انواع فوبیا و ترس | لیست کامل ترس های مختلف

توسط میترا سیفان
این مقاله توسط میترا سیفان تالیف شده است.
قبل از صحبت درباره انواع فوبیا بهتر است انواع ترس ها را بررسی کنیم. ترس ها، دو دسته اند:
 1. ترس های معمولی و طبیعی که وجودشان برای بقا ضروری است تا افراد بتوانند عکس العمل های لازم را به موقع انجام دهند و از خودشان در مقابل خطرهای مختلف محافظت کنند.
 2. ترس‌های غیرطبیعی یا فوبیا که نوعی ترس بیش از حد و غیرمنطقی از چیزهای خاص است و موجب اختلال در جریان عادی زندگی می‌شوند.
اگر به فوبیا مبتلا باشید، پس احتمالا ترس یا وحشت شدیدی را در زمان مواجهه با برخی موقعیت های خاص تجربه کرده‌اید. اما نگران نباشید، برای رفع ترس های شدید راه حل و روش های درمانی مفیدی وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.
فهرست مطالب
 • فوبیا چیست؟

  فوبیا یک ترس غیرطبیعی و شدید است. در صورتی که به یکی از انواع فوبیا مبتلا باشید، زمانی که با منبع ترس مواجه می‌شوید دچار ترس شدید یا حمله پنیک می‌شوید. این ترس ممکن است از یک مکان، موقعیت یا شیء خاص باشد. برخلاف اختلالات اضطرابی عمومی، فوبیا را می‌توان به یک موضوع خاص نسبت داد.

  شدت فوبیا می‌تواند از خفیف (کمی آزاردهنده) تا شدید (ناتوان کننده) باشد. افراد مبتلا به انواع فوبیا معمولاً خود متوجه هستند که ترسشان غیرمنطقی است؛‌اما قادر به کنترل آن نیستند. اینگونه ترس ها می‌توانند در روند کار، تحصیل و روابط فردی اختلال ایجاد کنند.

  آمارها نشان داده است که فوبیا یکی از شایع‌ترین بیماری های ذهنی در ایالات متحده آمریکا است. تخمین زده شده است که حدود ۸ درصد جوانان آمریکایی به این بیماری مبتلا هستند. همچنین زنان بیشتر از مردان در معرض ابتلا به فوبیا قرار دارند.

  علائم رایج فوبیا شامل حالت تهوع، لرزش، تپش قلب، احساس غیر واقعی بودن و احساس گرفتار شدن با منبع ترس است. موسسه روانپزشکی آمریکا (APA) سه نوع فوبیای مختلف را معرفی کرده است. انواع فوبیا عبارتند از:

  • فوبیای اجتماعی: فوبیای اجتماعی را اغلب با اختلال اضطراب اجتماعی مرتبط می‌دانند. این افراد از موقعیت‌های اجتماعی می‌ترسند و خود را منزوی می‌کنند. تعاملات ساده مثل سفارش غذا در رستوران یا پاسخ دادن به تلفن می‌تواند باعث حمله پنیک در این افراد شود.
  • برزن هراسی (آگوروفوبیا): ترس از مکان‌ها یا موقعیت‌هایی که نمی توانید از آن‌ها بیرون بروید. برزن هراسی یا بازارهراسی ترس از مکان‌های شلوغ یا گیر افتادن در مکانی خارج از خانه است. افراد مبتلا از قرار گرفتن در موقعیت‌های اجتماعی و گردهم آیی‌ها اجتناب می کنند.
  • فوبیاهای خاص (مثل فوبیای حشرات، ترس از حیوانات، فوبیای آمپول و …)

   

  علت انواع فوبیا چیست؟

  ژنتیک و عوامل محیطی می‌توانند باعث ایجاد فوبیا و ترس های غیر معقول شوند. کودکانی که یکی از بستگانشان دچار اختلال اضطرابی هستند بیش از سایرین در معرض خطر ابتلا به فوبیا هستند. اتفاقات استرس‌زا مثل تجربه نزدیک به غرق شدن در آب می‌توانند باعث به وجود آمدن فوبیا شوند.

  قرار گرفتن در فضاهای بسته و محدود، ارتفاع بالا، گزیدگی توسط حشرات یا حیوانات هم می تواند باعث ابتلا به فوبیا شود. افرادی که دچار مشکلات سلامتی دیگری هستند معمولاً فوبیا دارند. افراد بعد از تجربه ضربه مغزی، سوء مصرف مواد و افسردگی ممکن است به فوبیا دچار شوند.

  علائم انواع فوبیا چیست؟

  شایع‌ترین علامت فوبیا حمله پنیک است. علائم پنیک عبارتد از:

  • کوبش یا تپش قلب شدید
  • تنگی نفس
  • ناتوانی در صحبت کردن یا صحبت کردن سریع
  • خشکی دهان
  • ناراحتی معده
  • حالت تهوع
  • افزایش فشار خون
  • لرز و رعشه
  • درد قفسه سینه یا احساس تنگی در قفسه سینه
  • احساس خفگی
  • سرگیجه و سبکی سر
  • تعریق بیش از حد
  • دلهره

  انواع فوبیا و ترس ها

  انواع فوبیا و درمان آن

  چیزهای بسیار زیادی وجود دارد که مردم از آن بشدت می‌ترسند، اما در اینجا ده تا انواع فوبیای خاص و رایج را که بیشترین آمار را دارند آورده ایم:

  ترس نامعقول از شی یا موقعیت مشخص است كه در كاركرد شخص اختلال ايجاد ميكند . فوبیا ترس بیش از حد و طاقت فرسا است که منجر به اجتناب یا پریشانی شدید می شود. برخی از فوبیاها بر روی  ترس از یک شی خاص  متمرکز شده اند، در حالی که برخی دیگر پیچیده و به موقعیت ها یا شرایط مختلف مرتبط هستند.
  تفاوت های فرهنگی، می‌تواند عاملی تاثیر گذار در ابتلا به انواع فوبیا باشد. به عنوان مثال در مورد فوبیای حیوانات، در جوامع غربی ترس از عنکبوت شایع تر است، در حالی که در جوامع شرقی مانند ایران و هند ترس از سوسک بیشتر مشاهده می‌شود.

  ۱- فوبیای اجتماعی

  هراس‌های اجتماعی رایج ترین نوع فوبیا هستند. فوبیای اجتماعی یا ترس از صحبت کردن یا حاضر شدن در جمع، یکی از انواع اختلالات اضطرابی محسوب می‌شود و در طبقه بندی اضطرابی به آن، اختلال اضطراب اجتماعی نیز می‌گویند.

  بعضی از افراد تا حدی از قضاوت شدن شخصیت یا رفتارشان توسط دیگران هراس دارند که از تجربه موقعیت های خاصی مانند غذا خوردن و یا حرف زدن در مقابل دیگران و یا حرف زدن با تلفن نیز خودداری می‌کنند.

  آمارها نشان می‌دهند، این فوبیا بسیار شایع است و از هر ۲۰ نفر یک نفر هراس اجتماعی را تجربه می‌کند. ترس از صحبت کردن در میان جمعیت هم از جمله انواع فوبیای اجتماعی است. این افراد از صحبت کردن در مقابل جمعیت واهمه دارند و حتی فکر کردن به ان باعث بروز علائم جسمی در آن‌ها می‌شود.

  ۲- آگورافوبیا (Agoraphobia)

  ترس از فضاهای باز یا بازار هراسی نام دیگر آگورافوبیا است.

  این یک اختلال اضطراب جدی است. آگورافوبیا یعنی ترس از قرار گرفتن در شرایطی که فرار از آن موقعیت دشوار است.

  به عنوان مثال فرد از استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی، حضور در فضا های باز و اجتماعات و ایستادن در صف وحشت دارد. فرد به یک دوست و یا همراه نیاز دارد تا تنها نباشد. در موارد شدیدتر، اینگونه افراد حاضر نیستند حتی از منزل خارج شوند.

   

  ۳- ترس از پرواز (Pteromerhanophobia)

  با وجود اخبار رسانه ها در مورد بلایای هوایی و سقوط هواپیماها، قابل درک است که بسیاری از افراد ترس از سقوط هواپیما و در نتیجه ترس از پرواز را تجربه کنند.

  در برخی افراد، حتی تصور پا گذاشتن داخل کابین هواپیما می‌تواند اضطراب آور باشد. بسیاری از این افراد حتی قبل از پرواز، همواره وضعیت هوا را چک می‌کنند و با حملات عصبی و ترس‌هایی که در طول پرواز دارند، حتی مسافران کنار خودشان را هم تا حدی می‌ترسانند. برای غلبه به این ترس از پرواز هم راه‌هایی وجود دارد. البته از آنجایی که ترس از پرواز یک نوع مسئله روانی است، راه‌های غلبه به آن هم بیشتر، تکنیک‌هایی برای تسلط به اعصاب است.

  اما در واقع با وجود بیش از ۱۰۰,۰۰۰ پرواز روزانه در سراسر جهان، احتمال اصابت صاعقه و رعد و برق به شما بیشتر از مرگ در یک سقوط هواپیما است.

   

  ۴- ترس از حشرات (انتوموفوبیا)؛ فوبیای عنکبوت و سوسک

  حشرات کوچک هستند، می‌خزند و اغلب نیش می‌زنند. بنابراین قابل درک است که چرا بسیاری از افراد از حشراتی مثل سوسک و یا عنکبوت می‌ترسند. برای مبتلایان به فوبیای خاص، تصور دیدن حشرات و عنکبوت‌های غیر واقعی و یا حتی تصور ذهنی نیز باعث ترس و واکنش شدید می‌شود. در بعضی از افراد این علائم خفیف و در بعضی دیگر این علائم شدید است. مواجهه با عنکبوت یا حشرات باعث بروز علائم جسمانی و روانی ترس مانند بالا رفتن ضربان قلب و احساس دلهره شدید می‌شود.

   

  ۵- ترس از ارتفاع (آکروفوبیا) 

  برخی از مردم از ارتفاع زیاد می ترسند. برای این افراد تصور بودن در ارتفاعات نیز باعث ایجاد اضطراب می‌شود و علائمی به صورت شناختی، حسی و جسمانی بروز می‌یابند. در مواردی حتی استفاده از پله برقی در مراکز خرید به افراد حس سرگیجه می‌دهد.

  برای برخی دیگر، قرار گرفتن در بلندی، حتی طبقات بالای ساختمان و رفتن بر روی نردبان میتواند احساس وحشت و سرگیجه کند و باعث شود شخص هراس و اضطراب بسیار زیادی را متحمل شود.

  ۶- ترس از فضاهای محصور و بسته (کلاستروفوبیا)؛ ترس از آسانسور

  افراد مبتلا به این نوع فوبیا می‌گویند که می‌ترسند در محیط های بسته گرفتار شوند و احساس می‌کنند دیوارها روی آنها بسته می‌شوند و راه فراری باقی نمی‌ماند. ترس از اتاق های بدون پنجره، آسانسور، هواپیما و در برخی موارد حتی پوشیدن لباسی با یقۀ بسته سبب اضطراب فرد مبتلا به کلاستروفوبیا می‌شود.

  بعضی اوقات ترس از پرواز در واقع بیشتر با ترس از فضاهای محصور و بسته مرتبط است.

   

  ۷- ترس از مارها (افییدوفوبیا) 

  ترس از مار به نوعی ترس شدید و غیرمنطقی از هر نوع مار گفته می‌شود. فرد مبتلا به فوبیا در مواجهه با منبع ترس خود، واکنش‌های شدید نشان می‌دهد. در این نوع فوبیا، فرد حتی با دیدن عکس و نقاشی مار و یا تصور کردن آن در ذهن خود دچار اضطراب و استرس می‌شود. ممکن است از موقعیت ترس‌آور فرار کند و یا علائم و نشانه‌های فیزیکی مانند تپش قلب، شوکه شدن و خشک شدن بدن، تعریق و لرزش بدن در او بروز پیدا کنند.

  نکته جالب در مورد مارها این است که اگر آنها را تنها بگذارید آنها شما را تنها خواهند گذاشت.

  ۸- ترس از سگ (سینوفوبیا)

  ترس از سگ ها به ویژه در بین کودکان یک هراس شایع است.

  فرد مبتلا، ترس شدید، افراطی و مداوم از سگ دارد. برای این افراد تصور دیدن سگ‌های غیرواقعی و یا حتی تصور ذهنی نیز باعث ترس و واکنش شدید می‌شود.

  ۹- ترس از طوفان (لیلاپسفوبیا)

  ترس از گردباد و طوفان، می تواند به عنوان شکل شدید ترس از رعد و برق باشد. بسیاری از افراد مبتلا به فوبیای طوفان، به دنبال حفاظت از طوفان و پناهگاه هستند.

  به عنوان مثال، فرد ممکن است از ترس زیاد زیر تخت پنهان شود. به زیرزمین، داخل حمام و یا حتی یک کمد پناه ببرد. یا پرده ها را بسته و تلاش کند تا صدای طوفان را مسدود کند.

   ۱۰-  ترس از سوزن (تریپانوفوبیا)؛ فوبیای آمپول

  یک قطعه نوک تیز فلزی که در بازوی شما گیر کرده است، همیشه یک فکر ناخوشایند است و بسیاری از افراد نسبت به سوزن ها ترس جدی دارند. بنابراین از آمپول زدن هم میترسند و درمواردی حتی از مراجعه به پزشک خودداری می‌کنند زیرا دیدن پزشک هم یادآور خاطرات تلخ آمپول های کودکی است.

  ۱۱- ترس از خون

  فوبیای خون باعث می‌شود افراد از جراحت و خون بترسند. فردی که دچار هموفوبیا یا فوبیای خون است در مواجهه با خون خود یا فرد دیگر ممکن است از حال برود.

  ۱۲- ترس از تاریکی

  ترس از شب یا تاریکی اغلب به علت ترس‌های دوران کودکی شکل می‌گیرد. زمانی که این ترس‌ها از کودکی تا دوران بزرگسالی ادامه پیدا کنند به آن فوبیا گفته می‌شود.

  ۱۳- ترس از دندانپزشک

  ترس از دندانپزشکی و عمل‌های دندانسازی هم می‌تواند تبدیل به فوبیا شود. این فوبیا معمولاً بعد از یک تجربه ناخوشایند در مطب دندانپزشکی ایجاد می‌شود. در صورتی که این فوبیا منجر به اجتناب از درمان دندان‌های خراب شود می تواند برای سلامتی فرد خطرناک باشد.

  علائم فیزیکی و جسمانی فوبیاها و هراس‌ها چیست؟

  فرد مبتلا به فوبیا علائم و نشانه‌های زیر را تجربه می‌کند. این علائم در میان بسیاری از انواع فوبیا مشترک هستند:

  • احساس اضطراب غیر قابل کنترل در مواجه با منبع ترس
  • احساس دوری کردن از منبع ترس به هر قیمتی
  • ناتوانی از عملکرد صحیح در هنگام مواجه با عوامل تحریک کننده
  • آگاه بودن به اینکه ترس غیر معمول و اغراق شده بوده و ترکیبی از ناتوانی کنترل احساسات است.

  فرد هنگام مواجه با چیزی که منجر به فوبیای او می‌شود، اضطراب شدید و احساس وحشت فزآینده‌ای را تجربه خواهد کرد. اثرات فیزیکی این احساسات شامل:

  • تعریق زیاد
  • تنفس غیر طبیعی
  • ضربان قلب بالا
  • لرزش
  • تب و لرز
  • احساس خفگی
  • درد سینه و احساس گرفتگی در سینه
  • حس پرواز پروانه ها در شکم (حسی جسمی در انسان است که حس شلوغی در معده است و ناشی از افت جریان خون به این عضو می‌باشد. این اتفاق نتیجه ترشح آدرنالین در یک پاسخ جنگ یا گریز است که به افزایش ضربان قلب و فشار خون می‌انجامد و در نتیجه باعث ارسال شدن خون بیشتر به ماهیچه‌ها می‌شود)
  • احساس سوزن سوزن شدن دست و پا
  • خشکی دهان
  • گیجی و توهم
  • تهوع
  • سرگیجه
  • سردرد

  درمان انواع فوبیا و ترس‌های شدید

  بسیاری از افراد برای درمان فوبیای خود هیچ اقدامی نمی‌کنند. اگر مبتلا به هریک از فوبیاهای بالا هستید، شاید با خود فکر کنید ترس من هر چقدر هم شدید باشد نیازی به درمان ندارد. زیرا فوبیا برای من مشکل حادی ایجاد نمی‌کند. اما در پاسخ به سوالات زیر با خودتان صادق باشید!

  •  فوبیا در شما مانع انجام چه کاری‌هایی می‌شود؟
  • تا به حال برای مواجه نشدن با موضوع فوبیا چقدر وقت و انرژی صرف کرده‌اید؟
  • در زمان‌های مواجهه با موضوع فوبیک چقدر علائم استرس و اضطراب را تجربه می‌کنید؟
  • تا بحال چقدر موقعیت های رشد و پیشرفت را بخاطر ترس از دست داده‌اید؟

  در مقاله پرطرفدار قبلی توضیح دادیم که با ترس های شدید و غیرمعقول خود چه کنیم! اما در اینجا نیز به مرور درمان های اصلی انواع فوبیا می‌پردازیم:

  لیست انواع ترس ها

  در انتهای این مقاله لیست فوبیاهای مختلف را آورده‌ایم. وقتی این لیست را بررسی کنید متوجه می‌شوید که فوبیاهای رایج در چهار دسته کلی زیر قرار دارند:

  • ترس از محیط طبیعی
  • ترس‌های مرتبط با حیوانات
  • ترس‌های مرتبط با بیماری‌ها و مسائل پزشکی
  • ترس‌های مرتبط با موقعیت‌های خاص

   

  A

  • Achluophobia – ترس از تاریکی
  • Acrophobia – ترس از ارتفاعات
  • Aerophobia – ترس از پرواز
  • Algophobia – ترس از درد
  • Agoraphobia – ترس از فضاهای باز یا جمعیت
  • Aichmophobia – ترس از آمپول یا ترس از اجسام تیز
  • Amaxophobia – ترس از رانندگی
  • Androphobia – ترس از مردان
  • Anginophobia – ترس از آنژین یا خفگی
  • Anthrophobia – ترس از گل‌ها
  • Anthropophobia – ترس از آدم‌ها یا جامعه
  • Aphenphosmphobia – ترس از لمس شدن
  • Arachibutyrophobia – ترس از کره بادام زمینی
  • Arachnophobia – ترس از عنکبوت
  • Arithmophobia – ترس از اعداد
  • Astraphobia – ترس از رعد و برق و طوفان
  • Ataxophobia – ترس از بی نظمی
  • Atelophobia – ترس از کامل نبودن
  • Atychiphobia -ترس از شکست
  • Automatonophobia – ترس از مجسمه‌های شبه انسان
  • Autophobia -ترس از تنهایی

   

  B

  • Bacteriophobia – ترس از باکتری‌ها
  • Barophobia – ترس از جاذبه
  • Bathmophobia – ترس از پله‌ها یا سطح شیبدار
  • Batrachophobia – ترس از دوزیستان
  • Belonephobia – ترس از میخ و سوزن
  • Bibliophobia – ترس از کتاب‌ها
  • Botanophobia – ترس از گیاهان

   

  C

  • Cacophobia – ترس از زشت بودن
  • Catagelophobia – ترس از مورد استهزاء قرار گرفتن
  • Catoptrophobia – ترس از آینه ها
  • Chionophobia – ترس از برف
  • Chromophobia – ترس از رنگ‌ها
  • Chronomentrophobia – ترس از ساعت‌ها
  • Chronophobia – ترس از زمان
  • Claustrophobia – ترس از فضاهای بسته
  • Coulrophobia – ترس از دلقک‌ها
  • Cyberphobia – ترس از کامپیوترها
  • Cynophobia – ترس از سگ‌ها

   

  D

  • Dendrophobia – ترس از درختان
  • Dentophobia – ترس از دندانپزشکان
  • Domatophobia – ترس از خانه‌ها
  • Dystychiphobia – ترس از تصادف

   

  E

  • Ecophobia – ترس از خانه
  • Elurophobia – ترس از گربه‌ها
  • Entomophobia – ترس از حشرات
  • Ephebiphobia – ترس از نوجوانان
  • Equinophobia – ترس از اسب‌ها

   

  G

  • Gamophobia – ترس از ازدواج
  • Genuphobia – ترس از زانو
  • Glossophobia – ترس از حرف زدن در جمع
  • Gynophobia – ترس از زن‌ها

   

  H

  • Haphephobia – ترس از لمس شدن
  • Heliophobia – ترس از خورشید
  • Hemophobia – ترس از خون
  • Herpetophobia – ترس از خزندگان
  • Hippopotomonstrosesquipedaliophobia – ترس از کلمات بلند
  • Hydrophobia – ترس از آب
  • Hypochondria – ترس از بیماری

   

  I

  • Iatrophobia – ترس از پزشک
  • Insectophobia – ترس از حشرات

   

  K

  • Koinoniphobia – ترس از اتاق
  • Koumpounophobia – ترس از دکمه

   

  L

  • Leukophobia – ترس از رنگ سفید
  • Lilapsophobia -ترس از طوفان
  • Lockiophobia -ترس از تولد نوزاد

   

  M

  • Mageirocophobia – ترس از آشپزی
  • Megalophobia – ترس از اجسام بزرگ (ترس از چیزهای بزرگ)
  • Melanophobia – ترس از رنگ سیاه
  • Microphobia – ترس از اجسام کوچک
  • Mysophobia – ترس از آودگی و کثیفی

   

  N

  • Necrophobia – ترس از مرگ یا چیزهای ترسناک
  • Noctiphobia – ترس از شب
  • Nosocomephobia – ترس از بیمارستان
  • Nyctophobia – ترس از تاریکی

   

  O

  • Obesophobia – ترس از اضافه وزن
  • Octophobia – ترس از عدد ۸
  • Ombrophobia – ترس از باران
  • Ophidiophobia – ترس از مارها
  • Ornithophobia – ترس از پرندگان

   

  P

  • Papyrophobia – ترس از کاغذ
  • Pathophobia – ترس از بیماری
  • Pedophobia -ترس از کودکان
  • Philematophobia – ترس از بوسیدن
  • Philophobia – ترس از عشق
  • Porphyrophobia – ترس از رنگ بنفش
  • Pteridophobia – ترس از سرخس
  • Pteromerhanophobia – ترس از پرواز
  • Pyrophobia – ترس از آتش

   

  S

  • Samhainophobia – ترس از هالووین
  • Scolionophobia – ترس از مدرسه
  • Scoptophobia – ترس از مورد نگاه خیره قرار گرفتن
  • Selenophobia – ترس از ماه
  • Sociophobia – ترس از مورد نظارت قرار گرفتن در اجتماع
  • Somniphobia – ترس از خواب

   

  T

  • Tachophobia – ترس از سرعت
  • Technophobia – رس از فناوری
  • Tonitrophobia – ترس از صاعقه
  • Trypanophobia – فوبیای امپول
  • Trypophobia – ترس از سوراخ‌ها

   

  V-Z

  • Venustraphobia – ترس از زن‌های زیبا
  • Verminophobia – ترس از آلودگی
  • Wiccaphobia – ترس از جادوگران
  • Xenophobia – ترس از غریبه‌ها
  • Zoophobia – ترس از حیوانات

  روش های معرفی شده از بهترین روش های موثر در درمان انواع فوبیا هستند که شما می‌توانید با مراجعه به یک روانشناس متخصص و ماهر و یا یک روانپزشک با خیال راحت فرایند درمان خود را پیگیری کنید.

  در صورتی که به فوبیا مبتلا هستید، بهتر است به دنبال درمان آن باشید. اگرچه درمان فوبیا دشوار است، اما نتیجه‌بخش است. در صورتی که درمان به درستی انجام شود، می‌توانید یاد بگیرید ترس هایتان را مدیریت کرده و زندگی بهتری داشته باشید.

  اگر نیاز به دریافت راهنمایی در این زمینه دارید، روی دکمه زیر کلیک کنید:
  رزرو آنلاین نوبت روانشناس

  منبع:

  Very Well Mind

  Health Line

  نویسنده: میترا سیفان – روانشناس


  خوانندگان محترم چنانچه سوالی در زمینه انواع فوبیای خاص دارید، لطفا در قسمت نظرات مطرح کنید تا در اسرع وقت پاسخگو باشیم.

  پرسش و پاسخ

  پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

  مریم دی ۲۹, ۱۴۰۱ - ۷:۳۹ ب٫ظ

  من ترس از تنهایی دارم یعنی میترسم همه با هم باشن من تنها یا بعضی وقت ها خواب میبینم
  تو کل جهان تنهام تو مدرسه هم دوستی ندارم ۰ واقعا از تنهایی میترسم ولی انگار از تنهایی خوشم هم میاد خیلی برام عجیبه۰
  راهی براش هست۰

  پاسخ
  lora دی ۱۶, ۱۴۰۱ - ۴:۴۵ ق٫ظ

  راستش ترس من ی چیز غیر عادیه
  البته من نمیدونم چطور توصیفش کنم
  وقتایی ک مریض هستم بیشتر برام اتفاق میوفته
  ولی در حالت عادی، فقط لازمه ک بهش فوکوس کنم
  و اینطوریم ک من از حرکات آروم میترسم .. چون بهم حس اینو میده ک الان قراره اون چیز ب تند ترین حالت ممکن سرعت پیدا کنه
  نمیدونم جدا چطور توصیف کنم
  ولی فقط از حرکات بدن خودم این حس و دارم
  در ضمن .. بیشتر تو ذهنم این اتفاق میوفته

  پاسخ
  زیبای فرد آذر ۲۰, ۱۴۰۱ - ۹:۵۸ ق٫ظ

  با سلام بنده از جاهایی مثل کانال کولر یا جای لوله بخاری یا سوراخ کلید روی در اتاق میترسم و احساس می کنم کسی منو از این جاها نگاه میکنه

  پاسخ
  سودا آذر ۹, ۱۴۰۱ - ۵:۴۱ ب٫ظ

  سلام من از فضای بسته مخصوصاً آسانسور خیلی می ترسم به حدی که بیهوش میشم تا حالا تنها سوار نشدم ولی با کسی هم که میرم حالت تهوع . سرگیجه . تنگی نفس ‌‌ ضربان قلب.وعرق می کنم خیلی دوست دارم سوار آسانسور شم ولی الان که دارم می‌نویسم بازم دلهره دارم روشی برای درمان هستش.

  پاسخ
  Gh آذر ۵, ۱۴۰۱ - ۵:۰۸ ب٫ظ

  سلام من از صدای لرزش موبایل میترسم حتی موقعی که ساعت کوک میکنم لرزشش رو خاموش میکنم و وقتی صدای لرزش موبایل میشنوم حس خیلی بدی میگیرم حتی گاهی وقتا دست و پاهام یخ میزنه و استرس میگیرم این نوعی فوبیا هست؟ علتش چیه میشه کمکم کنید ممنون

  پاسخ
  ناشناس آبان ۲۸, ۱۴۰۱ - ۱:۴۱ ب٫ظ

  سلام من ترس وحشتناکی از مارو حشراتو عنکبوت دارم بعضی وقت‌ها هم وقتی اتاق برقش خاموش احساس میکنم یکی دار منو نگاه میکنه میشه لطفا راهنماییم کنید

  پاسخ
  سهيلا آبان ۷, ۱۴۰۱ - ۹:۲۴ ب٫ظ

  سلام من در دوران نوجوانى در دريا ميخواستم غرق بشم ولى از اون زمان به بعد ترس از همه چيز به من قلبه كرد مثل اتاق بسته يا قطار يا آسانسور يا جاى شلوغ يا تونل و….. میشه کمکم کنید

  پاسخ
  ♛ⱫɆĐ♛ آبان ۵, ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۰ ب٫ظ

  من ترس از چیز های زیاد و بزرگ دارم مثلا نهنگ وال کشتی یا مثلا تعداد زیادی کاغذ یا مثلا تعداد زیادی لیوان و…

  پاسخ
  هستی شهریور ۲۶, ۱۴۰۱ - ۳:۴۵ ب٫ظ

  یه سوال داشتم ترس از درس و مدرسه هم فوبیا حساب میشه؟ آخه هر. وقت اسم درس و مدرسه میاد به شکل عجیبی حالم بد میشه سر درد میگیرم حالت تهوع و عرق سرد میشینه روی بدنم راه حلی براش هست ؟

  پاسخ
  متین شهریور ۲۶, ۱۴۰۱ - ۳:۴۱ ب٫ظ

  از دقت کردن به چیزای ریز مثل اثر انگشت نگین سوراخ یا حتی تار های مو نخ نوک مداد و این جور چیزا حالم بد میشه حالت تهوع و طپش قلب میگیرم

  پاسخ
  متین شهریور ۲۶, ۱۴۰۱ - ۳:۳۵ ب٫ظ

  من ترس از بیمارستان دارم یعنی وقتی که این بیمارستان میاد حالم بد میشه وقتی گذرم به بیمارستان میخوره نفسم میگیره حالم بد میشه حالا تهوع میگرم اصلا نمیتونم فضاشو تحمل کنم مگر اینکه برم پیش پزشک متخصص و مطب شخصی

  پاسخ
  زهرا شهریور ۲۵, ۱۴۰۱ - ۵:۲۰ ب٫ظ

  من خیلی میترسم از ادم فضایی همین چند ساعت پیش خوابشو دیدم الان واقعا میترسم حتی از عکس ادم فضایی

  پاسخ
  Z شهریور ۲۳, ۱۴۰۱ - ۸:۵۴ ب٫ظ

  سلام من حدود دو سالی میشه از وقتی کرونا گرفتم تو حموم نفسم اذیت میکنه مخصوصا وقتی میخوام صورتم و گوشم و بشورم وقتی کف میزنم حس خفگی دارم بعضی وقتا انگار دوست ندارم برم حموم اصلا مشکل نفخ معده ام دارم که دخیله تو مشکل تنفسیم اما میخوام بدونم من فوبیای اب و گرفتم ؟ یا به مشکل جسمیم مربوط میشه خیلی اذیت میشم قشنگ بدنم لرز میگیره و تپش قلب شدید در حموم و باز میکنم تا بتونم نفس بگیرم یه کم

  پاسخ
  ویمین لاور🥺🌈💓 شهریور ۲۰, ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۵ ب٫ظ

  من از ماه میترسم نمیدونم چرا
  حس بدی به ماه دارم وقتی نگاهش میکنم انگار قراره یه اتفاقی بیوفته💔

  پاسخ
  پویا شهریور ۱۲, ۱۴۰۱ - ۱:۱۲ ق٫ظ

  سلام من واقعا از مجسمه های شبیه انسان میترسم مثلاً وقتی تو بازار مانکن ها و … رو میبینم خیلی ازشون میترسم و حس میکنم میخواهند من رو بگیرند و …
  از حشرات هم میترسم حتی وقتی بهش فکر میکنم هم اضطراب میگیرم

  پاسخ
  رومینا مرداد ۱۲, ۱۴۰۱ - ۹:۵۸ ب٫ظ

  ترس از صدمه دیدن چه کلمه ای میشه
  ممنون

  پاسخ
  مریم مرداد ۱۲, ۱۴۰۱ - ۲:۰۲ ق٫ظ

  ترس از در کمد باز رو نگفتین…من خیلی درگیرشم.در کمد،در کابینت…مخصوصا موقع خواب باید همشون بسته باشه وگرنه باید پاشم ببندم حتما

  پاسخ
  حسن تیر ۱۶, ۱۴۰۱ - ۱:۰۱ ق٫ظ

  سلام خوبین من حسن ۱۷ساله از خوزستان ترس از دیدن فضا (کهکشان ها وسیارات)چیزهایی بیرون از زمین این ترس اینقدر شدیدی که حتی دیدن تصویری از فضا باعث ترس من میشود

  پاسخ
  نگار خرداد ۳۱, ۱۴۰۱ - ۲:۰۵ ق٫ظ

  سلام من ترس از لمس شدن دارم ولی نه همه ی بدنم بیشتر زیر بغل و کف پا زندگیمو دچار مشکل کرده ارامش ندارم توروخدا اگه راهی هست کمکم کنید

  پاسخ
  پارمیسا خرداد ۲۶, ۱۴۰۱ - ۲:۵۸ ق٫ظ

  من ترس از این دارم که یکی بیفته دنبالم

  پاسخ
  کاربر مهمان اردیبهشت ۱۸, ۱۴۰۱ - ۵:۴۵ ب٫ظ

  سلام من یه پسرم و ۱۲ سالمه.وقتی چیزای خیلی خشن میبینم و یا به این فک میکنم که یه جای بدن بشکنه و یا مثلا وقتی فیلم یه عمل جراحی میبینم به شدت میترسم و حالم بد میشه و حس میکنم این اتفاق هی داره برا من میوفته و تا دو سه ساعتم تو فکرم میمونه یه بارم یکی یه چیزی درباره شکستن استخوان ها گفت و از ترس اینکه برا خودم اتفاق بیوفته یا جلو چشمم همچین چیزی ببینم کلی گریه گردم هر وقت هم به مامان بابام میگم میگن لوس بازی در میاری. این فوبیا هست اگه فوبیاهه اسمشو بهم بگین و راه درمانی داره ایا
  و یه سری فوبیا دیگه هم دارم که مامان بابام باز بم میگن مسخره بازی در میاری راه درمانی دارن؟

  پاسخ
  لیلی اردیبهشت ۱۰, ۱۴۰۱ - ۱:۳۹ ب٫ظ

  سلام.من ترس از جمعیت غریبه و مکانهای شلوغ
  ترس از ارتفاع
  ترس از بیمارستان
  ترس از رعدوبرق
  ترس از زلزله
  اینا رو دارم.
  و بعد از ازدواج شدت ترسیدن بیشتر شده لطفا راهنماییم کنید

  پاسخ
  جوان 30 ساله اردیبهشت ۱۰, ۱۴۰۱ - ۳:۰۰ ق٫ظ

  گلوسوفوبیا یا همون حرف زدن در جمع
  تو محیط کارم خیلی اذیتم میکنه و از حضور در جلسه بشدت ضربان قلب میگیرم و تن صدام رو بسختی کنترل میکنم تا کسی متوجه اضطرابم نشه چند روز پیش نرفتم به جلسه ای که دعوت بودیم و مدیرم بشدت ازم عصبانی شد و در کل درمحیط کارم هم به مشکل خوردم لطفا راهنماییم کنید

  پاسخ
  Nili فروردین ۱۸, ۱۴۰۱ - ۱:۴۸ ب٫ظ

  من ترس از کنار هم قرار گرفتن نقاط کوچک و بزرگ دارم و حالم بد میشه اسم این ترس چی میشه

  پاسخ
  ناشناس خرداد ۳۱, ۱۴۰۱ - ۰:۳۵ ق٫ظ

  ترایپوفوبیا

  پاسخ
  مهدی بهمن ۱۶, ۱۴۰۰ - ۱:۵۵ ب٫ظ

  سلام وقتتون بخیر من ترس از اجتماع دارم چیکارکنم

  پاسخ
  هاشم دی ۲۶, ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۳ ب٫ظ

  فوبیای مورد نظارت قرار گرفتن تو اجتماع خیلی بده همیشه فک میکنم یه عده در حال زاغ سیامو چوب زدنن بدم میاد ازین حالت باید چیکار کنم؟

  پاسخ
  عسل دی ۲۱, ۱۴۰۰ - ۷:۲۸ ب٫ظ

  من خیلی از تاریکی میترسم
  هر وقت به جاهای تاریک نگاه میکنم نمیتونم راحت بخوابم
  واسه همین شبا یه نور کوچیک روشن میکنم یا با چراغ روشن میخوابم
  آیا درمانی داره؟

  پاسخ
  دکتر حامد معززی روانشناس، مشاور، مشاور فردی مشاهده صفحه در پزشک خوب دی ۲۹, ۱۴۰۰ - ۳:۵۲ ب٫ظ

  وقت بخیر دوست عزیز
  ممکنه بخاطر اتفاقی در گذشته برای خودتون یا اطرافیانتون مرتبط با این موضوع پیش اومده باشه
  از یک متخصص کمک بگیرید

  پاسخ
  م ش دی ۱۳, ۱۴۰۰ - ۴:۰۸ ب٫ظ

  اون بیچاره‌ای که ترس از کلمات بلند داره، هر موقع بخواد اسم این بیماری را به انگلیسی بگه یا بنویسه انقدر استرس میگیره که بیخیال میشه!!
  نمیدونم چرا این اسم باید انقدر طولانی باشه. اونایی که انتخابش کردن درک نمیکردن؟

  پاسخ
  دکتر حامد معززی روانشناس، مشاور، مشاور فردی مشاهده صفحه در پزشک خوب دی ۲۹, ۱۴۰۰ - ۳:۵۳ ب٫ظ

  دوست عزیز برای آنالیز بهتر از مشاور کمک بگیرید

  پاسخ
  نهال دی ۹, ۱۴۰۰ - ۲:۰۸ ب٫ظ

  سلام،من دخترم سیزده سالمه،از اینکه یکی بهم دست بزنه خیلی می ترسم در حدی که یکی از بهترین دوستانم بغلم کرد و من هلش دادم و نفس تنگی و تپش قلب گرفتم،خانوادم و … همه می دونن بهم می گن روانی لطفا کمکم کنید اسم این فوبیا چیه؟اصلا فوبیا محسوب می شه؟

  پاسخ
  دکتر حامد معززی روانشناس، مشاور، مشاور فردی مشاهده صفحه در پزشک خوب بهمن ۴, ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۹ ق٫ظ

  وقت بخیر دوست عزیز برای آنالیز بهتر از مشاور کمک بگیرید

  پاسخ
  ناشناس آذر ۲۸, ۱۴۰۰ - ۴:۰۸ ب٫ظ

  سلام‌
  من چند وقته درگیر فوبیام هستم و هرجایی تحقیق کردم پیدا نکردم
  من وقتی چیزای خیلی کوچیک میبینم یا شمردن چیزایه کوچیک خیلی میترسم
  یا همیشه یکی از ترسام شمردن پر بود(تاحالا این کارو نکردم ولی همیشه کابوسش رو میدیدم)
  یا وقتی راجب شمردن تار های مو فکر میکنم….
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
  M.M آذر ۷, ۱۴۰۰ - ۲:۳۰ ب٫ظ

  بعضی‌ها به شدت از مرگ عزیزان و اعضای خانواده‌شون می‌ترسن. این هم فوبیا محسوب میشه؟ اگه آره، اسمش چیه؟

  پاسخ
  ناشناس آبان ۱۶, ۱۴۰۰ - ۹:۲۹ ق٫ظ

  سلام من ۱۹ سالمه و بشدت از چاه حمام .توالت.فاضلاب ترس دارم و حتی بقدری عمیق هست ک داخل لوله جارو برقی یا سماور های بزرگ رو نمیتونم نگاه کنم چن میترسم و حتی ممکنه ک تا سه روز توالت نروم.از عکسگودال های بزرگ و چاه های عمیقم حراص دارم

  پاسخ
  ناشناس آبان ۸, ۱۴۰۰ - ۱:۴۸ ب٫ظ

  ببخشید دوستم وقتی داخل ماشین در حال حرکت میشینه به محض رد شدن ماشین سنگین طپش قلب میگیره دهنش قفل میشه چه ترسی داره؟

  پاسخ
  فاطمه مهر ۱۸, ۱۴۰۰ - ۸:۴۶ ق٫ظ

  متاسفانه من از آدمها می ترسم مثلا از خود رانندگی کردن نمی ترسم ولی ترس از مربی باعث میشه نتونم برم آموزشگاه رانندگی نمیدونم چیکار کنم

  پاسخ
  دکتر حامد معززی روانشناس، مشاور، مشاور فردی مشاهده صفحه در پزشک خوب آذر ۲۷, ۱۴۰۰ - ۵:۰۷ ب٫ظ

  دوست عزیز این موضوع ممکن هست به علت عدم اعتماد بنفس کافی باشد و فقط برای بحث رانندگی مطرح نیس شما ممکن هست در آینده به خاطر این ترسی که درونتون هست باعث عدم پیشرفت و رشد شما بشود
  توصیه من این هست این موضوع رو با مشاوره حضوری حل کنید

  پاسخ
  لاله مهر ۱۳, ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۶ ق٫ظ

  سلام ترس ازگناه ازخدا ازاینکه موادآیامشکل ضعف ویحالیه من است یانه نمیدونم کم میکشم بیحالم زیادمیکشم بیحالم متوسط میکشم بیحالم میخام بزارم کنارترس که بیماری نداشته باشم چکاب دادم خوب بودن مشکل من چیه

  پاسخ
  مائده اسدی مهر ۱۰, ۱۴۰۰ - ۲:۴۵ ق٫ظ

  سلام
  از بادکنک کیک شمع آهنگ تولد و لوازم تزئینی تولد و هرچیزی ک مربوط ب تولد میشه وحشت دارم
  تپش قلبم میره بالا عرق میکنم نفسم تنگ میشه و بدنم یخ میزنه واقعا غیر قابل تحمل میشه
  ترجیح میدم اگ ب اجبار تولد دعوت شدم مشکی بپوشم ک از استرسم کم کنه اما دلهره و توش قلب ازارم میده

  پاسخ
  دکتر حامد معززی روانشناس، مشاور، مشاور فردی مشاهده صفحه در پزشک خوب آذر ۲۷, ۱۴۰۰ - ۵:۱۸ ب٫ظ

  وقت بخیر دوست عزیز
  ممنون میشم بیشتر توضیح بدین؟
  آیا از این وسایلی که گفتین فقط در مراسم جشن میترسین یا اگر هر کدومو به تنهایی در مغازه مشاهده کنید باز هم این ترس وجود دارد؟

  پاسخ
  شکوفه شهریور ۲۰, ۱۴۰۰ - ۲:۴۷ ب٫ظ

  سلام،من با دیدن شیارهایی مثل اثر انگشت حالم بد میشه سرم درد میگیره و حالت خفگی و تهوع پیدا میکنم،نمیدونم اسم این فوبیا چیه

  پاسخ
  *** شهریور ۱۸, ۱۴۰۰ - ۸:۱۱ ب٫ظ

  سلام خسته نباشید
  من با دیدن یک پارچه نخکش شده ، یا در حال نخکش شدن تا حد جنون حالم بد میشه !
  قبلا هم اینطور بودم اما اخیرا متوجه شدید تر شدن این مشکلم شدم
  تا ساعت ها ذهنم رو آشفته میکنه ، از ارتباط با هر آدمی خود داری میکنم چون حالت عصبی بهم دست میده و بی دلیل دچار تنش میشم ، تپش قلب و دلپیچه میگیرم ، دمای بدنم مث تب میره بالا ، راه گلوم بسته میشه ( انگار یه توپ یا یه چیزی مث بغض راهشو ببنده )
  از این مسئله واقعا رنج میبرم چطور باید درمانش کنم ؟؟؟

  پاسخ
  Yekta شهریور ۱۵, ۱۴۰۰ - ۱:۱۷ ب٫ظ

  سلام من از تن صدا های تند خیلی میترسم و باعث اضطرابم میشه و این اتفاق فقط برای صدای های تند اتفاقا میوفته
  ولی هرچی جست و جو میکنم اسم این نوع فوبیا رو پیدا نمیکنم. اگه کسی میدونه میشه راهنماییم کنه؟

  پاسخ
  ممد شهریور ۳, ۱۴۰۰ - ۹:۱۶ ق٫ظ

  من از سوسک و عنکبوت خیلی خیلی میترسم

  پاسخ
  صادقی مرداد ۳۱, ۱۴۰۰ - ۹:۵۰ ق٫ظ

  سلام و خسته نباشید . من از عصبانیت ادما ، پدر و مادر حتی غریبه تو خیابان حتی کسانی که پشت تلفن باهاشون صحبت یا حتی چت می کنم میترسم ؟ احساس ترس و اضطراب از رفتار طرف مقابل دارم و اینکه تپش قلب دلهره هم دارم . به نظر خودم منطقی نیس ولی ترس تو وجودم نهادینه شده.

  پاسخ
  دکتر حامد معززی روانشناس، مشاور، مشاور فردی مشاهده صفحه در پزشک خوب آذر ۲۷, ۱۴۰۰ - ۵:۲۱ ب٫ظ

  وقت بخیر دوست عزیز
  استرس و دلهره در هر موضوعی ریشه در گذشته ممکنه داشته باشه
  برای حل این مشکل گذشته شما و رفتارهای شما باید انالیز بشه
  برای حل این موضوع مشاوره حضوری رو پشنهاد میکنم تا عمقی تر به موضوع پرداخته شود

  پاسخ
  فاطمه مرداد ۲۴, ۱۴۰۰ - ۷:۲۰ ب٫ظ

  من وقتی خودم مشکلی دارم وقتی میرم دکتر خیلی استرس میگیرم الان هم آپاندیس دارم تو مطب دکتر هستم همش استرس دارم میگم شاید نکنه بگه عمل یا چی اصلا وقتی میرم مطب دکتر استرس میگرم یعنی اینم نوعی فوبیاست?؟؟؟؟

  پاسخ
  panizwz مرداد ۱۶, ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۵ ب٫ظ

  سلام ترس از سوراخ هاي ريز كنار هم نوعي فوبياس ؟ من وقتي ميبينم تا يه مدت بعدش حالم بد ميشه و احساس ميكنم سردمه و عصابم خورد ميشه

  پاسخ
  زهرا مرداد ۲۶, ۱۴۰۰ - ۶:۲۱ ب٫ظ

  سلام…منم به این فوبیا مبتلا هستم یا همون ترایپوفوبیا:((

  پاسخ
  ن مرداد ۱۵, ۱۴۰۰ - ۶:۴۴ ب٫ظ

  سلام من خیلی می ترسم از عروسک خیلی بیشتر از آنابل

  پاسخ
  ز مرداد ۱۳, ۱۴۰۰ - ۳:۰۰ ق٫ظ

  سلام من نسبت به ادم هایی ک خیلی خوشگلن فوبیا دارم ینی کلا دلهره تپش قلب و اصن نمیتونم حتی نگاه کنم و بودنشون باعث میشه سریع ازونجا برم اتفاقا یه جا خوندم دربارش ولی اسمش رو متوجه نشدم میشه اسم این نوع فوبیا رو بگید

  پاسخ
  سوفی مرداد ۵, ۱۴۰۰ - ۹:۳۸ ق٫ظ

  خوب بود.
  سوالی که داشتم اینه
  من از حشرات نمیترسم فقط چندشم میشه چیکار باید بکنم؟
  حالم بد میشه وقتی حشره میبینم
  انگار تو بدنم حسش میکنم

  پاسخ
  نیلوفر بهاری مرداد ۳, ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۴ ب٫ظ

  سلام من دختر هستم و ۱۳ سالمه و از وقتی یادم میاد از رانندگی در جاده های شیب دار یا پیچ دار ترس بدی دارم
  به طوری که بعضی وقتا دلهره شدید میگیرم و عرق میکنم
  ما سفر هم خیلی. میریم و این ترس هنوز هم هست
  راننده ماشین هم پدرم هست و بهش اعتماد کامل دارم
  ولی نمیدونم چرا میترسم
  ایا این هم یک نوع فوبیا است ؟

  پاسخ
  ملیکا مرداد ۳, ۱۴۰۰ - ۸:۳۴ ب٫ظ

  ترس از ترکیدن بادکنک ی نوع فوبیاس؟

  پاسخ
  تینا تیر ۲۹, ۱۴۰۰ - ۰:۴۲ ق٫ظ

  سلام ترس من تواین لیست نبود، من فیلم های فضا و کهکشان خیلی میترسم و اعماق اقیانوس
  این ترس در حدی که اگه تلوزیون همچین تصاویری پخش کنه تپش قلب، نفس تنگی، استرس میگیرم، اصلا نمیتونم تحمل کنم حالم بشدت بد میشه

  پاسخ
  مهر تیر ۱۹, ۱۴۰۰ - ۰:۲۱ ق٫ظ

  سلام وقت شما بخیر
  دختر ۱۷ ساله هستم
  من وقتی از پدر یا مادرم دور میشم خیلی استرس میگیرم و گریه میکنم و میترسم وقتی من پیششون نیستم بلایی سرشون بیاد
  آیا این یک نوع فوبیا هست؟

  پاسخ
  Nima مرداد ۲۸, ۱۴۰۰ - ۰:۰۷ ق٫ظ

  سلام ، بله فکر کنم .
  منم مدت های طولانی این مشکل رو داشتم و حتی وقتی کنار خانواده ریدم این ترس رو داشتم و گهگاهی نیمه شب ها از خواب می پریدم و گریه میکردم .
  متاسفانه با دیدن فوت عزیزان این حقیقت رو پذیرفتم و با اینکه همه ما روزی خواهیم رفت کنار اومدم ولی هنوز هم به این موضوع کا فکر میکنم شدیدا حالم بد میشه .

  پاسخ
  نسرین حاتم نیا تیر ۱۱, ۱۴۰۰ - ۱:۱۰ ق٫ظ

  سلام امروز فهمیدم دوست پسر نه تنها غذای گوشتی نمیخوره بلکه فقط کمپوت و کنسرو گیاهی و حبوبات چون در بسته هستن میخوره و اونم خودش باید بخره و فقط به مادرش اعتماد داره و غذای دست اونو میخوره حتی خوراکی که من براش خریدم نخورد چون می‌گفت میترسم وبهت اعتماد ندارم الآنم اینارو مینویسم گریه میکنم که چرا آدم مهربونی مثل او به فوبیا دچار بشه و آخرش چی میشه لطفاً کمکم کنید راهکار بدین و نجاتش بدین چون خودشم عذاب میکشه

  پاسخ
  دکتر حامد معززی روانشناس، مشاور، مشاور فردی مشاهده صفحه در پزشک خوب آذر ۲۷, ۱۴۰۰ - ۵:۲۴ ب٫ظ

  سلام وقت بخیر دوست عزیز
  برای اینکه عمیق تر به این موضوع پرداخته شود و مشکل به صورت ریشه ای حل شود مشاوره حضوری رو پیشنهاد میکنم

  پاسخ
  nazanin c خرداد ۵, ۱۴۰۰ - ۹:۲۹ ق٫ظ

  سلام وقت بخیر، ترس از تکان خوردن اجسام هم نوعی فوبیاست؟
  این نوع ترس علت خاصی داره؟

  پاسخ
  اردیبهشت ۲۵, ۱۴۰۰ - ۲:۵۶ ق٫ظ

  سلام خسته نباشید من یه فوبیا دارم که واقعا اسمش رو نمی دونم تو لیست هم نبود من از اینکه تو تاریکی یکی بهم نگاه کنه دارم یا اینکه نمی تونم شب ها تو آینه نگاه کنم وگرنه تپش قلب میگرن و استرس زیاد و گاهی هم میلرزم

  پاسخ
  مهدیه اردیبهشت ۲۳, ۱۴۰۰ - ۳:۱۹ ب٫ظ

  کلا چند نوع فوبیا داریم؟

  پاسخ
  Shokolat اردیبهشت ۲۲, ۱۴۰۰ - ۴:۴۲ ق٫ظ

  من تمام لیست رو خوندم و از سه یا چهارتا چیز بشدت و به طرز عجیبی میترسم امکان داره که من چنتا فوبیا مختلف رو با هم داشته باشم ؟

  پاسخ
  گلاره دی ۲۸, ۱۳۹۹ - ۰:۴۸ ق٫ظ

  سلام من سوراخ های نا متقارن یا چیزهای برجسته ریز میبینم بصوزت وحشتناکی چندشم میشه تا چند وقت از ذهنم نمیره ترس ندارم ولی فکم شل میشه از چندش بودن اون جسم یا عکس بزام ایا این نو فوبیا درمان کامل داره؟؟

  پاسخ
  بهراد آذر ۳, ۱۳۹۹ - ۲:۱۳ ق٫ظ

  سلام, وقت شما بخیر؛
  بنده آقایی هستم ۲۸ ساله, متاهل و دارای یک فرزند و معلم هستم
  مشکلی که من دارم اینه که به شدت به شدت و به شدت از بیمار شدن نزدیکانم وحشت دارم به حدی که وقتی مشکل جسمی برای یکیشون پیش میاد و نیاز به مراجعه به پزشک دارن من شدیدا کاهش اشتها و کاهش وزن پیدا میکنم و تمامی امور روزمره بنده دچار اختلال کامل میشه و همه تمرکزم رو کامل از دست میدم. حتی گاهی به قدری حالم بد میشه که برای رهایی از این فشار روانی آرزوی مرگ میکنم.
  نکته جالب اینه که از مزگشون خیلی نمیترسم ولی از بیمار شدنشون وحشت عجیبی دارم و احساس میکنم که اگر سخت بیمار بشن من عذاب زیادی خواهم کشید.
  واقعا نمیدونم باید چیکار کنم
  خواهش میکنم راهنماییم کنید???

  پاسخ
  میترا سیفان آذر ۳, ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۶ ق٫ظ

  سلام و سپاس از بیان تجربه‌تون، این مورد میتونه اضطراب بیماری در خود و یا دیگران یا شاید اضطراب فراگیر باشه که در هر دو صورت برای تشخیص قطعی و درمان، حتما باید ارزیابی جامع توسط متخصص روانشناس صورت بگیره. بیشتر از فوبیا، به‌نظرم بحث اضطراب مطرح هست. لینک مطالب و متخصصین مربوطه:
  https://pezeshkekhoob.com/blog/generalized-anxiety-disorder/
  https://pezeshkekhoob.com/blog/health-anxiety/
  https://pezeshkekhoob.com/psychologists

  پاسخ
  مهدی آبان ۲۶, ۱۳۹۹ - ۰:۰۴ ق٫ظ

  شما که راهنمایی نمیکنید همه رو فرستادی دکتر این همه میفهمند نیاز نبود از شما زحمت بکشید

  پاسخ
  میترا سیفان آبان ۲۶, ۱۳۹۹ - ۲:۱۳ ب٫ظ

  سلام به شما خواننده محترم، کار پلتفرم پزشک خوب اساسا همین هست. (آسان سازی دسترسی به خدمات و اطلاعات پزشکی و روانشناسی.)
  ما علائم اختلالها رو معرفی میکنیم، برای اینکه آگاهی بخشی صورت بگیره و تشخیص مشکل برای شما خوانندگان محترم آسان تر بشه و همچنین به شما بانک اطلاعاتی درمانگران متخصص در حوزه همون مشکل رو معرفی میکنیم و از این طریق جلوی بروز تشخیص های اشتباه و مراجعه کردنهای متعدد به متخصصین مختلف در زمینه های دیگر رو به حداقل میرسونیم. ضمن اینکه، درمان فوبیا از طریق حساسیت زدایی منظم انجام میشود که یک پروتکل حداقل ۴،۵ جلسه ای است و نیازمند حضور متخصص هست. و امکان درمان در کامنت وجود نداره. پس فکر میکنم، کارآمدترین روش، ارجاع شما به متخصصین این امر هست.

  پاسخ
  محمد آبان ۱۲, ۱۳۹۹ - ۹:۴۹ ق٫ظ

  سلام،
  با فرزند ۱۰ ساله ام در مورد شخصیت «مومو» و اینکه تعدادی هکر در فضای مجازی با این آدم به کودکان نزدیک می شوند و به آنها آسیب می زنند (مثلا، کنترل دوربین موبایل را در دست می گیرند، اطلاعات موبایل را سرقت می کنند، بچه را به سمت رفتارهای هیجانی و مخاطره آمیز و حتی خود کشی هدایت می کنند) صحبت کردم. هدفم این بود تا اگر حین کلاس های آنلاین مدرسه با این تصویر مواجه شد، به آن پاسخ ندهد.
  حالا، دچار وحشت های بسیار شدید می شود و این نشانه ها را دارد:
  پاهایش می لرزد، اضطراب شدید در چهره اش ظاهر می شود، به هیچ وجه، تنها به اتاق نمی رود، شب فقط در کنار من (پدرش) و چسبیده به من می خوابد و باید حتما دستم به دور او باشد. با تأخیر به خواب می رود و نباید من چشمم را ببندم، اگر بستم دچار وحشت می شود. به زیر پتو می رود و به شدت عرق می کند اما از ترس سرش را بیرون نمی آورد. با دیدن خیلی چیزها (مثلاً صندلی ماشین که شبیه یک آدم در حال نشستن است، یا سایه ای که قدری شبیه انسان باشد، یا برق و سایه های موجود در گاز آشپزخانه و …) در ذهنش تصویر سازی میکند و می ترسد. ….

  برای آرام کردن با او صحبت می کنم، اما می گوید: می دانم همه اینها غیر واقعی است اما شما حالت درونی من را متوجه نمی شوید و نمی دانید چه اتفاقی داخل بدن من می افتند…

  پاسخ
  میترا سیفان آبان ۱۳, ۱۳۹۹ - ۸:۲۹ ب٫ظ

  سلام، به نظر میرسه فرزندتون تحت فشار اضطرابی زیادی قرار داره. لطفا در اسرع وقت با متخصص مشاوره کودک ملاقات داشته باشید.
  https://pezeshkekhoob.com/psychologists/38p-child-psychologist

  پاسخ
  سبا دی ۹, ۱۴۰۰ - ۲:۲۹ ب٫ظ

  سلام ببخشید،منم یه همچین مشکلی دارم،شبا سرمو از پتو بیرون نمیارم بعضی وقتام تو تاریکی خیره می شم به ته اتاق،از اونجایی که تنها می خوابم همش احساس می کنم یکی پشتمه،از یه طرف می دونم الکیه و از طرفی می ترسم حتی تکون بخورم،نمی دونم چرا ولی داره دیوونم می کنه،شبا که می رم رخت خواب بعد دو سه ساعت فکر کردن خوابم می بره،اصلا منو از زندگی انداخته دیگه حتی نمی تونم مثل قبل درس بخونم،این اتفاق از موقعی برام افتاد که در مورد مومو خوندم هنوزم خوب نشدم،من چهارده سالمه می دونم برای این سن خیلی مسخرست

  پاسخ
  حمیده آبان ۷, ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۱ ب٫ظ

  سلام من طبقه دوم زندگی میکنم و بعضی وقت ها جاهایی ک وسایل سنگین مثل مبل ها هستند یا کسی در حال راه رفتن است میترسم ک سقوط کنه و زیرپامون خالی بشه راه درمانش چیست

  پاسخ
  میترا سیفان آبان ۱۰, ۱۳۹۹ - ۶:۳۳ ق٫ظ

  سلام، راه درمان تقریبا تمام فوبیای خاص، چند جلسه رواندرمانی پیش یک متخصص مساوره فردی است.
  https://pezeshkekhoob.com/psychologists/106p-individual-consultant

  پاسخ
  N.s شهریور ۲, ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۰ ب٫ظ

  سلام من طی یه مدتی از اجسامی که نوک تیز دارند میترسیدم و به خاطر همین نمیتونستم بهشون حتی نگاه کنم الانم هم گاهی این ترس سراغم میاد. آیا این هم نوعی فوبیا هست؟؟؟

  پاسخ
  میترا سیفان شهریور ۲, ۱۳۹۹ - ۵:۲۱ ب٫ظ

  سلام. بله یک نوع فوبیای نسبتا شایع هست. اگر ترس یا علائم زیاد اذیت میکنه شما رو، بهتر هست که به رواندرمانگر مراجعه کنید.

  پاسخ
  Helen مرداد ۲, ۱۳۹۹ - ۲:۵۴ ق٫ظ

  سلام وقتتون بخییر ,من از اجسام کوچکی که تصور میکنم بزرگ میشن میترسم نمیدونم دلیلش چیه خیلی مطلب خوندم که متوجه بشم راجبهش ولی جایی درمورد این نوشته نشده میخواستم بدونم که این حس آیا ممکنه فوبیا باشه و دلیلش چی میتونه باشه ؟ این موضوع هم از کوکی خودم شروع شد و یهو از خواب میپریدم و حالم بد میشد بعدش دلیلشو اصلا نمیدونم ممکنه چی باشه خیلی خیلی ممنونتون میشم بهم کمک کنید با تشکر فراوان از شما ??

  پاسخ
  میترا سیفان مرداد ۲, ۱۳۹۹ - ۱:۳۹ ب٫ظ

  سلام، ممنون از توجه شما

  پاسخ
  میترا سیفان مرداد ۶, ۱۳۹۹ - ۲:۵۲ ب٫ظ

  سلام، ترس از به وقوع پیوستن بعضی افکار، بیشتر از اینکه فوبیا باشند، در دسته بندی افکار وسواسی قرار میگیرند. برای درمان آن بهتر هست به متخصص روانشناس مراجعه کنید.

  پاسخ
  سمانه آبان ۱۶, ۱۳۹۹ - ۶:۴۴ ب٫ظ

  سلام. منم دقیقا مشکل شما رو دارم، کوچک تر که بودم مخصوصا در خواب زیاد دچارش میشدم اما نمیدونم الان دیگه نه،

  پاسخ
  Bangtanboys بهمن ۲۳, ۱۳۹۹ - ۹:۳۲ ب٫ظ

  سلام
  منم همین مشکلو دارم….تو خوابم انگتر یه چیزایی بزرگ میشن …اونقدر بزرگ که نمیشه جمع بشن…یا دیدم که کلی شیشه شکسته ولی انقد زیادن که نمیشه جمع کرد…و این منو خیلی میترسونه

  پاسخ
  حانیه تیر ۲۶, ۱۳۹۹ - ۴:۲۹ ب٫ظ

  دختر خواهرم تا خون میبینه از حال میره! چه علتی میتونه داشته باشه؟ امسال میره کلاس اول، مامانش خیلی نگرانشه! چی باید کرد؟

  پاسخ
  میترا سیفان تیر ۲۹, ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۴ ب٫ظ

  سلام. فوبیای خون، یک نوعی از فوبیای خاص هست و درمانش حتما باید توسط متخصص صورت بپذیره. البته فرایند درمان خیلی پیچیده نیست و اصولا طی حدود سه یا چهار جلسه تراپی برطرف میشه.
  لیست درمانگران در سراسر ایران
  https://pezeshkekhoob.com/psychologists

  پاسخ

  دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب