افسردگی بعد از ترک گل – چرا ترک اعتیاد باعث افسردگی و اضطراب می‌شود؟

توسط میترا سیفان
0 نظر

اضطراب و افسردگی بعد از ترک گل یا ماری جوانا

همانطور که می‌دانید، بسیاری از مردم معتقدند که ماری جوانا یک ماده کاملا بی‌ضرر است. اگرچه ممکن است برخی افراد ماری‌جوانا را مانند سیگار و بدون عوارض مصرف کنند، اما بسیاری از افراد دچار اعتیاد به این ماده می‌شوند. یک مطالعه در سال 2007 نشان داد که مصرف ماریجوانا باعث افزایش شانس ابتلا به اضطراب در بزرگسالان و نوجوانان می‌شود در حالی که سایر مطالعات نشان داده اند که  مصرف منظم گل باعث اختلال در رشد مغز، افزایش خطر ابتلا به اختلالات بهداشت روان مانند اضطراب، افسردگی یا اسکیزوفرنی و بیماری مزمن ریه‌ می‌شود.

البته این بدان معنا نیست که هر فردی که یکبار ماری‌جوانا را امتحان کرده است این علائم را تجربه می‌کند. اما اگر شما به طور منظم گل می‌کشید، برخی از عوارض جانبی ذکر شده ممکن است برای شما رخ دهد.

برخلاف تصوری که یک دهه پیش وجود داشت، اعتیاد به گل کاملا محتمل است. و وقتی معتاد گل شوید، ترک آن ممکن است دشوار باشد زیرا در هنگام ترک با علائم ترک روبرو هستیم.

ترک گل چند روز طول می‌کشد؟

 

آیا ترک گل می تواند باعث افسردگی یا اضطراب شود؟

احتمال وقوع افسردگی بعد از ترک گل بسیار بیشتر از آن است که مردم تصور می‌کنند.

افراد تصور می‌کنند که ماری‌جوانا نسبتا بی‌خطر است و یا از نظر جسمی اعتیاد ندارد، اما حقیقت این است که ممکن است با ترک آن، علائم ترک واقعی را تجربه کنید.

ممکن است ماری جوانا را فقط از نظر روانشناختی اعتیادآور بدانیم، اما جالب است بدانید که ماده گل از نظر جسمی هم اعتیاد آور است.

دلیل اعتیاد جسمی مخدرها یا بنزودیازپین ها به این دلیل است که مغز به ساختار مواد شیمیایی، واکنش نشان می‌دهد و بر احساسی که از نظر جسمی داریم تأثیر می‌گذارد.

در واقع مصرف ماری جوانا بر جذب میزان سروتونین و دوپامین در مغز تأثیر می‌گذارد.

سروتونین بر تنظیم خلق و خو اثر می‌گذارد و احساس شادی ایجاد می‌کند. دوپامین انتقال دهنده عصبی است که مسئول احساس لذت ماست.

هنگامی که در حال مصرف گل هستید، مغز شما مملو از سروتونین و دوپامین (انتقال دهنده های عصبی شادی و لذت) می‌شود‌. و وقتی مصرف گل را ترک می‌کنید، سطح این انتقال دهنده‌های عصبی در مغز کاهش می‌یابد، در حالیکه مغز شما عادت کرده است که سطح بالاتری از لذت و شادی را تجربه کند. دقیقا همین موضوع است که سبب ایجاد افسردگی پس از ترک گل می‌شود‌.

هنگامی که مصرف گل را متوقف می‌کنید، علائم جسمی ترک را تجربه خواهید کرد.

 

افسردگی بعد از ترک گل چقدر طول می‌کشد؟

برخی از افراد ماه ها پس از ترک علف افسردگی را تجربه می‌کنند، درحالیکه برخی دیگر یک یا دو روز آن را تجربه می‌کنند.

البته ممکن است افسردگی را به شکل نارضایتی، ناراحتی یا بی انگیزگی برای انجام هر کاری تجربه کنید.

کاهش تولید سروتونین اضافی می‌تواند منجر به عدم توانایی لذت بردن از چیزهایی شود که تا آن لذت بخش بودند. اعم از ورزش، تعاملات اجتماعی یا حتی رابطه جنسی.

 

اضطراب بعد از ترک گل چه مدت طول می‌کشد؟

اضطراب یکی دیگر از عوارض شایع ترک ماری جوانا است. دقیقا مانند مسئله افسردگی، بروز اضطراب به دلیل نحوه تاثیر ماری‌جوانا بر مغز انسان است. از آنجا که ماری‌جوانا دارای برخی اثرات ضداضطراب است، توقف مصرف باعث بازگشت مغز به حالت طبیعی می‌شود. این منجر به افزایش حساسیت نسبت به اضطراب می‌شود.

این شرایط ممکن است برای مدت چند روز یا چند ماه ادامه داشته باشد.

اساسا، بعد از ترک گل باید اجازه دهیم تا مغز به نحوه تولید طبیعی انتقال دهنده های عصبی بازگردد. وقتی مصرف را متوقف می‌کنید، مدتی طول می‌کشد تا سطح انتقال دهنده‌های مغز تنظیم شود.

 

دریافت کمک برای مدیریت عوارض ترک گل ضروری است

از آنجایی که ترک گل دارای عوارض متعددی است و مدت نسبتا طولانی نیز زمان می‌برد تا ساختار شیمیایی مغز به حالت عادی خود بازگردد، بنابراین کمک گرفتن از یک متخصص خوب مشاوره ترک اعتیاد امری ضروری است. زیرا رواندرمانی به شما در کاهش علائم افسردگی و اضطراب و مدیریت شرایط پس از ترک کمک زیادی خواهد کرد.

نویسنده: میترا سیفان – روانشناس

 

موارد مشابه:

خوانندگان محترم چنانچه سوالی در رابطه با معضلات اعتیاد به گل دارید در قسمت نظرات مطرح کنید تا در اسرع وقت پاسخگو باشیم.

پزشک خوب، سامانه آنلاین رزرو اینترنتی نوبت از روانشناسان، پزشکان و سایر تخصص های حوزه سلامت است که به شما کمک می‌کند بهترین متخصصان را در کوتاه ترین زمان و در نزدیکی محل زندگی خود پیدا کرده و وقت خود را به صورت “آنلاین” رزرو نمایید.

نظر بدهید

You may also like