نشانه‌های طلاق عاطفی و راهکارهای رفع آن

توسط میترا سیفان
این مقاله توسط میترا سیفان ترجمه شده است.

علل و نشانه های طلاق عاطفی

طلاق عاطفی، متاهل اما مجرد

هیچ چیز احساساتی‌تر از گفتن آری یک زوج خوشبخت به یکدیگر در روز عقدشان نیست. اشک‌های شوقی که در طول مراسم تجربه‌اش می‌کنند، شاید هیچ‌گاه در زندگی‌شان دوباره اتفاق نیافتد. انرژی عشقی که در آن روز وجود دارد، هوا را معطر می‌کند و تعهدی که نسبت به یکدیگر می‌دهند را با سوگندشان امضا می‌کنند.

با این حال، بیان و وعده‌هایی که در طول آشنایی و مراسم به یکدیگر داده‌اند، هیچ‌گاه ضمانت کافی برای یک ازدواج موفق نیست. موضوعاتی از قبیل اختلاف شخصیتی، تفاوت دیدگاه در رابطه با فرزندآوری، مسایل مالی و بسیاری از موارد دیگر می‌تواند یک زندگی را دچار بحران کند.

اختلافات و درگیری‌های زیاد بین زوجین

اختلافات و درگیری‌ها مستمر حل نشده، با گذشت زمان می‌توانند بزرگتر و سمی‌تر‌ شوند و روابط بین زوجین را آنقدر تحت تاثیر قرار دهد که منجر به جدایی عاطفی شود. اگر این اتفاق بیفتد، ارتباطات مناسب، اعتماد و احترام از بین می‌رود.

هیچ زمان‌بندی قابل پیش‌بینی برای اینکه بتوان گفت چه مدت زوجین در این مسیر قرار می‌گیرند و تا کی آن را ادامه می‌دهند، وجود ندارد. اما بسیاری از زوج‌ها هنگامی که از نظر احساسی دچار فشار شدیدی می‌شوند، سرانجام خود را بر سر دوراهی می‌بینند و در آنجا است که باید تصمیم بگیرند مسیر حل اختلاف‌شان را برگزینند یا راه دیگر که جدایی است. اگر گزینه جدایی را انتخاب کنند، یک یا هر دو طرف از تلاش برای بهبود شرایط دست برداشته و فکر می‌کنند که ازدواجشان به نقطه پایانی که همان جدایی است، نزدیک شده است.

موارد مشابه:

انواع جدایی بین زن و شوهر

جدایی بین زن و شوهر یا قانونی است، که شامل طلاق توافقی، دادگاه، مهریه، نفقه، و مسایل مالی دیگر و یا حتی حضانت کودکان می‌شود. یا یک نوع دیگر از جدایی به نام طلاق عاطفی را انتخاب می‌کنند، طوریکه به ظاهر زیر یک سقف هستند ولی به نوعی هر کسی برای خودش زندگی می‌کند. کم نیستند همسرانی که بنا به دلایلی ترجیح می‌دهند در شناسنامه فقط زن و شوهر باشند ولی رسما و از نظر فیزیکی از هم جدا باشند. ممکن است این موضوع ماه‌ها و حتی سال‌ها ادامه یابد و حتی در این مدت با یکدیگر حرف نزده و رابطه زناشویی نیز نداشته باشند.

بسیاری از پژوهشگران، طلاق عاطفی را مقدمه‌ای بر طلاق قانونی می‌دانند.

 

نشانه‌های طلاق عاطفی

اگر تا دیروز همسری داشتید که با چنگ و دندان برای رسیدن به تفاهم و داشتن یک زندگی سالم و آرامش بخش می‌جنگید و در این مسیر با شما جر و بحث هم می‌کرد، اما امروز سکوت کرده و حتی گله و شکایتی هم ندارد، باید به فکر راه حل باشید.

زیرا طبق پژوهش‌های انجام شده در حوزه خانواده، وقتی یکی از زوجین، دیگر از چیزی شکایت نکرده و انتقادی را بیان نمی‌کند، می‌تواند نشانه بی‌تفاوتی و دست کشیدن از زندگی باشد.

همچنین اگر یکی از زوجین بیش از حد طبیعی با دوستانش قرار می‌گذارد و این موضوع یک واقعه جدید در زندگی‌اش محسوب می‌شود، باید دلیل آن را کشف کرد. شاید یک دلبستگی و تفریح موقت باشد، اما اگر بقیه نشانه‌ها هم وجود دارد، باید این موضوع را جدی گرفت زیرا وقت نگذاشتن برای همسر، یکی از نشانه‌های طلاق عاطفی است.

مورد دیگر کناره‌گیری جسمی است. نداشتن روابط جسمی، کلامی، جنسی و نوازشگر از نشانه‌های روشن طلاق عاطفی است.

این موضوع معمولا وفاداری زوجین را تحت تاثیر قرار داده و ممکن است آنها را به سمت روابط خارج از ازدواج سوق دهد.

شاید در نگاه اول به زندگی زوج‌های موفق و عاشق هم به این نتیجه برسید که فرزندان در اولویت هستند. اما واقعیت این است که در زندگی و رابطه موفق زناشویی فرزندان در اولویت دوم قرار دارند. در زوجینی که درگیر طلاق عاطفی‌اند این موضوع بسیار مشاهده می‌شود، مخصوصا از سمت زن که تمام محبت، توجه و وابستگی خود را از همسر گرفته و به سمت فرزندان سوق می‌دهد.

نکته دیگر این است که در مراحل اولیه و شروع طلاق عاطفی ممکن است هر دو طرف یا یکی از زوجین بر روی نقاط ضعف همسرش متمرکز شود.

نادیده گرفتن تمام وجوه مشترک و نقاط مثبتی که در ابتدای ازدواج آن دو را به هم پیوند می‌داد، باعث پررنگ شدن نقاط ضعف می‌شود. در این حالت اختلافات پررنگ شده و نقاط مشترک دیده نمی‌شود و فرد ابتدا به دعوا و تشنج دست می‌زند و کم‌کم به سمت و سوی بی‌تفاوتی کشیده می‌شود.

شیرازه زندگی مشترک اهمیتی است که زوجین به طرز فکر هم می‌دهند. همان توجه و اهمیتی که سبب می‌شود حتی طرز تفکر همسر را ترجیح دهند. اما اگر زوجین به جایی برسند که به طرز فکر یکدیگر اهمیتی ندهند، طلاق عاطفی در حال وقوع است.

یکی دیگر از نشانه‌های بارز طلاق عاطفی، نبود روابط کلامی و عاطفی بین زوجین و فرار کردن از خانه و از یکدیگر است.

شایان ذکر است که این روشن‌ترین نشانه طلاق عاطفی است و ممکن است در مراحل آخر رابطه اتفاق بیفتد.

 

دلایل طلاق عاطفی

اختلافات زوجین دلایل متعددی دارد. هر چند برای همه اختلاف‌ها نمی‌توان عدم آموزش مهارت‌های زندگی را به عنوان مهم‌ترین دلیل مطرح کرد، اما مواردی چون رابطه صحیح کلامی و مهارت‌های لازم برای سخن گفتن و بیان خواسته‌ها از همسر، از جمله موضوعاتی است که در بخش مهارت‌های زندگی قرار می‌گیرند و اغلب زوجین مخصوصا جوان‌ترها فاقد آن هستند و همین امر اثر بسیاری در پیدایش اختلافات دارد. این موضوع می‌تواند طیف گسترده‌ای از موضوعات را شامل شود، ولی به طور کلی می‌توان گفت دلایل طلاق عاطفی مواردی همچون عدم تامین نیازهای عاطفی، بی‌توجهی مرد، مشکلات ارتباطی، انتخاب نادرست همسر، عدم هم دلی و همراهی، رفتارهای خشونت آمیز، عدم گذران وقت با یکدیگر، نارضایتی جنسی، بی‌اعتمادی، عدم احساس مسئولیت مرد، عدم تعادل روحی و غیره می‌باشد.

لیست بهترین زوج‌درمانگران کشور

لیست بهترین خانواده‌درمانگران کشور

 

راه حل‌هایی برای رفع طلاق عاطفی

در حالی که نگرانی در رابطه با مسائل مالی و فرزندان از بزرگترین دلایلی است که زوجین ناخواسته در یک ازدواج در کنار هم قرار می‌گیرند، اما طولانی شدن این زندگی مشترک می‌تواند برای عزت نفس و احترام به خود شخص سمی باشد. بهترین توصیه این است که به دنبال مشاوره با یک روانشناس خوب در حیطه زوج درمانی باشید تا بتوانید در کوتاه‌ترین زمان مشکل خود با همسرتان را حل و فصل نمایید، زیرا در رابطه‌ای که مدت زیادی راکد بماند، امکان رشد و شکوفایی وجود نخواهد داشت و این امر مانع از پیشرفت فردی، روانی و عاطفی هر دو طرف می‌شود.

نویسنده: میترا سیفان – روانشناس

 

خوانندگان محترم اگر سوالی در زمینه مشکلات زناشویی دارید، در قسمت نظرات مطرح کنید تا در اسرع وقت پاسخگو باشیم.

پزشک خوب، سامانه آنلاین رزرو اینترنتی نوبت از روانشناسان و روانپزشکان و سایر تخصص های پزشکی است که به شما کمک می‌کند بهترین متخصصان را در کوتاه ترین زمان و در نزدیکی محل زندگی خود پیدا کرده و وقت خود را به صورت “آنلاین” رزرو نمایید.

پرسش و پاسخ

پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

مهلا مهر ۲۹, ۱۴۰۰ - ۳:۲۸ ق٫ظ

سلام بنده ۳ سال ک ازدواج کردم همسرم ۳۸ و خودم ۲۷ سالمه بنده با چسم پوشی رو خیلی مسائل سعی بر حفظ زندگیم دارم بالاخره هیچ زندگی نمیتونه بی عیب باشه خیلی عاشقانه دوستش،دارم و رفتار های مشکوک و غیر نرمال ازش ندیدم زندکی هم که الان دارم خیلی کم تنش هست و وضع مالی خوبی دارم اما همسرم دچار افسردگی هست تو جمع ها مهمونی ها یهو گوشه گیر میشه یهو تغییر خلقو خو میده و ازار دهندس برام و خیلی وقتا باعث خجالتم شده یکه تاز هست و قبول نمیکنه مشاوره بیاد من همش قورت دادم و خیلی خیلی در مسائل جنسی ضعیفه و بی میله و این واقعا برام شده یه کمبود مسائل قبلی ک گفتم راحت میتونم حل کنم تو خودم اما واقعا نیاز جنسیم ۳ ساله که برطرف نمیشه و باعه سردی من شده انگار تموم اون عشق من فروکش داره میکنه هرچند خیلی وابستش هستم تو این سه سال هیچوقت کم نذاشتم بهش،پیام دادم گفتم یا یا صحبت خواستم بفهمونم ک نیازمپ برطف کنه ولی ب دعوا کشیده شده و اینم بگم من واقعا بخودم میرسم و از لحاظ جسمی از ایشون سر تر هستم اما این مسائل برای من مهم نبود کم کم دارم سرد میشم و نمیخوام بخاطر مسئله جنسی همه خوبیاش و بزارمو برم نمیدونم چیکار کنم مغزم داره به سمت چیزای بد کشیده میشه و من متنفرم ازین تفکرات

پاسخ
خسته از زندگی اسفند ۲۲, ۱۳۹۹ - ۶:۴۳ ب٫ظ

سلام من بعد از ۲۲ سال زندگی مشترک خسته از بی توجهی ها نسبت به خواسته ها و عواطف از طرف همسرم به بیمیلی نسبت به ایشان رسیدم و با خواندن مطالب فکر میکنم طلاق عاطفی بین من و همسرم اتفاق افتاده من دوست ندارم با وجود بچه‌ها و بعداز این همه سال زندگیم خراب بشه اما مشکل اینجاست که همسرم گاهی اوقات اعتقادی به اینکه مشکلی هست نداره و اگرم سعی کنم که مشکلو براش بفهمونم میگه تو مشکل نداری من که ندارم و من مستاصل از اینکه نمیتونم کاری بکنم برای رابطه مون به پایان خط میرسم و به طلاق فکر میکنم لطفا راهنمائیم کنید

پاسخ
نا امید شهریور ۳, ۱۳۹۹ - ۸:۵۰ ب٫ظ

سلام وقتی دلیل طلاق عاطفی مالی باشه مشاور چیکار میتونه کنه اون زوج برای درمان باید پول از کجا بیارن واقعا بهضی از زندگیارو فقط پول میتونه نجات بده

پاسخ
میترا سیفان شهریور ۴, ۱۳۹۹ - ۰:۲۸ ق٫ظ

سلام، سپاس از بیان نظرتون. اگر فردی انگیزه و ارزش اساسی ش نجات دادن زندگیش باشه، میتونه شرایط مالی رو هم بهبود ببخشه. حتی اگر نتونه تمام مشکلات رو برطرف کنه، حداقل میتونه تلاش خودش رو بکنه.

پاسخ

دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب