خودباوری چیست؟ چگونه می‌توانم مهارت خودباوری را تقویت کنم؟

توسط نغمه عثمانپور
این مقاله توسط نغمه عثمانپور ترجمه شده است.

وقتی صحبت از ارزش شخصی شما می‎‌شود، تنها یک نظر واقعا مهم است. نظر خود شما! اما این نظر باید به دقت بررسی شود. زیرا ما انسان‌‎ها تمایل داریم که شدیدترین منتقدین خودمان باشیم. گلن. ر . شیرالدی، نویسنده کتاب ارتقای عزت نفس، اعتماد به نفس سالم را به عنوان یک نظر واقع‎بینانه و قدردانی از خود توصیف می‎‌کند. او می‎گوید: ارزش انسانی بدون قید و شرط فرض می‎‌کند که هر یک از ما با تمام ظرفیت‎‌های مورد نیاز برای زندگی مثمر ثمر به دنیا آمده‌‎ایم. اگرچه تمام افراد دارای مهارت‎‌های متفاوتی هستند که در سطوح مختلف قابل رشد است. در این مقاله به بررسی خودباوری و راه‎‌های تقویت آن می‎‌پردازیم.

فهرست مطالب
 • عزت نفس چیست؟

  خودباوری نحوه ارزش گذاری و درک خودمان است. خودباوری بر اساس اعتقادات و باورهای ما درباره خودمان شکل می‌گیرد. که گاهی اوقات تغییر در آن می تواند دشوار باشد. وقتی عزت نفس سالمی داشته باشیم، تمایل داریم که نسبت به خود و به طور کلی نسبت به زندگی احساسات مثبت را پرورش دهیم. این حس می‎‌تواند باعث شود که بهتر بتوانیم با فراز و نشیب‎‌های زندگی کنار بیاییم. عزت نفس پایین می‎‌تواند تقریبا بر همه جنبه‌‎های زندگی از جمله: روابط، شغل و سلامتی شما تاثیر بگذارد. مشاوره درمانی می‎‌تواند تاثیر بسزایی در تقویت اعتماد به نفس داشته باشد.

   

  فواید عزت نفس

  وقتی به خودتان ایمان داشته باشید، تمایل بیشتری برای امتحان چیزهای جدید خواهید داشت. خواه برای تاییدیه برای انجام کاری باشد، خواه برای شرکت در یک آزمون آشپزی باشد. خودباوری بهترین راهکار برای شرکت و موفقیت در اتفاقات مختلف است. وقتی به خودتان اطمینان دارید، می‌‎توانید وظایف خود را به جای افکار منفی “نمی‎توانم و یا انرژی لازم برای انجام این کار را ندارم” به خوبی انجام دهید. به عنوان مثال: اگر قرار باشد یک ارائه‌ای را انجام دهید و از یک طرف خودباوری کامل برای انجام آن را داشته باشید، هدف اصلیتان این خواهد بود که به جای استرس بر روی آموزش دقیق به شنوندگان متمرکز شوید. و اگر شما به توانایی خود در برقراری ارتباط اعتماد ندارید، ممکن است نگران این قضیه باشید که کسی به شما گوش نخواهد داد. ممکن است در زمان ارائه تمرکز خود را از دست بدهید و یا نتوانید اطلاعات لازم را به درستی بیان کنید. خوشبختانه مواردی وجود دارد که می‌توانید برای تقویت اعتماد به نفس و افزایش خودباوری خود انجام دهید. چه در یک زمینه خاص اعتماد به نفس نداشته باشید و چه در تلاش برای احساس اطمینان نسبت به هر چیزی هستید، این استراتژی ها می‌توانند به شما کمک کنند.

   

  مطلب بیشتر: خودآگاهی و خودشناسی | خودآگاهی چه فوایدی دارد؟ چگونه آن را کسب کنیم؟

   

  چگونه می‌‎توانم اعتماد به نفسم را تقویت کنم؟

  ایده ‎هایی که در پایین به آن‎‌ها اشاره می‌کنیم، برای افراد مختلفی موثر بوده‌‎اند. اما به یاد داشته باشید که افراد مختلف از نظر ویژگی‎‌ها و خصوصیات رفتاری با یکدیگر متفاوت هستند. فقط آنچه را با آن احساس راحتی می‌کنید انجام دهید، و سعی کنید فشار زیادی به خود وارد نکنید. اگر هر یک از کارهای زیر به شما حس مثبت و خوبی نمی‌‎دهد، می‎‌توانید کار دیگری را انجام دهید.

  1. از مقایسه خود با دیگران دست بکشید.

  مقایسه درباره مسائل مختلف مانند مقایسه شبکه اجتماعی خود با دوستانتان، مقایسه سطح درآمد و هرنوع مقایسه دیگری کاملا ناسالم هستند. یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ این موضوع را ثابت کرد که میان حسادت و اعتماد به نفس رابطه مستقیمی وجود دارد.

  محققان دریافتند که افرادی که دائما خود را با دیگران مقایسه می‎کنند، بیشتر حسادت را تجربه خواهند کرد. و احساس حسادت باعث می‌‎شود که حس کمبود نسبت به خود داشته باشیم که می‌‎تواند باعث شود ما در یک چرخه معیوب گیر کنیم.

  به مواقعی که میزان درآمد، مهارت‎‌ها، دستاورد‎ها و ویژگی‎‌های خود را با دیگران مقایسه می‎‌کنید توجه داشته باشید. تصور اینکه افراد از شما بهتر هستند می‌‎تواند اعتماد به نفستان را نابود کند. وقتی متوجه این چرخه معیوب شدید، به خود یادآوری کنید که انجام این کار برای اعتماد به نفس شما مضر است. هرکس مشغول زندگی خودش است و زندگی یک رقابت نیست.

  1. از بدنتان مراقبت کنید.

  نداشتن بهداشت جسمی و مراقبت ناکافی از بدنتان می‌‎تواند داشتن حس مثبت درباره خودتان را دشوار کند. خواب ناکافی، رژیم غذایی ناسالم، و پرهیز از ورزش آسیب‎‌های جبران ناپذیری را به بدن شما وارد می‎‌کند. مطالعات نشان می‎‌دهد که فعالیت بدنی مداوم باعث افزایش اعتماد به نفس شما می‎ شود. مراقبت از خود و بدن خود را در اولویت قرار دهید. وقتی از نظر جسمی در بهترین حالت خود قرار داشته باشید، طبیعتا نسبت به خود احساس اطمینان بیشتری خواهید داشت.

  1. دلسوزی برای خود را امتحان کنید.

  یکی از راه‌های تقویت خودباوری، دلسوزی برای خود است. که شامل رفتار مهربانانه با خودتان زمانی که کار اشتباهی را انجام می‌دهید است. رفتار خشونت‎‌آمیز با خودتان، انگیزه برای انجام کار را بهتر نخواهد کرد. و در حقیقت مطالعات نشان می‎‌دهد که کاملا نتیجه عکس خواهد داشت.

  مطالعه‌‎ای که در سال ۲۰۰۹ به انجام رسید، این نتیجه را داشت که خود دلسوزی به افزایش اعتماد به نفس بسیار کمک می‎‌کند. داشتن طر تفکر مثبت مثلا استفاده از واژه‎‌هایی مانند “هر کسی اشتباه می‎‌کند” به جای ” من خیلی احمقم، همه چیز را خراب کردم.” می‌‎تواند به شما کمک کند که احساس خوبی داشته باشید حتی اگر عملکرد مطلوبی نیز نداشته باشید.

  به جای اینکه سطح اعتماد به نفس خودتان را از بین ببرید، سعی کنید با خودتان دوست باشید. سعی کنید بخندید و به خود یادآوری کنید که هر کسی مرتکب اشتباه خواهد شد.

  1. آزمایشات رفتاری را انجام دهید.

  هنگامی که مغز شما به شما می‌گوید که در کاری دخالت نکنید و یا اینکه برای ورزش کردن بسیار چاق هستید، به خود یادآوری کنید که افکار شما همیشه دقیق نیست. و گاهی اوقات، بهترین راه برای مقابله با احساسات منفی به چالش کشیدن آن‌‎ها است. سعی کنید کارهایی را انجام دهید که مغز شما به شما می‎‌گوید نمی‎‌توانید آن‎ها را انجام دهید. به خود بگویید که این فقط یک آزمایش است و ببینید چه اتفاقی خواهد افتاد. ممکن است یاد بگیرید که مضطرب بودن و یا مرتکب شدن چند اشتباه آنقدر هم که فکر می‎‌کنید بد نیست.

   

  خودباوری

  سخن آخر 

  همه در زندگیشان با مشکلات اعتماد به نفس دست و پنجه نرم می‎‌کنند. اما اگر مسائل مربوط به اعتماد به نفس شما در کار، زندگی اجتماعی و یا تحصیلات شما تداخل ایجاد می‎‌کند‎، از یک روانشناس کمک بگیرید. داشتن یک سطح استاندارد از اعتماد به نفس (نه بیشتر، نه کمتر) به شما کمک می‎‌کند که به پیشرفت‎‌های مختلفی در زمینه‎‌های مختلف دست یابید.

  منبع

  very well mind 


  در صورت نیاز می‎ توانید با مراجعه به سایت پزشک خوب از بهترین روانشناسان در ایران نوبت بگیرید.

  لیست روانشناس‌های پزشک خوب

  دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب