آی یو دی چیست؟ انواع مختلف آی یو دی، عوارض و فواید آن

توسط نغمه عثمانپور
این مقاله توسط نغمه عثمانپور ترجمه شده است.

یکی از مشکلاتی که ذهن اکثر زوج‌های جوان را درگیر می‌کند پیشگیری از بارداری بدون آسیب رساندن به دستگاه تولید مثل است. استفاده از داروهای شیمیایی برای برخی از افراد ناخوشایند است و به همین دلیل استفاده از IUD یک وسیله مطمئن می‌باشد. برخی از خانم‌ها برای جلوگیری از بارداری از IUD استفاده می‌کنند. IUD یک وسیله جلوگیری از بارداری T شکل کوچک است. این وسیله در داخل رحم گذاشته می‌شود. این وسیله معمولا تا ۱۰ سال از بارداری جلوگیری می‌کند. یکی از مزایای استفاده از این وسیله این است که در هنگام مقاربت مشکلی ایجاد نمی‌کند و نیازی به مراقبت‌های روزانه ندارد. در این مقاله به بررسی این وسیله پیشگیری از بارداری و مزایا و معایب آن می‌پردازیم.

فهرست مطالب
 • IUD چیست؟

  IUD وسیله پیشگیری از بارداری کوچک و انعطاف پذیری است که در رحم قرار می‌گیرد. حروف IUD مخفف دستگاه داخل رحمی است. IUD معمولاً از پلاستیک ساخته می‌شود و شبیه به حرف T است. این روش پیشگیری از بارداری طولانی مدت، بی‌خطر و بسیار موثر است. IUD محبوب‌ترین شکل کنترل جلوگیری از بارداری در جهان است. در حقیقت، بیشتر زنانی که از IUD استفاده می‌کنند از انتخاب خود راضی هستند. در واقع ۹۹ درصد از کاربران IUD از استفاده از آن راضی هستند و مشکلی با آن ندارند. این وسیله فاقد عوارض جدی می‌باشد. آی یو دی  انتخاب عالی برای جلوگیری از بارداری برای بسیاری از زنان است. با این حال، این وسیله ممکن است برای زنانی که در معرض خطر بالای عفونت‌های مقاربتی (STI) هستند مناسب نباشد.

   

  انواع مختلف IUD

  دستگاه داخل رحمی یک گزینه مناسب برای پیشگیری از بارداری است. این وسیله نسبت به کاندوم و قرص‌های جلوگیری از بارداری بهتر است. یک متخصص زنان دستگاه کوچک و T شکل را در رحم شما قرار می‌دهد. دستگاه داخل رحمی دو نوع متفاوت دارد. نوع اول (میرنا) که هورمونی است و نوع دوم آی یو دی‌های مسی (پاراگارد) که یون‌های مس آزاد می‌کنند.

   

  آی یودی‌های مسی:

  این نوع از دستگاه داخل رحمی از مس و پلاستیک ساخته شده اند. این مدل از IUD هیچ نوع هورمونی ندارد اما بلافاصله شروع به جلوگیری از بارداری می‌کند. در واقع مس یک نوع اسپرم کش است و باعث از بین رفتن اسپرم در رحم می‌شود.این نوع از دستگاه داخل رحمی یون مس آزاد می‌کند. اسپرم قبل از اینکه بتواند به تخمک برسد و آن را بارور کند، به IUD می‌رسد. اگر اسپرمی نباشد که تخمک‌های شما را بارور کند، بارداری اتفاق نمی‌افتد. مس همچنین پیوند تخمک‌های بارور شده در رحم شما را سخت می‌کند.

  از عوارض جانبی این نوع IUD  می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • خونریزی بین دوره‌های پریود
  • گرفتگی عضلات شکم
  • درد شدید قاعدگی و خونریزی شدید

   

  آی یودی‌های هورمونی:

  آی یو دی هورمونی دارای هورمونی به نام پروژسترون لوونورژسترول است. این نوع از دستگاه داخل رحمی ممکن است تا یک هفته طول بکشد تا بتواند از بارداری جلوگیری کند. هورمون پروژسترون مخاط دهانه رحم شما را ضخیم کرده به همین دلیل اسپرم نمی‌تواند از آن عبور کند و پوشش داخلی رحم را نازک می‌کند. این امر باعث جلوگیری از رسیدن اسپرم و باروری تخمک‌ها می‌شود. این هورمون همچنین می‌تواند تخمک گذاری را متوقف کند.

  اگر تصمیم دارید که از IUD هورمونی استفاده کنید ممکن است عوارض زیر را قبل از عادت کردن بدن به آن تجربه کنید:

  • سردرد
  • آکنه
  • افزایش وزن
  • حساسیت پستان‌ها
  • خونریزی نامنظم، که می‌تواند پس از ۶ ماه بهبود یابد.
  • تغییر در خلق و خوی شما
  • گرفتگی و درد لگن

  اگرچه دستگاه خارج رحمی هورمونی و مسی متفاوت از یکدیگر ساخته شده‌اند، اما در برخی از موارد شبیه به هم هستند.

  • هر دو نوع حدود ۹۹٪ از بارداری جلوگیری می‌کنند. IUDهای مسی حدود ۹۹.۲٪ موثر هستند و IUDهای هورمونی ۹۹.۸% مواقع از بارداری جلوگیری می‌کنند. احتمال بارداری بعد از نصب یکی از این دستگاه‌های داخل رحمی کمتر از ۱٪ است.
  • استفاده از دستگاه داخل رحمی بی‌خطر است و همچنین آمار نشان می‌دهد که از هر ۱۰۰۰ زن تنها ۱ زن ممکن است با مشکل روبه‌رو شود.
  • نکته حائز اهمیت این است که IUD‌ نمی‌تواند از ابتلا به بیماری‌های مقاربتی جلوگیری کند. پس استفاده از کاندوم حتی با وجود استفاده از IUD کاملا ضروری است.
  • هردو به نوعی ساخته شده‌اند که می‌توانید هر وقت که خواستید آن‌ها را خارج کنید. هر زمان که آماده باشید می‌توانید آی یو دی های مس و هورمونی را بردارید. البته این کار باید توسط متخصص زنان و زایمان انجام شود.

   

  تفاوت IUD مسی و IUD هورمونی

  آی یو دی مسی می‌تواند بارداری را تا ۱۰ سال متوقف کند. IUD هورمونی بسته به نوع و مارک تجاری فقط ۳-۵ سال کار می‌کند.

  در صورت استفاده از IUD مسی ممکن است خونریزی شدیدتر، درد شدید قاعدگی و گرفتگی عضلات را تجربه کنید. همچنین ممکن است بین دوره‌های قاعدگی مقداری خونریزی داشته باشید. آی یو دی هورمونی به طور معمول درد قاعدگی و خونریزی شدید را تسکین می‌دهد. حتی ممکن است تخمک گذاری و قاعدگی شما را به طور کلی متوقف کنند.

  پزشک شما ممکن است به شما در انتخاب بهترین نوع IUD کمک کند. جلوگیری از بارداری اغلب اصلی‌ترین استفاده از IUD‌ است. اگر می‌خواهید علاوه بر جلوگیری از بارداری درد پریود را نیز تسکین دهید ممکن است آی یو دی هورمونی بهترین انتخاب برای شما باشد. اگر می‌خواهید برای مدت طولانی‌تری  این وسیله را داشته باشید استفاده از آی یو دی مسی انتخاب بهتری است.

  آی یو دی

   

  فواید آی یو دی

  استفاده از IUD ‌فواید بسیاری دارد که می‌توان از فواید آن به موارد زیر اشاره کرد:

  اثربخشی

  طول عمر

  • راحتی؛ IUD نیازی به آماده سازی قبل از رابطه جنسی ندارد.
  • می‌تواند در هنگام شیردهی استفاده شود.
  • اگر می‌خواهید باردار شوید سریع قابل خارج کردن است.
  • ارزان؛ پس از هزینه اولیه‌ای که پرداخت می‌کنید، برای ۳ الی ۱۰ سال دیگر هزینه‌ای برای پیشگیری از بارداری پرداخت نمی‌کنید.

  همچنین استفاده از نوع هورمونی می‌تواند درد قاعدگی، دوره‌های خونریزی سنگین در قاعدگی و درد ناشی از آندومتریوز را کاهش دهد.

   

  عوارض آی یو دی

  ممکن است برخی از افراد پس از نصب آی یو دی عوارض جانبی را تجربه کنند. IUD هورمونی و IUD مسی (غیر هورمونی) عوارض جانبی متفاوتی دارند. البته لازم به ذکر است که استفاده از این دستگاه برای هر کسی به نوعی متفاوت است و عوارض جانبی برای بسیاری از افراد ممکن است اصلا وجود نداشته باشد. نوع دستگاه داخل رحمی و سوابق پزشکی فرد نیز در این امر دخیل هستند.

   

  گرفتگی عضلات

  ممکن است که در چند روز اول پس از قرار دادن آی یو دی توسط پزشک، گرفتگی‌های شبیه به قاعدگی داشته باشید. گرفتگی خفیف طبیعی است. اگر درد شدید شد، حتما با پزشک خود تماس بگیرید.

   

  از هوش رفتن

  برخی از خانم‌ها بلافاصله بعد از قرار دادن IUD توسط پزشک دچار سرگیجه می‌شوند. برخی حتی ممکن است از حال بروند. برای از بین رفتن این حالت مدتی دراز بکشید تا حالتان بهتر شود و سپس بسیار آرام بلند شوید.

   

  پریود نامنظم و یا سنگین

  بعد از دریافت دستگاه، دوره‌های قاعدگی شما تغییر می‌کند. آی یو دی هورمونی  اغلب دوره‌ها را سبک و کوتاهتر می‌کند. همچنین ممکن است که دوره قاعدگی به کلی قطع شود. استفاده از آی یو دی مسی ممکن است در چند ماهه اول استفاده باعث خونریزی‌های شدید و سنگین‌تر در شما شود. بعضی از خانم‌ها در دوره‌های قاعدگی لکه بینی یا خونریزی دارند. ممکن است چرخه شما پس از ۶ ماه پس از گرفتن IUD به حالت عادی برگردد.

   

  کیست‌های تخمدان

  تقریبا از هر ۱۰ زن ممکن است ۱ زن کیست داخل تخمدان در سال اول استفاده از دستگاه داخل رحمی تجربه کند. معمولا کیست‌ها به خودی خود پس از ۳ ماه از بین می‌روند. بیشتر کیست‌های تخمدان بی‌خطر هستند و هیچ علائمی ایجاد نمی‌کنند. اما برخی از آن‌ها باعث نفخ، تورم یا درد در قسمت پایین شکم می‌شوند. در صورت ترکیدگی کیست، درد می‌تواند ناگهانی یا شدید شود.

   

  عفونت

  IUD احتمال ابتلا به عفونت رحم، لوله‌های رحمی یا تخمدان‌ها، بیماری التهابی لگن (PID) را کمی افزایش می‌دهد. با قرار دادن IUD باکتری‌هایی که باعث PID می‌شوند می‌توانند وارد بدن شما شوند. به احتمال زیاد در ۲۰ روز اول پس از نصب IUD به عفونت مبتلا می‌شوید. داشتن بیش از یک شریک جنسی احتمال این عارضه را افزایش می‌دهد. درمان سریع PID برای جلوگیری از مشکلات جدی مهم است. اگر علائمی مانند موارد زیر را دارید سریعا به پزشک مراجعه کنید:

  • شکم درد
  • رابطه جنسی دردناک
  • ترشحات بد بو از واژن
  • لرز
  • تب
  • خونریزی شدید

   

  آیا آی یو دی باعث لک صورت می‌شود؟

  دکتر میشل گرین، متخصص پوست و زیبایی می‌گوید: “آی یو دی هورمونی در واقع می‌تواند باعث ایجاد آکنه شود.” در حقیقت، آکنه یک عارضه جانبی شناخته شده در IUD است. اگر از قبل مستعد ابتلا به جوش‌های هورمونی هستید، ممکن است بیشتر به این عارضه مبتلا شوید.

   

  مراقبت‌های بعد از گذاشتن آی یو دی

  بلافاصله پس از نصب آی یو دی بسیار مهم است که تا ۴۸ ساعت هیچ یک از کارهای زیر را انجام ندهید:

  • رابطه جنسی
  • استفاده از تامپون
  • حمام
  • شنا

  حدود ۱٪ احتمال لغزش یا دفع IUD  پس از نصب وجود دارد و این شانس در چند هفته اول بیشتر است. برای بازگشت به فعالیت‌های معمول خود پس از نصب مشکلی نخواهید داشت، اما به مدت ۲۴ ساعت از ورزش شدید خودداری کنید زیرا این امر باعث گرفتگی عضلات می‌شود.

  منابع


  در صورت نیاز می‌توانید با مراجعه به سایت پزشک خوب از بهترین متخصصان زنان و زایمان نوبت بگیرید و در این رابطه اطلاعات بیشتری کسب کنید.

   

  اگر نیاز به دریافت راهنمایی در این زمینه دارید، روی دکمه زیر کلیک کنید
  رزرو آنلاین نوبت از متخصصان زنان و زایمان

  نظر یا سوال شما

  دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب