۱۰ روش برخورد با کودک بیش فعال: با بچه بیش فعال چه کنیم؟

توسط تیم محتوای پزشک خوب
این مقاله توسط تیم محتوای پزشک خوب ترجمه شده است.

۱۰ روش برای رفتار با کودک بیش فعال

شاید شما هم از بیش‌فعالی کودک خود به ستوه آمده باشید و ندانید بهترین روش برخورد با او چیست؟

با پزشک خوب همراه باشید تا ۱۰ روش از بهترین روش های برخورد با چنین کودکانی را فرابگیرید.

بی قراری، کم توجهی، بی دقتی، گم کردن وسائل و خیلی از علائم مشابه که والدین را به ستوه در می آورند، از علائم اختلال بیش فعالی و کمبود توجه در کودکان هستند که البته اگر تا سن خاصی ادامه یافته و درمان نشوند، حتما کودک را در بزرگسالی به سمت رفتارهای پرخطر سوق می دهند.

 اکثر والدینی که فرزندشان چنین علائمی را دارند، روش‌های برخوردی گوناگونی را امتحان کرده‌اند اما هنوز نمی دانند که بهترین رفتار در برابر کودک بیش فعال چیست!

 

فهرست مطالب
 •  

  راهکارهای زیر ممکن است کمک کننده باشند:

  بهترین طرز برخورد با کودک بیش فعال

  ۱.الگوی رفتاری خودتان

  فرزند شما همان کاری را انجام می دهد که شما انجام می دهید فرزندان شما برای این که چگونه در دنیای بیرون رفتار کنند، از رفتار شما الگو می گیرند. شما باید از رفتار خودتان برای راهنمایی فرزندتان کمک بگیرید.

  اگر می خواهید فرزندتان کلمه «لطفا» را به کار برد، خودتان نباید استفاده از این کلمه را فراموش کنید. اگر می خواهید فرزندتان با صدای بلند صحبت نکند، باید صدای خود را همیشه در حد معقول نگه دارید. فراموش نکنید آنچه که در عمل ثابت می کنید، بسیار مهم تر از آن است که حرفش را می زنید.

  ۲. ابراز احساسات بصورت صادقانه

  صادقانه به فرزندتان نشان دهید که رفتار او چه تاثیری در شما می گذارد. احساسات فرزند شما از خود شما تاثیر می پذیرد. شما برای فرزندتان شبیه یک آینه هستید. او احساسات و رفتار شما را دریافت می کند و بازتاب می دهد.

  در سن ۳ سالگی کودک می تواند احساسات خود را به صورت واقعی نشان دهد. یک مثال ساده؛ وقتی شما می گویید: «من از این زندگی خسته شده ام» و با ضمیر«من» جمله را آغاز می کنید، به فرزندتان این امکان را می دهید که زندگی را از دیدگاه شما ببیند. بنابراین در انتخاب جملاتتان بسیار دقیق باشید.

  ۳. تقویت رفتارهای مثبت کودک بیش فعال

  کار خوب فرزندتان را تشویق و تقویت کنید وقتی فرزندتان به گونه ای رفتار می کند که شما می پسندید، می توانید او را با جملاتی مثبت تشویق کنید. وقتی فرزندتان تکالیفش را به موقع انجام می دهد، به او بگویید: «من به داشتن پسر یا دختری مثل تو افتخار می کنم».

  ۴.شنونده خوبی باشید

   برای فرزندتان یک شنونده خوب باشید گوش کردن به عقاید فرزندتان یکی از راه های کنترل کردن آنهاست. فرزند شما برای این که نمی تواند عقاید خود را خوب مطرح کند، دچار نا امیدی می شود.

  شما می توانید با یک جمله ساده از بروز این نا امیدی جلوگیری کنید؛ مثل «من می دونم تو چه احساسی داری و کاملا درکت می کنم». با این جلمه به او کمک می کنید که بر کشمکش های درونی خود غلبه کند. به او ثابت می کنید عقاید او مورد احترام شماست.

  پزشک خوب به شما کمک میکند بهترین روانشناسان را در کوتاه‌ترین زمان و در نزدیکی محل زندگی خود پیدا کنید
  مشاهده لیست روانشناسان

   

  ۵. مرزبندی‌های دقیق

  مرزهای مشخص بین خودتان و فرزندتان قرار دهید قبل از این که در امور شخصی فرزندتان دخالت کنید، بهتر است از خود بپرسید آیا این دخالت واقعا لازم است؟ بهتر است درخواست ها و دستورالعمل ها و پاسخ های منفی را به حداقل ممکن برسانید تا از بروز کشمکش های درونی و احساسات نا هنجار جلوگیری کنید.

  هنگام صحبت‌های جدی با او دوستانه در مقابل فرزندتان زانو بزنید زانو زدن روی زمین به طوری که در مقابل فرزندتان قرار بگیرید، یکی از قوی ترین راه های ارتباط مثبت با او است. وقتی به فرزندتان نزدیک می شوید، به او اجازه می دهید تا از آهنگ صدای شما آنچه را که فکر می کنید، دریافت کند و بر آنچه مورد نظر شماست تمرکز کند. وقتی توجه او را به خود جلب کنید، دیگر لازم نیست با اجبار او را وادار به این کار کنید.

  بیش فعالی کودک بیش فعال بیش فعالی بچه ها

  ۶. نه یعنی نه!

  فرزند شما باید بداند که با داد و فریاد کاری از پیش نمی برد فرزند شما با داد و فریاد چیزی را از شما می خواهد ولی با توجه کردن به داد و فریادهایش او را بیشتر به این کار تشویق می کنید.در این مواقع به او بگویید نه! یعنی نه!

  و تحت هیچ شرایطی این کار را برای او انجام نمی دهید. اگر به او بگویید نه یعنی نه، ولی آن کار را برای او انجام دهید، او عادت می کند برای درخواست کوچک ترین چیزی ناله و شکایت کند و می داند در نهایت موفق می شود. باید از ایجاد این حس در فرزندتان جلوگیری کنید و به او یاد دهید که باید قوی باشد.

  ۷. آموزش مسئولیت‌پذیری

  به فرزندتان مسئولیت و فرصت تجربه دهید وقتی فرزندتان رو به رشد می رود، مسئولیت رفتارش را به خود او واگذار کنید و به او اجازه دهید تا مراحل طبیعی رشد رفتاری را خودش تجربه کند. لازم نیست که همیشه شما مسئولیت هایش را به او گوشزد کنید. با توجه زیاد به فرزندتان حس مسئولیت پذیری را از او سلب می کنید. شما باید به فرزندتان فرصت دهید تا خودش به نتایج منطقی برسد.

  ۸. دائما انتقاد نکنید

  هر چیزی را یک بار به فرزندتان بگویید و به او فرصت حرکت دهید انتقاد دائم از فرزندتان نه تنها کاری از پیش نمی برد بلکه فقط باعث خستگی خود شما می شود. اگر می خواهید فرزندتان با شما همکاری کند، بهتر است با یک بازی ساده از او بخواهید کاری را که می خواهید، انجام دهد.

  در این بازی شما از فرزندتان در انجام کاری کمک می گیرید، از شماره یک تا شماره ۳ بشمارید، با توجه به کاری که به او سپرده اید زمان بین شماره یک تا۳ را در نظر بگیرید. اهمیت بازی را به او یادآوری کنید و شروع به شمارش کنید. در این فاصله او باید آن کارا انجام دهد.

  ۹. کارهای ساده را به او محول کنید

  به فرزندتان ارزش دهید و به او نشان دهید که فرد مهمی است فرزند شما دوست دارد که در امور خانواده سهیم باشد. شما می توانید با واگذار کردن کارهای خیلی ساده منزل یا کارهایی که فرزندتان می تواند به سادگی از پس آنها بر بیاید، به او فرصت دهید تا نقش خود را به عنوان یک فرد مهم در امور خانه بازی کند.

  این باعث می شود که فرزندتان اهمیت نقش خود را در خانه احساس کند. هر چه کارهای بیشتری به او بسپارید، او بیشتر تلاش می کند. سپردن کارهای بی خطر منزل به فرزندتان باعث می شود:

  •  او تبدیل به فردی مسئول شود
  •  اعتماد به نفس در او به وجود آید
  •  به خود شما هم کمک کند.

  البته بهتر است وسایل با ارزش را از دسترس او دور نگه دارید وقتی عینک شما وسیله جالبی برای بازی از نظر فرزندتان است، فراموش نکنید که او نمی داند نباید با خیلی از وسایل ضروری بازی کند. کافی است این وسایل را از دسترس فرزندتان دور کنید.

  ۱۰.  لبخند را به چهره فرزندتان هدیه دهید

  یکی دیگر از راه های کاهش تنش روانی و کشمکش های درونی فرزندتان این است که با او شوخی کنید. می توانید وانمود کنید که یک هیولای ضعیف هستید که او می تواند شما را شکست دهد یا صدای حیوانات را تقلید کنید. یک شوخی ساده لبخند را برای شما و فرزندتان به ارمغان می آورد.

  مطلب بیشتر: اختلال نافرمانی و لجبازی در کودکان چیست؟ نکاتی که در این‌ باره باید بدانید.

   

   سخن آخر

  اگر در صورت امتحان موارد ذکر شده موفق نشدید بیش فعالی فرزند خود را کنترل نمائید، بهتر است در اولین فرصت به یک متخصص روانشناس کودک خوب، مراجعه نمایید. چرا که عدم درمان بیش فعالی کودکان، احتمال رفتارهای پرخطر بزرگسالی را افزایش میدهد. ضمن اینکه بیش فعالی درمان نشده کودکی، می‌تواند تبدیل به بیش فعالی بزرگسالی شود که علائمی مثل کمبود و نقص توجه و تمرکز دارد.

  اگر فرزندتان درگیر بیش فعالی است از متخصصان سایت پزشک خوب کمک بگیرید
  متخصص خوب برای بیش فعالی

  خوانندگان محترم چنانچه سوالی در زمینه بیش فعالی دارید، لطفا در قسمت نظرات مطرح کنید تا در اسرع وقت پاسخگو باشیم.

  در ادامه بهترین متخصصان رواندرمانی  کودک  را در سراسر کشور معرفی خواهیم کرد، شما با مراجعه به پروفایل متخصص مربوطه میتوانید وقت خود را به صورت آنلاین رزرو کنید.

  لیست بهترین روانشناسان کودک تهران
  لیست بهترین روانشناسان کودک اصفهان
  لیست بهترین روانشناسان کودک اهواز
  لیست بهترین روانشناسان کودک تبریز
  لیست بهترین روانشناسان کودک رشت
  لیست بهترین روانشناسان کودک شیراز
  لیست بهترین روانشناسان کودک کرج
  لیست بهترین روانشناسان کودک قم
  لیست بهترین روانشناسان کودک کرمانشاه
  لیست بهترین روانشناسان کودک همدان

  پزشک خوب، سامانه آنلاین رزرو اینترنتی نوبت از روانشناسان و روانپزشکان و سایر تخصص های پزشکی است که به شما کمک می‌کند بهترین متخصصان را در کوتاه ترین زمان و در نزدیکی محل زندگی خود پیدا کرده و وقت خود را به صورت “آنلاین” رزرو نمایید.

  پرسش و پاسخ

  پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

  ناشناس تیر ۱۴, ۱۴۰۱ - ۱:۱۵ ق٫ظ

  سلام خسته نباشید مقاله شما عالی بود .من یه پسر ۱۰ ساله دارم که پیش فعال هستش چهار سال هست که ریتالین مصرف میکنه اما روز به روز عصبی تر میشه حرف گوش نمیده
  وبرادرش هم داره کارهای اون رو تکرار میکنه
  اگه میشه راهنماییم کنید که باید چییکار کنم

  پاسخ
  ناشناس تیر ۱۳, ۱۴۰۱ - ۳:۱۶ ب٫ظ

  سلام پسری دارم کلاس پنجم در کلاس خیلی بی‌نظمی وشلو غ است ممکن است که نشانه بیش فعالی باشد

  پاسخ
  فاطمه تیر ۱, ۱۴۰۱ - ۶:۳۸ ب٫ظ

  سلام ووقت بخیر من یک پسر ۱۱ساله دارم وفکر میکنم بیش فعال هست چون هم خیلی جنبوجوش داره هم تو یاد گیری درس ریاضی وفارسی ضعیف اون به برادرش که۵ساله هست حمله میکنه وکتکش میزنه ترو خدا راهنماییم کنید دیگه حوصلم تموم شده ونمیکشم

  پاسخ
  ناشناس خرداد ۱۱, ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۷ ب٫ظ

  خوب بود

  پاسخ
  سارا اردیبهشت ۲۶, ۱۴۰۱ - ۱:۵۲ ب٫ظ

  سلام وقت بخیر
  مقاله شما بسیار عالی بود پسرمن هم بیش فعال هست و من همیشه در ارتباط با پسرم با این مشکل مواجه میشم که ایشون گوش نمیده اگه مثلا به ایشون بگم این کار درسته شما اینطور باید انجام بدهی یا اینکه این ساعت برای رفتن توی کوچه مناسب نیست اصلا ایشون گوش نمیده و با توجه به اینکه یه خواهر کوچکتر داره متاسفانه اون هم الگوش داداش هست ودنبال روی پسرم شده و اونهم (دختر) حرف گوش نمیده و معضل شده برام اگه مرا راهنمایی کنید ممنون میشم

  پاسخ
  ناشناس اسفند ۳, ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۷ ب٫ظ

  مرسی از اطلاعات کامل و جامعتون

  پاسخ

  دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب