علائم خماری حشیش؛ ترک حشیش چند روز طول می‌کشد

توسط میترا سیفان
این مقاله توسط میترا سیفان ترجمه شده است.

به دنبال مقاله قبلی در رابطه با ترک گل، در این مقاله سعی داریم عوارض ترک گل و حشیش را بررسی کنیم.

گل یا ماری‌جوانا یکی از خطرناک‌ترین موادهایی است که امروزه توسط جوانان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده باعث افزایش ضربان قلب، توهم و احساس بی‌قراری در فرد می‌گردد.

این گیاه با دارا بودن حداقل ۲۴ درصد ماده مخدر تتراهیدروکانابینول و مواد شیمیایی دیگر، دارای اثرات اعتیادآور برای مصرف‌کننده است، در حالی که ماری‌جوانای معمولی که از برگ گیاه شاهدانه حاصل می‌شود، دارای کمتر از ۸ درصد ماده مخدر تتراهیدروکانابینول بوده است.

اگر چه گل در باور عمومی حتی کم‌خطرتر از حشیش معرفی شده است، اما می‌تواند آنقدر خطرناک باشد که با یک بار مصرف، فرد معتاد شود، زیرا این ماده مخدر به طور مستقیم بخش‌های مسئول آرامش‌بخشی را در مغز فلج کرده و خود را جایگزین آن می‌کند.

فهرست مطالب
 • حشیش چیست؟

  حشیش ماده‌‌ای است که از ترشحات چسبنده گل، برگ و ساقه گیاه شاهدانه مونث، به صورت صمغ به دست می‌آ‏ید. رنگ آن سبز تیره و گاهی قهوه‌ای مایل به سبز و تقریبا شبیه حنا است. شاهدانه در حالت گیاهی، ماری‌جوانا و در حالت صمغی، حشیش یا گراس نامیده می‌شود. در اصل حشیش شکل خالص‌تری از ماری‌جوانا است.

  سم‌زدایی حشیش و گل

  معتادانی که در صدد ترک مواد مخدر گل و حشیش هستند، معمولاً باید پیش از هر چیز فرایند سم‌زدایی حشیش از بدن را انجام دهند. گزارش‌های نوین حاکی از آن است که علائم سوء مصرف اعتیاد به ماری‌جوانا در سی درصد از مصرف‌کنندگان ماری‌جوانا مشاهده می‌شود.

  مصرف بالای حشیش، مقاومت بدن را در برابر این ماده مخدر افزایش داده و ایجاد وابستگی می‌کند. این بدان معنی است که باید دوز بالاتری از حشیش مصرف شود، تا همان اثر قبلی به دست آید.

  همچنین به این دلیل که بیمار به حشیش وابسته شده است، قطع مصرف دارو باعث بروز علایم محرومیت از مواد می‌شود. ترک مصرف حشیش به علائمی همچون تحریک‌پذیری، تغییرات رفتاری، مشکلات خواب، کاهش اشتها، میل فراوان به مصرف حشیش و یا علایم جسمی مختلف دیگر دامن می‌زند. این علایم در هفته اول ترک حشیش بیشترین شدت را داشته و حدود دو هفته ادامه خواهد داشت.

  پزشک خوب به شما کمک میکند بهترین روانشناسان را در کوتاه‌ترین زمان و در نزدیکی محل زندگی خود پیدا کنید
  مشاهده لیست روانشناسان

   

  عوارض ترک گل و حشیش

  باید توجه داشت که مانند بسیاری از مراحل ترک اعتیاد، بیماران شرایط سختی را تجربه می‌کنند که تحمل آن با همراهی و همدلی اعضا خانواده و متخصص ماهر در این امر امکان‌پذیر است.

  – رایج‌ترین عوارض ترک گل

  • اضطراب
  • خستگی
  • افسردگی
  • کاهش وزن
  • کاهش اشتها
  • حساس شدن

  اگر فردی که به حشیش وابستگی پیدا کرده است، مصرف حشیش را قطع کند، هرچند این علائم کشنده نباشد، با علائم آزاردهنده‌ای روبرو می‌شود.

  علائم ترک گل اغلب اوقات روانی است و به اندازه ترک اعتیاد سایر مواد مخدر شدید نیست. به همین دلیل نرخ برگشت به اعتیاد حشیش بالاتر از مواد مخدر دیگر است.

  – از نشانه‌های ترک اعتیاد حشیش (علائم خماری حشیش)

  •  بی‌خوابی
  •  اضطراب
  •  میل فراوان به مصرف حشیش
  • تحریک‌پذیری
  • کاهش اشتها
  • رویاهای غیرعادی یا تشدید فعالیت‌ها هنگام خوابیدن
  • بی‌قراری و کلافگی
  • دردهای غیرعادی
  • رعشه و تعریق
  • تب و لرز
  • سردرد

  این علائم دو تا سه روز پس از آخرین دوز مصرفی شروع می‌شوند و در هفته اول شدت بیشتری دارد. البته این نشانه‌ها به مرور کم می‌شود و معمولا تا دو هفته پس از ترک، ادامه پیدا می‌کند.

  برای گرفتن نتیجه بهتر سم‌زدایی باید تحت نظر متخصص ترک اعتیاد انجام ‌شود تا شدت علایم کمتر شود.

  در حقیقت اعتیاد به این مخدر بیشتر یک بیماری ذهنی است و برای ترک آن میتوان از روش‌های رفتار درمانی شناختی استفاده شود تا فرد بتواند بر ذهن خود غلبه کند. همچنین باید توجه داشت که هیچ دارویی برای ترک حشیش وجود ندارد، اما متخصصان روانپزشک، برای کنترل علائم ترک، از داروهای ضد افسردگی و اضطراب استفاده می‌کنند.

   

  بعد از ترک گل و حشیش چه اتفاقی می‌افتد؟

  داشتن احساس افسردگی و اضطراب بعد از ترک گل بسیار متداول است. بزرگترین مشکل افراد بعد از ترک ماده مخدر گل، جلوگیری از وسوسه برای مصرف مجدد است. علاوه بر این، بسیاری از این افراد دچار بی‌خوابی می‌شوند و نمی‌توانند به خوبی استراحت کنند. به همین دلیل اغلب به مصرف قرص‌های خواب‌آور و آرام‌بخش رو می‌آورند.

  خواب کمتر در این افراد سبب می‌شود تا عملکردشان در محل کار و یا محیط تحصیلی‌شان پایین بیاید. همین امر باعث می‌شود تا افراد دوباره به مصرف مواد مخدر گل رو بیاورند.

  لازم به ذکر است که خوشبختانه اکثر این عوارض ترک گل و حشیش بعد از چند هفته از بین می‌روند. اما علائم روانی مانند افسردگی، ترس، بی‌قراری و اختلالات حافظه، برای بهبودی به مداخلات روان‌شناختی و روان‌درمانی نیاز داشته و مراقبت بیشتری را می‌طلبد.

  ترک ماده مخدر حشیش از فردی به فرد دیگر متفاوت است و شرایط جسمانی و روانی فرد مصرف‌کننده و مدت زمان مصرف او، تاثیر زیادی در روند ترک بیمار دارد. ترک حشیش با مرحله سم‌زدایی مواد آغاز می‌شود و در طی این مراحل، فرد متخصص به همراه خانواده، بیمار را همراهی می‌کنند تا با جوی مناسب در آرامش بتوانند این دوره سخت را پشت سر بگذارند.

  ارتباط با متخصص برای ترک گل و حشیش

  استفاده از مشاوره روانشناسی و روان‌درمانی برای ترک گل، بهترین گزینه برای تمامی افراد می‌باشد.

  به این دلیل که شروع اعتیاد به ماده مخدر گل به دلیل خلاء‌های عاطفی می‌باشد که تحت تاثیر مشکلات خانواده و آسیب‌های روانی در آن به وجود آمده است. با درمان نمودن این خلاء‌های عاطفی، فرد میتواند به تدریج تمایل خود را نسبت به مصرف این مواد از دست ‌دهد.

  به طور کلی داشتن یک پشتیبان و درمانگر، در شرایط بحرانی و برای کنترل افکارش به فرد کمک زیادی می‌کند. کلیدی‌ترین نکته برای ترک اعتیاد به گل، داشتن یک مشاور متخصص در زمینه ترک اعتیاد است که در بسیاری از موارد توسط خانواده‌ها و فرد مصرف‌کننده نادیده گرفته می‌شود.

  همین امر دلیل بازگشت فرد به سمت اعتیاد مجدد می‌باشد. در نتیجه عواملی همانند کمک گرفتن از متخصص، قرار نگرفتن در شرایط وسوسه انگیز، شرکت در دوره‌های درمان گروهی برای بالا رفتن انگیزه و حمایت و همراهی خانواده می‌توانند علاوه بر کوتاه کردن طول دوره ترک اعتیاد این مواد، یک ترک اعتیاد آسان و بدون بازگشت را تضمین کنند.

  ‌‌

  در صورتی که قصد ترک اعتیاد را دارید، می‌توانید با دسترسی به سایت پزشک خوب از بهترین مشاوران ترک اعتیاد در ایران نوبت بگیرید.
  لیست مشاوران ترک اعتیاد

   

  نویسنده: میترا سیفان – روانشناس

   

  موارد مشابه:

  خوانندگان محترم چنانچه سوالی در رابطه با معضلات اعتیاد به گل و حشیش دارید در قسمت نظرات مطرح کنید تا در اسرع وقت پاسخگو باشیم.

  پزشک خوب، سامانه آنلاین رزرو اینترنتی نوبت از روانشناسان، پزشکان و سایر تخصص های حوزه سلامت است که به شما کمک می‌کند بهترین متخصصان را در کوتاه ترین زمان و در نزدیکی محل زندگی خود پیدا کرده و وقت خود را به صورت “آنلاین” رزرو نمایید.

  پرسش و پاسخ

  پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

  مهدیه علی اکبرلو اردیبهشت ۲۲, ۱۴۰۱ - ۸:۳۳ ق٫ظ

  سلام اقای دکتربرادرمن تازه برای کمپ رفته برای ترک حشیش ایاراه حلی وجودداردپاک بشودیانه لطفاراهنماییم کنین

  پاسخ
  مهسا اردیبهشت ۱۰, ۱۴۰۱ - ۹:۰۱ ق٫ظ

  سلا کسی تو کمپ بستری باشه برای درمان حشیش چه مدتی لاژم هستش اونجا بمونه ودرمان قطعیه داره

  پاسخ
  سهیلا حسینی اسفند ۵, ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۱ ق٫ظ

  با عرض سلام و تشکر ازشما
  همسرم سالهاست که به حشیش اعتیاد داره واز حدودا ده سال قبل مشکل قلبی و عروقی پیدا کرده ، اخیرا هم عمل باز قلب ، مدتی بخاطر نارسایی کلیه ترک کرد اماالان دوباره مصرف میکنه ، لطفا بفرمایید برای این افراد که درگیر بیماریهای مختلف هستند ترک یا ادامه مصرف در روند بیماریشون چه تاًثیری داره ، ۵۹ ساله هستند.لطفا راهنماییم کنید نمیدونم با توجه به شرایطش چکار کنم وچی به نفعشه ترک یا ادامه مصرف ویا جایگزین آن با دارو

  پاسخ
  سارا مهرگان بهمن ۹, ۱۴۰۰ - ۶:۴۱ ب٫ظ

  مقاله وتوضیحات عالی بود فقط بهم بگید چطوری از شر این افیون نجات پیدابکنم چون خودم تو زندگی بامشکلات زیادی روبروهستم پدرومادر وواهربزرگم رو از دست دادم والان فقط خدارو دارم وبا هزاران مشکل توروخدا کمکم بکنید

  پاسخ
  جواد بهمن ۴, ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۳ ب٫ظ

  سلام من حدود دوسال به گل و اعتیاد داشتم بعد گذاشتم کنار حدود ۶ ماهی ولی دوباره سمت سیگاری رفتم و ۵ ماهی کشیدم خلاصه کل زندگیمو دگرگون کرد حتی افکارمو دیدم نسبت به همه مردم و اطرافیانم الان خدا رو شکر دوماه خوردی که نمیکشم حتی سیگار که حدود ۹ سال کشیدم هم ترک کردم
  خلاصه بهتون بگم توکلتونو بدین به خدا و ترکتون آخرین ترکتون باشه کلا ترک چت کردن روحی بیشترش منکه الان نزدیک به دوماه خوردی ترک مردم باز کاملا درمان نشدم وقتی میخوای گل یا حشیش رو ترک کنی باید اول خودتونو تغییر بدین

  پاسخ
  یلدا دی ۲۹, ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۲ ب٫ظ

  ترک حشیش چند روز طول میکشه برای کسی که ده سال کشیده

  پاسخ
  امیرحسین دی ۲۶, ۱۴۰۰ - ۹:۱۵ ب٫ظ

  سلام ببخشید من ی چهار سال هست ن ب طور هروز ولی هرزگاهی میکشدیم ولی الان بیشتر شدع چطور میتونم این موادو ترکش کنم خیلی ممنون میشم اگ راهنمایی کنید

  پاسخ
  ناشناس دی ۱۱, ۱۴۰۰ - ۰:۲۷ ق٫ظ

  مسعود مددی منم اعتياد دارم،چند سال مصرف حشیش دارم میخوام ترک کنم میترسم، کمک کنید

  پاسخ
  ناشناس دی ۳, ۱۴۰۰ - ۷:۰۸ ب٫ظ

  سلام من ۱ سال دارم حشیش میکشم علان ۲روز ترک کردم و علان سردرد دارم و کل بدنم درد میکنه آیا مال حشیش هست ؟؟؟؟

  پاسخ
  وحید دی ۶, ۱۴۰۰ - ۳:۲۱ ق٫ظ

  سلام
  من حدود ۵ساله حشیش میکشم الان دیگه بجای رسیدم خودم بکشم فقط این فکر میاد تو سرم تا راحت بشم
  دیگه دارم دیونه میشم خستم کرده

  پاسخ
  امیرحسین بهمن ۶, ۱۴۰۰ - ۳:۱۳ ب٫ظ

  منم این مدلیم شب و روزم پر شده از فکر به خودکشی

  پاسخ
  امیر آذر ۲۹, ۱۴۰۰ - ۴:۲۷ ب٫ظ

  من حدود ۵ سال گل و حشیش مصرف میکردم الان ۵ روز هست نمیکشم لطفا من رو راهنمایی کنید چطور از وسوسه هاش رهایی پیدا کمم

  پاسخ
  علی آذر ۲۵, ۱۴۰۰ - ۱:۱۵ ق٫ظ

  سلام‌ من ۲۱ سال دارم و دوسال هست حشیش مصرف می کنم وقصد ترک دارم من ازعرق سرد حشیش می ترسم هیچی اندازه اون ازارم نمیده خواهش می کنم کمکم کنید ب خدا دیگه خستم امید ب زندگی ندارم و چشم همه افتادم لطفا راه کار جلوم بزارید ممنون از حمایتتون خداشاهده گزاف نمی کنم دیگه خسته شدم از حشیش

  پاسخ
  ناشناس آذر ۱۶, ۱۴۰۰ - ۹:۲۴ ب٫ظ

  سلام من ۱۸ساله حشیش میکشم واقعا مخم دیگه تعطیل شده هیشکی دیگه نمیتونه تحملم کنه اخلاقم خیلی خراب شده

  پاسخ
  ناشناس آبان ۲۸, ۱۴۰۰ - ۸:۵۶ ب٫ظ

  من ۵ج ساله که میخام ترک کنم ولی نمیدونم چرا وچتوری به هردلیل بسمتش کشیده میشوم هدقل هزار بار ترک کردم ولی بازم نشد الانم یک تیکه دارم فردا صبح ینم میکشم بسلامتی همتان و خولاسه خلاسه

  پاسخ
  علیرضا آبان ۲۱, ۱۴۰۰ - ۱:۵۴ ب٫ظ

  دوستان منم مثل شما بودم الان ۲روزه ترک کردم یه مدت میگذره همه علایم و توهمات و خوابهای عله وله تموم میشه باید با دوستای مصرف کننده ک داشتید قطع رابطه کنید جای ک مصرف میکردید نرید و حتما حتما اگه میتونید برید کلاس NAخیلی بهتون کمک میشه

  پاسخ
  جهان آبان ۶, ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۱ ب٫ظ

  مدت دو سال میشه حشیش استفاده میکنم
  زیاد خواستیم ترک کنم مگم وسوسه زیاد است
  شما کمک کنین

  پاسخ
  ناشناس شهریور ۲, ۱۴۰۰ - ۳:۳۹ ق٫ظ

  سلام منو همسرم نزدیک یک ماه و نیم مصرف حشیش داشتیم الان نزدیک ده روز هستش ک ترک کردیم..همسرم اوایل سردرد و حالت تهوع داشت..الان سردردش کم تر شده و حالت تهوعش هم خوب شده..ولی من تازه چند روزه ک سر دردش شدید دارم و بی خوابی شبها اصلا نمیتونم بخوابم تا۴-۵ صبح بیدارم..
  ما قصدبچه دار شدن داریم چیکار کنیم میشه راهنمایی کنین…ممنون..

  پاسخ
  میثم تیر ۲۸, ۱۴۰۰ - ۵:۱۰ ب٫ظ

  سلام پسر من الان ۵ ساله حشیش مصرف میکنه چن روز طول میکشد تا حشیش را ترک کند چیکار کنیم به کجا مراجعه کنیم دستم را بگیرید تورو خدا دیگه نمی تونم تحنل کنم کمکم کنید

  پاسخ
  متین تیر ۲۲, ۱۴۰۰ - ۲:۰۸ ق٫ظ

  سلام من ۱۶ سالمه و یک ساله مصرف مدام هرنوع مواد روان گردان داشتم ولی از امروز تصمیم به ترک کردن گرفتم با مادرم بعد از خواندن مطالب شما صحبت کردم و تو این یکسال این اولین روزی بود که چیزی مصرف نکردم ساعت سه صبحه هنوز نخوابیدم گریم میگیره انگار عزیزترین کسمو از دست دادم ولی تحمل میکنم و ایشالاه که دیگه نمیکشم ممنون از مطالبتون

  پاسخ
  محسن آبان ۱۶, ۱۴۰۰ - ۱:۳۳ ب٫ظ

  ایول داداش…تو میتونی….به ذهنت غلبه کن

  پاسخ
  ناشناس دی ۱۵, ۱۴۰۰ - ۵:۴۴ ق٫ظ

  گریە کردن خیل خوبە سبک میشی .منم اینجوری بودم ولی ترک کردم و هیچ میلی هم بە کشیدنش ندارم عزیزم ،پرتش کن برە بدرد نمیخورە .هیچی زندگی عادی نمیشە بخدا

  پاسخ
  خواهر تیر ۱۷, ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۲ ق٫ظ

  سلام من داداشم حشیش مصرف کرده به مدت دوسال الان ۳۵روزه ترک کردولی همچنان توهم داره تحت نظرروانپزشکم هست چه مدت طول میکشه که برگرده به حالت قبلی

  پاسخ
  احمد خرداد ۱۰, ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۵ ب٫ظ

  سلام من یکماه قبل یکبار حشیش مصرف کردم برای بار اول اونم برای امتحان کردن الان من افسرده و بی توجه ب اطرافم هستم مث اینکه تازع از خاب پاشدم چیکار کنم خوب بشم میشه توضیح بدین

  پاسخ
  بیژن اردیبهشت ۲۴, ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۹ ب٫ظ

  سلام.بنده ۳۹ سالمه.چهار سال هر روز حشیش میکشیدم.الان دو هفتس ترک کردم.گلوم خارش گرفته.میخواستم ببینم خارش گلوم بخاطر ترک حشیش هستش؟؟ممنون میشم جوابمو بدید.

  پاسخ
  بیژن اردیبهشت ۲۴, ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۶ ب٫ظ

  سلام.من سه چهار ساله که حشیش میکشم.الان دو هفتس ترک کردم.گلوم خیلی میخاره.خانوم دکتر میخواستم ببینم خارش گلوم بخاطره ترک حشیشه؟ممنون میشم جواب بدید.

  پاسخ
  ارمان فروردین ۸, ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۹ ب٫ظ

  سلام وقت بخير حدود يكسال و نيم خست كه حشيش مصرف ميكنم و الان تقريبا ١٠ روزه پاكي دارم تو خونه خودم رو دارم ترك ميدم ولي به شدت استخون درد سرد درد و سرگيجه دارم و عرق هم زياد ميكنم چيكار كنم به نظرتون ؟

  پاسخ
  ارمان فروردین ۸, ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۷ ب٫ظ

  سلام وقت بخير حدود يكسال و نيم خست كه حشيش مصرف ميكنم و الان تقريبا ١٠ روزه پاكي دارم تو خونه خودم رو دارم ترك ميدم ولي به شدت استخون درد سرد درد و سرگيجه دارم و عرق هم زياد ميكنم چيكار كنم به نظرتون ؟

  پاسخ
  عباس اسفند ۲۶, ۱۳۹۹ - ۳:۱۶ ب٫ظ

  سلام ،۳۷ ساله هستم و مجرد،۲۱ سال مصرف حشیش داشتم و ۱۹روزه ترک کرم حتی سیگار (روزی ی پاکت)،ترک خواسته خودم بوده و ب این نوع ترک میگیم یابویی(رفتم تو اطاق و خارج نشدم مگر برای استفاده از سرویس بهداشتی)،چطور می تونید کمکم کنید ک ب پاکیم ادامه دهم؟؟

  پاسخ
  ناشناس بهمن ۲۸, ۱۳۹۹ - ۱:۴۰ ق٫ظ

  سلام، حشیش ترک کردم بیخوابم چکار کنم

  پاسخ
  ریبین بهمن ۱۱, ۱۳۹۹ - ۵:۴۸ ق٫ظ

  سلام من ۱۸ سال سن دارم و به مدت ۱۱ ماه است که مداوم دارم گل میکشم
  چند روزی هست اقدام به ترک کرده ام
  بی خوابی دارم
  خواب های جنسی میبینم
  آیا این ها تا چه مدت ادامه دارن

  پاسخ
  ناشناس بهمن ۷, ۱۳۹۹ - ۸:۳۶ ب٫ظ

  سلام ترک حشیش چند روز طول می کشد

  پاسخ
  نرگس آذر ۱۵, ۱۳۹۹ - ۸:۲۳ ب٫ظ

  سلام یکی از خانواده من در حال ترک ولی داعم خاطرات و تعریف میکنه چزت و پرت نمیگه ولی پر حرفی میکنه و انگار حس خاصی نسبت ب ما ندارد مصرفش زیاد بوده چقد طول میکشه میتونه ب حال قبل از مصرفش برگرده؟

  پاسخ
  ماریا آبان ۱۴, ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۵ ب٫ظ

  سلام خسته نباشید توهمات بعد از ترک هایش چه قدر ادامه دارد.اشنای ما انگار دیوانه شده همش چرت و پرت میگه ایا امیدی هست?

  پاسخ
  میترا سیفان آبان ۱۵, ۱۳۹۹ - ۷:۰۶ ب٫ظ

  سلام، مدت و شدت علائم پس از ترک، در افراد مختلف متفاوت میتونه باشه. برای کنترل توهم، بهتر هست تحت نظر روانپزشک باقی بمونند.

  پاسخ
  احمد آبان ۸, ۱۳۹۹ - ۸:۱۴ ب٫ظ

  سلام ایا ترک حشیش باعث توهم و اختلال ذخنی میشود مثلا ازار جنسی یا توهم

  پاسخ
  میترا سیفان آبان ۱۰, ۱۳۹۹ - ۶:۳۱ ق٫ظ

  سلام، برای اطلاع دقیق از این مورد، لطفا با یکی از متخصصین مشاوره ترک اعتیاد مشورت کنید.
  https://pezeshkekhoob.com/psychologists/126p-addiction-therapist

  پاسخ
  احمد آذر ۴, ۱۳۹۹ - ۱:۲۳ ق٫ظ

  شما همچنین احساسی دارید که در خواب مورد سواستفاده شدید

  پاسخ

  دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب