از کجا بفهمم همسرم شیشه مصرف میکند؟

توسط میترا سیفان
این مقاله توسط میترا سیفان ترجمه شده است.

وقتی از اعتیاد و عوارض مصرف شیشه صحبت می‌شود، معمولاً فردی با دندان‌های خراب و عفونت پوستی به ذهن می‌آید. اما عده زیادی از افراد معتاد به شیشه خصوصیاتی مثل اضطراب، علائم پوستی و خرابی دهان و دندان را ندارند. ماده مخدر شیشه یا متامفتامین (Methamphetamine) می‌تواند همه اعضای بدن فرد را درگیر کند. عوارض مصرف شیشه هم در درازمدت و هم در کوتاه مدت روی سلامت جسم و روان فرد اثر می‌گذارد.

در این مقاله قصد داریم به بررسی ماده مخدر شیشه و عوارض مصرف آن بپردازیم. روانشناس سایت پزشک خوب، جناب آقای حسین امیری طلب درباره علائم و عوارض مصرف ماده شیشه و برداشت های نادرست در این خصوص توضیحاتی را ارائه خواهند داد.

فهرست مطالب
 • شیشه یا کریستال چیست؟

  شیشه جزء مواد مخدر صنعتی بسیار قدرتمند و به شدت اعتیادآور است و با نام های متامفتامین، شیشه کریستال و یخ نیز شناخته می‌شود.

  شیشه برای اولین بار در جنگ جهانی دوم توسط ارتش ژاپن ساخته شد تا سربازان نیاز کمتری به خواب و غذا داشته و درعین حال بتوانند جهت انجام ماموریت های جنگی تمرکز و انرژی بالایی داشته باشند. بعد از جنگ جهانی دوم شیشه به صورت غیرقانونی وارد بازار آزاد شد و مصرفش شیوع بالایی در بین مردم یافت.

  بعدا پزشکان برای درمان اختلالات بیش فعالی و نقص توجه (ADHD)، نارکولپسی و … از ترکیبات شیشه استفاده کردند. این ماده مخدر روی سیستم اعصاب مرکزی تاثیر می‌گذارد. افراد بعد از مصرف شیشه احساس سرخوشی (های بودن) می‌کنند؛ عوارض مصرف شیشه در بدن بسیار خطرناک بوده و در درازمدت و کوتاه مدت اثر منفی روی سلامت فرد می‌گذارد.

  عوارض مصرف شیشه چیست؟

  برخلاف تصور برخی از مردم که به دلیل تبلیغات فروشندگان و قاچاقچیان مواد مخدر ایجاد شده است، عوارض شیشه بر مغز آنقدر سریع و پایدار است که باعث اعتیادآوری بسیار بالای شیشه می‌شود. فرد با حتی یک بار مصرف شیشه می‌تواند به مصرف کننده دائمی آن تبدیل شود. طبق نظر متخصصان عوارض مصرف شیشه در مردان و زنان بسیار زیاد است و به فرد لطمات جبران ناپذیری می زند.

  شیشه سیستم سمپاتیک مغزی را فعال می‌کند که باع:

  • افزایش ضربان قلب
  • گشادی مردمک
  • سرخی صورت
  • تعریق
  • لرزش

  و علائمی از این دست می‌شود. علاوه بر این مصرف شیشه – به طور موقت – باعث کاهش نیاز به خواب، کاهش اشتها، افزایش تمرکز و انرژی می‌گردد.

  اما نکته تلخ داستان شیشه اینجاست که علائم مصرف شیشه (علائم خوشایند) صرفاً مربوط به مصرف شیشه برای اولین بار می‌باشد. بعد از تداوم مصرف و ایجاد وابستگی، دلایل مصرف تغییر ماهیت می‌دهد و فرد نه به خاطر لذت، بلکه به خاطر رسیدن به حالت عادی، مواد را مصرف می‌کند.

  با مصرف شیشه، ماده شیمیایی به نام «دوپامین» (Dopamine) در مغز ترشح می‌شود. دوپامین باعث ایجاد احساس رضایت و سرخوشی در فرد می‌شود. همچنین فرد احساس اعتماد به نفس بالا و داشتن انرژی بیش از حد دارد.

  بلافاصله بعد از مصرف شیشه برای اولین بار، فرد به آن وابستگی پیدا می کند و با از بین رفتن اثر آن، علائم نشئگی شیشه ظاهر می‌شوند؛ بنابراین فرد تلاش می‌کند دوباره به آن احساس رضایت دست یابد و دوباره به سراغ شیشه می‌رود.

  عوارض مصرف شیشه

  اگر یادداشت پزشک خوب در خصوص اعتیاد را خوانده باشید، با دو مفهوم کلیدی تحمل و محرومیت آشنا شده اید. در واقع به تدریج بدن به اثرات مواد مخدر عادت می‌کند و  زمانی که دوز مواد در خون کم می‌شود فرد دچار علایم محرومیت یا خماری (علائم نشئگی شیشه) می‌شود. به تدریج علائم اعتیاد به شیشه ظاهر شده و فرد به سرعت وارد دنیای اعتیاد می‌شود.

  – عوارض مصرف شیشه در درازمدت

  همانطور که گفته شد. مصرف شیشه در کوتاه مدت می‌تواند باعث بروز علائمی مثل اضطراب، گیجی، بی‌خوابی، نوسانات خلق و پرخاشگری شود. همچنین مشکلات روانی مثل پارانویا، توهم دیداری و شنیداری و خیال شود؛ برای مثال فرد تصور می‌کند که زیر پوستش حشراتی در حال حرکت هستند.

  این عوارض منفی ممکن است ماه‌ها یا سال‌ها بعد از ترک شیشه باقی بمانند. همچنین سوء مصرف مواد مخدر شیشه می‌تواند در بلندمدت فعالیت سیستم دوپامین مغز را مختل کرده و باعث ناتوانی در یادگیری زبانی و کاهش سرعت حرکتی شود.

  یکی دیگر از عوارض مصرف شیشه بعد از ترک، تغییرات ساختاری در بخش‌هایی از مغز است که منجر به افت عملکرد عاطفی، شناختی، مشکلات حافظه و اختلالات تصمیم گیری می‌شود.

  – عوارض مصرف شیشه در زنان

  از عوارض مصرف شیشه در زنان کاهش میزان قشر خاکستری مغز است. کاهش قشر خاکستری می‌تواند منجر به دو مشکل شود. اولین مشکل، ناتوانی در تحلیل اطلاعات ورودی به مغز و مشکل دیگر کاهش انعطاف‌پذیری عصبی است که منجر به عدم توانایی مغز در تغییر و تطبیق دادن خود با تجارب جدید می‌شود.

  عوارض شیشه بر مغز در زنان بیشتر از مردان است. همچنین خانم‌هایی که در سنین پایین‌تر شروع به مصرف شیشه می کنند، بیش از سایرین در معرض آسیب دائمی مغزی و تداخل در رشد مغز قرار دارند. عوارض مصرف شیشه بر مغز می‌تواند هم از نظر جسمی و هم از نظر روانی خانم‌ها را تحت تاثیر قرار داده و منجر به بروز تغییر در روند رشد عاطفی و جنسی فرد شود.

  ‌همچنین عوارض مصرف شیشه در شیردهی را نیز نباید نادیده گرفت. شیشه می‌تواند وارد شیر مادر و در نتیجه خون نوزاد در حال تغذیه شود. به همین دلیل مصرف شیشه در دوران شیردهی منع شده است.

  – عوارض مصرف شیشه در مردان

  مصرف شیشه برای بار اول می‌تواند باعث افزایش قابل توجه میل جنسی و طولانی‌تر شدن مدت زمان رابطه شود. ممکن است شیشه در ابتدا بتواند روی بهبود میل جنسی مردان و زنان اثرگذار باشد؛ اما نکته مهمی که از آن غفلت می‌شود، این است که این اثرات با گذشت زمان و درگیری فرد با اعتیاد به عوارض منفی شیشه تبدیل می‌شوند.

  افزایش بی اندازه میل جنسی می‌تواند فرد را در معرض شرکت در روابط جنسی پرخطر قرار دهد. یکی از عوارض منفی مصرف شیشه در مردان، «اختلال نعوظ» است. از آنجا که شیشه، قسمت مربوط به اشتهای جنسی در مغز را تغذیه می‌کند، به مرور زمان منجر به اختلال نعوظ و بمباران فرد با افکار و خیالات جنسی می‌شود.

  ‌در درازمدت، شیشه می‌تواند باعث کاهش میل جنسی، اختلال نعوظ، رفتارهای جنسی تهاجمی، ناباروری، کاهش تجربه لذت جنسی، کاهش تحریک جنسی و تاخیر در ارضای جنسی یا عدم ارضا شود.

  – عوارض مصرف شیشه روی پوست

  شیشه عوارض پوستی متعددی را ایجاد می‌کند. عوارض پوستی مصرف شیشه عبارتند از:

  • تعریق زیاد که به افزایش دمای هوا ارتباطی ندارد.
  • بوی تند بدن
  • خراش پوستی در اثر ناخن کشیدن روی پوست
  • پوست مایل به خاکستری و چرمی شکل
  • رنگ پریدگی و چروکیدگی پوست صورت
  • زخم لثه‌ها
  • پوسیدگی دندان‌ها
  • عفونت پوست و بافت‌ها

  این عوارض بیشتر به خاطر خارش پوست و در نتیجه زخم شدن آن ایجاد می‌شوند. همچنین توهمات ناشی از مصرف شیشه باعث می‌شود فرد معتاد تصور کند حشرات روی پوست بدنش می‌خزند و در نتیجه با خاراندن پوست تلاش می‌کند آن‌ها را از خود دور کند.

  طول عمر و ماندگاری شیشه در خون

  طول عمر ماندگاری شیشه در خون سه ساعت است. این بدین معنی است که فرد معتاد بعد از گذشت سه ساعت از مصرف، مجدد نیاز به مصرف مواد پیدا می‌کند. یعنی فرد معتاد به شیشه در طول روز، حداقل ۸ بار مصرف مواد دارد و این معنای دیگری هم دارد: فرد در طول روز هشت بار حالت خماری و نیاز به مصرف را نیز تجربه می‌کند.

  بنابراین فرد معتاد به شیشه، دیگر صرفاً به خاطر لذت و از بین بردن نشئگی شیشه را مصرف نمی‌کند. بلکه مصرف می‌کند تا بتواند کارها و فعالیت های روزمره ای را که قبلا  به صورت عادی انجام می‌داد انجام دهد.

  از کجا بفهمم همسرم شیشه مصرف میکند؟ (علائم فرد معتاد به شیشه)

  حال که متوجه شدید مصرف شیشه چه عوارضی دارد و تا چه حد می تواند روی سلامت فرد و اطرافیان او اثرگذار باشد، بهتر است با علائم مصرف مواد مخدر شیشه آشنا باشید. اگر این علائم را در اطرافیانتان مشاهده کردید سریعاً از متخصص کمک بگیرید.
  علائم مصرف شیشه عبارتند از:

  • عدم توجه به ظاهر و آراستگی فردی
  • خاراندن بیش از حد پوست و موی سر
  • گشادی مردمک‌ها و حرکات سریع چشم
  • تغییرات غیرطبیعی الگوی خواب (مثلاً فرد چند روز اصلاً نمی‌خوابد.)
  • حرکات تشنجی، لرز، تکان‌های ناگهانی
  • تیک صورت
  • قرض گرفتن مداوم پول، فروختن لوازم خانه یا دزدی
  • نوسانات خلقی و عصبانیت ناگهانی
  • توهم زدن
  • کاهش اشتها و کاهش قابل ملاحظه وزن
  • بی قراری و پرتحرکی
  • پرحرفی و احساس فشار برای صحبت کردن
  • داشتن حس توانمندی و قدرتمندی بیش از حد
  • سوء ظن، بدگمانی (حالت پارانوئید)
  • هدیان گویی و گفتار آشفته و بدون مفهوم به خصوص بعد از مصرف مواد
  • انجام تکراری و طولانی مدت یک فعالیت خاص (به طور مثال مشغول شدن با تعمیر موتور سیکلت یا وسایل برقی به مدت طولانی)

  در صورتی که علائم شیشه کشیدن را در عزیزانتان مشاهده می‌کنید می‌توانید با مراجعه به مشاور اعتیاد به آن‌ها کمک کنید.

  اگر نیاز به مشاوره تلفنی یا آنلاین دارید روی دکمه زیر کلیک کنید:
  لیست متخصصان اعتیاد

  سوء برداشت ها (برداشت های نادرست) در خصوص شیشه

  در بخش قبل ویژگی های فرد معتاد به شیشه را مرور کردیم. بسیاری از افرادی که به سمت شیشه کشیده می‌شوند به دلیل تصورات و توقعات نادرستی است که از شیشه دارند. در این بخش به طور مختصر به بررسی این سوء برداشت‌ها می‌پردازیم.

  – شیشه باعث افزایش میل جنسی و تاخیر در انزال می‌شود!

   در ابتدای مصرف میل جنسی و لذت جنسی فرد افزایش پیدا می‌کند و ممکن است که انزال فرد نیز به تأخیر افتد؛ اما بعد از مصرف طولانی مدت شیشه به علت وابستگی جسمانی، میل و لذت جنسی به طور قابل ملاحظه ای کاهش پیدا می‌کند.

  – شیشه بکش، نقشه بکش!

  سال‌ها قبل که هنوز مصرف شیشه شیوع بسیار بالایی نداشت، قاچاقچیان مواد این شعار را گسترش می‌دادند که: «شیشه ذهن شما را باز می‌کند؛ به صورتی که می‌توانید در شغل خود موفق ترین فرد باشید و به هرچه که اراده می‌کنید، دست یابید!»

  طبیعی بود که افراد تحت تاثیر این شعار تبلیغاتی قرار بگیرند و تحریک شوند که شیشه را مصرف کنند. امروزه که مردم به صورت عینی اثرات مصرف شیشه را می‌بینند و بعضاً در بین دوستان و آشنایان شاهد عوارض شیشه کریستال هستند، کمتر کسی تحت تأثیر این شعار تبلیغاتی قرار می‌گیرد.

  – شیشه بکش تا لاغر بشی!

  متأسفانه این جمله هم یکی دیگر از شعارهای تبلیغاتی بود که به شدت در ثروتمند شدن قاچاقچیان و شیوع بیشتر شیشه موثر بود.

  در دهه گذشته تناسب اندام و لاغری به خصوص در خانم ها اهمیت فوق العاده ای پیدا کرد. متأسفانه بسیاری از افراد به همین دلیل گرفتار مصرف شیشه شده و توانایی قطع مصرف را ندارند.

  – شیشه وابستگی ندارد و هرگاه اراده کنید می‌توانید ترک کنید!

  بیشتر مردم ترک مواد را با داشتن اسهال، استفراغ، بدن درد، عرق سرد، سردرد و … می‌شناسند. بنابراین اگر موادی وجود داشته باشد که چنین علائمی در موقع ترک ایجاد نکند یا خیلی خفیف ایجاد کند، تصور می‌شود که ایجاد وابستگی نمی‌کند.

  در درمان اعتیاد، وابستگی جسمانی درصد بسیار ناچیزی از زمان درمان را به خود اختصاص می‌دهد. در واقع بعد از دو هفته از قطع مصرف، علائم فروکش و بعد از یک ماه فرد هیچگونه علائم جسمانی ندارد.

  اما بزرگترین، مهمترین و چالش برانگیزترین قسمت روند ترک شیشه، درمان وابستگی روانی به آن می‌باشد. شیشه وابستگی جسمانی ناچیز اما وابستگی روانی بسیار شدیدی (چندین برابر هروئین) دارد.

  شیشه توانایی ایجاد هذیان و توهم را در بیمار دارد. نکته تلخ داستان شیشه اینجاست که عوارض کشیدن شیشه در افرادی که استعداد یا عامل ژنتیکی بیماری سایکوتیک (بیماری شدید روانی که دو علامت مهم آن هذیان و توهم است) را دارند، می‌تواند روان پریشی ثابت را ایجاد نماید.

  یعنی با مصرف مداوم شیشه یا حتی در بعضی از افراد با یکبار مصرف شیشه، فرد وارد فاز «سایکوز» (روانپریشی) می‌شود که حتی با قطع مصرف علائم از بین نمی‌روند و فرد مجبور است تا آخر عمر تحت نظارت روانپزشک قرار گیرد.عوارض مصرف شیشه

  ترک شیشه

  روانشناسی با مدنظر قرار دادن ماهیت فیزیولوژیکی و روانی اعتیاد و همچنین مطالعه رفتارهای خانواده، روش قابل قبولی در نحوه وارد کردن بیمار به روند درمان و ترک شیشه ارائه کرده است که نتایج مثبتی هم در پی داشته است.

  بنابراین خانواده‌هایی که از تلاش خسته و ناامید شده اند می‌توانند با مراجعه به روانشناس متخصص اعتیاد، روش‌های لازم را آموزش دیده و بیمار را وارد درمان نماید.

  بخش عمده درمان، تکنیک‌ها و مهارت‌هایی است که رواندرمانگر به بیمار آموزش می‌دهد تا بتواند رفتارهای اعتیادی و سبک زندگی اعتیادی خود را تغییر دهد و زندگی بدون مواد را تجربه نماید.

  در کنار آموزش مهارت‌ها، درمانگر مشکلات، ویژگی‌های شخصیتی یا تجارب دردناک بیمار را که باعث شروع و تداوم اعتیاد شده‌اند شناسایی و در فرایند درمان اصلاح می‌کند تا احتمال عود و برگشت به مصرف مواد را در برخورد با چالش‌های زندگی به حداقل برساند.

  لازم به ذکر است که خانواده ها نقش بسیار زیادی در پیشگیری از عود های مکرر اعتیاد دارند. بنابراین یک بخش دیگر درمان اعتیاد، به آموزش اعضای خانواده اصلی بیمار اختصاص دارد تا اعضای خانواده نحوه رفتار درست با بیمار را در فرایند درمان یاد بگیرند و در برخورد با چالش های تغییر سبک زندگی، بیمار را همراهی کنند.

  منابع:

  اگر نیاز به مشاوره تلفنی یا آنلاین دارید روی دکمه زیر کلیک کنید:
  لیست متخصصان اعتیاد

  ‌‌


  خوانندگان محترم چنانچه سوالی در زمینه ترک مواد مخدر دارید، در قسمت نظرات مطرح کنید تا در اسرع وقت پاسخگو باشیم.

  پزشک خوب، سامانه آنلاین رزرو اینترنتی نوبت از روانشناسان (روان درمانگران) و روانپزشکان است که به شما کمک می‌کند بهترین متخصصان را در کوتاه ترین زمان و در نزدیکی محل زندگی خود پیدا کرده و وقت خود را به صورت «آنلاین» رزرو نمایید.

  پرسش و پاسخ

  پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

  زهرا آذر ۴, ۱۴۰۰ - ۴:۱۵ ب٫ظ

  سلام من شوهرم یک ماه کمپ بود بعد الان یک هفته هست که اومده چند روز اول خیلی خوب بود خوابش عادی بودی ولی دو روزه زیاد میخوابه ایا دلیلش اینه ک شاید مصرف کرده باشه یا خیر؟

  پاسخ
  Darya آذر ۳, ۱۴۰۰ - ۰:۴۹ ق٫ظ

  سلام. من به همسرم شک دارم چندباری تریاک توی وسایلش دیدم اما فکر نمیکنم مصرفش همیشه و هرروز باشه. جدیدا دچار اختلال نعوظ شده و شبها عرق سرد به سرو تنش میشینه. امروز توی کیفش یه قرص دیدم داخل یه پاکت که نصفش پودر شده بود و نصفش سالم. خیلی نگرانم چی میتونه باشه

  پاسخ
  ناشناس آبان ۲۴, ۱۴۰۰ - ۳:۳۷ ب٫ظ

  با سلام
  ببخشید فرد قبول نمیکنه که ترک کنه میگه برام سخته نمیتونم حتی نمیزاره به پزشک مراجعه کنم

  پاسخ
  ناشناس آبان ۲۳, ۱۴۰۰ - ۶:۰۸ ب٫ظ

  باسلام اگر فردذمصرف کردن رو گردن نمیگیره با ید چیکار کنبم چجوری کمکش کنیم وقتی میگیم که مصرف میکنی عصبانی میشه لطفا راهنمایی کنییند

  پاسخ
  ناشناس آبان ۲۰, ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۶ ب٫ظ

  من خیلی دوست دارم به بعضی از افرادی که اعتیاد به مواد دارن کمکشون کنم تاترک کنن برای همین میخوام از یک پزشک کمک بگیرم راهنماییم میکنید به کجا مراجعه کنم

  پاسخ
  خسته آبان ۱۸, ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۱ ق٫ظ

  سلام شوهرم من گل و حشیش میکشه اما چن وقته رفتارش تغیییر کرده.سه تا لامپ پرمصرف داشتیم توخونه انگار نیس و نابود شدن نیستن که نیستن…کارشوهرمه بنظرم .یعنی برداشته شیشه بکشه

  پاسخ
  پریان آبان ۱۷, ۱۴۰۰ - ۲:۵۶ ب٫ظ

  سلام خسته نباشید. میخاستم بدونم ایا سوزش در ادرار. امدن اب لزج مانند شبیه اب منی.هنگام ادرار . میتونه از عوارض مصرف شیشه باشه. ؟؟؟؟؟

  پاسخ
  زیبا مهر ۱, ۱۴۰۰ - ۲:۵۶ ب٫ظ

  سلام شوهرم چند ساله که شیشه مصرف میکنه چند بار ترک کرده و دوباره برمی گرده چکارکنم که تا ابد به شیشه برنگرده من بیست سالمه کوچیکم نمی خوام زندگیم به باد بره چه دارویی برای ترک شیشه خوبع

  پاسخ
  نسرین شهریور ۲۷, ۱۴۰۰ - ۳:۰۰ ب٫ظ

  سلام یکی از اقوام ما هفت سال مصرف شیشه داشته…اوایل میگفت چند نفر دنبالمن…تو خونه بیرون همش انگار کسی مواظبشه…هیچ کس نمیدونست ممکنه مصرف کننده شیشه باشه قبلش تریاک مصرف داشت…همیشه هم به صورت خوراکی…چه تریاک چه شیشه…چند بار تا حالا کمپ رفته ولی بازم شروع میکنه…اما بار اخری به همسرش تهمت زد و طلاقش داد بخاطر لجبازی با زنش میگه دیگه نمیخوام مصرف کنم ولی از نظر ذهنی داغونه. چون خانمش زن خیلی خوبی بود ما میدونیم تهمت زد بهش …اما وقتی حرف میزنه اصلا معلوم نیست که مغزش مشکل داره و دچار توهم شده…ایا این فرد با مصرف شدیدی که داشته میتونه ترک کنه و مغزش و افکارش دوباره خوب بشه که بفهمه چه حرفایی به خانمش زده…ممنون میشم جوابم بدید…

  پاسخ
  سیما مرداد ۱۸, ۱۴۰۰ - ۸:۴۷ ب٫ظ

  لطفا وقتی تمایل به استفاده از مواد مخدر از هر نوع دارید تشریف ببرید تنهایی زندگی کنید زن و بچه رو رها کنید برید با ادمایی مثل خودتون چرا یکی دیگه رو اسیر می کنید اسیر ضعف و ناتوانی خودتون اسمشم می ذارید بیماری اوک بدبخت باید نئشگی .خماری و هر چی کثافت شما دارید تحمل کن دلشم بسوز هزار حرفم از شما بشنوه چون‌بیمارید عمر و جوونیش بذار برای یک کار عبث و بیهوده که شما رو ترک بده .می خوای بکشی هیچ وقت زوج نشو .

  پاسخ
  عالیه مرداد ۱۳, ۱۴۰۰ - ۴:۰۹ ب٫ظ

  سلام شوهرم خارش بدن شدید وجوش زیاد در بدنش دیده میشه تو خوابم کمو بیش هزیون میگه و مدام فکر میکنه باعث بانی تموم مشکلات وبی پولی هاش منم وبا وجود اینکه من خیلی مراعات حالشو میکنم میگه تو نمیزاری پیشرفت کنم وخیلی ولخرجی با وجود اینکه اصلا نیستم اعصابشم زود بهم میریزه توروخدا کمکم کنین

  پاسخ
  عاطفه مرداد ۱۰, ۱۴۰۰ - ۳:۲۵ ب٫ظ

  سلام همسرم مدت زیادطولانی مواد شیشه مصرف میکنه وقبلا دوبار بستری شده تو بیمارستان روانی اما بازم دست از کارش برنمیداره واقعاکلافه وداغونم نمیدونم باید چیکارکنم من ۲۵ سالمه وهمسرم ۲۶وتوی این ۵سالی که باهاش زندگی کردم مصرف داشته امادوساله که شدید شده واقعا نمیدونم چیکار کنم ادم لجبازی است وداروهای اعصاب که باید مصرف کنه رو هم حتی نمیخوره

  پاسخ
  Soran تیر ۱۴, ۱۴۰۰ - ۴:۴۷ ق٫ظ

  عالی بود ممنون از توضیحات تون خیلی خوب بود من ۱۵ساله هروئین مصرف میکنم و حالا تصمیم گرفتم ترک کنم اما چند روز اول چون دوز مصرفم بالابود نتوانستم تحمل کنم چند روزی است که یک کم شیشه برای آرام کردن روانم مصرف میکنم یعنی میخوام اون چهار روز مصرف کنم با دوز پاین میشه نظرتان را بگید ممننون

  پاسخ
  Soran تیر ۱۴, ۱۴۰۰ - ۴:۴۳ ق٫ظ

  عالی بود ممنون از توضیحات تون خیلی خوب بود من ۱۵ساله هروئین مصرف میکنم و حالا تصمیم گرفتم ترک کنم اما چند روز اول چون دوز مصرفم بالابود نتوانستم تحمل کنم چند روزی است که یک کم شیشه برای آرام کردن روانم مصرف میکنم یعنی میخوام اون چهار روز مصرف کنم با دوز پاین میشه نظرتان را بگید ممننون

  پاسخ
  متاد تیر ۸, ۱۴۰۰ - ۱:۴۲ ق٫ظ

  نظر شماایابه راحتی راحت میشیم ازچه داروی استفاده کنیم که فکرش نکنیم تشکر

  پاسخ
  محمد خرداد ۲۹, ۱۴۰۰ - ۱:۴۳ ق٫ظ

  چه مدت بکشی معتاد شیشه میشی

  پاسخ
  ناشناس اردیبهشت ۳۰, ۱۴۰۰ - ۶:۴۴ ق٫ظ

  سلام وخسته نباشید ببخشید دارو برای ترک شیشه چیست

  پاسخ
  ناشناس بهمن ۱, ۱۳۹۹ - ۳:۳۲ ق٫ظ

  یه مدت مشکوک به شیشه هستم در مورد شوهرم خیلی لاغر شده بهبعضی چیزا گیر میده وارد بحث های طولانی میشه ولی به هیچ عنوان زیر بار اینکه مصرف میکنه نمیره حتی گریه میکنه میگه منو وشیشه چکار کنم تا بهم ثابت بشه؟

  پاسخ
  علیرضا دی ۲۸, ۱۳۹۹ - ۱:۳۰ ق٫ظ

  سلام برادر من خیلی وقته شیشه مصرف کرده انقدر مصرف کرده که در خونه خودش میگه بالارو نگاه کن خدارو‌ببین‌
  لطفا جواب بدین این میتونه بسلامتی خودش برگرده؟؟؟؟

  پاسخ
  فردین دی ۷, ۱۳۹۹ - ۹:۰۷ ب٫ظ

  سلام بنظر من نکشید من وقتی شیشه ها را خرد میکنم یا میشکنم همه میگن تو حتما مواد مصرف میکنی اصلا وقتی به اونایی که مواد مصرف میکنن فکر میکنم عذاب وجدان دارم که نمیتونم کاری براشون انجام بدم تا ترک کنن..

  پاسخ
  Aryanrad دی ۶, ۱۳۹۹ - ۸:۴۲ ق٫ظ

  سلام دوستان من ۱۴ سال مصرف مداوم شیشه داشتم و الان ۳ سال هست که به کمک انجمن معتادان گمنام پاکم و مشکلات روانی که شیشه داره هم با کمک کتابهای انجمن کم کم بر طرف میشه فقط خواهشم از اون عزیزانی که که یه پوک حتی فقط یک پوک تاکید میکنم زدن این هست که نمیدونن دست به چه کاری زدن به خداوندی خدا به جونه هر کی میپرستید با هیچ احد و ناسی شوخی نداره تنها با یک پک گرفتار میشید اگر خودتون و خانوادتون رو دوست دارید دست به این کار نزنید به جونه بچم نمیدونید چه عواقبی داره وحشتناکتر از اونچه فکر کنید نزارید تمام زندگیتون تباح شه که بعد ایا خیلی هم بخواید شانس بیارید که ترک کنید ولی به چه قیمتی به قیمت از دست دادن تمام زندگی و از دست دادن با ارزشترین چیز انسان یعنی مغز انسان ترو بخدا نکنید

  پاسخ
  میترا سیفان دی ۶, ۱۳۹۹ - ۴:۱۲ ب٫ظ

  سلام، ممنون از بیان تجربه و توصیه‌تون.

  پاسخ
  mohamad آذر ۲۱, ۱۳۹۹ - ۹:۰۷ ب٫ظ

  سلام خسته نباشید..سوالم اینه که من الان چندروزه سرفه های خشک دارم ..سه روز پیش زبونمو نگاه کردم دیدم یه چیزایی از انتهای زبونم دراومده و دست که میزنم مثل تیکه سنگهای کوچیکه که چسبیده به زبونم …الانم هر روز نفسم تنگ تر میشه به طوری که شبا بلند میشم اب داغ و این چیزا میخورم تا یکم بتونم راحت بخوابم….تجربه ای دارین از این عوارض ؟؟؟ ممنون

  پاسخ
  Mahsa آذر ۱۵, ۱۳۹۹ - ۲:۳۷ ب٫ظ

  شیشه همرو نابود میکنه هرکی میخواد مصرف کنه اول ب اینکه چی سرخودشو خانوادش میاد فکرکنه اول بقیه زندگی هاروببینه بعد بره سمتش پدر من از۱۵سالگی اعتیاد داشته ک درسن بیست سالگی ازدواج میکنه ومادرم چهارسال زندگی میکنه ازش طلاق میگیره وبعدشم تاحد کارتون خوابی پیش میره بعد میرن دنبالش پیداش میکنن خوب میشه وعاشق میشه وازدواج میکنه نهایت خوب بودنش یک سال پاک بوده والانم چن ماهیی نیستش رفته سمت جنوب خواهش میکنم خانومی ک قراره ازدواج کنه اول شوهرشو خوب کنه بعد بچه داربشه چون بچه هااین وسط نابود میشن

  پاسخ
  میترا سیفان آذر ۱۵, ۱۳۹۹ - ۲:۳۹ ب٫ظ

  سپاس از بیان تجربه تون. قطعا کمک کننده خواهد بود‌.

  پاسخ
  امیرعباس آبان ۲۷, ۱۳۹۹ - ۲:۰۰ ق٫ظ

  سلام. من اعتیاد به هرویین و گاهی هم شیشه دارم و چندباری هم اقدام به ترک کردم ولی متاسفانه جواب نگرفتم. لطفا راهنمایی کنید که از این گرفتاری خلاص بشم.

  پاسخ
  میترا سیفان آذر ۱, ۱۳۹۹ - ۵:۳۱ ب٫ظ

  سلام، آیا تلاش‌های شما هم‌زمان تحت نظر متخصص مشاوره ترک اعتیاد و روا‌نپزشک بوده؟

  پاسخ
  امین آبان ۱۳, ۱۳۹۹ - ۶:۵۷ ق٫ظ

  سلام خیلی ممنون از اطلاعاتتون.
  من چند هفته ای هست به رفتارای داداشم مشکوک شدم.پرخاشگر شده جوری که سریعا وارد بحث میشه و میخواد سریعا از کنارت دور بشه.ادمی که تا ظهر میخوابید الان ۷ صبح بیدار میشه و پامیشه کارای کشاورزی انجام میده زمین و باغ و اینا.واین رفتارا از وقتی شروع شده که با یکی از دوستاش میرن کار و باهمن از صبح تا شب.
  باهاشم که سوال و جواب میکنی راجب اعتیاد یجوری منطقی حرف میزنه میگی این عمرا کاری بکنه.من فعلا فقط جلوی اون فردو گرفتم که دیگه سراغ برادرم نیاد.
  قبلا لاغر بود الان دیگه خیلی لاغر شده.واقعا نمیدونم چجوری بفهمم واقعا الان مصرف داره و اگه داره چیکارش بکنم.نمیخوام ابروش بره ابرومون بره.

  پاسخ
  میترا سیفان آبان ۱۳, ۱۳۹۹ - ۸:۳۳ ب٫ظ

  سلام
  لطفا خودتون با یک متخصص خانواده درمانگر یا روانشناس متخصص ترک اعتیاد صحبت کنید، بهترین روش برخورد را به شما آموزش خواهند داد.
  https://pezeshkekhoob.com/psychologists/126p-addiction-therapist
  https://pezeshkekhoob.com/psychologists/62p-family-therapist

  پاسخ
  سعیدافروز مهر ۲۸, ۱۳۹۹ - ۹:۵۶ ق٫ظ

  باسلام سعیدهستم ۱۴سال اعتیاد به متادون روزی ۲۰ سی سی دو وعده قبلش هم از۱۷تا۲۰سالگی روزی ۱مثقال تریاک میخوردم چون واسم خیلی افت داشت روی به خردن مواد ازاول اوردم تا کسی نفهمه چون خوش تیپ و ورزشکار بودم هم کسی فکرش رو نمی کرد منم!!ولی واسه ترک وفرار از طلاق بعد ۳سال رفتم کلینیک‌ ترک اعتیاد و متاسفانه جای ترک منو از چاله انداختن تو چاه و۳سال تریاک‌خردن شده ۱۴سال متادون خردن کدوم دکتر عاقل به یه جوون ۱۹ساله که ازلحاظ جسمانی راحت از عهده ترک بر میومد و شرایط روحی خوبی هم داشت میاد جای قطع انگار مصرفش رو۴برابر واونو مشتری یه عمرخودش کرد،الانم ۶ماه شده،بعد مرگ‌داداشم که فقط بامن خوب بود و خودکشی کرد.دراخرهم،منم از درون پاشیدم شدم گدای محبت وبی اعصاب بودم ۲۰۰برابربدترم شدم که همزمان‌با خونه خریدنمون بود وازشانس من اومدیم تومجتمعی که بلوک ما فقط۳خانم مطلقه داشت که به خاطر شرایطم بهم نزدیک شدن هیچ کس باور نمیکرداعتیاد۱۷ساله منوبا۳۳سال سن،باشگاه بدنسازی میرفتم خوش پوش شیک وتمیزپوش،باعث‌شد یه خانم بهم نزدیک تو۳روز آنچنان منو وابسته کنه وبی دلیل ویک دفعه هم ترک ؟؟هر روزم چشم تو چشم ومنتظر،جوری دلباخته فکر اون منو سراغ شیشه کشوند ازدمبل زدن به پایپ گرفتن رسیدم،چقدر جلوش سوختم دیدزندگیم کارم‌ داره با اینکارش ازهم میپاشه. ولی جواب پیامک هام رو هم دیگه نمیداد حتی گفتم از فکرش رفتم سراغ شیشه،ولی متوجه شدم‌اصلا واسش مهم نیستم و هنوز علت اومدن ورفتنش رو نفهمیدم‌ فقط من همه چی،عابرو ،عزت زیبایی تاحدودی،ورزش کار،پول همه رو باختم الانمبعد۸ماه انگار نه انگار اخه منو،شیشه ؟؟؟

  پاسخ
  میترا سیفان مهر ۳۰, ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۸ ب٫ظ

  سلام، متاسفم از اتفاقات تلخ زیادی که براتون رخ داده. اما همین که به این قضایا و روند اتفاقات آگاهی دارید، نکته مثبتی است که اگر جلسات رواندرمانی رو شروع کنید، کمک بسیار زیادی به شما خواهد کرد. به نظرم بهتر است پرونده گذشته خودتون رو هر چه سریعتر ببندید و بر زمان حال و آینده متمرکز بمونید. لینک رواندرمانگران متخصص ترک اعتیاد رو قرار میدهم براتون:
  https://pezeshkekhoob.com/psychologists/126p-addiction-therapist

  پاسخ
  مريم مهر ۲۲, ۱۳۹۹ - ۰:۰۶ ق٫ظ

  سلام
  شيشه اصلا ترك نداره
  من چند بار شوهرم و بردم كمپ بازم شروع كرد اخرم جدا شدم ولي اون خبر دارم هنوز مصرف ميكنه
  كسي كه ترك كنه واقعا خييييلي كار سختي در پيش داره
  لطفا اگاه شيد و بچه هاتون و اگاه كنيد كه سراغش نرن هيچوقت

  پاسخ
  میترا سیفان مهر ۲۳, ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۳ ب٫ظ

  سلام، ترک شیشه به مراتب سخت ولی امکان پذیر است. نکته اینجاست که مصرف کننده و خانواده مصرف کننده باید مرتبا تحت نظر مشاوره ترک اعتیاد و خانواده درمانگر بمانند. حتی پس از ترک.

  پاسخ
  عطا مهر ۲۰, ۱۳۹۹ - ۶:۱۹ ق٫ظ

  سلام من برای اولین بار سه روز پیش شیشه زدم
  کلا ۹یا ۱۰ پک پر نفس کشیدم ولی هیچی نکرد
  بعد از ظهر زده بودم شب اومدم شاممو خوردم
  شبم گرفتم خوابیدم
  برگشتم به اون دوستم که به شیشه اعتیاد داره گفتم
  اقا به من چیزی نکرد اخه این،بعد بهش گفتم شیشه
  شیشه که میگفتین این بود اگه میدونستم انقدر ضعیفه
  خیلی زودتر از اینا میزدم و از این حرفا اولین بار پنجشنبه زدم
  که هیچی نکرد جمعه بازم ازش خواستم که واس اخرین بار
  واسم بگیره بکشم که نزدیک ۲۰ پک پر نفس زدم که شاید اثری بزاره
  همون لحظه که نه ولی بعد از یکی دو ساعت من احساس کردم که من نعشه شدم اینبار الانم یکشنبه هستش از اون روز که جمعه بود زدم بعده اون روز اصلا دست نزدم در کل تصمیمم این بود که اینبارم میکشم دیگه تموم دست نمیزنم بهش تا الانش که نتونستم بخوابم احساس نعشگی نمیکنما فقط خوابم نمیاد این با چی خنثی میشه لامصعب تا حالا انقدر بیدار نمونده بودم ولی غذارو به زور میخورم که لاغر نشم ولی
  با این حال احساس میکنم لاغر هم شدم دیگه اصلا دست نمیزنما بهش
  خوشم نیومد ازش علف از شیشه با عرضه تره بخدا?
  حالا این تا کی فازش با منه کی ولم میکنه یا بستگی به خود شخص
  و کِشِشِ بدنش داره چیه جریانش؟

  پاسخ
  ملودی مهر ۴, ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۰ ق٫ظ

  هرکی میگه مصرف شیشه اعتیاد نمیاره
  و اراده و اختیار و عقل و شعور رو میزاره روبروی شیشه
  گوه زیادی میخوره
  بیاد بکشه تا ببینه چیجوری گرفتار میشه
  دیگه زر مفت نزنه

  پاسخ
  میترا سیفان مهر ۶, ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۵ ق٫ظ

  سلام، بله متاسفانه بدلیل واکنش های خودکار مغذی، اعتیاد به شیشه ارتباطی با اراده نداره و بصورت خودکار بعد از مصرف اعتیاد رخ میده.

  پاسخ
  سید حسن کلانتریان مرداد ۱۸, ۱۳۹۹ - ۱:۲۳ ق٫ظ

  یکی از دوستانم جدیدن متوجه شدم شیشه میکشه البته خیلی باهوشه وغذا زیاد میخوره وزیاد می‌خوابه که نشون نده ولی رفتارش خیلی عجیب شده همش دوست داره ثابت کنه که درست میگه هرمدلی هم خواستم کمکش کنم نمیزاره که میگه نمیکشم ولی دیگه برام جای شک نزاشت

  پاسخ
  میترا سیفان مرداد ۲۰, ۱۳۹۹ - ۹:۴۶ ق٫ظ

  سلام. ممنون از توجهتون. امیدواریم مسئله دوست شما به زودی رفع بشه. بد نیست اگر تشویقشون کنید با روانشناس ملاقات داشته باشند حداقل.

  پاسخ
  ... تیر ۲۹, ۱۳۹۹ - ۸:۲۲ ب٫ظ

  سلام آیا معتاد شدن با جاساز کردن شیشه در سیگار امکان داره ??

  پاسخ
  میترا سیفان مرداد ۶, ۱۳۹۹ - ۲:۳۱ ب٫ظ

  سلام، بله

  پاسخ
  فرشته تیر ۱۳, ۱۳۹۹ - ۹:۴۶ ب٫ظ

  به نظر من همش دروغ هست و اعتیاد هم امکان نداره اینا همه تلقین های‌نادرست هست ، ببینید شما به عنوان یک انسان قدرت بیشتری از این مواد دارید پس همه چی بر میگرده به طرز فکر خودتون و اینکه فقط باعث بی خوابی میشه اونم به خاطر اینکه فعال کننده مغز هست هیچ اعتیادی برای ما انسانها که عقل و شعور و قدرت اختیار داریم وجود نداره با آرزوی موفقیت یا حق ?

  پاسخ
  میترا سیفان مرداد ۶, ۱۳۹۹ - ۲:۳۴ ب٫ظ

  با سلام، طی اعتیاد یک فرایند شیمیایی در مدارهای عصبی مغز اتفاق میفته. و تمام اینها طبق مطالعات و تحقیقات دانشمندان نوروساینس به اثبات رسیده. با مصرف مواد مخدر این چرخه های نورونی و مواد شیمیایی خاصی در مغز فعال میشوند و این اتفاق اجتناب ناپذیر هست و تحت کنترل شخص نیست. و این باور که طرز فکر میتونه جلوی اعتیاد را بگیرد، کاملا اشتباه است.

  پاسخ
  ث.ا خرداد ۲۸, ۱۳۹۹ - ۰:۱۰ ق٫ظ

  من کلا یه هفته مصرف کردم اما برای ازدیاد قوای جنسی فقط هیچ تغییر و توهمی نداشته خوشبختانه سوالم اینه نمیخوام به هیچ وجه دیگه ادامه بدم فعلا ک هیچ حسه وابستگی ذهنی هم برام وجود نیومده خدارو شکر این که من دیگه ادامه ندم در روزهای اتیم مشکلاتی دربر خواهد داشت یا ایشالا تموم میشه میره دیگه؟ و اینکه اون شخصی که بمن گف بکشم گف هر از گاهی ادمو معتاد نمیکنه با دوزه خیلی کم چون من تو این یه هفته ۴بار مصرف داشتم اونم دو یا نهایت چهار پک کم نفس حالا من ترسم ازینه نکنه معتاد شم دیگه نمیخوام و ادامه ندادم لطفا راهنماییم کنید بگین مشکلی برام پیش نمیاد من نمیخوام ابروم بره

  پاسخ
  میترا سیفان تیر ۱, ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۱ ب٫ظ

  سلام،دبا توجه به توضیحات، مصرف مجدد رو قطع کنید و برای کنترل وسوسه ها و یا وسواس فکری راجع به این موضوع، از راهکارهای مدیریت افکار استفاده کنید و یا به متخصص روانشناس مراجعه داشته باشید.

  پاسخ
  وحید خرداد ۲۶, ۱۳۹۹ - ۴:۰۳ ق٫ظ

  من ی زمانی شیشه مصرف میکردم الان چهارماه هست ترک کردم اما خیلی وسوسه میشم میشه بدونم این وسوسه ها تا کی ادامه داره

  پاسخ
  ناشناس مرداد ۶, ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۶ ق٫ظ

  ببخشید بعد چه مدت ترک وسوسه شدین؟
  شوهر منم دوماهه ترک کرده ولی میگه اصلاوسوسه نمیشم میخواستم بدون بعد چه مدت وسوسه شدنش شرو میشه؟

  پاسخ
  علی فروردین ۲۱, ۱۳۹۹ - ۷:۰۹ ب٫ظ

  سلام
  من از چسب استفاده کردم زنان مصرف توهم میدیدم و بخاطر توهم ها مصرف ادامه دادم توهم ها کاملا واقعی بنظر میومدن کانلا حرف میزدن حواب میدادن و خیلی چیزای دگ الان ک مصرف نمیکنم مغزم اسیب دیده و کاملا مثل ی موجود زنده بنظر میادو همون کارارو انجام میده کاملا میفهمی چی میگم واکنش نشون میده مجبورم میکنم فلان کارو کنم فقط برای اذیت مثلا مجبورم میکنه کانالو عوض کنم اکه نکنم شکنجم میده اصلا چکنجه ها حس نمیشه خیلی خیلی ضعیفه ولی بر عکس موقع مصرف وقتی شکنجه میداد کاملا حسش میکردم.در ضمن رفتارایی ک الان ازش سر میزنه دقیقا مشابه یک فرد مبتلا به سادیسم هست.کلا یک سال مصرف کردم و الان دو سه ماه ک مصرف نمیکنم..هروز کمتر میشه حسش ولی بهر حال هست تو زندگیم تاثیر منفی گزاشته وضع مالی مناسبیم ندارم برم دکتر خواستم بدونم درمان خانگی هس ک انجام بدم..
  ممنون میشم جوابشو برام ایمیل کنید…خیلی خیلی ممنون..

  پاسخ

  دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب