علائم خماری حشیش؛ ترک حشیش چند روز طول می‌کشد

توسط تیم محتوای پزشک خوب
این مقاله توسط تیم محتوای پزشک خوب ترجمه شده است.

به دنبال مقاله قبلی در رابطه با ترک گل، در این مقاله سعی داریم عوارض ترک گل و حشیش را بررسی کنیم.

گل یا ماری‌جوانا یکی از خطرناک‌ترین موادهایی است که امروزه توسط جوانان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده باعث افزایش ضربان قلب، توهم و احساس بی‌قراری در فرد می‌گردد.

این گیاه با دارا بودن حداقل ۲۴ درصد ماده مخدر تتراهیدروکانابینول و مواد شیمیایی دیگر، دارای اثرات اعتیادآور برای مصرف‌کننده است، در حالی که ماری‌جوانای معمولی که از برگ گیاه شاهدانه حاصل می‌شود، دارای کمتر از ۸ درصد ماده مخدر تتراهیدروکانابینول بوده است.

اگر چه گل در باور عمومی حتی کم‌خطرتر از حشیش معرفی شده است، اما می‌تواند آنقدر خطرناک باشد که با یک بار مصرف، فرد معتاد شود، زیرا این ماده مخدر به طور مستقیم بخش‌های مسئول آرامش‌بخشی را در مغز فلج کرده و خود را جایگزین آن می‌کند.

فهرست مطالب
 • حشیش چیست؟

  حشیش ماده‌‌ای است که از ترشحات چسبنده گل، برگ و ساقه گیاه شاهدانه مونث، به صورت صمغ به دست می‌آ‏ید. رنگ آن سبز تیره و گاهی قهوه‌ای مایل به سبز و تقریبا شبیه حنا است. شاهدانه در حالت گیاهی، ماری‌جوانا و در حالت صمغی، حشیش یا گراس نامیده می‌شود. در اصل حشیش شکل خالص‌تری از ماری‌جوانا است.

  سم‌زدایی حشیش و گل

  معتادانی که در صدد ترک مواد مخدر گل و حشیش هستند، معمولاً باید پیش از هر چیز فرایند سم‌زدایی حشیش از بدن را انجام دهند. گزارش‌های نوین حاکی از آن است که علائم سوء مصرف اعتیاد به ماری‌جوانا در سی درصد از مصرف‌کنندگان ماری‌جوانا مشاهده می‌شود.

  مصرف بالای حشیش، مقاومت بدن را در برابر این ماده مخدر افزایش داده و ایجاد وابستگی می‌کند. این بدان معنی است که باید دوز بالاتری از حشیش مصرف شود، تا همان اثر قبلی به دست آید.

  همچنین به این دلیل که بیمار به حشیش وابسته شده است، قطع مصرف دارو باعث بروز علایم محرومیت از مواد می‌شود. ترک مصرف حشیش به علائمی همچون تحریک‌پذیری، تغییرات رفتاری، مشکلات خواب، کاهش اشتها، میل فراوان به مصرف حشیش و یا علایم جسمی مختلف دیگر دامن می‌زند. این علایم در هفته اول ترک حشیش بیشترین شدت را داشته و حدود دو هفته ادامه خواهد داشت.

  پزشک خوب به شما کمک میکند بهترین روانشناسان را در کوتاه‌ترین زمان و در نزدیکی محل زندگی خود پیدا کنید
  مشاهده لیست روانشناسان

   

  عوارض ترک گل و حشیش

  باید توجه داشت که مانند بسیاری از مراحل ترک اعتیاد، بیماران شرایط سختی را تجربه می‌کنند که تحمل آن با همراهی و همدلی اعضا خانواده و متخصص ماهر در این امر امکان‌پذیر است.

  – رایج‌ترین عوارض ترک گل

  • اضطراب
  • خستگی
  • افسردگی
  • کاهش وزن
  • کاهش اشتها
  • حساس شدن

  اگر فردی که به حشیش وابستگی پیدا کرده است، مصرف حشیش را قطع کند، هرچند این علائم کشنده نباشد، با علائم آزاردهنده‌ای روبرو می‌شود.

  علائم ترک گل اغلب اوقات روانی است و به اندازه ترک اعتیاد سایر مواد مخدر شدید نیست. به همین دلیل نرخ برگشت به اعتیاد حشیش بالاتر از مواد مخدر دیگر است.

  – از نشانه‌های ترک اعتیاد حشیش (علائم خماری حشیش)

  •  بی‌خوابی
  •  اضطراب
  •  میل فراوان به مصرف حشیش
  • تحریک‌پذیری
  • کاهش اشتها
  • رویاهای غیرعادی یا تشدید فعالیت‌ها هنگام خوابیدن
  • بی‌قراری و کلافگی
  • دردهای غیرعادی
  • رعشه و تعریق
  • تب و لرز
  • سردرد

  این علائم دو تا سه روز پس از آخرین دوز مصرفی شروع می‌شوند و در هفته اول شدت بیشتری دارد. البته این نشانه‌ها به مرور کم می‌شود و معمولا تا دو هفته پس از ترک، ادامه پیدا می‌کند.

  برای گرفتن نتیجه بهتر سم‌زدایی باید تحت نظر متخصص ترک اعتیاد انجام ‌شود تا شدت علایم کمتر شود.

  در حقیقت اعتیاد به این مخدر بیشتر یک بیماری ذهنی است و برای ترک آن میتوان از روش‌های رفتار درمانی شناختی استفاده شود تا فرد بتواند بر ذهن خود غلبه کند. همچنین باید توجه داشت که هیچ دارویی برای ترک حشیش وجود ندارد، اما متخصصان روانپزشک، برای کنترل علائم ترک، از داروهای ضد افسردگی و اضطراب استفاده می‌کنند.

  بعد از ترک گل و حشیش چه اتفاقی می‌افتد؟

  داشتن احساس افسردگی و اضطراب بعد از ترک گل بسیار متداول است. بزرگترین مشکل افراد بعد از ترک ماده مخدر گل، جلوگیری از وسوسه برای مصرف مجدد است. علاوه بر این، بسیاری از این افراد دچار بی‌خوابی می‌شوند و نمی‌توانند به خوبی استراحت کنند. به همین دلیل اغلب به مصرف قرص‌های خواب‌آور و آرام‌بخش رو می‌آورند.

  خواب کمتر در این افراد سبب می‌شود تا عملکردشان در محل کار و یا محیط تحصیلی‌شان پایین بیاید. همین امر باعث می‌شود تا افراد دوباره به مصرف مواد مخدر گل رو بیاورند.

  لازم به ذکر است که خوشبختانه اکثر این عوارض ترک گل و حشیش بعد از چند هفته از بین می‌روند. اما علائم روانی مانند افسردگی، ترس، بی‌قراری و اختلالات حافظه، برای بهبودی به مداخلات روان‌شناختی و روان‌درمانی نیاز داشته و مراقبت بیشتری را می‌طلبد.

  ترک ماده مخدر حشیش از فردی به فرد دیگر متفاوت است و شرایط جسمانی و روانی فرد مصرف‌کننده و مدت زمان مصرف او، تاثیر زیادی در روند ترک بیمار دارد. ترک حشیش با مرحله سم‌زدایی مواد آغاز می‌شود و در طی این مراحل، فرد متخصص به همراه خانواده، بیمار را همراهی می‌کنند تا با جوی مناسب در آرامش بتوانند این دوره سخت را پشت سر بگذارند.

   

  مدت زمان ترک حشیش

  ترک مصرف حشیش و ماری جوانا طی ۲۴ تا ۷۲ ساعت پس از قطع مصرف شروع می‌شود، معمولاً در هفته اول به اوج خود می‌رسد و تقریباً ۲ هفته پس از آخرین مصرف دارو کاهش می‌یابد. برای برخی، مشکلات خواب ممکن است بیش از ۳۰ روز طول بکشد.
  زمان‌بندی مصرف حشیش منحصر به فرد است و ممکن است برای همه یکسان نباشد. از این رو بهتر است به دنبال منابع برای موقعیت خاص خود باشید.

  کدام فاکتورها می‌تواند بر مصرف  حشیش تاثیر بگذارد؟

  دفعات مصرف و قدرت دارو می‌تواند بر مدت و شدت قطع دارو تاثیر بگذارد. در مقایسه با ماری جوانا، حشیش معمولاً حاوی غلظت بالاتری از THC است که قوی‌ترین کانابینوئید روان‌گردان است. یک سیگار معمولی ماری جوانا (“مفصل”) تنها حاوی ۰.۵-۵٪ THC است. اما حشیش معمولاً حاوی ۲-۲۰٪ است که برخی تخمین‌ها به ۵۰٪ می‌رسد.
  برخی عوامل دیگر که ممکن است بر برداشت حشیش تأثیر بگذارد عبارتنداز:

  • شدت وابستگی یا اعتیاد
  • میزان استفاده
  • طول مدت استفاده
  • شرایط پزشکی همزمان
  • سوء استفاده از داروهای دیگر

  ترک حشیش در میان بزرگسالان سخت‌تر است، احتمالاً به این دلیل که آن‌ها بیشتر و در مقادیر بالاتر حشیش استفاده می‌کنند.
  علاوه بر این، ترک همزمان از تنباکو و حشیش می‌تواند سخت‌تر از خروج هر یک از این مواد به تنهایی باشد.

  ترک حشیش می‌تواند شرایط سلامت روانی قبلی مانند اضطراب یا افسردگی را تشدید کند. اگر فردی از حشیش برای خوددرمانی یک بیماری روانی استفاده می‌کند، احتمالاً علائم این بیماری پس از ترک سیگار دوباره ظاهر می‌شود که می‌تواند منجر به عود شود.
  درمان بهترین راه حل برای جلوگیری از ادامه مصرف حشیش است. دوره ترک را پشت سر بگذارید و اعتیاد خود را درمان کنید.

   

  ارتباط با متخصص برای ترک گل و حشیش

  استفاده از مشاوره روانشناسی و روان‌درمانی برای ترک گل، بهترین گزینه برای تمامی افراد می‌باشد.

  به این دلیل که شروع اعتیاد به ماده مخدر گل به دلیل خلاء‌های عاطفی می‌باشد که تحت تاثیر مشکلات خانواده و آسیب‌های روانی در آن به وجود آمده است. با درمان نمودن این خلاء‌های عاطفی، فرد میتواند به تدریج تمایل خود را نسبت به مصرف این مواد از دست ‌دهد.

  به طور کلی داشتن یک پشتیبان و درمانگر، در شرایط بحرانی و برای کنترل افکارش به فرد کمک زیادی می‌کند. کلیدی‌ترین نکته برای ترک اعتیاد به گل، داشتن یک مشاور متخصص در زمینه ترک اعتیاد است که در بسیاری از موارد توسط خانواده‌ها و فرد مصرف‌کننده نادیده گرفته می‌شود.

  همین امر دلیل بازگشت فرد به سمت اعتیاد مجدد می‌باشد. در نتیجه عواملی همانند کمک گرفتن از متخصص، قرار نگرفتن در شرایط وسوسه انگیز، شرکت در دوره‌های درمان گروهی برای بالا رفتن انگیزه و حمایت و همراهی خانواده می‌توانند علاوه بر کوتاه کردن طول دوره ترک اعتیاد این مواد، یک ترک اعتیاد آسان و بدون بازگشت را تضمین کنند.

  ‌‌

  در صورتی که قصد ترک اعتیاد را دارید، می‌توانید با دسترسی به سایت پزشک خوب از بهترین مشاوران ترک اعتیاد در ایران نوبت بگیرید.
  لیست مشاوران ترک اعتیاد

   

  سوالات متداول

  • ماری جوانا تا چند روز در خون باقی می‌ماند؟
   ماری جوانا دو تا هفت روز در خون باقی می‌ماند. 
  • چه عواملی می‌توانند روی مدت زمان تشخیص مصرف ماری جوانا تاثیرگذار باشد؟
   مدت زمان و دفعات مصرف، سرعت متابولیسم، روش مصرف، دوز مصرف و… روی این عامل تاثیرگذار است. 
  • آیا فردی که ماری جوانا مصرف کرده است، می‌تواند آزمایش ادرار دهد؟
   ماری جوانا مصرف شده می‌تواند ۳ تا ۳۰ روز پس از مصرف در ادرار فرد نشان داده شود. 
  • ماندگاری مواد مخدر در بدن به چه عواملی بستگی دارد؟
   میزان مصرف، مدت زمان مصرف، وزن، سن، سوخت و ساز بدن، سلامت عمومی بدن، نوع تغذیه و… همه از عوامل تاثیرگذار روی مدت زمان ماندگاری مواد مخدر در بدن خواهد بود. 

   

  موارد مشابه:

  خوانندگان محترم چنانچه سوالی در رابطه با معضلات اعتیاد به گل و حشیش دارید در قسمت نظرات مطرح کنید تا در اسرع وقت پاسخگو باشیم.

  پزشک خوب، سامانه آنلاین رزرو اینترنتی نوبت از روانشناسان، پزشکان و سایر تخصص های حوزه سلامت است که به شما کمک می‌کند بهترین متخصصان را در کوتاه ترین زمان و در نزدیکی محل زندگی خود پیدا کرده و وقت خود را به صورت “آنلاین” رزرو نمایید.

  پرسش و پاسخ

  پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

  ناشناس آذر ۱۱, ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۲ ق٫ظ

  ۴۴ سالمه و از ۱۶سالگی حشیش کشیدم و توی ۲۸سالگی ترک کردم و تا ۱۳سال پاک بودم و متاسفانه الان یک ساله دارم میزنم و خیلی چیزه مزخرفه .همه چی بعداز ۱۳سال با دیداربامصرف کننده شروع شد.کسایی که ترک میکنن با دوستان قدیم و مصرف کننده خواهشا ارتباط نگیرن

  پاسخ
  سید سعید مهر ۱۷, ۱۴۰۲ - ۵:۲۹ ب٫ظ

  دوستان بنده ۳۵ سالمه ، به مدت بیست سال متوالی و بدون وقفه مصرف حشیش داشتم ، الان حدود یک سالی میشه که دیگه قطع مصرف کردم ، تجربه ای که توی این مدت داشتم رو میگم ،‌ببینید دوستان تا یه مدتی دیگه مصرف حشیش جز عادتهاتون میشه تا جایی که دیگه هیچ تاثیری روی شما نداره و فقط یه عادت میشه عین‌سیگار ، بعد قطع مصرف سیگار رو‌شروع کردم چون پنج سال آخر مصرفم سیگار نمیکشیدم و فقط حشیش رو با توتون ترکیب میکردم و میکشیدم ، ولی برای جلو گیری از فشار عصبی که شامل ترک حشیش میشه تا مدتی سیگار کشیدم که توصیه نمیکنم ،ولی اگه بهتون فشار اومد سیگار تا حدی میتونه تسکین بده این داستانو ،بهتره اول اراده کنید و بعد بتونید شروع کنید به قطع مصرف ، حالا بعد این مدت در حدی نیستم که بتونم کسی رو نصیحت کنم ، ولی اگه بخواید میشه ، چون واقعا هیچی نیست ، اراده کنید و بزارید کنار ،نه درد فیزیکی دارید نه چیز دیگه ، فقط مشکل ذهن و فکره که نمیزاره تا مدتی به شکل عادی فکر کنید و به کارای روز مرتون برسید،ولیدحدودا بعد دو هفته الی ۲۰ روز همه چی به حالت عادی بردمیگرده ، من بیست سال کشیدم و هیچ اتفاقی نیفتاد بعد ترک و هنوز زندم دوستان ، خدا رو شکر تمام زندگیم عوض شده ،هم از نظر مالی و هم از لحاظ روحی و هم رفتار بقیه نسبت به من کاملا عوض شده که این برای من یک دنیا ارزش داره ، حالا برادرانه ازتون میخوام که بزارید کنار چون تهش هیچی نیست جز ترد شدگی از اجتماع و از دست رفتن پولتون، به خودتون بیاید ، مشکل مصرف کننده های حشیش‌ اینه که ابدا این مواد رو جز دسته مخدر ها نمیبینند و ساده از کنارش میگزرن و میگن همه جای دنیا آزاده ، این فکر اجازه ترک رو‌به آدم نمیده. . .بزارید روشنتون کنم که هیچ وقت با این طرز فکر نمیتونید ترک کنید . هرجای دنیا آزاد باشه مصرف کننده هاش با همین مشکلات مشترک درگیر هستن و دقیقا باید همین مراحل رو برای ترک انجام بدن، پس بخاطر زندگی و آینده خودتون هم که شده بزارین کنار تا دیر نشده

  پاسخ
  پروانه مهر ۲۸, ۱۴۰۲ - ۷:۳۸ ب٫ظ

  سلام، خداقوت، خیلی خوشحالم که ترک کردید

  میشه بفرمایید این عصبانیت و تحریک پذیری بعد از ترک حشیش تا چند وقت باقی میمونه، چون همسرم ۳۰ سال مصرف میکردن و الان ۳۰ روز ترک کردن بشدت عصبی و پرخاشگر شدن

  ممنونم

  پاسخ
  ناشناس مرداد ۱۱, ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۷ ب٫ظ

  بهترين روش براي پاک نمودن ادرار از حشيش چيست ؟

  پاسخ
  ناشناس تیر ۱۱, ۱۴۰۲ - ۲:۳۲ ب٫ظ

  سلام من دوازده سال مصرف کردم الان دو هفته هست ترک کردم بی حوصله هستم کم اعصاب تا کی باید اینجوری باشم

  پاسخ
  احمد خرداد ۲۸, ۱۴۰۲ - ۳:۳۹ ب٫ظ

  سلام ودرود من ۱۸ ماه حشیش استفاده کردم فعلاً ترک کردم بعدی ۲۲ روز بسیار حالت افسردگی وبی خوابی دارم
  وهم چنان سردرد
  باید من تا چند روز دیگه تحمل کنم

  پاسخ
  علیرضا اردیبهشت ۲۳, ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۷ ب٫ظ

  سلام من ۱۰سال متادون با حشیش مصرف کردم جوری شده بودم که جای سیگار نیماعت یه بار باید حشیش میزدم الان به لطف خدا ۳ ساله پاکم ولی خیلی زجر کشیدم ۳ ماه بیخوابی بی حوصلگی داشتم بماند اون دردای ۱ ماه اولش حتی سیگارم نکشیدم دیگه تصمیم دارم همیشه پاک بمانم دوستان یکی از بهترین راهای ترک اراده هست که دسته خودته نه کسی دیگه باید خودت واقعا از ته دل بخوای و اراده کنی

  پاسخ
  ناشناس بهمن ۲۸, ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۹ ق٫ظ

  سلام. من ۲۰سالمه. ۴سال حشیش کشیدم الان ۳هفتس پاک موندم ولی افسردگی شدید و کم حرفی با دوستام دارم طوری شدم دیگ هیچ کس دوس نداره بمونه پیشم منی ک همه رو شاد میکردم میخندوندم هیچ کسم اطلاعی از ترکم نداره واقعا خیلی بده ولی بهتر نشه گیه کثیفشه الکی خندیدن الکی کز کردن و توجه نکردن ب چیزایی ک واقعا مهم هستن مخصوصا خانواده.

  پاسخ
  ناشناس دی ۲۴, ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۳ ق٫ظ

  من پسرم ۲۱ سالدارد ۲‌ماه ترک کرده باز رفته کشیده تو بیمارستان بستر بود وبهش شوک ۸بارزده خسته شودم ازدستش چکار کنم

  پاسخ
  وحید دی ۹, ۱۴۰۱ - ۲:۲۷ ب٫ظ

  سلام من ده پوک حشیش زدم برای اولین بار تا چند روز تو بدنم میمونه چون باید آزمایش بدم ابروم می‌ره من به اصرار دوستان وگفتم کم میارم اما آزمایش چی میشه

  پاسخ
  ali آذر ۱۶, ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۳ ق٫ظ

  سلام به همه،من علی ام۳۶سالمه،۲سال گلو۴سال هشیش میکشیدم،غروب ساعت ۷احساس گرفتگی سروبلافاصله ضربان شدیدقلب گرفتم به طوری که مرگ خودمودیدم،تصمیم گرفتم ول کنم امابزرگترین اشتباه کردم بعد۲۴ساعت ترس،استرس شدید اضراب وحشتناک،سرگیجه،ضربان قلب شدیدتوعمرم اینجوری نشده بودم،تازه به خاطرکار بنایی بدن قوی ام دارم،سری خودمو به دکتراعصاب نشون دادم خرجش یه ویزیت صدهزارتومنی بود،دکتر ۳تاقرص اضطراب و…بهم داددرجا به روزای اوجم رسیدم، هیچ وقت فکرنکنین هشیش عوارض نداره،اونایی که میگن عوارض نداره حتما ازمرفین و…استفاده میکنن،ازش استفاده نکنین تا بهتون بگم چه بلایی سرتون میاد،هیچ وقت خود سر تصمیم به ترک نگیرین هیچ وقت،برای همه آرزوی سلامتی دارم مخصوصا دکترخودم،یاحق

  پاسخ
  ناشناس آبان ۳۰, ۱۴۰۱ - ۳:۲۳ ب٫ظ

  ببخشید من یکبار مصرف کردم حالم بد شد والان نزدیک به سه چهار روزه بعد مصرف فکر های بد و اضطراب داره دیوونم میکنه لطفا بگید چیکار کنم

  پاسخ
  حسن مهر ۲۶, ۱۴۰۱ - ۳:۱۴ ب٫ظ

  سلام من ۳۲سالمه ده ساله که حشیش کشیدم چکار کنم توفکرم بره بیرون من خانوادمو دوست دارم همش فکرهای الکی به ذهنم میاد راهنمایی منم بکنید ثواب داره

  پاسخ
  ناشناس آذر ۲۰, ۱۴۰۱ - ۰:۱۸ ق٫ظ

  توروخدا ترک کنید.همسر من الان داره عذاب می‌کشه.روی روانش تاثیر خیلی بدی گذاشته توروخدا فقط ترک کنید نزارید به جایی برسید که خانوادتون عذاب بکشن

  پاسخ
  سوفیا شهریور ۲, ۱۴۰۲ - ۲:۴۷ ق٫ظ

  باید خودتون رو به کارهای مثبت و کارهایی که علاقه دارید مشغول نگه دارید، به خانواده بگید هواتونو داشته باشن، حتی اگه دلیل هم نگید ولی کمک بخواین تا یه دوره بگذره واقعا فراموش می کنین و به خودتون بگین چیزی که منو اسیر خودش کنه، جز بردگی برای من نداشته باشه، نابود کننده اس. دنبال دلیل اینکه چرا سمت مصرف رفتین بگردین و اون دلیل رو از بین ببرین( که البته اصولا فکرای اشتباه خودمونه که باعث ایجاد خلاء تو وجودمون شده و خواستیم از این فکرا فرار کنیم)

  پاسخ
  ناشناس مهر ۱۴, ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۶ ب٫ظ

  سلام لطفن کمکم کن دکتر ۲۲سال حشیش می کشم الان مثل حیوان وحشی شدم غیر قابل کنترل دنبال راه می گردم ازادی لطفن کمکم کن دوتا بچه ۲ ۴ ساله دارم هر لحظه در حال چپ کردن لطفن کمکم کن محمود م معتاد به امید خدا دنبال ازادی

  پاسخ
  بهروز مهر ۶, ۱۴۰۱ - ۸:۳۳ ب٫ظ

  بسیار جالب وکاربردی بود من الان مدت ۱۰روز است که حشیش را کنار گذاشتم تا امروز فقط تعریق یا عرق زیاد داشتم ولی امشب پاهایم سست وتعریق داشت که حالت داغ شده بود ایا برای ترک میباشد یا دلیل دیگر دارد ممنونم

  پاسخ
  علی مهر ۴, ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۸ ق٫ظ

  سلام من ۱۷ سالمه ده بیست بار بیشتر گل یا حشیش بیشتر مصرف نکردم و الان ۴ ماه که پاکم و خیلی اظطراب و تپش قلب و ناامیدی دادم خواستم بدونم تا آخر همینطوره یا خوب میشم

  پاسخ
  بهروز ازبابل مهر ۲, ۱۴۰۱ - ۸:۳۳ ب٫ظ

  بسیارعالی ومفید بود.چون بنده یک هفته هستش که در ترک حشیش و سیگار می‌باشم ممنون از کمک شما انشالله همیشه پاینده باشید

  پاسخ
  امید شهریور ۲۳, ۱۴۰۱ - ۲:۵۰ ب٫ظ

  سلام دکتر عزیز،من ۴۱ سالمه ،از ۲۱سالگی حشیش میکشم تا الان،میخوام ترک کنم ،سخت است یا اسان؟

  پاسخ
  رحیم تیر ۱۳, ۱۴۰۱ - ۳:۳۷ ب٫ظ

  سلام من ۳۸ سالمه ۹ ماه حشیش ترک کردم اما خوابم تنظیم نیست شبها تا صبح بیدارم چیکار کنم تا به تونم بخوابم

  پاسخ
  مهدیه علی اکبرلو اردیبهشت ۲۲, ۱۴۰۱ - ۸:۳۳ ق٫ظ

  سلام اقای دکتربرادرمن تازه برای کمپ رفته برای ترک حشیش ایاراه حلی وجودداردپاک بشودیانه لطفاراهنماییم کنین

  پاسخ
  امید اردیبهشت ۲۰, ۱۴۰۱ - ۳:۲۰ ق٫ظ

  من ۱۳ سال گل و حشیش مصرف میکنم حداقل روزی چند نخ ۳۱ سالمه هنوزم هرکس میبینتم بهم میگه بهت نمیخوره سیگارم بکشم حدود ۱ سال هفته ای یبار میکشیدم ۱۰ کیلیو چاق شده بودم الان یه هفتست ترک کردم تنها چیزی که اذیتم میکنه اینه میگم یه امروز دیگه تفریح دیگه و مشکل بعد کل دوستام و برادرام میکشن و این باعث شده برنامه دیدار این باشه من ناراحت افکار و سلامتیش نبودم که دارم ترکش میکنم این برام سخته که هیچ چیز بدن اون جذاب نیست حتی وقتی کنار خانوادتی میگی الان یه نخ سیگاری میچسبه ورزشم میکنم و ترکش خیلی به زندگیم کمک میکنه و مطمئنم همتون منُ به زودی میشناسید برام دعا کنید چون من قوی تر از این چیزام

  پاسخ
  مهسا اردیبهشت ۱۰, ۱۴۰۱ - ۹:۰۱ ق٫ظ

  سلا کسی تو کمپ بستری باشه برای درمان حشیش چه مدتی لاژم هستش اونجا بمونه ودرمان قطعیه داره

  پاسخ
  اشکان فروردین ۲۵, ۱۴۰۱ - ۷:۱۶ ب٫ظ

  ایا واقعأ اعتیاد به گل وحشیش ترک دارد چقدر باید منتظر روزهای خوب ماند

  پاسخ
  ۷۷۷۷ فروردین ۹, ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۳ ب٫ظ

  بچه ها سلام
  اعتیاد یک بازی روانیه وقتی حس های خودتون رو بشناسید عمرا به همچین مخدر هایی دل ببندید وقتی از قدرتی که خداوند تو وجود ما گذاشته یه دقیقه وقتتون رو بدید به من تا بگم روان ادم چجوری کار میکنه
  ما کلا واسه انرژی میجنگیم طبق نظریه داروین جنگ برای بقا هر کسی تو این دنیا یه جور انرژی جمع میکنه یکی با کار کردن افراطی یکی با بد و بیرا گفتن به بقیه یکی با سیگار یکی با مخدر های دیگه حالا شاید براتون سوال باشه چجوری ؟میگم براتون
  وقتی ما یک شرایط برامون پیش میاد مثلا با یکی دعوامون میشه یا شکست عشقی یا طرد شدگی یک بار احساسی خیلی خیلی شدید بهمون وارد میشه این بار احساسی میزان بسیار بالایی ادرنالین یا هورمون استرس ازاد میشه از بدن بدن میره تو حالت دفاعی دقیقا مثل موقعی که به فرض مثال یک سگ یا یگ گرگ بهت حمله میکنه و ما میریم تو حالت بقا )طبق نظریه داروین)بدن ما فرق بین حالت دویدن یا حالت خماری رو حس نمیکنه و مدام به مغزمون میگه ادرنالین ترشح کن روان ما هم عادت میکنه به اون حالت به اون هورمون چون فرق بین خوب و بد رو نمیدونه فکر میکنه اگه اون میزان انرژی ازاد نشه مردیم به همین راحتی اگه ما حس های خودمون رو بشناسیم میتونیم جلو گیری کنیم از این حالت با چه راه کاری ؟ فقط وقتایی که پرخاشگر میشی عصبی میشی روان کاری میکنه تو بری سیگار یا مخدر رو نصرف کنی تا اون حجم از انرژی رو ازاد کنه درد خماری یک درد ذهنیه مچ ذهنتون رو بگیرید وقتی بهتون حال بد القا میشه با خودتون مدام تکرار کنید که این مال ترک مواده اینا گذراست هیچ اتفاق بدی نیافتاده کم کم ذهنتون دیگه میفهمه که این پرخاشگری ها واسه اون مخدره بدن خودمون رو شرطی کردیم اگر این نشود آن میشود اگر مخدر نیاد تو مردی تموم شده ولی اصلا اینجوری نیست مثل اعتیاد داشتن به گوشیه یا پرخوری ما انرژی میدیم بها میدیم پس این انرژی رو با مخدر هیچ وقت جایگزین نکنید

  پاسخ
  ناشناس اسفند ۲۷, ۱۴۰۰ - ۸:۳۵ ب٫ظ

  سلام پسرم ۲۳سال داره ۴سال حشیش مصرف میکرده ۲۰روزه ترک کرده بازهم توهم داره چندروز طول میکشه ک خوب بشه؟

  پاسخ
  سهیلا حسینی اسفند ۵, ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۱ ق٫ظ

  با عرض سلام و تشکر ازشما
  همسرم سالهاست که به حشیش اعتیاد داره واز حدودا ده سال قبل مشکل قلبی و عروقی پیدا کرده ، اخیرا هم عمل باز قلب ، مدتی بخاطر نارسایی کلیه ترک کرد اماالان دوباره مصرف میکنه ، لطفا بفرمایید برای این افراد که درگیر بیماریهای مختلف هستند ترک یا ادامه مصرف در روند بیماریشون چه تاًثیری داره ، ۵۹ ساله هستند.لطفا راهنماییم کنید نمیدونم با توجه به شرایطش چکار کنم وچی به نفعشه ترک یا ادامه مصرف ویا جایگزین آن با دارو

  پاسخ
  سارا مهرگان بهمن ۹, ۱۴۰۰ - ۶:۴۱ ب٫ظ

  مقاله وتوضیحات عالی بود فقط بهم بگید چطوری از شر این افیون نجات پیدابکنم چون خودم تو زندگی بامشکلات زیادی روبروهستم پدرومادر وواهربزرگم رو از دست دادم والان فقط خدارو دارم وبا هزاران مشکل توروخدا کمکم بکنید

  پاسخ
  ناشناس تیر ۲۳, ۱۴۰۲ - ۹:۴۷ ق٫ظ

  اصلا نگران نباش اراده کن ترک میکنی و اونموقع میفهمی زندگی چه طعمی داره ….موفق باشید

  پاسخ
  جواد بهمن ۴, ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۳ ب٫ظ

  سلام من حدود دوسال به گل و اعتیاد داشتم بعد گذاشتم کنار حدود ۶ ماهی ولی دوباره سمت سیگاری رفتم و ۵ ماهی کشیدم خلاصه کل زندگیمو دگرگون کرد حتی افکارمو دیدم نسبت به همه مردم و اطرافیانم الان خدا رو شکر دوماه خوردی که نمیکشم حتی سیگار که حدود ۹ سال کشیدم هم ترک کردم
  خلاصه بهتون بگم توکلتونو بدین به خدا و ترکتون آخرین ترکتون باشه کلا ترک چت کردن روحی بیشترش منکه الان نزدیک به دوماه خوردی ترک مردم باز کاملا درمان نشدم وقتی میخوای گل یا حشیش رو ترک کنی باید اول خودتونو تغییر بدین

  پاسخ
  یلدا دی ۲۹, ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۲ ب٫ظ

  ترک حشیش چند روز طول میکشه برای کسی که ده سال کشیده

  پاسخ
  امیرحسین حیدری دی ۲۶, ۱۴۰۰ - ۹:۱۶ ب٫ظ

  سلام ببخشید من ی چهار سال هست ن ب طور هروز ولی هرزگاهی میکشدیم ولی الان بیشتر شدع چطور میتونم این موادو ترکش کنم خیلی ممنون میشم اگ راهنمایی کنید

  پاسخ
  امیرحسین دی ۲۶, ۱۴۰۰ - ۹:۱۵ ب٫ظ

  سلام ببخشید من ی چهار سال هست ن ب طور هروز ولی هرزگاهی میکشدیم ولی الان بیشتر شدع چطور میتونم این موادو ترکش کنم خیلی ممنون میشم اگ راهنمایی کنید

  پاسخ
  ناشناس دی ۱۱, ۱۴۰۰ - ۰:۲۷ ق٫ظ

  مسعود مددی منم اعتياد دارم،چند سال مصرف حشیش دارم میخوام ترک کنم میترسم، کمک کنید

  پاسخ
  ناشناس دی ۳, ۱۴۰۰ - ۷:۰۸ ب٫ظ

  سلام من ۱ سال دارم حشیش میکشم علان ۲روز ترک کردم و علان سردرد دارم و کل بدنم درد میکنه آیا مال حشیش هست ؟؟؟؟

  پاسخ
  وحید دی ۶, ۱۴۰۰ - ۳:۲۱ ق٫ظ

  سلام
  من حدود ۵ساله حشیش میکشم الان دیگه بجای رسیدم خودم بکشم فقط این فکر میاد تو سرم تا راحت بشم
  دیگه دارم دیونه میشم خستم کرده

  پاسخ
  امیرحسین بهمن ۶, ۱۴۰۰ - ۳:۱۳ ب٫ظ

  منم این مدلیم شب و روزم پر شده از فکر به خودکشی

  پاسخ
  امیر آذر ۲۹, ۱۴۰۰ - ۴:۲۷ ب٫ظ

  من حدود ۵ سال گل و حشیش مصرف میکردم الان ۵ روز هست نمیکشم لطفا من رو راهنمایی کنید چطور از وسوسه هاش رهایی پیدا کمم

  پاسخ
  علی آذر ۲۵, ۱۴۰۰ - ۱:۱۵ ق٫ظ

  سلام‌ من ۲۱ سال دارم و دوسال هست حشیش مصرف می کنم وقصد ترک دارم من ازعرق سرد حشیش می ترسم هیچی اندازه اون ازارم نمیده خواهش می کنم کمکم کنید ب خدا دیگه خستم امید ب زندگی ندارم و چشم همه افتادم لطفا راه کار جلوم بزارید ممنون از حمایتتون خداشاهده گزاف نمی کنم دیگه خسته شدم از حشیش

  پاسخ
  علی آذر ۲۵, ۱۴۰۰ - ۱:۱۲ ق٫ظ

  سلام‌ من ۲۱ سال دارم و دوسال هست حشیش مصرف می کنم وقصد ترک دارم من ازعرق سرد حشیش می ترسم هیچی اندازه اون ازارم نمیده خواهش می کنم کمکم کنید ب خدا دیگه خستم امید ب زندگی ندارم و چشم همه افتادم لطفا راه کار جلوم بزارید ممنون از حمایتتون خداشاهده گزاف نمی کنم دیگه خسته شدم از حشیش

  پاسخ
  ناشناس آذر ۱۶, ۱۴۰۰ - ۹:۲۴ ب٫ظ

  سلام من ۱۸ساله حشیش میکشم واقعا مخم دیگه تعطیل شده هیشکی دیگه نمیتونه تحملم کنه اخلاقم خیلی خراب شده

  پاسخ
  احمد آذر ۲, ۱۴۰۰ - ۷:۵۶ ب٫ظ

  سلام خدا قوت آیا بعد از ترک حشیش فرد دچار تاری دید میشود

  پاسخ
  ناشناس آبان ۲۸, ۱۴۰۰ - ۸:۵۶ ب٫ظ

  من ۵ج ساله که میخام ترک کنم ولی نمیدونم چرا وچتوری به هردلیل بسمتش کشیده میشوم هدقل هزار بار ترک کردم ولی بازم نشد الانم یک تیکه دارم فردا صبح ینم میکشم بسلامتی همتان و خولاسه خلاسه

  پاسخ
  علیرضا آبان ۲۱, ۱۴۰۰ - ۱:۵۴ ب٫ظ

  دوستان منم مثل شما بودم الان ۲روزه ترک کردم یه مدت میگذره همه علایم و توهمات و خوابهای عله وله تموم میشه باید با دوستای مصرف کننده ک داشتید قطع رابطه کنید جای ک مصرف میکردید نرید و حتما حتما اگه میتونید برید کلاس NAخیلی بهتون کمک میشه

  پاسخ
  جهان آبان ۶, ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۱ ب٫ظ

  مدت دو سال میشه حشیش استفاده میکنم
  زیاد خواستیم ترک کنم مگم وسوسه زیاد است
  شما کمک کنین

  پاسخ
  ناشناس مهر ۱۴, ۱۴۰۰ - ۶:۴۱ ب٫ظ

  سلام من یک سال روزی ده گرم مصرف گل داشتم بعضی وقت‌ ها هم بنگ میکشیدم ولی الان ۶۰روزه که پاکم خداروشکر فقط ده روز اول ترک اذیت‌ بودم کسایی ک میخوان ترک کنن واقعا باید دور دوست هایی ک باهم میکشیدن خط بزنن همه چی از دوست ناباب هست با تشکر

  پاسخ
  ناشناس شهریور ۲, ۱۴۰۰ - ۳:۳۹ ق٫ظ

  سلام منو همسرم نزدیک یک ماه و نیم مصرف حشیش داشتیم الان نزدیک ده روز هستش ک ترک کردیم..همسرم اوایل سردرد و حالت تهوع داشت..الان سردردش کم تر شده و حالت تهوعش هم خوب شده..ولی من تازه چند روزه ک سر دردش شدید دارم و بی خوابی شبها اصلا نمیتونم بخوابم تا۴-۵ صبح بیدارم..
  ما قصدبچه دار شدن داریم چیکار کنیم میشه راهنمایی کنین…ممنون..

  پاسخ
  میثم تیر ۲۸, ۱۴۰۰ - ۵:۱۰ ب٫ظ

  سلام پسر من الان ۵ ساله حشیش مصرف میکنه چن روز طول میکشد تا حشیش را ترک کند چیکار کنیم به کجا مراجعه کنیم دستم را بگیرید تورو خدا دیگه نمی تونم تحنل کنم کمکم کنید

  پاسخ
  متین تیر ۲۲, ۱۴۰۰ - ۲:۰۸ ق٫ظ

  سلام من ۱۶ سالمه و یک ساله مصرف مدام هرنوع مواد روان گردان داشتم ولی از امروز تصمیم به ترک کردن گرفتم با مادرم بعد از خواندن مطالب شما صحبت کردم و تو این یکسال این اولین روزی بود که چیزی مصرف نکردم ساعت سه صبحه هنوز نخوابیدم گریم میگیره انگار عزیزترین کسمو از دست دادم ولی تحمل میکنم و ایشالاه که دیگه نمیکشم ممنون از مطالبتون

  پاسخ
  محسن آبان ۱۶, ۱۴۰۰ - ۱:۳۳ ب٫ظ

  ایول داداش…تو میتونی….به ذهنت غلبه کن

  پاسخ
  ناشناس دی ۱۵, ۱۴۰۰ - ۵:۴۴ ق٫ظ

  گریە کردن خیل خوبە سبک میشی .منم اینجوری بودم ولی ترک کردم و هیچ میلی هم بە کشیدنش ندارم عزیزم ،پرتش کن برە بدرد نمیخورە .هیچی زندگی عادی نمیشە بخدا

  پاسخ
  Milad مرداد ۲۹, ۱۴۰۲ - ۸:۱۴ ق٫ظ

  دمت گرم ترک کن خدایی توسنی نداری ،تومیتونی داداش گرچه امیدوارم ک لغزش نکرده باشی تاحالاش چون سنت کمه برای تحمل دردهای اینجورمواد انشالله موفق باشی🌹

  پاسخ
  خواهر تیر ۱۷, ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۲ ق٫ظ

  سلام من داداشم حشیش مصرف کرده به مدت دوسال الان ۳۵روزه ترک کردولی همچنان توهم داره تحت نظرروانپزشکم هست چه مدت طول میکشه که برگرده به حالت قبلی

  پاسخ
  احمد خرداد ۱۰, ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۵ ب٫ظ

  سلام من یکماه قبل یکبار حشیش مصرف کردم برای بار اول اونم برای امتحان کردن الان من افسرده و بی توجه ب اطرافم هستم مث اینکه تازع از خاب پاشدم چیکار کنم خوب بشم میشه توضیح بدین

  پاسخ
  بیژن اردیبهشت ۲۴, ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۹ ب٫ظ

  سلام.بنده ۳۹ سالمه.چهار سال هر روز حشیش میکشیدم.الان دو هفتس ترک کردم.گلوم خارش گرفته.میخواستم ببینم خارش گلوم بخاطر ترک حشیش هستش؟؟ممنون میشم جوابمو بدید.

  پاسخ
  بیژن اردیبهشت ۲۴, ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۶ ب٫ظ

  سلام.من سه چهار ساله که حشیش میکشم.الان دو هفتس ترک کردم.گلوم خیلی میخاره.خانوم دکتر میخواستم ببینم خارش گلوم بخاطره ترک حشیشه؟ممنون میشم جواب بدید.

  پاسخ
  ارمان فروردین ۸, ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۹ ب٫ظ

  سلام وقت بخير حدود يكسال و نيم خست كه حشيش مصرف ميكنم و الان تقريبا ١٠ روزه پاكي دارم تو خونه خودم رو دارم ترك ميدم ولي به شدت استخون درد سرد درد و سرگيجه دارم و عرق هم زياد ميكنم چيكار كنم به نظرتون ؟

  پاسخ
  ارمان فروردین ۸, ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۷ ب٫ظ

  سلام وقت بخير حدود يكسال و نيم خست كه حشيش مصرف ميكنم و الان تقريبا ١٠ روزه پاكي دارم تو خونه خودم رو دارم ترك ميدم ولي به شدت استخون درد سرد درد و سرگيجه دارم و عرق هم زياد ميكنم چيكار كنم به نظرتون ؟

  پاسخ
  عباس اسفند ۲۶, ۱۳۹۹ - ۳:۱۶ ب٫ظ

  سلام ،۳۷ ساله هستم و مجرد،۲۱ سال مصرف حشیش داشتم و ۱۹روزه ترک کرم حتی سیگار (روزی ی پاکت)،ترک خواسته خودم بوده و ب این نوع ترک میگیم یابویی(رفتم تو اطاق و خارج نشدم مگر برای استفاده از سرویس بهداشتی)،چطور می تونید کمکم کنید ک ب پاکیم ادامه دهم؟؟

  پاسخ
  مجتبی تیر ۱۷, ۱۴۰۰ - ۳:۵۷ ب٫ظ

  ماشالاه عباس،منم ۳۳ سالمه و ده ساله مصرف حشیش رو تجربه میکنم و الان چهار روزه که حشیش الکل نیکوتین و دارو مصرف نمیکنم و شدیدا اختلال خواب و هذیان گویی دارم ولی میگذره و دوباره به روند عادی زندگی برمیگردیم.

  پاسخ
  Milad مرداد ۲۹, ۱۴۰۲ - ۸:۱۷ ق٫ظ

  دمت گرم ترک کن خدایی توسنی نداری ،تومیتونی داداش گرچه امیدوارم ک لغزش نکرده باشی تاحالاش چون سنت کمه برای تحمل دردهای اینجورمواد انشالله موفق باشی🌹

  پاسخ
  M. H. K بهمن ۱۹, ۱۴۰۰ - ۸:۵۱ ب٫ظ

  دمت گرم مثل خودمی ولی من الان ۵سال نمیکشم ۲۲سال هم کشیدم به خودتون تلقین نکنید همش به خودت بگوخدایی دارم بزرگ ببین چطورکمک میکنه وتنهانباید باشی یک نفرپایه کنارت باشه باهاش حرف بزن صحبت کن سرگرم کن خودت رومثل شرمنده ببخشید

  پاسخ
  ناشناس بهمن ۲۸, ۱۳۹۹ - ۱:۴۰ ق٫ظ

  سلام، حشیش ترک کردم بیخوابم چکار کنم

  پاسخ
  ریبین بهمن ۱۱, ۱۳۹۹ - ۵:۴۸ ق٫ظ

  سلام من ۱۸ سال سن دارم و به مدت ۱۱ ماه است که مداوم دارم گل میکشم
  چند روزی هست اقدام به ترک کرده ام
  بی خوابی دارم
  خواب های جنسی میبینم
  آیا این ها تا چه مدت ادامه دارن

  پاسخ
  ناشناس بهمن ۷, ۱۳۹۹ - ۸:۳۶ ب٫ظ

  سلام ترک حشیش چند روز طول می کشد

  پاسخ
  نرگس آذر ۱۵, ۱۳۹۹ - ۸:۲۳ ب٫ظ

  سلام یکی از خانواده من در حال ترک ولی داعم خاطرات و تعریف میکنه چزت و پرت نمیگه ولی پر حرفی میکنه و انگار حس خاصی نسبت ب ما ندارد مصرفش زیاد بوده چقد طول میکشه میتونه ب حال قبل از مصرفش برگرده؟

  پاسخ
  ماریا آبان ۱۴, ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۵ ب٫ظ

  سلام خسته نباشید توهمات بعد از ترک هایش چه قدر ادامه دارد.اشنای ما انگار دیوانه شده همش چرت و پرت میگه ایا امیدی هست?

  پاسخ
  میترا سیفان آبان ۱۵, ۱۳۹۹ - ۷:۰۶ ب٫ظ

  سلام، مدت و شدت علائم پس از ترک، در افراد مختلف متفاوت میتونه باشه. برای کنترل توهم، بهتر هست تحت نظر روانپزشک باقی بمونند.

  پاسخ
  احمد آبان ۸, ۱۳۹۹ - ۸:۱۴ ب٫ظ

  سلام ایا ترک حشیش باعث توهم و اختلال ذخنی میشود مثلا ازار جنسی یا توهم

  پاسخ
  میترا سیفان آبان ۱۰, ۱۳۹۹ - ۶:۳۱ ق٫ظ

  سلام، برای اطلاع دقیق از این مورد، لطفا با یکی از متخصصین مشاوره ترک اعتیاد مشورت کنید.
  https://pezeshkekhoob.com/psychologists/126p-addiction-therapist

  پاسخ
  احمد آذر ۴, ۱۳۹۹ - ۱:۲۳ ق٫ظ

  شما همچنین احساسی دارید که در خواب مورد سواستفاده شدید

  پاسخ

  دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب