۷ اتفاق عجیب که بعد از رابطه جنسی برای مغز رخ میدهد

توسط تیم محتوای پزشک خوب
این مقاله توسط تیم محتوای پزشک خوب تالیف شده است.

رابطه جنسی با کسی می‌تواند انواع اعمال و احساساتی را که ممکن است حتی نمی‌دانستید داشته‌اید را از بین ببرد، به این دلیل است که چیزهای زیادی در مغز و بدن شما می‌گذرد. رابطه جنسی می‌تواند اثرات عجیب و غریب بسیاری به روی مغز داشته باشد. مانند احساس هیجان بعد از آن یا تجربه تغییرات در حافظه و… دانستن اینها می‌تواند به شما کمک کند تا بهتر بفهمید چرا چنین احساسی نسبت به کسی دارید. واکنش همه افراد بعد از رابطه جنسی یکسان نیست، و همانطور که Shadeen Francis، MFT، یک درمانگر ازدواج و خانواده متخصص در رابطه جنسی توضیح می دهد: تعدادی از هورمون ها بعد از رابطه جنسی ترشح می شوند که اعمال و احساسات شما را به گونه ای تحریک می کنند که حتی ممکن است متوجه نباشید چه کاری دارید انجام می‌دهید.
فرانسیس به باستل می گوید: «لذت واقعاً در بدن اتفاق نمی افتد، بلکه در مغز اتفاق می افتد. هر کاری که ما انجام می دهیم به مغز مرتبط است. کنترل می‌کند، واکنش نشان می‌دهد و چارچوبی را برای همه عملکردهای ما ایجاد می‌کند: حرکت، فکر، شخصیت، احساسات و عواطف.
فرانسیس می گوید که مغز مقر بدن شماست. هر چیزی را که اتفاق می افتد تفسیر می کند و تمام اعمال و احساسات شما را تنظیم می کند. نیازی نیست که یک عصب شناس باشید تا درک بهتری از آنچه در سرتان می گذرد داشته باشید. در ادامه، با هفت اتفاقی که در طول رابطه جنسی برای مغز شما اتفاق می افتد آشنا خواهید شد:

 

فهرست مطالب
 •  

  ۱- رابطه جنسی اکسی توسین را آزاد می‌کند و باعث می‌شود با شریک زندگی خود ارتباط برقرار کنید

  پس از رابطه جنسی، اکسی توسین که اغلب به عنوان “هورمون نوازش” شناخته می‌شود در مغز آزاد خواهد شد. فرانسیس می‌گوید: «اکسی‌توسین بعد از ارگاسم احساس گرم و مبهم را به ما می‌دهد که باعث می‌شود بسیاری از ما بخواهیم چرت بزنیم، بغل شویم یا راحت باشیم». این هورمون باعث می شود احساس کنیم به شخصی که اخیراً با او رابطه جنسی داشته‌ایم، وابسته هستیم. اکسی توسین همچنین دارای خواص تسکین دهنده درد است که می تواند به کاهش علائمی که ممکن است قبل یا در حین رابطه جنسی تجربه کرده ایم، مانند استرس، سردرد یا ناراحتی کمک کند.

  ۲- رابطه جنسی مخچه را فعال می‌کند که احساسات را پردازش کند

  مخچه ناحیه ای در پشت و پایین مغز قرار گرفته است و به حرکت، هماهنگی و مهارت های حرکتی متصل می شود. به عقیده فرانسیس، علاوه بر حرکت فیزیکی، مخچه در تجزیه و تحلیل های پیچیده تری از جهان مانند تعادل و حتی پردازش احساسی نیز دخالت دارد. فرانسیس می گوید: فعال شدن مخچه شما در طول رابطه جنسی برای افزایش تنش عضلانی که به تحریک جنسی مربوط می شود، رخ می دهد. این تنش می تواند مسیری برای ارگاسم ایجاد کند.
  از آنجایی که بسیاری از ماهیچه های شما در طول رابطه جنسی استفاده می شود، داشتن رابطه جنسی مخچه را فعال می کند. فرانسیس اضافه می کند که تئوری های زیادی وجود دارد که نشان می دهد پس از خوابیدن با کسی، فعال شدن مخچه شما در نحوه پردازش احساسات خود در مورد او نقش دارد. به عبارت دیگر، اگر تا به حال با کسی ارتباط برقرار کردید و سپس متوجه شدید که او را بیشتر (یا کمتر) از آنچه فکر می‌کردید دوست دارید، ممکن است به مخچه شما مرتبط باشد.

  sex affect brain

  ۳- دوپامین آزاد می‌شود؛ باعث می‌شود بعد از رابطه جنسی احساس “بالا بودن” داشته باشید

  انتقال دهنده عصبی دوپامین به دلیل ایجاد احساس شادی در شما شناخته شده است. نه تنها در طول رابطه جنسی لذت بخش ترشح می شود، بلکه دوپامین در هنگام ارگاسم نیز به مغز شما سرازیر می شود. به همین دلیل است که احساس بسیار خوبی بعد از رابطه دارید.
  فرانسیس می‌گوید: «دوپامین به ما احساس پاداش سرخوشی می‌دهد، به ما این احساس را می‌دهد که به چیز فوق‌العاده‌ای دست یافته‌ایم مانند برنده شدن در لاتاری». دوپامین یکی از مواد شیمیایی مغز است که در اعتیاد دخیل است – به ما می‌گوید، “این خوب بود، ما آن را دوست داشتیم، باید دوباره این کار را انجام دهیم و دوباره احساس خوبی داشته باشیم.” فرقی نمی‌کند با شخص جدیدی صحبت کنید یا با شریک قدیمی خود عشق ورزی کنید، داشتن رابطه جنسی مغز شما را پر از دوپامین می‌کند و باعث می‌شود بخواهید احساسی را که دارید دنبال کنید.

  ۴- رابطه جنسی هیپوکامپ را درگیر می‌کند و حافظه شما را تقویت می‌کند

  فرانسیس می گوید که داشتن رابطه جنسی فقط مخچه را فعال نمی کند، بلکه هیپوکامپ شما را درگیر می کند، بخشی از مغز که با حافظه مرتبط است. فرقی نمی‌کند رابطه جنسی مانند تاری باشد یا بتوانید همه جزئیات را به خاطر بیاورید، هیپوکامپ احتمالاً مقصر است. فرانسیس می گوید: «بسته به زمینه، دخالت هیپوکامپ در رابطه جنسی می تواند حافظه شما را تقویت یا بدتر کند.
  در حالی که ممکن است فوراً تماس های جنسی فردی را فراموش کنید، با گذشت زمان، داشتن رابطه جنسی مکرر و درگیری مکرر هیپوکامپ با افزایش حافظه مرتبط است. بر اساس یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ از دانشگاه Wollongong در استرالیا بر روی ۶۰۰۰ بزرگسال، شرکت کنندگانی که رابطه جنسی داشتند اغلب حافظه کوتاه‌مدت قوی‌تری داشتند.

  ۵- اوربیتوفرونتال خاموش است که می‌تواند بر تصمیم‌گیری تاثیر بگذارد

  آیا تا به حال به ارگاسم فریاد زدن و فریاد زدن روی انگشتان پایتان برخورد کرده اید که در آن احساس کنترل ندارید؟ فرانسیس این را به اشتراک می‌گذارد که احتمالاً به این دلیل است که داشتن ارگاسم بخشی از قشر اوربیتوفرونتال مغز، منطقه‌ای که مسئول تصمیم‌گیری است را می‌بندد. چه بلندتر از آنچه برنامه ریزی کرده بودید ناله می کردید. فرانسیس خاطرنشان می کند که در طول ارگاسم، ممکن است واقعاً ندانید بدنتان چه می کند.
  فرانسیس می‌گوید: «اگرچه فقط برای یک لحظه، یک مکث در عملکرد قشر اوربیتوفرونتال جانبی آن احساس خارج از بدن را ایجاد می‌کند که گاهی در طول ارگاسم تجربه می‌شود.» این ممکن است شبیه اسپاسم، تیک، لنگی یا فقط احساس غلبه بر ارگاسم باشد. بسته شدن قشر اوربیتوفرونتال همچنین باعث می‌شود که بازداری‌های کمتری را احساس کنید، به این معنی که ممکن است بین ورق‌ها احساس جسارت و جسارت بیشتری داشته باشید. این بدان معنی است که شما ممکن است کمتر نگران ظاهر یا صدای خود در یک سناریوی جنسی خاص باشید و بیشتر بر روی آنچه برای شما خوب است متمرکز شوید.

  ۶- رابطه جنسی وازوپرسین را آزاد می‌کند که باعث می‌شود به شریک زندگی خود احساس وابستگی کنید

  آیا تا به حال با کسی ارتباط برقرار کرده اید که به او علاقه زیادی نداشته‌اید، اما به نحوی، به طور غیرقابل توضیحی، نسبت به او احساس مالکیت کرده‌اید؟ یکی از هورمون هایی که پس از رابطه جنسی ترشح می شود وازوپرسین است که به شما در تنظیم تشنگی کمک می کند، اما در ایجاد دلبستگی نیز نقش دارد. این برای تله عطش چگونه است؟ وازوپرسین که در هیپوتالاموس ساخته می شود، پس از رابطه جنسی از غده هیپوفیز در مغز ترشح می شود.
  جنیفر سویتون، روانشناس بالینی، روانشناس بالینی، دکترای روانپزشکی می‌گوید: “تحقیقات نشان داده است که افرادی که در روابط عاشقانه خود خیانت می کنند تمایل به تنوع ژنی دارند که تولید وازوپرسین آنها را پایین نگه می دارد.”

  ۷- مسیر عصبی درگیر در قضاوت اجتماعی در طول رابطه جنسی خاموش می‌شود

  هنگامی که به کسی علاقه شدیدی دارید، ممکن است تمایل داشته باشید که از برخی از پرچم های قرمز یا عادات ارزشمند او دیدن کنید.. دلیلی وجود دارد که شما برای ایجاد یک ارزیابی منطقی و تحلیلی از افرادی که با آنها رابطه دارید مشکل داشته باشید: مسیر عصبی درگیر در قضاوت اجتماعی در طول رابطه جنسی خاموش می شود. سویتون می گوید: «احتمالاً به همین دلیل است که ما این ضرب المثل را داریم که «عشق کور است».
  همانطور که سویتون توضیح می‌دهد، وقتی قضاوت‌های اجتماعی شما کاهش می‌یابد، ممکن است تمرکز شما از افکار به احساسات تغییر کند. ممکن است به این فکر کنید که دوست داشتن شما چه احساسی بیشتر به شما می دهد تا اینکه آن چگونه لباس می پوشد یا چه شغلی دارد. به همین دلیل، ممکن است کمتر به ایده های بیرونی برای رابطه خود اهمیت دهید و فقط بر آنچه در قلبتان است تمرکز کنید.

  سخن پایانی 

  داشتن رابطه جنسی نمی‌تواند به روی مغز بی تاثیر باشد. رابطه جنسی بخش بیشتری از مغز را درگیر خود خواهد کرد و بیشتر احساساتی که بعد از رابطه جنسی در طرفین ایجاد می‌شود، ابتدا در مغز رخ می‌دهند. در این مقاله سعی کردیم تا هفت اتفاق عجیبی که بعد از رابطه جنسی ممکن است روی مغز رخ دهد را مورد بررسی قرار دهیم. 

  منبع: bustle

  پرسش و پاسخ

  پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

  ناشناس آذر ۴, ۱۴۰۲ - ۱۱:۲۰ ب٫ظ

  سلام بسیار عالی بود سپاس

  پاسخ
  زهرا فروردین ۲۳, ۱۴۰۲ - ۱:۳۷ ب٫ظ

  مطالب آموزنده و عالی بود

  پاسخ
  زهرا تیر ۷, ۱۴۰۱ - ۷:۳۵ ب٫ظ

  مطالب خوبی بود

  پاسخ
  ناشناس خرداد ۲۲, ۱۴۰۱ - ۰:۳۸ ق٫ظ

  تشکر بابت مطلب خوبتون

  پاسخ

  دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب