نحوه برخورد با فحاشی نوجوانان | چگونه با نوجوان پرخاشگر برخورد کنیم؟

توسط نغمه عثمانپور
این مقاله توسط نغمه عثمانپور ترجمه شده است.

نوجوانی و بلوغ دوره‌ای است که به شدت تحت تاثیر تغییرات جسمی، جنسی و رفتاری قرار دارد. در این دوره ممکن است نوجوانان خلق تحریک پذیری داشته باشند و نتوانندبا اطرافیان خود (به خصوص والدین) به درستی رفتار کنند. شنیدن فحاشی و استفاده از کلمات نامناسب از زبان فرزندتان ممکن است بسیار ناراحت کننده باشد. ممکن است به شدت در مواجه با این فحاشی‌ها عصبانی شوید و یا حتی آنقدر مبهوت شوید که ندانید چگونه باید به آن پاسخ دهید. اما نحوه برخورد شما به عنوان والدین با نوجوان بسیار مهم است. شما نمی‌خواهید که فرزندتان به اصطلاح بددهن باشد و یا نسبت به دیگران نیز اینگونه با بی‌احترامی صحبت کند. در این مقاله می‌خواهیم از نحوه صحیح برخورد با نوجوانانی که فحاشی می‌کنند صحبت کنیم.

فهرست مطالب
 • رفتار با نوجوان پرخاشگر

  ممکن است شما به فرزندتان گفته باشید که نمی‌تواند با دوستانش بیرون برود و یا اینکه باید اتاقش را تمیز کند و او در جواب با پرخاشگری با شما رفتار کند و یا حتی فحاشی کند. در هر صورت این رفتار قابل قبول نیست و باید هر چه سریع‌تر مورد بررسی قرار گیرد. باید توجه داشت که پاسخگویی با عصبانیت می‌تواند وضعیت را وخیم‌تر کند.در اینجا به چند روش سازنده برای پاسخگویی به پرخاشگری و فحاشی نوجوانان اشاره می‌کنیم.

   

  • سعی کنید خونسردی خود را حفظ کنید و آرام بمانید.

  شنیدن بی‌احترامی از سوی فرزندتان می‌تواند بسیار سخت و ناراحت کننده باشد. اما بلند کردن صدا و یا بی‌احترامی متقابل فقط می‌تواند اوضاع را وخیم‌تر کند. بنابراین سعی کنید خونسردی خود را حفظ کنید، نفس عمیق بکشید و تا زمانی که آرام نشده‌اید چیزی نگویید.

   

  • اگر فکر می‌کنید به فاصله گرفتن نیاز دارید این کار را انجام دهید.

  اگر برای اتفاقی که افتاده است حس می‌کنید به استراحت احتیاج دارید اینکار را انجام دهید. می‌توانید بگویید “من می‌خواهم پیاده‌روی کنم و وقتی برگشتم درباره عواقب کاری که کردی با تو صحبت خواهم کرد.”

   

  • قوانین را اجرا کنید!

  در مواقعی که فکر می‌کنید لازم است به نوجوانتان درسی بدهید تسلیم او نشویید و احساس گناه نکنید و سعی نکنید به این قضیه فکر کنید که چون آن موقع عصبانی بوده این چنین کاری را انجام داده است. اگر به این دلیل که شما در جواب کاری به او نه گفته‌اید و یا در جواب انجام کاری به شما فحاشی کرده است بهتر است عواقب کارش را اعمال کنید. در غیر این صورت به او یاد می‌دهید که استفاده از فحاشی و کلمات رکیک راه درستی برای دستیابی به خواسته‌هایش است.

   

  • برای انجام رفتار نادرست عواقبی تعیین کنید. (به یاد داشته باشید از واژه عواقب به جای تنبیه استفاده کنید.)

  مهم است که عواقب روشنی را برای رفتار نامناسب نوجوان خود اعمال کنید. امتیازاتی مانند ملاقات با دوستان یا تماشای تلویزیون را برای چند روز از او بگیرید. یا ممکن است کارهای اضافی مانند تمیز کردن گاراژ یا خانه را نیز تعیین کنید.

  فحاشی

   

  • کارهای مثبت را تشویق کنید.

  اینکه چه زمانی مدت محدودیت فرزندتان به پایان می‌رسد را تعیین کنید. مثلا بگویید “از چهارشنبه می‌توانی دوباره به دیدن دوستانت بروی به شرط اینکه از این به بعد رفتار مودبانه‌ای داشته باشی.” و یا “بعد از اینکه اتاقت را کامل مرتب کردی می‌توانی دوباره تلویزیون نگاه کنی.”

  از ارائه جدول زمانی مبهم مانند: “وقتی بتوانم به تو اعتماد کنم می‌توانی امتیازات خود را پس بگیرید” خودداری کنید، زیرا این امر ممکن است منجر به سردرگمی بیشتر شود.

  مطلب بیشتر: دروغگویی کودکان | با فرزندی که دروغ می‌گوید چگونه رفتار کنیم؟

  پزشک خوب به شما کمک میکند بهترین روانشناسان را در کوتاه‌ترین زمان و در نزدیکی محل زندگی خود پیدا کنید
  رزرو آنلاین نوبت از روانشناس نوجوان

   

  راهکارهایی برای افزایش رفتار محترمانه در طولانی مدت

  اگر نوجوان به طور مداوم به شما فحاشی می‌کند و یا اینکه رفتار مناسبی از خود بروز نمی‌دهد وقت آن است که به بررسی نوع احترام و برخوردی که سایر افراد خانواده با همدیگر دارند تجدید نظر کنید. بنابراین گرچه مهم است که اقدام فوری انجام شود تا نوجوان متوجه شود که رفتار او اشتباه بوده است، اما همچنین لازم است که روی راهکارهایی کار کنید که احتمال تکرار آن در آینده را کاهش دهد.

   

  • رفتار خودتان با همسرتان و یا سایر اعضای خانواده را بررسی کنید.

  سعی کنید همراه با همسرتان به بررسی بی‌احترامی و مقابله با آن در خانواده بپردازید. اگر بر سر موضوعی با همسرتان اختلاف نظر دارید هیچگاه در مقابل نوجوان آن را بیان نکنید. همچنین در هنگام عصبانیت در مقابل چشم نوجوان با همدیگر دعوا نکنید و اظهارات تحقیرآمیز درباره یکدیگر نداشته باشید. از همسرتان هیچ موقع پیش فرزندتان شکایت نکنید. به عنوان مثال هرگز نگویید “پدر تو بی‌عرضه است” و یا “مادرت همیشه اشتباه می‌کند.” این امر باعث می‌شود تا به مرور زمان احترام در خانواده و نسبت به همدیگر از بین برود و به اصطلاح حرمت‌ها شکسته شود.

   

  • برای فرزندتان الگوی خوبی باشید.

  خشم خود را با انجام روش‌های سالم مدیریت کنید. با احترام با دیگران رفتار کنید. به یاد داشته باشید که رفتار والدین منعکس کننده رفتار نوجوانان در آینده است. اگر نسبت به اعضای خانواده و همسرتان با بی‌احترامی رفتار کنید فرزندتان رفتارهای نامناسب شما را درست و صحیح طلقی می‌کند. پس سعی کنید الگوی مناسبی برای فرزندتان باشید.

   

  • مهارت‌های کنترل خشم را به فرزندتان آموزش دهید.

  اطمینان حاصل کنید که فرزندتان راهکارهای سالم برای مقابله با خشم و عصبانیت را می‌داند. مهارت‌های کنترل خشم شامل نفس عمیق کشیدن، پیاده روی، خاطره نویسی و… است. سعی کنید این مهارت‌ها را به کودکتان آموزش دهید.

   

  • فعالیت‌های کودکتان را در شبکه‌های اجتماعی کنترل کنید.

  شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها می‌توانند منابع خطرناکی برای تقلید رفتارهای نادرست باشند. سعی کنید فعالیت‌های روزانه فرزندتان را کنترل کنید. ممکن است بخواهید مواجهه او با فیلم‌های خشن یا بازی‌های ویدئویی و رایانه‌ای را که در آن افراد رفتار ناخوشایند با یکدیگر دارند و از کلمات رکیک استفاده می‌کنند محدود کنید.

  مطلب بیشتر: برخورد صحیح والدین با نوجوانان در دوران بلوغ | نحوه برخورد با اشتباهات نوجوانان

   

  سخن آخر پزشک خوب

  نوجوانان در سن بلوغ بیش از هر زمانی به اصلاح رفتار نیازمند هستند. تغییرات هورمونی و مشکلات عاطفی و اجتماعی به خودی خود دلایل کافی برای خلق تحریک پذیر در نوجوانان هستند اما این مشکلات دلیلی برای پرخاشگری و عدم احترام به والدین نیست. فحاشی نوجوانان می‌تواند دلایل عمده‌ای داشته باشد. اولین کاری که می‌توانید بکنید این است که آرام باشید و نفس عمیق بکشید. سعی کنید نحوه برخورد خود را با سایر اعضای خانواده و همسرتان بسنجید. مراجعه به یک روانشناس نوجوان می‌تواند بسیاری از مشکلات دوران بلوغ از جمله فحاشی را بهبود دهد. اگر نمی‌دانید که چگونه باید در این دوره با نوجوانان رفتار کنید و بی‌احترامی آن‌ها موجب آزردگی خاطر شما شده است مراجعه به روانشناس می‌توانید بهترین توصیه برای شما باشد.

   

  منابع

  verywell family

   


   اگر فرزند شما پرخاشگری میکند میتوانید از بهرترین متخصصان پرخاشگری در  پزشک خوب کمک بگیرید.

  ‌‌

  اگر نیاز به مشاوره حضوری، تلفنی یا آنلاین دارید روی دکمه زیر کلیک کنید
  متخصص خوب برای پرخاشگری

   

  پرسش و پاسخ

  پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

  محمد هادی اردیبهشت ۲۵, ۱۴۰۱ - ۸:۰۱ ق٫ظ

  عالی بود ممنون

  پاسخ
  ناشناس اسفند ۳, ۱۴۰۰ - ۱:۰۸ ب٫ظ

  سلام خیلی مفید بود ممنون

  پاسخ

  دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب