چگونه باردار شویم؟ راه‌های افزایش احتمال بارداری

توسط تیم محتوای پزشک خوب
این مقاله توسط تیم محتوای پزشک خوب ترجمه شده است.

هر زوجی پس از گذشت مدتی از زندگی زناشویی، تصمیم به بچه‌دار شدن می‌گیرند؛ اما بسیاری از آن‌ها ممکن است با نکات و مراحل مرتبط به بارداری آشنا نباشند. امروزه تمامی افراد برای باردار شدن برنامه‌ریزی می‌کنند، چرا که هر زوجی در تلاش است تا یک کودک سالم به دنیا آورد. هرگز نباید فراموش کرد که هر پدر و مادری مسئول سلامت فرزندان خود است و باید در زمان قبل از بارداری، موارد مهمی را رعایت کند. در این مقاله قصد داریم به نکات مرتبط با بارداری بپردازیم، پس تا پایان آن با ما همراه باشید.

فهرست مطالب
 • فرآیند بارداری چگونه رخ میدهد؟

  بارداری از جمله فرآیندی است که ممکن است برای برخی از زنان و مردان عجیب یا پیچیده باشد. چرا که تمامی زوج‌ها با این فرآیند آشنایی کامل ندارند. فرآیند بارداری مانند هر تغییرات جسمی دارای مراحله‌ای خاصی است که هر یک به ترتیب سپری می‌شود. در این بخش قصد داریم به معرفی فرآیند بارداری بپردازیم.

  چگونه سریع تر باردار شویم

  مرحله اول: افزایش هورمون

  در بدن هر زن، دو هورمون استروژن و پروژسترون به میزان زیادی آزاد شده و در بدن او ترشح می‌شوند. با ترشح زیاد این هورمون‌ها، دیواره رحم زخم می‌شود، چراکه رحم باید بتواند یک تخمک بارور شده را در خود جای دهد. جالب است بدانید تخمک‌های قرار گرفته در تخمدان در یک کیسه پر از فولیکول رشد می‌کنند و عوامل زیادی در بارور شدن تخمک‌ها تاثیر می‌گذارد و به تبع کیفیت بارداری نیز متفاوت خواهد بود.

  مرحله دوم: آزادسازی تخمک

  در مدت زمانی که فرآیند تخمک‌گذاری انجام می‌گیرد، یک تخمک از تخمدان آزاد می‌شود و به سمت رحم حرکت می‌کند. فراموش نکنید که زمان تخمک‌گذاری همیشه در روز وسط دوره پریود یا قاعدگی نیست؛ بلکه در بسیاری افراد زمان تخمک‌گذاری بعد از پریود خواهد بود.

  مرحله سوم: حرکت اسپرم

  پس از فرآیند تخمک‌گذاری، زمانی که رابطه جنسی بین زن و مرد برقرار می‌شود، اسپرم‌ها از دهانه واژن شنا می‌کنند و خود را به دهانه رحم می‌رسانند. در این روند تعداد زیادی اسپرم آزاد می‌شود که تنها ۴۰۰ عدد از آن‌ها زنده می‌مانند و تنها یک اسپرم می‌تواند خود را به تخمک برساند و آن را بارور کند.

  مرحله چهارم: ترکیب ژن

  پس از باروری تخمک توسط اسپرم و اتمام فرآیند مرحله پیش، ۱۰ الی ۳۰ ساعت زمان نیاز است تا پس از آن هسته تخمک و اسپرم با هم یکی شوند و ژن‌ها با یکدیگر ترکیب شوند. جالب است بدانید در صورتی که اسپرم هورمون y داشته باشد، جنین پسر و زمانی که اسپرم هورمون X داشته باشد، جنین دختر خواهد بود. فراموش نکنید که اضطراب و استرس تاثیر مستقیم بر کیفیت اسپرم دارد، به طوری که حجم زیادی از آن‌ها در کاهش کیفیت اسپرم و غلظت آن تاثیر می‌گذارد.

  مرحله پنجم: کاشت جنین در رحم

  در مرحله آخر تخمک بارور شده از دهانه رحم شروع به حرکت می‌کند و به سمت رحم می‌رود و در این مسیر به چند سلول تقسیم می‌شود. پس از آن که وارد رحم شدند، در دیواره‌های ضخیم مرحله اول جا می‌گیرند و شروع به رشد می‌کنند.

  راه‌های افزایش احتمال بارداری

  چند راه ابتدایی برای افزایش احتمال باروری وجود دارد که بسیاری از زوجین ممکن است با آن‌ها آشنایی نداشته باشند. خیلی از زوج‌ها به دلیل عدم آگاهی نسبت به این راه‌ها به سراغ روش‌های نادرست بارداری می‌روند. در ادامه به بیان برخی از این اصول و راه‌ها می‌پردازیم.

  راه های افزایش بارداری

  ۱- عدم استفاده از قرص و وسایل پیشگیری

  چندین روش برای پیشگیری از بارداری وجود دارد که بعضی از آن‌ها اثر طولانی و بیشتری نسبت به سایر روش‌ها دارند. اما نباید فراموش کرد که زمان بارداری پس از قطع داروهای ضد بارداری، در هر خانمی متفاوت است و پس از قطع قرص‌های پیشگیری، مدت ۲ تا ۳ ماه برای بارداری زمان لازم است. پس عدم استفاده از قرص و وسایل پیشگیری، یکی از راه‌های افزایش احتمال بارداری است؛ البته که در بسیاری از زوج‌ها، اقدام به بارداری با وسواس فکری عملی همراه است و نگرانی‌های زیادی را برای زن و مرد به وجود می‌آورد، پس حفظ آرامش موضوع بسیار مهمی است.

  ۲- رابطه جنسی صحیح

  چگونگی پوزیشن‌های جنسی در باردار شدن بسیار موثر است، اما داشتن رابطه جنسی پیش از شروع تخمک‌گذاری نیز موضوع مهم و موثری است. فراموش نکنید که استفاده از محصولات شیمیایی برای افزایش لذت یا افزایش احتمال باروری موضوعی غلط است که باید از انجام آن اجتناب کرد. توجه کنید که پس از برقراری رابطه جنسی نباید بلافاصله آلت را از واژن خارج کرد؛ چراکه ورود اسپرم به رحم چند دقیقه زمان لازم دارد. همچنین تا حد امکان از بیرون ریختن اسپرم از واژن جلوگیری کنید، برای این کار می‌توانید با دست دو طرف واژن را به یکدیگر نزدیک کنید تا اسپرم داخل بدن باقی بماند.

  ۳- زمان رابطه جنسی

  افزایش دفعات رابطه جنسی در طول هفته، از دیگر راه‌ها برای بالا بردن احتمال بارداری است؛ چرا که آمیزش مداوم احتمال بارداری را تا حد زیادی افزایش می‌دهد. البته فراموش نکنید که انجام رابطه جنسی مداوم باعث کاهش غلظت اسپرم مرد می‌شود؛ اما این موضوع نباید شما را نگران کند، چرا که در طی آن از قدرت باروری مردان سالم کم نمی‌شود. توجه کنید که با نزدیک شدن به زمان تخمک‌گذاری، مناسب است تا رابطه جنسی خود را تا روزی یک بار افزایش دهید. و حداقل یک روز درمیان رابطه جنسی را داشته باشید.
  جالب است بدانید بالا نگه داشتن دمای بدن از دیگر روش‌های مناسب برای بالا بردن احتمال بارداری است.

  ۴- تست‌های بارداری

  پس از گذشت دوره تخمک‌گذاری، زمان انتظار برای بارداری شروع می‌شود. میتوان با کمک تست‌های بارداری از این مطلب آگاه شد.

  مدت زمان انتظار برای بارداری

  اغلب زوج‌هایی که هیچ مشکلی برای بارداری ندارند، پس از مدت یک الی شش ماه باردار خواهند شد. اما تا یک سال هم بدون مشکلات کلی، طبیعی است ولی بعد از ۶ ماه و رعایت تمام شرایط بالا، مناسب است از یک پزشک متخصص مشاوره بگیرید.

  فراموش نکنید برای این موضوع باید تمام نکات بالا را به طور کامل رعایت کنید و به طور مرتب رابطه جنسی داشته باشید. توجه کنید که مدت زمان اقدام به بارداری تا باردار شدن با توجه به سن هر خانم، متفاوت خواهد بود، پس خود را با سایر افراد مقایسه نکنید.

  پرسش و پاسخ

  پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

  سارا آذر ۸, ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۱ ب٫ظ

  سلام من ۱۷ سالمه و شوهرم ۳۰ ما میخایم بچه دار شیم همه نکات هم بخوبی رعایت میکنیم چند مورد که به بارداری مربوط باشه دارم ولی از چند بی بی چک استفاده کردم منفی بود 😔😪

  پاسخ
  ناشناس آبان ۲۸, ۱۴۰۱ - ۸:۱۵ ق٫ظ

  باردار شدن با تنبلی تخمدان چگونه اتفاق می افتد؟

  پاسخ
  ناشناس شهریور ۱۴, ۱۴۰۱ - ۱:۲۷ ق٫ظ

  تشکر بابت مقاله خوبتون

  پاسخ

  دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب