میسوفونیا چیست؟ آیا درمان خاصی برای میسوفونیا وجود دارد؟

توسط نغمه عثمانپور
این مقاله توسط نغمه عثمانپور ترجمه شده است.

میسوفونیا نوعی اختلال است که در آن فرد نسبت به صداهای معمولی مانند صدای تنفس و یا صدای جویدن واکنش های غیرطبیعی شدید و منفی دارند. اینکه در طی روز نسبت به یک سری از صداها واکنش نشان دهید مسئله غیرطبیعی نیست. اما افرادی که به میسوفونیا مبتلا هستند واکنش به صدا می‌تواند در حدی شدید باشد که فرد را به شدت عصبی کند. این واکنش‌های جسمی و عاطفی نسبت به صداها می‌تواند منجر به احساس اضطراب، وحشت و عصبانیت شود. از آنجا که این نوع اختلال به تازگی به عنوان یک اختلال شناخته شده است گزینه های درمانی برای این نوع اختلال بسیار محدود هستند. در این مقاله به بررسی میسوفونیا و راه‌های درمان آن می‌پردازیم.

 

 

فهرست مطالب
 •  

  استرس و میسوفونیا

  اختلال صدابیزاری یا همان میسوفونیا می‌تواند استرس افراد را افزایش دهد. افزایش استرس می‌تواند به یک عامل مهمی برای ایجاد ناراحتی و آزار فکری فرد تبدیل شود. همین موضوع جنبه‌های مختلف زندگی فرد را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد. میوسفونیا با میزان استرس در فرد رابطه مستقیمی دارد، از این رو هرچه شدت این بیماری بیشتر شود استرس و اضطراب فرد هم شدت بیشتری پیدا می‌کند. اما راه حل بهبود این شرایط و کاهش میزان استرس فرد چه خواهد بود؟

  برای دوری از استرس و بهبود اختلال میسوفونیا باید به چند نکته توجه داشته باشید:

  • کارهای مورد علاقه خود را انجام دهید و به اماکنی که موجب آرامش روحی و روانی شما می‌شوند بروید. 
  • از نوشیدن دمنوش‌های آرامبخش استفاده کنید.
  • استحمام طولانی می‌تواند روی کاهش استرس و بهبود شرایط بدنی شما تاثیرگذار باشد.
  • از مدیتیشن، یوگا و حرکات تمرینی برای آرامش بدن خود استفاده کنید. 

  این کارها علاوه بر اینکه موجب آرامش روحی و روانی فرد می‌شود می‌تواند علائم ناشی از بیماری صدابیزاری را کاهش دهد. 

   

  درمان اختلال میسوفونیا

  اختلال صدابیزاری یا میسوفونیا همانطور که گفتیم اختلالی است که در آن فرد نسبت به تمام صداهایی که در اطرافش وجود دارد واکنش نشان می‌دهد. اما راه درمان این عارضه چیست؟ با استفاده از راه و روش‌هایی می‌تواند به بهبود آن کمک کرد؟ طبق نظر پزشکان این عارضه به صورت صد ‌در‌ صد و کامل خوب نمی‌شود، اما می‌توان با استفاده از تکنیک‌ها و روش‌های مختلف نسبت به بهبود آن اقدام کنید و از رشد و پیشرفت آن جلوگیری کنید. 

  برای درمان ابتدا باید به یک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید. سپس پزشک معالج شما با چکاپ کامل سه روش درمان را پیش روی شما قرار می‌دهد. 

  1. درمان و بازآموزی صدای وزوز گوش
   در این روش درمانی به افراد مبتلا به صدابیزاری کمک می‌شود تا نسبت به صداهایی که حساس هستند رفتار مناسب‌تر و درست‌تری داشته باشند. در واقع به کاهش حساسیت آن‌ها کمک بسیاری می‌کنند. 
  2. درمان شناخت رفتاری
   پزشک در رابطه با صداهایی که نسبت به آن‌ها حساس هستی سوالاتی از شما می‌پرسد. باید به طور کامل به هر آنچه حساسیت دارید اظهار کنید. پزشک معالج با دانستن این نکات بهتر می‌تواند نسبت به درمان شما اقدام کند. پزشکان بر این باورند که افرادی که مبتلا به صدابیزاری هستند با گوش دادن به آهنگ‌های مربوط به صدای دریا، جنگل و… می‌توانند موجب بهبود حال خود شوند و آرامش پیدا کنند. 
  3. مشاوره
   جلسات مشاوره و گفتگو با پزشک می‌تواند برای افراد مبتلا به صدابیزاری یک امر مهم تلقی شود. این امر به قدری در روند درمانی آن تاثیرگذار است که پزشک پیشنهاد می‌کند که خانواده فرد هم در جریان این جلسات مشاوره قرار بگیرند. مشاور با استفاده از روش‌ها و تکنیک‌هایی خاص می‌تواند موجب بهبود شرایط فرد بیمار شود.

  استفاده از گوش‌گیر یا سمعک برای میسوفونیا

  در اختلال صدابیزاری استفاده از سمعک یا گوش‌گیر می‌تواند در روند درمان کمک بزرگی به مراجعه کننده کند. در کنار موسیقی درمانی، هدفون، استفاده از نویزها و صداهای سفید، استفاده از سمعک هم می‌تواند روی روند درمان تاثیر بسیاری داشته باشد. 

  علائم میسوفونیا

  مشخصه کلیدی میسوفونیا یک واکنش شدید مانند خشم یا پرخاشگری نسبت به افرادی است که صداهای خاصی را ایجاد می‌کنند. قدرت واکنش و چگونگی واکنش یک فرد مبتلا به میسوفونیا، بسیار متفاوت است. برخی از افراد ممکن است احساس آزردگی و تحریک‌پذیری را تجربه کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است احساس عصبانیت شدید را تجربه کنند. افراد مبتلا به میسوفونیا می‌دانند که واکنش آن‌ها نسبت به صداها بیش از حد است و شدت احساسات می‌تواند آن‌ها را به فکر بیندازد که کنترل خود را از دست می‌دهند. علائم میسوفونیا شامل موارد زیر است:

  • انزجاری که به خشم تبدیل می‌شود.
  • پرخاشگری کلامی نسبت به شخصی که سر و صدا می‌کند.

  برخی از افراد با این نوع حساسیت صدا ممکن است شروع به تقلید از صداهایی کنند که واکنش‌های عصبانی و تهاجمی آن‌ها را تحریک می‌کند. حتی فکر کردن به صداهایی که ممکن است افراد را عصبانی کند و محرک میسفونیا در آن‌ها می‌باشد می‌تواند به آسانی آن‌ها را عصبانی کند. به طور کلی، علائم اضطراب، افسردگی و روان رنجوری در این افراد بیشتر از سایر افراد دیده می‌شود.

  محرک‌های میسوفونیا چیست؟

  صداهای محرک در افراد مبتلا به میسوفونیا متفاوت است و ممکن است با گذشت زمان تغییر کند. در زیر به شایع‌ترین محرک‌های این نوع اختلال می‌پردازیم:

  • قرچ قرچ کردن
  • هورت کشیدن
  • صاف کردن گلو
  • قورت دادن غذا
  • صدای ملچ ملوچ
  • بو کردن
  • صدای نوشتن با مداد
  • صدای مچاله کردن کاغذ
  • صدای تیک تاک ساعت
  • صدای بستن در ماشین
  • صدای پرندگان، جیرجیرک‌ها و سایر حیوانات

  تقریبا هر صدایی می‌تواند محرک بالقوه‌ای برای این اختلال باشد. برخی از مبتلایان به میسوفونیا علاوه بر محرک‌های شنیداری از محرک‌های بینایی نیز رنج می‌برند. این محرک‌ها عبارت‌اند از:

  • تکان دادن پا
  • مالیدن بینی
  • ور رفتن با موی سر

   

  میسوفونیا دقیقا چگونه است؟

  بهترین توصیف برای حالتی که افراد مبتلا به میسوفونیا تجربه می‌کند این است که اکثر افراد هنگام کشیدن ناخن بر روی تخته سیاه چه حسی را تجربه می‌کنند. اینگونه می‌توانیم درک کنیم که یک فرد مبتلا به میسوفونیا دقیقا چه احساسی را تجربه می‌کند. ممکن است هنگام کشیدن ناخن بر روی تخته سیاه احساس کنید که پوست بدنتان سیخ شده است، به شدت عصبانی شوید و سریعا می‌خواهید که این صدا متوقف شود. برای بیشتر افراد، این اتفاق ممکن است هر چند وقت یک بار رخ دهد یا به ندرت رخ دهد. با این وجود افراد مبتلا به میسوفونیا به دلیل صداهایی که دیگران به سختی متوجه آن می‌شوند، ممکن است این احساس را روزانه تجربه کنند.

  میسوفونیا

  چه عواملی موجب میسوفونیا می‌شود؟

  محققان هنوز نمی‌دانند که چه عواملی موجب به اختلال میسوفونیا می‌شوند. به نظر می‌رسد وقوع بالاتر این اختلال در میان افرادی که دارای شرایط زیر هستند بیشتر از سایر رخ می‌دهد:

  • اختلال وسواس فکری-عملی (OCD)
  • اختلالات اضطراب
  • سندروم تورت

  همچنین به نظر می‌رسد که این بیماری در افرادی که به وزوز گوش مبتلا هستند بیشتر از سایر افراد رخ می‌دهد. وزوز گوش نوعی اختلال متفاوت است که در آن صداهایی مانند صدای زنگ گوش خود را می‌شنوید که شخص دیگری نمی‌تواند آن را بشنود. به نظر می‌رسد که میسوفونیا شرایط خاص خود را دارد اما قطعا با شرایط و بیماری‌های روانی دیگر نیز همپوشانی دارند. بسیاری از افرادی که به این بیماری‌ها مبتلا هستند به میسوفونیا نیز مبتلا می‌شوند و علائم مشابهی را نیز تجربه می‌کنند. به عنوان مثال، یک فرد مضطرب مبتلا به میسوفونیا ممکن است با شنیدن یک صدای محرک احساس تپش قلب، تعریق و … را احساس کند. در گذشته بسیاری از افراد که به میسوفونیا مبتلا بودند به دلیل علائم مشابهی که داشتند تشخیصی که برای این افراد می‌دانند اختلال ترس، اضطراب و یا سایر اختلالات بود و به عبارت دیگر تشخیصی که برای اینگونه افراد داده می‌شود غلط بود. اما میسوفونیا یک بیماری ویژه است و ویژگی‌های خاص خود را دارد. این ویژگی‌ها عبارت‌اند از:

  • شروع میسوفونیا به طور کلی قبل از بلوغ است، اولین علائم بیشتر در سنین ۹ تا ۱۲ سالگی مشاهده می‌شود.
  • این اختلال بیشتر در زنان رخ می‌دهد.
  • افراد مبتلا به میسوفونیا از هوش بالاتری برخوردارند.
  • محرک اولیه این بیماری غالبا یک صدای دهانی از والدین یا یکی از اعضای خانواده است و با گذشت زمان محرک‌های جدیدی بوجود می‌آیند.
  • احتمالا یک مولفه ژنتیکی برای این بیماری وجود دارند زیرا بیشتر در خانواده‌ها بوجود می‌آید.

  چگونه با میسوفونیا مقابله کنیم؟

  در حالی که میسوفونیا یک بیماری غیرقابل درمان و مادام‌العمر است، اما گزینه‌های مختلفی برای مدیریت علائم این بیماری وجود دارند که بسیار موثر هستند. راهکارهای مقابله‌ای با میسوفونیا عبارت‌اند از:

   

  درمان آموزش مجدد وزوز گوش

  در یک دوره درمانی معروف به درمان مجدد وزوز گوش (TRT)، به افراد آموزش داده می‌شود که سر و صدا را بهتر تحمل کنند.

   

  رفتار درمانی شناختی (CBT)

  رفتار درمانی شناختی (CBT)‌ نوعی دیگر از رواندرمانی است که به تغییر نگرش منفی نسبت به صداها کمک خواهد کرد. شنیده افزارهایی که صدای باران، طبیعت و … که این نوع صداها را گوش می‌دهند می‌تواند تا ۸۰٪ از علائم این بیماری رها یابد.

   

  مشاوره

  مشاوره هم برای فرد مبتلا به میسوفونیا و هم برای اطرافیان و خانواده فرد مبتلا لازم است. چراکه این اختلال می‌تواند تمام اعضای خانواده را تحت تاثیر قرار دهد. در حال حاضر هیچ دارویی مورد تایید سازمان غذا و داروی ایالات متحده برای درمان میسوفونیا وجود ندارد. همچنین هیچ شواهدی علمی و قطعی مبنی بر موثر بودن دارو در درمان میسوفونیا وجود ندارد. البته که بسیاری از افراد مبتلا به میسوفونیا می‌توانند با چالش‌هایی که با آن روبه‌رو می‌شوند مقابله کنند.

   

  تست میسوفونیا 

  بسیاری از افراد به دلیل اینکه به برخی از صداها واکنش نشان می‌دهند، گمان می‌کنند که به صدابیزاری مبتلا شده‌اند. در واقع ابتلا به این عارضه به این راحتی مشخص نمی‌شود. اینکه فرد نسبت به برخی از صداهای اطراف خود واکنش نشان دهد یک امر طبیعی است. اما اگر فرد به هر صدایی واکنش عصبی نشان دهد این موضوع می‌تواند کمی بحث برانگیز باشد. برای اینکه مشخص شود که فرد به اختلال میسوفونیا مبتلا شده است یا خیر تنها کافیست به پزشک مراجعه کنید. پزشک معمولا با تست صداهای مختلف می‌تواند میزان حساسیت شما را تشخیص دهد و نسبت به درمان آن اقدام کند. 

   

  منابع

  healthline

   

   


  در صورتی که به میسوفونیا مبتلا هستید می‌توانید با مراجعه به سایت پزشک خوب از بهترین روانشناسان در سراسر ایران نوبت بگیرید.

  اگر نیاز به دریافت راهنمایی در این زمینه دارید، روی دکمه زیر کلیک کنید
  رزرو آنلاین نوبت از روانشناس

  دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب