دلتنگی در غربت | چگونه احساس افسردگی بعد از مهاجرت را از بین ببریم؟

توسط نغمه عثمانپور
این مقاله توسط نغمه عثمانپور ترجمه شده است.

زندگی و تحصیل در یک کشور جدید، حتی اگر از مهاجرت خود راضی و هیجان‌زده باشید سختی‌ها و مشکلات خود را دارد. تجربه احساس غربت و تنهایی بعد از مهاجرت امری طبیعی است و می‌تواند برای همه اتفاق بیفتد. در تعدادی از افراد و دانشجویان ممکن است حس غربت به چیزی فراتر از آن یعنی “افسردگی” تبدیل شود. اما سؤال اینجاست که وقتی احساس غربت می‌کنیم دقیقا چه احساسی داریم؟! چرا آن را عمیقاً تجربه می‌کنیم؟! به‌طوری‌که گاهی علائم و عوارض جسمی برای ما ایجاد می‌کند. در این مقاله به بررسی افسردگی در غربت و راه‌کارهایی برای مقابله با آن می‌پردازیم.

فهرست مطالب
 •  

  افسردگی در غربت

  احساس غربت یک حالت روحی عاطفی است، که در آن فرد به دلیل جدایی از خانه و عزیزان احساس دلتنگی می‌کند. ناراحتی و افسردگی غربت اغلب همراه با غم، ناراحتی، دلتنگی، اضطراب و خانه‌نشینی است. افراد به دلایل مختلف مهاجرت می‌کنند از جمله فرصت‌های شغلی، تحصیل، سرمایه‌گذاری، پناهندگی، ازدواج و …

  همچنین بیماری‌ها و مشکلات جسمی می‌تواند افراد را به کشور‌هایی که از پیشرفت‌های پزشکی بهتری برخوردار هستند بکشاند.

  احساس غربت اصولا در طی یک زمان معین رخ می‌دهد و یک پاسخ طبیعی به ترک عزیزان و سازگاری با محیط جدید است. سازگاری با محیط جدید ممکن است زمان‌بر باشد. انسان‌ها به طور طبیعی تمایل زیادی به مقاومت در برابر تغییر دارند. فاصله با عزیزان و پیشتیبانی‌های عاطفی می‌تواند بر عملکرد فرد تاثیرگذار باشد و احساس ناامنی را در فرد ایجاد کند.

  گاهی اوقات ناامنی و تنهایی، شناخت افراد جدید را دشوار می‌کند. بدون وجود پشتیبانی عاطفی، انجام کارهایی که قبلا به راحتی برای ما انجام می‌شد، می‌تواند به یک چالش تبدیل شود.

  غربت می‌تواند از نظر جسمی و روحی بر ما تاثیر بگذارد. زمانی که برای سازگاری با محیط و تسهیل مشکلات محیط جدید لازم است، در هر فرد متفاوت است. احساسات در هم آمیخته‌ای برای قدردانی محیط جدید و شرایط بهتر و همچنین جدال با احساسات دلتنگی بوجود می‌آید.

  غربت

   

  چه عواملی باعث ایجاد احساس غربت می‌شوند؟

  تغییر ناگهانی در محیط می‌تواند باعث دلتنگی در طیف گسترده‌ای از افراد شود. از آن‌جا که هویت و احساس امنیت با پشتیبانی عاطفی و نزدیکی به خانواده گره خورده است، بیشتر افراد مستعد به دلتنگی و افسردگی غربت هستند.

  افسردگی در غربت ناشی از تمایلات مغز برای انجام روتین و کارهای روزمره قبلی و دریافت پشتیبانی عاطفی از دیگران است. این مسئله بدان معناست که در واقع فرد تمایلی برای برگشت همیشگی و دوباره به خانه ندارد و دلیل این حس تمایل به دریافت حس گرم خانه و خانواده و امنیت است.

  مطالب بیشتر: تاثیر افسردگی بر عملکرد مغز و جسم

   

  علائم دلتنگی غربت

  • احساس غم، تنهایی و درماندگی
  • افکار ناامیدی و افسردگی
  • اضطراب
  • حملات وحشت و پانیک
  • احساس ناامنی
  • نوسانات مکرر خلقی
  • احساس تعلق نداشتن به مکان جدید
  • تمایل به برگشت به خانه
  • گریه مداوم
  • بی‌اشتهایی
  • عدم تمرکز در محل کار یا مدرسه
  • کمبود اعتماد به نفس
  • عدم توانایی در لذت بردن از شرایط
  • بی‌انگیزگی و بی‌اشتیاقی
  • دشوار بودن انجام کارهای ساده
  • گوشه‌گیری اجتماعی
  • خلق تحریک‌پذیر
  • مشکلات خواب
  • بیماری جسمی در نتیجه فشار روانی بیش از حد یا رژیم غذایی نامناسب.
  • سردرد
  • شکم درد
  • حالت تهوع
  • خستگی و بی‌حالی

  پزشک خوب به شما کمک میکند بهترین روانشناسان را در کوتاه‌ترین زمان و در نزدیکی محل زندگی خود پیدا کنید
  رزرو آنلاین نوبت

   

  آیا احساس افسردگی و دلتنگی در غربت طبیعی است؟

  احساس دلتنگی و افسردگی در غربت در بسیاری از شرایط می‌تواند افراد را در هر سنی تحت تاثیر قرار دهد. این حس برای بسیاری از افراد که به تازگی از خانه و خانوادشان جدا شده‌اند کاملا طبیعی است. و نیازی نیست که از آن خجالت بکشید.

  احساس غربت کاملاً طبیعی است. شما در حال سازگاری با یک مکان و فرهنگ جدید هستید. اما، اگر این احساسات را نادیده بگیرید، ممکن است از لحاظ عاطفی ضربات جبران‌ناپذیری به شما وارد شود و حال شما بدتر شود. سعی کنید به بررسی این احساسات بپردازید.

   

  چه کار‌هایی را نباید انجام دهیم وقتیکه احساس افسردگی غربت داریم؟

  • تمام روز را در خانه یا خوابگاه نمانید.

  در زمان تحصیل در دانشگاه، اتاق شما می‌تواند احساس پناهگاهی امن را به شما بدهد، اما شما نباید تمام وقت خود را در آنجا بگذرانید. سعی کنید بیرون بروید، با افراد جدید آشنا شوید و مکان‌های جدید را کشف کنید.

  • آخر هفته‌ها در خانه نمانید.

  دلتان برای خانه و عزیزانتان تنگ شده است و دیدن دوباره آن‌ها حس خوبی به شما می‌دهد، مخصوصا اگر فاصله نزدیکی با شما داشته باشند. اما برگشت به خانه در هر فرصتی که برای شما پیش می‌آید می‌تواند سازگاری شما با محیط جدید را دشوار کند. و اینکار می‌تواند احساس دلتنگی و افسردگی بیشتری را برای شما ایجاد کند.

  • احساس خود را نادیده نگیرید.

  همانطور که گفته شد دلتنگی و تجربه افسردگی در غربت امری طبیعی است. شما در حال سازگاری با یک محیط و فرهنگ جدید هستید. اگر احساستان را نادیده بگیرید، ممکن است بدتر شوند. درد و دل و هم صحبتی، نوشتن مطلبی و یا انجام یک کار هنری می‌تواند به شما در این راستا کمک کند.

  غربت

   

  چرا احساس غربت را تجربه می‌کنیم؟

  پنج مرحله شوک فرهنگی:

  1. مرحله ماه عسل

  به طور معمول هنگام ورود شما به مکان جدید اتفاق می‌افتد. شما ممکن است در روزهای اول استرس داشته باشید اما همچنان از این تغییر هیجان‌زده هستید. مکان جدید حس خوبی به شما می‌دهد. ممکن است کمی دلتنگ باشید، اما تغییر مکان، دیدن چیزهای جدید و کارهای سرگرم‌کننده به این احساس غالب هستند. و احساس مثبتی را بوجود می‌آورند.

  1. مرحله شوک فرهنگی

  بعد از مدتی، هیجان و شوق اولیه مهاجرت از بین می‌رود. و شما شروع به هماهنگی با محیط می‌کنید. مانند کنارآمدن با هم‌اتاقی‌ها، غذاخوردن با هم‌کلاسی‌ها و رفتن به کلاس‌ها. شما ممکن است در این مرحله دلتان برای خانواده و عزیزانتان تنگ شود و احساس ناراحتی و غم را تجربه می‌کنید.

  • مرحله تنظیم اولیه

  بعد از مدتی، شما به روال روزمره عادت می‌کنید و به زندگی روزمره و کارهای دانشگاهی‌تان می‌پردازید. هنوز مقداری دلتان تنگ خواهد شد.

  1. مرحله انزوای ذهنی

  احساس می‌کنید بین دو جهان گیر کرده‌اید، خانه و محل زندگی‌تان برایتان مثل قبل نیست. اما شما با محل جدید نیز ۱۰۰ درصد سازگار نیستید. این احساس معمولاً پس از رفتن دانشجویان به خانه بعد از یک مدت طولانی اتفاق می‌افتد.

  1. مرحله پذیرش و سازگاری

  شما با دانشگاه  و محیط جدید تا حدی سازگار شده‌اید. داشتن دوستان خوب می‌تواند باعث شود محیط جدید را مثل خانه خود بدانید.

   

  افسردگی و دلتنگی غربت چه مدت دوام دارد؟

  در افراد مختلف میزان زمان سازگاری با محیط متفاوت است. در بعضی ممکن است از چند هفته تا چند ماه طول بکشد. بعضی دیگر ممکن است اصلا احساس دلتنگی و افسردگی را نداشته باشند. برای دانشجویان این حس بعد از ترم اول فروکش می‌کند.

   

  چگونه با احساس غربت کنار بیاییم و آن را رفع کنیم؟

  احساس غربت می‌تواند به موارد جدی‌تری در زمینه بهداشت روان مانند افسردگی منجر شود، بنابراین مهم است که با آن مقابله کنید. با این حال، همیشه به یاد داشته باشید که مهاجرت و ترک محیطی که در آن زندگی کرده‌اید کار آسانی نیست و تلاش برای سازگاری با محیط جدی و احساس غربت احساس ضعف یا موضوعی نیست که از آن خجالت بکشید.

  موثرترین راه برای مقابله با احساس دلتنگی و غربت غرق شدن در زندگی جدید و سازگاری با آن است، هرچند که در اوایل می‌تواند دشوار باشد.

  عضویت در باشگاه‌ها و موقعیت‌‍‌های اجتماعی برای ملاقات با افراد همسن خود یکی دیگر از راه‌های مقابله با احساس دلتنگی است. همچنین بهتر است از مکان‌های دیدنی در شهر بازدید کرده و درگیر فستیوال‌های محلی شوید.

  حتی در مواقعی که نیاز به انجام کاری به تنهایی دارید، مانند درس خواندن، سعی کنید از خوابگاه یا خانه خارج شوید. به عنوان مثال، در کتابخانه مطالعه کنید یا لپ تاپ خود را به کافی شاپ ببرید. بودن در میان افراد دیگر به شما کمک می‌کند کمتر احساس انزوا کنید.

  ورزش مرتب، وعده‌های غذایی سالم و منظم و همچنین تنظیم الگوی خواب بسیار ضروری است.

  علاوه بر این، حفظ رابطه با خانواده و دوستان نیز مهم است. با خانواده و دوستانتان در ارتباط باشید، اما در عین حال باید مراقب باشید و روی زندگی جدیدتان تمرکز کنید. تماس‌های تلفنی یا تماس های تصویری مداوم  احساسات منفی شما را تشدید می‌کند.

   

  منابع:

  1. mt lawley counselling
  2. prospects
  3. unco

  اگر شما نیز بعد از مهاجرت درگیر دلتنگی و افسردگی شده‌اید میتوانید از بهترین متخصصان این زمینه کمک بگیرید.

  اگر نیاز به دریافت راهنمایی در این زمینه دارید، روی دکمه زیر کلیک کنید
  متخصص خوب برای افسردگی

   

  پرسش و پاسخ

  پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

  میلاد اسفند ۲۸, ۱۴۰۰ - ۴:۳۴ ق٫ظ

  جالب بود مرسی

  پاسخ
  ناشناس اسفند ۱۲, ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۳ ق٫ظ

  سلام خیلی مفید بود ممنون

  پاسخ

  دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب