اس سیتالوپرام چیست؟ عوارض، موارد مصرف و تداخلات قرص اس سیتالوپرام

توسط یاسمن اکبرزاده
این مقاله توسط یاسمن اکبرزاده ترجمه شده است.

اس سیتالوپرام چیست؟ اس سیتالوپرام (Escitalopram)، اس سیتاور، ازپیم یا اسیتالوپرام یک داروی ضد افسردگی متعلق به گروهی از داروها به نام مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) است. قرص اس سیتالوپرام بر مواد شیمیایی در مغز تأثیر می گذارد که ممکن است در افراد مبتلا به افسردگی یا اضطراب نامتعادل باشد. اس سیتالوپرام برای درمان اختلال افسردگی اساسی در بزرگسالان و نوجوانان حداقل ۱۲ سال استفاده می شود. اس سیتالوپرام ممکن است سطح انرژی و خلق شما را بهبود بخشد و عصبی بودن را کاهش دهد.

فهرست مطالب
 • فرق سیتالوپرام با اس سیتالوپرام

  سیتالوپرام و اس سیتالوپرام هر دو داروهایی هستند که برای درمان افسردگی استفاده می شوند. آنها ممکن است شبیه به نظر برسند، اما آنها داروهای متفاوتی هستند. تفاوت سیتالوپرام با اس سیتالوپرام عبارت است از: دوز سیتالوپرام دو برابر دوز اسیتالوپرام است، این به این دلیل است که سیتالوپرام بیشتری برای داشتن همان اثر مورد نیاز است.

  نوع و دفعات عوارض جانبی که ممکن است با هر دارویی داشته باشید متفاوت است. سیتالوپرام برای درمان بسیاری از بیماری ها استفاده نمی شود اما اس سیتالوپرام همچنین برای درمان اختلال اضطراب فراگیر، اختلال وسواس فکری عملی (OCD) و اختلال اضطراب اجتماعی استفاده می شود.

  بنا به اطلاعات سایت drugs برخی از تفاوت‌ها در عوارض جانبی آن‌ها وجود دارد، زیرا سیتالوپرام در دوزهای بالاتر احتمالاً باعث طولانی شدن QT می‌شود (اختلال الکتریکی در قلب که می‌تواند باعث برخی آریتمی‌ها شود). اس سیتالوپرام به احتمال زیاد باعث مشکلات خواب و اختلالات چشایی می شود. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد اس سیتالوپرام ممکن است نسبت به سایر داروهای SSRI از جمله سیتالوپرام در درمان افسردگی مؤثرتر و قابل تحمل‌تر باشد.

  تفاوت سیتالوپرام و اس سیتالوپرام

  قرص اس سیتالوپرام برای چیست؟

  اس ستالوپرام یک داروی ضد افسردگی است که برای درمان افسردگی در بزرگسالان و کودکان و نوجوانان ۱۲ سال یا بیشتر استفاده می شود. همچنین برای درمان اختلال اضطراب فراگیر (GAD؛ نگرانی و تنش بیش از حد که زندگی روزمره را مختل می کند و برای ۶ ماه یا بیشتر طول می کشد) و سایر اختلالات روانپزشکی مانند اختلال وسواس فکری-اجباری (OCD)، حملات پانیک و طبق منبع معتبر medscape برای علائم وازوموتور مرتبط با یائسگی و بی خوابی مربوط به افسردگی استفاده می‌شود. طبق منابع اس سیتالوپرام برای معده نیز کابرد دارد. اس سیتالوپرام می تواند یک درمان ایمن و موثر برای اختلالات عملکردی دستگاه گوارش باشد.

  همچنین بخوانید: ترک داروهای ضد افسردگی: علائم، مدت زمان ترک

  مکانیسم اثر اس سیتالوپرام

  قرص اس سیتالوپرام به دسته داروهایی به نام مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) تعلق دارد. این دسته، گروهی از داروها هستند که به روشی مشابه عمل می کنند. این داروها اغلب برای درمان شرایط مشابه استفاده می شوند. اس سیتالوپرام مقدار یک ماده طبیعی در مغز شما به نام سروتونین را افزایش می دهد. این ماده به حفظ تعادل روانی و خلق کمک می کند.

  اس سیتالوپرام، مانند سایر مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین، فعالیت سروتونرژیک را با اتصال به محل اتصال اولیه در ناقل سروتونین (SERT)، افزایش می‌دهد و در نتیجه از جذب مجدد آن جلوگیری می‌کند. بدین شکل سروتونین بیشتری آنجا خواهد ماند.

  دوز و نحوه مصرف اس سیتالوپرام

  قرص اس سیتالوپرام در دوزهای ۵، ۱۰ و ۲۰ تولید می شود. این دارو به صورت قرص و محلول (مایع) موجود است. معمولا یک بار در روز با غذا یا بدون غذا مصرف می شود. برای کمک به یادآوری مصرف اس سیتالوپرام، آن را تقریباً در ساعت معینی هر روز، صبح یا عصر مصرف کنید. دستورالعمل های روی برچسب نسخه خود را به دقت دنبال کنید و از پزشک خود بخواهید هر قسمتی را که متوجه نمی شوید توضیح دهد.

  دوز داروی اس سیتالوپرام بر اساس وضعیت پزشکی، پاسخ به درمان، سن و سایر داروهایی که ممکن است مصرف کنید، تعیین می شود. حتماً به پزشک خود در مورد تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) اطلاع دهید.

  دوز معمول داروی اس سیتالوپرام ۱۰ میلی گرم در روز است. اما ممکن است پزشک شما را با دوز کمتر شروع کند و آن را به حداکثر دوز ۲۰ میلی گرم در روز افزایش دهد. اگر مشکلات کبدی دارید، حداکثر دوز توصیه شده ۱۰ میلی گرم در روز است. قطره های مایع اس سیتالوپرام، ۱ قطره معادل ۱ میلی گرم این دارو، ۱۰ قطره ۱۰ میلی گرم و ۲۰ قطره ۲۰ میلی گرم است.

  اس سیتاور را دقیقا طبق دستور مصرف کنید. از مصرف آن بیشتر یا کمتر یا بیشتر از آنچه پزشک تجویز کرده است، مصرف نکنید. پزشک ممکن است شما را با دوز پایین اسیتالوپرام شروع کند و بعد از ۱ هفته دوز شما را افزایش دهد. ممکن است ۱ تا ۴ هفته یا بیشتر طول بکشد تا شما اثرات کامل این دارو را احساس کنید. حتی اگر احساس خوبی دارید مصرف این دارو را ادامه دهید. بدون مشورت با پزشک مصرف ازپیم را قطع نکنید. پزشک احتمالاً دوز شما را به تدریج کاهش خواهد داد. کودکی که اس سیتالوپرام مصرف می کند باید از نظر افزایش قد و وزن بررسی شود.

  قرص اس سیتالوپرام چیست؟

  بهترین زمان مصرف اس سیتالوپرام

  اس سیتالوپرام را با غذا یا بدون غذا مصرف کنید. شما می توانید این دارو را در هر زمانی از روز مصرف کنید، به شرطی که هر روز ساعت مشخصی را رعایت کنید. اگر مشکل خواب دارید، بهتر است آن را صبح مصرف کنید.

  اگر یک دوز اس سیتالوپرام را فراموش کردم چه کنم؟

  اگر مصرف یک نوبت را فراموش کردید و قبل از رفتن به رختخواب به یاد آوردید، بلافاصله آن را مصرف کنید. روز بعد طبق معمول ادامه دهید. اگر نزدیک دوز بعد بودید، دوز فراموش شده را حذف کنید و طبق معمول ادامه دهید. برای جبران دوز فراموش شده دو دوز مصرف نکنید. اگر اغلب دوزها را فراموش می کنید، ممکن است تنظیم زنگ برای یادآوری به شما کمک کند.

  اوردوز با قرص اس سیتالوپرام

  اگر فردی غش کرده است، تشنج داشته، مشکل تنفسی دارد یا نمی تواند بیدار شود، فورا با اورژانس تماس بگیرید. علائم مصرف بیش از حد داروی اس سیتالوپرام که با نام تجاری ازیپم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • سرگیجه
  • حالت تهوع
  • استفراغ
  • خواب آلودگی
  • ضربان قلب تند
  • تشنج
  • کما (از دست دادن هوشیاری برای مدتی)

  چه مدت باید اس سیتالوپرام را مصرف کرد؟

  هنگامی که احساس بهتری پیدا کردید، این احتمال وجود دارد که برای جلوگیری از بازگشت علائم، چندین ماه دیگر به مصرف داروی اس سیتالوپرام ادامه دهید. تصمیم برای توقف درمان یا ادامه به این بستگی دارد که چه علائمی دارید و چقدر جدی هستند. همچنین بستگی به این دارد که آیا این یک مشکل یکباره است یا مشکلی است که مدام عود می کند، چگونه اس سیتالوپرام برای شما کار می کند و آیا عوارض جانبی بدی داشته اید یا خیر.

  عوارض قطع اس سیتالوپرام

  حتی اگر احساس خوبی دارید به مصرف این دارو ادامه دهید. بدون مشورت با پزشک مصرف این دارو را قطع نکنید. برخی شرایط ممکن است با قطع ناگهانی این دارو بدتر شوند. قرص اس سیتالوپرام می بایست به تدریج و تحت نظر متخصص قطع شود.

  اگر به طور ناگهانی مصرف اس سیتالوپرام را متوقف کنید، ممکن است علائم ترک مانند تغییرات خلق و خو، تحریک پذیری، بی قراری، حالت تهوع، سرگیجه، سوزش، بی حسی، یا گزگز در دست ها یا پاها، اضطراب، گیجی، سردرد، تعریق، لرزش، خلق و خوی هیجان زده، خستگی و مشکل در به خواب رفتن یا ماندن در خواب را تجربه کنید. اگر هر یک از این علائم را در حین کاهش دوز اس سیتالوپرام یا بلافاصله پس از قطع مصرفاین دارو تجربه کردید، به پزشک خود اطلاع دهید.

  در صورتی که نیازمند مراجعه به یک روانپزشک خوب هستید، روی دکمه زیر کلیک کنید
  رزرو آنلاین نوبت

  مدت زمان تاثیر قرص اس سیتالوپرام

  پس از مصرف ۲۰ میلی گرم اس سیتالوپرام، حداکثر تاثیر آن حدود ۵ ساعت بعد رخ می دهد. نیمه عمر حذف اسیتالوپرام  یا مدت زمان تاثیر قرص اس سیتالوپرام حدود ۲۷ الی ۳۳ ساعت است؛ یعنی نصف این دارو در این ساعات از بدن حذف می شود. جذب اسیتالوپرام تحت تأثیر غذا نیست. دو تا چهار هفته طول می کشد تا اس سیتالوپرام اثر کامل خود را نشان دهد. دانشمندان بر این باورند که وقتی برای اولین بار مصرف اس سیتالوپرام را شروع می کنید، سطوح بالاتر سروتونین اثرات مستقیمی دارد که ممکن است افسردگی شما را فورا تسکین ندهد. در واقع، احتمالاً برای چند هفته کمی بیشتر احساس اضطراب خواهید کرد.

  عوارض اس سیتالوپرام

  قرص اس سیتالوپرام ممکن است باعث خواب آلودگی و خستگی شود. همچنین می تواند عوارض جانبی دیگری ایجاد کند که در ادامه به عوارض اس سیتالوپرام می پردازیم.

  عوارض شایع اس سیتالوپرام

  به یاد داشته باشید که این دارو به این دلیل تجویز شده است که پزشک شما تشخیص داده است که مزایای آن برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی است. بسیاری از افرادی که از داروی اس سیتالوپرام استفاده می کنند عوارض جانبی جدی ندارند. عوارض اس سیتالوپرام برای بزرگسالان برای این دارو کمی متفاوت از عوارض جانبی رایج‌تر برای کودکان است. عوارض جانبی رایج‌تر بزرگسالان می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  • حالت تهوع
  • خواب آلودگی
  • ضعف
  • سرگیجه
  • اضطراب
  • مشکل خواب
  • مشکلات جنسی
  • تعریق
  • لرز
  • کاهش اشتها
  • دهان خشک
  • یبوست
  • عفونت
  • خمیازه

  عوارض اس سیتالوپرام در کودکان و نوجوانان می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  • افزایش تشنگی
  • افزایش غیر طبیعی در حرکت یا بی قراری عضلات
  • خونریزی بینی غیر منتظره
  • مشکل ادرار کردن
  • دوره های قاعدگی سنگین
  • کاهش احتمالی سرعت رشد و تغییر وزن
  • حالت تهوع
  • خواب آلودگی
  • ضعف
  • سرگیجه

  اگر عوارض اس سیتالوپرام خفیف باشد، ممکن است ظرف چند روز یا چند هفته از بین برود. اگر شدیدتر هستند یا از بین نمی روند، با پزشک خود صحبت کنید.

  عوارض جدی قرص اس سیتالوپرام

  اگر عوارض جانبی جدی داشتید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. اگر علائم شما تهدید کننده زندگی است یا اگر فکر می کنید در حال اورژانس پزشکی هستید با اورژانس تماس بگیرید. عوارض جدی اس سیتالوپرام و علائم آنها می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • واکنش های آلرژیک شدید، علائم می تواند شامل این موارد باشد: مشکل در تنفس، تورم صورت، زبان، چشم ها یا دهان، بثورات یا راش پوستی، جوش های خارش دار (کهیر)، یا تاول (به تنهایی یا همراه با تب یا درد مفاصل)
  • تشنج
  • افکار و رفتارهای خودکشی
  • سطوح پایین سدیم در خون، علائم می تواند شامل این موارد باشد: سردرد، گیجی، مشکل در تمرکز، مشکلات فکری یا حافظه، ضعف، بی ثباتی (که می تواند منجر به زمین خوردن شود)، تشنج
  • دوره های شیدایی، شامل این علائم: انرژی بالای غیر عادی، مشکل شدید خواب و نیاز کم به خواب، پرش افکار، رفتار بی پروا، ایده های غیرمعمول بزرگ، شادی بیش از حد یا تحریک پذیری، بیش از حد صحبت کردن یا صحبت کردنی که سریعتر از حد معمول است، تغییر در اشتها یا وزن
  • مشکلات بینایی، که شامل این علائم است: چشم درد، تغییرات در بینایی، مانند تاری دید یا دوبینی، تورم یا قرمزی در داخل یا اطراف چشم شما

  قرص اس سیتالوپرام ممکن است سروتونین را افزایش دهد و به ندرت باعث ایجاد یک بیماری بسیار جدی به نام سندرم سروتونین شود. اگر از داروهای دیگری نیز استفاده می کنید که سروتونین را افزایش می دهند (در بخش تداخلات به آنها اشاره شده است)، خطر افزایش می یابد، بنابراین پزشکتان را از تمام داروهایی که مصرف می کنید مطلع کنید. علائم سندرم سروتونین می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • بی قراری، توهم، کما، یا سایر تغییرات در وضعیت روانی
  • مشکلات هماهنگی یا انقباض عضلانی (رفلکس های شدید و بیش از حد عادی)
  • ضربان قلب تند
  • فشار خون بالا یا پایین
  • عرق کردن یا تب
  • حالت تهوع، استفراغ یا اسهال
  • سفتی عضلات

  هدف پزشک خوب این است که مرتبط ترین و جدیدترین اطلاعات را در اختیار شما قرار دهد. با این حال، از آنجایی که داروها روی هر فرد متفاوت تأثیر می‌گذارند، نمی‌توان تضمین کرد که این اطلاعات شامل همه عوارض جانبی احتمالی باشد. این اطلاعات جایگزین توصیه های پزشکی نیست. همیشه در مورد عوارض جانبی احتمالی با یک متخصص که سابقه پزشکی شما را می داند صحبت کنید.

  اس سیتالوپرام و چاقی

  اس سیتالوپرام و چاقی می توانند مرتبط باشند اما اثرات اس ستالوپرام بر وزن در افراد متفاوت است. یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ نشان داد که میانگین افزایش وزن از ۰.۵٪ کمتر بود، اما یک بررسی در سال ۲۰۱۸ میانگین افزایش وزن را ۳.۷٪ نشان داد.

  عوارض اس سیتالوپرام

  تداخل دارویی اس سیتالوپرام

  اس سیتالوپرام ممکن است با سایر داروها تداخل داشته باشد. قرص اس سیتالوپرام می تواند با سایر داروها، ویتامین ها یا داروهای گیاهی که ممکن است مصرف کنید تداخل داشته باشد. تداخل زمانی است که یک ماده نحوه عملکرد دارو را تغییر دهد. این می تواند مضر باشد یا از عملکرد خوب دارو جلوگیری کند.

  برای کمک به جلوگیری از تداخل دارویی اس سیتالوپرام، پزشک باید تمام داروهای شما را با دقت مدیریت کند. حتماً در مورد تمام داروها و مکمل هایی که مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دهید. برای اینکه بدانید ازپیم چگونه ممکن است با داروی دیگری که مصرف می کنید تداخل داشته باشد، با پزشک خود صحبت کنید. نمونه‌هایی از داروهایی که می‌توانند باعث تداخل با اس سیتالوپرام شوند در زیر فهرست شده‌اند.

  رقیق کننده های خون
  این دارو می تواند خون شما را کمی رقیق کند. اگر اس سیتالوپرام را با داروهای رقیق کننده خون مصرف کنید، خطر خونریزی شما افزایش می یابد. نمونه هایی از داروهای رقیق کننده خون عبارتند از:

  • وارفارین
  • داروهای ضد انعقادی غیراستروئیدی:
  • دیکلوفناک
  • اتودولاک
  • ایبوپروفن
  • ایندومتاسین
  • کتورولاک
  • ملوکسیکام
  • ناپروکسن
  • آپیکسابان
  • دابیگاتران
  • ادوکسابان
  • ریواروکسابان

  داروهای میگرن
  برخی از داروهای میگرن به نام تریپتان ها ممکن است اثری مشابه با اس سیتالوپرام داشته باشند. مصرف آنها با اس سیتالوپرام می تواند خطر عوارض ازپیم را افزایش دهد. نمونه هایی از داروهای میگرن عبارتند از:

  • آلموتریپتان
  • التریپتان
  • فرواتریپتان
  • ناراتریپتان
  • ریزاتریپتان
  • سوماتریپتان
  • زولمیتریپتان

  داروهای روانپزشکی
  برخی از داروهای روانپزشکی ممکن است مشابه اس سیتالوپرام عمل کنند. مصرف آنها با هم ممکن است خطر عوارض اس سیتالوپرام را افزایش دهد. نمونه هایی از این داروها عبارتند از:

  1. مهارکننده های مونوآمین اکسیداز (MAOIs): از مصرف MAOI با ازپیم یا ظرف دو هفته پس از قطع مصرف اسیتالوپرام خودداری کنید، مگر اینکه پزشک به شما بگوید. اگر در دو هفته گذشته مصرف MAOI را متوقف کردید، اسیتالوپرام را شروع نکنید، مگر اینکه پزشکتان این کار را تجویز کند. مصرف آنها در عرض دو هفته از یکدیگر خطر ابتلا به سندرم سروتونین را افزایش می دهد. نمونه هایی از این داروها عبارتند از: ایزوکاربوکسازید، فنلزین، ترانیل سیپرومین
  2. پیموزاید (یک داروی ضد روان پریشی) نیز از داروهای روانپزشکی است که می تواند با اس سیتالوپرام یا ازپیم تداخل داشته باشد، در صورت مصرف پیموزاید از اس سیتالوپرام استفاده نکنید.
  3. داروهای ضد افسردگی؛ نمونه هایی از این داروها عبارتند از: سیتالوپرام، فلوکستین، فلووکسامین، پاروکستین، سرترالین
  4. داروهایی که بر سیستم عصبی مرکزی تأثیر می گذارند. نمونه هایی از این داروها عبارتند از: بنزودیازپین ها، گاباپنتین
  5. قرص های خواب آور مانند استازولام، تمازپام، تریازولام، لورازپام و زولپیدم
  6. داروهای کاهش اسید معده؛ مصرف این داروها مانند سایمتیدین، با این دارو ممکن است سطح اسیتالوپرام را در بدن شما افزایش دهد و خطر عوارض جانبی را افزایش دهد.
  7. قرص آب یا ادرار آور: برخی از قرص های آب می توانند سطح سدیم را در بدن شما کاهش دهند. اس سیتالوپرام همچنین ممکن است سدیم را کاهش دهد. مصرف قرص های آب همراه با این داروها ممکن است خطر کاهش سدیم را افزایش دهد. نمونه هایی از این داروها عبارتند از: فوروزماید، تورسماید، هیدروکلروتیازید، اسپیرونولاکتون
  8. داروهای سروتونرژیک؛ مصرف این داروها همراه با اس سیتالوپرام ممکن است خطر ابتلا به سندرم سروتونین را افزایش دهد که می تواند کشنده باشد. اگر هر یک از این داروها را مصرف می‌کنید، پزشک شما را با دوز پایین‌تری از اس سیتالوپرام شروع می‌کند و شما را از نظر علائم سندرم سروتونین تحت نظر دارد. داروهای سروتونرژیک عبارتند از:

  مصرف همزمان اس سیتالوپرام و سرترالین

  مصزف همزمان اس سیتالوپرام و سرترالین می تواند خطر سندرم سروتونین را افزایش دهد که ممکن است شامل علائمی مانند گیجی، توهم،تاری دید، تشنج، تغییرات شدید فشار خون، افزایش ضربان قلب، تب، تعریق بیش از حد، لرز یا لرزش باشد.

  اس سیتالوپرام و الکل

  الکل می تواند عوارض جانبی سیستم عصبی اس سیتالوپرام مانند سرگیجه، خواب آلودگی و مشکل در تمرکز را افزایش دهد. برخی از افراد نیز ممکن است دچار اختلال در تفکر و قضاوت شوند. هنگام درمان با اس سیتالوپرام باید از مصرف الکل خودداری کنید یا آن را محدود کنید.

  اس سیتالوپرام و الکل

  هشدارهای قرص اس سیتالوپرام

  قرص اس سیتالوپرام با چندین هشدار همراه است.

  آلرژی
  اس سیتالوپرام می تواند یک واکنش آلرژیک شدید ایجاد کند. علائم آن همانطور که در قسمت عوارض گفته شد، می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • مشکل در تنفس
  • تورم صورت، زبان، چشم ها یا دهان
  • بثورات، جوش های خارش دار (کهیر)، یا تاول، با یا بدون تب یا درد مفاصل

  اگر واکنش آلرژیک دارید، فورا با پزشک تماس بگیرید. اگر علائم شما شدید است، با اورژانس تماس بگیرید یا به نزدیکترین اورژانس بروید. اگر تا به حال واکنش آلرژیک به آن داشته اید، دیگر این دارو را مصرف نکنید. مصرف مجدد آن می تواند کشنده باشد (باعث مرگ شود).

  هشدار برای افرادی که شرایط سلامت خاصی دارند

  • افراد با سابقه افکار یا رفتارهای خودکشی: این دارو می تواند خطر افکار و رفتار خودکشی را افزایش دهد. این خطر در کودکان، نوجوانان و جوانان بیشتر است. اگر سابقه افکار یا رفتارهای خودکشی دارید به پزشک خود اطلاع دهید.
  • افراد مبتلا به گلوکوم: این دارو ممکن است مردمک چشم شما را گشاد کند (آنها را بازتر کند)، که ممکن است باعث حمله آب سیاه شود. قبل از مصرف این دارو در صورت ابتلا به گلوکوم به پزشک خود اطلاع دهید.
  • افراد مبتلا به اختلال دوقطبی: در صورت داشتن سابقه اختلال دوقطبی به پزشک خود اطلاع دهید. اگر سابقه اختلال دوقطبی دارید، مصرف این دارو به تنهایی ممکن است باعث ایجاد یک دوره مختلط یا شیدایی شود.
  • افراد مبتلا به اختلالات تشنجی: این دارو ممکن است باعث تشنج شود. اگر تا به حال دچار تشنج شده اید، قبل از مصرف این دارو به پزشک خود اطلاع دهید. مصرف این دارو می تواند خطر ابتلا به تشنج های بیشتر را افزایش دهد.
  • افراد مبتلا به مشکلات قلبی: مصرف این دارو ممکن است باعث طولانی شدن فاصله QT شود. QT یک مشکل ریتم قلب است که ممکن است باعث غیر طبیعی شدن ضربان قلب شما شود. خطر طولانی شدن فاصله QT در صورت ابتلا به بیماری قلبی بیشتر است. قبل از مصرف این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

  هشدار برای گروه های دیگر

  • اس سیتالوپرام برای سالمندان: سالمندان در معرض خطر بیشتری برای کاهش سطح سدیم هستند. از آنجایی که داروی اس سیتالوپرام می تواند سطوح سدیم را کاهش دهد، افراد مسن ممکن است در معرض خطر بیشتری برای سطوح پایین سدیم باشند.
  • اس سیتالوپرام برای کودکان: کودکانی که داروهایی مانند اس سیتالوپرام مصرف می کنند ممکن است کاهش اشتها و کاهش وزن داشته باشند.

  اس سیتالوپرام در بارداری

   اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید با پزشک خود صحبت کنید. تحقیقات روی حیوانات حاکی از اثرات نامطلوب در هنگام مصرف قرص اس سیتالوپرام توسط مادر برای جنین است. مطالعات کافی بر روی انسان انجام نشده است تا مطمئن شویم که چگونه این دارو ممکن است بر جنین تأثیر بگذارد. این دارو تنها در صورتی باید استفاده شود که منافع بالقوه خطر احتمالی را توجیه کند.

  اس سیتالوپرام در شیردهی

  اس سیتالوپرام ممکن است به شیر مادر منتقل شود و ممکن است در کودکی که با شیر مادر تغذیه می شود عوارض جانبی ایجاد کند. اگر به کودک خود شیر می دهید با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است لازم باشد تصمیم بگیرید که شیردهی را متوقف کنید یا مصرف این دارو را متوقف کنید.

  نحوه نگهداری

  اس سیتالوپرام را در دمای اتاق بین ۱۵ و ۳۰ درجه سانتیگراد نگه دارید. آن را از دمای بالا دور نگه دارید. این دارو را در مناطق مرطوب مانند حمام نگهداری نکنید. تمام داروها را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید. داروها را داخل توالت نریزید.

  اس سیتالوپرام در سفر

  همیشه داروی خود را همراه داشته باشید. هنگام پرواز، قرص اس سیتالوپرام را در کیف دستی خود نگه دارید. نگران دستگاه های اشعه ایکس فرودگاه نباشید. آنها نمی توانند به داروهای شما آسیب برسانند. ممکن است لازم باشد برچسب داروخانه را به کارکنان فرودگاه نشان دهید. همیشه جعبه اصلی دارای برچسب نسخه را با خود حمل کنید. این دارو را در محفظه خودروی خود قرار ندهید و آن را در خودرو نگذارید. در مواقعی که هوا خیلی گرم یا خیلی سرد است از انجام این کار خودداری کنید.

   نام های تجاری اس سیتالوپرام

  • لگزاتال
  • سیپرالکس
  • ازیپم
  • لگزوپرام
  • اس پرولکسا
  • اس سیتاور
  • لگزودپ
  • لگزیرام
  • دپروکوئیت

  پرسش و پاسخ در مورد اس سیتالوپرام

  در اینجا به سوالات متداول در مورد این دارو می پردازیم.

  قرص اس سیتالوپرام اعتیاد آور است؟

  اس سیتالوپرام اگرچه از نظر فیزیکی اعتیادآور نیست، اما در صورت قطع ناگهانی مصرف‌کننده می‌تواند باعث علائم ترک و سندرم قطع مصرف SSRI شود. همچنین ممکن است در نتیجه مصرف مزمن باعث اعتیاد روانی شود.

  آیا قرص ازیپم خواب آور است؟

  این دارو قرص خواب نیست اما قرص ازپیم ممکن است باعث خواب آلودگی و خستگی شود. در چند روز اول مصرف اس سیتالوپرام ممک است احساس خستگی کنید. با این حال، این باید پس از یک یا دو هفته اول بهتر شود.

  آیا مواد بر اس سیتالوپرام تأثیر می گذارد؟

  اگر فکر می کنید ممکن است در حین مصرف اسیتالوپرام از مواد استفاده کنید، با پزشک خود صحبت کنید. استفاده از حشیش در حین مصرف اسیتالوپرام می تواند موجب ضربان قلب سریع شود. حشیش همچنین می تواند خواب آلودگی را بدتر کند، به خصوص در افرادی که به تازگی مصرف آن را شروع کرده اند. متادون می تواند خطر عوارض جانبی را در افرادی که اسیتالوپرام مصرف می کنند افزایش دهد. مصرف اسیتالوپرام با موارد زیر ممکن است خطرناک باشد:

  • محرک هایی مانند اکستازی (MDMA) یا کوکائین
  • مواد توهم زا مانند ال اس دی
  • مواد روانگردان جدید

  اس سیتالوپرام بهتر است یا سرترالین؟

  اس سیتالوپرام و سرترالین در آزمایشات بالینی مو به مو مورد مطالعه قرار گرفته اند. یک کارآزمایی تصادفی دوسوکور به مدت شش هفته نشان داد که هر دو دارو در درمان افسردگی موثر هستند. آنها همچنین هر دو به خوبی تحمل شدند. با این حال، اس سیتالوپرام علائم اولیه بهبود نشانه ها را نشان داد و علائم افسردگی را سریعتر از سرترالین تسکین داد. تأخیر در تسکین علائم می تواند عاملی در قطع زودهنگام درمان باشد زیرا بیماران به اندازه کافی فواید بلند مدت آن را درک نمی کنند.

  منابع: drugs, webmd, medicalnewstoday, nhs

  در صورتی که نیازمند مراجعه به یک روانپزشک خوب هستید، روی دکمه زیر کلیک کنید
  رزرو آنلاین نوبت

  پرسش و پاسخ

  پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

  امین آذر ۳, ۱۴۰۲ - ۳:۴۴ ب٫ظ

  سلام عوارض جنسی اس سیتالوپرام کمتر است یا سیتالوپرام؟

  پاسخ
  تیم محتوای پزشک خوب آذر ۴, ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۳ ب٫ظ

  سلام و وقت بخیر، در منابع چیزی ذکر نشده چرا که عوارض داروهای ssri که شامل اس سیتالوپرام و سیتالوپرام نیز می باشند، می توانند برانگیختگی، حفظ برانگیختگی و رسیدن به ارگاسم را دشوار کنند. در مورد نگرانی خود راجع به عوارض با روانپزشکتان صحبت کنید.

  پاسخ
  بتول آبان ۱۹, ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۸ ب٫ظ

  آیا میتوان پس از قطع سیتالوپرام روز بعد سرترالین رو مصرف کرد.ومصرف همزمان آن با ترازودون اشکال دارد؟

  پاسخ
  تیم محتوای پزشک خوب آبان ۲۰, ۱۴۰۲ - ۶:۲۱ ب٫ظ

  سلام و درود، مصرف همزمان داروهایی که فرمودید می بایست تحت نظر پزشک صورت بگیرد؛ چراکه دوز آنها باید تنظیم شود تا عوارض جانبی مدیریت شوند و بهترین کارآیی را داشته باشند.

  پاسخ
  پریوش آبان ۱۸, ۱۴۰۲ - ۱:۰۲ ب٫ظ

  نوشتید اس سیتالوروپرام با لیتیوم منع مصرف دارد. با والپروات سدیم چطور. دکتر برای مادرم این دو تا رو باهم تجویز کرده ( اس سیتالو پرام صبح و والپروات سدیم شب )برای انکه کمتر پرخاش گری کنه.

  پاسخ
  تیم محتوای پزشک خوب آبان ۱۹, ۱۴۰۲ - ۱:۳۱ ب٫ظ

  سلام و درود، پزشکان با تنظیم دوز و میزان مصرف تداخل داروها را مدیریت می کنند. طبق تجویز پزشک به مصرف ادامه دهید.

  پاسخ
  ناشناس مهر ۲۳, ۱۴۰۲ - ۲:۲۶ ق٫ظ

  اگه کسی ده قرص سیتولاپرام راهمزمان بخورد چه اتفاقی میوفتد؟

  پاسخ
  تیم محتوای پزشک خوب مهر ۲۴, ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۳ ق٫ظ

  سلام، بستگی به دوز دارد اما بیشترین دوز مجاز این دارو معمولا ۲۰ میلی گرد روز است. چنانچه شما یا کسی بیشتر از میزان مجاز از این دارو استفاده کردند و علائمی مانند سرگیجه یا کاهش هوشیاری دارند سریعا به مراکز درمانی مراجعه کنید.

  پاسخ
  زهرا شهریور ۲۴, ۱۴۰۲ - ۳:۴۴ ق٫ظ

  سلام. من به تجویز پزشک به مدت یک سال اس سیتالوپرام ۱۰ مصرف کردم. بار آخر پزشک بهم گفت که یک هفته نصف بخورم و بعد قطع کنم. الان که چند روزه دیگه استفاده نمیکنم یه احساس شوک یا تکانه عصبی تو سرم دارم. حالت گنگی و سر گیجه هم بود که بهتر شده تا حدودی. تقریبا چه مدت زمان میبره که عوارض دارو از بین بره؟؟

  پاسخ
  تیم محتوای پزشک خوب شهریور ۲۴, ۱۴۰۲ - ۸:۴۳ ب٫ظ

  سلام، در اکثر مواقع، علائم در عرض چند هفته (معمولا ۲ هفته) از بین می‌روند، اما می‌توانند بیشتر طول بکشند. برای اکثر افراد، علائم ترک در نهایت به طور کامل ناپدید می شوند، اما ممکن است تا ۶ الی ۸ هفته ادامه داشته باشند.

  پاسخ
  زرین تاج دربهانی شهریور ۱۵, ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۹ ب٫ظ

  سلام من اسپیرین مصرف میکنم و قرص ۱۰ میل اس سیتالوپرام‌ هم مصرف میکنم روزی یک عدد شبها میخورم و اسپرین را ظهرها مصرف میکنم ای اسپیرین وایا ؛ا اس سیتالوپرآم و اسپیرین تداخل دارند و خطرناک است توچشمم خون افتاده چه کار باید بکنم

  پاسخ
  تیم محتوای پزشک خوب شهریور ۱۸, ۱۴۰۲ - ۱۲:۱۴ ب٫ظ

  سلام و درود، تداخل با آسپرین در هشدارهای این دارو ذکر شده است، بنابراین توصیه میشه پزشکتون رو در جریان داروهای مصرفیتون بگذارید و در مورد مصرف همزمان این دو دارو با وانپزشک مشورت کنید.

  پاسخ
  نرجس شهریور ۶, ۱۴۰۲ - ۵:۰۱ ق٫ظ

  سلام و قت بخیر من قرص اس سیتالوپرام ۲۰ مصرف میکنم دکتر پوست به تازگی برا من راکوتان تجویز کرده آیا این دو تا قرص با هم تداخل دارن ؟؟

  پاسخ
  تیم محتوای پزشک خوب شهریور ۶, ۱۴۰۲ - ۶:۰۵ ب٫ظ

  سلام و درود، طبق گزارشات تداخلی بین این دو دارو پیدا نشده اما حتما به پزشک خود نیز داروهای مصرفی تان را اطلاع دهید.

  پاسخ
  محمدرضا مرداد ۲۷, ۱۴۰۲ - ۸:۰۱ ب٫ظ

  سلام مادرم اس سیتالوپرام ۱۰ مصرف می‌کنه و یک هفته بعد دارو دسترسی نداشتن الان مشکلی که به وجود نمیاد؟و‌اینکه مجدد شروع به مصرف کنن؟متشکرم

  پاسخ
  تیم محتوای پزشک خوب مرداد ۲۸, ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۴ ق٫ظ

  سلام و وقت بخیر، بهتر هست برای مصرف مجدد با پزشکتون مشورت کنید اما معمولا توصیه میشه طبق تجویز قبلی استفاده بشه و برای جبران، دوزها بیشتر نشه، همچنین پیشنهاد می کنیم برای جلوگیری از این اتفاق دارو حتما همیشه همراه ایشون باشه.

  پاسخ
  مراد مرداد ۲۱, ۱۴۰۲ - ۰:۳۷ ق٫ظ

  سلام. آیا اس سیتالوپرام با نئوتادین یا داروهای ضد حساسیت تداخل دارد؟

  پاسخ
  تیم محتوای پزشک خوب مرداد ۲۱, ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۲ ق٫ظ

  سلام و وقت بخیر، از بین داروهای ضد حساسیت یا آنتی هیستامین، داروی دیفن هیدرامین در بین تداخلات این دارو ذکر شده است. در خصوص مصرف این دارو و اس سیتالوپرام با پزشکتون هم مشورت بفرمائید.

  پاسخ
  علی مرادی مرداد ۱۲, ۱۴۰۲ - ۳:۰۰ ب٫ظ

  سلام پسر۲۲ساله ای دارم که بخاطرصرع دپاکین ۵۰۰(روزی۳عدد)کاربامازپین۲۰۰(روزی۵عدد)کوئیپیان۱۰۰(روزی۲عدد)کلوبازام۱۰(روزی۲عدد)۳روزپیش دکترروانپزشک برای بیقراری شدیداس سیتالوپرام ۱۰(روزی۱عدد)تجویزکردن، ، ،بیقراریش خیلی بیشترشده،دکترخودش درمرکزاستان هستن وبه ایشان دسترسی نداریم،درشهرستان هم متخصص اعصاب نداریم،چکارکنم

  پاسخ
  تیم محتوای پزشک خوب مرداد ۱۳, ۱۴۰۲ - ۴:۰۸ ب٫ظ

  سلام و وقت بخیر، توصیه میکنیم در صورت تجربه عوارض آزار دهنده و ادامه دار بودن انها با در دسترس ترین متخصص صحبت کنید. همچنین میتونید مشاوره تلفنی با روانپزشک رو امتحان کنید.

  پاسخ
  Ahmad مرداد ۱۰, ۱۴۰۲ - ۵:۴۲ ب٫ظ

  سلام و درود
  بنده هژده سال سن دارم و دچار اضطراب شدید شدم و رفتم پیش پزشک ایشون در اوایل برام داروی اس سیتالوپرام ۵ به مدت یک ماه تجویز کردند گفت دارو تموم شد دوباره بیا رفتم اس سیتالوپرام ۱۰تجویض کردند نیم یک هفته خوردم و احساس عجیب غریب برام دست داد خیلی حالم بد شد انگار حس میکدم مغزم سقوط میکنه و حافظه مو از دست میدم حرکات غیر عادی انجام میدادم کلی فشار رو عصابم اومده ترسیدم و دارو رو قطع کردم به نظرتون چی کار کنم آیا این حالت طبیعی است؟ خواهشن رهنماییم کنید.ممنون

  پاسخ
  تیم محتوای پزشک خوب مرداد ۱۱, ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۹ ق٫ظ

  سلام همراه گرامی، تغییر دوز دارو ممکن است در هفته های ابتدایی کمی عارضه ایجاد کنه که در طول زمان برطرف خواهند شد. در صورت ادامه دار بودن عوارض یا تجربه عوارض های نادر و خطرناک این دارو مجدد به پزشک مراجعه کنید. از قطع ناگهانی و خودسرانه دارو خودداری کنید.

  پاسخ
  شجاع مرداد ۷, ۱۴۰۲ - ۲:۴۱ ب٫ظ

  سلام و احترام
  پدر من ۷۲ سال سن دارند افسردگی و استرس شدید دارند دکتر اعصاب و روان براشون قرص اس سیتالوپرام ۱۰ در هفته ی اول نصف قرص مصرف بشه رو تجویز کردند
  ما قرص ها رو نصف کردیم و آماده
  متاسفانه چند قرص رو یکجا اشتباهی خوردند و دیشب دچار سنگینی زبان و هذیان گویی شدید شدند تعادل هم ندارند
  دکترشون هم نیستید که مراجعه کنیم بهشون
  الان چکار باید کرد؟

  پاسخ
  تیم محتوای پزشک خوب مرداد ۱۰, ۱۴۰۲ - ۱۲:۴۶ ب٫ظ

  سلام وقت بخیر، پیشنهاد می کنیم به در دسترس ترین پزشک مراجعه کنید و شرایط رو برایشون بازگو کنید، همچنین عدم تعادل در سنین بالا میتونه باعث سقوط بشه که خطرناک هست.

  پاسخ
  .... مرداد ۷, ۱۴۰۲ - ۱:۱۵ ب٫ظ

  سلام
  من جدیدا قرص اس اسیتالوپرام گرفتم به همراه چند قرص دیگه اما مصرف نکردم چون از تداخلات داروییش با خبر نیستم اون قرصها شامل ترازودون، پرامی پکسول، استراموکس، ویتامین B-12،جینکو تیدی و سمنکس هستن

  آیا خوردن همزمان اینا در درازمدت مشکلی ب وجود میاره یا باید زمان خوردن هر کدوم در روز با فاصله باشه؟

  پاسخ
  تیم محتوای پزشک خوب مرداد ۱۰, ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۱ ب٫ظ

  سلام وقت بخیر، پزشک شما می بایست در جریان تمام داروهای مصرفی شما باشند، چنانچه ایشون در جریان این موارد هستند یا همه این داروها رو ایشون تجویز کردند میتونید این داروها رو مصرف کنید. همچنین تداخل لزوما به مصرف همزمان داروها نیست و زمان فاصله بین دارو ها و دوز ها نیز باید توسط پزشک یا داروساز گفته بشه.

  پاسخ
  ناشناس مرداد ۳, ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۳ ق٫ظ

  سلام وقت بخیر این دارو رو فیزیو تراپیست برای مامانم تجویز کرده.
  با توجه به موارد مصرف این دارو برای چی تجویز شده؟

  پاسخ
  تیم محتوای پزشک خوب مرداد ۳, ۱۴۰۲ - ۹:۵۰ ب٫ظ

  سلام و وقت بخیر، این دارو به جز افسردگی کاربرد های دیگری نیز مانند علائم وازوموتور مرتبط با یائسگی دارد.

  پاسخ
  کوثر مرداد ۳, ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۰ ق٫ظ

  سلام وقت بخیر
  این دارو رو دکتر فیزیو تراپ برای مامانم تجویز کرده .اگه این دارو برا افسردگی و ایناس به چه دلیل این برا مامانم تجویز شده؟

  پاسخ
  زهرا تیر ۲۹, ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۰ ب٫ظ

  سلام من پنج سال اسنترا مصرف میکردم اما مدتی پیش حس کردم زود عصبی میشم قبلا اینجوری نبودم دکتر اسنترا رو به اس سیتالوپرام تغییر داد الان ارومم اما همش خوابم اسنترا بهتر بود برام راحت کارامو انجام میدادم..نمیشه همزمان مصرف کرد یا چطور دوباره اسنترا رو اوکی کنم به پزشک م دسترسی ندارم خارج کشور رفتن

  پاسخ
  تیم محتوای پزشک خوب تیر ۳۱, ۱۴۰۲ - ۱۲:۴۲ ب٫ظ

  سلام همراه گرامی، توصیه می کنیم از تغییر دارو یا مصرف همزمان داروها به صورت خودسرانه خودداری کنید و اگر پزشک خودتون در دسترس نیستند، از پزشک متخصص دیگری کمک بگیرید. دوز و نوع دارو باید با توجه به شرایط شما تجویز بشه. همچنین توجه داشته باشید که نیاز هست مدتی بگذره تا عوارض اولیه کاهش یابند برای همین اگر در ابتدای مصرف اس سیتالوپرام هستید، کمی به دارو زمان دهید و در صورت ادامه دار بود عوارض اذیت کننده؛ با متخصص مشورت کنید.

  پاسخ
  ناشناس تیر ۲۹, ۱۴۰۲ - ۶:۲۰ ب٫ظ

  سلام،وقت بخیر،من قرص اس سینالوپرام ۲۰ مصرف میکردم ک کم کم قطع کردم ولی بشدت سر درد و سرگیجه دارم،دکترمم نیست ک مراجعه کنم بهشون،چی کار کنم؟ آیا این علائم طبیعیه؟

  پاسخ
  تیم محتوای پزشک خوب تیر ۳۱, ۱۴۰۲ - ۱۲:۳۹ ب٫ظ

  سلام وقت بخیر، کاهش دوز می بایست توسط پزشک انجام بشه تا میزان لازم را در طی بازه زمانی صحیح کاهش دهند، با این وجود، عوارض ترک دارو ممکن است رخ بدهد که معمولا باید رو به بهبود بروند، در صورت تشدید علائم یا بدتر شدن شرایط به پزشک دیگری مراجعه کنید.

  پاسخ
  ندا تیر ۲۷, ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۵ ق٫ظ

  سلام من دو هفتس قرص سیتالوپرام ۲۰ رو شروع کردم و روزی نصفش رو میخورم همش خواب الودم و جدیدا سوزش ادرار دارم ایا برطرف میشه یا ادامه داره؟

  پاسخ
  تیم محتوای پزشک خوب تیر ۲۷, ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۵ ب٫ظ

  سلام همراه گرامی معمولا پس از چند هفته عوارض ابتدایی بهتر میشوند اما در صورت ادامه دار بودن این نشانه ها می بایست با پزشک آنها را در میان بگذارید تا اگر لازم هست در مورد نوع و دوز دارو بازبینی انجام بدن.

  پاسخ
  سحر تیر ۲۶, ۱۴۰۲ - ۹:۲۲ ب٫ظ

  سلام وقتتون بخیر .ببخشید من همسرم قرص اس ستالوپرام و میرتازاپین مصرف میکنه میخوام اقدام به بارداری کنم بنظرضما روی جنین تاثیر میزاره ؟؟خودم مصرف نمیکنم همسرم مصرف میکنه به دلیل افسردگی

  پاسخ
  تیم محتوای پزشک خوب تیر ۲۷, ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۸ ب٫ظ

  سلام و وقت بخیر، در مورد تاثیر میرتازاپین بر روی اسپرم تحقیقات زیادی صورت نگرفته اما اس سیتالوپرام طبق تحقیقات محدودی بر روی کیفیت باروری تاثیر دارد. لذا توصیه میکنیم با مشورت پزشک اقدام به بارداری فرمائید.

  پاسخ
  نسرین تیر ۱۹, ۱۴۰۲ - ۵:۱۲ ق٫ظ

  سلام .من از بدو شروع چشمهام سوزش شدید پیدا میکنه و قرمز میشه ولی متورم خیر

  پاسخ
  تیم محتوای پزشک خوب تیر ۲۱, ۱۴۰۲ - ۳:۲۷ ب٫ظ

  سلام همراه گرامی، درصورتیکه این عارضه رو به صورت دائمی تجربه می کنید حتما در مورد ان با پزشک مشورت کنید؛ از قطع ناگهانی اس سیتالوپرام خودداری کنید.

  پاسخ
  Reza تیر ۱۶, ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۴ ب٫ظ

  سلام بنده زیر ۳۰ سالم هست و آخرین بار ۱۸ سالگیم دکتر برای وسواس فکری و اضطراب بهم یک کیسه قرص داد و من هم کنکور داشتم و ترسیدم اصلا نخوردم. الان بعد از سالها که گذاشته، یک سال و نیم هست که مهاجرت کردم و فشار و استرس گاهی اذیت کنندست. اضطراب فردی و اجتماعی. و اینجا امکانش برام نیست پیش روان پزشک برم. هرگز نمی تونم یک دوره اس سیتالوپرام بخورم؟ یا شما به عنوان دکتر ارتباط آنلاین دارین؟

  پاسخ
  تیم محتوای پزشک خوب تیر ۱۷, ۱۴۰۲ - ۷:۳۱ ب٫ظ

  سلام همراه گرامی برای بررسی دقیق تر مشکلتون و تشخیص صحیح حتما با یک روانپزشک در ارتباط باشید. از این طریق میتونید با روانپزشکان به صورت آنلاین در ارتباط باشید: https://pezeshkekhoob.com/search?specialty=17&hasPhoneConsult=true

  پاسخ
  مهران تیر ۱۵, ۱۴۰۲ - ۰:۱۳ ق٫ظ

  سلام و خسته نباشید
  در هنگام مصرف لگزوپرام ۱۰ یا همون اس سیتالوپرام چه مسکنی رو میشه مصرف کرد برای سردرد یا دندان درد . با کدوم مسکن تداخل دارد . من بعد از شام یه لگزوپرام ۱۰ میخورم . ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
  تیم محتوای پزشک خوب تیر ۱۵, ۱۴۰۲ - ۸:۴۶ ب٫ظ

  سلان ممنون همراه عزیز، مصرف مسکن هایی مانند کدئین همراه با اسیتالوپرام تداخلی ندارد. با این حال، بهتر است داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن، دیکلوفناک، ناپروکسن را با احتیاط بیشتری مصرف کنید.

  پاسخ
  سحر تیر ۴, ۱۴۰۲ - ۲:۲۶ ق٫ظ

  سلام خسته نباشید من مصرف این قرص ۱س سیتالوپرام ۱۰ رو ۱ ماه هست که شروع کردم‌ خیلی حالم خوبه ولی همش احساس خواب الودگی دارم و چشمام سنگینه
  باید قرص دیگه ای جایگزین کنم یا زمان بدم درست میشه؟

  پاسخ
  یاسمن اکبرزاده تیر ۵, ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۴ ق٫ظ

  سلام ممنون همراه گرامی، معمولا اثر کامل اس سیتالوپرام بین ۲ الی ۴ هفته مشخص میشود، بنابراین اگر این عارضه شما ادامه داشت برای تنظیم دوز یا استفاده از داروهای دیگر با پزشکتون مشورت کنید.

  پاسخ
  محمدحسین خرداد ۳۰, ۱۴۰۲ - ۷:۲۱ ب٫ظ

  سلام خانوم دکتر
  من ۴ ماهه که با تجویز دکتر لگزوپرام ۱۰ مصرف میکنم.حدود دو هفته هست که دوز دارو رو به ۲۰ افزایش دادم و علائمی مثل اضطراب بی قراری و تپش قلب دارم.الان باید چیکار کنم؟

  پاسخ
  یاسمن اکبرزاده خرداد ۳۰, ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۴ ب٫ظ

  سلام وقت بخیر، حتما افزایش دوز باید توسط پزشک انجام بشه و احتمال داره اوایل افزایش دوز اس سیتالوپرام کمی بیشتر عوارض رو احساس کنید، در صورت ادامه دار بودن علائم با پزشک خود مشورت کنید، ممکن اس دوز را تنظیم کنند یا برای عوارض داروهای دیگری تجویز بشه.

  پاسخ
  تارا خرداد ۲۷, ۱۴۰۲ - ۲:۳۷ ب٫ظ

  سلام.ی سوال داشتم، ازیپم با قرص ضد بارداری ال دی برای جلوگیری از پریود تا یک مدتی، تداخل ایجاد میکنه؟

  پاسخ
  یاسمن اکبرزاده خرداد ۲۹, ۱۴۰۲ - ۹:۵۵ ب٫ظ

  سلام همراه گرامی، هیچ تداخل شناخته شده ای بین داروهای ضد افسردگی مثل اس سیتالوپرام و قرص های ضد بارداری وجود ندارد اما با این وجود توصیه میکنیم با پزشک خود مشورت کنید.

  پاسخ
  ناشناس خرداد ۲۷, ۱۴۰۲ - ۱:۵۰ ب٫ظ

  سلام خوبید خسته نباشید من بعداز ظهر قرص اس سیتولپرام میخورم و شب هم قرص کلردیاپوکساید ۵ میخورم ولی همش دوست دارم خوابم خیلی زیاد شده چکار کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  یاسمن اکبرزاده خرداد ۲۹, ۱۴۰۲ - ۹:۵۶ ب٫ظ

  سلام و وقت بخیر، شاید برای کاهش اثر خواب آلودگی نیاز به تنظیم دوز یا زمان های مصرف داشته باشید، در این خصوص حتما با پزشکی که تحت نظر ایشان این دارو را مصرف می کنید صحبت کنید.

  پاسخ
  میترا خرداد ۲۵, ۱۴۰۲ - ۴:۱۶ ب٫ظ

  با درود خدمت شما
  مادرم بيماري پارکینسون دارند و به دستور پزشک مغز و اعصاب داروی ازبپم را به مدت دو هفته( شبها نصف قرص) مصرف کردند، علاوه بر این برای تسکین دردهای استخوانی ملوکسیکام هم تجویز کردند.
  مادرم در حال حاضر دچار عوارض وحشتناک این دارو ها هستند، البته سه شب است که دارو را قطع کرده اند ولی مانند وقتی است که مصرف می‌کردند: مرتب تصاویر عجیب و غریب میبیبنند و دچار توهم شده‌اند و در خواب هم صحبت می‌کنند و دچار لرزش می‌شوند و زبانشان سنگین شده، بلع هم به سختی صورت می‌گیرد و از همه بدتر اینکه پاهایشان بی حس شده و نمیتوانند حرکت کنند. برای رفع این مشکل لطفا راهنمایی بفرمایید. متشکرم

  پاسخ
  یاسمن اکبرزاده خرداد ۲۶, ۱۴۰۲ - ۴:۳۰ ب٫ظ

  سلام همراه گرامی، از قطع مصرف داروهای روانپزشکی به صورت خودسرانه خودداری کنید و در صورت مشاهده عارضه های نادر و خطرناک برای تنظیم دوز یا تعویض دارو با یک روانپزشک صحبت کنید، چرا که می بایست تمام شرایط مادر شما بررسی شود و بهترین گزینه درمانی انتخاب گردد

  پاسخ
  ناشناس اردیبهشت ۱۳, ۱۴۰۲ - ۱:۴۱ ب٫ظ

  ممنون که به تفاوت سیتالوپرام و اس سیتالوپرام اشاره کردید

  پاسخ

  دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب