افسردگی بعد از ترک گل – چرا ترک اعتیاد باعث افسردگی و اضطراب می‌شود؟

توسط میترا سیفان
این مقاله توسط میترا سیفان تالیف شده است.

همانطور که می‌دانید، بسیاری از مردم معتقدند که ماری جوانا یک ماده کاملا بی‌ضرر است. اگرچه ممکن است برخی افراد ماری‌جوانا را مانند سیگار و بدون عوارض مصرف کنند، اما بسیاری از افراد دچار اعتیاد به این ماده می‌شوند. یک مطالعه در سال ۲۰۰۷ نشان داد که مصرف ماریجوانا باعث افزایش شانس ابتلا به اضطراب در بزرگسالان و نوجوانان می‌شود در حالی که سایر مطالعات نشان داده اند که  مصرف منظم گل باعث اختلال در رشد مغز، افزایش خطر ابتلا به اختلالات بهداشت روان مانند اضطراب، افسردگی یا اسکیزوفرنی و بیماری مزمن ریه‌ می‌شود.

البته این بدان معنا نیست که هر فردی که یکبار ماری‌جوانا را امتحان کرده است این علائم را تجربه می‌کند. اما اگر شما به طور منظم گل می‌کشید، برخی از عوارض جانبی ذکر شده ممکن است برای شما رخ دهد.

برخلاف تصوری که یک دهه پیش وجود داشت، اعتیاد به گل کاملا محتمل است. و وقتی معتاد گل شوید، ترک آن ممکن است دشوار باشد زیرا در هنگام ترک با علائم ترک روبرو هستیم.

فهرست مطالب
 • ترک گل یا ماری جوانا چیست؟

  ماری‌جوانا با نام‌های شاهدانه، گلدان، علف هرز، علف، جوانه، گیاه، مری جین و گنجا نیز شناخته می‌شود. افرادی که این ماده روانگردان را استفاده می‌کنند به دنبال تجربه حس آرامش، سرخوشی و افزایش ادراک حسی هستند. با این حال، افرادی که به دنبال ترک ماری جوانا هستند باید مقدار مصرف روزانه یا ماهانه خود را کاهش دهند.

  با کاهش میزان مصرف گل یا ماری جوانا قطعا فرد به افسردگی بعد از ترک گل مبتلا می‌شود. یک متاآنالیز مطالعات، که شامل بیش از ۲۳۰۰۰ نفر بود، نشان داد که ۴۷٪ از شرکت کنندگانی که به طور منظم از ماری جوانا استفاده می‌کردند، سندرم ترک گل را تجربه کردند.
  در حالی که سندرم ترک گل خطر بالا و عوارض جانبی ندارد، ترک ناگهانی آن ممکن است علائم ناخوشاینی داشته باشد.

   

  علائم ترک گل (ماری جوانا)

  علائم ترک معمولاً با قطع مصرف نیکوتین همراه است. نیکوتین می‌تواند تأثیر قوی بر روی سیستم عصبی مرکزی داشته باشد و در صورت قطع ناگهانی یا عدم مصرف کافی می‌تواند باعث افسردگی، اضطراب، تحریک پذیری، نوسانات خلقی و موارد دیگر شود. در مورد علائم ترک سیگار کشیدن و گل، شباهت‌هایی وجود دارد. افراد در زمان ترک گل علائمی شبیه به ترک گل دارند.

  ترک گل با احساس تحریک پذیری، اضطراب و افسردگی شروع می‌شود. ترک این مواد مخدر می‌تواند با هوس مصرف دارو و همچنین سردرد، حالت تهوع و استفراغ همراه باشد. بی‌خوابی همچنین می‌تواند در طول ترک گل مشکل ساز باشد. علائم معمولا در عرض دو روز پس از ترک به اوج خود می‌رسد و می‌تواند از یک تا چهار هفته ادامه پیدا کند.

  با این حال، برخی افراد ممکن است علائم را تا شش هفته بعد از ترک تجربه کنند. البته همه افراد شاید این علائم را نداشته باشند. برخی افراد ممکن است فقط ناراحتی خفیفی داشته باشند، در حالی که برخی دیگر ممکن است زمان سخت‌تری برای ترک داشته باشند.

  علائم فیزیکی ترک گل (ماری جوانا)

  علاوه بر افسردگی بعد از ترک گل، ترک این ماده مخدر علائم فیزیکی دارد که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تعریق
  • افزایش ضربان قلب
  • لرزش یا لرزش
  • اسهال
  • سردرد

  اختلالات روانی

  ترک گل همچنین می‌تواند روی برخی اختلالات روانی در هنگام ترک ترک سیگار تأثیر بگذارد. ترک گل هنگامی که به ماری جوانا اعتیاد دارید بر سطح سروتونین در مغز تأثیر می‌گذارد.

  سروتونین یک ماده شیمیایی است که می‌تواند بر خلق و خو، اشتها و خواب تأثیر بگذارد. هنگامی که سیگار را ترک می‌کنید، سطح سروتونین کاهش می‌یابد که می‌تواند منجر به اضطراب یا افسردگی شود.

  ترک ماری جوانا و اضطراب

  اگر سیگار کشیدن را ترک کنید، ممکن است دچار اختلال اضطراب شوید. اختلال اضطراب زمانی اتفاق می‌افتد که از چیزی احساس ترس دائمی و غیرمنطقی می‌کنید. با ترک سیگار نیز می‌توانید افسردگی را تجربه کنید.

  افسردگی تنها بعد از ترک سیگار نیست. بیشتر افراد بعد از ترک ماده مخدر گل، افسردگی بعد از ترک گل را هم تجربه می‌کنند. افسردگی می‌تواند باعث احساس غم و اندوه و ناامیدی شود. این موضوع با مشکلات خواب خستگی، کاهش اشتها و افزایش وزن همراه است.

  علائم روانی

  علائم روانی وجود دارد که ممکن است تجربه کنید که برای اکثر مصرف‌کنندگان ماری جوانا در هنگام ترک ماری جوانا بروز می‌کند. از علائم روانی افسردگی بعد از ترک گل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • انزوا از سایر افراد سیگاری (کناره گیری)
  • افسردگی
  • تحریک پذیری و تحریک پذیری
  • عصبانیت، خصومت یا پرخاشگری.

  اعتیاد فیزیکی و میل به مواد مخدر همراه با سوء مصرف مواد نیز برای روند ترک طبیعی است. سوء مصرف مواد می‌تواند شدت علائم روانی را افزایش دهد.

   

  آیا ترک گل می تواند باعث افسردگی یا اضطراب شود؟

  احتمال وقوع افسردگی بعد از ترک گل بسیار بیشتر از آن است که مردم تصور می‌کنند.

  افراد تصور می‌کنند که ماری‌جوانا نسبتا بی‌خطر است و یا از نظر جسمی اعتیاد ندارد، اما حقیقت این است که ممکن است با ترک آن، علائم ترک واقعی را تجربه کنید.

  ممکن است ماری جوانا را فقط از نظر روانشناختی اعتیادآور بدانیم، اما جالب است بدانید که ماده گل از نظر جسمی هم اعتیاد آور است.

  دلیل اعتیاد جسمی مخدرها یا بنزودیازپین ها به این دلیل است که مغز به ساختار مواد شیمیایی، واکنش نشان می‌دهد و بر احساسی که از نظر جسمی داریم تأثیر می‌گذارد.

  در واقع مصرف ماری جوانا بر جذب میزان سروتونین و دوپامین در مغز تأثیر می‌گذارد.

  سروتونین بر تنظیم خلق و خو اثر می‌گذارد و احساس شادی ایجاد می‌کند. دوپامین انتقال دهنده عصبی است که مسئول احساس لذت ماست.

  هنگامی که در حال مصرف گل هستید، مغز شما مملو از سروتونین و دوپامین (انتقال دهنده های عصبی شادی و لذت) می‌شود‌. و وقتی مصرف گل را ترک می‌کنید، سطح این انتقال دهنده‌های عصبی در مغز کاهش می‌یابد، در حالیکه مغز شما عادت کرده است که سطح بالاتری از لذت و شادی را تجربه کند. دقیقا همین موضوع است که سبب ایجاد افسردگی پس از ترک گل می‌شود‌.

  هنگامی که مصرف گل را متوقف می‌کنید، علائم جسمی ترک را تجربه خواهید کرد.

  پزشک خوب به شما کمک میکند بهترین روانشناسان و مشاوران ترک اعتیاد را در کوتاه‌ترین زمان و در نزدیکی محل زندگی خود پیدا کنید
  رزرو آنلاین نوبت

   

  افسردگی بعد از ترک گل چقدر طول می‌کشد؟

  برخی از افراد ماه ها پس از ترک علف افسردگی را تجربه می‌کنند، درحالیکه برخی دیگر یک یا دو روز آن را تجربه می‌کنند.

  البته ممکن است افسردگی را به شکل نارضایتی، ناراحتی یا بی انگیزگی برای انجام هر کاری تجربه کنید.

  کاهش تولید سروتونین اضافی می‌تواند منجر به عدم توانایی لذت بردن از چیزهایی شود که تا آن لذت بخش بودند. اعم از ورزش، تعاملات اجتماعی یا حتی رابطه جنسی.

  اضطراب بعد از ترک گل چه مدت طول می‌کشد؟

  اضطراب یکی دیگر از عوارض شایع ترک ماری جوانا است. دقیقا مانند مسئله افسردگی، بروز اضطراب به دلیل نحوه تاثیر ماری‌جوانا بر مغز انسان است. از آنجا که ماری‌جوانا دارای برخی اثرات ضداضطراب است، توقف مصرف باعث بازگشت مغز به حالت طبیعی می‌شود. این منجر به افزایش حساسیت نسبت به اضطراب می‌شود.

  این شرایط ممکن است برای مدت چند روز یا چند ماه ادامه داشته باشد.

  اساسا، بعد از ترک گل باید اجازه دهیم تا مغز به نحوه تولید طبیعی انتقال دهنده های عصبی بازگردد. وقتی مصرف را متوقف می‌کنید، مدتی طول می‌کشد تا سطح انتقال دهنده‌های مغز تنظیم شود.

  دریافت کمک برای مدیریت عوارض ترک گل ضروری است

  از آنجایی که ترک گل دارای عوارض متعددی است و مدت نسبتا طولانی نیز زمان می‌برد تا ساختار شیمیایی مغز به حالت عادی خود بازگردد، بنابراین کمک گرفتن از یک متخصص خوب مشاوره ترک اعتیاد امری ضروری است. زیرا رواندرمانی به شما در کاهش علائم افسردگی و اضطراب و مدیریت شرایط پس از ترک کمک زیادی خواهد کرد.

   

  سوالات متداول

  • افسردگی بعد از ترک گل چه مقدار طول می‌کشد؟
   بیشتر افراد ماه‌ها بعد از ترک ماده مخدر گل افسرده هستند، در حالی که در برخی افراد افسردگی بعد از ترک گل تنها چند روز طول می‌کشد. این موضوع به مقدار زمان مصرف ماده مخدر بستگی دارد.
  • چرا بعد از ترک گل، فرد دچار افسردگی بعد از ترک گل می‌شود؟
   با مصرف گل مقدار دوپامین و سروتونین در بدن افزایش پیدا می‌کند. در صورتی که فرد این دو ماده را مصرف نکند سطح آن‌ها در مغز کاهش پیدا می‌کند، این عدم هماهنگی می‌تواند موجب افسردگی بعد از ترک گل شود.  
  • افسردگی بعد از ترک گل چه علائمی دارد؟
   پریشانی، ناراحتی شدید، اضطراب، کاهش اشتها، اختلال توجه، احساس گناه، بی علاقگی و درماندگی و… از علائم و نشانه‌های افسردگی بعد از ترک گل هستند.
  • آیا مصرف ماده مخدر گل در طولانی مدت می‌تواند مضر باشد؟
   مصرف این ماده در یک بازه زمانی طولانی مدت می‌تواند موجب مشکلات تنفسی، مشکلات شناختی، سرطان، مشکلات قلبی، مشکلات استخوانی و… شود.
  • ترک گل چند روز طول می‌کشد؟
   ترک این ماده مخدر به سن فرد، مدت زمان مصرف مواد، جنسیت و…. بستگی دارد.

   

  نویسنده: میترا سیفان – روانشناس

  موارد مشابه:

  خوانندگان محترم چنانچه سوالی در رابطه با معضلات اعتیاد به گل دارید در قسمت نظرات مطرح کنید تا در اسرع وقت پاسخگو باشیم.

  پزشک خوب، سامانه آنلاین رزرو اینترنتی نوبت از روانشناسان، پزشکان و سایر تخصص های حوزه سلامت است که به شما کمک می‌کند بهترین متخصصان را در کوتاه ترین زمان و در نزدیکی محل زندگی خود پیدا کرده و وقت خود را به صورت “آنلاین” رزرو نمایید.

  پرسش و پاسخ

  پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

  الهه دی ۲۲, ۱۴۰۱ - ۰:۲۳ ق٫ظ

  سلام من یه پسر دارم که ۲۲ سالشه و ۵ ساله که اعتیاد به گل حشیش و متادون داره وبعضی وقت اترامادل هم مصرف میکرد و ۲بارهم تشنج گرفته ولی تا حالا ۵بار به روانیزشکی بردیم و ۲ بارم کمپ بردیم خودش نمیخواد ترک کنه ولی وقتی مصرفش زیاد میشه دیگه تو خونه قابل کنترل نمیشه یا توهم میگیره یا خود زنی میکنه که بار میبریم بیمارستان روانپزشکی یا کمپ ولی همیشه زود لغزش میکنه ولی اینو۲باری گه رفته کمپ‌ کلا عوض شده خیلی پرخاشگر وعصبی شده حرفای عجیب میزد یا دستاشو با چاقو زخمی میکرد یا میگفت باید سکس داشته باشم حرف زدن باهاش بی فایده بود الان که برا بار دوم رفته کمپ اونجا هم همین حرفا را تکرار میکنه وخیلی فراموشی داره الان ۴۰ روزه که کمپ هست قبل از اونم ۴۵ روز کمپ بود اوردم خونه ده روز که دیدم کلوناز پام مصرف کرده ۵ عدد زود فرستادم کمپ میخوام راهنماییم کنید که بازم کمپ بمونه یا بستریش کنم تو رواپزشکی

  پاسخ
  لیلی دی ۱۲, ۱۴۰۱ - ۴:۱۹ ق٫ظ

  سلام‌وقت‌بخیر‌
  من‌۲۷ سالم، ۱ سال گل مصرف کردم. و چند ماه اخیرش به صپرت زیاد
  الان ۲ ماهه ترک کردم.
  بعضی شبا استرس و اضطراب یهویی میگیرم. سرگیجه و دوبینی میگیرم ، کم خوابی شدید، یا خواب زیاد دارم.
  خواستم بدونم چه مدت طول میکشه. و راه درمانش چیه؟

  پاسخ
  بهنام آبان ۱۸, ۱۴۰۱ - ۱:۵۸ ب٫ظ

  سلام ۳سال مصرف کننده ی مداوم بودم الان دوماهه گذاشتم کنار آخر شبا مخصوصا ی شوکی بهم وارد میشه میلرزه بدنم چیکار کنم

  پاسخ
  مهدی آبان ۱۷, ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۸ ب٫ظ

  سلام لطفا یه راه جلوی دوستان بزارید که بتونن این اضطراب‌ها رو متوقف کنن چون واقعا عذاب آور هست.
  ممنونم از این سایت که قرار داده شده تا کمی آگاه بشیم.
  من خودم مدت ۸ ماه از اوج آمادگی جسمانی و روحی یکباره گرفتار شدم و شروع به مصرف کردم و از صبح که چشمم رو. باز میکردم تاشب که توی رختخواب میرفتم مصرف کردم و الان حدود ۱۵ روزه قطع کردم بلایی سرم میاد شبا موقع خواب که از ترس تا صبح نمیخوابم و فکر می‌کنم برام طلسم یا جادو کردن و جن سراغم میاد (البته تنها زندگی میکنم ) اما امشب فهمیدم که جن و طلسم نیست بلکه توهم و عوارض ترک گل هست.
  باز هم ممنون میشم اگر راهنمایی بزارید که همه استفاده کنن.
  با تشکر .

  پاسخ
  ناشناس آبان ۱۰, ۱۴۰۱ - ۵:۳۰ ق٫ظ

  سلام من هنوز ترک نکرده ام وقتی نصخ میشم خیلی تند خو و عصبی میشم اما وقتی میکشم ارومم ، ۵ ما پیش ترک کرده بودم دوباره لغزش کردم اما الان دوس دارم ترک کنم اما مثل سری های قبل نمیتونم به راحتی بزارم کنار

  پاسخ
  میلاد مهر ۲۷, ۱۴۰۱ - ۵:۱۵ ق٫ظ

  سلام و عرض ادب.
  من ۲۶سالمه چندین سال مصرف کننده حشیش و گل بودم،چند دفعه تصمیم به ترک گرفتم و هربار بعد مدتی دوباره شروع به مصرف کردم،آخرین دفعه۶ماه نکشیدم و در طول پاکی ام دچار مشکلات بی خوابی بی اشتهایی بودم و دوباره لغزش کردم،الان۲هفتست دوباره تصمیم به ترک گرفتم،ولی دچار افسرگی حاد شدم و تو خواب فکر خودکشی ب سرم میزنه،و روانم کلا دچار آشفتگی بدی شده،حتی تمرکز ندارم این متن رو بنویسم

  پاسخ
  کمالی مهر ۱۷, ۱۴۰۱ - ۲:۱۴ ب٫ظ

  سلام وقتتون بخیر ممنون از سایتتون.

  پاسخ
  محسن مهر ۱۰, ۱۴۰۱ - ۳:۱۸ ب٫ظ

  من ۱۵سال گل حشیش کشیدم الان ۴۵روزه ترک کردم دارم از ناحیه یه سر منفجر میشم فقط از خدا کمک میخواهم ‌‌‌ ولی فکرم نمزاره اراده پیدا کنم به کار کردن شدم مثل کیجا چکار کنم.

  پاسخ
  مجتبی خرداد ۱۵, ۱۴۰۱ - ۳:۲۷ ق٫ظ

  من ۲ماهع گل کشیدم الانم۱ماهع گل نکشیدم ترس های ناگهانی دارم باید چیکار کنم

  پاسخ
  علی اسفند ۵, ۱۴۰۰ - ۷:۰۹ ب٫ظ

  سلام خسته نباشید من یه ماهه گل رو ترک کردم دو هفته اول خیلی چیزا بهم فشار اورد بی خوابی اضطراب تنگی نفس حالم خیلی بد بود الان حالم عالیه فقط بعضی وقتا دستام میلرزه و سرم تکون میخوره ایا این عوارض به مرور زمان خوب میشه ؟

  پاسخ
  امید دی ۸, ۱۴۰۰ - ۱:۰۷ ب٫ظ

  سلام من هم حشیش هم تریاک باهم مصرف کردم الان حشیش ترک کردم دوماه میشه ترس دلخوره بی خوابی همه اینا بهم فشار آورده دلم میخواد تریاک هم ترک کنم ولی میترسم بدتر مریض نشم باید چکار کنم

  پاسخ
  دکتر حسن مختارپور آذر ۲۹, ۱۴۰۰ - ۰:۰۱ ق٫ظ

  سلام
  وقت بخیر
  ترس یک هیجانی طبیعی در سیستم هر انسانی می باشد .زمانی مشکل ساز می شود که نحوه برخورد فرد با آن متناسب با قاعده این هیجان نباشد
  لطفا سعی کنید قاعده آن را یاد بگیرید

  پاسخ
  مجتبی آبان ۱۰, ۱۴۰۰ - ۹:۵۴ ب٫ظ

  ببخشید من ۲ماهی گل مصرف کردم الانم ۱ماهع نکشیدم.
  ولی ترس های پیاپی دارم باید چیکار کنم؟

  پاسخ
  دکتر حسن مختارپور آذر ۲۹, ۱۴۰۰ - ۰:۰۱ ق٫ظ

  سلام
  وقت بخیر
  ترس یک هیجانی طبیعی در سیستم هر انسانی می باشد .زمانی مشکل ساز می شود که نحوه برخورد فرد با آن متناسب با قاعده این هیجان نباشد
  لطفا سعی کنید قاعده آن را یاد بگیرید

  پاسخ
  اشکان حیدری آبان ۵, ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۲ ب٫ظ

  سلام من الان ۴ماه که حشیش ترک کردم اوایل خیلی استرس اضطراب داشتم و خواب اصلا نمیرفتم ولی الان خوابم بهترشده ولی هنگام خواب همش کابوس میبینم واحساس میکنم مغزم خیلی کند شده اصلا قدرت فکر کردن یا تصمیم گرفتن ندارم میخواستم چقدر دیگه این شرایط تموممیشه

  پاسخ
  ناشناس آبان ۱۵, ۱۴۰۰ - ۹:۲۱ ق٫ظ

  سلام
  و وقت بخیر
  افسردگی ناشی از ترک معمولا تا ۶ ماه اولیه به دلیل ترمیم سلولهای خاکستری مغز بیمار تجربه زیادی از احساسهای ناخوشایند را دارد و بعد از ۶ ماه یک سازگاری مجدد با زندگی نرمال دارد ولی گهگاهی این نوسانات ناشی از ترمیم تا ۲ سال هم طول کشد. بازیهای مانند دارت ، زدن توپ به یک نقطه مشخص و مهمتر از نحوه برخورد صحیح با هر کدام عناصر تشکیل دهنده کژکاری در سیستم روان و جسم مانند افکار ، احساسات ، ارتباط ،نیاز و….شما رو به تعادل پایدار نزدیکتر می کند .

  پاسخ
  ناشناس آذر ۲, ۱۴۰۰ - ۵:۳۹ ب٫ظ

  سلام
  وقت بخیر …
  در دوران ترک ماری جوانا تا حدود ۶ ماه از آخرین مصرف مغز در حالت ترمیم و بازسازی آسیب های وارد شده به مغز می باشد .بنابراین در این دوران احسا سهای ناخوشایند و آسیب های ناشی به حافظه کوتاه مدت و سلولهای خاکستری قدرت تمرکز کاهش یافته و مغز افراد کند و در تصمیگیری سریع عمل نمی کنند .این دوره باید بگذرد بعد از ۶ ماه به تدریج به یک سازگاری مجدد می رسید البته آسیب های وارده به مغز بعد از ۶ ماه هم بازسازی و تا حدود تا سه سال هم ممکن است طول بکشد

  پاسخ
  مریم آبان ۱, ۱۴۰۰ - ۶:۴۲ ق٫ظ

  سلام خیلی ممنون از مقاله واگاهی خوبتون ،ایا داروی تقویتی خوبی وجود داره ک برای شادابی وبی انگیزگی بدیم ب بیمار،واینک ایا برای درمان کندی بیمار ودیر گیری رفتاری بیمار دارویی وجود داره ؟متشکرم از پاسختون پیشاپیش ??

  پاسخ
  حسین شهریور ۴, ۱۴۰۰ - ۴:۱۱ ب٫ظ

  با‌ سلام‌ من‌ یک‌ ماهی‌ میشه‌ که‌ گلو‌ ترک‌ کردم‌ و‌ در‌ این‌ مدت‌ چند‌ بار‌ دچار‌ حملات‌ عصبی‌ شدم‌ به‌ دکتر‌ اعصاب‌ مراجعه‌ کردم‌ و‌ گفتن‌ دچار‌ پانیک‌ عصبی‌ شدم‌ و‌ برام‌ قرص‌ سرتالین‌ تجویز‌ کردن‌ میخاستم‌ بدونم‌ این‌ از‌ عوارض‌ ترک‌ گله؟حتمن‌ باید‌ قرص‌ مصرف‌ کنم‌ یا‌ این‌ عوارض‌ موقتی‌ هست؟

  پاسخ
  دکتر حسن مختارپور آبان ۱۵, ۱۴۰۰ - ۹:۳۲ ق٫ظ

  سلام
  و وقت بخیر ..
  شما نیاز دارید مداخلات درمانی به شیوه روان درمانی دریافت کنید ماده مصرفی گل و سرترالین هر دو می توانند به صورت موقت برای فرار از این حملات، عاملی باشند که منجر به مصرف دوباره شوند و یک چرخه معیوب از ترک و مصرف دوباره را ایجاد کنند. لذا لازم است شما کژکاری در سیستم روان و جسم خود ( فکر ، احساس ، نگرش ، نیاز و…) را به خوبی بشناسید و نحوه برخورد با هر کدام از آنها رو با توجه به قواعد و مکانیسم آنها بیاموزید تا در زمانی که حملات پانیک سراغتان می آید بتوانید با نحوه برخورد صحیح به تعادل پایدار بدون نیاز به قرص یا ماده گل برسید .

  پاسخ
  ناشناس مرداد ۱۶, ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۶ ب٫ظ

  سلام.من برادرم یکماه و خورده ای ترک کرده…رفتارای عجیبی پیدا کرده به هیچ عنوان از خونه بیرون نرفته،الان تازگیا بیخودی خیلی با خودش حرف میزنه و میخنده…خیلی کم میخوابه خوراکشم همینطور.ولی به هیچ عنوان راضی نمیشه دکتر بره ما باید چیکارکنیم

  پاسخ
  ماری آبان ۱۴, ۱۴۰۱ - ۴:۲۳ ب٫ظ

  ببخشید چه راهی برای برادرتون رفتید؟حالاتشون ازبین رفت؟
  برادرمن هم یه مدته بشدت عصبی وبدخلق وشکاک شده.خودش میگه کم کردم مصرفو اونم راضی به دکتررفتن نمیشه.ولی بودن باهاش توخونه ترسناکه وادم میترسه بلایی سرمون بیاره

  پاسخ
  علی مرداد ۵, ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۸ ق٫ظ

  با سلام
  پسری ۱۹ ساله هستم که ۹ ماه مصرف ماریجوانا دارم اما نه به صورت منظم تو هشت ماه اول خیلی وقتا نزدیک ۲۰ روز یا بیشتر مصرف نداشتم اما در یک ماه اخیر تو دو سه هفته اول اکثر روزا یک یا دوبار مصرف داشتم و اینکه در این ۹ ماه بجز روز اول و دوم مصرف ماریجوانا که حس و حال بسیار مناسبی نداشت اما بقیه روزا خیلی مناسب وعالی بود اما این اواخر احساس اظطراب بالایی دارم و به درستی نمیتونم اتفاقات گذشته را تشخیص بدم و تو ذهنم چند شخصیت وجود داره که در حال جر وبحثن الان سه روزه مصرف نمیکنم شب قبلش احساس خوبی داشتم اما الان احساس بدی میکنم واینکه ذهنم نمیتونم قانع کنم که ماریجوانا را کلاً ترک کنه چون علاقه بسیاری بهش دارم

  پاسخ
  محمد تیر ۲۹, ۱۴۰۰ - ۵:۱۰ ب٫ظ

  خیلی ممنون بابت راهنمایی هاتون منم اظطراب شدید و ترس شدیدی پیدا کردم،توصیه میکنم حتی یک بار هم امتحان نکنید

  پاسخ
  توحیدخاکی تیر ۲۰, ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۸ ق٫ظ

  سلام وقتتون بخیر اول از همه تشکر میکنم بخاطره مطالب خوبتون و توجهتون ب این امر ک وقت گذاشتین تا مردم خوب کشورمون از مطالبتون استفاده کنن. من ۲۸ سالمه و یک ساله اعتیاد ب گل دارم ولی خیلی راحت میتونم ی ماه نکشم و یاحتی هر وقت دلم خاست بکشم نبودنشم برام هیچ فرقی نداره خمار یا ب زبون خودمون نسخ نمیشم ولی چون حسشو دوس دارم بیشتر میخام تنهایی هام رو با گل پرکنم ولی از وقتی میکشم اعصابم ۱۸۰ درجه فرق کرده خیلی عصبی میشم سره چیز های بیخود و اون لحظه ک عصبی ام برا چن دیقه حتی تا قتل کردن هم پیش میرم و مشکلات دیگ ک خیلی ازارم میده همه رو از خودم دور کردم لطفا اگ میشه راهنماییم کنین ممنونتون میشم

  پاسخ
  محمد صادقی فروردین ۲۵, ۱۴۰۰ - ۷:۵۳ ب٫ظ

  سلام من یک ساله گل رو ترک کردم
  قبلش هم ۵ سال گل کشیدم که ۳٫۴ سالش زیاد مصرف کردم….الان افسرده شدم…هدف دارم انگیزه کم شده…مثل قبل طرف دختری نمیتونم برم…نمی‌دونم چرا بعد این همه مدت اینطور شدم
  این طوریه که حتی قبل ترک هم اینطور شده بودم…هرچند اون مدلش با الانم فرق میکرد

  پاسخ
  دکتر حسن مختارپور روانشناس، مشاور ترک اعتیاد مشاهده صفحه در پزشک خوب اردیبهشت ۱۴, ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۵ ب٫ظ

  سلام
  وقت بخیر ..
  در هنگام ترک معمولا افراد مصرف کننده سه نوع افسردگی رو تجربه می کنند ۱- افسردگی ناشی از ترک ۲- بیماری افسردگی ۳- افسردگی ناشی از زندگی خاکستری …
  با توجه به اینکه حدود ۱ سال از ترک کرده اید ولی حالت افسردگی دارید کمی در مورد نگرشی که به خود و زندگی و دنیای اطراف دارید بنگرید اگر وضعیت فعلی تان با وضعیت قبل از زمان شروع مصرفتان شبیه هست شما با افسردگی ناشی از زندگی خاکستری مواجهه هستید. جهت بیرون آمدن از این وضعیت نیاز به وجود آمدن معنایی در زندگی و فلسفه وجودیتان هستید

  پاسخ
  محمد رضا شیراز مردشت اسفند ۲۰, ۱۳۹۹ - ۲:۱۴ ق٫ظ

  باسلام پسرم به مدت ۳ سال گل مصرف میکرده مدتی ترس شدید ازمردن خودش وتمامی اطرافیانش می گفت احساسش این بود که هرلحظه میمیرد گریه میکرد ترس زیا دی داشت حتی بعضی مواقه ازگربه هم ترس داشت
  به دکتر اعصاب روان بردیم مگه اسکیزوفرنی دا ره آیا اثرات گل است. یا اسکیزوفرنی دارد خوب می‌شود الان بهتره فقط خیلی نماز میخان

  پاسخ
  امیرحسین خلیلی اسفند ۱۶, ۱۳۹۹ - ۴:۰۶ ب٫ظ

  من الان ۴۰ روزی میشه که دیگه گل نمیکشم ولی بیخودی استرس زیادی اظطراب زیادی میگیرم میخواستم ببینم چه مدت دیگه این استرس و اظطراب طول میکشه.

  پاسخ
  دکتر حسن مختارپور روانشناس، مشاور ترک اعتیاد مشاهده صفحه در پزشک خوب اردیبهشت ۱۴, ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۰ ب٫ظ

  درود
  اگر این استرسها ناشی از ترک گل باشد در حدود سه ماه اول زیاد تجربه می شوند بعد به تدریج از بین می روند ..ولی اگر ناشی از مشکلات روانپزشکی باشد لازم است مداخلات روان درمانی بگیرید

  پاسخ
  ناشناس اسفند ۶, ۱۳۹۹ - ۳:۱۶ ق٫ظ

  اگرکسی بعدازترک گل باغث بیماری اسکیزوفرنی شودخوب میشود

  پاسخ

  دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب