چرا نوزادم اسهال گرفته است؟ | دلایل اسهال نوزاد و نحوه تشخیص آن

توسط مهناز جلدی
این مقاله توسط مهناز جلدی ترجمه شده است.

اسهال یکی از مشکلات شایع گوارشی در نوزادان است. اگر به تازگی مادر یا پدر شده‌اید اسهال نوزاد می‌تواند برایتان ترسناک و نگران‌کننده باشد. تشخیص مدفوع معمولی و اسهال در نوزاد هم به این راحتی نیست. به همین دلیل در این مقاله از وبلاگ پزشک خوب قصد داریم هر آنچه را که شما باید به عنوان پدر و مادر درباره اسهال نوزاد، علت و درمان آن و همچنین خطرات احتمالی آن بدانید توضیح دهیم.

فهرست مطالب

از کجا بفهمم نوزادم اسهال دارد؟

مدفوع نوزاد در حالت عادی می‌تواند رنگ‌ها و شکل مختلفی داشته باشد. همچنین نوزادان تازه متولد شده ممکن است در روز چند بار بیرون‌روی داشته باشند. حالا باید از کجا بفهمید که نوزادتان اسهال دارد؟

در حالت عادی مدفوع نوزاد به رنگ طلایی، خردلی، قهوه‌ای یا سبز است و می‌تواند حالت روان و نرم داشته باشد یا سفت و چسبناک باشد. پوشک نوزاد تازه متولد شده ممکن است چند بار در روز نیاز به تعویض داشته باشد؛ در حالی که با رشد نوزاد تعداد دفعات بیرون‌روی به یک بار در روز یا هر چند روز یک بار کاهش می‌یابد. نوع تغذیه کودک تاثیر مستقیمی روی مدفوع او می گذارد.

نشانه های اسهال نوزاد عبارتند از:

 • مدفوع شل و آبکی
 • رنگ تیره‌تر از نرمال
 • بوی بد
 • وجود خون یا ترشحات خلط مانند (موکوس) در مدفوع

همچنین اسهال در کودکان باعث از دست دادن مقداری آب از بدن می‌شود. از دست دادن مایعات می‌تواند باعث دهیدراته شدن بدن نوزاد و کم آبی شود. علائم کم آبی بدن نوزاد شامل موارد زیر است. (در صورتی که این علائم را مشاهده کردید باید سریعاً به پزشک مراجعه کنید)

 • نوزاد در طول ۲۴ ساعت کمتر از ۶ پوشک خیس می‌کند.
 • خشکی لب و دهان
 • خشکی اشک هنگام گریه کردن
 • بی اشتهایی
 • فرو رفتگی ملاج سر
 • بی تابی
علت اسهال نوزادان

‌مدفوع نوزاد به طور مستقیم از غذایی که می‌خورد تاثیر می‌گیرد. در ادامه به نحوه تشخیص اسهال از مدفوع نرمال براساس نوع تغذیه نوزاد اشاره می‌کنیم.

اسهال نوزاد با شیر مادر چگونه است؟

مدفوع نوزادی که از شیر مادر تغذیه می‌کند زرد رنگ، نرم و روان است و گاهی دانه‌های ریز یا پنیر پنیرکی در آن دیده می‌شود. این دانه‌ها در نوزادانی که شیر مادر می‌خورند طبیعی هستند، بناراین نباید نگران وجود آن‌ها در مدفوع نوزاد باشید. نکته‌ای که درباره این نوزادان وجود دارد آن است که مدفوع آن‌ها ممکن است شل و روان باشد و این تشخیص تفاوت آن با اسهال را کمی دشوار می‌سازد.

اسهال نوزاد شیر خشکی چگونه است؟

مدفوع نوزادانی که شیر خشک می‌خورند نسبت به نوزادانی که شیر مادر را می‌خورند منسجم تر و سفت‌تر است و رنگ آن هم رگه‌هایی از قهوه‌ای دارد. خوشبختانه به همین دلیل در نوزادانی که شیر خشک می‌خورند تشخیص اسهال راحت‌تر است.

اسهال نوزاد با تغذیه ترکیبی (شیر مادر و شیر خشک)

در نوزادانی که هم شیر خشک و هم شیر مادر را می‌خورند شکل مدفوع ترکیبی از دو نوعی است که بالاتر به آن‌ها اشاره کردیم. هر چه نوزاد بزرگ تر می‌شود مادر و پدر با مدفوع نرمال نوزاد خود بیشتر آشنا شده و راحت‌تر می‌توانند آن را از اسهال تشخیص دهند.

همانطور که می‌بینید یک نسخه کلی برای مدفوع عادی نوزادان وجود ندارد. رنگ و شکل عادی مدفوع در نوزادان مختلف با نوع تغذیه متفاوت فرق دارد. بنابراین تنها در صورتی باید نگران شوید که در شکل همیشگی مدفوع نوزاد خود متوجه تغییر شده باشید. اگر در بیش از دو بار تعویض پوشک نوزاد متوجه مدفوع آبکی و شل‌تر از حالت نرمال شدید باید آن را اسهال در نظر گرفته و به پزشک مراجعه کنید.

چرا نوزادم اسهال گرفته است؟

اسهال نوزاد دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد. در ادامه این مقاله به دلایل شایع آن اشاره می‌کنیم.

۱. بیماری

ویروس‌ها، باکتری‌ها، قارچ‌ها و انگل‌ها می‌توانند باعث اسهال نوزادان شوند. بنابراین مراقبین نوزاد باید محیط اطراف و اسباب‌بازی‌های کودک را از آلودگی پاک نگه دارند. همچنین بعضی بیماری‌ها مثل التهاب روده ها می‌توانند باعث اسهال در نوزاد شوند.

۲. غذای جامد

گنجاندن غذای جامد در رژیم غذایی نوزاد در ابتدا می‌تواند روی بیرون‌روی او اثر بگذارد. لبنیات، تخم مرغ، گلوتن و بادام مواد غذایی حساسیت‌زایی هستند و می‌توانند در نوزاد علائم اسهال را به وجود بیاورند.

۳. داروها

مصرف داروهایی مثل آنتی بیوتیک‌ها می‌تواند روی سیستم گوارشی نوزاد تاثیر گذاشته و باعث آبکی شدن مدفوع شود.

۴. مسافرت

درست مانند بزرگسالان، کودکان و نوزادان هم در سفر ممکن است به اسهال دچار شوند.

۵. دندان درآوردن و اسهال نوزاد

دندان درآوردن به تنهایی باعث اسهال نوزاد نمی‌شود. از آنجا که نوزادان هنگام دندان درآوردن همه چیز را در دهان می‌گذارند، آلودگی روی سطح دست‌ها و اسباب بازی‌ها را وارد بدن خود می‌کنند که این باعث بیمار شدن نوزاد و اسهال می‌شود.

اسهال و دندان درآوردن نوزاد

۶. رژیم غذایی مادر و اسهال نوزاد

مادرانی که از شیر خود به نوزاد می‌دهند باید توجه ویژه‌ای به رژیم غذایی‌شان داشته باشند. شیر گاو، شکلات، نوشابه‌های گازدار، غذاهای تند و کافئین می‌توانند باعث بروز مشکلات گوارزشی در نوزادان شوند. به همین دلیل اگر تصمیم گرفته‌اید نوزادتان را با شیر مادر تغذیه کنید، بهتر است با یک متخصص اطفال درباره رژیم غذایی خود صحبت کنید.

۷. ملین‌ها

مصرف داروهای ملین و مکمل‌های فیبر در دوران شیردهی بلامانع است؛ اما توجه داشته باشید که ملین‌های قوی می‌توانند از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل شده و باعث اسهال شوند. در صورتی که یک مادر شیرده هستید پیش از مصرف ملین‌ها با پزشک صحبت کنید.

۸. غذای کمکی

در برخی نوزادان شروع تغذیه کمکی می‌تواند باعث بروز حساسیت غذایی و اسهال شود. شیر گاو یکی از غذاهایی است که در کودکان می‌تواند اسهال به وجود آورد.

۹. آلرژی

بعضی از نوزادانی که شیر خشک می خورند نسبت به برند خاصی از شیر حساسیت نشان می‌دهند. بسیاری از برندهای تولیدکننده شیر خشک از شیر گاو در ترکیبات محصولاتشان استفاده می‌کنند. پروتئین موجود در شیر گاو می‌تواند باعث ایجاد حساسیت در نوزادان شود.

۱۰. آلودگی و اسهال نوزاد

اگر نوزادتان شیر خشک می‌خورد باید پودر شیر خشک را با آب جوشیده و تمیز مخلوط کنید. همچنین شیر خشک را در قوطی دربسته و جای مناسب نگهداری کنید. میکروب‌ها و آلودگی موجود در آب و قوطی شیر خشک می‌توانند باعث واکنش سیستم گوارشی نوزاد و اسهال شوند.

نوزادم اسهال گرفته چه کار کنم تا خوب شود؟

مهم‌ترین نکته در درمان اسهال نوزادان رفع کمبود آب در بدن آن‌ها است. تغذیه نوزاد را مانند قبل ادامه دهید. فراموش نکنید که بدن نوزاد به کمک غذا خوردن کم آبی بدنش را جبران می‌کند.

موارد خفیف اسهال را می‌توان در خانه درمان کرد. اگر اسهال و کم آبی بدن نوزاد بیش از حد شد بهتر است به پزشک مراجعه کنید. اگر علائم زیر را در نوزاد مشاهده کردید با پزشک تماس بگیرید:

 • مشاهده خون در مدفوع
 • تب و اسهال
 • اگربه نظر می‌رسد که نوزاد درد می کشد.
 • بی اشتهایی و غذا نخوردن
 • خواب آلودگی بیش از حد
 • اسهال مداوم بیش از ۲۴ ساعت
 • مشاهده علائم کم آبی بدن در نوزاد

جمع بندی

نوزادان و کودکان در هر سنی اسهال را تجربه می کنند. اسهال نوزاد تحت تاثیر نوع تغذیه او و همچنین رژیم غذایی مادر است. البته نوزادان شیر خشکی بیشتر از نوزادانی که شیر مادر می‌خورند اسهال می‌گیرند. علت آن هم وجود آنتی بادی‌هایی در شیر مادر است که از نوزاد در برابر بیماری‌هایی مثل اسهال محافظت می‌کنند.

بیماری، دندان درآوردن نوزاد، مسافرت، آلودگی‌های محیطی، حساسیت غذایی، مصرف داروها، رژیم غذایی مادر و ملین‌ها از جمله عواملی هستند که در اسهال شدن نوزادان نقش دارند.

منابع:

Very Well Family


اگر برای حل مشکلات نوزاد یا کودک خود نیاز به مشورت با پزشک دارید می‌توانید از متخصصان اطفال سایت پزشک خوب به صورت اینترنتی نوبت دریافت کنید. با کلیک روی دکمه زیر می‌توانید لیست بهترین متخصصان اطفال ایران را مشاهده کنید.

لیست متخصصان اطفال پزشک خوب برای رزرو نوبت

پرسش و پاسخ

پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

الی اردیبهشت ۱۴, ۱۴۰۱ - ۳:۳۲ ق٫ظ

سلام میخواستم بدونم آیا اسهال مادر باعث اسهال نوزاد میشود؟

پاسخ
ناشناس اسفند ۳, ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۹ ب٫ظ

مطلب مفیدی بود ممنون

پاسخ

دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب