عوارض ترک گل | ترک ماده مخدر گل چند روز طول میکشد؟

توسط میترا سیفان
این مقاله توسط میترا سیفان ترجمه شده است.

یکی از مواردی که سبب افزایش اعتیاد به گل در سراسر جهان شده است، باور‌های غلط در رابطه با عدم اعتیاد‌آور بودن آن و اثرات مثبت آن بر سلامتی است. با این وجود عوارض ترک گل می‌تواند باعث بروز مشکلات زیادی در فرد شود. اثرات سوء گل، بر سلامت جسمی و روحی افرادی که به‌طور مداوم از این ماده مخدر استفاده می‌کنند، پس از مدتی آشکار گشته و سبب نگرانی عمیق خود فرد و نزدیکان او می‌شود.

در این شرایط معمولاً اولین سؤالی که برای افراد مطرح می‌شود، این است که روش ترک گل چیست و ترک گل چند روز طول میکشد؟ عوارض ترک گل چیست و چقدر طول میکشد؟ برای پاسخ به این سؤالات و سایر نگرانی‌های شایع در رابطه با اعتیاد و ترک مواد مخدر گل با ما همراه شوید.

فهرست مطالب
 • گل یا ماری‌جوانا (Marijuana) چیست؟

  ماری‌جوانا که با نام‌های گل، علف، پات، گرس، گانجا و ماری‌جین نیز شناخته می‌شود، در واقع همان برگ‌ها، گل‌ها، ساقه‌ها و دانه‌های خشک‌شده گیاه شاهدانه است که حاوی ماده روان‌گردان دلتا – ۹ – تتراهیدروکانابینول (THC) و سایر ترکیبات مربوطه می‌باشد.

  از آنجایی‌که در ایران از واژه گل برای اشاره به ماده مخدر ماری‌جوانا استفاده می‌شود، در این مقاله نیز ما از نام گل استفاده می‌کنیم.

  لازم به ذکر است که گاهی اوقات از ترکیبات گیاه شاهدانه به صورت تغلیظ‌شده و به شکل یک رزین به نام حشیش یا مایع سیاه چسبنده‌ای به نام روغن هش نیز استفاده می‌شود.

  بنابراین همان‌طور که ملاحظه می‌کنید، ماده مخدر گل از خویشاوندان نزدیک حشیش بوده و همین موضوع نشان‌دهنده خطرآفرین بودن آن است.

  پزشک خوب به شما کمک میکند بهترین روانشناسان را در کوتاه‌ترین زمان و در نزدیکی محل زندگی خود پیدا کنید
  مشاهده لیست روانشناسان

   

  نحوه استفاده از گل چگونه است؟

  آشنایی با نحوه استفاده از گل به ویژه برای والدین ضروری است، تا با مشاهده شواهد بتوانند به مصرف این ماده توسط فرزند خود پی ببرند و پیش از عمیق‌تر شدن اعتیاد او اقدام به درمان کنند. در صورت درک به موقع اعتیاد، عوارض ترک گل شدت کمتری خواهند داشت.

  گل یا ماری‌جوانا به طور معمول به صورت سیگار دستی یا با استفاده از لوله (پایپ) دود می‌شود. برای مصرف این ماده گاهی از آنچه بلانت (Blunt) نامیده می‌شود، نیز استفاده می‌شود.

  بلانت سیگاری است که از توتون خالی شده و دوباره با مخلوط ماری‌جوانا و توتون پر می‌شود. یکی دیگر از راه‌های مصرف گل، مخلوط کردن برگ، گل، ساقه یا دانه گیاه در غذا یا مصرف دم‌کرده برگ آن به صورت چایی است.

  والدین و اطرافیان باید توجه داشته باشند که دود ماری‌جوانا بوی تند مشخص و شیرین و ترشی دارد.

  آیا گل اعتیاد‌آور است؟

  بله! برخلاف تصور عموم، ماری‌جوانا یک ماده اعتیادآور است. تحقیقات نشان داده‌اند که تقریباً ۹ درصد از مصرف‌کنندگان گل دچار اعتیاد می‌شوند.

  میزان اعتیاد در بین کسانی که از سنین پایین شروع به استفاده از این ماده مخدر می‌کنند، بیشتر و در حدود ۱۷ درصد است و در افرادی که روزانه از آن استفاده می‌کنند، حدود ۲۵ تا ۵۰ درصد می‌باشد.

  علائم اعتیاد به گل

  در حوزه پزشکی، اعتیاد به گل را «اختلال مصرف شاهدانه» می‌نامند که مانند هر اختلال دیگری یک ‌سری نشانه‌های فیزیکی و رفتاری دارد که در اثر تخریب سلول‌های مغزی ایجاد می‌شوند.

  تغییرات رفتاری شامل موارد زیر هستند:

  • مشکل در درک مسائل
  • اختلال در هماهنگی بدن
  • مشکل در تفکر و حل مسئله
  • مشکلات در یادگیری و حافظه

  علائم جسمانی اعتیاد به گل عبارتند از:

  • چشم کدر و قرمز با رگ‌های خونی
  • سرفه‌های دائمی و پر از خلط
  • ضربان قلب سریع
  • گرسنگی مداوم
  • دهان خشک
  • اضطراب یا ترس
  • حافظه ضعیف
  • هماهنگی ضعیف میان اندام‌ها
  • واکنش آهسته به محرک‌ها
  • از دست دادن کنترل

  ترک گل چند روز طول میکشد؟

  پیش از اقدام به ترک، لازم است بدانید که ترک گل چه مدت به‌طول می‌انجامد. این موضوع سبب می‌شود تا با پیش‌زمینه فکری و با برنامه‌ریزی مناسب‌تری در این مسیر گام بردارید.

  برخلاف اغلب مواد مخدر دیگر، از جمله الکل، THC (ماده شیمیایی فعال موجود در ماری‌جوانا) در سلول‌های چربی ذخیره می‌شود، بنابراین پاک‌سازی کامل بدن در مقایسه با مواد مخدر محلول در آب بیشتر به‌طول می‌انجامد.

  این بدان معناست که برخی از قسمت‌های بدن حتی پس از گذشت دو ماه همچنان THC را حفظ می‌کنند. بنابراین می‌توان گفت یکی از عوارض ترک گل، باقی ماندن ماده شیمیایی فعال این مخدر مدت زمانی بعد از ترک است.

  لازم به ذکر است که هر چه مصرف گل توسط فرد بالا‌تر باشد و دفعات بیشتری از آن استفاده کرده باشد، پاک شدن بدن و ترک مواد مخدر گل نیز طولانی‌تر خواهد بود.

  البته عوارض ترک گل از جمله تحریک‌پذیری، کج‌خلقی، افسردگی، اضطراب، عدم تمرکز، علائم سرماخوردگی، سردرد، مشکلات خواب، درد شکم، کاهش اشتها و کاهش وزن تنها تا حدود ۲ هفته دوام دارند و پس از ۲ هفته به میزان قابل‌توجهی کاهش خواهند یافت. اما توصیه می‌شود که برای ترک ماری‌جوانا یا گل، یک بازه ۳۰ روزه را برای خود در نظر بگیرید.

  عوارض ترک گل چیست؟

  ترک ناگهانی ماری جوانا می‌تواند بروز علائم ترک گل شود. بسیاری از افراد بدون عوارض جانبی، گل را ترک می‌کنند. در افرادی که عوارض را تجربه می‌کنند، این عوارض در هفته اول شدت گرفته و تا دو هفته ادامه پیدا می‌کند.

  عوارض ترک گل عبارتند از:

  • بی‌قراری
  • مشکلات خواب
  • کاهش اشتها
  • تحریک‌پذیری
  • میل شدید به مصرف گل
  • حالت تهوع
  • درد شکمی

  برخی مطالعات نشان داده است که تجربه علائم ترک گل در زنان شدیدتر و بیشتر از مردان است.

  روش ترک گل چگونه است؟

  برای ترک گل ابتدا مشخص کنید که چرا می‌خواهید ترک کنید. ترک اعتیاد یک روند چالش‌برانگیز است که اگر از ابتدا هدف مشخصی برای آن در ذهن خود نداشته باشید، با شکست مواجه خواهید شد.

  برخی افراد با مشاهده علائم مخرب مصرف گل اقدام به ترک آن می‌کنند و برخی دیگر به اصرار خانواده. در رابطه با دسته دوم لازم است که اثرات منفی مصرف گل بر سلامت جسمی و روحی فرد به او توضیح داده شوند.

  در صورتی که اعتیاد فرد شدید باشد، ترک گل در منزل ممکن است باعث بروز عوارض ناراحت‌کننده ترک گل شود. به همین دلیل مداخله یک مشاور ترک اعتیاد خوب در این زمینه می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

  حالا در مرحله دوم مشخص کنید که از چه روشی برای ترک ماری‌جوانا می‌خواهید استفاده کنید.

  روش‌های ترک مواد مخدر گل (ترک ماری‌جوانا)

  چگونه گل را ترک کنیم؟ معمولاً دو روش عمده آنی و تدریجی برای ترک گل وجود دارند که در ادامه توضیح داده شده‌اند.

  ۱- ترک آنی یا یک‌باره گل (روش بوقلمون سرد)

  برخی افراد برای ترک ماری‌جوانا از روش «بوقلمون سرد» یا «ترک یابویی» که برگردان عبارت Cold turkey است، استفاده می‌کنند. در این روش، فرد به ‌یک‌باره و به‌صورت آنی اقدام به ترک می‌کند.

  این روش ترک ماری جوانا که گاهاً با بازگشت فرد به سمت مواد همراه است و آثار مخربی بر جسم و روح دارد، معمولاً توصیه نمی‌شود، مگر اینکه از کمک و راهنمایی یک روانشناس در کنار آن استفاده شود.

  برای انجام این روش:

  • وسایل استعمال گل را معدوم کنید. با انجام این کار زمانی‌ که وسوسه می‌شوید، به مواد و وسایل استعمال دسترسی آسانی ندارید و ممکن است بر نیروی محرک غلبه کنید.
  • با علائم ترک سازش کنید. برای مثال یکی از عوارض ترک گل بی‌خوابی است که می‌توانید از قرص‌های ملاتونین استفاده نمایید یا برای مقابله با افسردگی ناشی از ترک می‌توانید برنامه‌های کمدی تلویزیون را تماشا کنید.
  • روال زندگی روزمره خود را تغییر دهید. اگر گل را در ساعات خاصی از روز استعمال می‌کرده‌اید، در آن ساعات خود را به سرگرمی مورد‌علاقه، پیاده‌روی، مدیتیشن یا نوشیدن یک نوشیدنی آرام‌بخش مانند قهوه مشغول کنید.
  • از حمایت عزیزان خود برخوردار شوید. خانواده و نزدیکانی که می‌دانند شما قصد ترک گل را دارید، می‌توانند با سرگرم کردن و تشویق شما و همچنین پر کردن خلأ روحیتان نقش سازنده‌ای را ایفا کنند.

   

  ۲- ترک تدریجی گل

  بهترین روش ترک ماری‌جوانا یا گل، ترک تدریجی با نظارت یک روان‌درمانگر در کنار برخورداری از حمایت خانواده است. در این روش عوارض ترک گل را کمتر تجربه کرده و احتمال موفقیت بیشتر است.

  در این روش:

  • برای ترک، تاریخ مشخص کنید. یک فرجه زمانی واقع‌بینانه چند هفته‌ای تا یک‌ماهه برای خود تعیین کنید که در آن بازه اقدام به ترک نمایید.
  • برای کاهش دوز مصرفی برنامه‌ریزی کنید. شما می‌توانید فواصل مصرف گل را به‌تدریج افزایش دهید یا از برخی محصولات ضعیف‌تر که حاوی THC کمتری هستند، استفاده نمایید.
  • خودتان را مشغول نگه‌دارید. با مشغول نگه‌داشتن خود کمتر به مصرف مواد فکر می‌کنید و این موضوع می‌تواند باعث پرت شدن حواس شما از علائم آزار‌دهنده ترک شود.

  برای تخفیف عوارض ترک گل از مشاوره اعتیاد کمک بگیرید.

  تفاوتی وجود ندارد که از روش یک‌باره یا روش تدریجی استفاده می‌کنید. شما در حین ترک و پس از ترک ماری جوانا به کمک تخصصی نیاز دارید. چرا ‌که از یک‌ سو ترک گل با علائم آزار‌دهنده روحی مانند اضطراب و افسردگی همراه است و از سوی دیگر عدم بازگشت به آن مستلزم شناسایی عوامل زمینه‌ساز مصرف آن می‌باشد.

  ‌‌‌

  در صورتی که قصد ترک اعتیاد را دارید، می‌توانید با دسترسی به سایت پزشک خوب از بهترین مشاوران ترک اعتیاد در ایران نوبت بگیرید.
  لیست مشاوران ترک اعتیاد

   

  روانشناسان معمولاً با استفاده از روش‌های ذیل به شما کمک می‌کنند.

  – درمان انگیزه افزایی (MET)

  این روش درمانی به‌عنوان اولین قدم برای ترک مواد مخدر است. اگر بدانید که می‌خواهید گل را ترک کنید، اما کاملاً مطمئن و مصمم نیستید، MET می‌تواند بسیار مفید باشد. این روش انگیزه استفاده از گل را کشف و اهداف ترک آن را اولویت‌بندی می‌کند.

  – رفتاردرمانی شناختی (CBT)

  این روش درمانی به شما کمک می‌کند تا افکار و عواطف ناخواسته یا ناراحت‌کننده را شناسایی کرده و مهارت‌های لازم را برای مدیریت آن‌ها کسب کنید.

  برای مثال، اگر هنگام استرس از گل استفاده می‌کنید، رفتار درمانی شناختی یا CBT به شما می‌آموزد که علائم استرس را تشخیص دهید و عادات مفیدتری را جایگزین مصرف گل کنید.

  – مدیریت مشروط (CM)

  در این روش برای عدم استعمال گل به شما پاداش داده می‌شود. برای مثال، جایزه سه بار استعمال نکردن گل، می‌تواند رفتن به رستوران یا بلیط سینما باشد.

  نکته پایانی بسیار مهم درباره مصرف ماریجوانا

  این روز‌ها اخبار زیادی در رابطه با آزاد‌سازی مصرف ماری‌جوانا در کشور‌های غربی به‌دلیل فواید زیاد آن برای سلامتی شنیده می‌شود. لازم است بدانید ترجمه‌های نادرست سبب چنین سوءتفاهم بزرگی شده است.

  در واقع گیاهی که درباره فواید زیاد آن صحبت می‌شود و مصرف آن به‌تازگی آزاد گشته، گیاه Hemp است که در فارسی ماری‌جوانا ترجمه می‌شود و در واقع نوعی ماری‌جوانای اهلی با THC بسیار ناچیز است، در حالی‌که گل محصول گیاه Marijuana بوده که THC بالایی دارد و اثرات مخربی بر سلامت، به‌ویژه بر مغز شما دارد.

  نویسنده: میترا سیفان – روانشناس

  منبع: Medical News Today

  موارد مشابه:

  خوانندگان محترم چنانچه سوالی در رابطه با معضلات اعتیاد دارید در قسمت نظرات مطرح کنید تا در اسرع وقت پاسخگو باشیم.

  پزشک خوب، سامانه آنلاین رزرو اینترنتی نوبت از روانشناسان و روانپزشکان و سایر تخصص های حوزه سلامت است که به شما کمک می‌کند بهترین متخصصان را در کوتاه ترین زمان و در نزدیکی محل زندگی خود پیدا کرده و وقت خود را به صورت “آنلاین” رزرو نمایید.

  پرسش و پاسخ

  پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

  خسین اردیبهشت ۱۹, ۱۴۰۱ - ۴:۴۰ ق٫ظ

  من ۳ روز ه گل نکشیدم میترسم دوباره بکشم خیلی هم افسرده شدم چکار کنم لطفا کمکم کنین

  پاسخ
  ناشناس اردیبهشت ۹, ۱۴۰۱ - ۵:۵۷ ب٫ظ

  لطفا یه دکتر یا مشاوره ی با تجربه در کرمانشاه،گلریزان میخوام
  ممنونم

  پاسخ
  احمد حیدری اسفند ۲۸, ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۰ ب٫ظ

  آقایی دکتر سلام وقت تون بخیر آقایی دکتر دستت درد نکنه واقعا زحمت میکشن بعد آقایی دکتر من قبلن خیلی مصرف گلم زیاد بود در حدی کی من بجای سیگار گل میکشدم و واقعا خسته شده بودم دنیام تاریک بود افسردگی ب حالی ب عصایی ب حوصلگی واقعا هر چی بگم کمه داشتم. روانی میشدم حوصله کارو نداشتم با کارگرام دعوا میکردم بعد اینکی خدمت تون عرض کنم خدا رو شکر ی دوماه شده نمیکشم نه اینکی نکشم تو این دوماه من چهار بار کشیدم ماهی دوبار ه یعنی خیلی جلو خودمو میگرم یعنی کنترول میکنم خودمو بعد اینکی واقعا عذاب میکشم ازیتم میکنه الانشم ولی دیگه میخام کلن ترکش کنم تا کی این عوارضش تو بدنم هست اینجوری ممنون میشم همراهیم کنید

  پاسخ
  رویا اسفند ۵, ۱۴۰۰ - ۲:۰۲ ق٫ظ

  سلام من به صورت خود جوش مصرف گل و حشیش و الکل رو ترک کردم ۳-۴ ماهه پاک پاکم جز سیگار هیچی ولی داغونم خیلی دوستام میگن نسبت به محیطت دیر واکنش نشون میدی delay یا تاخیر عکس العمل داری و خیلی دم دمی مزاج شدی گاهی هم افسرده میشم یا کلافه باید چه کار کنم میل به مصرف ندارم عوارض کی میرن میترسم دکتر برم چون تهران تنها ساکنم زندگی دانشجویی و اگر پول بخوام خانواده می فهمن … بخوام تراپی و این داستانا برم لطفا راهنماییم کنید

  پاسخ
  ع س از تهران اسفند ۱, ۱۴۰۰ - ۱:۰۸ ق٫ظ

  باسلام عزیزان خسته نباشید پیام دادم تا کمکم کنید پسرمن بیست وسه سال دارد سه سال مصرف مواد داشته وقتی فهمیدم با برخورد خوب پیش روانپزشک بردم سری اول دارو دادو بعداز پانزده روز داروها رو عوض کرد سری دوم دکتر گفت بعداز بیست یا بیست وپنج روز باز پسرم رو پیشش ببرم اما پسرم نیومد حالا هم گل مصرف میکنه البته سه روز یکبار نمی دونم چیکارکنم همکاری برای ترک نکرد کککم کنید چیکارکنم

  پاسخ
  آرش دی ۲۳, ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۴ ب٫ظ

  سلام خسته نباشید.نزدیک ۱۰ سال سیگار میکشیدم و نزدیک ۶ ۷ سال مصرف گل داشتم.یک ماهی هست سیگارم رو کمتر کردم و گل رو کامل ترک کردم.اما بعد دو سه روز از این قضیه حس میکنم نفس تنگی گرفتم و حس میکنم درون ریه هام اتفاقاتی داره میوفته.میخاستم ببینم تنگی نفسم ارتباطی با ترک گل و کمتر کردن سیگار داره؟وزنمم بالاست

  پاسخ
  احسان دی ۳, ۱۴۰۰ - ۱:۴۴ ق٫ظ

  سلام ۴ ساله بصورت مداوم گل میکشم ازش خسته شدم دیگه با امروز میشه ۷مین روزی که گل نمیکشم، به جز کم اشتهایی عوارض دیگه ای نداشتم خدارو شکر اصلا میل به کشیدنش هم ندارم به طور مرتب تمرینات ورزشم هم انجام میدم، فقط سوالی که دارم اینه چی بخورم یا چیکار کنم که زودتر پاک بشم؟

  پاسخ
  دکتر حسن مختارپور بهمن ۹, ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۶ ق٫ظ

  سلام
  جدا از تغذیه و جسمتان لازم است بازپروری شود در مورد افکار و احساساتی مانند وسوسه هم لازم است بازپروری شوید بنابراین در مورد جسمتان چیز خاصی لازم نیست بخورید در مورد روانتان حتما قواعد و اصول برخورد با افکار و احساسات اعتیادی رو آموزش ببینید

  پاسخ
  Reza آذر ۱, ۱۴۰۰ - ۷:۰۶ ب٫ظ

  سلام دوستان من ۵ ساله با گل اشنایی دارم چن سال اول بسیار کم میکشیدم ینی ۳ سال من هر ماه میزدم ارادم قویی بود ولی الان یه ساله ک من مصرف گلم بیشتر شده ینی ب حدی ک الان ۶ ماهه هر روز میزنم . گل زمانی ترک میشه ک دیگه باهاش حال نکنی من دیگه باهاش حال نکردم الان یک ماهه نزدم هیچ اثره خطرناکی روم نداشت ن توهم ن شکم درد و خیلی چیزا ک واقعا نداشت واسه من ولی رفتارم ده روز اول یکم عجیب شده بود ک کنترلش کردم خلاصه بگم گل خوبه بهت خیلی چیزارو میفهمونه ولی اخرش بن بسته دیگه هیچ حسی بهش نداری ترکش راحته فقط کافیه بهش فکر نکنی و سرگرم باشی علائم خیلی کمی داره ولی ترک میشه من یک ماهه نزدم هیچیم نشد اصلا یکم بی حالیو استرس داری اونم عادیه و حل شدنیه

  پاسخ
  غزاله آذر ۱, ۱۴۰۰ - ۳:۲۸ ق٫ظ

  سلام وقت بخیر عذرخواهی می‌کنم بعد از ترک یهویی صحبت کردن پچ پچ کردن با خود هم احتمال داره پیش بیاد؟

  پاسخ
  محمدرضا آبان ۳۰, ۱۴۰۰ - ۵:۳۰ ق٫ظ

  چگونه ترک کنیم؟

  پاسخ
  ناشناس آبان ۱۸, ۱۴۰۰ - ۹:۵۶ ق٫ظ

  من پسرم چند سال فک کنم گل مصرف میکنه واصلا رابطه ی اجتماعی و خونوادگی نداره تو خیلی جاها که باید پیشرفت مکرد عقب مونده واین عوارض مربوط به تجاوزهایی که تو بچگیش شده لطفا راهنماییم کنید منو شوهرم که ازبچگی تلاش کردیم تواین سن پنجاه سال داریم نا امید میشیم واینو نمدونیم چه جوری برگردونیم

  پاسخ
  صنم آبان ۱۱, ۱۴۰۰ - ۹:۰۶ ب٫ظ

  من به صورت کم گل مصرف میکردم که یه مدت کم به صورت مداوم شد و تصمیم گرفتم دیگه نکشم.الان دردهای شکمی و معده زیاد دارمبرای اروم شدن درد میتونم از مسکن استفاده کنم

  پاسخ
  عاطفه مهر ۱۱, ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۷ ب٫ظ

  سلام امیدوارم هیچ کسی دیگ گل نکشه چون برادر من چند سال کشید الان شده ی آدمی ک میخاد به همه آسیب بزنه با اینکه ترک کرده یهو میخنده بعدش یهو داد میزنه مارو مامانمو میزنه هیچی حالیش نیست واقعا شده ی دیوونه زنجیری ک فقط با زنجیر میشه کنترلش کرد ما هم نمیتونیم کاری کنیم توروخدا دعا کنید برامون اصلا هیچی نمیفهمه دارو هاشو نمیخوره دکتر نمیره داروهاشو نمیخوره هر چقدر التماس میکنیم ???

  پاسخ
  زهرا شهریور ۲۷, ۱۴۰۰ - ۸:۴۷ ب٫ظ

  سلام‌خسته‌نباشید‌آیا‌کسی‌که‌موادمصرف‌میکنه‌میتونه‌‌به‌اصرارخانواده‌ترک‌کنه‌؟ ودوباره‌روبه‌موادنیاره؟

  پاسخ
  ناشناس آذر ۱۰, ۱۴۰۰ - ۷:۰۶ ب٫ظ

  امکان نداره که یکی به اصرار ترک کنه و دوباره نره سراغ مواد

  پاسخ
  الیاس شهریور ۲۱, ۱۴۰۰ - ۲:۰۴ ق٫ظ

  باسلام من۳۰سالمه هر ماه یک بار به صورت تفریحی بادوستان گل مصرف میکردم بعد ۲ ماه خودم یه رول خریدم به مدت ۴ روز پشت سرهم مصرف کردم، یه صداهایی، تصویرهایی رو می دیدم، می شنیدم که در واقعیت وجود نداشتن،اصلا نمیدونستم که کجام یاکجا میخوام برم، الان هر از گاهی احساس میکنم که مصرف کردم یا دارم میکنم، انرژی بدنی زیادی داشتم ولی بعدش واسم کلا پوچ و بی معنی شد یه کم از نظر فیزیکی، روحی روانی روم تاثیر گذاشته، ولی الان عادی ام، الان۲۰ روزه که لب نزدم ولی میخواستم اینوفقط بگم که گل اسمش الکی گله یه چیز دیگه اس وکاملا موادمخدر واعتیاد آوره اینایی که میگن موادنیس واعتیاد آور نیس کاملا دروغ است…

  پاسخ
  محمد شهریور ۱۴, ۱۴۰۰ - ۷:۲۲ ق٫ظ

  سلام پسرم ۴۰ روز ماری‌جوانا مصرف نکرده ممکن هست دوباره مصرف کننده باشه

  پاسخ
  زهرا مرداد ۱۶, ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۰ ق٫ظ

  سلام خیلی مقاله مفیدی بود
  میشه منو راهنمایی کنید من همسرم گل مصرف میکنه بخاطر اینکه میگه هیچ تفریحی ندارم یا توی دوران کرونا میگن خوبه و الان داره کم کم کمش کرده الان میگه من احتیاجی به مشاور ندا م خودم کمش میکنم من واقعا موندن چیکار کنم میشه راهنمایم کنید

  پاسخ
  امیر آبان ۲۱, ۱۴۰۰ - ۴:۲۷ ق٫ظ

  به میزانی که مردم میگن به روانشناس نیازی ندارن،به همون اندازه دارن.

  پاسخ
  ناشناس اسفند ۲۷, ۱۴۰۰ - ۸:۳۱ ق٫ظ

  خواهر اولین گامش اینکه ادم خودش واقعا بخاد ترک کنه نه بزور خانواده یا هر چیز دیگع ای

  پاسخ
  پوریا مرداد ۵, ۱۴۰۰ - ۲:۲۱ ب٫ظ

  سلام
  فردی که درحال ترک گل میباشدمیتواندازقلیان استفاده کند؟
  آیاقلیان کمک میکندکه ترک راحترباشد؟

  پاسخ
  فرزانه تیر ۵, ۱۴۰۰ - ۱:۰۱ ب٫ظ

  سلام میخواستم بدونم توهمات بعداز ترگ گل چقدر طول میکشه تا از بین بره؟ اگه مصرف قطع بشه ایا توهمات هم ازبین میره؟ چقدر طول میشکه؟ خییلی نگرانم لطفا پاسخ بدید

  پاسخ
  ناشناس شهریور ۶, ۱۴۰۰ - ۳:۱۵ ق٫ظ

  سلام بستگی داره که از مشاور و روان پزشک کمک میگیره یا نه ولی اگه دوره مصرف انقدر زیاد بوده باید حتما ار یه روان پزشک مشاوره بگیره برای مدت طولانی

  پاسخ
  Nobody خرداد ۱۹, ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۸ ب٫ظ

  سلام
  ۲۵سالمه نزدیک به ۸ ساله به صورت روزانه مصرف دارم گل رو.
  الان یک هفتس گذاشتم کنار روزای اول بنظرم خیلی اسونه بعد یک هفته بیشتر رو خلق و خو تاثیر میزاره سریع روحیت عوض میشه برای چند دیقه ای حالت اوکیه بعدش میریزی بهم بعضی اوقات به همه انگیزه میدی بعضی اوقاتم کشتی هات غرقه.نزدیک به یک ساله روانگردان مصرف میکنم هردو رو یک جا گذاشتم کنار ته حرفم اینه که فقط اراده میخاد اذیت شدن خیلی داره باید جُر تک تک لحظه هایی که لذت بردی رو پس بدی تا پاک شی

  پاسخ
  فردین امیری پریان فروردین ۲۵, ۱۴۰۰ - ۳:۲۴ ق٫ظ

  سلام بنده ۳۵ ساله هستم و تقریبا یک سال به طور مداوم گل مصرف کردم الان ۸ روزه گذشته نمیدونم چه روشی رو انتخاب کنم که تحریک پذیری و پرخاشگری منو کم کنه ازطرفی بی خوابی و بهانه جویی خانواده و مادر پیرم رو تحت تاثیر گذاشته و اوقات همه رو تلخ کردم اما دست خودم نیست یهو گریه میکنم اونم گریه طولانی دوستان لطفا راهنمایی کنید آیا سختی بیشتری رو باید تحمل کنم یا بعد از ۸ روز بهتر میشم الان ساعت ۳ و نیم شبه خوابم نمیبره از تجارب ترک خودتان بگید تا من نیز آگاهی بیشتری پیدا کنم. با تشکر از توجه شما

  پاسخ
  دکتر حسن مختارپور مشاور فردی، خانواده، ترک اعتیاد مشاهده صفحه در پزشک خوب فروردین ۳۱, ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۰ ب٫ظ

  درود ..
  خانواده کانابیس (گل ، حشیش و..) هنگام ترک علام جسمی خاصی معمولا ندارد مگر اینکه فرد در کنارش مواد مخدری مصرف کند که تمایل به ترک هر دو داشته باشد .آنچه پر واضح است علام روانشناختی مانند بی قراری ، اضطراب ، دیر گذشتن زمان ، بی حوصلگی ، کلافگی ،تحریک پذیری و پرخاشگری می باشد .بروز این علائم در روند ترک طبیعی می باشد و باید اتفاق بیفتد این علام کم و زیاد در حدود سه ماه اول درمان دیده می شوند مشکل اصلی از جای شروع می شود که این علام منجر می شود تا فرد از حالت تعادل و توازن روحی خارج شود یا به اصطلاح نامیزان می شود نکته آن است آنچه باعث نامیزانی شود حالت های روانی فرد شامل احساسات ( بی قراری ، بی حوصلگی و…) افکار ، رفتار ، رابطه ( مثلا مشکلاتی که مراجع عزیز با خانواده خود و ….دارد)در بروز نامتعادلی دخیل هستند ..حال در این شرایط به دنبال چیزی می گردد که از این حالت بیرون بیاید ..معمولا مصرف مواد ابزاری بوده که افراد زمانی نامتعادل و نامیزون می شوند از آن برای میزان کردن استفاده می کنند هر چند که موقت و کاذب باشد …در چنین شرایطی اگر فرد قواعد برخورد صحیح با هر کدام از عناصری که نامیزانش کرده را بلد نباشد معمولا دوباره به سمت چیزی می رود که او را میزان کند هر چند موقت ..که احتمالا دوباره به سمت مواد برود زیاد است ..
  بنابراین در ابتدای امر لازم است حتما قواعد و اصولی که هر عناصری مانند افکار ، احساسات ،رابطه و….شما رو نامیزان می کند یاد بگیرید که چگونه بتوانید در این شرایط به تعادل برسید نه با مصرف دوباره …
  اولین فرصت با یک متخصص این حوزه صحبت کنید و وارد درمان شوید

  پاسخ
  ناشناس اسفند ۳, ۱۳۹۹ - ۰:۵۲ ق٫ظ

  عالی بود

  پاسخ
  حمید بهمن ۱۹, ۱۳۹۹ - ۷:۴۹ ب٫ظ

  سلام ،،خسته نباشید من یه جوان ۳۴ ساله هستم الان ۷ روزه گذاشتم کنار ترک کردم از گل وحشیش استفاده میکردم یه درد کوچیک و ادامه دار در سیه و ریه احساس میکنم انگار یه چیزی ته گلویم چسبیده. اذیتم میکنه نمیدونم چیکار کنم با وجود این ویروس کرونا جرات نمیکنم برم دکتر تنها هستم واحساس افسردگی هم میکنم مصرف حشیش رو قط کردم افتادم تو مصرف گل الان ۷ روز هست تصمیم گرفت ترک کنم ممنون میشم راهنمایم کنید ،تشکر

  پاسخ
  رامبد امانی دی ۲۷, ۱۳۹۹ - ۵:۰۸ ب٫ظ

  سلام من حدود ۶ سال گل و حشیش مصرف میکردم سالهای آخر بار ها تصمیم به ترک تدریجی گرفتم ولی دوباره زیاد شده الآن تصمیم گرفتم دیگ کلا بزارمش کنار علائم خاصی ندارم فقط به راحتی خوابم نمیبره میخواستم بدونم عوارض دیگه ای هم هست ؟ آیا به حالت طبیعی برمیگردم؟

  پاسخ
  ناشناس اردیبهشت ۳۱, ۱۴۰۰ - ۱:۴۷ ق٫ظ

  سلام لطفا توجه کنید.
  من ۶سال مصرف گل داشتم ودر هین گل دوسال به تریاک هم اعتیاد داشتم الان از برج ۶/۹۹این اتفاق که برای من افتاد وباعث ترک و ترس از مواد شدم
  چند ماهی بود تریاک ترک کرده بودم و مصرف گل داشتم بعد از چند ماه رفتم سراغ تریاک و مصرف قبل خود را کشیدم وبعد از دوساعت یک رول گل کشیدم چندقیقه بعد این اتفاق برام پیش امد
  زمین نمیزاشت وایسم اب بدنم خشک شده بود هم میدونستم کجام هم فراموش میکردم کجام مدام اب می خوردم بعداز نیم ساعت به بیمارستان بردنم به دکتر توضیح دادم گفت اگه ده دقیقه دیر میرسیدی کارت تمام بود
  خلاصه بعد از بیمارستان این امراز درمن غلبه کردن
  بی خوابی تپش قلب هرزگاهی میدونستم کیم هرز گاهی یادم میرفت به هدی شدید بود که باید میرفتم در فضای باز تا بهتر میشدم که تاثیر زیادی نداشت هرشب میرفتم دکتر و ارامش بخش میزدم
  الان خیلی ضعیف شدن نشانه ها ولی هنوز هستا
  لطفا کمک کنیک
  تورا خدا نکشید به جوانیتون رحم کنید بابا مارو دورووریاتونو ببینید عبرت بگیرید نکشید نکشید نکشید الان هرچقدر من بگم پشیمونم فایده نداره نمیدونم چطوری خوب بشم کامل نکنید نکشید
  خدایا تمام جوان های خام بی تجربه رو سر راه راست قرار بده واوناییکه تجربه کردنو پاک کن انشاالله

  پاسخ
  محمد تیر ۳۱, ۱۴۰۰ - ۸:۰۲ ب٫ظ

  آقا من تقریبا سه سال گل مصرف میکردم اندازه یکماه و خورده ای که گذاشتم کنار ، هیچکدوم از این عوارضی که میگنو ندارم ، عین خیالمم نیست چون بی معنی و عادی شده بود واسم گذاشتم کنار و هیچ حسی ام ندارم ، اما تنها عارضه ای که داشته اینه که وسط حرف زدن یادم میره چی میخاستم بگم ، خیلی بده ، اینو کم و بیش تو دوران مصرف واسم بوجود میومد اما نه انقد زیاد ، البته همش استرس اینم دارم ک وسط حرف یادم بره چی میخاستم بگم ، راهنمایی کنید لطفا که چیکار کنم که دیگه اینطوری نشم

  پاسخ

  دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب