انواع فوبیا و ترس | لیست کامل ترس های شایع

توسط میترا سیفان
این مقاله توسط میترا سیفان ترجمه شده است.
قبل از صحبت درباره انواع فوبیا بهتر است انواع ترس ها را بررسی کنیم. ترس ها، دو دسته اند:
۱. ترس های معمولی و طبیعی که وجودشان برای بقا ضروری است تا افراد بتوانند عکس العمل های لازم را به موقع انجام دهند و از خودشان در مقابل خطرهای مختلف محافظت کنند.
۲. ترس‌های غیرطبیعی یا فوبیا که نوعی ترس بیش از حد و غیرمنطقی از چیزهای خاص است و موجب اختلال در جریان عادی زندگی می‌شوند.
اگر به فوبیا مبتلا باشید، پس احتمالا ترس یا وحشت شدیدی را در زمان مواجهه با برخی موقعیت های خاص تجربه کرده‌اید. اما نگران نباشید، برای رفع ترس های شدید راه حل و روش های درمانی مفیدی وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

فوبیا چیست؟

فوبیا یک ترس غیرطبیعی و شدید است. در صورتی که به یکی از انواع فوبیا مبتلا باشید، زمانی که با منبع ترس مواجه می‌شوید دچار ترس شدید یا حمله پنیک می‌شوید. این ترس ممکن است از یک مکان، موقعیت یا شیء خاص باشد. برخلاف اختلالات اضطرابی عمومی، فوبیا را می‌توان به یک موضوع خاص نسبت داد.

شدت فوبیا می‌تواند از خفیف (کمی آزاردهنده) تا شدید (ناتوان کننده) باشد. افراد مبتلا به انواع فوبیا معمولاً خود متوجه هستند که ترسشان غیرمنطقی است؛‌اما قادر به کنترل آن نیستند. اینگونه ترس ها می‌توانند در روند کار، تحصیل و روابط فردی اختلال ایجاد کنند.

آمارها نشان داده است که فوبیا یکی از شایع‌ترین بیماری های ذهنی در ایالات متحده آمریکا است. تخمین زده شده است که حدود ۸ درصد جوانان آمریکایی به این بیماری مبتلا هستند. همچنین زنان بیشتر از مردان در معرض ابتلا به فوبیا قرار دارند.

اگر نیاز به دریافت راهنمایی در این زمینه دارید، روی دکمه زیر کلیک کنید:
رزرو آنلاین نوبت روانشناس

علائم رایج فوبیا شامل حالت تهوع، لرزش، تپش قلب، احساس غیر واقعی بودن و احساس گرفتار شدن با منبع ترس است. موسسه روانپزشکی آمریکا (APA) سه نوع فوبیای مختلف را معرفی کرده است. انواع فوبیا عبارتند از:

 • فوبیای اجتماعی: فوبیای اجتماعی را اغلب با اختلال اضطراب اجتماعی مرتبط می‌دانند. این افراد از موقعیت‌های اجتماعی می‌ترسند و خود را منزوی می‌کنند. تعاملات ساده مثل سفارش غذا در رستوران یا پاسخ دادن به تلفن می‌تواند باعث حمله پنیک در این افراد شود.
 • برزن هراسی (آگوروفوبیا): ترس از مکان‌ها یا موقعیت‌هایی که نمی توانید از آن‌ها بیرون بروید. برزن هراسی یا بازارهراسی ترس از مکان‌های شلوغ یا گیر افتادن در مکانی خارج از خانه است. افراد مبتلا از قرار گرفتن در موقعیت‌های اجتماعی و گردهم آیی‌ها اجتناب می کنند.
 • فوبیاهای خاص (مثل فوبیای حشرات، ترس از حیوانات، فوبیای آمپول و …)

علت انواع فوبیا چیست؟

ژنتیک و عوامل محیطی می‌توانند باعث ایجاد فوبیا و ترس های غیر معقول شوند. کودکانی که یکی از بستگانشان دچار اختلال اضطرابی هستند بیش از سایرین در معرض خطر ابتلا به فوبیا هستند. اتفاقات استرس‌زا مثل تجربه نزدیک به غرق شدن در آب می‌توانند باعث به وجود آمدن فوبیا شوند.

قرار گرفتن در فضاهای بسته و محدود، ارتفاع بالا، گزیدگی توسط حشرات یا حیوانات هم می تواند باعث ابتلا به فوبیا شود. افرادی که دچار مشکلات سلامتی دیگری هستند معمولاً فوبیا دارند. افراد بعد از تجربه ضربه مغزی، سوء مصرف مواد و افسردگی ممکن است به فوبیا دچار شوند.

علائم انواع فوبیا چیست؟

شایع‌ترین علامت فوبیا حمله پنیک است. علائم پنیک عبارتد از:

 • کوبش یا تپش قلب شدید
 • تنگی نفس
 • ناتوانی در صحبت کردن یا صحبت کردن سریع
 • خشکی دهان
 • ناراحتی معده
 • حالت تهوع
 • افزایش فشار خون
 • لرز و رعشه
 • درد قفسه سینه یا احساس تنگی در قفسه سینه
 • احساس خفگی
 • سرگیجه و سبکی سر
 • تعریق بیش از حد
 • دلهره

انواع فوبیا و ترس ها

انواع فوبیا و درمان آن

چیزهای بسیار زیادی وجود دارد که مردم از آن بشدت می‌ترسند، اما در اینجا ده تا انواع فوبیای خاص و رایج را که بیشترین آمار را دارند آورده ایم:

۱- فوبیای اجتماعی

هراس‌های اجتماعی رایج ترین نوع فوبیا هستند. فوبیای اجتماعی یا ترس از صحبت کردن یا حاضر شدن در جمع، یکی از انواع اختلالات اضطرابی محسوب می‌شود و در طبقه بندی اضطرابی به آن، اختلال اضطراب اجتماعی نیز می‌گویند.

بعضی از افراد تا حدی از قضاوت شدن شخصیت یا رفتارشان توسط دیگران هراس دارند که از تجربه موقعیت های خاصی مانند غذا خوردن و یا حرف زدن در مقابل دیگران و یا حرف زدن با تلفن نیز خودداری می‌کنند.

آمارها نشان می‌دهند، این فوبیا بسیار شایع است و از هر ۲۰ نفر یک نفر هراس اجتماعی را تجربه می‌کند. ترس از صحبت کردن در میان جمعیت هم از جمله انواع فوبیای اجتماعی است. این افراد از صحبت کردن در مقابل جمعیت واهمه دارند و حتی فکر کردن به ان باعث بروز علائم جسمی در آن‌ها می‌شود.

۲- آگورافوبیا (Agoraphobia)

ترس از فضاهای باز یا بازار هراسی نام دیگر آگورافوبیا است.

این یک اختلال اضطراب جدی است. آگورافوبیا یعنی ترس از قرار گرفتن در شرایطی که فرار از آن موقعیت دشوار است.

به عنوان مثال فرد از استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی، حضور در فضا های باز و اجتماعات و ایستادن در صف وحشت دارد. فرد به یک دوست و یا همراه نیاز دارد تا تنها نباشد. در موارد شدیدتر، اینگونه افراد حاضر نیستند حتی از منزل خارج شوند.

 

۳- ترس از پرواز (Pteromerhanophobia)

با وجود اخبار رسانه ها در مورد بلایای هوایی و سقوط هواپیماها، قابل درک است که بسیاری از افراد ترس از سقوط هواپیما و در نتیجه ترس از پرواز را تجربه کنند.

در برخی افراد، حتی تصور پا گذاشتن داخل کابین هواپیما می‌تواند اضطراب آور باشد. بسیاری از این افراد حتی قبل از پرواز، همواره وضعیت هوا را چک می‌کنند و با حملات عصبی و ترس‌هایی که در طول پرواز دارند، حتی مسافران کنار خودشان را هم تا حدی می‌ترسانند. برای غلبه به این ترس از پرواز هم راه‌هایی وجود دارد. البته از آنجایی که ترس از پرواز یک نوع مسئله روانی است، راه‌های غلبه به آن هم بیشتر، تکنیک‌هایی برای تسلط به اعصاب است.

اما در واقع با وجود بیش از ۱۰۰,۰۰۰ پرواز روزانه در سراسر جهان، احتمال اصابت صاعقه و رعد و برق به شما بیشتر از مرگ در یک سقوط هواپیما است.

 

۴- ترس از حشرات (انتوموفوبیا)؛ فوبیای عنکبوت و سوسک

حشرات کوچک هستند، می‌خزند و اغلب نیش می‌زنند. بنابراین قابل درک است که چرا بسیاری از افراد از حشراتی مثل سوسک و یا عنکبوت می‌ترسند. برای مبتلایان به فوبیای خاص، تصور دیدن حشرات و عنکبوت‌های غیر واقعی و یا حتی تصور ذهنی نیز باعث ترس و واکنش شدید می‌شود. در بعضی از افراد این علائم خفیف و در بعضی دیگر این علائم شدید است. مواجهه با عنکبوت یا حشرات باعث بروز علائم جسمانی و روانی ترس مانند بالا رفتن ضربان قلب و احساس دلهره شدید می‌شود.

 

۵- ترس از ارتفاع (آکروفوبیا) 

برخی از مردم از ارتفاع زیاد می ترسند. برای این افراد تصور بودن در ارتفاعات نیز باعث ایجاد اضطراب می‌شود و علائمی به صورت شناختی، حسی و جسمانی بروز می‌یابند. در مواردی حتی استفاده از پله برقی در مراکز خرید به افراد حس سرگیجه می‌دهد.

برای برخی دیگر، قرار گرفتن در بلندی، حتی طبقات بالای ساختمان و رفتن بر روی نردبان میتواند احساس وحشت و سرگیجه کند و باعث شود شخص هراس و اضطراب بسیار زیادی را متحمل شود.

اگر نیاز به دریافت راهنمایی در این زمینه دارید، روی دکمه زیر کلیک کنید:
رزرو آنلاین نوبت روانشناس

۶- ترس از فضاهای محصور و بسته (کلاستروفوبیا)؛ ترس از آسانسور

افراد مبتلا به این نوع فوبیا می‌گویند که می‌ترسند در محیط های بسته گرفتار شوند و احساس می‌کنند دیوارها روی آنها بسته می‌شوند و راه فراری باقی نمی‌ماند. ترس از اتاق های بدون پنجره، آسانسور، هواپیما و در برخی موارد حتی پوشیدن لباسی با یقۀ بسته سبب اضطراب فرد مبتلا به کلاستروفوبیا می‌شود.

بعضی اوقات ترس از پرواز در واقع بیشتر با ترس از فضاهای محصور و بسته مرتبط است.

 

۷- ترس از مارها (افییدوفوبیا) 

ترس از مار به نوعی ترس شدید و غیرمنطقی از هر نوع مار گفته می‌شود. فرد مبتلا به فوبیا در مواجهه با منبع ترس خود، واکنش‌های شدید نشان می‌دهد. در این نوع فوبیا، فرد حتی با دیدن عکس و نقاشی مار و یا تصور کردن آن در ذهن خود دچار اضطراب و استرس می‌شود. ممکن است از موقعیت ترس‌آور فرار کند و یا علائم و نشانه‌های فیزیکی مانند تپش قلب، شوکه شدن و خشک شدن بدن، تعریق و لرزش بدن در او بروز پیدا کنند.

نکته جالب در مورد مارها این است که اگر آنها را تنها بگذارید آنها شما را تنها خواهند گذاشت.

۸- ترس از سگ (سینوفوبیا)

ترس از سگ ها به ویژه در بین کودکان یک هراس شایع است.

فرد مبتلا، ترس شدید، افراطی و مداوم از سگ دارد. برای این افراد تصور دیدن سگ‌های غیرواقعی و یا حتی تصور ذهنی نیز باعث ترس و واکنش شدید می‌شود.

۹- ترس از طوفان (لیلاپسفوبیا)

ترس از گردباد و طوفان، می تواند به عنوان شکل شدید ترس از رعد و برق باشد. بسیاری از افراد مبتلا به فوبیای طوفان، به دنبال حفاظت از طوفان و پناهگاه هستند.

به عنوان مثال، فرد ممکن است از ترس زیاد زیر تخت پنهان شود. به زیرزمین، داخل حمام و یا حتی یک کمد پناه ببرد. یا پرده ها را بسته و تلاش کند تا صدای طوفان را مسدود کند.

 ۱۰-  ترس از سوزن (تریپانوفوبیا)؛ فوبیای آمپول

یک قطعه نوک تیز فلزی که در بازوی شما گیر کرده است، همیشه یک فکر ناخوشایند است و بسیاری از افراد نسبت به سوزن ها ترس جدی دارند. بنابراین از آمپول زدن هم میترسند و درمواردی حتی از مراجعه به پزشک خودداری می‌کنند زیرا دیدن پزشک هم یادآور خاطرات تلخ آمپول های کودکی است.

۱۱- ترس از خون

فوبیای خون باعث می‌شود افراد از جراحت و خون بترسند. فردی که دچار هموفوبیا یا فوبیای خون است در مواجهه با خون خود یا فرد دیگر ممکن است از حال برود.

۱۲- ترس از تاریکی

ترس از شب یا تاریکی اغلب به علت ترس‌های دوران کودکی شکل می‌گیرد. زمانی که این ترس‌ها از کودکی تا دوران بزرگسالی ادامه پیدا کنند به آن فوبیا گفته می‌شود.

۱۳- ترس از دندانپزشک

ترس از دندانپزشکی و عمل‌های دندانسازی هم می‌تواند تبدیل به فوبیا شود. این فوبیا معمولاً بعد از یک تجربه ناخوشایند در مطب دندانپزشکی ایجاد می‌شود. در صورتی که این فوبیا منجر به اجتناب از درمان دندان‌های خراب شود می تواند برای سلامتی فرد خطرناک باشد.

 

درمان انواع فوبیا و ترس‌های شدید

بسیاری از افراد برای درمان فوبیای خود هیچ اقدامی نمی‌کنند. اگر مبتلا به هریک از فوبیاهای بالا هستید، شاید با خود فکر کنید ترس من هر چقدر هم شدید باشد نیازی به درمان ندارد. زیرا فوبیا برای من مشکل حادی ایجاد نمی‌کند. اما در پاسخ به سوالات زیر با خودتان صادق باشید!

 •  فوبیا در شما مانع انجام چه کاری‌هایی می‌شود؟
 • تا به حال برای مواجه نشدن با موضوع فوبیا چقدر وقت و انرژی صرف کرده‌اید؟
 • در زمان‌های مواجهه با موضوع فوبیک چقدر علائم استرس و اضطراب را تجربه می‌کنید؟
 • تا بحال چقدر موقعیت های رشد و پیشرفت را بخاطر ترس از دست داده‌اید؟

در مقاله پرطرفدار قبلی توضیح دادیم که با ترس های شدید و غیرمعقول خود چه کنیم! اما در اینجا نیز به مرور درمان های اصلی انواع فوبیا می‌پردازیم:

لیست انواع ترس ها

در انتهای این مقاله لیست فوبیاهای مختلف را آورده‌ایم. وقتی این لیست را بررسی کنید متوجه می‌شوید که فوبیاهای رایج در چهار دسته کلی زیر قرار دارند:

 • ترس از محیط طبیعی
 • ترس‌های مرتبط با حیوانات
 • ترس‌های مرتبط با بیماری‌ها و مسائل پزشکی
 • ترس‌های مرتبط با موقعیت‌های خاص

A

 • Achluophobia – ترس از تاریکی
 • Acrophobia – ترس از ارتفاعات
 • Aerophobia – ترس از پرواز
 • Algophobia – ترس از درد
 • Agoraphobia – ترس از فضاهای باز یا جمعیت
 • Aichmophobia – ترس از آمپول یا ترس از اجسام تیز
 • Amaxophobia – ترس از رانندگی
 • Androphobia – ترس از مردان
 • Anginophobia – ترس از آنژین یا خفگی
 • Anthrophobia – ترس از گل‌ها
 • Anthropophobia – ترس از آدم‌ها یا جامعه
 • Aphenphosmphobia – ترس از لمس شدن
 • Arachibutyrophobia – ترس از کره بادام زمینی
 • Arachnophobia – ترس از عنکبوت
 • Arithmophobia – ترس از اعداد
 • Astraphobia – ترس از رعد و برق و طوفان
 • Ataxophobia – ترس از بی نظمی
 • Atelophobia – ترس از کامل نبودن
 • Atychiphobia -ترس از شکست
 • Automatonophobia – ترس از مجسمه‌های شبه انسان
 • Autophobia -ترس از تنهایی

B

 • Bacteriophobia – ترس از باکتری‌ها
 • Barophobia – ترس از جاذبه
 • Bathmophobia – ترس از پله‌ها یا سطح شیبدار
 • Batrachophobia – ترس از دوزیستان
 • Belonephobia – ترس از میخ و سوزن
 • Bibliophobia – ترس از کتاب‌ها
 • Botanophobia – ترس از گیاهان

C

 • Cacophobia – ترس از زشت بودن
 • Catagelophobia – ترس از مورد استهزاء قرار گرفتن
 • Catoptrophobia – ترس از آینه ها
 • Chionophobia – ترس از برف
 • Chromophobia – ترس از رنگ‌ها
 • Chronomentrophobia – ترس از ساعت‌ها
 • Chronophobia – ترس از زمان
 • Claustrophobia – ترس از فضاهای بسته
 • Coulrophobia – ترس از دلقک‌ها
 • Cyberphobia – ترس از کامپیوترها
 • Cynophobia – ترس از سگ‌ها

D

 • Dendrophobia – ترس از درختان
 • Dentophobia – ترس از دندانپزشکان
 • Domatophobia – ترس از خانه‌ها
 • Dystychiphobia – ترس از تصادف

E

 • Ecophobia – ترس از خانه
 • Elurophobia – ترس از گربه‌ها
 • Entomophobia – ترس از حشرات
 • Ephebiphobia – ترس از نوجوانان
 • Equinophobia – ترس از اسب‌ها

G

 • Gamophobia – ترس از ازدواج
 • Genuphobia – ترس از زانو
 • Glossophobia – ترس از حرف زدن در جمع
 • Gynophobia – ترس از زن‌ها

H

 • Haphephobia – ترس از لمس شدن
 • Heliophobia – ترس از خورشید
 • Hemophobia – ترس از خون
 • Herpetophobia – ترس از خزندگان
 • Hippopotomonstrosesquipedaliophobia – ترس از کلمات بلند
 • Hydrophobia – ترس از آب
 • Hypochondria – ترس از بیماری

I

 • Iatrophobia – ترس از پزشک
 • Insectophobia – ترس از حشرات

K

 • Koinoniphobia – ترس از اتاق
 • Koumpounophobia – ترس از دکمه

L

 • Leukophobia – ترس از رنگ سفید
 • Lilapsophobia -ترس از طوفان
 • Lockiophobia -ترس از تولد نوزاد

M

 • Mageirocophobia – ترس از آشپزی
 • Megalophobia – ترس از اجسام بزرگ (ترس از چیزهای بزرگ)
 • Melanophobia – ترس از رنگ سیاه
 • Microphobia – ترس از اجسام کوچک
 • Mysophobia – ترس از آودگی و کثیفی

N

 • Necrophobia – ترس از مرگ یا چیزهای ترسناک
 • Noctiphobia – ترس از شب
 • Nosocomephobia – ترس از بیمارستان
 • Nyctophobia – ترس از تاریکی

O

 • Obesophobia – ترس از اضافه وزن
 • Octophobia – ترس از عدد ۸
 • Ombrophobia – ترس از باران
 • Ophidiophobia – ترس از مارها
 • Ornithophobia – ترس از پرندگان

P

 • Papyrophobia – ترس از کاغذ
 • Pathophobia – ترس از بیماری
 • Pedophobia -ترس از کودکان
 • Philematophobia – ترس از بوسیدن
 • Philophobia – ترس از عشق
 • Porphyrophobia – ترس از رنگ بنفش
 • Pteridophobia – ترس از سرخس
 • Pteromerhanophobia – ترس از پرواز
 • Pyrophobia – ترس از آتش

S

 • Samhainophobia – ترس از هالووین
 • Scolionophobia – ترس از مدرسه
 • Scoptophobia – ترس از مورد نگاه خیره قرار گرفتن
 • Selenophobia – ترس از ماه
 • Sociophobia – ترس از مورد نظارت قرار گرفتن در اجتماع
 • Somniphobia – ترس از خواب

T

 • Tachophobia – ترس از سرعت
 • Technophobia – رس از فناوری
 • Tonitrophobia – ترس از صاعقه
 • Trypanophobia – فوبیای امپول
 • Trypophobia – ترس از سوراخ‌ها

V-Z

 • Venustraphobia – ترس از زن‌های زیبا
 • Verminophobia – ترس از آلودگی
 • Wiccaphobia – ترس از جادوگران
 • Xenophobia – ترس از غریبه‌ها
 • Zoophobia – ترس از حیوانات

روش های معرفی شده از بهترین روش های موثر در درمان انواع فوبیا هستند که شما می‌توانید با مراجعه به یک روانشناس متخصص و ماهر و یا یک روانپزشک با خیال راحت فرایند درمان خود را پیگیری کنید.

در صورتی که به فوبیا مبتلا هستید، بهتر است به دنبال درمان آن باشید. اگرچه درمان فوبیا دشوار است، اما نتیجه‌بخش است. در صورتی که درمان به درستی انجام شود، می‌توانید یاد بگیرید ترس هایتان را مدیریت کرده و زندگی بهتری داشته باشید.

اگر نیاز به دریافت راهنمایی در این زمینه دارید، روی دکمه زیر کلیک کنید:
رزرو آنلاین نوبت روانشناس

منبع:

Very Well Mind

Health Line

نویسنده: میترا سیفان – روانشناس


خوانندگان محترم چنانچه سوالی در زمینه انواع فوبیای خاص دارید، لطفا در قسمت نظرات مطرح کنید تا در اسرع وقت پاسخگو باشیم.

پرسش و پاسخ

پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

M.M آذر ۷, ۱۴۰۰ - ۲:۳۰ ب٫ظ

بعضی‌ها به شدت از مرگ عزیزان و اعضای خانواده‌شون می‌ترسن. این هم فوبیا محسوب میشه؟ اگه آره، اسمش چیه؟

پاسخ
ناشناس آبان ۱۶, ۱۴۰۰ - ۹:۲۹ ق٫ظ

سلام من ۱۹ سالمه و بشدت از چاه حمام .توالت.فاضلاب ترس دارم و حتی بقدری عمیق هست ک داخل لوله جارو برقی یا سماور های بزرگ رو نمیتونم نگاه کنم چن میترسم و حتی ممکنه ک تا سه روز توالت نروم.از عکسگودال های بزرگ و چاه های عمیقم حراص دارم

پاسخ
ناشناس آبان ۸, ۱۴۰۰ - ۱:۴۸ ب٫ظ

ببخشید دوستم وقتی داخل ماشین در حال حرکت میشینه به محض رد شدن ماشین سنگین طپش قلب میگیره دهنش قفل میشه چه ترسی داره؟

پاسخ
فاطمه مهر ۱۸, ۱۴۰۰ - ۸:۴۶ ق٫ظ

متاسفانه من از آدمها می ترسم مثلا از خود رانندگی کردن نمی ترسم ولی ترس از مربی باعث میشه نتونم برم آموزشگاه رانندگی نمیدونم چیکار کنم

پاسخ
لاله مهر ۱۳, ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۶ ق٫ظ

س ترس ازگناه ازخداازاینکه موادآیامشکل ضعف ویحالیه من است یانه نمیدونم کم میکشم بیحالم زیادمیکشم بیحالم متوسط میکشم بیحالم میخام بزارم کنارترس که بیماری نداشته باشم چکاب دادم خوب بودن مشکل من چیه

پاسخ
مائده اسدی مهر ۱۰, ۱۴۰۰ - ۲:۴۵ ق٫ظ

سلام
از با کنک کیک شمع آهنگ تولد و لوازم تزئینی تولد و هرچیزی ک مربوط ب تولد میشه وحشت دارم
تپش قلبم میره بالا عرق میکنم نفسم تنگ میشه و بدنم یخ میزنه واقعا غیر قابل تحمل میشه
ترجیح میدم اگ ب اجبار تولد دعوت شدم مشکی بپوشم ک از استرسم کم کنه اما دلهره و توش قلب ازارم میده

پاسخ
شکوفه شهریور ۲۰, ۱۴۰۰ - ۲:۴۷ ب٫ظ

سلام،من با دیدن شیارهایی مثل اثر انگشت حالم بد میشه سرم درد میگیره و حالت خفگی و تهوع پیدا میکنم،نمیدونم اسم این فوبیا چیه

پاسخ
*** شهریور ۱۸, ۱۴۰۰ - ۸:۱۱ ب٫ظ

سلام خسته نباشید
من با دیدن یک پارچه نخکش شده ، یا در حال نخکش شدن تا حد جنون حالم بد میشه !
قبلا هم اینطور بودم اما اخیرا متوجه شدید تر شدن این مشکلم شدم
تا ساعت ها ذهنم رو آشفته میکنه ، از ارتباط با هر آدمی خود داری میکنم چون حالت عصبی بهم دست میده و بی دلیل دچار تنش میشم ، تپش قلب و دلپیچه میگیرم ، دمای بدنم مث تب میره بالا ، راه گلوم بسته میشه ( انگار یه توپ یا یه چیزی مث بغض راهشو ببنده )
از این مسئله واقعا رنج میبرم چطور باید درمانش کنم ؟؟؟

پاسخ
Yekta شهریور ۱۵, ۱۴۰۰ - ۱:۱۷ ب٫ظ

سلام من از تن صدا های تند خیلی میترسم و باعث اضطرابم میشه و این اتفاق فقط برای صدای های تند اتفاقا میوفته
ولی هرچی جست و جو میکنم اسم این نوع فوبیا رو پیدا نمیکنم. اگه کسی میدونه میشه راهنماییم کنه؟

پاسخ
صادقی مرداد ۳۱, ۱۴۰۰ - ۹:۵۰ ق٫ظ

سلام و خسته نباشید . من از عصبانیت ادما ، پدر و مادر حتی غریبه تو خیابان حتی کسانی که پشت تلفن باهاشون صحبت یا حتی چت می کنم میترسم ؟ احساس ترس و اضطراب از رفتار طرف مقابل دارم و اینکه تپش قلب دلهره هم دارم . به نظر خودم منطقی نیس ولی ترس تو وجودم نهادینه شده.

پاسخ
فاطمه مرداد ۲۴, ۱۴۰۰ - ۷:۲۰ ب٫ظ

من وقتی خودم مشکلی دارم وقتی میرم دکتر خیلی استرس میگیرم الان هم آپاندیس دارم تو مطب دکتر هستم همش استرس دارم میگم شاید نکنه بگه عمل یا چی اصلا وقتی میرم مطب دکتر استرس میگرم یعنی اینم نوعی فوبیاست🤔؟؟؟؟

پاسخ
panizwz مرداد ۱۶, ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۵ ب٫ظ

سلام ترس از سوراخ هاي ريز كنار هم نوعي فوبياس ؟ من وقتي ميبينم تا يه مدت بعدش حالم بد ميشه و احساس ميكنم سردمه و عصابم خورد ميشه

پاسخ
ن مرداد ۱۵, ۱۴۰۰ - ۶:۴۴ ب٫ظ

سلام من خیلی می ترسم از عروسک خیلی بیشتر از آنابل

پاسخ
ز مرداد ۱۳, ۱۴۰۰ - ۳:۰۰ ق٫ظ

سلام من نسبت به ادم هایی ک خیلی خوشگلن فوبیا دارم ینی کلا دلهره تپش قلب و اصن نمیتونم حتی نگاه کنم و بودنشون باعث میشه سریع ازونجا برم اتفاقا یه جا خوندم دربارش ولی اسمش رو متوجه نشدم میشه اسم این نوع فوبیا رو بگید

پاسخ
سوفی مرداد ۵, ۱۴۰۰ - ۹:۳۸ ق٫ظ

خوب بود.
سوالی که داشتم اینه
من از حشرات نمیترسم فقط چندشم میشه چیکار باید بکنم؟
حالم بد میشه وقتی حشره میبینم
انگار تو بدنم حسش میکنم

پاسخ
نیلوفر بهاری مرداد ۳, ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۴ ب٫ظ

سلام من دختر هستم و ۱۳ سالمه و از وقتی یادم میاد از رانندگی در جاده های شیب دار یا پیچ دار ترس بدی دارم
به طوری که بعضی وقتا دلهره شدید میگیرم و عرق میکنم
ما سفر هم خیلی. میریم و این ترس هنوز هم هست
راننده ماشین هم پدرم هست و بهش اعتماد کامل دارم
ولی نمیدونم چرا میترسم
ایا این هم یک نوع فوبیا است ؟

پاسخ
ملیکا مرداد ۳, ۱۴۰۰ - ۸:۳۴ ب٫ظ

ترس از ترکیدن بادکنک ی نوع فوبیاس؟

پاسخ
تینا تیر ۲۹, ۱۴۰۰ - ۰:۴۲ ق٫ظ

سلام ترس من تواین لیست نبود، من فیلم های فضا و کهکشان خیلی میترسم و اعماق اقیانوس
این ترس در حدی که اگه تلوزیون همچین تصاویری پخش کنه تپش قلب، نفس تنگی، استرس میگیرم، اصلا نمیتونم تحمل کنم حالم بشدت بد میشه

پاسخ
مهر تیر ۱۹, ۱۴۰۰ - ۰:۲۱ ق٫ظ

سلام وقت شما بخیر
دختر ۱۷ ساله هستم
من وقتی از پدر یا مادرم دور میشم خیلی استرس میگیرم و گریه میکنم و میترسم وقتی من پیششون نیستم بلایی سرشون بیاد
آیا این یک نوع فوبیا هست؟

پاسخ
نسرین حاتم نیا تیر ۱۱, ۱۴۰۰ - ۱:۱۰ ق٫ظ

سلام امروز فهمیدم دوست پسر نه تنها غذای گوشتی نمیخوره بلکه فقط کمپوت و کنسرو گیاهی و حبوبات چون در بسته هستن میخوره و اونم خودش باید بخره و فقط به مادرش اعتماد داره و غذای دست اونو میخوره حتی خوراکی که من براش خریدم نخورد چون می‌گفت میترسم وبهت اعتماد ندارم الآنم اینارو مینویسم گریه میکنم که چرا آدم مهربونی مثل او به فوبیا دچار بشه و آخرش چی میشه لطفاً کمکم کنید راهکار بدین و نجاتش بدین چون خودشم عذاب میکشه

پاسخ
nazanin c خرداد ۵, ۱۴۰۰ - ۹:۲۹ ق٫ظ

سلام وقت بخیر، ترس از تکان خوردن اجسام هم نوعی فوبیاست؟
این نوع ترس علت خاصی داره؟

پاسخ
اردیبهشت ۲۵, ۱۴۰۰ - ۲:۵۶ ق٫ظ

سلام خسته نباشید من یه فوبیا دارم که واقعا اسمش رو نمی دونم تو لیست هم نبود من از اینکه تو تاریکی یکی بهم نگاه کنه دارم یا اینکه نمی تونم شب ها تو آینه نگاه کنم وگرنه تپش قلب میگرن و استرس زیاد و گاهی هم میلرزم

پاسخ
مهدیه اردیبهشت ۲۳, ۱۴۰۰ - ۳:۱۹ ب٫ظ

کلا چند نوع فوبیا داریم؟

پاسخ
Shokolat اردیبهشت ۲۲, ۱۴۰۰ - ۴:۴۲ ق٫ظ

من تمام لیست رو خوندم و از سه یا چهارتا چیز بشدت و به طرز عجیبی میترسم امکان داره که من چنتا فوبیا مختلف رو با هم داشته باشم ؟

پاسخ
گلاره دی ۲۸, ۱۳۹۹ - ۰:۴۸ ق٫ظ

سلام من سوراخ های نا متقارن یا چیزهای برجسته ریز میبینم بصوزت وحشتناکی چندشم میشه تا چند وقت از ذهنم نمیره ترس ندارم ولی فکم شل میشه از چندش بودن اون جسم یا عکس بزام ایا این نو فوبیا درمان کامل داره؟؟

پاسخ
بهراد آذر ۳, ۱۳۹۹ - ۲:۱۳ ق٫ظ

سلام, وقت شما بخیر؛
بنده آقایی هستم ۲۸ ساله, متاهل و دارای یک فرزند و معلم هستم
مشکلی که من دارم اینه که به شدت به شدت و به شدت از بیمار شدن نزدیکانم وحشت دارم به حدی که وقتی مشکل جسمی برای یکیشون پیش میاد و نیاز به مراجعه به پزشک دارن من شدیدا کاهش اشتها و کاهش وزن پیدا میکنم و تمامی امور روزمره بنده دچار اختلال کامل میشه و همه تمرکزم رو کامل از دست میدم. حتی گاهی به قدری حالم بد میشه که برای رهایی از این فشار روانی آرزوی مرگ میکنم.
نکته جالب اینه که از مزگشون خیلی نمیترسم ولی از بیمار شدنشون وحشت عجیبی دارم و احساس میکنم که اگر سخت بیمار بشن من عذاب زیادی خواهم کشید.
واقعا نمیدونم باید چیکار کنم
خواهش میکنم راهنماییم کنید???

پاسخ
میترا سیفان آذر ۳, ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۶ ق٫ظ

سلام و سپاس از بیان تجربه‌تون، این مورد میتونه اضطراب بیماری در خود و یا دیگران یا شاید اضطراب فراگیر باشه که در هر دو صورت برای تشخیص قطعی و درمان، حتما باید ارزیابی جامع توسط متخصص روانشناس صورت بگیره. بیشتر از فوبیا، به‌نظرم بحث اضطراب مطرح هست. لینک مطالب و متخصصین مربوطه:
https://pezeshkekhoob.com/blog/generalized-anxiety-disorder/
https://pezeshkekhoob.com/blog/health-anxiety/
https://pezeshkekhoob.com/psychologists

پاسخ
مهدی آبان ۲۶, ۱۳۹۹ - ۰:۰۴ ق٫ظ

شما که راهنمایی نمیکنید همه رو فرستادی دکتر این همه میفهمند نیاز نبود از شما زحمت بکشید

پاسخ
میترا سیفان آبان ۲۶, ۱۳۹۹ - ۲:۱۳ ب٫ظ

سلام به شما خواننده محترم، کار پلتفرم پزشک خوب اساسا همین هست. (آسان سازی دسترسی به خدمات و اطلاعات پزشکی و روانشناسی.)
ما علائم اختلالها رو معرفی میکنیم، برای اینکه آگاهی بخشی صورت بگیره و تشخیص مشکل برای شما خوانندگان محترم آسان تر بشه و همچنین به شما بانک اطلاعاتی درمانگران متخصص در حوزه همون مشکل رو معرفی میکنیم و از این طریق جلوی بروز تشخیص های اشتباه و مراجعه کردنهای متعدد به متخصصین مختلف در زمینه های دیگر رو به حداقل میرسونیم. ضمن اینکه، درمان فوبیا از طریق حساسیت زدایی منظم انجام میشود که یک پروتکل حداقل ۴،۵ جلسه ای است و نیازمند حضور متخصص هست. و امکان درمان در کامنت وجود نداره. پس فکر میکنم، کارآمدترین روش، ارجاع شما به متخصصین این امر هست.

پاسخ
محمد آبان ۱۲, ۱۳۹۹ - ۹:۴۹ ق٫ظ

سلام،
با فرزند ۱۰ ساله ام در مورد شخصیت «مومو» و اینکه تعدادی هکر در فضای مجازی با این آدم به کودکان نزدیک می شوند و به آنها آسیب می زنند (مثلا، کنترل دوربین موبایل را در دست می گیرند، اطلاعات موبایل را سرقت می کنند، بچه را به سمت رفتارهای هیجانی و مخاطره آمیز و حتی خود کشی هدایت می کنند) صحبت کردم. هدفم این بود تا اگر حین کلاس های آنلاین مدرسه با این تصویر مواجه شد، به آن پاسخ ندهد.
حالا، دچار وحشت های بسیار شدید می شود و این نشانه ها را دارد:
پاهایش می لرزد، اضطراب شدید در چهره اش ظاهر می شود، به هیچ وجه، تنها به اتاق نمی رود، شب فقط در کنار من (پدرش) و چسبیده به من می خوابد و باید حتما دستم به دور او باشد. با تأخیر به خواب می رود و نباید من چشمم را ببندم، اگر بستم دچار وحشت می شود. به زیر پتو می رود و به شدت عرق می کند اما از ترس سرش را بیرون نمی آورد. با دیدن خیلی چیزها (مثلاً صندلی ماشین که شبیه یک آدم در حال نشستن است، یا سایه ای که قدری شبیه انسان باشد، یا برق و سایه های موجود در گاز آشپزخانه و …) در ذهنش تصویر سازی میکند و می ترسد. ….

برای آرام کردن با او صحبت می کنم، اما می گوید: می دانم همه اینها غیر واقعی است اما شما حالت درونی من را متوجه نمی شوید و نمی دانید چه اتفاقی داخل بدن من می افتند…

پاسخ
میترا سیفان آبان ۱۳, ۱۳۹۹ - ۸:۲۹ ب٫ظ

سلام، به نظر میرسه فرزندتون تحت فشار اضطرابی زیادی قرار داره. لطفا در اسرع وقت با متخصص مشاوره کودک ملاقات داشته باشید.
https://pezeshkekhoob.com/psychologists/38p-child-psychologist

پاسخ
حمیده آبان ۷, ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۱ ب٫ظ

سلام من طبقه دوم زندگی میکنم و بعضی وقت ها جاهایی ک وسایل سنگین مثل مبل ها هستند یا کسی در حال راه رفتن است میترسم ک سقوط کنه و زیرپامون خالی بشه راه درمانش چیست

پاسخ
میترا سیفان آبان ۱۰, ۱۳۹۹ - ۶:۳۳ ق٫ظ

سلام، راه درمان تقریبا تمام فوبیای خاص، چند جلسه رواندرمانی پیش یک متخصص مساوره فردی است.
https://pezeshkekhoob.com/psychologists/106p-individual-consultant

پاسخ
N.s شهریور ۲, ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۰ ب٫ظ

سلام من طی یه مدتی از اجسامی که نوک تیز دارند میترسیدم و به خاطر همین نمیتونستم بهشون حتی نگاه کنم الانم هم گاهی این ترس سراغم میاد. آیا این هم نوعی فوبیا هست؟؟؟

پاسخ
میترا سیفان شهریور ۲, ۱۳۹۹ - ۵:۲۱ ب٫ظ

سلام. بله یک نوع فوبیای نسبتا شایع هست. اگر ترس یا علائم زیاد اذیت میکنه شما رو، بهتر هست که به رواندرمانگر مراجعه کنید.

پاسخ
Helen مرداد ۲, ۱۳۹۹ - ۲:۵۴ ق٫ظ

سلام وقتتون بخییر ,من از اجسام کوچکی که تصور میکنم بزرگ میشن میترسم نمیدونم دلیلش چیه خیلی مطلب خوندم که متوجه بشم راجبهش ولی جایی درمورد این نوشته نشده میخواستم بدونم که این حس آیا ممکنه فوبیا باشه و دلیلش چی میتونه باشه ؟ این موضوع هم از کوکی خودم شروع شد و یهو از خواب میپریدم و حالم بد میشد بعدش دلیلشو اصلا نمیدونم ممکنه چی باشه خیلی خیلی ممنونتون میشم بهم کمک کنید با تشکر فراوان از شما ??

پاسخ
میترا سیفان مرداد ۲, ۱۳۹۹ - ۱:۳۹ ب٫ظ

سلام، ممنون از توجه شما

پاسخ
میترا سیفان مرداد ۶, ۱۳۹۹ - ۲:۵۲ ب٫ظ

سلام، ترس از به وقوع پیوستن بعضی افکار، بیشتر از اینکه فوبیا باشند، در دسته بندی افکار وسواسی قرار میگیرند. برای درمان آن بهتر هست به متخصص روانشناس مراجعه کنید.

پاسخ
سمانه آبان ۱۶, ۱۳۹۹ - ۶:۴۴ ب٫ظ

سلام. منم دقیقا مشکل شما رو دارم، کوچک تر که بودم مخصوصا در خواب زیاد دچارش میشدم اما نمیدونم الان دیگه نه،

پاسخ
Bangtanboys بهمن ۲۳, ۱۳۹۹ - ۹:۳۲ ب٫ظ

سلام
منم همین مشکلو دارم….تو خوابم انگتر یه چیزایی بزرگ میشن …اونقدر بزرگ که نمیشه جمع بشن…یا دیدم که کلی شیشه شکسته ولی انقد زیادن که نمیشه جمع کرد…و این منو خیلی میترسونه

پاسخ
حانیه تیر ۲۶, ۱۳۹۹ - ۴:۲۹ ب٫ظ

دختر خواهرم تا خون میبینه از حال میره! چه علتی میتونه داشته باشه؟ امسال میره کلاس اول، مامانش خیلی نگرانشه! چی باید کرد؟

پاسخ
میترا سیفان تیر ۲۹, ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۴ ب٫ظ

سلام. فوبیای خون، یک نوعی از فوبیای خاص هست و درمانش حتما باید توسط متخصص صورت بپذیره. البته فرایند درمان خیلی پیچیده نیست و اصولا طی حدود سه یا چهار جلسه تراپی برطرف میشه.
لیست درمانگران در سراسر ایران
https://pezeshkekhoob.com/psychologists

پاسخ

دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب