عوارض ترک گل و حشیش کدامند و چند روز طول می‌کشند؟

توسط میترا سیفان
5 نظرها

علائم و عوارض ترک گل و حشیش

به دنبال مقاله قبلی در رابطه با ترک گل، در این مقاله سعی داریم عوارض ترک گل و حشیش را بررسی کنیم.

گل یا ماری‌جوانا یکی از خطرناک‌ترین موادهایی است که امروزه توسط جوانان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده باعث افزایش ضربان قلب، توهم و احساس بی‌قراری در فرد می‌گردد.

این گیاه با دارا بودن حداقل ۲۴ درصد ماده مخدر تتراهیدروکانابینول و مواد شیمیایی دیگر، دارای اثرات اعتیادآور برای مصرف‌کننده است، در حالی که ماری‌جوانای معمولی که از برگ گیاه شاهدانه حاصل می‌شود، دارای کمتر از ۸ درصد ماده مخدر تتراهیدروکانابینول بوده است. اگر چه گل در باور عمومی حتی کم‌خطرتر از حشیش معرفی شده است، اما می‌تواند آنقدر خطرناک باشد که با یک بار مصرف، فرد معتاد شود، زیرا این ماده مخدر به طور مستقیم بخش‌های مسئول آرامش‌بخشی را در مغز فلج کرده و خود را جایگزین آن می‌کند.

 

حشیش چیست؟

حشیش ماده‌‌ای است که از ترشحات چسبنده گل، برگ و ساقه گیاه شاهدانه مونث، به صورت صمغ به دست می‌آ‏ید. رنگ آن سبز تیره و گاهی قهوه‌ای مایل به سبز و تقریبا شبیه حنا است. شاهدانه در حالت گیاهی، ماری‌جوانا و در حالت صمغی، حشیش یا گراس نامیده می‌شود. در اصل حشیش شکل خالص‌تری از ماری‌جوانا است.

 

سم‌زدایی حشیش و گل

معتادانی که درصدد ترک اعتیاد به مواد مخدر و الکل هستند، معمولا باید پیش از هر چیز فرایند سم‌زدایی را انجام دهند. گزارش‌های نوین حاکی از آن است که علایم سوء مصرف اعتیاد به ماری‌جوانا در سی درصد از مصرف‌کنندگان ماری‌جوانا مشاهده می‌شود. مصرف بالای حشیش مقاومت بدن را در برابر این ماده مخدر افزایش داده و ایجاد وابستگی می‌کند. این بدان معنی است که باید دوز بالاتری از حشیش مصرف شود، تا همان اثر قبلی به دست آید. همچنین به این دلیل که بیمار به حشیش وابسته شده است، قطع مصرف دارو باعث بروز علایم محرومیت از مواد می‌شود. ترک مصرف حشیش به علایمی همچون تحریک‌پذیری، تغییرات رفتاری، مشکلات خواب، کاهش اشتها، میل فراوان به مصرف حشیش و یا علایم جسمی مختلف دیگر دامن می‌زند. این علایم در هفته اول ترک حشیش بیشترین شدت را داشته و حدود دو هفته ادامه خواهد داشت.

 

عوارض ترک گل و حشیش

باید توجه داشت که مانند بسیاری از مراحل ترک اعتیاد، بیماران شرایط سختی را تجربه می‌کنند که تحمل آن با همراهی و همدلی اعضا خانواده و متخصص ماهر در این امر امکان‌پذیر است.

از جمله رایج‌ترین علائم ترک اعتیاد گل می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • اضطراب
 • خستگی
 • افسردگی
 • کاهش وزن
 • کاهش اشتها
 • حساس شدن

اگر فردی که به حشیش وابستگی پیدا کرده است و مصرف حشیش را قطع کند، هرچند این علائم کشنده نباشد، ولی می‌توان گفت که با علائم آزاردهنده‌ای روبرو می‌شود.

این علائم اغلب اوقات روانی است و به اندازه ترک اعتیاد سایر مواد مخدر نیست. به همین دلیل نرخ برگشت به اعتیاد حشیش بالاتر از مواد مخدر دیگر است.

از نشانه‌های ترک اعتیاد حشیش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  بی‌خوابی
 •  اضطراب
 •  میل فراوان به مصرف حشیش
 • تحریک‌پذیری
 • کاهش اشتها
 • رویاهای غیرعادی یا تشدید فعالیت‌ها هنگام خوابیدن
 • بی‌قراری و کلافگی
 • دردهای غیرعادی
 • رعشه و تعریق
 • تب و لرز
 • سردرد

این علائم دو تا سه روز پس از آخرین دوز مصرفی شروع می‌شوند و در هفته اول شدت بیشتری دارد.

البته این نشانه‌ها به مرور کم می‌شود و معمولا تا دو هفته پس از ترک، ادامه پیدا می‌کند.

برای گرفتن نتیجه بهتر سم‌زدایی باید تحت نظر متخصص ترک اعتیاد انجام ‌شود تا شدت علایم کمتر شود.

در حقیقت اعتیاد به این مخدر بیشتر یک بیماری ذهنی است و برای ترک آن میتوان از روش‌های رفتار درمانی شناختی استفاده شود تا فرد بتواند بر ذهن خود غلبه کند. همچنین باید توجه داشت که هیچ دارویی برای ترک حشیش وجود ندارد، اما متخصصان روانپزشک، برای کنترل علائم ترک، از داروهای ضد افسردگی و اضطراب استفاده می‌کنند.

 

بعد از ترک گل و حشیش چه اتفاقی می‌افتد؟

داشتن احساس افسردگی و اضطراب بعد از ترک گل بسیار متداول است. بزرگترین مشکل افراد بعد از ترک ماده مخدر گل، جلوگیری از وسوسه برای مصرف مجدد است. علاوه بر این، بسیاری از این افراد دچار بی‌خوابی می‌شوند و نمی‌توانند به خوبی استراحت کنند. به همین دلیل اغلب به مصرف قرص‌های خواب‌آور و آرام‌بخش رو می‌آورند. خواب کمتر در این افراد سبب می‌شود تا عملکردشان در محل کار و یا محیط تحصیلی‌شان پایین بیاید. همین امر باعث می‌شود تا افراد دوباره به مصرف مواد مخدر گل رو بیاورند. لازم به ذکر است که خوشبختانه اکثر این علائم فیزیکی بعد از چند هفته از بین می‌روند. اما علائم روانی مانند افسردگی، ترس، بی‌قراری و اختلالات حافظه، برای بهبودی به مداخلات روان‌شناختی و روان‌درمانی نیاز داشته و مراقبت بیشتری را می‌طلبد.

ترک ماده مخدر حشیش از فردی به فرد دیگر متفاوت است و شرایط جسمانی و روانی فرد مصرف‌کننده و مدت زمان مصرف او، تاثیر زیادی در روند ترک بیمار دارد. ترک حشیش با مرحله سم‌زدایی مواد آغاز می‌شود و در طی این مراحل، فرد متخصص به همراه خانواده، بیمار را همراهی می‌کنند تا با جوی مناسب در آرامش بتوانند این دوره سخت را پشت سر بگذارند.

 

ارتباط با متخصص برای ترک گل و حشیش

استفاده از مشاوره روانشناسی و روان‌درمانی برای ترک گل، بهترین گزینه برای تمامی افراد می‌باشد.

به این دلیل که شروع اعتیاد به ماده مخدر گل به دلیل خلاء‌های عاطفی می‌باشد که تحت تاثیر مشکلات خانواده و آسیب‌های روانی در آن به وجود آمده است. با درمان نمودن این خلاء‌های عاطفی، فرد میتواند به تدریج تمایل خود را نسبت به مصرف این مواد از دست ‌دهد.

به طور کل داشتن یک پشتیبان و درمانگر، در شرایط بحرانی و برای کنترل افکارش به فرد کمک زیادی می‌کند. کلیدی‌ترین نکته برای ترک اعتیاد به گل، داشتن یک مشاور متخصص در زمینه ترک اعتیاد است که در بسیاری از موارد توسط خانواده‌ها و فرد مصرف‌کننده نادیده گرفته می‌شود.

همین امر دلیل بازگشت فرد به سمت اعتیاد مجدد می‌باشد. در نتیجه عواملی همانند کمک گرفتن از متخصص، قرار نگرفتن در شرایط وسوسه انگیز، شرکت در دوره‌های درمان گروهی برای بالا رفتن انگیزه و حمایت و همراهی خانواده می‌توانند علاوه بر کوتاه کردن طول دوره ترک اعتیاد این مواد، یک ترک اعتیاد آسان و بدون بازگشت را تضمین کنند.

نویسنده: میترا سیفان – روانشناس

 

موارد مشابه:

خوانندگان محترم چنانچه سوالی در رابطه با معضلات اعتیاد به گل و حشیش دارید در قسمت نظرات مطرح کنید تا در اسرع وقت پاسخگو باشیم.

پزشک خوب، سامانه آنلاین رزرو اینترنتی نوبت از روانشناسان، پزشکان و سایر تخصص های حوزه سلامت است که به شما کمک می‌کند بهترین متخصصان را در کوتاه ترین زمان و در نزدیکی محل زندگی خود پیدا کرده و وقت خود را به صورت “آنلاین” رزرو نمایید.

5 نظرها

احمد اکتبر 29, 2020 - 8:14 ب.ظ

سلام ایا ترک حشیش باعث توهم و اختلال ذخنی میشود مثلا ازار جنسی یا توهم

پاسخ
میترا سیفان اکتبر 31, 2020 - 6:31 ق.ظ

سلام، برای اطلاع دقیق از این مورد، لطفا با یکی از متخصصین مشاوره ترک اعتیاد مشورت کنید.
https://pezeshkekhoob.com/psychologists/126p-addiction-therapist

پاسخ
احمد نوامبر 24, 2020 - 1:23 ق.ظ

شما همچنین احساسی دارید که در خواب مورد سواستفاده شدید

پاسخ
ماریا نوامبر 4, 2020 - 11:15 ب.ظ

سلام خسته نباشید توهمات بعد از ترک هایش چه قدر ادامه دارد.اشنای ما انگار دیوانه شده همش چرت و پرت میگه ایا امیدی هست?

پاسخ
میترا سیفان نوامبر 5, 2020 - 7:06 ب.ظ

سلام، مدت و شدت علائم پس از ترک، در افراد مختلف متفاوت میتونه باشه. برای کنترل توهم، بهتر هست تحت نظر روانپزشک باقی بمونند.

پاسخ

نظر بدهید

You may also like