تست نئو برای ازدواج چه فوایدی دارد؟ تفسیر کامل تست نئو برای ازدواج

توسط تیم محتوای پزشک خوب
این مقاله توسط تیم محتوای پزشک خوب تالیف شده است.

مسئله ازدواج امروزه به یکی از مقوله‌های مهم زندگی تبدیل شده است. تست نئو برای ازدواج یکی از تست‌هایی است که زوجین بهتر است قبل از ازدواج نسبت به انجام آن اقدام کنند. شخصیت هر انسانی متفاوت است و نمی‌توان تنها با چند روز صحبت کردن شناخت درست و مناسبی نسبت به یکدیگر پیدا کنید.

تست نئو برای ازدواج که یکی از انواع تست شخصیت شناسی ازدواج است؛ سعی می‌کند تا با سوالات مختلفی اخلاق و رفتار زوجین را مورد بررسی قرار دهد. در این میان مشاوران راه و روش‌های مناسب برای مقابله با ضعف‌های اخلاقی را به زوجین می‌آموزند. طبق تحقیقات، تفسیر تست نئو برای ازدواج یک ابزار ایده آل برای استفاده در زوج درمانی و مشاوره پیش از ازدواج است. برخی این تست ازدواج را با نام های تست فرد مناسب ازدواج یا تست شخصیت شناسی ازدواج جستجو می کنند.

تاریحچه این آزمون به دهه ۸۰ میلادی باز می‌گردد. این آزمون ابتدا توسط دو دانشمند به نام‌های مک کری و کاستا ارائه شده، تا به امروز هم چندبار مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا با تست نئو و کاربردهای این تست بیشتر آشنا شوید.

برای آشنایی بیشتر با انواع تست‌های روانشناسی کلیک کنید: انواع تست‌های روانشناسی

کاربرد تست نئو برای ازدواج

تست نئو یکی از معروف‌ترین تست‌های شخصیت‌شناسی است که تنها استفاده از آن محدود به قبل از ازدواج نخواهد بود. این تست شخصیت شناسی کاربردهای متنوعی دارد که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم: 

 • مشاوره قبل از ازدواج: استفاده از تست نئو در مشاوره قبل از ازدواج بسیار رایج است. مشاوران و کارشناسان در این تست سعی می‌کنند تا با بررسی ویژگی‌های شخصیت هردو طرف نقاط مشترک و نقاط ضعف آن‌ها را بیان کنند. بعد از بررسی شخصیت طرفین تکنیک‌ها و راه‌کارهایی را برای مقابله با این ضعف‌ها بیان خواهند کرد. 
 • آشنایی با ویژگی‌های شخصیت فرد: تست نئو برای ازدواج پنج مقیاس اصلی شخصیت را در ۳۰ خرده مقیاس مربوط به شخصیت می‌سنجد. آشنایی با این ویژگی‌ها به افراد کمک می‌کند تا شناخت بهترین نسبت به خود داشته باشند. 
 • مشاوره و استخدام شغلی: یکی دیگر از کابردهای تست نئو در مشاوره‌های شغلی و استخدام افراد است. معمولا شرکت‌های بزرگ و موسسات سعی می‌کنند تا با استفاده از این تست بهترین کارمندان را انتخاب کنند. به عنوان مثال کسانی که در بخش زیبایی شناسی نمره پایینی اخذ کنند قطعا نمی‌توانند گزینه مناسبی برای بخش طراحی و گرافیک باشند. 
 • بررسی فاکتورهای مهم مثل مسئولیت پذیری: بعد مسئولیت پذیری و سازگاری در مشاوره پیش از ازدواج نقش مهمی دارند که در تست نئو برای ازدواج سنجیده می شوند.

تست نئو برای ازدواج

۵ عامل تست نئو برای ازدواج

زیربنای نظریه تست شخصیت شناسی نئو پنج عامل مهم شخصیت است که به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

روان رنجوری (N)

شاخص روان رنجوری در برگیرنده عناصری است که به نام ناخوش احوالی روانشناختی شناخته شده است. از زیرشاخه‌های آن می‌توان به افسردگی، اضطراب، خشم و کینه، شرم و احساس گناه، تکانش گری و آسیب پذیری به استرس اشاره کرد. اگر فردی در این بخش نمره بالایی بگیرد نشان دهنده آن است که اکثرا دچار استرس و اضطراب است. روحیه زودرنجی دارد و به سرعت ناراحت می‎شود. اگر کسی در این بخش نمره پایینی کسب کند نشان دهنده آرامی و خونسردی فرد است، معمولا در انجام امور استرس و اضطراب کمتری دارند.

برونگرایی (E)

شاخص برونگرایی خود شش زیر شاخه صمیمیت، قاطعیت، جمع گرایی، هیجان مثبت، فعال بودن، هیجان خواهی را مورد بررسی قرار می‌دهد. کسانی که بتوانند در این بخش نمره بالای کسب کنند معمولا رفتار اجتماعی و قاطع‌تری خواهند داشت. فعالیت این دسته از افراد بیشتر است و معمولا اهل گفتگو هستند.
این دسته از افراد علاقه بسیاری برای شرکت در میهمانی‌ها و جمع‌های دوستانه دارند. این افراد می‌توانند یک همسر پرجنب و جوش و فعالی در زندگی باشند. این افراد علاقه بسیاری به سفرهای دسته‌جمعی دارند. کسانی در این بخش نمره پایینی کسب می‌کنند که دوست ندارند در مرکز توجه قرار بگیرند. 

گشودگی به تجربه‌های جدید (O)

کسانی که در فاکتور گشودگی به تجربه های جدید نمره بالایی کسب می‌کنند انسان‌هایی هستند که درباره تجربه‌های درونی و دنیای بیرونی خود کنجکاو هستند. این دسته از افراد به دنبال لذت بردن از نظریه‌های جدید و ارزش‌های غیرمتعارف هستند. این افراد خلاق هستند و به دنبال تجربه‌های جدیدی می‌باشند. در این بخش شش مولفه مهم تخیل، زیبایی پسندی، احساسات و عواطف، علائق، تفکر انتزاعی و ارزش‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد.  

توافق پذیری (A)

شاخص توافق پذیری به ارتباط بین فردی تاکید می‌کند و می‌تواند بهترین شاخص برای حفظ روابط عاشقانه است. افرادی که در این بخش بتوانند نمره بالایی کسب کنند به راحتی شریک زندگی خود را رها نخواهند کرد. در این بخش ۶ مولفه مهم نوع دوستی، سادگی، تبعیت، اعتماد، درک دیگران و تواضع مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد. افرادی که در این بخش نمره بالایی کسب کنند حس نوع دوستی و همدلی بالایی خواهند داشت و در مقایسه با دیگران بسیار شادتر هستند.

وجدان و مسئولیت‌پذیری (C)

این دسته از افراد اهداف و خواسته‌های بسیار قوی دارند. این افراد شاخص تمایل به موفقیت و مسئولیت‌پذیری بالایی خواهند داشت. در این بخش شاخص‌های وظیفه شناسی، نظم بیرونی، احساس شایستگی، انعطاف پذیری، نظم درونی، تلاش برای موفقیت مورد بررسی قرار می‌گیرند. افراد بی مسئولیت، بی اخلاق و… در این بخش نمره بسیار کمتری کسب می‌کنند.

تست های قبل ازدواج چیست؟ انواع تست مشاوره قبل از ازدواج

تفسیر تست نئو برای ازدواج

زمانی که به ازدواج فکر می‌کنیم، باید در نظر داشت که یکی از عوامل مهم در موفقیت این رابطه و ازدواج موفق، تطابق بین دو شخص است. تفسیر تست نئو یکی از ابزارهایی است که می‌تواند به شما در تحلیل تطابق احتمالی با شریک زندگی کمک کند. در این تست شما پنج نمره به دست می‌آورید، در تفسیر تست نئو برای ازدواج، به نتایج هر یک از پنج عامل شخصیتی و اهمیت آنها در رابطه می‌پردازیم. این نمرات را با توجه به جدول زیر مورد بررسی قرار دهید:

تست نئو برای ازدواج

تفسیر تست نئو برای ازدواج در زمینه های زیر می تواند مفید باشد:

 1. روان رنجوری: در مشاوره قبل از ازدواج، درک سطح روان رنجوری در هر دو طرف می تواند به شناسایی چالش های بالقوه در مدیریت احساسات و مقابله با عوامل استرس زا کمک کند.
 2. برونگرایی: درک سطح برون گرایی در یک زوج می تواند بینشی در مورد نیازهای اجتماعی، سبک های ارتباطی و ترجیحات آنها برای فعالیت های مشترک یا تنهایی ارائه دهد.
 3. توافق پذیری: بررسی عامل توافق پذیری می تواند به شناسایی توانایی زوج در حل تعارضات، نشان دادن همدلی نسبت به نیازهای یکدیگر و تقویت یک مشارکت حمایتی و قابل اعتماد کمک کند.
 4. وظیفه شناسی: درک میزان وظیفه‌شناسی در یک زوج می‌تواند رویکرد آنها به وظایف، تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی بلندمدت را که جنبه‌های ضروری یک مشارکت موفق است، روشن کند.
 5. گشودگی به تجربیات جدید: ارزیابی عامل گشودگی به تجربیات جدید در مشاوره قبل از ازدواج می تواند به شناسایی سازگاری زوجین از نظر علایق، ارزش ها و آرزوهای آنها برای رشد شخصی و تحریک فکری کمک کند.

توجه به این نکته ضروری است که تست نئو ابزار ارزشمندی است، اما باید همراه با سایر تکنیک‌ها و ملاحظات مشاوره برای درک جامع پویایی و سازگاری زوجین مورد استفاده قرار گیرد.

فواید تست ازدواج نئو

در اینجا برخی از فواید تست neo ازدواج آورده شده است:

 • خودآگاهی: تست نئو برای ازدواج بینش ارزشمندی را در مورد ویژگی های شخصیتی خود به افراد ارائه می دهد. این به آنها کمک می کند تا نقاط قوت، ضعف و تمایلات رفتاری خود را درک کنند. این خودآگاهی برای رشد شخصی بسیار مهم است و می تواند به مدیریت بهتر خود و بهبود ارتباطات در یک رابطه کمک کند.
 • ارزیابی سازگاری: با ارزیابی ویژگی های شخصیتی هر دو شریک، تsت neo می تواند درک درستی از سازگاری آنها ارائه دهد. این به شناسایی ویژگی های مشابه و مشکلات احتمالی کمک می کند. دانستن ویژگی های شخصیتی یکدیگر قبل از ازدواج می تواند انتظارات واقع بینانه را ارتقا دهد و بحث در مورد چالش های احتمالی را تسهیل کند.
 • بهبود ارتباطات: تست NEO می تواند تفاوت سبک های ارتباطی بین زوجینرا برجسته کند. درک این تفاوت ها می تواند مهارت های ارتباطی را با تشویق گوش دادن فعال، همدلی و سازگاری افزایش دهد. زوج ها می توانند یاد بگیرند که ارتباط موثرتری برقرار کنند، نیازها و احساسات خود را بیان کنند و از سوءتفاهم و سوء تفاهم جلوگیری کنند.
 • حل تعارض: تفاوت های شخصیتی اغلب به تعارض در روابط کمک می کند. تست شخصیت شناسی ازدواج می تواند زمینه های بالقوه تعارض را بر اساس تفاوت در ویژگی های شخصیتی شناسایی کند. این آگاهی به زوج ها این امکان را می دهد که به طور فعالانه تعارضات را به شیوه ای سالم و سازنده مدیریت کرده و درک و سازش را تقویت کنند.
 • همسویی هدف: آزمون نئو بینش هایی را در مورد ارزش ها، انگیزه ها و اهداف بلند مدت افراد ارائه می دهد. به اشتراک گذاشتن این اطلاعات با یکدیگر به زوجین کمک می کند تا آرمان ها و جاه طلبی های خود را هماهنگ کنند، و اطمینان حاصل شود که آنها در مورد تصمیمات مهم زندگی مانند مسیرهای شغلی، اهداف مالی و برنامه ریزی خانواده همسو هستند.
 • تقویت تعهد: درک ویژگی های شخصیتی یکدیگر و گفتگو در مورد سازگاری می تواند تعهد بین شرکا را تقویت کند. این به آنها اجازه می دهد تا تصمیمات آگاهانه ای در مورد آینده مشترک خود بگیرند و حس اعتماد، شفافیت و درک متقابل را تقویت می کند.

آزمون نئو برای ازدواج چگونه انجام میشود؟

معمولا برای ازدواج، زوجین ابتدا به مشاوره مراجعه می‌کنند. مشاوره پس از چند جلسه آشنایی با شخصیت آن‌ها ضعف و مشکلات اخلاقی و رفتاری آن‌ها را بازگو می‌کند. با استفاده از تکنیک‌ها و روش‌های مختلف می‌توان با این ضعف‌ها مقابله کرد. 

شاید این سوال برای شما ایجاد شود که مشاوران چگونه نسلت به اخلاق و رفتار آن‌ها شناخت پیدا می‌کنند؟ باید بگوییم که با کمک علم و دانش خود و با استفاده از تست‌های مختلف شخصیت شناسی می‌توان شناخت کلی‌ترین نسبت به اخلاق و رفتار زوجین پیدا کرد. بهترین زمان برای انجام تست neo ازدواج، در جلسات مشاوره پیش از ازدواج است.

بهترین تست شخصیت شناسی؛ کدام تست برای شما مناسب است؟

تست نئو برای ازدواج

خبر خوب؛ انجام تست نئو برای ازدواج به صورت آنلاین در وب سایت پزشک خوب

در حال حاضر به دلیل تغییر شیوه زندگی و مشغله فکری بیشتر افراد زمان لازم را ندارند تا به صورت حضوری به روانشناس و مشاوره مراجعه کنند. از این رو جلسات آنلاین با مشاوره و انجام تست‌های روانشناسی به صورت آنلاین می‌توان یک راه مناسب برای این دسته از افراد باشد. پزشک خوب این امکان را برای شما فراهم کرده است تا با مشاوران در سراسر کشور به صورت آنلاین وقت خود رارزرو کنید و در صورت نیازهای تست های روانشناسی را انجام دهید.

در صورتی که نیازمند مراجعه به یک روانشناس خوب هستید، روی دکمه زیر کلیک کنید
رزرو آنلاین نوبت

سوالات متداول

آیا انجام تست نئو برای زوجین الزامی است؟

ازدواج و تشکیل خانواده یکی از مهم‌ترین و بنیادی‌ترین روابط انسانی است. از این رو تصمیم‌گیری برای انتخاب شریک زندگی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. انجام این تست برای زوجین الزامی نیست اما برای شناخت و آگاهی بیشتر بهتر است این تست را انجام دهند. 

آزمون نئو دارای چند سوال است؟

نسخه اصلی این آزمون حدود ۲۴۰ سوال دارد اما در نسخه کوتاه شده آن که امروزه بسیار بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد حدود ۶۰ سوال وجود دارد. 

تکانش گری در تست نئو چه معنایی دارد؟

افرادی که تکانش گری بالایی داشته باشند در مقابل امیال و آرزوهای خود خویشتنداری بسیار کمتری دارند و قبل از رفتارهایشان به آنها فکر نمی کنند.

پرسش و پاسخ

پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

ناشناس خرداد ۱۹, ۱۴۰۱ - ۳:۰۱ ق٫ظ

تشکر بابت معرفی این تست

پاسخ

دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب