تست نئو برای ازدواج چه فوایدی دارد؟ تفسیر کامل تست نئو برای ازدواج

توسط تیم محتوای پزشک خوب
این مقاله توسط تیم محتوای پزشک خوب تالیف شده است.

مسئله ازدواج امروزه به یکی از مقوله‌های مهم زندگی تبدیل شده است. تست نئو برای ازدواج یکی از تست‌هایی است که زوجین باید قبل از ازدواج نسبت به انجام آن اقدام کنند. شخصیت هر انسانی متفاوت است و نمی‌توان تنها با چند روز صحبت کردن شناخت درست و مناسبی نسبت به یکدیگر پیدا کنید.
تست نئو برای ازدواج سعی می‌کند تا با سوالات مختلفی اخلاق و رفتار زوجین را مورد بررسی قرار دهد. در این میان مشاوران راه و روش‌های مناسب برای مقابله با ضعف‌های اخلاقی را به زوجین می‌آموزند.
تاریحچه این آزمون به دهه ۸۰ میلادی باز می‌گردد. این آزمون ابتدا توسط دو دانشمند به نام‌های مک کری و کاستا ارائه شده، تا به امروز هم چندبار مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا با تست نئو و کاربردهای این تست بیشتر آشنا شوید.

برای آشنایی بیشتر با انواع تست‌های روانشناسی کلیک کنید: انواع تست‌های روانشناسی

کاربرد تست نئو برای ازدواج

تست نئو یکی از معروف‌ترین تست‌های شخصیت‌شناسی است که تنها استفاده از آن محدود به قبل از ازدواج نخواهد بود. این تست شخصیت شناسی کاربردهای متنوعی دارد که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم: 

 • مشاوره قبل از ازدواج: استفاده از تست نئو در مشاوره قبل از ازدواج بسیار رایج است. مشاوران و کارشناسان در این تست سعی می‌کنند تا با بررسی ویژگی‌های شخصیت هردو طرف نقاط مشترک و نقاط ضعف آن‌ها را بیان کنند. بعد از بررسی شخصیت طرفین تکنیک‌ها و راه‌کارهایی را برای مقابله با این ضعف‌ها بیان خواهند کرد. 
 • آشنایی با ویژگی‌های شخصیت فرد: تست نئو برای ازدواج پنج مقیاس اصلی شخصیت را در ۳۰ خرده مقیاس مربوط به شخصیت می‌سنجد. آشنایی با این ویژگی‌ها به افراد کمک می‌کند تا شناخت بهترین نسبت به خود داشته باشند. 
 • مشاوره و استخدام شغلی: یکی دیگر از کابردهای تست نئو در مشاوره‌های شغلی و استخدام افراد است. معمولا شرکت‌های بزرگ و موسسات سعی می‌کنند تا با استفاده از این تست بهترین کارمندان را انتخاب کنند. به عنوان مثال کسانی که در بخش زیبایی شناسی نمره پایینی اخذ کنند قطعا نمی‌توانند گزینه مناسبی برای بخش طراحی و گرافیک باشند. 
 • بررسی افسردگی: این تست می‌تواند میزان افسردگی در افراد را مورد بررسی قرار دهد. در عصبیت مقیاسی به نام افسردگی وجود دارد که با استفاده از آن میزان افسردگی فرد سنجیده خواهدشد. 

Big-Five-Personality

‌‌

برای انجام تست نئو برای ازدواج به صورت آنلاین روی دکمه زیر کلیک کنید
تست نئو برای ازدواج

 

۵ عامل شخصیتی برای ازدواج که در تست نئو بررسی میشود

زیربنای نظریه تست شخصیت شناسی نئو پنج عامل مهم شخصیت است که به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

 1. روان رنجوری N
  این شاخص در برگیرنده عناصری است که به نام ناخوش احوالی روانشناختی شناخته شده است. از زیرشاخه‌های آن می‌توان به افسردگی، اضطراب، خشم و کینه، شرم و حساسیت به خویشتن، تکانش ورزی و آسیب پذیری اشاره کرد. اگر فردی در این بخش نمره بالایی بگیرد نشان دهنده آن است که همیشه دچار استرس و اضطراب است. روحیه زودرنجی دارند و به سرعت ناراحت می‎شوند. اگر کسی در این بخش نمره پایینی کسب کند نشان دهنده آرامی و خونسردی فرد است، معمولا در انجام امور استرس و اضطراب کمتری دارند. مرد و زنی که در این بخش نمره بالایی داشته باشند باور غیرمنطقی دارند. 
 2. برونگرایی E
  این شاخص خود شش زیر شاخه صمیمیت، قاطعیتی، جمع گرایی، هیجان مثبت، فعالیت، هیجان خواهی را مورد بررسی قرار می‌دهد.کسانی که بتوانند در این بخش نمره بالای کسب کنند معمولا رفتار اجتماعی و قاطع‌تری خواهند داشت. فعالیت این دسته از افراد بیشتر است و معمولا اهل گفتگو هستند.
  این دسته از افراد علاقه بسیاری برای شرکت در میهمانی‌ها و جمع‌های دوستانه دارند. این افراد می‌توانند یک همسر پرجنب و جوش و فعالی در زندگی باشند. این افراد علاقه بسیاری به سفرهای دسته‌جمعی دارند.
  کسانی در این بخش نمره پایینی کسب می‌کنند که دوست دارند در مرکز توجه قرار بگیرند. 
 3. گشودگی به تجربه‌های جدید O
  کسانی که در این بخش نمره بالایی کسب می‌کنند انسان‌هایی هستند که درباره تجربه‌های درونی و دنیای بیرونی خود کنجکاو هستند. این دسته از افراد به دنبال لذت بردن از نظریه‌های جدید و ارزش‌های غیرمتعارف هستند. این افراد خلاق هستند و به دنبال تجربه‌های جدیدی می‌باشند.
  در این بخش شش مولفه مهم تخیل، زیبایی پسندی، احساسات و عواطف، اعمال و کنش‌ها، عقاید و ارزش‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد.  
 4. توافق پذیری A
  این شاخص به ارتباط بین فردی تاکید می‌کند و می‌تواند بهترین شاخص برای حفظ روابط عاشقانه است. افرادی که در این بخش بتوانند نمره بالایی کسب کنند به راحتی شریک زندگی خود را رها نخواهند کرد. در این بخش ۶ مولفه مهم نوع دوستی، سادگی، تبعیت، اعتماد، درک دیگران و تواضع مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد. افرادی که در این بخش نمره بالایی کسب کنند حس نوع دوستی و همدلی بالایی خواهند داشت و در مقایسه با دیگران بسیار شادتر هستند.
  افرادی که در این بخش نمره پایینی کسب کنند دارای اختلال شخصیت هستند و به پارانوئید مبتلا هستند. 
 5. وجدان و مسئولیت‌پذیری C
  این دسته از افراد اهداف و خواسته‌های بسیار قوی دارند. این افراد شاخص تمایل به موفقیت و مسئولیت‌پذیری بالایی خواهند داشت. در این بخش شاخص‌های وظیفه شناسی، نظم، قدرت، انعطاف پذیری، نظم درونی، تلاش برای موفقیت مورد بررسی قرار می‌گیرند. افراد بی مسئولیت، بی اخلاق و… در این بخش نمره بسیار کمتری کسب می‌کنند.

تفسیر تست نئو برای ازدواج

در این تست شما پنج نمره به دست می‌آورید، این نمرات را با توجه به جدول زیر مورد بررسی قرار دهید:

neo-test-Interpretation

 

آزمون نئو برای ازدواج چگونه انجام میشود؟

معمولا برای ازدواج، زوجین ابتدا به مشاوره مراجعه می‌کنند. مشاوره پس از چند جلسه آشنایی با شخصیت آن‌ها ضعف و مشکلات اخلاقی و رفتاری آن‌ها را بازگو می‌کند. با استفاده از تکنیک‌ها و روش‌های مختلف می‌توان با این ضعف‌ها مقابله کرد. 

شاید این سوال برای شما ایجاد شود که مشاوران چگونه نسلت به اخلاق و رفتار آن‌ها شناخت پیدا می‌کنند؟ باید بگوییم که با کمک علم و دانش خود و با استفاده از تست‌های مختلف شخصیت شناسی می‌توان شناخت کلی‌ترین نسبت به اخلاق و رفتار زوجین پیدا کرد. بهترین زمان برای انجام تست نئو برای ازدواج، در جلسات مشاوره است.

big-five-test

خبر خوب؛ انجام تست نئو برای ازدواج به صورت آنلاین در وب سایت پزشک خوب

شما می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت پزشک خوب به صورت آنلاین این تست را انجام دهید. در حال حاضر به دلیل تغییر شیوه زندگی و مشغله فکری بیشتر افراد زمان لازم را ندارند تا به صورت حضوری به روانشناس و مشاوره مراجعه کنند. از این رو جلسات آنلاین با مشاوره و انجام تست‌ها لازمه به صورت آنلاین می‌توان یک راه مناسب برای این دسته از افراد باشد. 

تست نئو برای ازدواج آنلاین
کلیک کنید

 

سوالات متداول

آیا انجام تست نئو برای زوجین الزامی است؟

ازدواج و تشکیل خانواده یکی از مهم‌ترین و بنیادی‌ترین روابط انسانی است. از این رو تصمیم‌گیری برای انتخاب شریک زندگی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. انجام این تست برای زوجین الزامی نیست اما برای شناخت و آگاهی بیشتر بهتر است این تست را انجام دهند. 

آزمون نئو دارای چند سوال است؟

نسخه اصلی این آزمون حدود ۲۴۰ سوال دارد اما در نسخه کوتاه شده آن که امروزه بسیار بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد حدود ۶۰ سوال وجود دارد. 

تکانش گری در تست نئو چه معنایی دارد؟

افرادی که تکانش گری بالایی داشته باشند در مقابل امیال و آرزوهای خود خویشتنداری بسیار کمتری دارند. 

آیا تست نئو در بررسی میزان افسردگی فرد تاثیرگذار است؟

یکی از کاربردهای مهم تست نئو، بررسی میزان افسردگی در فرد است. این تست می‌تواند میزان افسردگی را مشخص کند. 

پرسش و پاسخ

پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

ناشناس خرداد ۱۹, ۱۴۰۱ - ۳:۰۱ ق٫ظ

تشکر بابت معرفی این تست

پاسخ

دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب