۱۰ علت اصلی طلاق و جدایی زوجین

توسط میترا سیفان
این مقاله توسط میترا سیفان ترجمه شده است.

مهمترین دلایلی که باعث طلاق و جدایی زوجین می‌شوند

 

۱. عدم تفاهم

عدم تفاهم زوجین بیشتر در زمینه موضوعاتی مانند شیوه­ فرزندپروری، اهداف زندگی، تصمیم گیری در مورد مسائل مالی و روابط دوستانه­ خارج از ازدواج روی می‌دهد.

۲. عدم سازگاری زوجین

عدم سازگاری زوجین با یکدیگر می‌تواند در زمینه های مختلفی نمایان شود. مانند: تفاوت و عدم سازگاری تیپ های شخصیتی و شیوه  های تربیتی هر یک از افراد یا عقاید مذهبی و یا حتی تفاوت در دیدگاه سیاسی. حتی ممکن است طلاق بر اثر عدم سازگاری به این دلیل اتفاق بیافتد که علایق مشترکی بین زن و شوهر وجود ندارد، و پویایی رابطه متوقف شده است و یا حوصله یکی یا هر دو نفر از رابطه سر رفته است.

۳. اختلافات مالی

خیلی از زوجین دیدگاه های متفاوتی نسبت به مسائل مالی دارند. این موضوع معمولا به صورت نگرش متفاوت یا متناقض نسبت به درآمد، نوع خرج کردن و هزینه، پس ­انداز و بخشیدن پول (امور خیریه) بروز می‌کند.

۴. عدم معاشرت کافی

اغلب زوجین می‌­گویند، «ما نمی‌­توانیم با هم ارتباط برقرار کنیم» و این حرف معمولا به معنای مشاجرات بی­ حاصل، عدم صداقت، صرف نظر (اجتناب کردن) از گفتگو یا سنگ اندازی (طفره رفتن) است.

این مورد گاهی به مهارت­ های برقراری ارتباط برمی‌گردد اما معمولا روی مشکلات اساسی­ تری را می‌­پوشاند که زوجین از صحبت کردن در مورد آنها می‌ترسند و یا اجتناب می‌کنند.

۵. درگیری های مداوم

دعواهای مکرر و زیاد برای ازدواج حکم سم مهلک را دارند. زوجین در مورد مسائل مختلف با هم درگیر می‌شوند و بارها و بارها سر موضوعی بدون پیدا کردن راه­ حل دعوا می‌کنند. این موضوع می‌­تواند به سبب کشمکش بر سر قدرت، عدم برابری حقوق یا تعادل در رابطه و یا واضح نبودن نقش هر کس در رابطه باشد.

۶. خیانت و روابط فرازناشویی

زخمی که خیانت بر جای می‌­گذارد، عمیق است. این که زخم التیام بیابد یا نه، به این بستگی دارد که شریک زندگی چقدر به تلاش برای جبران اشتباه تمایل دارد.

همه چیز درباره خیانت های زوجی، علل، انواع و درمان روابط فرازناشویی

۷. کم رنگ شدن صمیمیت و مشکلات در رابطه جنسی

ممکن است زوجین از کافی نبودن صمیمیت و حتی میزان روابط جنسی و یا اختلالات جنسی شکایت کنند.

اغلب به عدم اشتیاق و میل جنسی به عنوان مشکلات طولانی ­مدت اشاره می‌شود. هرچند مقوله­ صمیمیت موضوعی فراتر از مسائل اتاق خواب است. نزدیکی عاطفی، اعتماد و احترام عواملی هستند که زوجین را در کنار یکدیگر نگه می‌دارند. و اگر این صمیمیت از بین برود، ممکن است اثرش را در اتاق خواب نشان بدهد.

لیست بهترین درمانگران مسائل جنسی در سراسر کشور

۸. ازدواج در سنین پایین

اغلب افرادی که به دنبال طلاق گرفتن هستند، عنوان می‌­کنند که آماده یا مهیای تعهد طولانی­ مدت نبودند.

برخی می‌گویند که «به دلایل اشتباه» ازدواج کردند. دلایلی مانند؛ تمایل به ترک خانه و یا فشار خانواده برای ازدواج آنها. درمان­جویان زیادی می‌گویند: «او همه­ شرایط را دارد ولی من واقعا عاشقش نیستم».

۹. سوءاستفاده (جسمی، عاطفی، کلامی، اعتمادی)

وقتی سو استفاده غیرقابل تحمل شود، افراد به دنبال طلاق خواهند بود، مگر اینکه به دلیل خشونت احتمالی، جدایی امكان­پذیر نباشد. سوءاستفاده ها اغلب یکی از زوجین را هدف می‌گیرد اما معمولا به سمت کودک یا کودکان نیز هست. در موارد شدید، زوجِ مورد سواستفاده قرار گرفته برای ترک رابطه­ ازدواج نیاز به کمک قانونی دارد.

۱۰. اعتیاد (به الکل، مواد مخدر، رابطه ­جنسی، قمار، خرید، دارو)

ممکن است رابطه­ یک معتاد با اعتیادش از رابطه او با همسرش قوی­ تر باشد. هنگامی که یک معتاد از درمان خودداری می‌کند و یا مجددا به سمت اعتیاد برمی‌گردد، رابطه مورد تهدید قرار می‌گیرد و ازدواج ناپایدار می‌شود. و اغلب جدایی در پی آن می‌­آید.

همه چیز راجع به اعتیاد و درمان آن

سایر مواردی که معمولا به آنها به عنوان دلایل طلاق اشاره می‌شود

عامل طلاق عامل جدایی

انتظارات و شناخت غیرواقع بینانه

یکی از رایج ­ترین اشتباهاتی که افراد مرتکب می‌شوند، انتظار تغییر کردن فرد پس از ازدواج است.

«من واقعا فکر می‌کردم اگر احساس امنیت کند، تغییر خواهد کرد. ولی هیچ چیز عوض نشد».

به عنوان مثال؛ زمانی که افراد یک رابطه­ از راه دور دارند، ممکن است فکر کنند که به اندازه­ کافی از هم شناخت دارند اما تا ازدواج می‌کنند، می‌گویند: «ما فکر می‌کردیم که همدیگر را می‌شناسیم، ولی در واقع نمی‌شناختیم».

ناسازگاری یا دخالت خانواده­ همسر

معمولا نقش خانواده­ همسر محل بحث زوجین است. دخالت های خانواده همسر با ایجاد می‌تواند منجر به انتخاب اجباری زوجین بین همسر یا خانواده شود و این مورد باعث ایجاد احساس عدم حمایت شود: «او همیشه مادرش را به نیازهای خانواده ترجیح می‌­دهد»، «او همیشه در حال رقابت با بابای من و یا انتقاد از اوست».

از دست دادن هویت و استقلال فردی

زمانی که زن کارش را برای رسیدگی به کودکان کنار می‌گذارد، احساس می‌کند که هویت خود را از دست داده است. دلایل دیگری هم برای از دست رفتن هویت وجود دارد. مانند زمانی که همسر بسیار موفق یا معروف است: «از اینکه زیر سایه­ او زندگی کنم، خسته شدم. انگار خودم رو فراموش کردم».

بی­ میلی نسبت به حل مسائل و مشکلات

اگر یکی از زوجین احساس کند که مشکلی وجود دارد، مطمئن باشید هر دو نفر نقشی در مشکل دارید. هرچند اغلب این شکایت را از همسران می­شنویم که «او قبول نمی­کند پیش مشاور بیاید». یا «ما یک جلسه پیش مشاور رفتیم ولی فایده ­ای نداشت».

بیماری یا معلولیت ذهنی یا جسمی ناگهانی

زمانی که زوج به یک معلولیت جدی یا بیماری جسمی یا روحی دچار می‌شود، همسر وی لزوما تبدیل به یک سرپرست می‌شود.

برای برخی افراد، پذیرش نقش سرپرست به سادگی قابل قبول نیست. موقعیت پیش آمده چنان از تصوری که در روز عروسی داشت دور است که فرد نمی‌تواند تصور ماندن در این رابطه را بکند. بسیاری از زنان یا مردان ظرفیت تغییری چنین ویران کننده را در ازدواج ندارند. البته افراد زیادی هم در رابطه­ زناشویی می‌مانند و نقش دشوار و اغلب قهرمانانه­ سرپرستی را می‌پذیرند.

جان گاتمن در پژوهش خود دریافت که غالبا مشاوره­ پیش از ازدواج، آن را در برابر طلاق بیمه می‌کند.

پروفسور جان گاتمن یکی از برجسته ترین نظریه پردازان روابط زوجی است.

لیست بهترین مشاوران پیش از ازدواج کشور

پژوهش های وی همچنین نشان داد که معمولا زوجین زمانی برای مشاوره مراجعه می‌کنند که دیگر دیر شده است. 

توصیه می‌کنیم زمانی که نشانه ­های مشکل در رابطه را دیدید سریعا اقدام کنید. اگر مشکلات را نادیده بگیرید یا فرض کنید که خود ­به­ خود حل خواهند شد، در حال دعوت کردن طلاق به زندگی خود هستید. اگر شما و همسرتان تمایل به سرمایه­ گذاری در رابطه دارید، می‌توانید مشکلات بدیهی که در رابطه پیش می‌­آیند را حل کنید و یک زوج درمانگر با تجربه در منطقه­ خود پیدا کنید تا در اوقات سخت شما را راهنمایی کند.

زوج درمانی چیست؟ چرا باید به زوج درمانگر مراجعه کرد؟

لیست بهترین زوج درمانگران کشور

اگر شما یا همسرتان تصمیم به جدایی گرفتید، مسیری دوستانه مانند «طلاق توافقی» را انتخاب کنید. مسیر پر کشمکش باعث ایجاد مشکلات طولانی مدت خواهد شد. به یاد داشته باشید، شما زمانی عاشق این فرد بودید. شاید هنوز هم باشید. با احترام از هم جدا شوید به طوری که هر دو نفر بتوانید التیام بیابید و از این مرحله گذر کنید. همچنین آگاه باشید که کمک گرفتن از یک متخصص رواندرمانگر می تواند شما را در بهتر طی کردن پروسه جدایی کمک کند.

مخاطرات طلاق و چگونگی کنار آمدن با آن

بیشتر زوج های طلاق تجربه ای دردناک و دشوار دارند و پیامدهای عاطفی آن را در جنبه های متعددی از زندگی هر زوج و همچنین زندگی اعضای خانواده و دوستانشان گزارش می‌کنند. عدم توافق در طول طلاق دامنه ای از موضوعات مربوط به پول، فرزندان، رابطه جنسی، اوقات فراغت، شغل و خانواده گسترده را در بر می‌گیرد.

برای حل این مشکلات نیاز به صرف زمان، انرژی و تغییر در مسئولیت­ ها و نحوه زندگی زوج است و حتی گاهی سال­ ها طول می‌کشد تا افراد دوباره تعادل روحی خود را به دست بیاورند. با این حال، کارکرد مهم طلاق این است که از نظر حقوقی و هیجانی افراد را آزاد کند تا بتوانند دوباره رابطه­ ای رضایت­ بخش ­تر و پایدار­تر را بسازند.

چگونگی مواجهه با مشکلات ناشی از طلاق 

نویسنده: میترا سیفان – روانشناس

پزشک خوب، سامانه آنلاین رزرو اینترنتی نوبت از روانشناسان و روانپزشکان و سایر تخصص های حوزه سلامت است که به شما کمک می‌کند؛ بهترین متخصصان را در کوتاه ترین زمان و در نزدیکی محل زندگی خود پیدا کرده و وقت خود را به صورت “آنلاین” رزرو نمایید.

پرسش و پاسخ

پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

مرسانابختیاری شهریور ۲۵, ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۵ ب٫ظ

سلام من هشت ماه هست که نامزدم ولی بخواطراینکه مادرمخالفت میکنه شوهرم میخوادازم جدا رابطه ی نزدیکی باهم داشتیم ازسه ماه نامزدی ولی الان بخواطررابطه ای که دارم دوتا دستم شده یه سرم چه خاکی به سرم بریزم من بانامزدم خوب بودم اخلاقمون نسبت به همدیگه خیلی خوب بود ولی گفت بایدطلاق بدم

پاسخ
طلاق توافقی شهریور ۱۵, ۱۳۹۹ - ۲:۴۱ ب٫ظ

به نظرم طلاق گرفتن در بعضی شرتیط هم به نفع زنه و هم شوهر و اون بچه ای که دائم شاهد جدال و دعوا بین پدرو مادرشه و ممکن ضربه بیشتر بخوره

پاسخ

دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب