مجیک ماشروم (سیلوسایبین) چیست؟ عوارض، علائم، اعتیاد و درمان آن

توسط نغمه عثمانپور
این مقاله توسط نغمه عثمانپور ترجمه شده است.

مجیک ماشروم قارچ‌های وحشی یا پرورشی هستند که حاوی پسیلوسیبین، یک ترکیب روانگردان و توهم زای طبیعی است. سیلوسایبین دارای پتانسیل بالایی برای سوءمصرف و وابستگی می‌باشد. اگرچه از قرن‌ها قبل فرهنگ‌های خاصی از ویژگی توهم زایی برخی قارچ‌ها استفاده می‌کردند، اولین بار در سال ۱۹۵۸ سیلوسایبین توسط دکتر آلبرت هافمن، که همچنین اسید لیزرژیک دی اتیل آمید (LSD) را کشف کرد، شناخته شد. مجیک ماشروم غالبا با خشک شدن تهیه می‌شوند و همچنین با مخلوط شدن با انواع غذاها و نوشیدنی‌ها مصرف می‌شوند. البته برخی از افراد آن را بصورت تازه چیده شده مصرف می‌کنند. در این مقاله به بررسی این ماده مخدر قوی، علائم استفاده، عوارض مصرف و ترک آن می‌پردازیم.

فهرست مطالب
 • مجیک ماشروم (سیلوسایبین) چیست؟

  سیلوسایبین ترکیب شیمیایی است که از انواع خاصی از قارچ‌های توهم زای خشک یا تازه موجود در مکزیک، آمریکای جنوبی و مناطق جنوبی و شمال غربی ایالات متحده می‌رویند. سیلوسایبین به عنوان یک (تریپتامین) طبقه بندی می‌شود. این ترکیبات ساختاری مشابه اسید لیزرژیک دی اتیل آمید (LSD) دارند و برای اثرات توهم زا و سرخوشی آن‌ها توسط افراد مختلف مورد سوء مصرف قرار می‌گیرند. اثرات توهم زا (روانگردان) احتمالاً به دلیل تأثیر این مواد بر گیرنده‌های سروتونین سیستم عصبی مرکزی (۵-HT) است. بیش از ۱۸۰ گونه از قارچ‌ها وجود دارند که حاوی مواد شیمیایی سیلوسایبین هستند.

   

  عملکرد مجیک ماشروم

  مجیک ماشروم یک داروی توهم زا است که می‌تواند صداها، تصاویر و احساساتی را به شما القا کنند که در واقع وجود ندارند. با این حال، تاثیرات مجیک ماشروم بسیار متغیر است و تحت تاثیر عوامل محیطی قرار دارد. قرن‌هاست که از قارچ‌های توهم زا در آیین‌های بومی یا مذهبی استفاده می‌شود. بسیاری بر این باورند که داروهای موجود در طبیعت مانند قارچ‌های جادویی، علف و گیاهان حاوی مسکالین مقدس هستند و باعث می‌شود افراد را به حالت معنوی و عرفانی برسانند. افراد دیگر از مجیک ماشروم برای تجربه احساس سرخوشی، ارتباط و احساس غیرواقعی از زمان استفاده می‌کنند. سیلوسایبین موجود در قارچ به پسیلوسین در بدن تبدیل می‌شود و اعتقاد بر این است که بر میزان سروتونین در مغز تأثیر می‌گذارد و منجر به تصورات تغییر یافته و غیرمعمول می‌شود. اثرات آن ۲۰ الی ۴۰ دقیقه طول می‌کشد تا شروع شود و می‌تواند تا ۶ ساعت در بدن باقی بماند و این همان مدت زمانی است که برای تجزیه و دفع سیلوسین لازم است. تعدادی از عوامل بر میزان تاثیرات قارچ‌های جادویی تأثیر می‌گذارند، از جمله مقدار، سن، وزن، شخصیت، وضعیت عاطفی، محیط و سابقه بیماری روانی.

  پزشک خوب به شما کمک میکند بهترین روانشناسان را در کوتاه‌ترین زمان و در نزدیکی محل زندگی خود پیدا کنید
  مشاهده لیست روانشناسان

  عوارض رایج مجیک ماشروم

  همه انواع مواد روانگردان خطر ایجاد مشکلات روحی و روانی و جسمی را برای فرد مصرف کننده به همراه دارند. در میان نوجوانان، قارچ جادویی به طور مکرر همراه با الكل و سایر مواد مخدر مصرف می‌شود و باعث افزایش خطرات روحی و جسمی می‌شود. مقدار سیلوسایبین موجود در هر مجیک ماشروم مشخص نیست و قارچ‌ها در مقدار محتوای روانگردان بسیار متفاوت هستند. این بدان معناست که تشخیص طول، شدت و نوع “سرخوشی” که فرد تجربه خواهد کرد بسیار دشوار است. مصرف مجیک ماشروم می‌تواند به یک سرخوشی خفیف منجر شد که کاربر در اثر یک تجربه ترسناک احساس آرامش یا خواب آلودگی می‌کند، که با توهم، هذیان و وحشت همراه است. در بدترین حالت، قارچ جادویی حتی باعث تشنج خواهد شد. مجیک ماشروم می‌تواند هم اثرات جانبی روحی و هم اثرات جانبی جسمی را به همراه داشته باشد. که می‌توان از این عوارض به موارد زیر اشاره کرد:

  عوارض جسمی:

  • گشادی مردمک چشم
  • خواب آلودگی
  • سردرد
  • افزایش ضربان قلب، فشار خون و دما
  • عدم حفظ تعادل
  • ضعف عضلانی
  • حالت تهوع
  • خمیازه

  عوارض روانی:

  • احساس تحریف شده از زمان، مکان و واقعیت
  • سرخوشی
  • توهم (بصری یا شنیداری)
  • داشتن تجربیات درون گرایانه (معنوی)
  • واکنش‌های پانیک (وحشت)
  • پارانویا
  • روان پریشی
  • عصبی بودن

  تحقیقات بیشتری در مورد عوارض جانبی طولانی مدت و ماندگار مجیک ماشروم لازم است انجام شود اما گزارشات حاکی از آن است که کاربران می‌توانند تغییرات طولانی مدت در شخصیت و همچنین بازگشت به گذشته را پس از مصرف قارچ تجربه کنند. از آنجا که مجیک ماشروم‌ها بسیار شبیه به قارچ‌های سمی هستند، مسمومیت خطر بالقوه دیگری برای مصرف این داروهای روانگردان است. مسمومیت با قارچ می‌تواند باعث ابتلا به بیماری‌های شدید، آسیب به اعضای بدن و حتی مرگ شود.

  مجیک ماشروم

   

  علائم مصرف مجیک ماشروم

  اگر شما یا یکی از عزیزان شما از مجیک ماشروم استفاده می‌کند، ممکن است علائمی مانند حالت تهوع، عصبی بودن و پارانویا را داشته باشند. در رابطه با مصرف مواد مخدر، بسیار مهم است که الگوهای خواب و غذای فرد، تغییرات خلقی و فعالیت‌های اجتماعی را مورد بررسی قرار دهید.

   

  باورهای غلط درباره مجیک ماشروم

  باورهای غلطی در رابطه با مصرف مجیک ماشروم وجود دارد. بسیاری بر این باورند که مصرف قارچ‌های جادویی به دلیل ایجاد سرخوشی خفیف‌تر نسبت به سایر مواد توهم زا کم خطرتر هستند. در حقیقت، مجیک ماشروم به دلیل قدرت مسمومیتی که می‌تواند ایجاد کند و همچنین عوارض و تاثیرات غیر قابل پیش بینی که دارد درست مانند سایر مواد روانگردان است. برخی از افراد توهمات شدیدتر و ترسناک‌تری را نسبت به قرص LSD در قارچ جادویی گزارش داده‌اند. بسیاری از افراد همچنین قارچ مگس آگاریک را با قارچ حاوی سیلوسایبین اشتباه می‌گیرند. در حالی که این دو نوع قارچ کاملا با هم متفاوت هستند. قارچ مگس آگاریک حاوی مواد شیمیایی روانگردان ایبوتنیک اسید و موسیمول است که شناخته شده است که باعث تیر کشیدن قسمت‌های مختلف بدن، ریزش آب از دهان، تعریق، سرگیجه، استفراغ و هذیان می‌شود.

   

  میزان وابستگی و اعتیاد به مجیک ماشروم

  مانند دیگر مواد مخدر مصرف هرچه بیشتر مجیک ماشروم مصرف کنید به معنای ایجاد وابستگی بیشتر به این ماده خطرناک است. وابستگی با مصرف منظم این ماده ایجاد می‌شود. و این به این معناست که برای اینکه به همان میزان سرخوشی که قبلا با مصرف کمتر این ماده می‌رسیدید برسید باید مقدار بیشتری استفاده کنید. ایجاد وابستگی به ماشروم و مصرف بیش از حد به خصوص می‌تواند بسیار خطرناک باشد چراکه می‌تواند به علائم اوردوز منجر شود. که اگرچه کشنده نیست اما می‌تواند باعث علائمی چون استفراغ، اسهال، ضعف عضلانی، وحشت یا پارانویا و تشنج شود.

   

  تا چه زمانی سیلوسایبین در بدن باقی می‌ماند؟

  اثرات کوتاه مدت قارچ جادویی معمولا در مدت ۶ الی ۱۲ ساعت از بین می‌رود. اما کاربران مدت‌ها پس از مصرف داروها می‌توانند تغییرات طولانی مدت در شخصیت و بازگشت به گذشته را تجربه کنند. آزمایش ادرار برای داروی‌های مخدر معمولا برای سیلوسایبین انجام نمی‌شود. اما آزمایشات خاصی وجود دارد که می‌توان برای آزمایش این توهم زای قدرتمند انجام داد. مانند بسیاری از داروهای دیگر، قارچ جادویی تا ۹۰ روز در فولیکول‌های مو یافت می‌شود.

   

  اعتیاد به مجیک ماشروم

  بحث در مورد اعتیاد آور بودن یا نبودن قارچ جادویی وجود دارد. مانند هر ماده‌ای، فرد به دلایل مختلف می‌تواند به ماده وابسته شود. هرچه فردی بیشتر از قارچ استفاده کند، ممکن است میل بیشتری به مصرف آن داشته باشد. در برخی موارد، افراد ممکن است ترجیح دهند قارچ‌های سیلوسایبین را با یک ماده دیگر به خصوص قرص LSD  ترکیب کنند تا اثر متفاوتی داشته باشد. به همین دلیل، افراد نسبت به اعتیاد جسمی، بیشتر به اعتیاد روانی قارچ سیلوسایبین مبتلا می‌شوند. شدت وابستگی یا اعتیاد اغلب به تعداد قارچ‌هایی که فرد مصرف می‌کند بستگی دارد. کسی که به این ماده وابستگی پیدا می‌کند ممکن است تمایل داشته باشد که این ماده را با مواد دیگر ترکیب کند. همین امر باعث اعتیاد به این ماده می‌شود و همچنین باعث می‌شود فرد برای ترک به مشاور ترک اعتیاد نیاز پیدا کند.

  مطلب بیشتر: اعتیاد به مواد مخدر | اختلال مصرف یا (SUD) چیست؟

   

  ترک مجیک ماشروم

  به دلیل عادت و وابستگی، افراد می توانند علائم ترک قارچ سیلوسایبین را تجربه کنند. نه تنها کسی که به قارچ سیلوسایبین اعتیاد پیدا می‌کند به وضعیت روحی تغییر یافته خود عادت می‌کند، بلکه می‌تواند در زندگی در “دنیای واقعی” نیز دچار مشکل شود. آن‌ها ممکن است حافظ‌شان را از دست بدهند. برخی از کاربران قارچ سیلوسایبین از بازگشت به گذشته ناشی از داروی توهم زا، خستگی و تحریک پذیری رنج می‌برند. کاربرانی که از حالت طبیعی خارج می‌شوند ممکن است دچار سردرگمی و دشواری در تعیین واقعیت شوند. کسی که تنها وقایع گذشته را به خاطر آورد و به نوعی در گذشته زندگی کند و به این ماده وابستگی پیدا کند به درمان نیاز دارد و این به معنای یک مشکل بسیار بزرگ است. یکی از بهترین راه‌ها برای از بین بردن وابستگی به قارچ سیلوسایبین، قطع مصرف قارچ است. از آنجا که به اندازه بسیاری از مواد اعتیاد آور نیستند، افراد دارای وابستگی به قارچ سیلوسایبین شانس بیشتری برای غلبه بر وابستگی دارند.

  در صورتی که قصد ترک اعتیاد را دارید, می‌توانید با دسترسی به سایت پزشک خوب از بهترین مشاوران ترک اعتیاد در ایران نوبت بگیرید.
  لیست مشاوران ترک اعتیاد

   

  منابع

  verywell mind

  addiction center

   

  پرسش و پاسخ

  پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

  ناشناس اسفند ۳, ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۶ ق٫ظ

  مقاله مفیدی بود ممنون

  پاسخ

  دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب