فراموشی رابطه | چگونه رابطه تمام شده را فراموش کنیم؟

توسط نغمه عثمانپور
این مقاله توسط نغمه عثمانپور ترجمه شده است.

می‌توان گفت که تا حدی عاشق شدن آسان است. در عین حال شکستن قلب نیز کار سختی نیست. اما می‌دانید که در طی این فرایند عاشق شدن و به اصطلاح فارغ شدن چه چیزی سخت است؟ تحمل درد نیست بلکه خلاص شدن از خاطرات آن شخص است. دلیل این امر این است که خاطرات هیچ زمان فراموش نخواهند شد. هنگامی که با کسی خاطره‌ای می‌سازید، این خاطره در قلب شما حک می‌شود. تجربیات جدید و احساسات هیجان‌انگیز می‌توانند خاطرات قدیمی را در قلب شما دفن کنند. اما یک اتفاق مشابه می‌تواند به آسانی خاطرات را از عمیق‌ترین قسمت قلبتان بیرون بکشد. خاطرات می‌دانند که چگونه در قلب و ذهن و روح شما باقی بمانند. در این مقاله به بررسی فراموشی یک رابطه و راهکارهایی برای آسان شدن فراموش کردن یک شخص می‌پردازیم.

فهرست مطالب
 • چگونه رابطه تمام شده را فراموش کنیم؟

  پایان یک رابطه عاشقانه اغلب برای اشخاص مختلف سخت است و حتی باعث می‌شود زندگی شخص متوقف شود. شخصی که شکست عشقی را تجربه کرده است به اصطلاح در همه جا حضور دارد، سعی می‌کند کارهای روزمره‌اش را انجام دهد. اما روح و ذهنش درگیر رابطه‌ایست که در واقع تمام شده است ولی همچنان در یاد آن شخص مانده است. راهکارهای متفاوتی برای فراموش کردن یک رابطه وجود دارد. تغییر محیط، مدیتیشن و مشغله زندگی از راه‌هایی است که می‌توان آن را امتحان کرد. در این مقاله پزشک خوب راهکارهایی را برای فراموشی یک رابطه و داشتن یک زندگی سالم‌تر و شادتر پیشنهاد می‌دهد.

   

  فرار از یادآوری‌های منفی

  • رابطه‌تان را به کلی قطع کنید.

  اگر هنوز آن شخص را می‌بینید و یا در مورد فعالیت‌های او و کارهایی که انجام می‌دهد کنجکاو هستید، قطعا نمی‌توانید آن شخص را فراموش کنید.

  • اطمینان حاصل کنید که در طول فعالیت‌های روزمره با این فرد برخورد نخواهید داشت. اگر به طور همزمان به فروشگاهی برای خرید می‌روید، یا از محل کار از یک مسیر مشترک به خانه بر می‌گردید، برنامه خود را کمی تغییر دهید تا به طور اتفاقی همدیگر را نبینید.
  • از اجتماعات و مهمانی‌هایی که می‌دانید او در آن حضور دارد خودداری کنید.
  • او را از شبکه‌های اجتماعی خود حذف کنید.

  امروزه داشتن شبکه‌های مجازی فراموشی یک رابطه را برای ما تا حد قابل توجهی دشوار کرده است. حتی اگر به صورت حضوری آن شخص را ملاقات نکنید، دنبال کردن صفحه اجتماعی آن کار سختی نیست. سعی کنید در شبکه‌های اجتماعی او را حذف کنید.

  • اطلاعات تماس او را از تلفن و حساب ایمیل خود پاک کنید.
  • حساب فیس بوک، توییتر، اینستاگرام و غیره را مسدود کنید.
  • برای جلوگیری از تماس ناخواسته اقدامات دیگری انجام دهید. در صورت لزوم، آدرس ایمیل خود را تغییر دهید.
  • از دوستانتان بخواهید که راجع به آن شخص با شما صحبت نکنند.

  ممکن است که اتفاق جالبی برای شخص احساسی رخ داده باشد و دوست شما از شما بخواهد آن را با شما به اشتراک بگذارد. اگر دوست شما از جدایی شما باخبر نیست و یا اینکه از این قضیه با خبر است اما به طور تصادفی آن را فراموش کرده است، به او این قضیه را با خونسردی کامل یادآوری کنید و از او بخواهید که درباره موضوع دیگری با شما صحبت کند.

   

  • چیزهایی که شما را به یاد آن شخص می‌اندازد دور بیاندازید.

  زندگی خود را از خاطرات دردناکی که شما را یاد آن شخص می‌اندازد پاک کنید. حذف چیزهایی که شما را یاد آن شخص می‌اندازد به شما کمک می‌کند که سریع‌تر او را فراموش کنید.

  • اگر تحمل این را ندارید که از شر این وسایل خلاص شوید، از یکی از دوستانتان بخواهید که آن‌ها را برای حداقل ۶ ماه پیش خود نگه دارند.
  • فیلم‌ها، موزیک و عکس‌های مشترکتان را دور بیاندازید. به جای موزیک‌های مشترک از آهنگ‌هایی استفاده کنید که به شما انرژی می‌دهد و اعتماد به نفس را به شما باز می‌گرداند.

   

  فراموشی رابطه

   

  تغییر دیدگاه

  • اجازه ندهید میل به انتقام زندگی شما را مختل کند.

  تمایل به انتقام گرفتن از شخصی (مثلا سعی کنید در او احساس حسادت را برانگیزید.) به این معنی است که شما هنوز به آن شخص فکر می‌کنید. اگر به انتقام جویی فکر می‌کنید هرگز نمی‌توانید آن شخص را فراموش کنید. بنابراین سعی کنید دیدگاهتان را تغییر دهید و او را فراموش کنید.

  • اگر به قدرت بالاتر، کارما یا نوعی عدالت کیهانی اعتقاد دارید، می‌توانید باور داشته باشید که کارما همه چیز را جبران خواهد کرد.
  • اگر به کارما اعتقاد ندارید این قضیه را بپذیرید که زندگی همیشه عادلانه با ما برخورد نمی‌کند.
  • جمله قدیمی جورج هربرت را بخاطر بسپارید: “خوب زیستن بهترین انتقام است.”
  • برای بیان احساسات خود وقت بگذارید.

  اگر همه چیز را امتحان کرده‌اید ولی همچنان به آن شخص فکر می‌کنید، رویکرد جدیدی را امتحان کنید. مدت زمانی را در روز (مثلا یک یا دو ساعت) کنار بگذارید و سعی کنید تمام احساسات خود را درباره آنچه که اتفاق افتاده است یادداشت کنید. وقتی تمام شد آن را در جایی بگذارید. دفعه دیگر که به آن شخص فکر کردید به خود بگویید “نه من قبلا راجع به این شخص احساساتم را نوشتم. بار دیگر با این کار وقتم را تلف نخواهم کرد.”

   

  • خود را مشغول انجام کارهای دیگر کنید.

  خوشبختانه شما می‌توانید افکار خود را کنترل کنید. اگر نمی‌خواهید به چیزی فکر کنید، مجبور نیستید. خود را با مدرسه، محل کار یا پروژه‌ای مشغول کنید که ذهن شما را متمرکز نگه دارد. وقتی ذهن مشغولی دارید طبیعتا کمتر به آن شخص فکر خواهید کرد.

   

  • برای مدتی موسیقی و فیلم‌های احساسی نگاه نکنید.

  تلاش برای فراموشی یک رابطه شامل تغییرات خلقی و افسردگی است. در حال حاضر ممکن است فکر کنید که در آسیب‌پذیرترین حالت ممکن هستید. بهتر است از محرک‌های بیرونی مانند فیلم و موسیقی احساسی دوری کنید. سعی کنید موزیک‌های شاد را گوش دهید و فیلم‌های کمدی ببینید.

   

  • برای خودتان ارزش قائل باشید.

  باید این را بپذیرید که آن شخص برای شما اشتباه بوده است. آن شخص برای شما ارزشی قائل نشد. و کسی که برای شما ارزش قائل نشود نباید در زندگی شما حضور داشته باشد. با ارزش دادن به خود و احاطه کردن خود با انسان‌هایی که برای شما ارزش قائل می‌شوند بهتر می‌توانید آن شخص را فراموش کنید.

   

  شادی را به زندگی خود برگردانید.

   

  • علایق خود را دنبال کنید.

  کاری را انجام دهید که همیشه می‌خواستید انجامش دهید. این امر در فراموشی یک رابطه تا حد قابل توجهی موثر است. کاری که انجام می‌دهید باید جز کارهایی باشد که به آن بسیار علاقه دارید. به طوریکه کامل شما را جذب کند و در زمانیکه آن کار را انجام می‌دهید به هیچ چیز جز آن فکر نکنید. تسلط بر مهارت جدید و یاد گرفتن یک کار جدید باعث می‌شود تا احساس خوبی داشته باشید. این کار باعث می‌شود که حتی به درجه‌ای برسید که با چیزهای جدید که یاد گرفته‌اید، شخص احساسی را بسیار ناچیز در نظر بگیرید. سعی کنید اعتماد به نفس خود را بهبود ببخشید.

   

  • غذاهای سالم بخورید و ورزش کنید.

  شکست عشقی می‌تواند باعث شود تا مدت طولانی را به خانه نشینی و خوردن غذاهایی که ارزش غذایی ندارند بپردازید. خوردن غذای سالم و ورزش در این دوران می‌تواند به شما انرژی مثبت دهد و اعتماد به نفس را در این دوره بهبود بخشد.

  • رژیم غذایی و خوردن غذاهای حاوی سبزیجات، میوه، غلات و گوشت بدون چربی در این دوره بسیار مهم است.
  • ۳۰ دقیقه در روز ورزش کنید. پیاده‌روی، شنا، دویدن و رقصیدن می‌تواند بسیار موثر باشد. اگر وقت زیادی برای ورزش ندارید سعی کنید زمان کمی از روز را صرف ورزش کنید.
  • با خانواده و دوستان بیشتر در ارتباط باشید.

  بهترین راه برای مشغول نگه داشتن ذهن و مثبت بودن این است که خود را با افرادی که برای شما ارزش قائل هستند و واقعاً به شما اهمیت می‌دهند، احاطه کنید.

   

  • به خودتان زمان دهید.

  مغز انسان به طرز شگفت انگیزی به همه چیز عادت می‌کند. ضرب المثل قدیمی “زمان همه زخم‌ها را درمان می‌کند” همیشه درست بوده و خواهد بود. به طور طبیعی، مغز شروع به تمرکز بر زمان حال می‌کند، گذشته را فراموش می‌کند و غالباً آن را متناسب با نظر خود اصلاح می‌کند. بنابراین اگر چند هفته از جدایی گذشته است، صبور باشید. این موارد زمان بر است.

   

  سخن آخر

  شکست عشقی امری طبیعی است. از دست دادن شخصی که دوستش دارید امری طبیعی و رایج است. به جای داشتن حس افسردگی و خانه نشینی از اینکه بخشی از گذشته شما بوده است و به شما تجربیات بسیاری داده است تشکر کنید. اینگونه هم بیشتر خواهید توانست او را ببخشید هم اینکه می‌توانید فصل جدیدی از زندگی خود را شروع کنید.

   

  منبع

  wikihow


  در ادامه می‌توانید از بهترین مشاوران فردی در پزشک خوب به صورت اینترنتی نوبت بگیرید.

  لیست روانشناس‌های پزشک خوب

  دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب