ویژگی افراد درونگرا و برونگرا : تفاوت‌‎های افراد برونگرا و درونگرا

توسط نغمه عثمانپور
این مقاله توسط نغمه عثمانپور ترجمه شده است.

برونگرایی و درونگرایی، یک صفت شخصیتی و یک بعد اصلی در نظریه شخصیت انسان است. یک فرد درونگرا معمولا فردی ساکت، محافظ کار و متفکر است. آن‌‎ها به دنبال توجه خاص و یا مشارکت‌‌های اجتماعی نیستند، زیرا انجام این کارها باعث می‌‌شوند افراد درونگرا خسته شوند. افراد درونگرا نقطه‌ی مقابل افراد برونگرا هستند. آن‌ها دائما به دنبال تعامل و گفتگو هستند و از شرکت در فعالیت‌‌های اجتماعی لذت می‌‎برند. در این مقاله به بررسی تفاوت‎های این دو می‌‌پردازیم.

فهرست مطالب
 •  

  افراد درونگرا

  افراد درونگرا دارای ویژگی‌‌های شخصیتی هستند که به عنوان درونگرایی شناخته می‌‌شوند. این افراد در تمرکز بر روی افکار و ایده‌‌های درونی خود احساس بهتری دارند و زیاد از مشارکت‌‎‎های اجتماعی لذت نمی‌‎برند. آن‎‌ها از گذراندن وقت فقط با یک یا دو نفر لذت می‌برند و از همنشینی با گروه‌‎های بزرگ علاقه‌‎ای ندارند. وقتی کلمه درونگرایی را می‎‌شنوید ممکن است فکر کنید افراد درونگرا افراد ساکت و خجالتی هستند و ترجیح می‌‎دهند اکثر اوقات تنها باشند. گرچه ممکن است در مورد بعضی از افراد درونگرا این حقیقت وجود داشته باشد اما درونگرایی یک تیپ شخصیتی است و ویژگی‌های بارز دیگری دارند.

  روانشناسی به نام کارل یونگ در دهه ۱۹۲۰ میلادی، اصطلاحات درونگرا و برونگرا را کشف کرد. این دو تیپ شخصیتی براساس نحوه صرف انرژی خود تقسیم بندی می‌‎شوند.

  یونگ می‌‎گوید: افراد درونگرا برای کسب انرژی به سکوت و تنهایی احتیاج دارند در حالیکه افراد برونگرا برای تامین انرژی خود به گذراندن وقت در کنار دیگران و موقعیت‌‎های اجتماعی نیازمند هستند.

   

  درونگرا و برونگرا

   

  علائم و نشانه‎‌های افراد درونگرا

  تقریبا ۱.۳ افراد جهان درونگرا هستند. از علائم و نشانه‌‎های درونگرا بودن می‌‎توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • برای تمرکز به سکوت احتیاج دارند.
  • خودآگاهی بالایی دارند.
  • برای تصمیم‌گیری به وقت زیادی نیاز دارند.
  • از تنهایی لذت می‌برند و احساس راحتی می‌کنند.
  • از کارهای گروهی خوششان نمی‌‌آید.
  • نوشتن را به حرف زدن ترجیح می‌دهند.
  • در موقعیت‎‌های اجتماعی خسته می‌شوند.
  • دوستان کمی دارند ولی با اکثر دوستانشان صمیمی هستند.
  • خیالبافی زیادی دارند و برای حل مشکلاتشان از تخیلات خود استفاده می‌کنند.
  • برای تمرکز و کسب انرژی به تنهایی و تفکر نیاز دارند.

  یکی از راه‎‌های فهمیدن اینکه درونگرا یا برونگرا هستید، شرکت در آزمون (MBTI) است.

   

  علل درونگرایی

  چیزی که رواشناسان در حال حاضر درباره تیپ شخصیتی برونگرایی و درونگرایی می‌‎دانند، این است که مغز این دو تیپ شخصیتی کمی متفاوت از یکدیگر کار می‌‎کند. محققان دریافته اند که جریان خون در قشر پیشانی افراد برونگرا بیشتر از افراد درونگرا است. این قسمت از مغز به شما کمک می‎‌کند که چیزی را به خاطر بسپارید، مشکلاتتان را حل کنید و برنامه‎‌ریزی را انجام دهید. همچنین مغز افراد درونگرا نیز واکنش متفاوتی نسبت به مغز افراد برونگرا نسبت به دوپامین نشان می‌‎دهد.

  پزشک خوب به شما کمک میکند بهترین روانشناسان را در کوتاه‌ترین زمان و در نزدیکی محل زندگی خود پیدا کنید
  رزرو آنلاین نوبت

   

  ۴ نوع مختلف افراد درونگرا

  درونگرا بودن یک برچسپ شخصیتی به شما نمی‌‎زند. برخی افراد نسبت به افراد دیگر، درونگرا‎تر هستند. افراد دیگر در وسط تیپ شخصیتی درونگرا و برونگرا هستند و به آن‌‎ها میانگرا گفته می‎‌شود. افراد درونگرا معمولا دارای چند ویژگی برونگرا هستند که با خصوصیات درونگرایی آن‌‌ها آمیخته شده است. برای افراد برونگرا نیز اینگونه است.

  یک مطالعه نشان می‌‎دهد که افراد درونگرا به یکی از چهار گروه زیر تقسیم می‌‎شوند:

  درونگرایان اجتماعی:

  این نوع از درونگرایی همان درونگرای “کلاسیک” است. این افراد به بودن در جمع‌‎های کوچک و تنها بودن علاقه دارند.

  درونگرایان متفکر:

  این نوع از درونگرایان دائما در حال رویاپردازی هستند. آن‌‌ها اغلب در حال فکر کردن هستند و قوه تخیل قوی دارند.

  درونگرایان مضطرب:

  آن‎‌ها دائما دوست دارند تنها باشند، نه تنها بخاطر اینکه تنهایی را دوست دارند بلکه زمانیکه در موقعیت‎‌های اجتماعی قرار می‌‎گیرند، احساس اضطراب و خجالتی بودن دارند.

  درونگرایان مهارشده:

  این نوع از افراد درونگرا قبل از انجام هرکاری فکر می‌‎کنند. آن‌‎ها بسیار وسواسانه در مورد چیزهای مختلف فکر می‌‎کنند و بسیار طول می‎‌کشد تا وارد مرحله اقدام شوند.

  سطح‌‎های درونگرایی با گذشت زمان و در محیط‌‎های مختلف ممکن است تغییر کنند. احتمال اینکه فرد از درونگرا بودن به برونگرا بودن تغییر کند، بسیار کم است، اما این امکان وجود دارد که بسته به آنچه در زندگی شما رخ می‌‎دهد، درصد برونگرایی در شما تغییر کند.

  اینفوگرافیک-بررسی ویژگی های شخصیت برونگرا و درونگرا

   

  درونگرایی و خجالتی بودن

  بسیاری از افراد فکر می‌‎کنند که افراد درونگرا خجالتی هستند. اما درونگرایی با خجالتی بودن تفاوت دارد. درونگرایی یک تیپ شخصیتی است، درحالیکه کمرویی و خجالتی بودن یک احساس است. افرادی که خجالتی هستند، وقتی در موقعیت‌‎های اجتماعی قرار می‌‎گیرند، به خصوص در زمان ملاقات افراد غریبه، احساس ناخوشایند پیدا می‌‎کنند. افراد خجالتی ممکن است بسیار عصبی باشند و همچنین تپش قلب و معده درد را تجربه کنند. آن‌‎ها ممکن است تمایلی به قرار گرفتن در موقعیت‎‌های اجتماعی نداشته باشند و بودن در موقعیت‎‌های اجتماعی به آن‌‎ها احساس منفی را می‌‎دهد.

  افراد درونگرا نیز از بودن در موقعیت‎‌های اجتماعی لذت نمی‌‎برند، اما دلیلی این اتفاق کمرویی نیست. بسیاری از افراد درونگرا تنها بودن و یا بودن در کنار یک یا دو نفر را ترجیح می‌‎دهند زیرا بیشتر احساس فعال بودن و پرانرژی بودن را دارند.

   

  باورهای غلط درباره افراد درونگرا

  یکی از باورهای رایج در مورد افراد درونگرا خجالتی بودن آن‌ها است. برخی از افراد درونگرا ممکن است خجالتی باشند، اما در مورد همه افراد درونگرا اینگونه نیست. از باورهای اشتباه دیگر درباره آن‎ها به موارد زیر می‎توان اشاره کرد:

   

  افراد درونگرا صمیمی نیستند!

  درونگرایی به میزان صمیمی و دوستانه رفتار کردن شخص مرتبط نیست. بعضی از افراد ممکن است تصور کنند که افراد درونگرا چون تمایلی به داشتن دوستانه زیاد ندارند پس رفتار دوستانه‌‎ای از خود نشان نمی‎‌دهند و ممکن است در موقعیت‎‌های اجتماعی به جای شرکت در گفتگوها به تفکر بپردازند.

   

  افراد درونگرا نمیتوانند رهبر خوبی باشند!

  اگرچه ممکن است افراد هنگام تصور یک رهبر به شخصیتی برونگرا فکر کنند، اما افراد درونگرا مهارت رئیس و رهبر بودن را نیز دارند. برخی از ویژگی‌‎های آن‌ها را به رهبران موثر تبدیل می‎کند. آن‎‌ها به ایده‎‌های کارمندان خود گوش می‌دهند، می‌‎توانند روی اهداف طولانی مدت متمرکز بمانند و ممکن است کمتر تهدیدآمیز به نظر برسند.

   

  شناخت افراد درونگرا سخت است!

  افراد درونگرا ترجیح می‌‌دهند فقط با تعداد معدودی از مردم دوستی عمیق داشته باشند. آن‌‎ها ممکن است به سادگی سفره دلشان را پیش افراد جدید باز نکنند. و به راحتی با یک صحبت کوتاه با دیگران صمیمی نشوند. اما با افرادی که دوستی عمیق دارند می‌‎توانند روابط دوستانه و عمیقی برقرار کنند.

  برونگرا

   

  افراد برونگرا

  برونگرایی یک ویژگی شخصیتی گسترده است که شامل یک سری ویژگی‌‎های خاص مانند اجتماعی بودن، اعتماد به نفس بالا، انرژی زیاد در قرار گرفتن در موقعیت‎‌های اجتماعی و احساسات مثبت و تکانشگری ( فعالیت از روی لذت و بدون برنامه) هستند. ماهیت صفت و خصوصیات تعیین کننده شخصیت برونگرا با گذشت زمان به میزان قابل توجهی تغییر کرده است و تعدادی از سازوکارهای مختلف برای پایه‌‌گذاری این صفت پیشنهاد شده است. تحقیقات مدرن برونگرایی بر درک الگوهای مشخصه احساسات و رفتارهای مرتبط با برون گرایی و پیوند دادن این الگوها با مکانیزم‎‌های خاص روانشناختی متمرکز است.

  ‌‌

  اگر نیاز به مشاوره حضوری، تلفنی یا آنلاین دارید روی دکمه زیر کلیک کنید
  رزرو آنلاین نوبت از مشاور فردی

   

  علائم و نشانه‌های برونگرایی

  به احتمال زیاد فردی‌که بروگرا است خودش از این واقعیت اطلاع دارد. به هرحال، چه کسی ما را بهتر از خودمان می‎شناسد؟ البته همین‌که می‌‎دانید برونگرا هستید به این معنی نیست که تمام ویژگی‎‌های افراد برونگرا را می‎‌شناسید. به عنوان مثال: آیا می‌‎دانید که افراد برونگرا رهبران ذاتی هستند؟ یا اینکه دیگران با آن‌‎ها راحت تر ارتباط برقرار می‌‎کنند؟  در اینجا به تعدادی از ویژگی‌‎های افراد درونگرا اشاره می‎کنیم:

  • از بودن در اجتماع و موقعیتهای اجتماعی لذت می‌برند.
  • عاشق هم‌صحبتی با دیگران هستند.
  • خونگرمی و صمیمیت از وبژگی‌های بارز آن‌ها است.
  • دوستان بسیاری دارند.
  • از قرار گرفتن در موقعیت‎‌های جدید ترسی ندارند.
  • از تنهایی خسته می‌شوند.
  • رهبران ذاتی هستند.
  • حرف خود را در هر شرایطی می‎‌زنند.
  • خوشبین هستند.
  • انعطاف‌پذیر هستند.
  • از ریسک کردن نمی‌ترسند.

   

  آیا برونگرا بودن ارثی است؟

  برونگرا بودن به شدت ارثی است و ژنتیکی است. در حقیقت می‌‎توان گفت که میزان درونگرایی و برونگرایی شما تحت تاثیر ژنتیک است. برونگرایی از بین تمام ویژگی‎‌های شخصیتی درصد ژنتیکی بودن بیشتری دارد. با این وجود، بسیاری از عوامل محیطی مانند نحوه پرورش فرد و محیطی که در آن رشد می‌‎کند تاثیر بسزایی در درونگرا یا برونگرا بودن فرد دارد.

  میزان برونگرایی و درونگرایی در جمعیت‌‌های مدرن تقریبا متعادل است. بنابراین میانگین مزایای درونگرایی باید تقریباً معادل متوسط ​​مزایای برونگرا بودن باشد. البته به نظر می‌‎رسد مزایای برونگرایی از نظر روانشناختی بسیار قوی‎تر باشد. به طور خاص شواهدی وحود دارد که برون‎گراها در کنترل استرس بهتر عمل می‌‎کنند. در نتیجه این یک مزیت احتمالی برای سلامت روانی و جسمی است.

   

  برونگرایی به عنوان یک فنوتیپ جنسی

  افراد برونگرا بیشتر از افراد درونگرا اجتماعی هستند و به راحتی می‌‎توانند با جنس مخالف ارتباط برقرار کنند. همانطور که می‌‎توان انتظار داشت آن‎‌ها فعالیت‎ بیشتری در شبکه‌‎های اجتماعی نسبت به افراد درونگرا دارند. افراد درونگرا به طور مشخص زمان بیشتری را صرف انجام کارهای انفرادی می‌‎کنند. شواهد در جوامع مدرن نشان می‌‎دهد که افراد برونگرا بیشتر از افراد دیگرا تمایل به بچه دار شدن دارند.

   

  مطلب بیشتر: تست شخصیت چندوجهی مینه سوتا (MMPI)

   

  تاثیرات منفی برونگرایی

  برونگرایی علاوه بر ویژگی‎‌های مثبتی که دارند، از ویژگی‎‌های منفی نیز برخوردارند. به عنوان مثال فعالیت افراد برونگرا در شبکه‎‌های اجتماعی بیشتر از افراد درونگرا است و ممکن است موثرتر عمل کنند، اما احتمال درگیری دائمی و آسیب دیدن آن‎‌ها به این واسطه بسیار زیاد است. افراد برونگرا همچنین در معرض بیشتری برای ابتلا به بیماری‌‌های عفونی هستند. علاوه براین، تمایلات اجتماعی آن‌‎ها ممکن است موجب غفلت آن‎‌ها از خانواده شود و باعث فروپاشی آن شود. با وجود این تاثیرات منفی افراد برونگرا از مزیت‎‌های باروری قابل توجهی برخوردار هستند. با این استدلال ژن‎‌های افراد برونگرا نسبت به ژن‎‌های افراد درونگرا غالب هستند.

   

  سخن آخر

  شخصیت شما منحصر به فرد شماست.خواه تمایل به برونگرایی، درونگرایی یا میانگرایی داشته باشید. هیچ یک از این سبک‌‌ها مشکلی ندارد. آن‌ها فقط روش‎‌هایی برای توصیف نحوه دریافت انرژی و ارتباط با جهان هستند.

  تست‌‎های شخصیتی می‎‌توانند به شما کمک کنند که بدانید که در چه طیفی قرار دارید. زیرا دانستن بیشتر در مورد سبک شخصیت می‌‎تواند به شما در مورد روند تصمیم گیری، نیازهای عاطفی و شناخت خود به شما کمک کند. در نتیجه می‌‎توان گفت که همه ما در زندگی و موقعیت‌‎های مختلف می‌‎توانیم از هردو طیف استفاده کنیم و ویژگی‌‎های شخصیتی هردو طیف بسیار مهم است.

   

  منابع:

  1. WebMD
  2. introvertdear
  3. psychologytoday
  4. healthline

  در صورت نیاز و برای شناخت بهتر خود و بهبود کارکردهای فردی، می‎‌توانید با مراجعه به پزشک خوب از بهترین رواشناسان تهران نوبت بگیرید. 

  با کلیک روی دکمه زیر میتوانید به بهترین روانشناس های تهران دسترسی داشته باشید
  بهترین روانشناس در تهران

   

   

  پرسش و پاسخ

  پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

  سارینا مهر ۱۶, ۱۴۰۱ - ۳:۰۴ ق٫ظ

  خیلی عالی بود. واقعا ممنون🙏

  پاسخ
  Black stat مرداد ۱۱, ۱۴۰۱ - ۸:۰۶ ب٫ظ

  خیلی کمک کرد
  ممنون بابت اطلاعات.

  پاسخ
  ناشناس اسفند ۳, ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۵ ب٫ظ

  مرسی از اطلاعات کامل و جامعتون

  پاسخ

  دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب