کلردیازپوکساید برای چیست؟ عوارض، تداخل، نحوه مصرف و دوزها

توسط یاسمن اکبرزاده
این مقاله توسط یاسمن اکبرزاده ترجمه شده است.

کلردیازپوکساید، للوکساید یا Chlordiazepoxide که به نوع خارجی این دارو لیبریوم نیز می گویند، یک داروی نسخه ای است که برای درمان علائم اضطراب استفاده می شود. کلرودیازپوکساید ممکن است به تنهایی یا همراه با سایر داروها استفاده شود. قرص کلردیازپوکساید متعلق به دسته ای از قرص های اعصاب به نام ضد اضطراب است. کلردیازپوکساید یک بنزودیازپین طولانی اثر است که ممکن است برای اهدافی که در راهنمای دارویی ذکر نشده استفاده شود. داروی کلردیازپوکساید در سال ۱۹۵۶ توسعه یافت و در سال ۱۹۶۰ برای استفاده تایید شد.

فهرست مطالب
 • کلردیازپوکساید برای چیست؟

  کلردیازپوکساید برای درمان اضطراب و ترک الکل استفاده می شود. همچنین برای از بین بردن ترس و اضطراب قبل از جراحی استفاده می شود. این دارو به دسته ای از داروها به نام بنزودیازپین ها تعلق دارد، بنزودیازپین ها متعلق به گروهی از داروها به نام داروهای مضعف سیستم عصبی مرکزی (CNS) هستند که سرعت سیستم عصبی را کاهش می دهند و اثر آرام بخشی دارند. این داروها با افزایش اثرات یک ماده شیمیایی طبیعی خاص در بدن به نام گابا (GABA) عمل می کند.

  FDA برای کودکان بالای شش سال با اضطراب تایید شده است. می توان از قرص کلردیازپوکساید در درمان کاتاتونیا به صورت خارج از برچسب (یعنی مواردی که تایید رسمی ندارند اما تجویز می شود) استفاده کرد. این دارو از کم‌مضرترین ترکیب های بنزودیازپین است. مانند سایر داروهای بنزودیازپین ها، قرص کلردیازپوکساید به عنوان یک عامل تقویت کننده برای داروهای ضد روان پریشی، تثبیت کننده های خلق و خو، SSRI و SNRI برای درمان اختلال روان پریشی، اختلال دوقطبی و اختلالات اضطرابی عمل می کند. پزشکان نباید کلردیازپوکساید را با سایر بنزودیازپین ها ترکیب کنند.

  قرص کلردیازپوکساید برای معده

  قرص کلردیازپوکساید برای معده و سندروم روده تحریک پذیر نیز گاها کاربرد دارد. ترکیب کلردیازپوکساید و کلیدینیم در ترکیب با سایر داروها برای درمان مشکلات معده یا روده از جمله زخم معده، سندرم روده تحریک پذیر (IBS) و انتروکولیت (التهاب کولون و روده کوچک) استفاده می شود. این داروها با شل کردن عضلات معده و روده شما، که گرفتگی را کاهش می دهد، عمل می کنند. همچنین میزان اسید معده را کاهش می دهند.

  کلردیازپوکساید و لاغری

  در حالت کلی، کلردیازپوکساید و لاغری ارتباط خیلی بالایی ندارند و افزایش وزن با کلردیازپوکساید رایج نیست. با این حال، برخی افراد با داروهایی مثل قرص کلردیازپوکساید، افزایش یا کاهش وزن را تجربه می کنند.

  کلردیازپوکساید فشار را بالا می برد؟

  کلردیازپوکساید باعث کاهش شدید فشار شریانی، برادی کاردی و کاهش جهش قلب می شود. همه بنزودیازپین ها می توانند باعث کاهش خطرناک فشار خون و افت تنفسی شوند که می تواند منجر به کما یا مرگ شود. بنابراین کلردیازپوکساید و فشار خون به هم مرتبطند و غالبا باعث کاهش آن می شود.

  کلردیازپوکساید برای خواب

  کلردیازپوکساید یک داروی آرام بخش و خواب آور از کلاس بنزودیازپین ها است. برای درمان اضطراب، بی خوابی و علائم ترک الکل و سایر مواد مخدرها استفاده می شود. دوز مناسب کلردیازپوکساید برای خواب، اضطراب فرد را تسکین می دهد و به خوابیدن در طول شب کمک می کند.

  کلردیازپوکساید برای ترک اعتیاد به الکل

  کلردیازپوکساید اثرات شل کننده عضلانی دارد و در جهت کمک به کاهش علائم ترک الکل استفاده می شود. هنگامی که به الکل وابسته می شوید، بدن شما به میزان الکل زیاد عادت می کند. این یعنی بدن شما ۳ تا ۸ ساعت پس از آخرین مصرف الکل شروع به بروز علائم ترک می کند، زیرا اثر الکل از بین می رود.

  بنابراین، حتی اگر بخواهید مصرف الکل را متوقف کنید، اغلب به دلیل علائم ترک، دشوار است. سم زدایی به معنی مصرف یک دوره کوتاه دارویی برای جلوگیری از علائم ترک در هنگام قطع نوشیدن الکل کمک می کند. کلردیازپوکساید برای ترک اعتیاد به الکل رایج ترین داروی مورد استفاده برای این امر است.

  کلردیازپوکساید برای کودکان

  کلردیازپوکساید برای استفاده در کودکان نیست اما در کودکان بالای ۶ سال برای اضطراب مجاز است. با این حال شواهد خوبی وجود دارد که نشان می‌دهد بنزودیازپین‌ها در کودکان برای برخی از موقعیت‌ها، به‌ویژه عوامل استرس‌زای دوره‌ای مانند روش‌های جراحی که ممکن است باعث ایجاد اضطراب حاد، منجر به مشکلات تمرکز، بی‌خوابی، مشکلات رفتاری و اختلالات عملکردی شوند، موثر هستند.

  عوارض قرص کلردیازپوکساید

   مکانیسم اثر کلردیازپوکساید

  کلردیازپوکساید دارای اثرات ضد اضطراب، آرام بخش، محرک اشتها و ضد درد ضعیف است. به نظر می رسد این دارو برانگیختگی تحریک در تشکیل شبکه ای ساقه مغز را مسدود می کند. این دارو به طور گسترده در بسیاری از گونه های حیوانات مورد مطالعه قرار گرفته است و این مطالعات حاکی از اثر بر سیستم لیمبیک مغز است که شواهد اخیر نشان می دهد که در واکنش های احساسی نقش دارد. اثرات مهاری عصبی قرص کلردیازپوکساید منجر به خواص آرام بخش، خواب آور، ضد اضطراب و شل کننده عضلانی می شود.

  کلردیازپوکساید بعد از چند ساعت اثر می گذارد؟

  کلردیازپوکساید خیلی سریع معمولاً در عرض ۳۰ تا ۶۰ دقیقه، شروع به اثر می کند. نیمه عمر دارو بین ۲۴ تا ۴۸ ساعت است؛ یعنی بیشترین تاثیر را در این بازه زمانی می گذارد.

  روش مصرف کلردیازپوکساید

  قبل از شروع مصرف کلردیازپوکساید، راهنمای دارویی ارائه شده توسط پزشک خود را بخوانید. للوکساید را طبق دستور پزشک از طریق خوراکی مصرف کنید. دوز بر اساس سن، وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان متفاوت است. هنگامی که این دارو برای مدت طولانی استفاده می شود، ممکن است اثربخشی نداشته باشد. اگر این دارو از کار افتاد با پزشک خود صحبت کنید.

  اگرچه این دارو به بسیاری از افراد کمک می کند، اما گاهی اوقات ممکن است باعث اعتیاد شود. در صورت داشتن اختلال مصرف مواد (مانند مصرف بیش از حد یا اعتیاد به مواد مخدر/الکل)، این خطر ممکن است بیشتر باشد. این دارو را دقیقاً همانطور که تجویز شده است مصرف کنید. از دکتر خود برای جزئیات بیشتر بپرسید.

  کلرودیازپوکساید معمولاً بیش از ۴ ماه مصرف نمی شود. دستورالعمل های دوز پزشک خود را با دقت بسیار دنبال کنید. استفاده از کلردیازپوکساید را بدون مشورت با پزشک خود قطع نکنید. اگر پس از مصرف طولانی مدت به طور ناگهانی مصرف دارو را متوقف کنید، ممکن است علائم ترک تهدید کننده زندگی داشته باشید.

  انواع قرص ضد اضطراب، عوارض جانبی [بدون نسخه | با نسخه]

  بهترین زمان مصرف کلردیازپوکساید

  می توانید کلردیازپوکساید را با یا بدون غذا مصرف کنید. لیبریوم ممکن است اثرات خواب آور برای برخی افراد داسته باشد، برای همین توصیه می شود قبل از خواب مصرف شود.

  قرص کلردیازپوکساید روزی چند بار مصرف شود؟

  قرص کلردیازپوکساید به طور متوسط روزی دو الی چهار بار ۳۰ تا ۶۰ دقیقه قبل از غذا و قبل از خواب، برای اضطراب در بزرگسالان مصرف می شود. میزان مصرف پوکساید در کودکان و افراد مسن بهتر است توسط پزشک مشخص شود.

  اگر یک نوبت را فراموش کردم چه کنم؟

  در اسرع وقت دارو را مصرف کنید، اما اگر تقریباً زمان نوبت بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را نادیده بگیرید. دو دوز را در یک زمان مصرف نکنید.

  مصرف بیش از حد کلردیازپوکساید یا اوردوز با کلردیازپوکساید

  مصرف بیش از حد کلردیازپوکساید در صورت مصرف آن با الکل، داروهای مخدر یا سایر داروهایی که باعث خواب آلودگی می شوند یا تنفس شما را کند می کنند، می تواند کشنده باشد. علائم مصرف بیش از حد کلردیازپوکساید ممکن است شامل خشکی دهان، تاری دید، کمتر ادرار کردن، یبوست، خواب آلودگی شدید، گیجی، تغییر در هوشیاری، ضعف عضلانی، عدم تعادل، از دست دادن هوشیاری و خواب آلودگی باشد.

  روش قطع کلردیازپوکساید

  کلردیازپوکساید را سرخود و ناگهانی قطع نکنید. پزشکان برای روش قطع کلردیازپوکساید توصیه می کنند که وقتی زمان قطع مصرف کلردیازپوکساید فرا رسید، دوز آن را به تدریج کاهش دهید. این برای کاهش خطر ابتلا به اثرات ترک است. اگر بیش از دو هفته قرص کلردیازپوکساید مصرف کرده‌اید، احتمالاً زمانی که دوز مصرفی خود را بسیار کاهش می‌دهید یا مصرف آن را به طور کامل قطع می‌کنید، علائم ترک را تجربه خواهید کرد.

  علائم ترک کلردیازپوکساید نشان می دهد که بدن شما با حضور دارو در سازگار شده است و اکنون برای عملکرد به آن متکی است. هنگامی که شما به طور ناگهانی دارو را از سیستم خود خارج می کنید، بدن شما ممکن است با مشکل سازگاری سریع مواجه شود. علائم ترک بنزودیازپین ها از جمله کلردیازپوکساید شامل موارد زیر است:

  • آشفتگی
  • تحریک پذیری
  • افسردگی
  • اضطراب
  • بیخوابی
  • درد و درد عضلانی
  • تهوع و استفراغ
  • تاری دید
  • عرق کردن و لرز
  • اختلال در هماهنگی حرکتی
  • توهمات
  • هذیان
  • تشنج

  علائم ترک احتمالاً در افرادی که دوزهای بالای قرص کلرودیازپوکساید را برای مدت طولانی مصرف کرده اند، شدیدتر است. بسته به سابقه مصرف و سایر عوامل شخصی، روند ترک معمولاً از چند روز تا چند هفته طول می کشد.

  کلردیازپوکساید برای چیست؟

  اعتیاد به کلردیازپوکساید

  قرص کلردیازپوکساید به عنوان یک بنزودیازپین، تنها پس از چند هفته مصرف مزمن می تواند منجر به وابستگی و اعتیاد به کلردیازپوکساید شود. مانند تمام بنزوها، کلرودیازپوکساید اثرات انتقال دهنده عصبی GABA (اسید گاما آنیموبوتیریک) را در مغز افزایش می دهد و باعث ایجاد احساس آرامش و آرامش می شود. با گذشت زمان، مغز کاربر برای این احساس به کلردیازپوکساید متکی می شود.

  دوزهای کلردیازپوکساید

  کلردیازپوکساید با سه دوز مختلف ۵، ۱۰ و ۲۵ میلی گرم برای دوز خوراکی و به صورت تزریقی با غلظت ۱۰۰ میلی گرم در ۵ میلی لیتر موجود است دوز این دارو برای بیماران مختلف متفاوت خواهد بود. دستورات پزشک یا دستورالعمل های روی بروشور را دنبال کنید. اطلاعات زیر فقط شامل دوزهای متوسط للوکساید است. اگر دوز شما متفاوت است، آن را تغییر ندهید، مگر اینکه پزشک به شما بگوید که این کار را انجام دهید.

  دوز های ارائه شده صرفا دوزهای معمول این دارو طبق منابع معتبر است. اگر دوز مصرفی شما متفاوت است، طبق تجویز پزشک به مصرف داروی کلردیازپوکساید ادامه دهید و از تغییر دوز این دارو یا قطع آن بدون مشورت با متخصص خودداری فرمایید.

  مقدار دارویی که مصرف می کنید به قدرت دارو، تعداد دوزهایی که هر روز مصرف می‌کنید، زمان مجاز بین دوزها، مدت زمانی که دارو مصرف می‌کنید و مشکلی که برای آن از دارو استفاده می‌کنید بستگی دارد. برای کودکان بالای شش سال و بیماران سالمند توصیه می شود از کمترین دوز موثر استفاده شود.

  کلردیازپوکساید را می توان چهار بار در طول روز برای ترک الکل مصرف کرد، با این حال، للوکساید را فقط طبق دستور پزشک مصرف کنید. بیشتر از آن مصرف نکنید، دفعات بیشتری از آن مصرف نکنید و مدت زمان بیشتری نسبت به دستور پزشک مصرف نکنید.

  دوز کلردیازپوکساید برای اضطراب

  • بزرگسالان: ۵ تا ۲۵ میلی گرم سه یا چهار بار در روز
  • افراد مسن: ۵ میلی گرم دو تا چهار بار در روز
  • کودکان ۶ سال و بزرگتر: در ابتدا، ۵ میلی گرم دو تا چهار بار در روز

  برای ترس و اضطراب قبل از جراحی

  • بزرگسالان: ۵ تا ۱۰ میلی گرم سه یا چهار بار در روز، چند روز قبل از جراحی مصرف شود
  • کودکان: مصرف و دوز باید توسط پزشک تعیین شود

  دوز کلردیازپوکساید برای ترک الکل

  در ابتدا ۵۰ تا ۱۰۰ میلی گرم توسط متخصص تجویز می شود. دوز ممکن است تا زمانی که میبل به مصرف کنترل شود تکرار شود. با این حال، دوز معمولا بیش از ۳۰۰ میلی گرم در روز نیست.

  عوارض قرص کلردیازپوکساید

  یک دارو در کنار اثرات مورد نیاز و مزایای خود ممکن است عوارض ناخواسته ای نیز ایجاد کند. اگرچه همه این عوارض جانبی ممکن است رخ ندهند، اما در صورت بروز ممکن است به مراقبت های پزشکی نیاز داشته باشند. در صورت بروز هر یک از عوارض نادر کلردیازپوکساید شامل غش کردن، تغییرات خلقی یا روانی، لرزش و راه رفتن ناپایدار و بی ثباتی یا سایر مشکلات در کنترل یا هماهنگی عضلات فوراً با پزشک خود مشورت کنید.

  کلردیازپوکساید می تواند تنفس شما را کند یا متوقف کند، به خصوص اگر اخیراً از یک داروی مخدر یا الکل استفاده کرده باشید. اگر فردی تنفس آهسته همراه با مکث های طولانی، لب های آبی رنگ یا به سختی از خواب بیدار شدن را تجربه می کند، باید به دنبال مراقبت های فوری پزشکی باشد. کلردیازپوکساید ممکن است عوارض جانبی جدی ایجاد کند. اگر موارد زیر را دارید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

  • خواب آلودگی شدید
  • گفتار نامفهوم
  • ضربان قلب آهسته، تنفس آهسته (نفس ممکن است متوقف شود)
  • مشکلات حافظه یا تمرکز
  • تغییرات غیرعادی در خلق و خو یا رفتار، افکار خودکشی یا آسیب رساندن به خود
  • مشکلات تعادل یا حرکت عضلات
  • سردرگمی، هیجان، پارانویا، عصبانیت، پرخاشگری
  • درد معده، از دست دادن اشتها
  • زردی پوست یا چشم

  خواب‌آلودگی یا سرگیجه ممکن است در افراد مسن بیشتر طول بکشد. برای جلوگیری از افتادن یا آسیب تصادفی مراقب باشید. عوارض جانبی رایج کلردیازپوکساید ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • خواب آلودگی
  • گیجی
  • مشکلات تعادل
  • سرگیجه
  • خستگی
  • ضعف
  • خشکی دهان
  • اسهال
  • ناراحتی معده
  • تغییرات در اشتها

  بهترین دارو برای استرس و افسردگی؛ معرفی قرص ضد استرس قوی

  عوارض قطع کلردیازپوکساید

  پس از قطع مصرف کلردیازپوکساید، در صورت داشتن علائمی مانند حرکات غیرعادی ماهیچه ای، تحرک یا پرحرفی بیشتر، تغییرات ناگهانی و شدید در خلق و خو یا رفتار، گیجی، توهم، تشنج، افکار یا اعمال خودکشی، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

  برخی از علائم ترک ممکن است تا ۱۲ ماه یا بیشتر پس از قطع ناگهانی این دارو ادامه داشته باشند. اگر اضطراب مداوم، افسردگی، مشکلات حافظه یا تفکر، مشکل در خواب، زنگ زدن در گوش، احساس سوزش یا خارش یا احساس خزیدن در زیر پوست خود دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.

  همچنین بخوانید: چگونه اثر قرص را از بین ببریم؟ روش های سریع از بین بردن تاثیر دارو

  تداخل دارویی کلردیازپوکساید

  تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروهای شما را تغییر دهد یا خطر عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این مطلب شامل تمام تداخلات دارویی ممکن نیست. تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای نسخه ای/غیر نسخه ای و محصولات گیاهی) را با پزشک خود به اشتراک بگذارید. هیچ دارویی را بدون تأیید پزشک شروع نکنید، متوقف نکنید یا دوز آن را تغییر ندهید.

  برخی از تداخل های دارویی کلردیازپوکساید عبارتند از: آنتی اسیدها، داروهای ضد افسردگی خاص (مانند فلوکستین، فلووکسامین، نفازودون)، سایمتیدین، کلوزاپین، دیگوکسین، دی سولفیرام، کاوا، سدیم اکسی‌بات.

  خطر عوارض جانبی جدی مانند تنفس آهسته/کم عمق، خواب‌آلودگی و سرگیجه شدید ممکن است در صورت مصرف این دارو با سایر محصولاتی که آنها نیز ممکن است باعث خواب‌آلودگی یا مشکلات تنفسی شوند مانند متادون، مرفین، کدئین و… افزایش یابد. اگر محصولات دیگری مانند داروهای ضد درد یا مسکن های سرفه (مانند کدئین، هیدروکودون)، الکل، ماری جوانا (حشیش)، سایر داروهای خواب یا اضطراب (مانند آلپرازولام، لورازپام، زولپیدم)، شل کننده ها (مانند کاریزوپرودول، سیکلوبنزاپرین)، یا آنتی هیستامین ها (مانند ستیریزین، دیفن هیدرامین) ها را مصرف می کنید، به پزشک خود اطلاع دهید.

  برچسب روی تمام داروهای خود (مانند محصولات آلرژی یا سرفه و سرماخوردگی) را بررسی کنید زیرا ممکن است حاوی موادی باشند که باعث خواب آلودگی می شوند. این محصول می تواند نتایج برخی از آزمایشات آزمایشگاهی را تحت تاثیر قرار دهد. مطمئن شوید که پرسنل آزمایشگاه و پزشکان شما از مصرف این دارو مطلع هستند.

  سیگار می تواند از طریق القای آنزیم های کبدی اثربخشی این دارو را کاهش دهد. اگر سیگار می کشید یا اخیراً سیگار را ترک کرده اید به پزشک خود اطلاع دهید زیرا ممکن است نیاز به تنظیم دوز داشته باشد.

  تداخل کلردیازپوکساید با الکل

  توصیه می شود افرادی که کلرودیازپوکساید مصرف می کنند، الکل مصرف نکنند و یا سایر داروها را مصرف نکنند. کلردیازپوکساید ممکن است اثرات سایر مواد و خطرات عوارض جانبی از جمله رفتار تکانشی، کندی تنفس، خواب آلودگی و مصرف بیش از حد را افزایش دهد. کلردیازپوکساید با الکل ممکن است خواب آلودگی یا سرگیجه شما را بسیار بدتر کند.

  تداخل کلردیازپوکساید با الکل

  تداخل کلردیازپوکساید با استامینوفن کدئین

  هنگامی که کدئین با کلردیازپوکساید ترکیب می شود، خطر یا شدت عوارض جانبی می تواند افزایش یابد و خطر یا شدت کند کردن سیستم اعصاب مرکزی یا CNS را می توان افزایش دهد.

  تداخل کلردیازپوکساید با آلپرازولام

  استفاده از آلپرازولام با کلردیازپوکساید ممکن است عوارض جانبی مانند سرگیجه، خواب آلودگی، گیجی و مشکل در تمرکز را افزایش دهد. برخی از افراد، به ویژه افراد مسن، ممکن است در تفکر، قضاوت و هماهنگی حرکتی نیز دچار اختلال شوند.

  تداخل دارویی کلردیازپوکساید با سرترالین

  مصرف کلردیازپوکساید همراه با سرترالین ممکن است عوارض جانبی مانند سرگیجه، خواب آلودگی، گیجی و مشکل در تمرکز را افزایش دهد. برخی از افراد، به ویژه افراد مسن، ممکن است در تفکر، قضاوت و هماهنگی حرکتی نیز دچار اختلال شوند.

  هشدارهای کلردیازپوکساید

  اگر به کلردیازپوکساید حساسیت دارید، نباید از آن استفاده کنید. اگر تا به حال افسردگی، اختلال خلقی، افکار یا اعمال خودکشی، اعتیاد به الکل یا مواد مخدر یا بیماری کبد یا کلیه داشته اید به پزشک خود بگویید.

  کلردیازپوکساید ممکن است توانایی های ذهنی یا فیزیکی مورد نیاز برای انجام کارهای خطرناک مانند رانندگی وسیله نقلیه یا کار با ماشین آلات را مختل کند. به طور مشابه، ممکن است هوشیاری ذهنی در کودکان را مختل کند. مصرف همزمان الکل یا سایر داروهای مضعف سیستم عصبی مرکزی ممکن است اثر افزایشی داشته باشد. بر این اساس باید به بیماران هشدار داده شود.

  در بیماران مسن و ناتوان، توصیه می‌شود که دوز به کمترین مقدار مؤثر محدود شود تا از ایجاد آتاکسی (ناهماهنگی یا بی‌نظمی حرکات عضلات) یا آرام‌بخشی بیش از حد جلوگیری شود (در ابتدا ۱۰ میلی‌گرم یا کمتر در روز، در صورت نیاز و تحمل به تدریج افزایش یابد).

  به طور کلی، مصرف همزمان لیبریوم و سایر داروهای روانگردان توصیه نمی شود. اگر چنین درمان ترکیبی به نظر می رسد، باید توجه دقیقی به اثرات عواملی که باید مورد استفاده قرار گیرند، انجام شود، به ویژه هنگامی که از ترکیبات تقویت کننده شناخته شده مانند مهارکننده های MAO و فنوتیازین ها استفاده می شود. اقدامات احتیاطی معمول در درمان بیماران مبتلا به اختلال عملکرد کلیه یا کبد باید رعایت شود.

  واکنش‌های متناقض مانند هیجان، تحریک و خشم حاد در بیماران روانپزشکی و در کودکان پرخاشگر بیش فعال گزارش شده است و باید در طول درمان با کلردیازپوکساید مراقب آن بود. باید در نظر داشت که در طول درمان با قرص کلردیازپوکساید تمایل به خودکشی ممکن است وجود داشته باشد و اقدامات محافظتی لازم باشد. اگرچه مطالعات بالینی رابطه علت و معلولی را ثابت نکرده است، پزشکان باید بدانند که اثرات متغیری بر انعقاد خون در بیمارانی که داروهای ضد انعقاد خوراکی و کلردیازپوکساید دریافت می‌کنند بسیار نادر گزارش شده است. با توجه به گزارش های مجزا که کلردیازپوکساید را با تشدید پورفیری (گروهی از اختلالات نادر ارثی یا اکتسابی که مشخصه آنها تولید و دفع بیش از حد پورفیرین‌ها است) مرتبط می کند، در تجویز لیبریوم برای بیماران مبتلا به این بیماری باید احتیاط کرد.

  همه چیز در مورد قرص کلردیازپوکساید

  کلردیازپوکساید برای کودکان

  به دلیل پاسخ متفاوت کودکان به داروهایی که بر سیستم عصبی مرکزی اثر می گذارند، درمان باید با کمترین دوز شروع شود و در صورت لزوم افزایش یابد. از آنجایی که تجربه بالینی کلردیازپوکساید در کودکان زیر ۶ سال محدود است، استفاده در این گروه سنی توصیه نمی شود. کودکان پرخاشگر یا بیش فعال باید از نظر واکنش های متناقض به کلردیازپوکساید تحت نظر باشند.

  کلردیازپوکساید در بارداری

  در چندین مطالعه، افزایش خطر ناهنجاری های مادرزادی مرتبط با استفاده از آرام بخش های جزئی (کلردیازپوکساید، دیازپام و مپروبامات) در سه ماهه اول بارداری ذکر شده است. از آنجایی که استفاده از این داروها به ندرت یک موضوع فوری است، تقریباً همیشه باید از مصرف آنها در این دوره اجتناب شود. این احتمال که یک زن ممکن است در زمان شروع درمان باردار باشد باید در نظر گرفته شود. به بیماران باید توصیه شود که اگر در طول درمان باردار شدند یا قصد باردار شدن داشتند باید با پزشک خود در مورد قطع للوکساید صحبت کنند.

  کلردیازپوکساید در شیردهی

  اطلاعاتی در مورد استفاده از کلردیازپوکساید در شیردهی در دسترس نیست. از آنجایی که دارو و متابولیت ها می توانند در شیرخواری که با شیر مادر تغذیه می شوند تجمع پیدا کنند، ممکن است داروهای جایگزین به ویژه در هنگام شیر دادن به نوزاد تازه متولد شده یا نوزاد نارس. ترجیح داده شود.

  ۱۰ روش طبیعی برای کاهش اضطراب در زندگی

  نگهداری کلردیازپوکساید

  دارو را در ظرف دربسته در دمای اتاق، دور از حرارت، رطوبت، یخ زدگی و نور مستقیم نگهداری کنید. قرص کلردیازپوکساید را دور از دسترس اطفال نگه دارید. داروهای تاریخ گذشته یا داروهایی که دیگر مورد نیاز نیستند را نگه ندارید.

  نام های تجاری کلردیازپوکساید

  • للوکساید
  • پوکساکیم

  سوالات متداول

  در اینجا به برخی سوالات رایج در مورد کلرودیازپوکساید می پردازیم.

  کلردیازپوکساید ۵ برای چیست؟

  کلردیازپوکساید ۵ مانند سایر دوزها یک بنزودیازپین طولانی اثر است و یک داروی مورد تایید FDA برای بزرگسالان دارای اضطراب خفیف تا شدید می باشد که برای اضطراب قبل از عمل و ترک الکل نیز کاربرد دارد. قرص کلردیازپوکساید همچنین برای کودکان بالای شش سال با اضطراب تایید FDA گرفته است.

  کلردیازپوکساید یا کلونازپام؟

  کلردیازپوکساید و کلونازپام بنزودیازپین هایی هستند که برای درمان اختلالات اضطرابی استفاده می شوند. کلرودیازپوکساید در کوتاه مدت به علائم اضطراب کمک می کند. همچنین می تواند از علائم ترک الکل مانند تشنج جلوگیری کند. کلونازپام دارویی است که برای درمان تشنج و حملات پانیک تجویز می شود. این فقط برای درمان کوتاه مدت در نظر گرفته شده است. استفاده از کلردیازپوکساید با کلونازپام ممکن است عوارض جانبی مانند سرگیجه، خواب آلودگی، گیجی و مشکل در تمرکز را افزایش دهد.

  کلردیازپوکساید یا پروپرانول؟

  طبق منابع ترکیب پروپرانولول و کلردیازپوکساید در مجموع بهترین عملکرد را در کاهش قابل توجه آریتمی ها و کمترین شکست های درمانی داشت. البته باید توجه داشت پروپرانولول و کلردیازپوکساید ممکن است اثرات زیادی در کاهش فشار خون شما داشته باشند. ممکن است سردرد، سرگیجه، سبکی سر، غش یا تغییر در نبض یا ضربان قلب را تجربه کنید.

  کلردیازپوکساید چاق کننده است؟

  در حالت کلی کلردیازپوکساید چاق کننده نیست اما به علت خاصیت آرام بخش بودن بنزودیازپین ها می تواند در برخی افراد منجر به افزایش وزن شود.

  کلردیازپوکساید بهتره یا فلوکستین؟

  موارد مصرف این دو دارو متفاوت است، فلوکستین بیشتر برای افسردگی تجویز می شود در حالی که کلرودیازپوکساید قالبا برای اضطراب و اثرات آرام بخش آن توصیه می شود.

  کلردیازپوکساید بهتر است یا آلپرازولام؟

  سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) کلردیازپوکساید را برای درمان علائم ترک الکل، ترس قبل از عمل و اضطراب رایج تایید کرده است. زاناکس یا آلپرازولام یک داروی مورد تایید FDA برای درمان حملات پانیک و اضطراب است. برای درمان علائم ترک از سایر داروهای افسردگی ایده آل نیست و برای حملات پانیک حاد بهتر است. اگر در حال مبارزه با حملات پانیک حاد هستید، آلپرازولام گزینه بهتری خواهد بود. اگر به بنزوهایی با اثر طولانی تر نیاز دارید، کلرودیازپوکساید گزینه بهتری خواهد بود.

  منابع: drugs, webmd, mayoclinic

  پرسش و پاسخ

  پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

  قادريان آذر ۹, ۱۴۰۲ - ۱:۵۸ ب٫ظ

  سلام مادر من سالهاست كه از داروي كلونازپام براي خواب استفاده ميكنند. مبتلا به ميگرن هستند، و براي مواقع سردرد استامينوفن استفاده ميكنند. به علت بيماري زمينه اي، در حال مصرف كورتون و آزاتيوپورين به مدت حدود بيست سال هستند. داروي اس سيتالوپرام هم استفاده ميكنند. علاوه بر اين اخيرا به علت مشاهده فشار خونهايي بالاتر از قبل تصميم به مصرف داروي ضد فشار پس از بررسي ميزان فشار ايشان هستيم. مهم ترين مشكلي كه در حال حاضر از آن رنج ميبرند وسواس عملي و فكري بسيار شديد، واكنش ترس بيش از حد به صداهاي ناگهاني اطراف دارند و وسواس ايشان را بسيار بي قرار كرده. سوالم اين است كه با توجه به مصرف داروهايي كه ذكر شد، آيا امكان مصرف فلووكسامين براي درمان وسواس ايشان وجود دارد و تداخلي با ساير داروهايشان ندارد؟ و اگر به جاي كلونازپام كه سالهاس استفاده ميكنند كلرديازپركسايد را جايگزين كنيم آيا تداخلي با بقيه ندارد؟

  پاسخ
  تیم محتوای پزشک خوب آذر ۱۱, ۱۴۰۲ - ۴:۰۲ ب٫ظ

  سلام و درود، برای تغییر دوز یا نوع دارو حتما می بایست با روانپزشک مشورت کنید، مصرف کلردیازپوکساید با کلونازپام در شرایطی متفاوت است و نباید بدون مشورت جایگزین شود. همچنین مصرف فلووکسامین در کنار سایر داروهای مصرفی ایشان می بایست با تجویز پزشک وتنظیم دوز باشد.

  پاسخ
  خاتمی آبان ۲۴, ۱۴۰۲ - ۱:۲۵ ب٫ظ

  من متاسفانه قرص کلردیازپوکساید رو با قرص کلداکس خوردم مثل اینکه تداخل دارویی ایجاد شده دچار سرگیجه ی شدید شدم برای خنثی کردن ودرمانش چکار باید بکنم ممنون میشم راهنمائیم کنید

  پاسخ
  تیم محتوای پزشک خوب آبان ۲۶, ۱۴۰۲ - ۶:۴۸ ب٫ظ

  سلام و درود، حتما قبل از مصرف هر داروی جدید؛ داروهای قبلی که مصرف می کنید را به پزشک اطلاع دهید. ممکن است اثرات آرامبخش این دارو تشدید شده باشد. قبل از قطع یا کاهش دوز هرکدام از داروها با پزشک خود مشورت کنید چراکه قطع ناگهانی پوکساید می تواند عوارض ایجاد کند.

  پاسخ
  میثم آبان ۱۹, ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۱ ب٫ظ

  سلام.وقت بخیر.
  دکتر برام داروی بوسپیرون و کلردیازپوکساید تجویز کرده. هرکدوم روزانه ۱ عدد. بنظرتون بوسپیرون را روز استفاده کنم بهتره یا شب؟

  پاسخ
  تیم محتوای پزشک خوب آبان ۱۹, ۱۴۰۲ - ۱:۲۹ ب٫ظ

  سلام و وقت بخیر، برخی از افراد ممکن است متوجه شوند که مصرف بوسپیرون یک ساعت قبل از خواب می تواند به مدیریت خواب آلودگی در طول روز کمک کند.

  پاسخ
  2m مهر ۲۱, ۱۴۰۲ - ۹:۵۱ ق٫ظ

  مصرف همزمان لل کساید با قرص اورژانسی مانعی ندارد؟

  پاسخ
  تیم محتوای پزشک خوب مهر ۲۲, ۱۴۰۲ - ۱۲:۲۳ ب٫ظ

  سلام و درود، برخی داروهای ضد بارداری می توانند متابولیسم پوکساید یا للوکساید را افزایش دهند، در این خصوص با یک پزشک یا داروساز مشورت کنید.

  پاسخ
  هدیه مهر ۱۲, ۱۴۰۲ - ۱:۴۰ ب٫ظ

  سلام
  آیا بعد از مصرف پوکساید میشه از قرص میگرکسترا استفاده کرد؟ با هم تداخل ندارن؟

  پاسخ
  تیم محتوای پزشک خوب مهر ۱۲, ۱۴۰۲ - ۸:۴۸ ب٫ظ

  سلام و وقت بخیر، توصیه می کنیم پزشکتون رو حتما در جریان داروهای مصرفیتون بگذارید. هر دو این داروها ضعیف کننده سیستم عصبی مرکزی هستند و اثرات آرامبخشی دارند. تداخل این دو می تواند به دوز مصرف نیز بستگی داشته باشد بنابراین با یک پزشک برای جزئیات بیشتر مشورت کنید.

  پاسخ
  . مهر ۱۰, ۱۴۰۲ - ۷:۵۰ ب٫ظ

  سلام وقت بخیر
  یدونه پوکساید ۱۰ و دو تا الپرازولام همزمان چه عوارضی میتونه داشته باشه؟

  پاسخ
  تیم محتوای پزشک خوب مهر ۱۲, ۱۴۰۲ - ۸:۵۰ ب٫ظ

  به علت خاصیت آرامبخشی هر دو این داروها ممکن است برخی عوارض تشدید شوند اما اگر پزشک آنها را تجویز کرده است حتما دوز های صحیح تجویز شده و طبق دستور پزشک مصرف کنید.

  پاسخ
  علی مهر ۴, ۱۴۰۲ - ۰:۰۶ ق٫ظ

  چند ساعت بعد از مصرف الکل می‌توان قرص کلرودیازپوکساید ۵ خورد؟

  پاسخ
  تیم محتوای پزشک خوب مهر ۴, ۱۴۰۲ - ۱:۳۵ ب٫ظ

  سلام و درود، این دارو یک داروی دارای اثر طولانیست و مصرف آن؛ زمانی که تحت درمان با این دارو هستید با الکل (قبل یا بعد آن) اصلا توصیه نمیشه.

  پاسخ
  ناشناس شهریور ۱۱, ۱۴۰۲ - ۴:۰۲ ق٫ظ

  من ۸۴ سالمه از گذشته دور حالت افسردگی داشتم هر روز بدتر میشود متخصصین زیادی مراجعه کردم به علت ناسازگاری با داروهای مختلف حتی با دوز کم مرا ناراحت خصوصا خوابهای اشفته میکرد اخرین دکتر متخصص در سالمندان بود تمام موارد را شرع دادم گفت طاقت بیاور برایم در صبح یک کپسول فلوکستین و در شب برای خواب پوکساکیم ۵ تجویز کردند که من نصف گاهی یک چهارم انرا مصرف میکردم بعد از چهار روز چنان روزگارم سیاه شد که برای همیشه از خیر دکتر گذشتم ولی حالم به شدت خرابه حال نا باورانه در شب یک چهارم قرص پوکساکیم ۵ را میخورم چند ساعتی به خواب میرم ولی نه راحت ولی این افسردگی حاد طوری سخته که حاضر نیستم روز مصرف کنم باور کنید بیزارم از شب چه کار کنم

  پاسخ
  تیم محتوای پزشک خوب شهریور ۱۱, ۱۴۰۲ - ۶:۴۲ ب٫ظ

  سلام همراه گرامی، از تجربه سختی که داشتید متاسفیم. برای تشخیص دقیق مشکل چون باید همه موارد از جمله سایر بیماریها و داروهای مصرفی، سابقه مشکل فعلی و.م.. بررسی شوند؛ نمی توان نظر تخصصی داد و می بایست به یک روانپزشک خوب مراجعه کنید تا مشخص شود مسئله افسردگیست یا چیز دیگر. اما در حالت کلی علائم داروها معمولا بعد از گذشت چند هفته کاهش می یابند و بهتر هست اجازه دهید اثرات دارو کامل مشخص شود.

  پاسخ
  ناشناس شهریور ۹, ۱۴۰۲ - ۱۲:۲۰ ب٫ظ

  سلام من قرص دروسبلا مصرف میکنم امروز چون معده درد عصبی داشتم دکتر بهم لانزو،سوپرمیت باریج ،پراپرانول ۱۰،کلردیاسپوکساید ۵داده میخوام بدونم اینا با دروسبلا تداخل نداره؟

  پاسخ
  تیم محتوای پزشک خوب شهریور ۹, ۱۴۰۲ - ۱۲:۴۴ ب٫ظ

  سلام و درود، تا کنون تداخلی بین داروهای ضد بارداری از جمله دروسبلا و قرص های ضد اضطراب مانند پوکساید پیدا نشده؛ اما حتما پزشک رو در جریان سایر داروهای مصرفیتون بگذارید.

  پاسخ
  ناشناس شهریور ۱۹, ۱۴۰۲ - ۲:۲۹ ق٫ظ

  سلام خانم دکتر آیا مصرف ۴۰ عدد کلر دیازپوکساید ۵ و ۲۰ قرص فلوکسیدین ۵ و ۲۰ قرص الپروزولام ۵ به طور همزمان باعث مرگ می‌شود؟

  پاسخ
  تیم محتوای پزشک خوب شهریور ۱۹, ۱۴۰۲ - ۱۲:۲۶ ب٫ظ

  سلام و درود این داروها معمولا برای اضطراب و افسردگی تجویز می شوند و تحت نظر پزشک عوارض آن کنترل شده خواهد بود.

  پاسخ
  محمدرضا مرداد ۲۸, ۱۴۰۲ - ۹:۵۴ ب٫ظ

  این قرص برای اسم ضرری دارد وبهترین قرص برای استرس
  که برای اسم ضرری نداشته باشه چست
  با تشکر فراوان

  پاسخ
  تیم محتوای پزشک خوب مرداد ۲۹, ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۷ ق٫ظ

  سلام و درود، اگر این دارو رو مصرف کردید و دچار مشکل شدید برای دریافت داروی دیگر می بایست حتما با متخصص مشورت کنید چرا که نوع و دوز دارو با توجه به فاکتورهای مختلفی مثل سن، بیماری های زمینه ای، سایر داروهای مصرفی و مسئله ای که الان دارید تعیین میشه.

  پاسخ
  مینا مرداد ۲۷, ۱۴۰۲ - ۹:۳۱ ق٫ظ

  سلام میشه این قزص برای درمان علایم pms استفاده کرد؟

  پاسخ
  تیم محتوای پزشک خوب مرداد ۲۷, ۱۴۰۲ - ۳:۵۴ ب٫ظ

  سلام و وقت بخیر، اگر پزشک این دارو را برایتان تجویز کرده به مصرف ادامه دهید.معمولا برای سندرم پیش از قاعدگی یا pms مهار کننده های انتخابی سروتونین مثل فلوکستین، سرترالین، سیتالوپرام و… بیشتر تجویز می شوند.

  پاسخ
  محمد تقی نجفی مرداد ۲۳, ۱۴۰۲ - ۱:۰۸ ب٫ظ

  بسیار سودمند بود
  ضمنا مصرف این دارو برای کم شدن داغی گوش مفید هست یا نه؟؟؟؟

  پاسخ
  تیم محتوای پزشک خوب مرداد ۲۴, ۱۴۰۲ - ۱:۲۴ ب٫ظ

  سلام ممنون از شما، داغی گوش ممکن هست علل مختلفی داشته باشه. داخل موارد مصرف این دارو داغی گوش ذکر نشده اما بنا به علت اصلی این مسئله، ممکن هست در صورت نیاز پزشک این دارو را برای اثرات آرام بخش ان تجویز کنند.

  پاسخ
  ناشناس مرداد ۱۸, ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۷ ب٫ظ

  سلام ببخشید قرص کلردیازپوکساید ده با نورتریپتیلین ده با دلوکسیتین تداخل دارند؟ تازه دو روز هست شروع کردم به خوردن.

  پاسخ
  تیم محتوای پزشک خوب مرداد ۱۹, ۱۴۰۲ - ۸:۰۷ ب٫ظ

  سلام و وقت بخیر اگر پزشک این داروها را تجویز کرده مشکلی نیست و مطابق نسخه ایشون مصرف کنید و در غیر این صورت با یک پزشک یا داروساز مشورت کنید.

  پاسخ
  الهه امامی مرداد ۱۷, ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۱ ق٫ظ

  سلام وقتتان بخیر
  من حدود ۱۰ سال هست که روزانه ۲۰ میلی گرم کلر دیازپوکساید مصرف میکنم از دو هفته پیش دارو را قطع کردم الان با اضطراب شدید تعریق زیاد و عدم تشخیص طعم و بی حسی در انگشتان پای چپ مواحه شدم باید چه کار کنم ؟لطف راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  تیم محتوای پزشک خوب مرداد ۱۷, ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۳ ب٫ظ

  سلام وقت بخیر، با توجه به مدت زمان طولانی که از این دارو استفاده می کردید، بهتر هست دارو به صورت تدریجی و با کاهش دوز تحت نظر پزشک انجام بشه. پیشنهاد ما این هست که در صورت ادامه دار شدن عوارض ترک دارو، به پزشک مراجعه کنید تا دارو رو تدریجا کاهش بدن یا جایگزین کنند.

  پاسخ
  Mmm مرداد ۹, ۱۴۰۲ - ۴:۱۶ ب٫ظ

  سلام کلردیازپوکساید با ترامادول تداخل داره؟

  پاسخ
  تیم محتوای پزشک خوب مرداد ۱۰, ۱۴۰۲ - ۱۲:۲۶ ب٫ظ

  سلام و وقت بخیر، استفاده از داروهای مسکن و ضد درد مثل ترامادول همراه با سایر داروهایی که باعث کاهش عملکرد سیستم عصبی مرکزی می شوند مانند کلردیازپوکساید، می تواند منجر به عوارض جانبی جدی از جمله ناراحتی تنفسی، کما و حتی مرگ شود. در صورت داشتن هرگونه سوال یا نگرانی با پزشک خود صحبت کنید.

  پاسخ
  رضا مرداد ۶, ۱۴۰۲ - ۷:۱۶ ب٫ظ

  با درود ،

  بنده بعد ۴ سال اضطراب عجیبی گرفتم ، که بخاطر سناریوسازی و افکار منفی بافی و اضطرابی ( اضطراب از مورد پرخاش ، توهین و نزاع قرار گرفتن ) ( البته بفرض در واقعیت اگر مورد تهدید یا با چنین موارد فوق که عرض کردم ترس و اضطراب نمی گیرم ) ولی نمیدانم چرا ذهن ناخودآگاهم آنقدر حساس شده ، حتی برای اتفاق های روزمره و پیش پا افتاده و بی ربط سناریو سازی می کند ، خیلی برایم عجیب است!!!

  ۴ سال ( سال ۱۳۹۸ ) پیش دکتر قلب برایم ( درست خاطرم نیست یک ورق یا ۲ ورق ) کلونازپام تجویز کرد که یادم هست یک هفته یعنی ۶ یا ۷ شب مصرف کردم و به حالت عادی برگشتم .

  وقتی با همان حالات اضطراب رو گرفتم ( البته احساس می کنم مقاومت تر شدم و روش های CBT هم انجام میدادم و بی تاثیر نبوده ، ولی وقتی این اضطراب برگشت ( یکهفته ای می شود ) ۴ شب کلونازپام ( با توجه به نسخه ۴ سال پیش دکتر قلب مادرم ) ولی تصمیم گرفتم که بدون دارو به سراغ حل این مسئله بروم ، ولی احساس می کنم ( ذهن ناخودآگاهم ) حساس شده است!!!

  حملات ( اضطرابیم ) خیلی شدید نیست و قابل تحمل است ، البته مثل ۴ سال پیش است یا من مقاوم شده ام ، نمیدانم ؟!

  • بنظر شما مصرف کلونازپام رو شروع کنم ؟

  • وابسته نشوم ؟

  پاسخ
  تیم محتوای پزشک خوب مرداد ۷, ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۱ ق٫ظ

  سلام و درود، همراه گرامی توجه به یک نکته ضروریست، دارو ممکن هست نیاز به تغییر یا کاهش/افزایش دوز داشته باشه، برای همین نمی توان طبق نسخه های قبلی همان را مصرف کرد و نیاز به مراجعه مجدد به روانپزشک هست.

  پاسخ
  محمد مرداد ۳, ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۰ ق٫ظ

  سلام وقت بخیر.من مدتی است قرص لیبراکیم مصرف میکنم دیروزدکترگفت این دارومدت زمان طولانی مغزروکوچیک میکنه خواستم بدونم صحت داره این جمله

  پاسخ
  تیم محتوای پزشک خوب مرداد ۳, ۱۴۰۲ - ۹:۱۴ ب٫ظ

  سلام وقت شما هم بخیر، درمان طولانی‌مدت با بنزودیازپین‌ها می تواند اختلالات محدودی در حوزه شناخت مانند توانایی دیداری-فضایی، سرعت پردازش و یادگیری ایجاد کند اما طبق تحقیقات تاثیری بر اندازه مغز ندارد.

  پاسخ
  ناشناس مرداد ۳, ۱۴۰۲ - ۳:۱۴ ق٫ظ

  سلام وقتتون بخیر
  آیا قرص پکساید با قرص بتاسرک تداخل داروبی دارد؟

  پاسخ
  تیم محتوای پزشک خوب مرداد ۳, ۱۴۰۲ - ۹:۰۰ ب٫ظ

  سلام همراه گرامی، این دارو در لیست تداخلات قرص پوکساید ذکر نشده اما این لزوما به معنای عدم تداخل قطعی نیست، توصیه میکنیم ابتدا با پزشک صحبت کنید و متخصص رو در جریان تمام داروهای مصرفی تون بگذارید.

  پاسخ
  محمد مرداد ۲, ۱۴۰۲ - ۹:۱۷ ب٫ظ

  سلام خانم دکتر وقت شما بخیر
  چند روز طول میکشه قرص هالوپریدول نیم کاملا از بدن خارج شه
  تشکر

  پاسخ
  تیم محتوای پزشک خوب مرداد ۳, ۱۴۰۲ - ۹:۴۹ ب٫ظ

  سلام وقت بخیر، دفع هالوپریدول صفراوی است یعنی دارو از طریق مدفوع و ادرار از بدن خارج می شود. نیمه عمر برای آمپول وریدی بین ۱۴ تا ۲۶ ساعت، برای آمپول هالوپریدول داخل عضلانی ۲۱ ساعت و برای قرص بین ۱۴ تا ۳۷ ساعت است. نیمه عمر دارو زمانی است که طول می کشد تا مقدار ماده فعال دارو در بدن شما به نصف کاهش یابد.

  پاسخ
  ناشناس تیر ۲۵, ۱۴۰۲ - ۰:۰۳ ق٫ظ

  سلام وقتتون بخیر
  بعد چه تایمی میتونم مسکن استفاده کنم

  پاسخ
  تیم محتوای پزشک خوب تیر ۲۵, ۱۴۰۲ - ۱۲:۴۵ ب٫ظ

  سلام وقت شما هم بخیر، قرص کلردیازپوکساید به علت اثرات آرام بخشی که داره ممکن هست با برخی مسکن ها تداخل دارویی داشته باشه. برای همین نوع مسکن برای پاسخ به شما مهم هست

  پاسخ
  سما تیر ۲۴, ۱۴۰۲ - ۱:۳۹ ب٫ظ

  سلام وقت بخیر
  من سخنرانی دارم، و خیلی استرس و اضطراب شدید دارم، میتونم شب قبل از سخنرانی قرص کلردیازپوکساید مصرف کنم؟

  پاسخ
  تیم محتوای پزشک خوب تیر ۲۵, ۱۴۰۲ - ۱۲:۴۴ ب٫ظ

  سلام همراه گرامی، کلردیازپوکساید در موردی که فرمودید تجویز میشه اما حتما باید سایر داروهای مصرفی، بیماری های زمینه ای، شرایط شما و… توسط پزشک بررسی بشه و بعد دارو تجویز بشه. لذا توصیه ما این هست که اگر قصد مصرف دارویی رو دارید با متخصص مشورت کنید.

  پاسخ
  ناشناس تیر ۹, ۱۴۰۲ - ۴:۵۲ ب٫ظ

  دخترم موقع امتحان اظطراب شدید می‌گیرد قبل از امتحان میتوانم قرص للوکساید به او بدهم

  پاسخ
  یاسمن اکبرزاده تیر ۱۰, ۱۴۰۲ - ۰:۲۲ ق٫ظ

  سلام همراه گرامی، این دارو برای موردی که گفتید مصرف داشته باشه اما دوز و بازه مصرف باید توسط پزشک مشخص بشه

  پاسخ
  هانی تیر ۶, ۱۴۰۲ - ۲:۲۵ ب٫ظ

  سلام وقتتون بخیر. من مبتلا به کمخونی هستم میخوام شربت گیاهی بلاتونیک مصرف کنم خواستم بدونم با کلردیاز پوکساید و اس سیتالوپرام که مصرف میکنم تداخل داره؟

  پاسخ
  یاسمن اکبرزاده تیر ۵, ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۷ ق٫ظ

  سلام همراه گرامی، این دارو برای ترک الکل تایید رسمی داره و برای عوارض بعد ترک مخدر می بایست با پزشک مشورت کنید. توجه به این نکته ضروریست که خود قرص کلردیازپوکساید قابلیت ایجاد وابستگی رو داره

  پاسخ
  ناشناس خرداد ۲۵, ۱۴۰۲ - ۴:۲۷ ب٫ظ

  من به خاطر درد عصبی پا و بی خوابی یک چهارم از قرص رو مصرف کردم اما حس بی حسی تو دست و پا و گیجی کردم، این قرص دفع میشه یا میشه عارضش رو از بین برد؟

  پاسخ
  یاسمن اکبرزاده خرداد ۲۶, ۱۴۰۲ - ۴:۲۸ ب٫ظ

  سلام و وقت بخیر، قرص کلردیازپوکساید بین ۱ الی ۶ روز از بدن دفع میشود

  پاسخ
  ناشناس تیر ۲۵, ۱۴۰۲ - ۱:۲۷ ب٫ظ

  بعد از یک ماه قطع کنیم چقد طول میکشه عارضه اش از بدن خارج بشه ؟؟من بعد از ۱۵ روز خوردن قرص کلرویازپوکساید ۱۰ دوباره عادت ماهیانه شدم ایا طبیعیه ؟؟؟

  پاسخ
  تیم محتوای پزشک خوب تیر ۲۶, ۱۴۰۲ - ۴:۳۸ ب٫ظ

  سلام همراه گرامی، عوارض قرص کلردیازپوکساید می بایست تا مدتی که فرمودید کم کم کاهش یابد اما نحوه قطع این دارو اهمیت دارد و نباید ناگهانی قطع شود. قطع ناگهانی کلردیازپوکساید خود می تواند عوارض ایجاد کند.

  پاسخ
  ناشناس خرداد ۳, ۱۴۰۲ - ۸:۲۴ ب٫ظ

  این دارو برای ترک الکل استفاده می کنم، ممنون از اطلاعات جامع

  پاسخ

  دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب