افسردگی بعد از عمل جراحی، چگونه با افسردگی بعد از عمل جراحی کنار بیاییم؟

توسط نغمه عثمانپور
این مقاله توسط نغمه عثمانپور ترجمه شده و توسط شهاب افراز از نظر تخصصی بررسی و اصلاح شده است.

افسردگی پس از عمل جراحی یا حتی بعد از تشخیص بیماری که منجر به جراحی می‌شود بسیار شایع است. دانستن اینکه شما از نظر سلامتی با مشکل روبه‌رو شده‌اید و باید جراحی شوید، فشارهای مالی ناشی از دریافت مراقبت‌‌های پزشکی و احساس ناخوشی جسمی همه می‌‌توانند افسردگی در این دوره را تحریک کنند. با وجود اینکه افسردگی بعد از عمل بسیار رایج است، اما مسئله‌ای است که زیاد به آن پرداخته نشده است. در این مقاله به بررسی افسردگی بعد از عمل جراحی و راه‌های درمان آن می‌پردازیم.

فهرست مطالب
 • افسردگی بعد از عمل جراحی چگونه است؟

  تعجب آور نیست که احساس بد از نظر عاطفی و احساس بد از نظر جسمی غالباً دست به دست هم می‌‌دهند. بسیاری از افراد در دوره بهبودی بعد از عمل نمی‌‌دانند که به افسردگی مبتلا شده‌‌اند و فکر می‌‌کنند دلیل اینکه حال روحیشان بد است مسئله جسمی است که برایشان پیش آمده است. تمایز بین آنچه در طی بهبودی معمول از جراحی و علائم افسردگی اتفاق می‌‌افتد، می‌‌تواند چالش برانگیز باشد. از علائم افسردگی در این دوره می‌‌توان به خستگی و خلق تحریک پذیر اشاره کرد.

  افسردگی پس از عمل جراحی

   

  افسردگی

  افسردگی یک اختلال روانشناختی جدی است که می‌‌تواند منجر به اختلال در تصمیم ‌گیری و دشواری در زندگی روزمره شود و حتی منجر به بیماری جسمی می‌‌شود، مثلا می‌‌تواند روند بهبودی بعد از عمل جراحی را کند بکند.

  مطلب بیشتر: تاثیر افسردگی بر عملکرد مغز و سلامت جسمی

  علائم افسردگی

  علائم افسردگی عبارت‌‌اند از:

  • خوردن غذا به میزان قابل توجهی بیشتر یا کمتر از حد طبیعی است
  • خوابیدن به میزان قابل توجهی بیشتر یا کمتر از حد طبیعی است
  • خستگی
  • تحریک پذیری
  • مشکل در تصمیم‌ گیری، حتی تصمیمات جزئی
  • از دست دادن علاقه به انجام فعالیت‌‌های مختلف
  • احساس ناامیدی
  • احساس اضطراب، استرس یا بی‌قراری
  • افکار خودزنی یا خودکشی 
  • افکار آسیب رساندن به دیگران

  پزشک خوب به شما کمک میکند بهترین روانشناسان را در کوتاه‌ترین زمان و در نزدیکی محل زندگی خود پیدا کنید
  رزرو آنلاین نوبت

   

  توجه داشته باشید که تشخیص بسیاری از علائم جسمی افسردگی بعد از عمل جراحی می‌‌تواند دشوار باشد. زیرا ممکن است بسیاری این علائم را مربوط به عوارض بعد از عمل جراحی بدانند. زیرا عمل جراحی می‌‌تواند بر خواب، سطح انرژی و کم اشتهایی یا پر اشتهایی تاثیر بگذارد. اما مواردی که به روان فرد تاثیر می‌‌گذارد مانند احساس ناامیدی، تحریک پذیری، افکار خودکشی و اضطراب باید حتما تحت نظر رواشناس مورد بررسی قرار بگیرد.

  استرس می‌‌تواند افسردگی را تحریک کند. استرس در این دوره می‌‌تواند استرس عاطفی فهمیدن اینکه فرد به عمل جراحی نیاز دارد باشد. شرایط جسمی ناخوشایند نیز می‌‌تواند به افسردگی منجر شود. افسردگی می‌‌تواند در نتیجه داشتن دردهای مزمن، ناامیدی از کوتاه شدن زندگی یا تغییر در سبک زندگی بوجود آید. افرادی که دارای سابقه خانوادگی افسردگی هستند، ممکن است در اثر استرس به افسردگی مبتلا شوند. افسردگی به طور یکسان بر همه تأثیر نمی‌‌گذارد. آگاهی از علائم افسردگی بسیار مهم است تا بتوان سریعاً آن را شناسایی و درمان کرد. برای برخی از افراد، خانواده و دوستان ممکن است علائم افسردگی را قبل از فرد افسرده شناسایی کنند.

   

  افسردگی پس از عمل جراحی

   

  علل ایجاد افسردگی بعد از عمل جراحی

  بسیاری از افرادی که افسردگی پس از عمل جراحی را تجربه می‌‌کنند انتظار ندارند که این اتفاق بیفتد. پزشکان همیشه از قبل در این مورد به بیمار هشدار نمی‌‌دهند.

  عواملی که می‌‌تواند باعث تحریک افسردگی بعد از عمل جراحی شود عبارت‌‌اند از:

  • افسردگی قبل از عمل جراحی
  • درد مزمن
  • واکنش به بیهوشی
  • واکنش به داروهای ضد درد
  • استرس جسمی و عاطفی جراحی
  • نگرانی در مورد سرعت بهبودی
  • اضطراب نسبت به عوارض احتمالی
  • نگرانی از اینکه ممکن است جراحی موفقیت آمیز نباشد.
  • استرس مربوط به بهبودی، بازگشت به خانه، هزینه‌‌های مالی
  • نداشتن فعالیت جسمی و ذهنی هدفمند یا لذت بخش به مدت طولانی

  برخی از جراحی‌‌ها ممکن است خطر بیشتری برای افسردگی بعد از عمل داشته باشند.

   

  مطلب بیشتر: چگونه احساس افسردگی بعد از مهاجرت را از بین ببریم؟

   

  افسردگی، جراحی زانو و آرتروز

  بر طبق مطالعاتی که انجام شده است، ۱۰.۳ درصد افرادی که تحت عمل جراحی زانو قرار می‌‌گیرند، افسردگی را تجربه می‌‌کنند. بعضی از افراد ممکن است افسردگی خود را پس از جراحی بهبود بخشند، به خصوص اگر جراحی نتیجه خوبی داشته باشد. تحقیقات نشان داده است که داشتن افسردگی ممکن است خطر ابتلا به عفونت مفصلی را در افراد مسن که تحت تعویض کامل زانو قرار می‌‌گیرند، افزایش دهد.

   

  افسردگی پس از جراحی قلب

  افسردگی پس از جراحی قلب آنقدر شایع است که نام اختصاصی خود را دارد: افسردگی قلب. طبق تحقیقات انجمن قلب آمریكا (AHA)، حدود ۲۵ درصد از كلیه افرادی كه تحت عمل جراحی قلب قرار می‌‌گیرند، افسردگی را تجربه می‌‌كنند. این تعداد قابل توجه است به همین دلیل AHA توصیه می‌‌کند که یک چشم انداز مثبت می‌‌تواند به بهبودی شما کمک کند.

   

  مقابله با افسردگی بعد از عمل جراحی

  دانستن اینکه برای کنترل افسردگی پس از جراحی چه کاری باید انجام دهید، بسیار مهم است. در اینجا چند راهکار برای کنار آمدن و بهبود علائم افسردگی آمده است:

  مراجعه به پزشک

  اگر فکر می‌‌کنید دچار افسردگی پس از عمل جراحی شده‌‌اید، باید به پزشک خود مراجعه کنید. پزشک شما ممکن است بتوانند داروهایی را تجویز کنند که در مراقبت‌‌های بعد از عمل شما تداخلی ایجاد نکنند. پزشک شما همچنین ممکن است مراجعه به یک روانشناس را توصیه کند. اگر قصد استفاده از مکمل‌‌های طبیعی را دارید، از پزشک خود بپرسید که آیا مصرف این مکمل‌‌ها بی‌خطر است یا اینکه می‌‌توانند همراه با داروهایی که از قبل استفاده می‌کنید تداخل ایجاد کنند.

  زیاد بیرون بروید

  تغییر محیط و تنفس هوای تازه می تواند به مدیریت برخی از علائم افسردگی کمک کند. اگر جراحی در تحرک و راه رفتن شما مشکل ایجاد کرده است می‌‌توانید از خانواده یا سایر افراد برای کمک به شما یاری بگیرید. البته بهتر است قبل از انجام هر حرکتی با پزشک خود مشورت کنید و در صورت تایید، بیرون بروید.

  مثبت گرا باشید

  اهداف مثبت و واقع بینانه تعیین کنید و پیشرفت خود را، هرچند اندک، جشن بگیرید. تعیین هدف می‌‌تواند به شما در حفظ چشم انداز مثبت کمک کند.

  ورزش کنید

  به محض اجازه پزشک، تا جایی که می‌‌توانید ورزش کنید. اگر جراحی شما برای تعویض مفصل زانو یا ران بوده است، ورزش بخشی از برنامه درمانی شما خواهد بود. درمانگر شما تمریناتی را به طور خاص برای کمک به بهبودی شما تجویز می‌کند. برای انواع دیگر جراحی، از پزشک خود بپرسید چه زمانی و چگونه می‌‌توانید ورزش را شروع کنید. بسته به عمل جراحی خود، ممکن است بتوانید وزنه‌‌های کوچک را بلند کرده یا در رختخواب حرکات کششی انجام دهید. پزشک به شما کمک می‌‌کند تا یک برنامه ورزشی مناسب برای شما تهیه کند.

  رژیم غذایی مناسب داشته باشید

  یک رژیم غذایی سالم می‌‌تواند به شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشید و وزن خود را متناسب نگه دارید. همچنین مواد مغذی مورد نیاز بدن شما را برای بهبود فراهم می‌‌کند.

  مقدار زیادی از این موارد را مصرف کنید:

  • میوه و سبزیجات تازه
  • غلات کامل
  • روغن‌‌های سالم
  • آب

  از موارد زیر به هیچ وجه استفاده نکنید:

  • غذاهای فراوری شده
  • غذاهایی با چربی اضافه شده
  • غذاهایی با شکر اضافه شده
  • نوشیدنی‌‌های الکلی

   

  سخن آخر پزشک خوب

  افسردگی می‌‌تواند از عوارض جانبی جراحی باشد. برای هر کسی که تحت عمل جراحی قرار می‌‌گیرد، دانستن اینکه افسردگی یک احتمال است و تشخیص علائم در صورت بروز آن، می‌‌تواند برای آ‌ن‌‌ها و خانواده آن‌‌ها مفید باشد.

  منابع

  1. Health Line 
  2. very well health

   اگر شما یا عزیزانتان بعد از عمل جراحی درگیر افسردگی شده‌اید، میتوانید با مراجعه به سایت پزشک خوب از بهترین متخصصان افسردگی نوبت بگیرید.

  اگر نیاز به دریافت راهنمایی در این زمینه دارید، روی دکمه زیر کلیک کنید
  متخصص خوب برای افسردگی

  پرسش و پاسخ

  پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

  Saba مرداد ۱۱, ۱۴۰۲ - ۳:۴۰ ب٫ظ

  منم دیروز عمل کردم و امروز بی وقفه و بی دلیل گریه میکنم و حالم بده. فکر میکردم واکنش به دارو و بیهوشیه هیچ مشکلیم ندارم فقط بغض میکنم الان که تعریف میکنم خنده داره.چیکار باید کرد؟

  پاسخ
  رها🌹🌹 مرداد ۲, ۱۴۰۲ - ۴:۵۲ ق٫ظ

  سلام خدمت شما
  من ۵ماهه بعدازعمل بيني افسردگي شديد گرفتم در ضمن ازقرصهاي افسردگي و صرع استفاده ميكنم ولي ۵ماهي هست كه بيشتر شده جكاركنم لطفا راهنمايي كنيد

  پاسخ
  طیبه کوچه رستی آذر ۱۷, ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۳ ب٫ظ

  سلام من عمل پروتز انجام دادم وبخاطردردهام وواکنش هایی که بدنم داره فک میکنم افسردگی گرفتم فکرای خیلی بدی میکنم نمیدونم باید چیکار کنم 😭😭

  پاسخ
  اکبر.مولایی آذر ۱۱, ۱۴۰۱ - ۱:۱۸ ب٫ظ

  باسلام.بنده ۳ماه قبل عمل دیسک کمر انجام دادم.وسال گذشته نیز ۲بار از ناحیه زانو وران پا مورد عمل جراحی قرار گرفتم.بااینکه دستم خالیه کلی هزینه کردم .حدود ۲۰۰میلیون.اماعلاوه بر مسایل مالی اکنون ب شدت دچارافسردگی شده ام.نمیتوانم هیچ کس وهیچچیزی را بپذیرم فقط دوست دارم همیشه بخوابم.با همه مشکل دارم حتی خودم اگر مقدوره کمک کنید.

  پاسخ
  امید رضا مهر ۲۶, ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۱ ب٫ظ

  سلام.من ۳ سال قبل از دو پا مجبور به تعویض مفصل هیپ شدم.جراحی و بهبودی کابوس واری بود.ک
  متر از دو سال یک پام اسیبی دید و خلاصه در یک سال دو عمل گرافت و سیمان روی پای چمم انجام دادم که اخرین ان یک ماه قبل است.دیگر مرتب نگرانم.حوصله فیزبوتراپی ندارم دردهای غیر واقعی حس میکنم..با ارامبخش کمی بهتر میشم ولی احساس میکنم باید داروهای تخصصی و مشاوره پزشکی بگیرم.ممنون از راهنماییتون.امید رضا.۴۶ ساله اهواز

  پاسخ
  علی خسروی اردیبهشت ۱۳, ۱۴۰۱ - ۲:۳۳ ب٫ظ

  سلام من یکسالی میشه دجار افسردگی بعد از جراحی شدم دکتر رفتم کلودیوکساید۵ به من داد شبی یک عدد بهتر شدم ولی خوب نشدم انگیزه و انرژی برای زندگی ندارم بنظر شما راه کارش جیه باتشکر

  پاسخ
  ناشناس اسفند ۹, ۱۴۰۰ - ۴:۱۱ ب٫ظ

  مطلب مفیدی بود ممنون

  پاسخ

  دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب