع بیمه‌های درمانی ممکن است خدمات مربوط به مشاوره آنلاین پزشکی را تقبل نکنند؛ چرا که قوانین و ضوابط هر یک متفاوت است.

  مشاوره آنلاین پزشکی برای چه متخصصانی بهتر عمل می‌کند؟

  تمامی پزشکان و متخصصین می‌توانند از مشاوره پزشکی آنلاین برای درمان و تشخیص اولیه خود استفاده کنند. اما در برخی مواقع ممکن است ادامه روند درمان نیازمند مشاوره حضوری باشد؛ پس بسته به هر تخصصی شرایط می‌تواند متفاوت باشد. در ادامه به معرفی متخصصانی می‌پردازیم که مشاوره آنلاین پزشکی برای آن‌ها بسیار موثر عمل خواهد کرد.

  • پزشک سلامت روان
  • متخصص پوست
  • متخصص غدد
  • پزشک عمومی
  • متخصص قلب و عروق
  • متخصص گوارش
  • انکولوژیست‌(پزشک متخصص در تشخیص و معالجه افراد مبتلا به سرطان)

  چگونه با پزشکان آنلاین در ارتباط باشیم؟

  با جستجوی سریع در اینترنت می‌توان با انواع وبسایت‌های پزشکی آشنا شده که هر یک تلاش می‌کنند تا خدمات آنلاین پزشکی را در اختیار بیماران قرار دهند و به کمک هر یک می‌توان جلسه مشاوره اینترنتی را رزرو کرد. همچنین بیمه‌های درمانی نیز لیستی از پزشکان مورد تایید برای مشاوره آنلاین را نیز در اختیار دارند که بسیار موثر است.

  فراموش نکنیم که استفاده از مشاوره آنلاین پزشکی از چندین دهه پیش آغاز شده است؛ اما در طول همه‌گیری ویروس کرونا در بین افراد محبوبیت زیادی پیدا کرد. درست است که مشاوره آنلاین این روزها طرفداران زیادی به خود اختصاص داده؛ اما هیچوقت جای مشاوره حضوری را نمی‌گیرد و می‌تواند به عنوان مکملی در کنار مشاوره حضوری در نظر گرفته شود.

   

  سوالات متداول

  • آیا مشاوره پزشکی آنلاین تاثیری در کاهش هزینه‌های بیمار دارد؟
  • بله، مشاوره آنلاین پزشکی معمولا هزینه کمتری نسبت به مشاوره حضوری دارد؛ همین موضوع باعث می‌شود تا هزینه درمانی بسیاری از افراد کاهش یابد و از مشاوره اینترنتی استقبال زیادی کنند.
  • تاریخچه مشاوره آنلاین مربوط به چه زمانی است؟
  • سابقه مشاوره آنلاین یا اینترنتی تقریبا به زمان گسترش گوشی‌های هوشمند در بازارها برمی‌گردد؛ اما در دوران همه‌گیری ویروس کرونا با استقبال زیاد بسیاری از مردم روبروشد.
  • مشاوره اینترنتی چه تاثیراتی برای کودکان و نوزادان دارد؟
  • بسیاری از نوزادان و کودکان در هنگام شب دچار تب شدید یا انواع دیگری از بیماری‌ها می‌شوند. مشاوره اینترنتی به والدین کمک می‌کند در هر ساعت از شبانه روز با متخصص مورد نظرشان ارتباط برقرار کنند و شرایط نوزاد یا کودک خود را شرح دهند.
  • آیا مشاوره آنلاین پزشکی جایگزین مشاوره حضوری است؟
  • خیر، درست است که مشاوره آنلاین این روزها طرفداران زیادی به خود اختصاص داده؛ اما هیچوقت جای مشاوره حضوری را نمی‌گیرد و می‌تواند به عنوان مکملی در کنار مشاوره حضوری در نظر گرفته شود.
  • مشاوره آنلاین پزشکی چه کمکی به فیزیوتراپیست‌ها می‌کند؟
  • مشاوره آنلاین پزشکی در حوزه فیزیوتراپی نیز موثر واقع شده؛ چرا که این مشاوره اینترنتی به فیزیوتراپیست‌ها کمک می‌کند تا از این طریق بر تمرینات و روند درمانی بیماران نظارت داشته باشند.

  پرسش و پاسخ

  پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

  سعید احمدی آذر ۲, ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۴ ق٫ظ

  تشکر بابت ارائه این خدمت داخل سایت

  پاسخ

  دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب