ترک گل چند روز طول می‌کشد؟ ترک گل به روش بوقلمون سرد

توسط میترا سیفان
0 نظر

ترک گل چند روز طول می‌کشد؟ انواع روش‌های ترک گل

آمار‌ها حاکی از آن هستند که ماده مخدر گل یا ماری‌جوانا، دومین مخدر مصرفی پس از تریاک در ایران است و اغلب مصرف‌کنندگان آن را مردان مجرد 15 تا 29 سال با تحصیلات دیپلم و پایین‌تر تشکیل می‌دهند.

یکی از مواردی که سبب افزایش اعتیاد به گل در سراسر جهان شده است، باور‌های غلط در رابطه با عدم اعتیاد‌آور بودن آن و اثرات مثبت آن بر سلامتی است. در صورتی‌که اثرات سوء آن بر سلامت جسمی و روحی افرادی که به‌طور مداوم از این ماده مخدر استفاده می‌کنند، پس از مدتی آشکار گشته و سبب نگرانی عمیق خود فرد و نزدیکان او می‌شود. در این شرایط معمولاً اولین سؤالی که برای افراد مطرح می‌شود، این است که روش ترک گل چیست و ترک گل چند روز طول می‌کشد؟ برای پاسخ به این سؤالات و سایر نگرانی‌های شایع در رابطه با اعتیاد به گل در با ما همراه شوید.

 

گل یا ماری‌جوانا (Marijuana) چیست؟

ماری‌جوانا که با نام‌های گل، علف، پات، گرس، گانجا و ماری‌جین نیز شناخته می‌شود، در واقع همان برگ‌ها، گل‌ها، ساقه‌ها و دانه‌های خشک‌شده گیاه شاهدانه است که حاوی ماده روان‌گردان دلتا -9-تتراهیدروکانابینول (THC) و سایر ترکیبات مربوطه می‌باشد. از آنجایی‌که در ایران از واژه گل برای اشاره به ماده مخدر ماری‌جوانا استفاده می‌شود، در این مقاله نیز ما از نام گل استفاده می‌کنیم.

لازم به ذکر است که گاهی اوقات از ترکیبات گیاه شاهدانه به صورت تغلیظ‌شده و به شکل یک رزین به نام حشیش یا مایع سیاه چسبنده‌ای به نام روغن هش نیز استفاده می‌شود. بنابراین همان‌طور که ملاحظه می‌کنید، ماده مخدر گل از خویشاوندان نزدیک حشیش بوده و همین موضوع نشان‌دهنده خطرآفرین بودن آن است.

 

نحوه استفاده از گل چگونه است؟ والدین بدانند

آشنایی با نحوه استفاده از گل به ویژه برای والدین ضروری است، تا با مشاهده شواهد بتوانند به مصرف این ماده توسط فرزند خود پی ببرند و پیش از عمیق‌تر شدن اعتیاد او اقدام به درمان کنند.

گل یا ماری‌جوانا به طور معمول به‌صورت سیگار دستی یا با استفاده از لوله (پایپ) دود می‌شود. برای مصرف این ماده گاهی از آنچه بلانت (Blunt) نامیده می‌شود، نیز استفاده می‌شود. بلانت سیگاری است که از توتون خالی شده و دوباره با مخلوط ماری‌جوانا و توتون پر می‌شود. یکی دیگر از راه‌های مصرف گل، مخلوط کردن برگ، گل، ساقه یا دانه گیاه در غذا یا مصرف دم‌کرده برگ آن به صورت چایی است.

والدین و اطرافیان باید توجه داشته باشند که دود ماری‌جوانا بوی تند مشخص و شیرین و ترشی دارد.

 

آیا گل اعتیاد‌آور است؟

بله!

برخلاف تصور عموم، ماری‌جوانا یک ماده اعتیادآور است. تحقیقات نشان داده‌اند که تقریباً 9 درصد از مصرف‌کنندگان گل دچار اعتیاد می‌شوند. میزان اعتیاد در بین کسانی که از سنین پایین شروع به استفاده از این ماده مخدر می‌کنند، بیشتر و در حدود 17 درصد است و در افرادی که روزانه از آن استفاده می‌کنند، حدود 25 تا 50 درصد می‌باشد.

 

علائم اعتیاد به گل

در حوزه پزشکی، اعتیاد به گل را «اختلال مصرف شاهدانه» می‌نامند که مانند هر اختلال دیگری یک‌سری نشانه‌های فیزیکی و رفتاری دارد که در اثر تخریب سلول‌های مغزی ایجاد می‌شوند.

تغییرات رفتاری شامل موارد زیر هستند:

 • مشکل در درک مسائل
 • اختلال در هماهنگی بدن
 • مشکل در تفکر و حل مسئله
 • مشکلات در یادگیری و حافظه

علائم جسمانی اعتیاد به گل عبارتند از:

 • چشم کدر و قرمز با رگ‌های خونی
 • سرفه‌های دائمی و پر از خلط
 • ضربان قلب سریع
 • گرسنگی مداوم
 • دهان خشک
 • اضطراب یا ترس
 • حافظه ضعیف
 • هماهنگی ضعیف میان اندام‌ها
 • واکنش آهسته به محرک‌ها
 • از دست دادن کنترل

 

ترک گل چند روز طول می‌کشد؟

پیش از اقدام به ترک، لازم است بدانید که ترک گل چه مدت به‌طول می‌انجامد. این موضوع سبب می‌شود تا با پیش‌زمینه فکری و با برنامه‌ریزی مناسب‌تر در این مسیر گام بردارید.

برخلاف اغلب مواد مخدر دیگر، از جمله الکل، THC (ماده شیمیایی فعال موجود در ماری‌جوانا) در سلول‌های چربی ذخیره می‌شود، بنابراین پاک‌سازی کامل بدن در مقایسه با مواد مخدر محلول در آب بیشتر به‌طول می‌انجامد. این بدان معناست که برخی از قسمت‌های بدن حتی پس از گذشت دو ماه همچنان THC را حفظ می‌کنند.

لازم به ذکر است که هر چه مصرف گل توسط فرد بالا‌تر باشد و دفعات بیشتری از آن استفاده کرده باشد، پاک شدن بدن از این ماده نیز طولانی‌تر خواهد بود.

البته علائم ترک گل از جمله تحریک‌پذیری، کج‌خلقی، افسردگی، اضطراب، عدم تمرکز، علائم سرماخوردگی، سردرد، مشکلات خواب، درد شکم، کاهش اشتها و کاهش وزن تنها تا حدود 2 هفته دوام دارند و پس از 2 هفته به میزان قابل‌توجهی کاهش خواهند یافت. اما توصیه می‌شود که برای ترک ماری‌جوانا یا گل، یک بازه 30 روزه را برای خود در نظر بگیرید.

 

روش ترک گل چگونه است؟

برای ترک گل ابتدا مشخص کنید که چرا می‌خواهید ترک کنید. ترک اعتیاد یک روند چالش‌برانگیزی است که اگر از ابتدا هدف مشخصی برای آن در ذهن خود نداشته باشید، با شکست مواجه خواهید شد.

برخی افراد با مشاهده علائم مخرب مصرف گل اقدام به ترک آن می‌کنند و برخی دیگر به اصرار خانواده. در رابطه با دسته دوم لازم است که اثرات منفی مصرف گل بر سلامت جسمی و روحی فرد به او توضیح داده شوند. مداخله یک مشاور ترک اعتیاد خوب در زمینه می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

در مرحله دوم مشخص کنید که از چه روشی برای ترک ماری‌جوانا می‌خواهید استفاده کنید. معمولاً دو روش عمده آنی و تدریجی برای ترک گل وجود دارند که در ادامه توضیح داده شده‌اند.

 

دو روش‌ ترک گل (ترک ماری‌جوانا)

 1. ترک آنی یا یک‌باره گل (روش بوقلمون سرد)

برخی افراد برای ترک ماری‌جوانا از روش «بوقلمون سرد» یا «ترک یابویی» که برگردان عبارت Cold turkey است، استفاده می‌کنند. در این روش، فرد به ‌یک‌باره و به‌صورت آنی اقدام به ترک می‌کند. این روش که گاهاً با بازگشت فرد به سمت مواد همراه است و آثار مخربی بر جسم و روح دارد، معمولاً توصیه نمی‌شود، مگر اینکه از کمک و راهنمایی یک روانشناس در کنار آن استفاده شود.

برای انجام این روش:

 • وسایل استعمال گل را معدوم کنید. با انجام این کار زمانی‌که وسوسه می‌شوید، به مواد و وسایل استعمال دسترسی آسانی ندارید و ممکن است بر نیروی محرک غلبه کنید.
 • با علائم ترک سازش کنید. برای مثال یکی از علائم ترک گل، بی‌خوابی است که می‌توانید از قرص‌های ملاتونین استفاده نمایید یا برای مقابله با افسردگی ناشی از ترک می‌توانید برنامه‌های کمدی تلویزیون را تماشا کنید.
 • روال زندگی روزمره خود را تغییر دهید. اگر گل را در ساعات خاصی از روز استعمال می‌کرده‌اید، در آن ساعات خود را به سرگرمی مورد‌علاقه، پیاده‌روی، مدیتیشن یا نوشیدن یک نوشیدنی آرام‌بخش مانند قهوه مشغول کنید.
 • از حمایت عزیزان خود برخوردار شوید. خانواده و نزدیکانی که می‌دانند شما قصد ترک گل را دارید، می‌توانند با سرگرم کردن و تشویق شما و همچنین پر کردن خلأ روحیتان نقش سازنده‌ای را ایفا کنند.

 

 1. ترک تدریجی گل

بهترین روش ترک ماری‌جوانا یا گل، ترک تدریجی با نظارت یک روان‌درمانگر در کنار برخورداری از حمایت خانواده است. در این روش علائم ترک کمتری را تجربه کرده و احتمال موفقیت بیشتر است.

در این روش:

 • برای ترک، تاریخ مشخص کنید. یک فرجه زمانی واقع‌بینانه چند هفته‌ای تا یک‌ماهه برای خود تعیین کنید که در آن بازه اقدام به ترک نمایید.
 • برای کاهش دوز مصرفی برنامه‌ریزی کنید. شما می‌توانید فواصل مصرف گل را به‌تدریج افزایش دهید یا از برخی محصولات ضعیف‌تر که حاوی THC کمتری هستند، استفاده نمایید.
 • خودتان را مشغول نگه‌دارید. با مشغول نگه‌داشتن خود کمتر به مصرف مواد فکر می‌کنید و این موضوع می‌تواند باعث پرت شدن حواس شما از علائم آزار‌دهنده ترک شود.

 

از کمک تخصصی برای ترک گل استفاده کنید

تفاوتی وجود ندارد که از روش یک‌باره یا روش تدریجی استفاده می‌کنید. شما در حین ترک و پس از ترک گل به کمک تخصصی نیاز دارید. چرا‌که از یک‌سو ترک گل با علائم آزار‌دهنده روحی مانند اضطراب و افسردگی همراه است و از سوی دیگر عدم بازگشت به آن مستلزم شناسایی عوامل زمینه‌ساز مصرف آن می‌باشد.

بهترین متخصصان مشاور ترک اعتیاد کشور

روانشناسان معمولاً با استفاده از روش‌های ذیل به شما کمک می‌کنند.

 • درمان انگیزه افزایی (MET):

این روش درمانی به‌عنوان اولین قدم برای ترک مواد مخدر است. اگر بدانید که می‌خواهید گل را ترک کنید، اما کاملاً مطمئن و مصمم نیستید، MET می‌تواند بسیار مفید باشد. این روش انگیزه استفاده از گل را کشف و اهداف ترک آن را اولویت‌بندی می‌کند.

 • رفتاردرمانی شناختی (CBT):

این روش درمانی به شما کمک می‌کند تا افکار و عواطف ناخواسته یا ناراحت‌کننده را شناسایی کرده و مهارت‌های لازم برای مدیریت آن‌ها را کسب کنید. برای مثال، اگر هنگام استرس از گل استفاده می‌کنید، رفتار درمانی شناختی یا CBT به شما می‌آموزد که علائم استرس را تشخیص دهید و عادت مفیدتری را جایگزین مصرف گل کنید.

 • مدیریت مشروط (CM):

در این روش برای عدم استعمال گل به شما پاداش داده می‌شود. برای مثال، جایزه سه بار استعمال نکردن گل، می‌تواند رفتن به رستوران یا بلیط سینما باشد.

لیست بهترین رواندرمانگران فردی کشور

 

نکته پایانی بسیار مهم درباره مصرف ماریجوانا

این روز‌ها اخبار زیادی در رابطه با آزاد‌سازی مصرف ماری‌جوانا در کشور‌های غربی به‌دلیل فواید زیاد آن برای سلامتی شنیده می‌شود. لازم است بدانید ترجمه‌های نادرست سبب چنین سوءتفاهم بزرگی شده است. در واقع گیاهی که درباره فواید زیاد آن صحبت می‌شود و مصرف آن به‌تازگی آزاد گشته، گیاه Hemp است که در فارسی ماری‌جوانا ترجمه می‌شود و در واقع نوعی ماری‌جوانای اهلی با THC بسیار ناچیز است، در حالی‌که گل محصول گیاه Marijuana بوده که THC بالایی دارد و اثرات مخربی بر سلامت، به‌ویژه بر مغز شما دارد.

نویسنده: میترا سیفان – روانشناس

 

موارد مشابه:

خوانندگان محترم چنانچه سوالی در رابطه با معضلات اعتیاد دارید در قسمت نظرات مطرح کنید تا در اسرع وقت پاسخگو باشیم.

پزشک خوب، سامانه آنلاین رزرو اینترنتی نوبت از روانشناسان و روانپزشکان و سایر تخصص های حوزه سلامت است که به شما کمک می‌کند بهترین متخصصان را در کوتاه ترین زمان و در نزدیکی محل زندگی خود پیدا کرده و وقت خود را به صورت “آنلاین” رزرو نمایید.

نظر بدهید

You may also like