تنهایی بعد از ازدواج | چرا بعد از ازدواج احساس تنهایی می‌کنیم؟

توسط نغمه عثمانپور
این مقاله توسط نغمه عثمانپور ترجمه شده است.

ازدواج و تنهایی دو موضوع عجیب در کنار یکدیگر هستند. اصولا بزرگان خانواده به فرزندانشان توصیه می‌کنند که برای بیرون آمدن از تنهایی و داشتن یک زندگی شاد ازدواج کنند. اما چرا در بسیاری از روابط افراد احساس تنهایی می‌کنند؟ چرا ازدواج باعث دوری افراد از عزیزانشان می‌شود؟! برای بسیاری ممکن است اینگونه نباشد ولی برای برخی دیگر ازدواج باعث تنهایی بیشتر آن‌ها و ایجاد افسردگی در آن‌ها می‌شود. در این مقاله به بررسی دلایل احساس تنهایی بعد از ازدواج می‌پردازیم.

فهرست مطالب
 • تنهایی بعد از ازدواج

  تنهایی یک احساس پیچیده است. زمانی که برخی از افراد از تنها شدنشان در ازدواج حرف می‌زنند، این تنهایی می‌تواند به دلایل مختلفی باشد. افرادی که در یک رابطه احساس تنهایی می‌کنند به احتمال زیاد شریک زندگی‌شان به آن‌ها عشق نمی‌ورزد و یا اینکه پای حرف آن‌ها نمی‌نشیند. ممکن است احساس کند که از شریک زندگی خود جدا شده است و مثل گذشته با او حس نزدیکی ندارد. در حقیقت، تنهای زمانی اتفاق می‌افتد که هر دوی شما در یک محیط هستید ولی نمی‌توانید با یکدیگر ارتباط مثبتی برقرار کنید. احساس تنهایی در رابطه به مرور صمیمیت جسمی و روحی را از بین می‌برد. به عبارت ساده‌تر، این زوجین احساس تعلق خاطر به یکدیگر را از دست می‌دهند. تعاملاتی که با یکدیگر خواهید داشت اغلب خصمانه است و به مشاجره و دعوا ختم می‌شود. به مرور زمان از به اشتراک گذاری احساسات و علاقه‌تان دست می‌کشید چرا که می‌دانید در صورت درد و دل کردن با همسرتان احساس همدلی نخواهد داشت.

  اگر نیاز به دریافت راهنمایی در این زمینه دارید، روی دکمه زیر کلیک کنید
  رزرو آنلاین نوبت از مشاور زوجین

  در نتیجه متاهل بودن شما را از تنهایی و ناراحتی محافظت نمی‌کند. مطالعات نشان می‌دهد که تقریبا ۲۰٪ از جمعیت عمومی در هر زمان از تنهایی مزمن رنج می‌برند. در یک مطالعه اخیر در مورد افراد مسن، نشان داد که ۶۲.۵٪ از افرادی که احساس تنهایی را تجربه می‌کنند در واقع تنها نیستند و در یک ازدواج و  رابطه طولانی مدت با همسر خود زندگی می‌کنند.

  تنهایی بعد از ازدواج

   

  دلایل احساس تنهایی در ازدواج

  تنهایی یک مشکل مشترک برای بسیاری از افراد در سراسر جهان است. طبق مطالعاتی که اخیرا انجام شده نشان داده است که زنان بیشتر از مردان احساس تنهایی را تجربه می‌کنند. دلایل احساس تنهایی در رابطه برای هرکس می‌تواند متفاوت باشد. اما یکی از رایج‌ترین دلایل تجربه احساس تنهایی، به دلیل تغییراتی است که ممکن است اخیرا با آن مواجه شده باشید. در اینجا به چند دلیل تجربه احساس تنهایی در ازدواج اشاره می‌کنیم:

   

  آزار و اذیت همسر

  یکی از دلایل عمده تجربه احساس تنهایی سلطه همسر بر روی فرد است. او فکر می‌کند که در رابطه از نظر عاطفی قدرت بیشتری نسبت به شما دارد و شما را تحت سلطه خود قرار می‌دهد. آزار و اذیت و احساس ترس دائمی می‌تواند از اصلی‌ترین دلایل احساس تنهایی در ازدواج باشد. که باعث ایجاد سوءاستفاده روحی و روانی در فرد می‌شود. فرد از اینکه چه عواملی می‌تواند خشم همسرش را تحریک کند می‌ترسد و همین امر موجب می‌شود که با گذر زمان از او دور شود.

   

  سرم شلوغ است!

  یکی از دلایل بارز طلاق‌های امروزی مشغله زیاد زوجین است. شما و همسرتان آنقدر درگیر مشاغل خود و یا در مسائل خانوادگی هستید که به سختی می‌توانید با یکدیگر وقت بگذرانید. این مشکل باعث ایجاد خلاء در رابطه شما می‌شود و به مرور از همسرتان فاصله می‌گیرید. فاصله گرفتن و سرد شدن نسبت به یکدیگر از دیگر علل احساس تنهایی می‌باشد.

   

  میل به حمایت عاطفی

  ممکن است موضوع یا یک مشکل (به عنوان مثال بیماری مادر) ذهن شما را به شدت مشغول کرده باشد و به این دلیل اضطراب زیادی داشته باشید. با این حال، همسر شما تلاش نمی‌کند اضطراب شما را کاهش دهد و در این مدت سخت شما را همراهی نمی‌کند. وقتی ارتباط عاطفی وجود نداشته باشد، زمینه حمایت عاطفی نیز وجود ندارد. و زمانی که از همسرتان حمایت عاطفی  دریافت نکنید به مرور زمان به جای صحبت درباره احساساتتان، آن‌ را مخفی می‌کنید.

   

  رابطه جنسی کم

  کم شدن رابطه جنسی و صمیمیت فیزیکی می‌تواند باعث ایجاد حس تنهایی و فاصله گرفتن از یکدیگر ‌شود. هرچه کمتر با یکدیگر رابطه جنسی داشته باشید رابطه عاطفی کمتری خواهید داشت و در نتیجه به مرور زمان تنهاتر خواهید شد. از دلایل احساس تنهایی و فاصله گرفتن از یکدیگر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • احساس می‌کنید که همسرتان به حرف شما گوش نمی‌دهد.
  • رابطه جنسی ناکافی
  • روابط عاطفی ضعیف یا کم
  • مشکلات مالی
  • تغییرات زندگی
  • عوامل استرس‌زای روزمره

   

  نداشتن وقت برای یکدیگر

  شما دائما درگیر فرزندان و مشکلات خانوادگی هستید. در ابتدا سعی می‌کنید کمی وقت برای همسر خود کنار بگذارید اما به مرور شکست خواهید خورد و زندگی شما صرف فداکاری برای فرزندان و زندگی آن‌ها خواهد شد.

   

  تجربیات گذشته

  مقصر احساس تنهایی شما بعد از ازدواج تنها همسرتان نیست. وقایع و روابط گذشته در زندگی شما نیز می‌تواند مقصر باشد. طبق تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است، نشان می‌دهد که احساس تنهایی بعد از ازدواج می‌تواند ناشی از سابقه افسردگی، تنش با خانواده و روابط عاطفی قبلی شما باشد.

  مطلب بیشتر: دروغ در رابطه | از کجا بفهمم همسرم دروغ میگه؟

   

  نشانه‌های احساس تنهایی بعد از ازدواج

  از علائم و نشانه‌های احساس تنهایی در ازدواج می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

   

  شما هردو دیگر از اتفاقات روزمره‌ای که برایتان رخ داده است با یکدیگر صحبت نمی‌کنید.

  در گذشته به محض اینکه همسرتان را می‌دیدید از اتفاقاتی که در طی روز برایتان افتاده است صحبت می‌کردید. همین امر باعث می‌شد که با یکدیگر مکالمه طولانی داشته باشید. اما اکنون دیگر مانند قبل نیستید. هنگامی که با همسرتان صحبت می‌کنید به جای گوش دادن به شما در حال چک کردن گوشی خود است و یا حواسش به شما نیست.

   

  روزهای خاص (تولد، سالگرد ازدواج و…) را فراموش می‌کنید.

  شما جلسات کاری و اقدامات مربوط به فرزندانتان را به خاطر دارید اما روزهای خاص مانند سالگرد ازدواج‌تان را فراموش کرده‌اید. اگر شما و همسرتان چنین روزهای مهمی را فراموش کرده‌اید، به این معنی است که دیگر برای آن‌ها ارزش قائل نیستید و به رابطه خود دیگر اهمیت نمی‌دهید.

   

  رابطه جنسی و عاطفی شما کم شده و یا اصلا با یکدیگر رابطه ندارید.

  نداشتن رابطه جنسی و عاطفی در رابطه به این معنی است که رابطه شما با مشکل روبه‌رو شده است. شما ممکن است به دلیل از بین رفتن علاقه، کمبود وقت و … دیگر با شریک زندگی‌تان رابطه جنسی برقرار نکنید. نبود رابطه جنسی و عاطفی نشانه تنهایی است.

   

  چگونه تنهایی بر سلامت فیزیکی و روانی ما تاثیر می‌گذارد؟

  ما معمولا تنهایی را به عنوان شرایط جدی که سریعا نیاز به مداخله داشته باشد در نظر نمی‌گیریم اما احساس تنهایی یک مسئله جدی است. تنهایی علاوه بر اینکه باعث ایجاد درد و رنج عاطفی می‌شود، تاثیرات مخربی بر روی سلامت روحی و جسمی نیز دارد. احساس تنهایی عملکرد سیستم ایمنی بدن را به شدت کاهش می‌دهد، پاسخ‌های التهابی را افزایش می‌دهد و در نتیجه بدن بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی قرار می‌گیرید و به معنای واقعی کلمه طول عمر را کاهش می‌دهد.

  در رابطه با سلامت روان، تنهایی خطر ابتلا به افسردگی و اضطراب را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود نگرش ما نسبت به زندگی و رابطه‌مان تغییر کند. که به نوبه خود، از طریق روش‌های آسیب رسان بر رفتار ما تأثیر می‌گذارد.

   

  چگونه از احساس تنهایی در ازدواج جلوگیری کنیم؟

  لازم نیست حتما تنهایی را احساس کنید و بعد به دنبال راهکارهایی برای درمان آن بپردازید. از روابط دیگران تجربه کسب کنید. مطمئن شوید که در دام روزمرگی و یکنواختی قرار نمی‌گیرید. همیشه سعی کنید نشاط و سر زندگی اویل ازدواج را در رابطه خود حفظ کنید.

   

  با یکدیگر ارتباط برقرار کنید.

  داشتن ارتباط و معاشرت با یکدیگر کلید داشتن یک رابطه سالم و جلوگیری از تمام مشکلات مرتبط با ازدواج است. سعی کنید با یکدیگر صحبت کنید. درباره کارهایی که در طی روز انجام داده‌اید با یکدیگر بحث کنید. درباره اخبار روز با یکدیگر حرف بزنید. و یا در مورد آرزوها و اهدافی که در زندگی دارید با یکدیگر گپ بزنید.

   

  اوقات خوش گذشته‌تان با همدیگر را مرور کنید.

  دیدن فیلم عروسی و عکس‌های ماه عسل هرچند وقت یکبار می‌تواند خاطرات شیرینی را برای شما زنده کند. درباره مراسم خواستگاری و سفرهایی که با یکدیگر داشته‌اید بیشتر باهم صحبت کنید. کارهای احمقانه‌ای که در زمان نامزدی یا دوستی به صورت مخفیانه و بدون اطلاق خانواده‌تان انجام داده‌اید، همگی باعث می‌شود که خاطرات خوش برای شما زنده شوند و ساعت‌ها کنار یکدیگر با هم به این خاطرات بخندید.

   

  برای خوشحالی یکدیگر کارهای کوچک انجام دهید.

  سعی کنید با چیزهای کوچک همدیگر را خوشحال کنید. هر چند وقت یکبار برای هم گل بخرید، یک صبحانه خوب برای همسرتان حاضر کنید. هرز چند گاهی همدیگر را با کارهای کوچک خوشحال کنید. این کار باعث می‌شود که همسرتان نسبت به خود احساس مثبتی داشته باشد و هیچگاه اعتماد به نفسش را از دست ندهد. آن‌ها می‌دانند که اگر مشکلی برایشان پیش آید می‌توانند به شما مراجعه کنند و اولین شخص برای اینکه حال بدشان را خوب کند شما خواهید بود.

   

  دیدگاه و عقاید همسرتان را درک کنید.

  شما و همسرتان لازم نیست سر هر موضوعی با یکدیگر اتفاق نظر داشته باشید. ممکن است نظرات و دیدگاه‌های شما در مورد مسائل متفاوت باشد. دست از قضاوت یکدیگر بردارید. سعی کنید به جای مخالفت با یکدیگر به دیدگاه‌های مختلف یکدیگر احترام بگذارید.

   

  چطور از تنهایی در بیایم؟

   

  سعی کنید ناامیدی را کنار بگذارید و زندگی کنید.

  هرچه بیشتر به تنهایی و بدبختی‌های خود فکر کنید احساس بدبختی بیشتری خواهید داشت. همسرتان مهم‌ترین فرد در زندگی شما است اما تنها کسی نیست که بتواند زندگی شما را تحت سلطه بگیرد. با والدین، ​​خواهر و برادر یا دوستان نزدیک خود ملاقات کنید و مرتباً با آن‌ها در ارتباط باشید. سعی کنید در اطراف خود دوستان و نزدیکان را داشته باشید اما از آن‌ها انتظار همدردی نداشته باشید.

   

  کاری که دوست دارید را شروع کنید.

  زمانی که در رابطه عاطفی احساس تنهایی شدید دارید، کاری را شروع کنید که همیشه از آن لذت می‌بردید اما به دلیل محدودیت‌های زناشویی و یا مشغله نمی‌توانستید آن را انجام دهید. هر وقت که احساس بدبختی و تنهایی می‌کنید انجام کاری که دوست دارید می‌تواند به کمک شما بیاید و نکات مثبت زندگی‌تان را به شما یادآوری کند. این کارها می‌توانند شامل رقصیدن، انجام یک ورزش مانند ایروبیک، نوشتن، یادگیری ساز و موسیقی و … باشند.

  مطلب بیشتر: طلاق عاطفی چیست؟ چگونه طلاق عاطفی را از بین ببریم؟

   

  هیچوقت به برنامه‌های مختلف “نه” نگویید!

  از لغو کردن برنامه‌هایی که توسط دوستان یا خانواده برگزار می‌شود جلوگیری کنید. اگر آن‌ها می‌خواهند در پیک نیک، مهمانی یا گردش کوتاه آن‌ها شرکت کنید، با آن‌ها همراه شوید. شاید حال و هوای تفریح نداشته باشید اما تفریح درست همان چیزی است که به آن نیاز دارید. شرکت در این برنامه‌ها به شما احساس امنیت می‌دهد و به شما اطمینان می‌دهد که کسانی که واقعا شما را دوست دارند در کنارتان دارید. این امر به شما اعتماد به نفس بیشتری می‌دهد و همچنین باعث می‌شود که به جای فرار با همسرتان به بررسی و حل مشکلاتتان بپردازید.

   

  بر روی شغلتان تمرکز کنید.

  هرگز اجازه ندهید که زندگی شخصی‌تان روی زندگی حرفه‌ای و شغلی‌تان تاثیر بگذارد. در ابتدا ممکن است سخت به نظر برسد. اما نتایج مثبتی دارد. شما می‌توانید با همکاران خود صحبت کنید و مشغول کار و انجام وظایف‌تان باشید و در نتیجه تنهایی را فراموش کنید. داشتن یک شغل باعث می‌شود آرامش خود را حفظ کنید و بتوانید بر اولویت‌های زندگی خود تمرکز کنید.

   

  تنهایی زندگی کردن را یاد بگیرید و از تنهایی نترسید.

  خود را دوست داشته باشید و از اینکه تنهایی با خود وقت بگذرانید نترسید. از ترحم و سرزنش احساس تنهایی خود دست بردارید زیرا هیچ یک از این کارها باعث پیشرفت شما نمی‌شود. وقتی یاد بگیرید تنها زندگی کنید، توانایی‌ها و استعدادهای پنهان خود را شناسایی می‌کنید و از نقاط قوت خود بیشتر استفاده می‌کنید. برای خود آرایش کنید، یک مدل موی جدید بزنید، با خود به خرید بروید و به پوست خود برسید.

   

  برای سلامتی خود ارزش قائل شوید.

  تنها در صورت قدرتمند بودن، از نظر جسمی و روحی می‌توانید تنهایی را شکست دهید. تنهایی می‌تواند به پرخوری منجر شود. با تمرکز بر سلامتی می‌توانید از چنین نقاط ضعفی جلوگیری کنید. غذای مقوی بخورید، مرتباً آب بنوشید و ورزش کنید. به باشگاه بروید، یوگا و مراقبه را تمرین کنید. این کارها باعث می‌شود که تناسب اندامتان حفظ شود و نسبت به خود احساس بهتری داشته باشید.

   

  با همسرتان صحبت کنید.

  سعی کنید با همسرتان درباره احساسات منفی و احساس تنهایی‌تان صحبت کنید. این امر باعث می‌شود که او نیز مشکلات خود را به اشتراک بگذارد شاید او نیز از تنهایی رنج می‌برد و یا مشکلات دیگری دارد. تنهایی پدیده‌ای نادر نیست. ما ممکن است آن را در هر مرحله از زندگی خود تجربه کنیم، درست از کودکی تا مراحل بعدی. اگر تلاش کنید می‌توانید با موفقیت از آن خارج شوید. مصمم باشید که با آن مبارزه کنید.

   

  در نهایت اگر صحبت کردن نیز کافی نبود به یک مشاور مراجعه کنید. رواندرمانی می‌تواند بسیاری از مشکلاتی که زوجین با آن دست و پنجه نرم می‌کنند را درمان کند و کیفیت زندگی زناشویی را افزایش دهد.

   

  سخن آخر پزشک خوب

  در واقع احساس تنهایی بعد از ازدواج امری کاملا طبیعی و رایج است. اما به این معنی نیست که باید آن را قبول کنید و با آن زندگی کنید. غالباً تنهایی در ازدواج به دلیل عدم ارتباط، کمبود تلاش در روابط یا عدم فردیت یا ترکیبی از این عوامل ناشی می‌شود. اگر در ازدواج خود احساس تنهایی می‌کنید، ابتدا با همسرتان در مورد آنچه احساس می‌کنید و اینکه چگونه می‌توانید احساس صمیمیت بین خود را افزایش دهید صحبت کنید.

  منابع


  در صورت نیاز می‌توانید با مراجعه به سایت پزشک خوب از بهترین مشاوران زوجین در ایران به صورت اینترنتی نوبت بگیرید.

  اگر نیاز به دریافت راهنمایی در این زمینه دارید، روی دکمه زیر کلیک کنید
  رزرو آنلاین نوبت از مشاور زوجین

  پرسش و پاسخ

  پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

  حسنزاده مرداد ۲۳, ۱۴۰۱ - ۳:۵۳ ب٫ظ

  سلام من ده سال ازدواج کردم همسرم اهل رفت و آمد نیست واصلا حتی خرید ومسافرت نمیدونه چیه،بعضی وقتها فکرمیکنم ازدواج مان اشتباهه.حتی برخورد وعکس العملش ب احساسات و درد دلهام اینقدر بده که ترجیح میدهم سکوت کنم.اکثروقتش ب کار می‌پردازد صبحها اداره وعصرها تا دیروقت کارازاد،بچه ندارم وبرایش مهم نیست بنظرم چون هیچوقت توخونه نبوده تنهایی های منو درک نمیکنه.هنوز خنده اش رو باخودم ندیدم با دوستاش، پشت تلفن میگه میخنده…مجردیاش یکسره مسافرت وشب نشینی،متاهل که شد اون آدم نبود.یک نماز زیبایی میخونه 😏ولی اخلاقش 😐.نه درد دل،نه نصیحت،نه راهنمایی….فقط تنهاااام

  پاسخ
  ناشناس اسفند ۱۲, ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۱ ق٫ظ

  مطلب مفیدی بود ممنون

  پاسخ

  دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب