برای درمان گلوبوس به چه دکتری مراجعه کنیم؟

توسط نغمه عثمانپور
این مقاله توسط نغمه عثمانپور ترجمه شده است.

گلوبوس ایجاد احساس طاقت‌فرسایی است که در آن فرد مبتلا حس می‌کند که توده یا جسم خارجی گلویش را فشار می‌دهد. با این حال زمانی که معاینه فیزیکی صورت می‌گیرد مشخص می‌شود که هیچ توده‌ای در گلو وجود ندارد. در این مقاله به بررسی احساس توده در گلو و درمان گلوبوس می‌پردازیم.

فهرست مطالب
 • برای درمان گلوبوس به چه دکتری مراجعه کنیم؟
  مشاهده لیست بهترین دکتر‌ها

   

  گلوبوس چیست؟

  گلوبوس (غم باد) احساس وجود یک توده در گلو می‌باشد. مردم این توده را غیر دردناک اما اغلب آزار دهنده می‌دانند. در اغلب موارد درمان گلوبوس دشوار است، طولانی مدت است و ممکن است در آینده دوباره عود کند. بسیاری از افراد با نوشیدن یا خوردن چیزی احساس بهتری پیدا می‌کنند. بقراط حدود ۲۵۰۰ سال پیش این مشکل را ثبت کرد. اما در سال ۱۷۰۷ بود که جان پورسل با دقت بیشتری این وضعیت را بررسی کرد. او این وضعیت را فشار بر غضروف تیروئید به دلیل انقباض عضلات بند گردن توصیف کرد. هنوز هم، پزشکان گزارشات مربوط به احساس گلوبوس را به دلیل مرتبط بودن با انواع هیستری اشتباه می‌گیرند. احساس گلوبوس به عنوان “globus hystericus” شناخته شد، زیرا اغلب با یائسگی یا سایر عوامل روانی در زنان همراه بود.

  در سال ۱۹۶۸ علائم شخصیت هیستریک از گلوبوس فاصله گرفت و اکنون به عنوان گلوبوس فارنژیوس تغییر یافت. شناسایی و درمان احساس گلوبوس همیشه آسان نیست، زیرا دلایل مختلفی برای ایجاد این بیماری وجود دارند.

   

  چه کسانی بیشتر در معرض ابتلا به گلوبوس هستند؟‌

  احساس گلوبوس (غم باد) مشکل شایعی است. گزارشات حاکی از آن است که احساس گلوبوس حدود ۴٪ از مراجعه‌ها به پزشکان گوش حلق و بینی را تشکیل می‌دهد. این مشکل به طور برابر هم در زنان و هم در مردان رخ می‌دهد. با این حال، بیشتر احتمال دارد که زنان علائم این بیماری را نسبت به مردان گزارش دهند. همچنین، افراد میانسال بیشتر از افراد جوانتر به این مشکل مبتلا می‌شوند.

   

  دلایل ایجاد توده در گلو

  چندین دلیل بالقوه برای ایجاد احساس گلوبوس وجود دارد. در همه موارد، علل به تعریف درمان لازم کمک می‌کنند. برخی از علل شایع عبارت‌اند از:

  • مشکلات التهابی حلق
  • بیماری رفلاکس (بازگشت اسید به مری)
  • عوامل روانشناختی مانند استرس و اضطراب
  • تومورهای نادر
  • بیماری تیروئید

   

  مشکلات التهابی حلق

  شرایط التهابی حلق باعث تحریک و التهاب حلق می‌شود. برخی از این شرایط عبارت‌اند از:

  • ورم لوزه
  • فارنژیت
  • سینوزیت مزمن همراه با قطره بعد از عمل بینی

  این شرایط ممکن است باعث افزایش حساسیت در گلو و احساس گلوبوس شود.

   

  بیماری بازگشت اسید به مری

  بیماری ریفلاکس معده (مری) ممکن است گاهی اوقات باعث احساس گلوبوس شود. تحقیقات نشان می‌دهد که تقریباً ۲۳ تا ۶۸ درصد تمام افرادی که احساس گلوبوس دارند ممکن است آن را به ریفلاکس اسید یا علائم GERD نسبت دهند.

   

  استرس و اضطراب

  بیماری گلوبوس می‌تواند با برخی از مشکلات روانشناختی مانند استرس و اضطراب مرتبط باشد. برخی از مطالعات نشان می‌دهد که پریشانی روانشناختی مانند افسردگی، استرس و اضطراب ممکن است باعث ایجاد احساس گلوبوس شود. همچنین، برخی مطالعات نشان می‌دهد که وقایع استرس‌زا یا آسیب‌زا می‌توانند باعث ایجاد احساس گلوبوس شوند یا علائم را بدتر کنند. برای تعیین ارتباط دقیق بین عوامل روانشناختی و احساس گلوبوس، باید مطالعات بیشتری صورت گیرد.

   

  تومورهای نادر

  به ندرت احساس گلوبوس می‌تواند به دلیل تومور باشد. به عنوان مثال متاستاز سرطان حفره کارسینوم مرکل

   

  وجود جسم در گلو

  گاهی اوقات، پس از خارج شدن یک شی از گلو، ممکن است یک قطعه کوچک باقی بماند. و ممکن است باعث شود احساس درد را داشته باشید. از همه مهمتر، این قطعه ممکن است به مرور تغییر کند و مجاری تنفسی را مسدود کند. در این موارد، جستجوی مراقبت‌های پزشکی اورژانس برای از بین بردن جسم مسدود کننده مهم است.

  گلوبوس

  بیماری تیروئید

  اگر فردی دارای ناهنجاری‌های تیروئید باشد، ممکن است علائم احساس گلوبوس را گزارش کند. این مشکل می‌تواند در افراد مبتلا به ناهنجاری فعال و بعد از عمل تیروئیدکتومی رخ دهد، این زمانی است که تیروئید به طور کامل یا جزئی برداشته شده است. ارتباط دقیق بین بیماری تیروئید و احساس گلوبوس مشخص نیست، اما به نظر می‌رسد تیروئیدکتومی در برخی موارد به تسکین علائم کمک می‌کند.

   

  عوامل دیگر

  برخی مطالعات پیوندهایی را با مشکلات مفصلی یا عضلانی اضافی پیدا کرده‌اند. این مطالعات اغلب ناقص هستند، بنابراین تحقیقات بیشتری برای تعیین رابطه دقیق بین شرایط و احساس گلوبوس مورد نیاز است.

  از دیگر عواملی که ممکن است باعث این مشکل شود شامل موارد زیر است:

  • اختلالات مفصل گیجگاهی فکی (TMJ)
  • ناتوانی در تولید بزاق کافی
  • استئوفیت‌های گردنی یا خار استخوان
  • سندرم ایگل (عقاب)
  • تنش و استرس در حلق

   

  درمان گلوبوس

  هیچ روش درمانی همه موارد احساس گلوبوس را درمان نمی‌کند. اگر علت اصلی یک مشکل جسمی باشد، مانند GERD، احساس یک توده در گلو کاهش می‌یابد یا بعد از درمان علت از بین می‌رود. با این حال، همه روش‌ها برای همه افراد موثر نیستند و علائم ممکن است حتی پس از درمان نیز ادامه داشته باشند. پرداختن به عوامل روانشناختی ممکن است به شخصی که احساس گلوبوس دارد کمک کند تا ناراحتی خود را کاهش دهد. برداشتن گام‌هایی برای کاهش اضطراب یا استرس می‌تواند به طور قابل توجهی علائم فرد را بهبود بخشد. اگر بیماری زمینه‌ای یا انسداد گلو وجود نداشته باشد، پزشک ممکن است رفتار درمانی شناختی (CBT) یا روش‌های دیگری را برای کاهش اضطراب توصیه کند.

   

  درمان احساس گلوبوس چیست؟

  برای بسیاری از افراد مبتلا به احساس گلوبوس، توضیح علائم ممکن است تنها چیزی باشد که لازم است. فقط دانستن این موضوع که آن‌ها یک مشکل اساسی جدی مانند سرطان ندارند، می‌تواند بسیار اطمینان بخش باشد. در بسیاری از افراد، با گذشت زمان مشکل خود به خود حل می‌شود. برای دیگران، ممکن است درمان‌های مختلفی پیشنهاد شود. مثلا:

  • فیزیوتراپی برای عضلات اطراف گلو. ممکن است برای این نوع فیزیوتراپی به متخصص گفتار و زبان ارجاع داده شوید
  • درمان چکه بعد از بینی – به عنوان مثال، درمان با اسپری بینی
  • درمان رفلاکس اسید، از جمله داروهای ضد اسید و داروهای سرکوب کننده اسید
  • ترک سیگار

   

  آیا گلوبوس میتواند نشانه چیز دیگری باشد؟

  بسیاری از افراد مبتلا به احساس گلوبوس نگران هستند که این می‌تواند نشانه مشکل دیگری، به ویژه سرطان باشد. گلوبوس باید از مشکل در بلع (دیسفاژی) متمایز شود. وقتی غذا می‌خوریم، غذا از دهان ما، از روده (مری)، به معده و سپس به روده کوچک و سپس بزرگ می‌رود. برای افراد مبتلا به دیسفاژی، تاخیر در عبور مایعات یا مواد جامد از دهان، پایین روده و معده وجود دارد. فرد مبتلا به دیسفاژی متوجه خواهد شد که غذاهایش، به ویژه غذاهای جامد، در هنگام بلعیدن گیر می‌کنند.

  تعدادی از مشکلات وجود دارد که می‌تواند منجر به علائم دیسفاژی شود. این مشکل می‌تواند ناشی از اشتباهی در هر نقطه از فرآیند بلع باشد، از دهان گرفته تا پایین در روده.
  گاهی اوقات تشخیص تفاوت بین احساس گلوبوس و دیسفاژی بسیار دشوار است. همانطور که در بالا ذکر شد، یک سرنخ می‌تواند این باشد که بر خلاف فردی که دچار دیسفاژی است، فردی که احساس گلوبوس دارد معمولاً هیچ مشکلی در خوردن یا نوشیدن ندارد. همچنین دیسفاژی می‌تواند ثابت باشد و ممکن است به تدریج در طول زمان بدتر شود، در حالی که علائم احساس گلوبوس تمایل دارند که بیایند و از بین بروند.

   

  برای درمان گلوبوس چه زمان به پزشک مراجعه کنیم؟

  فردی که به مشکل گلوبوس مبتلا است ممکن است هیچ زمانی نیازی به مراجعه به پزشک نداشته باشد و مشکل به خودی خود بدون مراجعه به پزشک درمان شود. با این حال در رابطه با گلوبوس مزمن، ممکن است لازم باشد که به پزشک مراجعه کنید و دلایل احتمالی را برای تشخیص دقیق این مشکل بررسی کنید. در این موارد، فرد ممکن است بتواند علت اصلی را درمان کند و از بروز احساس گلوبوس جلوگیری کند. برای افرادی که اخیراً جسمی در گلویشان گیر کرده‌است ضروری است که در صورت احساس منقبض شدن مجاری تنفسی، سریعاً به پزشک مراجعه کنند. در این موارد، ممکن است قسمت کوچکی از جسم هنوز وجود داشته باشد و بتواند مجاری تنفسی را مسدود کند. برای تعیین ارتباط بین توده گلو و شرایطی که باعث ایجاد آن می‌شود، هنوز تحقیقات بیشتری لازم است.

  منابع

  medicalnewstoday

  سوالات متداول 

  • علت ابتلا به گلوبوس چیست؟
   مشکلات سلامت روان، اختلالات عضلانی اسکلتی، ریفلاکس معده و…. از عوامل ابتلا به گلوبوس می‌باشند. 
  •  علائم و نشانه‌های گلوبوس کدامند؟
   افسردگی، اضطراب، مشکلات خواب، بیماری‌های جسمی و..از علائم و نشانه‌های گلوبوس است.

  در صورت نیاز می‌توانید با مراجعه به سایت پزشک خوب از بهترین متخصصان گوش حلق و بینی به صورت اینترنتی نوبت بگیرید.

  اگر نیاز به دریافت راهنمایی در این زمینه دارید، روی دکمه زیر کلیک کنید
  رزرو آنلاین نوبت از متخصص گوش، حلق و بینی

  پرسش و پاسخ

  پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

  امین مرداد ۳۱, ۱۴۰۲ - ۲:۵۵ ب٫ظ

  سلام خسته نباشیدمدت ۱و۲سال توده کوچکی توی حلق موتوج نشده بودم تااینکه ۳و۴پیش این توده بزرگ ترشدتااینکه پیش یک پزشک حلق وبینی رفتم سی تی اسکن دادمتوجه شده ام توی حلق گلوله توده زد ۵سانت بایدعمل کنم دکترمیگه جواب سی تی اسکن توده خوش خیمه می خواستم بدونم عملش خطری برام نداره باسپاس

  پاسخ
  جــابــر تیر ۲۲, ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۷ ب٫ظ

  سلام به همگی ، این مطلب چنان مفید بود که من ۹۹درصد احتمال میدم احساسی که دارم مربوط به همین مشکل گلوبوس هستش
  من وقتایی که سیگار کشیدنم زیاد شده بود همین حسو داشتم و دقیقا اون روزا میدونستمم که مشکل من همینه و دقیقا وقتی این احساس لقمه در گلو رو داشتم که به چیزی تکیه میدادم یا تقریبا دراز میکشیدم یا گردنم رو به دیوار ، تخت یا چیزی تکیه میکردم
  بعد مدتی هم که سیگارم ترک شد، سر یک اضطراب و استرس خاصی این احساس میومد سراغم ، یا حتی وقتی زیاد از اتفاق یا از چیزی خوشحال می بودم بازم همینطور ، و الان جدیدن چند روزه که ساعت خابم بهم خورده و جوری شده که شبا بیدار و روزا خابم اونم بدون خوراک وقتی هم که بیدار میشم قشنگ میخورم و جبران میکنم این جوری شده که دو سه روزه شدت گرفته و ول کنم نیست، اگه چای بخورم اون لحظه بخاطر گرمای چای یا نوشیدنش خوبم ولی بعدش باز که میاد سراغم انگار قوی تر از دفعه قبلشه در واقع نیست ولی احساسشه دیگه! راستی وقتی با شکم پر یا کاملا خالی میخابم مطمئنم که این رفلاکس مری و معده انجام میشه ، چون از خیلی وقت پیش حتی توی بیداریهام این مشکلو داشتم و گه گاهی دارم من ، دیگه باید بگم که یه مرد سی ساله شدم (برای اولین بار اینو دارم میگم حس نامفهومیه برام) چون بیکار هم هستم و ازدواج هم نکردم ممکنه اضطراب و استرس این فشارها + سابقه رفلاکس مری و معده داشتن+تنظیم نبودن ساعت و مشکلات خواب همشون باهم باعث شدن امروز من این مشکل رو که دیگه زیادی اذیتم کرده تا اینجا بیام و دنبالش کنم.
  ممنون از راهنمایی های این سایت و ممنون از خانم نغمه عثمانپور که زحمت کشیدن برای این مطالب و ممنون از شما عزیزی که نوشته من رو خوندی امیدوارم راه و چارشو پیدا کرده باشی و حال دل و جسمت برای همیشه از این به بعد خوب باشه🌹

  پاسخ
  مژگان آبان ۱۲, ۱۴۰۲ - ۱۱:۲۷ ب٫ظ

  من هم ابن مشکل دو اخیرا حدود سه ماهه پیدا کردم اوایل اب خوردن برام سخت شده بود وحالا مدام حالت تهوع دارم تمام بررسیهای تیزوئید و مری وبلع باریوم انجام شد که نرمال بود وبه خمین دلیل احتمالا مربوط به اسید معده باشه.به هرجهت غم وغصه واسترس باعث اینجور مشکلات میشه.

  پاسخ
  سارا تیر ۱۷, ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۲ ب٫ظ

  من ۱۶ سالمه و دو هفته است که احساس میکنم توی گلم یچیزی گیر کرده هر چی هم مایعات خوردم درست نشد گاهی اوقات حالت تهوع و ضعف دارم و اشتهام هم کم شده بیشتر از قبل خسته میشم احساسمی کنم این توده توی گلوم حرکت میکنه

  پاسخ
  رضا تیر ۴, ۱۴۰۲ - ۱:۵۸ ق٫ظ

  متاسفانه منم جديداً اينجوري شدم و اصلا اشتها ندارم
  نميدونم چيكار كنم
  دكتر هم ميترسم برم
  احساس ضعف شديد هم دارم

  پاسخ
  منوچهر خرداد ۲۵, ۱۴۰۲ - ۲:۴۵ ب٫ظ

  سلام
  نکته عجیب اینکه من و تعدادی از آشنایان از اردیبهشت ۱۴۰۲ دچار چنین مشکلی هستیم. مشکل تیروئید نداشتیم. مشکل بلع نداریم. اما این توده ول کن نیست. آزمایش CRP هم منفی بود.

  پاسخ
  ثریا خرداد ۶, ۱۴۰۲ - ۴:۵۰ ب٫ظ

  سلام من دو ماه احساس گیری گلو میکنم از غذا خوردن مشکل ندارم ولی خیلی ناراحت کننده هست

  پاسخ
  محمد خرداد ۱۵, ۱۴۰۲ - ۰:۳۲ ق٫ظ

  دقیقا منم از ابتدای سال جدید این مشکل رو دارم….رفتم دکتر گوش و حلق و بینی ، گفت به خاطر رفلاکس اسید معده ست و البته ممکنه به خاطر حساسیت هم باشه! ولی همچنان خوب نشده و ته حلقم یه فشار سنگینی حس میشه!…

  پاسخ
  نرگس خرداد ۵, ۱۴۰۲ - ۴:۱۵ ق٫ظ

  سلام من حدود یکساله ک هرماه یک روز حالم بد میشه و تو یک ساعت پنج بار بالا میارمو سنوگرافی رفتم گفتن چیزی نیست بعضی موقع ها حالا شب یا صبح نداره ولی بیشتر وقتی که میخوام بخوابم حس میکنم یچیز بزرگ وسط گلوم گیر کرده نمیتونم بخوابم اب میخورم فایده نداره میخوام بخوابم حس خفگی دارم برای همین میترسم بخوابم خیلی مزخرفه خیلی اذیت میشم حس میکنم رفلاکس معده هست ولی حس افسردگی رو هم دارم چون این چند وقته اصلا حالم خوب نبوده و واقعا یدوره افسردگی داشتم و الانا استرس هم گرفتم بخاطر امتحانام و یسری مشکلات خیلی گیج شدم و همش دلم میخاد بالا بیارم و دوباره میگم این حسم همیشگی نیست زمان مشخصی نداره

  پاسخ
  کاظمی اردیبهشت ۲۲, ۱۴۰۲ - ۱:۱۱ ب٫ظ

  سلام خدمت شما من مادری چهلوهشت ساله هشتم که چند سال قبل صفرا واپانتیز عمل کردم وبیملری فشارخون بالا وتیرویید دارم ونزدیک به یک ساله ناراحتی معده دارم اندوسکپی انجام دادم گفتن که رفلکس معده ودریچه معده هم کمی زخم است والان مدتی هست بعد از خوردن هرچیزی در گلم حسی بدی دارم وفکر میکنم چیزی توی گلوم هست لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
  آروین غریبی اردیبهشت ۱۸, ۱۴۰۲ - ۷:۵۶ ب٫ظ

  سلام من۱۶ سالمه بیشتر از یک ساله که احساس توده در گلو میکنم و هر موقع به یادش میافتم خودش رو نشون میده راهنمایم کنید لطفاً ممنون

  پاسخ
  علی اردیبهشت ۲۶, ۱۴۰۲ - ۲:۴۹ ب٫ظ

  عزیز منم هم سن توئم مال من نزدیک یک ماهه.نکنه از بلوغ جسمانی و اینا هستش.؟من بردمش متخصص حلق و بینی گف مشکلی نیس.حالا شک بر معده خودم دارم فعلا نگهش داشتم ببینیم چی میشه ولی تو حتما ببر پیش دکتر چون میگی یک ساله برو ببین مشکل از چیه حتما معده تو بده چک کنن متوجه بشن ایا ریفلاکس معده داری یا نه

  پاسخ
  توکلی بهمن ۱۴, ۱۴۰۱ - ۲:۳۰ ق٫ظ

  اطلاعات بسیار مفید بود
  ممنون

  پاسخ
  فاطمه دی ۱۹, ۱۴۰۱ - ۳:۴۶ ب٫ظ

  من گلوم ورم داره گفتن نودول هم داره چیزی نیست اما هنوز گلوم ورم داره بعضی وقتا هم تو بلع غذا مشکل دارم بعد مرگ مادرم و هم زمان یک شکست عاطفی هم داشتم اینجوزی شدم الان یک سال این وضعیت دارم
  میشه راهنماییم کنید؟

  پاسخ
  محمد آبان ۸, ۱۴۰۱ - ۹:۴۷ ب٫ظ

  سلام وقت بخیر ،چند مدتی هست وقتی غروب میشه در انتهای گلوم یعنی آخرای گلو انگار چیزی گیر کرده، انگار ورم کرده در صورتی که تو آیینه نگاه می کنم چیزی نمی بینم در صورتیکه روزا زیاد حسش نمی کنم فقط وقت غروب این حالت بهم دست میده ممنون میشم راهنمایم کنید. و برای درمان چکارکنم . آقا هستم ۳۶سالمه باتشکر

  پاسخ
  مهریه مهر ۱۲, ۱۴۰۱ - ۲:۳۶ ق٫ظ

  با عرض سلام خسته نباشید بنده مدتی است وقت غروی ک میشه تو گلوم انگار ی گردو ماننده گیر میکنی روزا نیست فقط وقت غروب این حالت بهم دست میده ممنون میشم راهنمایم کنید

  پاسخ
  pasha آبان ۹, ۱۴۰۲ - ۹:۳۰ ب٫ظ

  سلام راه حلی پیدا کردید؟منم صبح تا عصر خوبم ولی عصر تا وقتی که شب بشه و هوا روشن شه احساس خفگی میکنم

  پاسخ
  آمنه علوی خرداد ۶, ۱۴۰۱ - ۸:۴۳ ب٫ظ

  سلام وقتی از چیزی حرفی ناراحت میشوم گلوم میگیره احساس گریه بهم دست میده وگریه میکنم اگه پیشه دکتر بروم گریه ام بیشتر میشه نمیتونم حرف بزنم که دکتر بفهمه من چمشده راهنماییم کنید ممنون

  پاسخ
  ناشناس اسفند ۳, ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۳ ب٫ظ

  مطلب مفیدی بود ممنون

  پاسخ

  دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب