ترس از تنهایی چیست و راهکارهای رفع آن کدامند؟

توسط میترا سیفان
این مقاله توسط میترا سیفان ترجمه شده است.

چرا از تنها ماندن می‌ترسیم؟

همه ما در کودکی از تنها ماندن ترس زیادی داشتیم و به اشکال مختلف از آن اجتناب می‌کردیم. اما برخی افراد بار سنگین این ترس را تا بزرگسالی با خود حمل می‌کنند و از تنها ماندن با خویشتن خویش ترس زیادی دارند. اگر پای صحبت این اشخاص بنشینیم، مشاهده می‌کنیم که به‌خاطر فرار از تنهایی، وقت خود را با دوستانی می‌گذرانند که از هم‌نشینی با آن‌ها هیچ لذتی نمی‌برند، یا از روی اجبار ساعت‌ها با تلفن صحبت می‌کنند تا مجبور نباشند با خود رو‌به‌رو شوند یا بلافاصله پس از وارد شدن به آپارتمان خود، تلویزیون یا رادیو را روشن می‌کنند تا سکوت فضا را پر کنند. حتی در برخی موارد مشاهده شده است که فرد فقط به‌خاطر ترس از تنهایی اقدام به ازدواج یا مادر شدن کرده است.

 

ترس از تنهایی یک اختلال روانشناختی است؟

برخی افراد چنین تصور می‌کنند که به‌خاطر اجتماعی بودن و نشاط زیادی که دارند، از احساس تنهایی گریزان هستند و حتی گاهی به این موضوع افتخار هم می‌کنند. اما همان‌طور که در قسمت قبل بیان شد، این ترس می‌تواند کیفیت زندگی فرد را تحت تأثیر قرار داده و حتی به اتخاذ تصمیمات غلط مانند یک ازدواج نا‌مناسب یا فرزند آوری در شرایط نا‌مساعد منجر شود. بنابراین، ترس از تنهایی می‌تواند یک اختلال روانشناختی باشد که نیاز به درمان دارد.

 

ترس از تنهایی یا اتوفوبیا (Autophobia) چیست؟

ترس از تنهایی یا تنهایی‌هراسی را اتوفوبیا (Autophobia) نیز می‌نامند که از دو کلمه یونانی autos به‌معنای «خود» و phobos یعنی «ترس» گرفته شده است و به ترس غیر‌طبیعی و مداوم از تنهایی گفته می‌شود.

مبتلایان به این ترس با وجود اینکه می‌دانند تنهایی، سلامت آن‌ها را تهدید نمی‌کند، اما اضطراب بی‌موردی را در رابطه با آن تجربه می‌کنند. این افراد ممکن است از اینکه به آن‌ها بی‌توجهی شود یا به آن‌ها عشق ورزیده نشود، نگران شوند یا ممکن است نگران مزاحمان، صداهای عجیب و غریب یا احتمال بروز یک مشکل پزشکی در زمان تنهایی باشند.

لازم به ذکر است که ترس از تنهایی را با نام‌های مونوفوبیا (Monophobia)، ایزولوفوبیا (Isolophobia) و ارموفوبیا (Eremophobia) نیز می‌خوانند.

علائم ترس از تنهایی کدامند؟

مبتلایان وقتی تنها می‌شوند، علائم اختلال اتوفوبیا را بروز می‌دهند. علائم این اختلال شامل موارد زیر است:

 • به‌شکل وسواس گونه‌ای نگران تنها ماندن هستند.
 • از اینکه چه اتفاقی می‌افتد در حالی‌که تنها هستند، هراس شدیدی دارند.
 • هنگام تنها بودن احساس جدا شدن از بدن خود را دارند.
 • بروز لرزش، تعریق، درد قفسه سینه، سرگیجه، تپش قلب، فشار خون بالا و حالت تهوع به هنگام تنها بودن یا در شرایطی که می‌دانند به زودی تنها می‌شوند.
 • احساس ترس شدید هنگام تنها بودن یا در شرایطی که می‌دانند به‌زودی تنها می‌شوند.
 • تمایل بیش از حد برای فرار در مواقعی که تنها هستند.
 • اضطراب از اینکه ممکن است تنها شوند.
 • حملات پانیک
پزشک خوب به شما کمک میکند بهترین روانشناسان را در کوتاه‌ترین زمان و در نزدیکی محل زندگی خود پیدا کنید
رزرو آنلاین نوبت

 

علل ترس از تنهایی چیست؟

به‌طور کلی علت بروز ترس از تنهایی دقیقاً مشخص نیست. اما ترس از تنها ماندن انواع مختلفی دارد که هر یک از انواع آن، دلایل روانشناختی خاص خود را دارند. برای نمونه، ترس از تنها بودن در مکان‌های شلوغ ممکن است با شرایطی مانند هراس اجتماعی و یا آگروفوبیا مرتبط باشد. آگروفوبیا اعتماد به نفس فرد را تضعیف کرده و سبب می‌شود که نتواند کاری را به‌تنهایی انجام دهد و بدین ترتیب به ترس از تنها ماندن منجر می‌شود.

ممکن است چالش تنها ماندن با خود، ناشی از خاطرات تروماتیک (آسیب‌زای روحی) از موقعیت‌های خطرناک در گذشته یا احساس عدم کفایت در برابر شرایط اورژانسی باشد. این مهم‌ترین دلیلی است که سبب می‌شود فرد از تنها ماندن در منزل خود هراس داشته باشد.

ممکن است دلایل قانونی در پشت احساس ترس وجود داشته باشند. برای مثال اگر کسی در محله‌ای زندگی کند که میزان جرم و جنایت در آن بالا است، ترس ناشی از وقوع جرم در ذهن او شکل می‌گیرد و سبب می‌شود که فرد فراتر از حد معقول به اقدامات احتیاطی و ایمنی در مواقع تنهایی بپردازد.

 

نحوه تشخیص اختلال ترس از تنهایی

برای تشخیص اتوفوبیا، روانشناس درباره رفتار و احساسات فرد سؤال خواهد کرد تا بتواند وضعیت روحی و روانی او را ارزیابی کند و وجود هرگونه مشکل روانشناختی را مشخص نماید. معمولاً اگر میزان اضطرابی که فوبیای تنها ماندن در فرد ایجاد می‌کند، به اندازه‌ای باشد که در فعالیت‌های روزانه او اختلال ایجاد کند، وجود بیماری اتوفوبیا در فرد محرز می‌شود.

 

راهکارهای رفع ترس از تنهایی

برای کاهش ترس از تنهایی راهکار‌هایی وجود دارند که برخی اوقات خود افرادی که از این مشکل رنج می‌برند نیز ناخودآگاه انجام می‌دهند.

اگر شما از وقوع سرقت یا ورود افراد غریبه به محل سکونت خود ترس دارید، لازم است که موارد امنیتی که اطمینان خاطر شما را فراهم می‌کنند، رعایت کنید. چرا‌که ترس شما در واقع علامت هشداری است که به شما می‌گوید که محیط خود را امن سازید.

در مرحله بعدی لازم است که روی توانایی خود‌تنظیمی خود کار کنید. بسیاری از افرادی که از تنهایی هراس دارند، گزارش کرده‌اند که تمرینات آرامش‌بخش، سطح اضطراب آن‌ها را پایین آورده و حتی می‌تواند از حمله هراس جلوگیری کند. تنفس هدفمند، مدیتیشن و آروماتراپی بهترین تکنیک‌های ایجاد آرامش هستند و در هر مکانی هم قابل استفاده می‌باشند.

البته چنین راهکار‌هایی به‌عنوان درمان ترس از تنهایی تلقی نمی‌شوند و برای رفع هراس از تنهایی لازم است که فرد به روانشناس یا روانپزشک مراجعه نماید.

 

ترس از تنهایی چگونه درمان می‌شود؟

روان‌درمانگران معمولاً از سه روش ذیل برای درمان ترس از تنهایی استفاده می‌کنند:

 • رفتاردرمانی شناختی (CBT)

این نوع درمان به افراد روش‌های عملی مقابله با اضطراب را در طی مدتی که تنها هستند، آموزش می‌دهد. طبق آمار انستیتوی ملی بهداشت روانی، حدود ۷۵ درصد از افراد مبتلا به انواع فوبیا‌های خاص می‌توانند با استفاده از CBT بر مشکل خود غلبه کنند.

 • مواجهه‌درمانی

بر اساس تحقیقات انجام‌شده در دانشگاه اکسستر انگلستان، مواجهه‌درمانی به شکستن چرخه اجتناب در افرادی که فوبیای خاصی دارند و از روبرو شدن با آن گریزان هستند، کمک می‌کند. در اتوفوبیا، ترس از تنها ماندن باعث می‌شود که افراد از وقت‌گذرانی با خود اجتناب کنند. هر موقع این افراد از تنهایی اجتناب می‌کنند، فکر اینکه مجبور باشند در آینده به‌تنهایی وقت خود را صرف کنند، اضطراب بیشتری را نسبت به گذشته در آن‌ها ایجاد می‌کند. با قرار گرفتن مکرر فرد در معرض فوبیای خود البته به‌صورت كنترل‌شده، اين چرخه اجتناب قطع می‌شود و تحمل آن‌ها نسبت به گذراندن وقت در تنهايي افزايش مي‌یابد.

 • دارو‌درمانی

در اغلب موارد، روان‌درمانی به‌تنهایی در درمان اتوفوبیا موفق است. اما گاهی اوقات دارو‌هایی برای کاهش علائم فرد تجویز می‌شوند تا به سیر درمان فرد از طریق روان‌درمانی کمک کنند. متخصص روان ممکن است در ابتدای درمان این داروها را تجویز کند یا به شما دستور دهد که از آن‌ها در موقعیت‌های خاص یا به‌صورت کوتاه‌مدت استفاده کنید.

برخی از داروهای متداول برای مبتلایان به اتوفوبیا عبارتند از:

مسدود‌کننده‌های بتا: این داروها تحریک ناشی از آزاد شدن آدرنالین در بدن را از بین می‌برند. آدرنالین یک ماده شیمیایی است که در صورت اضطراب در بدن فرد آزاد می‌شود.

آرام‌بخش‌ها: آرام‌بخش‌های بنزودیازپین می‌توانند با کم کردن مقدار اضطرابی که احساس می‌کنید، به آرام کردن شما کمک کنند. این دارو‌ها باید با احتیاط مصرف شوند، زیرا می‌توانند اعتیاد‌آور باشند. این امر به‌ویژه برای افرادی که سابقه وابستگی به مواد مخدر یا الکل را دارند، صادق می‌باشد.

‌‌

اگر نیاز به مشاوره حضوری، تلفنی یا آنلاین دارید روی دکمه زیر کلیک کنید
متخصص خوب برای ترس

 

و اما خبر خوب!

برخلاف اغلب اختلالات روانشناختی که درمان قطعی نداشته یا درمان آن‌ها به‌سختی انجام می‌شود، اختلالات فوبیا از جمله اتوفوبیا در صورت مراجعه به روانشناس به راحتی درمان می‌شوند. علاوه بر این، برخی اوقات اتوفوبیا به ترس‌های دیگر وابسته است و روان‌درمانگر شما می‌تواند یک برنامه درمانی اختصاصی که تمامی فوبیاهای شما را برطرف کند، برای شما در نظر بگیرد. تنها شرط آن این است که فرد به‌صورت منظم در جلسات مشاوره حضور پیدا کند.

نویسنده: میترا سیفان – روانشناس

 

خوانندگان محترم چنانچه سوالی در زمینه انواع فوبیا، هراس و ترس دارید در قسمت نظرات مطرح کنید تا در اسرع وقت پاسخگو باشیم.

در ادامه بهترین متخصصان رواندرمانی فردی را در سراسر کشور معرفی خواهیم کرد، شما با مراجعه به پروفایل متخصص مربوطه می‌توانید وقت خود را به صورت “آنلاین” رزرو کنید.

لیست بهترین روانشناسان تهران
لیست بهترین روانشناسان کرج
لیست بهترین روانشناسان شیراز
لیست بهترین روانشناسان مشهد
لیست بهترین روانشناسان اهواز
لیست بهترین روانشناسان رشت
لیست بهترین روانشناسان اصفهان
لیست بهترین روانشناسان تبریز
لیست بهترین روانشناسان قم
لیست بهترین روانشناسان کرمانشاه

پزشک خوب، سامانه آنلاین رزرو اینترنتی نوبت از روانشناسان و روانپزشکان و سایر تخصص های حوزه سلامت است که به شما کمک می‌کند بهترین متخصصان را در کوتاه ترین زمان و در نزدیکی محل زندگی خود پیدا کرده و وقت خود را به صورت “آنلاین” رزرو نمایید.

پرسش و پاسخ

پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

عاطفه اردیبهشت ۳, ۱۴۰۱ - ۳:۳۲ ب٫ظ

سلام وقت بخیر با فردی که اتو فوبیا داره چه جوری باهاش رفتار کنیم یا همکلام بشیم؟

پاسخ
رضا بهازی فروردین ۲۱, ۱۴۰۱ - ۵:۰۴ ب٫ظ

سلام یه خانم پیری ۶سالی است از تنهایی میترسه و نه دکتر میاد ونه به حرف کسی گوش میده ومن و برادرم ۲۴ ساعته نوبتی در کنارش هستیم میخواستم اگه ممکنه یه راه حل به ما بگویید غروب که میشه به شدت اضطراب میگیره موندیم چیکار کنیم

پاسخ
ارام فروردین ۱۷, ۱۴۰۱ - ۱:۳۶ ق٫ظ

من از تنها ماندن در خانه وحتي خيلي مواقع تنها بيرون رفتن اضطراب دارم تپش قلب ميگيرم احساس نفس تنگي ميكنم فشارم ميره بالا لطفا راهنماییم کنید

پاسخ
ناشناس اسفند ۱, ۱۴۰۰ - ۵:۳۶ ب٫ظ

من ۹ سالمه و ترس شدیدی از تنهایی دارم طوری که ۵ دقیقه هم نمیتونم تنها باشم چه کار کنم

پاسخ
ناشناس بهمن ۶, ۱۴۰۰ - ۰:۰۹ ق٫ظ

سلام منم وقتی تنها تو خونه هستم من از مواجه با خودم میترسم انگار روحم از من جدا میشه وشخصیت مرا مورد سوال قرار میده میترسم دیونه شم نمیدونم چجور از این مشکل خلاص شم

پاسخ
امیر علی آذر ۲۵, ۱۴۰۰ - ۱:۴۵ ب٫ظ

ترس از تنهایی ۸ساله

پاسخ
ناشناس آبان ۲۲, ۱۴۰۰ - ۴:۰۲ ب٫ظ

سلام من ۱۸ سالمه تقریبا دو سال درگیر این فوبیا شدم به طوری که از تنها رفتن دانشگاه و این مسیری که به تنهایی باید سپری کنم میترسم

پاسخ
عامر آبان ۱۷, ۱۴۰۰ - ۴:۳۳ ق٫ظ

مفید اما برای من نه زیاد،من ترس از تنهایی عشقی دارم

پاسخ
سودابه مهر ۲, ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۳ ق٫ظ

سلام من اضطراب دارم يا استرس نميدونم و همينطور ترس از تنهايي مخصوصا تو روابط احساسي و هر چي سنم بالاتر ميره احساس ميكنم بيشتر شده ٣٨ سالمه ليسانس گرافيك گاهي كار ميكنم گاهي نه مجردم . ممنون ميشم راهنماييم كنين ?

پاسخ
مریم مرداد ۲۶, ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۳ ب٫ظ

سلام علیکم لطفا به من کمک کنید من خیلی از تنهایی میترسم ۳۵سال سن داریم که الان نزدیک بیست سال است به این درد مبتلا شدم نمیتونم یک دقیقه تنها بمونم جایی

پاسخ
ناشناس تیر ۱۲, ۱۴۰۰ - ۴:۲۰ ق٫ظ

سلام من از تنهایی به شدت می ترسم مخصوصا شبا احساس می کنم یک تو اتاقمه یا باید حتما لامپ روشن باشه،یا تا صب بیدار باشم بعضی وقتا از ترس گریم می گیره

پاسخ
ناصر خرداد ۲۸, ۱۴۰۰ - ۳:۴۸ ب٫ظ

سلام
من اگر شب تنهایی بخوابم با اینکه به جن واز این قبیل چیزها اعتقادی ندارم باز می ترسم
ودر این موارد با استمنا تزس خود را کاهش می دهم
لطفا علت را توضیح دهید

پاسخ
ناشناس تیر ۱۲, ۱۴۰۰ - ۴:۱۸ ق٫ظ

منم دقیقا اینجوریم حتی شبا نمیتونم بخابم وقتی تنهام باید صبح بشه اونوقت می تونم بخوام

پاسخ
مریم سادات خرداد ۲۶, ۱۴۰۰ - ۵:۳۹ ب٫ظ

سلام من افسردگی دارم و از تنهایی میترسم.فکر میکنم اگه تنهابشم حالم بد میشه یا میمیرم.ممنون میشم کمکم کنید واقعا از زندگی جا موندم

پاسخ
لیلی خرداد ۲۵, ۱۴۰۰ - ۰:۱۲ ق٫ظ

سلام.
من به شدت از تنهایی تو خونه میترسم به تازگی ازدواج کردم ولی از ترس اینکه قراره تو خونه تمام روزو تنهایی سپری کنم عروسی نمیگیرم.نمیدونم چرا همش تو،توهم هستم فکر میکنم کسی تو خونست یا چیزی قراره منو اذیت کنه.من یه مدت فیلم ترسناک زیاد نگا میکردم دقیقا از اون موقع این ترس من شروع شد.این ترس کل زندگی من تحت شعاع قرار داده و خیلی اذیتم میکنه.لطفا من رو راهنمایی کنید

پاسخ
Aylin .girl خرداد ۲۲, ۱۴۰۰ - ۸:۴۶ ق٫ظ

سلام وقتتون بخیر .من شدیدا ترس از اینو دارم که تنها بمونم یا هیچکس منو دوست نداشته باشه و طرد بشم.یا اینکه دیگه هیچ دوستی نداشته باشم.وقتی یکی باهام سرد برخورد می‌کنه اضطراب وسواس گونه ی خیلی خیلی شدیدی میگیرم در حدی که چندین ساعت گریه میکنم.من چهارده سالمه.و دخترم.این رو هم بگم که توی مدرسه خیلی محبوبم ولی همیشه یه استرسی از اینکه همه منمو طرد کنن و تنها بمونم خیلی زیاده میشه لطفاً بگید چیکار کنم چون همیشه ذهنم مشغوله و دیگه نمیتونم حس شادی رو درک کنم

پاسخ
ناشناس اردیبهشت ۳۱, ۱۴۰۰ - ۱:۲۰ ق٫ظ

سلام خسته نباشید
کودکی دارم هشت ساله …خیلی ترس از تنهایی و جدایی داره من کارمندم و نمیتونم هرجایی اونو ببرم با وضعیت من چه کنم؟

پاسخ
گنجی اردیبهشت ۱۷, ۱۴۰۰ - ۲:۲۰ ب٫ظ

سلام خسته نباشید،من وقتی تنها میمونم یا قراره تنها بمونم درخونه اضطراب وترس میاد سراغم به طوری که اصلاً میترسم.کتری انجام بدم فقط یه گوشه ای مینشینم تا یکی بیادخونه بعد شروع میکنم کارامو آنجام دادن واقعاً زندگیمو مختل کرده،میشه بگید باید چیکارکنم؟ممنون

پاسخ
ناشناس اردیبهشت ۲۶, ۱۴۰۰ - ۹:۲۳ ب٫ظ

سلام دوست عزیز من هم این مشکل را داشتم به یک روان شناس مراجعه کردم بهم یک قرص ضد اضطراب داد و هر روز تمرین کردم ۵دقیقه در خونه میموندم بعد میزدم بیرون بعد ۱۰ دقیقه بعد نیم ساعت بعد یک ساعت تا اینکه به حالت عادی برگشتم تو یک روز درمان نمیشی اگه تمرین کنی و خود بخواهی مشکلت حل میشه.تو میتونی. موفق باشی

پاسخ
p اردیبهشت ۷, ۱۴۰۰ - ۵:۴۷ ق٫ظ

من ترس از تاریکی و تنهایی دارم ۲۴سالمه اما وقتی خونوادم میخوان بخابن و چراغ خاموش میکنن میرن اتاقشون شدیدن میترسم فکرای درهم و ترسناک میاد تو ذهنم ?تا حدی که سعی میکنم صبر کنم روز بشه بعد میخابم میشه من رو راهنمایی کنید

پاسخ
Hooman فروردین ۷, ۱۴۰۰ - ۹:۵۹ ق٫ظ

سلام من ۱۳ سالمه. ببینین من نمیتونم تنها باشم. تو صبها میتونم دوم بیارم ولی وقتی شب میشه فکرای بدی میاد سراقم یعنی کلا تنهایی نمیتونم بخابم یه بار میخواستم به خوابم ۳ ساعت طول کشید اخرشم خوابم نبرد. همش تو این فکرم که مادرم اگه بمیره من چی میشمو کلا خیلی من آدم منفی ای هستم دست خودمم نیست بعضی وقتا هم قلبم تیر میکشه. تو همچی هم استرس دارم مخصوصا درسام یعنی این توری هست که وقتی امتحان دارم ۳ بار میرم دستشویی. اگه میشه کمکم کنید

پاسخ
حمید فروردین ۶, ۱۴۰۰ - ۲:۴۱ ب٫ظ

با سلام
از اینکه اطلاعات مفیدی در این زمینه به اشتراک گذاشتید بسیار متشکرم.
حقیقتا که اختلال اتوفوبیا چقدر زجر آور و آزار دهنده است.من پدری ۴۹ ساله و صاحب دو فرزند ده ساله و ۱۸ ساله هستم . باید عرض کنم سالهاست از این موضوع رنج می برم و همانطور که در بالا اشاره کردید وجود این اختلال باعث شده تا در بحرانی ترین شرایط زندگی زناشویی نتوانم انتخاب درستی اتخاذ کنم.
وجود این اختلال باعث شده تا امکان برخورداری از مهم‌ترین و با ارزش ترین سرمایه وجودی زندگی ( احساس آزادی و عدم وابستگی ) هرگز فراهم نشود.به همین دلیل همواره خود را در اسارت وابستگی به افرادی می بینم که بیشترین آسیب ها را از جانب ایشان دیده ام.

پاسخ
دختر بهمن ۲۸, ۱۳۹۹ - ۰:۴۰ ق٫ظ

من ۱۳ سالمه میترسم توی اتاقم یا خونه تنها باشم .
مخصوثا شبا .. حتی باعث شده تا پنج صبح بیدار بمونم تا اذن بگه اروم میشم میخوابم . با خانواده زندگی میکنم . حتی اگه خواهرم هم پیشم بخوابه بازم میترسم میشه من رو راهنمایی کنید

پاسخ
PENT بهمن ۱۰, ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۵ ب٫ظ

سلام.من احساس میکنم بدجور از تنهایی میترسم.مثلا وقتی یک روز تنها باشم حس میکنم دارم غرق میشم و یه جا گیر افتادم.حس میکنم بقیه ی دنیا داره میچرخه و من از حرکتش عقب موندم.حس میکنم همه ی دوستام الان خوشن و کلی اتفاق و خبر براشون افتاره اما من یه جا گیر کردم و دارم گم کم محو میشم.دیگه زده به سرم میشه لطفا من رو راهنمایی کنید

پاسخ
مبی بهمن ۱, ۱۳۹۹ - ۷:۱۷ ق٫ظ

من ۱۵ سالمه اگه برم الان پیش روانشناس مشکلی نداره یا وایسم یکمی سنم بیشتر بالا بره؟

پاسخ
میترا سیفان بهمن ۱۹, ۱۳۹۹ - ۱:۲۲ ب٫ظ

سلام
نه تنها ایرادی نداره بلکه هر چه مشکلات روانشناختی سریعتر و در سنین پایین تر مورد درمان قرار بگیرند، نتیجه بهتر هست.
به یک متخصص روانشناس کودک و نوجوان که لیستش رو میگذارم مراجعه داشته باشید:
https://pezeshkekhoob.com/psychologists/165p-adolescent-psychologist

پاسخ
تسنيم دی ۲۲, ۱۳۹۹ - ۱:۳۳ ب٫ظ

سلام
من ٥١سالمه
تا٣سال پيش نميدونستم ترس چيه
يه روز كه تنهابودم احساس كردم سايه اى ازپشت سرم ردشد واز اونروز ترس توى وجودم رخنه كرد وحدود٢ماه نميتونستم تنهابمونم وبه مرور خوب شدم ولى جديدا دوباره ترس توى وجودم اومده طورى كه اگر همسرم كنارم نباشه خوابم نميبره
احساس ميكنم كسى نزديكمه البته گاهى اين ترس كم وزيادميشه

پاسخ
علیرضا عاملی دی ۱۷, ۱۳۹۹ - ۳:۵۴ ق٫ظ

اشک در چشمانم حلقه زده. ۵ ساله قدم از قدم نمی‌تونم‌بردارم. تا الان و با مطالعه و مشاوره‌های فراوان فک می‌کردم بیماری من صرفا آگورافوبیا و پنیک اتک هست. هرکاری میکردم مقطعی خوب و دوباره وخیم‌تر از قبل بد میشد. تا الان‌که فهمیدم چیزی به نام اتوفوبیا وجود داره.
از سنین کودکی از اجسام بزرگ ترس داشتم مثلا از سالن یا فرودگاه، پاساژهای بزرگ و…
گاهی شرکت کارم زیاد بود نهایتا ۱ ساعت می‌تونستم به عنوان آخرین نفر توی شرکت واستم. سریعا فضا سنگین میشد برام. و الان ۵ ساله محدوده زندگیم از ایران به تهران و سپس از تهران به شرق تهران و سپس به محله کم شده و اگه دست از تلاش بردارم کاملا توانایی این رو داره که کاری کنه حتی توی خونه هم‌ نتونم بمونم.
صمیمانه تقاضا دارم با من ارتباط بگیرید تا ببینم چه کاری میتونم بکنم. این‌نشانه ها دقیقا بیماری منه

پاسخ
میترا سیفان بهمن ۱۹, ۱۳۹۹ - ۱:۲۹ ب٫ظ

سلام، خوشحالم این مطلب براتون مفید بوده. احتمالا مشکل شما تلفیقی از چند فوبیا و اضطراب تنهایی هست.
به درمانگر فردی مراجعه کردید؟

پاسخ
Zed آبان ۲۴, ۱۳۹۹ - ۵:۳۸ ب٫ظ

سلام ممنون از مقاله ی خوب شما من از کودکی ترس از تنهایی و جدا شدن از خانواده را داشتم ولی الان با داشتن سن ۱۸ سال این موضوع تشدید شده و من در زمان های غروب و شب این احساس ازاردهنده را دارم که حتی باعث درد معده ی من هم شده ازتون خواهش میکنم به من کمک کنید و راه درمان این مشکل رو به من بگید وقتی مادرم پیش من هست احساس ارامش میکنم ولی اگه از یکی از اعضای خانواده ام جدا بشم دوباره این احساس به سراغ من میاد

پاسخ
میترا سیفان آبان ۲۴, ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۲ ب٫ظ

سلام. ممنون، با توجه به علائمی که اشاره کردید، بهتر هست که ارزیابی های بیشتر و درمان توسط متخصص روانشاس صورت بگیره. لطفا مطلب اضطراب جدایی رو هم مطالعه کنید:
https://pezeshkekhoob.com/blog/%d8%a7%d8%b6%d8%b7%d8%b1%d8%a7%d8%a8-%d8%ac%d8%af%d8%a7%db%8c%db%8c/

پاسخ

دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب