آیا گل اعتیاد آور است؟ عوارض مصرف گل در طولانی مدت

توسط نغمه عثمانپور
این مقاله توسط نغمه عثمانپور ترجمه شده است.

حشیش که معمولا به عنوان “ماری‌جوانا”، “علف” و “گل” نیز شناخته می‌شود، مخلوطی از برگ‌های خشک، گل‌ها و ساقه‌های گیاه شاهدانه است و بیشترین سوء استفاده غیرقانونی در انگلستان را دارد. حشیش معمولا مانند سیگار کشیده می‌شود. در حالی که ممکن است این دارو با دم شدن در چای و یا پختن در غذاهای خاص مورد سوء مصرف غیرقانونی قرار گیرد. علائم واضح این که مواد تفریحی، مانند الکل یا ماری جوانا، به یک اعتیاد تبدیل شده‌اند، این است که زندگی خانوادگی، فعالیت‌های روزمره و توانایی کار را با مشکل روبه‌رو می‌کند و یا حتی افراد اگر می‌خواهند این ماده را ترک کنند نمی‌توانند آن را ترک کنند. در این مقاله به بررسی اعتیاد به این ماده مخدر که امروزه مصرف آن بین نوجوانان و جوانان بسیار شایع است می‌پردازیم.

 

فهرست مطالب

آیا گل اعتیاد آور است؟

تشخیص مصرف گل

علائم و نشانه‌های مصرف گل

عوارض مصرف گل در زنان

عوارض گل بر مغز

عوارض مصرف ماری‌جوانا

 

آیا گل اعتیاد آور است؟

انستیتوی ملی سوء مصرف مواد مخدر اخیرا داده‌هایی منتشر کرده است که نشان می‌دهد که ۳۰٪ از کسانی که ماری‌جوانا مصرف می‌کنند ممکن است به اختلال سوء مصرف ماری‌جوانا مبتلا شوند. متخصصان بهداشت به جای استفاده از واژه “اعتیاد” از واژه “اختلال سوء مصرف ماری‌جوانا” استفاده می‌کنند. آن‌ها همچنین می‌گویند که افرادی که قبل از ۱۸ سالگی به مصرف ماریجوانا روی آورده‌اند، ۴ تا ۷ برابر بیشتر از بزرگسالان به این اختلال مبتلا می‌شوند.

 

تشخیص مصرف گل

تشخیص اعتیاد و مصرف گل  اغلب با توجه به عوارضی که در فرد ایجاد شده است نشان داده می‌شود. این تشخیص در راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی، ویرایش پنجم یا DSM-5 معرفی شده است. در نسخه قبلی، استفاده مشکوک از شاهدانه یا ماری جوانا از طریق DSM-IV-TR به دو اختلال مختلف، سوء مصرف حشیش و وابستگی به حشیش تقسیم بندی شده است.

 

علائم و نشانه‌های مصرف گل

از علائم و نشانه‌های مصرف ماریجوانا که از طریق آن می‌توان فهمید که فردی به آن اعتیاد دارد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

پزشک خوب به شما کمک میکند بهترین روانشناسان را در کوتاه‌ترین زمان و در نزدیکی محل زندگی خود پیدا کنید
مشاهده لیست روانشناسان

 

– عدم توجه و تمرکز هنگام مکالمه با آن‌ها

فردی که از ماریجوانا استفاده می‌کند نمی‌تواند با دیگران یک مکالمه عادی داشته باشد. فرد توانایی تمرکز روی موضوع مکالمه را ندارد. او ممکن است حین مکالمه پای موضوعات غیر مرتبط را پیش بکشد.

 

– افزایش اشتها

یکی از اثرات مصرف ماری‌جوانا پرخوری و افزایش اشتها است. بعد از مصرف آن، فرد تمایل دارد که مقدار زیادی شیرینی‌جات و غذاهای فرآوری شده (با ارزش غذایی کم) مصرف کند.

 

– کمبود انرژی و از بین رفتن انگیزه

مصرف کنندگان ماری‌جوانا اغلب فقدان انگیزه خاصی هستند. فردی که به اختلال ماری‌جوانا مبتلا است علاقه به فعالیت‌هایی را که قبلا برایش لذت بخش بود از دست می‌دهد. همچنین فردی که به اختلال ماری‌جوانا مبتلا است ممکن است بیش از حد بخوابد الگوهای ناسالم خواب یکی دیگر از عوارض مصرف ماری‌جوانا است.

 

– در اختیار داشتن وسایل مرتبط با مواد مخدر

بدنبال پیپرهای غلتکی، پایپ و سایر لازم مرتبط با مواد مخدر بگردید. اکثر افرادی که از ماری‌جوانا استفاده می‌کنند این مواد را برای کشیدن و یا نگهد‌اری ماری‌جوانا پیش خود دارند.

 

– مشکلات حقوقی و مالی

مصرف کنندگان مواد مخدر دائما به پول نیاز دارند و همیشه با مشکلات مادی و حقوقی دست و پنجه نرم می‌کنند.  هر دو، علائم هشدار دهنده‌ای برای مصرف ماری‌جوانا هستند زیرا فرد بیشتر پول خود را برای تأمین مواد مخدر مصرف می‌کند.

 

– مشکلات قانونی

مشکلات قانونی یکی دیگر از علائم هشدار دهنده مصرف مواد مخدر است. زیرا فرد ماده غیرقانونی را از مکانی به مکان دیگر منتقل می‌کند. و این ماده غیرقانونی می‌تواند فرد را با مشکلات متعددی در زمینه نقض قانون مواجه کند.

گل

 

عوارض مصرف گل در زنان

شواهد نشان‌ می‌دهد که مصرف ماری‌جوانا می‌تواند بر سیستم دستگاه تناسلی عوارض جدی ایجاد کند. همچنین زنان باید در دوران بارداری و شیردهی مصرف ماری‌جوانا و هر ماده‌ی مخدر دیگری را به کلی قطع کنند استفاده از ماری‌جوانا حین بارداری روی جنین تاثیر می‌گذارد. مطالعات نشان داده است که زنانی که از ماری‌جوانا استفاده می‌کنند پس از مصرف بیشتر از مردان احساس گیجی و سرگیجه را تجربه می‌کنند. همچنین زنان تغییرات بیشتری را در گردش خون دارند و ضعف بینایی بیشتری دارند.

در همین مطالعه مشخص شد که زنان به احتمال زیاد برای کاهش اضطراب از ماری‌جوانا استفاده می‌کنند. اما یک مطالعه در استرالیا که بر روی ۱۶۰۱ دانشجو انجام شد نشان داد که افراد بین ۱۴ تا ۱۵ ساله‌ای که حداقل هفته‌ای یکبار از ماری‌جوانا استفاده کرده‌اند دو برابر بیشتر از افرادی که مصرف نمی‌کنند احتمال دارد در هفت سال آینده با افسردگی مبتلا شوند.

زنان جوانی که ماری‌جوانا مصرف می‌کنند پنج برابر بیشتر از کسانی که ماری‌جوانا نمی‌کشند ممکن است افسردگی را تجربه کنند. یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ در کلمبیا نشان داد زنانی که دارای اختلال مصرف حشیش هستند بیشتر دچار اضطراب و افسردگی می‌شوند.

مطلب بیشتر: افسردگی بعد از ترک گل – چرا ترک اعتیاد باعث افسردگی و اعتیاد می‌شود.

عوارض گل بر مغز

ماری‌جوانا هم اثرات کوتاه مدت و هم اثرات بلند مدتی بر مغز دارد.

اثرات کوتاه مدت

وقتی کسی ماریجوانا می‌کشد، تتراهیدروکانابینول (THC) به سرعت از ریه‌ها وارد جریان خون می‌شود. خون این ماده شیمیایی را به مغز و سایر اندام‌ها در سراسر بدن می‌رساند. بدن هنگامی که فرد ماری‌جوانا را بخورد یا بنوشد، آهسته‌تر THC را جذب می‌کند. در این صورت، آن‌ها معمولاً بعد از ۳۰ دقیقه تا ۱ ساعت اثرات این ماده را احساس می‌کنند. تتراهیدروکانابینول بر روی گیرنده‌های خاص سلول مغز که به طور معمول به مواد شیمیایی طبیعی  THC مانند واکنش نشان می‌دهند، عمل می‌کند. این مواد شیمیایی طبیعی در رشد و عملکرد طبیعی مغز نقش دارند. ماری‌جوانا قسمت‌هایی از مغز را فعال می‌کند که بیشترین تعداد گیرنده‌ها را در خود جای داده است. این امر باعث می‌شود که فرد احساس همان به اصطلاح “های” بودن را تجربه کند. سایر اثرات عبارت‌اند از:

 • تغییرات خلقی
 • اختلال در حرکت بدن
 • مشکل در فکر کردن و حل مسئله
 • حافظه ضعیف
 • توهم (اگر در دوزهای بالا مصرف شود)
 • هذیان (وقتی در دوزهای بالا مصرف می‌شود)
 • روان پریشی (با استفاده منظم از ماری‌جوانا در دوزهای مصرفی بالا)

اثرات بلند مدت

ماری‌جوانا همچنین بر رشد مغز تاثیر می‌گذارد. هنگامی که افراد در نوجوانی مصرف ماری‌جوانا را شروع می‌کنند، ممکن است عملکرد، فکر کردن، حافظه و یادگیری را مختل کند. بر چگونگی ایجاد ارتباطات مغز بین مناطق لازم برای این عملکرد ها تاثیر می‌گذارد. محققان همچنان در حال مطالعه در این باره هستند که اثرات ماری‌جوانا چقدر می‌توانند بر روی بدن تاثیر بگذارد و آیا بعضی از اثرات دائمی هستند یا خیر.

به عنوان مثال، مطالعه‌ای در نیوزلند که بخشی از آن توسط محققان دانشگاه دوک انجام شد، نشان داد كه افرادی که از نوجوانی ماری‌جوانا کشیدن را شروع می‌كردند و به طور مداوم دچار اختلال استفاده از ماری جوانا بودند، به طور متوسط از هوش کمتری نسبت به سایر افراد برخوردارند. توانایی‌های ذهنی از دست رفته در کسانی که ماری جوانا را در بزرگسالی ترک می‌کنند کاملاً بر نمی‌گردد.

در مطالعه اخیر دیگری که روی دوقلوها انجام شده است، نشان داد کسانی که ماری‌جوانا مصرف می‌کنند با کاهش دانش عمومی و توانایی کلامی بین سنین قبل از ۱۳ سالگی تا اوایل بزرگسالی با مشکل بر می‌خورند.

میزان THC در ماری جوانا طی چند دهه گذشته به طور مداوم در حال افزایش است. برای شخصی که تازه ماری‌جوانا مصرف می‌کند‌، این ممکن است به معنای قرار گرفتن در معرض سطح بالاتر THC با احتمال بیشتری برای واکنش مضر باشد. محبوبیت ماری‌جوانای خوراکی همچنین احتمال واکنش‌های مضر را افزایش می‌دهد. هضم مواد خوراکی طولانی‌تر است. بنابراین، افراد ممکن است از مواد بیشتری استفاده کنند تا اثرات آن را سریع‌تر احساس کنند. این امر منجر به شرایط خطرناکی از جمله اوردوز می‌شود.

‌‌

در صورتی که قصد ترک اعتیاد را دارید، می‌توانید با دسترسی به سایت پزشک خوب از بهترین مشاوران ترک اعتیاد در ایران نوبت بگیرید.
لیست مشاوران ترک اعتیاد

 

عوارض مصرف ماری‌جوانا

ماری‌جوانا مشکلات زیادی هم به صورت جسمی و هم به صورت روانی برای فرد ایجاد می‌کند.

 

– تاثیرات جسمی

 • مشکل در تنفس: کشیدن ماری‌جوانا باعث تحریک ریه‌ها می‌شود. کسانی که به طور مرتب ماری‌جوانا می‌کشند می‌توانند همان مشکلات و عوارض یک فرد سیگاری را تجربه کنند. این مشکلات شامل سرفه و بلغم روزانه می‌باشد. همچنین مصرف مکرر ماری‌جوانا می‌تواند بیماری‌های مکرر ریوی را افزایش دهد و باعث عفونت‌های ریوی شود.
 • افزایش ضربان قلب: ماری‌جوانا تا ۳ ساعت پس از مصرف ضربان قلب را افزایش می‌دهد. این امر می‌تواند خطر احتمال حمله قلبی را نیز افزایش دهد. افراد مسن و افرادی که مشکلات قلبی دارند ممکن است بیشتر از سایر افراد با این مشکل روبه‌رو شوند.
 • حالت تهوع و استفراغ شدید : مصرف منظم و طولانی مدت ماری‌جوانا منجر به سندرم هایپر میزیس کانابینوئید در برخی از افراد می‌شود. این بیماری باعث می‌شود که افراد دوره‌هایی منظم از استفراغ، حالت تهوع و کم آبی را تجربه کنند که گاهی اوقات به مراقبت‌های شدید پزشکی نیاز پیدا می‌کنند.

– تاثیرات روانی

مصرف طولانی مدت ماری‌جوانا در برخی افراد با بیماری روانی مرتبط است، مانند:

 • توهم موقتی
 • پارانویای موقتی (بدگمانی)
 • علائم بدتر در بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی. یک اختلال روانی شدید با علائمی مانند توهم، پارانویا و بی‌نظمی

مصرف ماری‌جوانا همچنین با سایر مشکلات بهداشت روان مانند افسردگی، اضطراب و افکار خودکشی در بین نوجوانان مرتبط بوده است. با این حال، یافته‌های مطالعه متفاوت بوده است.

منابع

 

پرسش و پاسخ

پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

ناشناس اسفند ۳, ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۷ ق٫ظ

مطلب مفیدی بود ممنون

پاسخ

دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب