ترک الکل | برای ترک الکل چه بخوریم؟

توسط نغمه عثمانپور
این مقاله توسط نغمه عثمانپور ترجمه شده است.

ترک الکل می‌تواند هم در خانه و هم در کلینیک‌های ترک اعتیاد انجام شود. برای کسانی که علائم خفیف ترک را تجربه می‌کنند روش‌های ایمنی برای سم زدایی بدن در خانه وجود دارد. افرادی که هنگام ترک مشروب دچار لرزش دست، سرگیجه و توهم می‌شوند باید تحت نظر پزشک سم زدایی و ترک الکل را انجام دهند. اگر هنگام قطع مصرف مشروبات الکلی علائم ترک را تجربه کردید باید با پزشک در مورد ایمن‌ترین راه برای ترک صحبت کنید. اگر قصد ترک الکل را دارید این مقاله را مطالعه کنید.

فهرست مطالب
 • مشروبات الکلی چیست؟

  الکل در اثر ‌تخمیر غلات و شکر مانند قند، مخمر و نشاسته تولید می‌شود. الکل موجود در نوشیدنی‌های الکلی مانند شراب، آبجو و … از الکل اتانول تهیه می‌شود. این ماده در واقع سرکوب کننده سیستم عصبی مرکزی است و بر روی تمام اعضای بدن تاثیر می‌گذارد. هنگام مصرف، الکل توسط معده و روده کوچک جذب می‌شود و سپس وارد جریان خون می‌شود. همچنین توسط آنزیم‌ها در کبد تجزیه می‌شود. از آنجایی که کبد می‌تواند همزمان مقدار کمی الکل را تجزیه کند، مقدار اضافی آن در سراسر بدن گردش پیدا می‌کند. تاثیر الکل بر بدن به میزان مصرف آن بستگی دارد.

  اگر نیاز به دریافت راهنمایی در این زمینه دارید، روی دکمه زیر کلیک کنید
  رزرو آنلاین نوبت از مشاور ترک اعتیاد

  عوارض الکل بر بدن

  اتانول از راه‌های مختلفی بر بدن تاثیر می‌گذارد. این ماده در واقع به تغییر دهنده خلق و خو، از بین رفتن تعادل و عدم تمرکز مشهور است. همچنین بر سطح انسولین تاثیر می‌گذارد، التهاب را افزایش می‌دهد و بر سطح کلسترول و تری گلیسیرید تاثیر می‌گذارد. اتانول همچنین می‌تواند بر مغز، قلب، کبد، کیسه صفرا و معده تاثیر بگذارد.

  مطلب بیشتر: تاثیرات و عوارض الکل بر روی بدن 

  در اینجا به رایج‌ترین اثرات مصرف الکل اشاره می‌کنیم:

  – اثرات کوتاه مدت

  • تغییرات خلقی
  • از بین رفتن تعادل
  • حالت تهوع
  • مشکل در تمرکز
  • ضعیف شدن بینایی و شنوایی
  • افزایش فشار خون
  • تغییر در دمای بدن

  – اثرات بلند مدت

  • بیماری‌های کبد
  • سوء تغذیه
  • افسردگی
  • سکته
  • فشار خون بالا
  • آسیب دائمی به مغز
  • هپاتیت الکلی
  • سرطان دهان، کبد، پستان، مری، حنجره و گلو
  • آسیب‌های عصبی

  برای ترک الکل چه بخوریم؟

  هنگام ترک و سم زدایی بدن از الکل ممکن است غذا آخرین چیزی باشد که ذهن شما را مشغول کند. تغذیه از مهم‌ترین قسمت‌های بهبود شما است. چرا که الکل بر میزان سوخت و ساز بدن و استفاده از مواد مغذی تاثیر می‌گذارد.

  – نوشیدن آب از مهم‌ترین بخش‌های سم زدایی موثر است.

  ترک الکل علائم مختلفی از جمله خستگی، اضطراب، افسردگی، از دست دادن اشتها و حالت تهوع را شامل می‌شود. این علائم می‌تواند ظرف ۲۴ الی ۷۲ ساعت بعد از آخرین نوشیدن شما شدیدتر شود و همچنین باعث بی‌اشتهایی شود. سعی کنید تا می‌توانید از مایعات استفاده کنید چرا که در این مدت بدن شما کم آب می‌شود و نوشیدن مایعات باعث آبرسانی به بدن و همچنین سم زدایی بدن می‌شود.

  – یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید.

  تمرکز بر روی یک رژیم غذایی متعادل در این دوره بسیار مهم است. از تمام گروه‌های غذایی به میزان متعادل مصرف کنید تا کالری بدن شما در این دوره تامین شود. از مصرف میوه و سبزیجات غافل نشوید و از غلات و پروتئین حتما استفاده کنید.

  – از ویتامین‌ها و مواد معدنی استفاده کنید.

  هنگامی که در یک مرکز ترک اعتیاد بستری می‌شوید، آن‌ها معمولا داروهایی را برای کاهش علائم ترک برای شما تجویز می‌کنند. در خانه ممکن است این امکانات را نداشته باشید. اما با تجویز پزشک می‌توانید بسیاری از ویتامین‌ها و مواد معدنی را مصرف کنید که اغلب مفید هستند و به دفع سموم کمک می‌کنند. برخی از این ویتامین‌ها شامل ویتامین‌های گروه B، مولتی ویتامین‌ها، ویتامین C، ویتامین E و کلسیم است.

  ترک الکل

  ترک الکل چند روز طول می‌کشد؟

   

  – بعد از ۶ ساعت

  علائم خفیف ترک معمولا ۶ ساعت بعد از آخرین نوشیدنی شروع می‌شود. فردی که سابقه طولانی در مصرف مشروبات الکلی دارد ۶ ساعت بعد از قطع مصرف ممکن است تشنج کند.

  – بین ۱۲ الی ۲۴ ساعت

  درصد کمی از افرادی که الکل را ترک می‌کنند در این مرحله ممکن است علائمی مانند توهم را تجربه کنند. آن‌ها ممکن است صداها و یا تصاویر غیرواقعی را ببینند. در حالیکه این نشانه‌ها می‌توانند ترسناک باشند اما پزشکان این عارضه را جدی نمی‌دانند.

  – بین ۲۴ الی ۴۸ ساعت 

  علائم خفیف ترک معمولا در این مرحله نیز ادامه دارند. این علائم ممکن است شامل سردرد، لرزش و ناراحتی معده باشد. اگر فردی تنها ترک خفیف را تجربه کند علائم وی ممکن است طی ۱۸ تا ۲۴ ساعت به اوج خود برسند و پس از چهار تا پنج روز کاهش پیدا کنند.

  – بین ۴۸ الی ۷۲ ساعت

  برخی از افراد علائم شدید ترک الکل را تجربه می‌کنند که پزشکان معمولا آن را هذیان خمری (DTs) می‌نامند. فردی که علائم شدید ترک الکل را تجربه می‌کند معمولا ضربان قلب شدید، تشنج یا دمای بدن بسیار بالا را تجربه می‌کند.

  – بعد از ۷۲ ساعت

  طی ۷۲ ساعت علائم ترک در بدترین حالت خود قرار می‌گیرد. در موارد نادر علائم ترک می‌تواند یک ماه طول بکشد. علائم در این مدت شامل افزایش تپش قلب و توهمات درباره چیزهایی که در آن جا نیست شود.

  ترک الکل در خانه

  اگر می‌خواهید بدون مراجعه به کلینیک‌های ترک اعتیاد، مصرف الکل را ترک کنید می‌توانید با داشتن یک برنامه سالم این کار را انجام دهید. از محرک‌های که باعث تحریک شما به مصرف الکل می‌شوند برای مدتی دوری کنید. به دنبال برنامه‌هایی باشید که به شما کمک می‌کند تا میل شما نسبت به الکل را کاهش می‌دهد و همچنین باعث می‌شود که از احساس افسردگی یا ناراحتی که باعث می‌شود شما را به مصرف الکل ترغیب کند بازدارد.

  اقداماتی که در زیر به آن اشاره شده است را برای شروع ترک الکل انجام دهید:

  – محرک‌ها را بشناسید.

  در مورد عادات نوشیدن خود بیشتر فکر کنید. آیا بیشتر هنگامی که با دوستان خود هستید به مصرف الکل تمایل دارید؟ آیا وقتی تنها در خانه هستید دوست دارید بیشتر الکل مصرف کنید؟ آیا بیشتر در مهمانی‌ها به مصرف الکل تمایل دارید؟ همه این موارد را در نظر بگیرید و بر روی این قضیه که چه عواملی موجب تحریک مصرف دوباره شما می‌شود دقت کنید. و سعی کنید برای مدتی از آن موقعیت فاصله بگیرید.

  آماده سازی کلید داشتن یک ترک موفق است. از مصرف نوشیدنی‌های فاقد الکل به عنوان جایگزین نترسید. سعی کنید خود را مشغول کارهای دیگر کنید. تمرین مدیتیشن و مراقبه می‌تواند در این امر بسیار موثر باشد.

  – دلایل خود را برای ترک یادداشت کنید.

  همه چیز با خود شما شروع می‌شود. دلایل و انگیزه‌هایی را که به دلیل آن نوشیدن الکل را ترک می‌کنید در جایی یادداشت کنید. این دلایل می‌توانند برگشت به سلامت جسمی و روانی، برقراری رابطه عاطفی، مسائل مرتبط به شغل، فرزندان و مسائل مربوط به خواب شما را شامل شوند.

  اطمینان حاصل کنید که به طور روزانه اهداف خود را روی کاغذ می‌نویسید و آن را در جایی قرار می‌دهید که در مرکز دید شما باشد. این امر دائما به شما یادآوری می‌کند که می‌خواهید اعتیادتان به الکل را ترک کنید.

  می‌توانید از موارد زیر برای افزایش انگیزه خود و همچنین کمک به ترک الکل استفاده کنید:

  • می‌خواهم مقداری وزن کم کنم به همین دلیل مصرف الکل را قطع می‌کنم.
  • برای انجام فعالیت‌های روزمره به انرژی بیشتری احتیاج دارم و مصرف الکل انرژی من را کاهش می‌دهد.
  • دوست دارم زمان با کیفیت‌تری را با شریک زندگی‌ام بگذرانم و نوشیدن الکل مانع آن می‌شود.
  • می‌خواهم در کارم ارتقای شغلی بگیرم که با مصرف الکل نمی‌توانم.
  • من ماه‌ها به دلیل مصرف الکل خواب با کیفیتی نداشته‌ام. میخواهم به طور معمول  ۷ الی ۸ ساعت در طول شب بخوابم که الکل مانع آن می‌شود.

  هنگامی که اهداف خود را تعیین کردید و آن را بر روی تکه‌ای کاغذ نوشتید، هر روز به مدت ۱۰ دقیقه در یک مکان آرام قرار بگیرید و به این انگیزها فکر کنید. این کار می‌تواند در هر ساعتی از روز انجام شود اما پیشنهاد می‌شود که در اوایل شروع روز این کار را انجام دهید.

  – اهداف نوشیدن خود را تعیین کنید.

  به یاد داشته باشید که هدف این مرحله تغییر رابطه و وابستگی شما با الکل است. حتی این قضیه که شما به جستجوی راه‌های ترک الکل هستید و اکنون این مطلب را می‌خواید مسئله بسیار بزرگی است. به جای اینکه به طور ناگهانی و یکباره الکل را ترک کنید برای خود یک هدف و مقدار نوشیدن تعیین کنید.

  شما می‌توانید از دستورالعمل‌هایی که به تازگی به روز شده است استفاده کنید. توصیه‌های جدید می‌گوید که مردان و زنانی که به طور مرتب و مداوم الکل می‌نوشند نباید بیشتر از ۶ لیوان کوچک شراب بنوشند. بنابراین برای ترک الکل اول از همه با کاهش مصرف خود شروع کنید و به طور ناگهانی آن را ترک نکنید.

  با کاهش مصرف خود برای خود هدایای کوچکی تعیین کنید و به خود جایزه بدهید.

  – خانه خود را از هرگونه الکل و یا مواد اعتیادآور دیگری پاک کنید.

  در طول سال‌ها مصرف ممکن است مجموعه‌ای از الکل‌ها را در جایی جمع آوری کرده باشید. می‌توانید بسیاری از این الکل‌ها را با آبجوهای فاقد الکل جایگزین کنید. به این فکر کنید که اگر به طور مثال می‌خواستید رژیم غذایی برای کاهش وزن بگیرید هیچگاه یخچال خود را پر از کیک و شیرینی نمی‌کردید. سعی کنید از شر تمام وسایل مربوط به الکل خلاص شوید.

  سخن آخر پزشک خوب

  مصرف الکل می‌تواند عواقب و عوارض خطرناکی برای شما و اطرافیان شما داشته باشد. اختلال مصرف الکل مسئله مهمی است که حتما باید تحت نظر پزشک درمان شود. ترک الکل اقدام مهمی است و تنها افراد با اراده می‌توانند تصمیم به ترک بگیرند. فوایدی که ترک الکل برای فرد به همراه دارد چه از نظر افزایش کیفیت زندگی و چه از نظر روحی و روانی بسیار زیاد است. همچنین شما می‌توانید با مراجعه به یک مشاور اعتیاد یک ترک بی‌خطر و امن را تجربه کنید و بدن خود را از آن سم زدایی کنید.

  منابع


  در صورت نیاز می‌توانید با مراجعه به پزشک خوب از بهترین مشاوران اعتیاد به صورت اینترنتی نوبت بگیرید.

  اگر نیاز به دریافت راهنمایی در این زمینه دارید، روی دکمه زیر کلیک کنید
  رزرو آنلاین نوبت از مشاور ترک اعتیاد

  دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب