هجوم افکار یا وسواس فکری چیست و برای رهایی از آن چه باید کرد؟

توسط میترا سیفان
این مقاله توسط میترا سیفان ترجمه شده و توسط سارا علوی از نظر تخصصی بررسی و اصلاح شده است.

چگونه از هجوم افکار منفی جلوگیری کنیم؟

همه انسان‌ها افکار مزاحمی دارند که هر از چند گاهی به سراغ آن‌ها می‌آیند. در دنیای پر‌تلاطم و آشفته امروزی، کمتر کسی را می‌توان یافت که هجوم افکار ناخواسته را به‌ویژه پیش از خواب تجربه نکرده باشد.
اما در برخی افراد این حالت شدت پیدا می‌کند و فرد در طول روز با افکار و ترس‌های تکرار‌شونده در ذهن خود مواجه می‌شود و تلاش برای بیرون کردن آن‌ها از خانه ذهن،تنها برای مدت کوتاهی دوام خواهد داشت.
گاهی این نشخوار فکری تا جایی فرد را آزار می‌دهد که به هر راهکار غیرعلمی برای درمان چنگ می‌زند.
این افراد ممکن است به‌صورت مداوم در مورد ابتلا به بیماری‌های مختلف فکر ‌کنند یا مدام افکار و رفتار خود و دیگران را وارسی و مرور کنند یا ممکن است مدام دلواپس عزیزان خود باشند
در چنین مواردی فرد سعی می‌کند با مراقبت گری و توجه بیشتر مانع از رخداد موضوع اضطراب زا شود.
در اینجا این احتمال وجود دارد که فرد به وسواس فکری مبتلا باشد که بخشی از اختلال وسواس فکری-عملی است.

 

وسواس فکری-عملی یا Obsessive-Compulsive Disorder چیست؟

وسواس فکری-عملی یا Obsessive-Compulsive Disorder که به‌اختصار به آن OCD نیز اطلاق می‌شود، یک اختلال روانشناختی است که باعث تکرار افکار یا احساسات ناخواسته (وسواس) یا اصرار به انجام مکرر یک کار (اجبار) می‌شود. در واقع، اجبار یا وسواس عملی، رفتارهایی هستند که باید بارها و بارها انجام شوند تا اضطراب ناشی از وسواس فکری فرد کاهش یابد. برخی افراد هم به وسواس فکری و هم به وسواس عملی مبتلا هستند، اما عده‌ای ممکن است تنها به یکی از آن‌ها دچار باشند.

فرد مبتلا به این اختلال ممکن است متوجه نباشد که وسواس فکری و یا وسواس عملی او بیش از اندازه یا غیر‌منطقی است و زمان زیادی را از او گرفته و در کارهای روزمره، اجتماعی، مدرسه یا کار وی تداخل ایجاد می‌کند. گاهی نیز فرد به این مسئله واقف است، اما توانایی متوقف کردن آن را ندارد.

 

علائم وسواس فکری-عملی

اختلال وسواس فکری-عملی شامل وسواس و اجبار است. ممکن است عده‌ای فقط علائم وسواس و عده‌ای علائم هر دو را داشته باشند. در ادامه به تشریح علائم مختص هر دسته خواهیم پرداخت.

 

علائم وسواس فکری

وسواس فکری شامل افکار، تمایلات یا تصاویر مزاحم تکرار‌شونده و مداوم است که باعث پریشانی یا اضطراب فرد می‌شوند. این افکار معمولاً زمانی به ذهن هجوم می‌آورند که در حال فکر کردن یا انجام کارهای دیگر هستید.

وسواس فکری اغلب به‌صورت موارد زیر بروز می‌کند:

 • ترس از آلودگی یا بیماری
 • نیاز شدید به اطمینان یافتن
 • نیاز شدید به نظم و تقارن
 • افکار تهاجمی یا وحشتناک در مورد آسیب رساندن به خود یا دیگران
 • افکار ناخواسته از جمله پرخاشگری، یا موضوعات جنسی یا مذهبی

مثال‌هایی از علائم وسواس فکری:

 • از لمس اشیایی که دیگران آن‌ها را لمس کرده‌اند، ترس دارید.
 • از موقعیت‌هایی که سبب آغاز وسواس فکری شما می‌شوند، مانند دست دادن، اجتناب می‌کنید.
 • شک دارید که در را قفل کرده باشید یا اجاق گاز را خاموش کرده‌ باشید.
 • وقتی اشیا حالت منظم ندارند یا با روش خاص شما مرتب نشده‌اند، استرس شدیدی می‌گیرید.
 • تصاویری از راندن خودرو به میان جمعیتی از مردم به ذهن شما می‌آید.
 • افکاری در مورد انجام رفتار زشت یا اقدام نامناسب در ملأعام دارید.
 • تصاویر جنسی ناخوشایند در ذهن شما تداعی می‌شود.

 

علائم وسواس عملی

وسواس عملی شامل رفتارهای تکرارشونده است که احساس می‌کنید ناچار به انجام آن‌ها هستید.

این رفتار‌های تکراری به‌منظور کاهش اضطراب ناشی از وسواس فکری شما یا جلوگیری از وقوع یک اتفاق بد است. انجام چنین کار‌هایی، هیچ لذتی به‌همراه ندارد و ممکن است فقط سبب کاهش موقت اضطراب شود.

علائم وسواس عملی شبیه علائم وسواس فکری هستند، تنها تفاوت آن‌ها در این است که علاوه بر ذهن، در عمل نیز ظاهر می‌شوند. این علائم عبارتند از:

 • شستشو و تمیز کردن مکرر
 • چک کردن مکرر
 • شمارش کردن مکرر
 • نظم بیش از حد
 • دنبال کردن مجدانه یک روال
 • نیاز به اطمینان

مثال‌هایی از علائم و نشانه‌های وسواس عملی:

 • دست‌ها را به‌صورت مکرر شستشو می‌دهید، تا جایی‌که پوست شما خشک و آسیب‌دیده می‌شود.
 • برای اطمینان از قفل بودن درب‌ها، بارها و بارها آن‌ها را چک می‌کنید.
 • اجاق گاز را بارها و بارها چک می‌کنید تا مطمئن شوید که خاموش است.
 • قدم‌هایتان، بطری‌ها یا سایر اشیای اطرافتان را دائماً شمارش می‌کنید.
 • زیر لب به تکرار دعا، کلمه یا عبارت خاصی می‌پردازید.
 • قوطی‌های کنسرو‌ را همیشه با یک ترتیب مشخص قرار می‌دهید.

عوارض هجوم افکار منفی

پیامدهای وسواس فکری

وسواس‌های عملی پیامد مستقیم وسواس‌های فکری هستند، اما به‌غیر از وسواس عملی، افراد مبتلا معمولا بسیار مضطرب و احساساتی هستند و علائمی مانند علائم افسردگی، نگرانی بیش از حد، تنش شدید و احساس مداوم اینکه هیچ چیز درست نیست را دارند.

وسواس فکری ممکن است چندین اثر کوتاه‌مدت از جمله عدم توانایی شخص در کار کردن به‌عنوان فرد مفیدی در جامعه، ایجاد مشکلات در مدرسه یا محل کار، ایجاد مشکل در حفظ دوستی یا روابط عاشقانه را به‌دنبال داشته باشد. اثرات طولانی‌مدت این اختلال عمدتاً به‎دلیل کیفیت پایین زندگی مبتلایان ایجاد می‌شوند. این اثرات طولانی‌مدت شامل افسردگی، اضطراب مداوم و افزایش خطر سوء‌مصرف مواد هستند.

آیا وسواس قابل درمان است؟

درمان وسواس امکان پذیر است اما بیمارانی هستند که به درمان مقاومت نشان می‌دهند.
دسته اول بیمارانی هستند که علائم به جزئی از وجودشان تبدیل شده است.
به این بیماران، خودهمخوان می‌گویند. بیماران خودهمخوان از علائم خود بی خبر هستند و نمی‌دانند جزئی نگری افراطی و قوانین سفت و سختشان مانع از تجربه ی زندگی سالم و شاد است و با هر تجربه ی ناکامی، قوانین جدیدتری وضع می‌کنند که زندگی آنها را محدودتر می‌کند.
بسیار مشکل است یک بیمار خودهمخوان را وارد رواندرمانی کنید. زیرا از نظر آنها هیچ مشکلی وجود ندارد.
دسته دوم افرادی هستند که از قضاوت شدن و سرزنش توسط خود و دیگران ترس دارند و دریافت یک تشخیص روانشناسی می‌تواند در آنها باعث احساس شرم و تحقیر شود و ترس از طرد شدن مانع شروع یا ادامه رواندرمانی در آنها شود.
دسته سوم کسانی هستند که اختلالات رفتاری برایشان نشانه ضعف است. همانطور که شنیده اید اغلب مردم می‌گویند “هر کسی باید بتواند مشکلات خود را حل کند.” بخصوص در مردان به این معنی است که نیاز به کسی نداشته باشید.
در این موارد خانواده و دوستان بایست از متقاعد کردن ملایم استفاده کنند و دشوار بودن اعتراف را برای فرد تسهیل کنند و همراه و حامی باشند.

 

درمان وسواس فکری

اگر افکار شما ناشی از مشکلات غیر‌واقعی هستند و کیفیت زندگی شما را تحت تأثیر قرار داده‌اند، به وسواس فکری مبتلا هستید و لازم است که هر چه زود‌تر به یک روانشناس یا روانپزشک مراجعه کنید.

روان‌درمانگر با ارائه راهکار‌های مؤثر شما را در نبرد با هجوم افکار ناخواسته و مزاحم یاری می‌کند و معمولا از یکی از دو روش زیر بسته به ‌شدت اختلال استفاده می‌نماید.

روان‌درمانی وسواس فکری

روانکاوی به ریشه های اضطراب می‌پردازد و به فرد کمک می‌کند با تجربه ی دوباره ی اضطراب ها در فضایی امن، هیجانات بازسازی شوند و فرد در بستری ایمن نیاز نداشته باشد برای گریز از اضطراب به علائم تکرار شونده چنگ بزند.
رفتاردرمانی شناختی (CBT) نوعی روان‌درمانی برای از مبتلایان به وسواس است. مواجهه‌درمانی (ERP)، بخشی از درمان CBT است که در آن، فرد مبتلا به‌تدریج در معرض ترس یا وسواس خود قرار می‌گیرد و راه‌های مقابله با اجبار ناشی از آن را می‌آموزد.

 

دارو‌درمانی وسواس فکری

برخی داروهای روانپزشکی می‌توانند به کنترل وسواس کمک کنند. معمولاً متخصصان دارو‌های ضد‌افسردگی را در مرحله اول امتحان می‌کنند که عبارتند از:

 • کلومیپرامین برای بزرگسالان و کودکان ۱۰ سال به بالا
 • فلوكستین برای بزرگسالان و كودكان ۷ سال به بالا
 • فلووکسامین برای بزرگسالان و کودکان ۸ سال به بالا
 • پاروکستین فقط برای بزرگسالان
 • سرترالین برای بزرگسالان و کودکان ۶ سال به بالا

در پایان به‌خاطر داشته باشید که وسواس فکری جزو اختلالات روانشناختی است که در طول زندگی با شما باقی می‌ماند، اما خوشبختانه به درمان‌های رایج به‌خوبی جواب می‌دهد. شما هر چه زود‌تر به روانشناس یا روانپزشک مراجعه کنید، درمان آن آسان‌تر و تبعاتش کمتر خواهند بود.

نویسنده: میترا سیفان – روانشناس

 

خوانندگان محترم اگر سوالی در زمینه هجوم افکار منفی داشتید، در قسمت نظرات مطرح کنید تا در اسرع وقت پاسخگو باشیم.


پزشک خوب
، سامانه آنلاین رزرو اینترنتی نوبت از روانشناسان و روانپزشکان و سایر تخصص های پزشکی است که به شما کمک می‌کند بهترین متخصصان را در کوتاه ترین زمان و در نزدیکی محل زندگی خود پیدا کرده و وقت خود را به صورت “آنلاین” رزرو نمایید.

پرسش و پاسخ

پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

ناشناس اسفند ۴, ۱۴۰۰ - ۲:۲۸ ب٫ظ

سلام ببخشید من وسواس فکری و عملی دارم مثلا اگر یکی فوت کرده باشه ومن هنگام کاارای روز انه اگر به اون شخص فوت شده یا خانواده‌اش فک کنم همون اتفاق برای عزیزانم اتفاق میفته مثلا دارم لباس می‌زارم تو ماشین لباسشویی اگر به آن خانواده فک کنم اتفاق بدی برای عزیزانم میفته وباعث میشه چند بار دکمه ماشین لباسشوئی خاموش و روشن کنم چهل و دوسالمه و بیست و شش ساله دچار این مشکل هستم ودیگه خسته شدم چند سال پیش مشاوره رفتم ولی نتیجه نداددوست دارم زندگی عادی داشته باشم

پاسخ
ناشناس بهمن ۳, ۱۴۰۰ - ۱:۲۴ ب٫ظ

سلام خسته نباشین ۲۰ سالمه میشه گف از ۱۷سالگی دچار وسواس فکری عملی شدم هر کاریو صد بار انجام میدادم شستن مکرر دست و پاها صورت حموم رفتن خیلی سخت بود از چک کردن قفل در شیر گاز تا کارای دیگه واقعا عذابم میداد خیلی سعی کردم ک کم شه الان بعد ۳ سال خیلی کمه اما بعد ازدواجم دچار وسواس فکری شدید شدم همش فکرای منفی ت سرمه فکرای منفی خیلی بد عذابم میدن ب سختی نماز میخونم ت وضو و خوندن نماز شک میکنم جدا از اون همش فکرای بد جنسی ت سرمه دیونم کردن از ذهنم بیرون نمیرن از جنس مخالف خیلی بدم میاد وسواس شدید دارم نسبت بهشون و هیچ میلی بهشون ندارم وقتی کنارشونم ی جور عذابه برام خودم نمیخام اینجوری ولی دستم خودم نیس ضربان قلب میگیرم حالم بد میشه مدام دست و پاهام سرده و اینکه رفیقای مجازی زیادی دارم ک بیشتر روز باهاشون سرگرمم و بنظر من کنارشون حالم خوبه فقط و میگن ک باید بزاریشون کنار چن بار خاستم پیش مشاور برم ولی زبونم لال میشه اونجا نمیتونم حرفی بزنم کمک کنید

پاسخ
علی دی ۳۰, ۱۴۰۰ - ۱:۳۲ ق٫ظ

سلام.من وسواس فکری ابتلا به بیماری رو دارم و این چند وقت خیلی اذیتم میکنه . چه راهکاری برای از بین بردن این افکار هست؟و اینکه من خودم هم روانشناسی میخونم البته ترم ۳.ممنون میشم راهنماییم کنید.

پاسخ
کوثر بهمن ۲۹, ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۸ ب٫ظ

منم از همین نوع وسواس فکری دارم مدام ترس دارم به یه بیماری مبتلا شده باشم مدتی هست داروامو قطع کردم

پاسخ
زهرا کریمی دی ۲۷, ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۴ ب٫ظ

من وسواس شست وشو دارم باهر دستشویی باید برم حمام دیگه کلافه شدم خسته شدم چه کارکنم اعصابم خورد بچه ها شوهر خسته کردم توراخدا به من کمک کنید

پاسخ
رضا آذر ۱۵, ۱۴۰۰ - ۶:۱۹ ب٫ظ

با سلام وتشکر از راهنمایی و مطالب مفیدتون میخواستم بدونم چقدر افکار مزاحم در بیماری او سی دی مثلا صدمه زدن به دیگران یا نزدیکان جدی است وآیا این بیماران این افکار را که نگران وقوع آن هستند را عملی میکنند با تشکر

پاسخ
فردین آذر ۱۲, ۱۴۰۰ - ۳:۴۰ ب٫ظ

من الان ۱۹ سالمه پشت کنکور هستم‌ ولی چون‌ وسواس فکری دارم اصلا نمیتونم‌ بخونم‌ هر وقت میخوام درس بخونم‌ افکار بیهوده‌ و پوچ بهم‌ حمله میکنن‌ واصلا‌ نمیتونم تمرکز‌ کنم
?????

پاسخ
اشکان آذر ۶, ۱۴۰۰ - ۲:۱۴ ق٫ظ

سلام خسته نباشید من یک جوان ۱۷ ساله هستم الان خودت ۲ سال وسواس دارم و زندگی را برای من لی پهنی کرده و موجب ازار و اذیت اطرافیانم شده است لطفا خواهش میکنم لطفا یک راه برای از بین بردن این بیماری پیشنهاد بدید ممنونم

پاسخ
ناشناس آبان ۳۰, ۱۴۰۰ - ۸:۳۸ ق٫ظ

سلام من پنجاه و چهار سال دارم فکرهای در مورد بیماری بسراغم میاد وهر چی میخوام فکرمو آزاد کنم نمیشه باید چکار کنم ؟؟ ممنون

پاسخ
زهرا کریمی دی ۲۷, ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۸ ب٫ظ

من ۴۵ سال دارم ۲۰ساله دچار وسواسی شدم تورا خدا من را کمک کنید از بدبختی رهایی دهید

پاسخ
ناشناس آبان ۲۲, ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۴ ق٫ظ

سلام من ۱۶ سالمه و اونقدر قدرت تفکرم بالا است که اگه به خودم باشه می‌شینم کل روز الکی فکر میکنم و اصلا نمیتونم مهارش کنم و واقعا شدید شده رشتم هم تجربی و واقعا داره بهم آسیب میزنه نمیدونم چیکار کنم?

پاسخ
Hna آبان ۱۲, ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۹ ب٫ظ

سلام خدمت شما حنا هستم ۱۳ سالمه چند ماه پیش یه فیلمی دیدم و منو خیلی اذیت کرد روزهایی که من گریه میکردم و به سختی همشو گذروندم و شک و استفراق میکردم و اختلال فکری بیشتر داره روم اضافه میشه یه فکر های که شاید شما خندتون بگیره ولی من گریم میگیره و خودمو ازار میدم قبلا دارو مصرف کردم برای عصب معدم ولی هنوز روزهایی شده که حالت تهوع و از شدت استرس میگرم و استفراع میکنم به خودم میگم شاید یه کاری کردم که انقدر حالم بده و کلا یه چیزهای دیگه ذهنمو درگیر میکنه و منو دچار استرس استفراق و ترس از ابنده میکنه ۵ ماهه درگیرم ممنون میشم جواب بدید ?

پاسخ
آمنه حیدرنژاد آبان ۹, ۱۴۰۰ - ۲:۴۷ ب٫ظ

من یه مدتی بود تو ذهنم یه سری کلمات تولید میشد اوایل برام جالب و سرگرم کننده بود و فک میکردم با این کلمات یه پیامی به من انتقال داده میشه الان حول و حوش یه ماه تایم تولید این کلمات زیاد زیاد شد وقت و بی وقت به سراغم میاد بخصوص زمانیکه سرم خلوته و کم کم این قضیه برام ناخوشایند شده و منو کلافه کرده و حتی پریشون، جوری که حس میکنم از نشاط ذهنی من کاسته شده، چند وقته فکر میکنم این یه نوع بیماری روانشناختیه و فکر به این قضیه که بیماریه و شاید بخاطرش باید دارو مصرف کنم بیشتر منو ناراحت کرده میشه منو راهنمایی کنید که چیکار باید بکنم

پاسخ
رها آبان ۸, ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۱ ب٫ظ

سلام.وقتتون بخیر.
من درمورد برادر کوچکترم ک ۱۳ سال از من کوچکتره این افکار رو دارم ک مثلا وقتی پدر و مادرم خیلی عصبانی ان نکنه بلایی سرش بیارن و این بلاهایی که توی ذهنم میاد فوق العاده وحشتناکه،در حد فیلم های وحشتناک هالیوودی.باید چه کنم؟

پاسخ
....... مهر ۱۹, ۱۴۰۰ - ۴:۱۴ ق٫ظ

سلام من ۳۰سالمه فکر اینکه برم تو طبیعت یا یکجای کوهستانی که از شهر دور بشم.از زمان حال به گذشته ی بسیار دور سفر کردم و دچار توهم میشوم داره اذیتم میکنه ۵روز پیش با دوستام کوه بودم فکر کردم که نکنه دیگه نتونیم بر گردیم و هرچقدر به اطراف نگاه میکردم احساس نگرانی و اضطراب شدید داشتم .کمکم کنید نام این بیماری چیست

پاسخ
آرزو آذر ۱۱, ۱۴۰۰ - ۹:۳۵ ق٫ظ

سلام من ۲۵ سالمه زندگیم از همه لحاظ خوبه و شوهر خوبی دارم و با علاقه باهاش ازدواج کردم الان بعد به دنیا اومدن بچم افسردگی بعد زایمان گرفتم با دارو درمانی حالم خوب شد الان دوباره عود کرده ،همش تو مغزم فکر میکنم دیگه شوهرمو دوس ندارم نکنه زندگیم از هم بپاشه عذاب وجدان داره میکشدم رفتم دکتر تشخیص داد افسردگی و وسواس فکری دارم و سرترالین تجویز کردن به نظرتون خوب میشم

پاسخ
زهرا شهریور ۱۶, ۱۴۰۰ - ۹:۴۲ ب٫ظ

من این فکر به ذهنم میاد که برم بچم رو بکشم و اصلا از ذهنم نمیره بیرون برای همین عذاب وجدان گرفتم و حسی میگه تو این کار رو میکنی و باعث ایجاد ترس شدید در من شده و همش دلم میخواد گریه کنم حالا نمیدونم چکار کنم تا این فکر بره بیرون و به حالت قبم برگردم

پاسخ
معصومه شادیجو شهریور ۵, ۱۴۰۰ - ۶:۵۲ ب٫ظ

سلام من ۴۸ سال سن دارم و دچار وسواس فکری شدم مخصوصا در زمان کرونایی همه نوع فکر میکنم ک اگر دچار بشم چکار کنم کسی نمیتونه حتی یه لیوان آب دستم بده واز این مثالها .یه یکماهی که ایمپلنت دندون انجام دادم زبونم ک به دندونا میخوره هراسون میشم و دلشوره میگیرم ک پاهام شروع به لرزش میکنه لطفا کمکم کنید

پاسخ
Nasrin مرداد ۹, ۱۴۰۰ - ۲:۰۹ ب٫ظ

بسیار سپاسگزارم.
با این مقاله بخش هایی از وسواسم را بهتر یافتم. بله یک تردید درونی شده و نیاز شدید به اطمینان یافتن. انگار چیزی در کاسه ی سرم نمی ماند و من با احساس عجز و استیصال و اجبار درون برای اینکه به خودم اطمینان دهم مدام مجبور به تکرار افکاری دوره ای در ذهنم برای تودم هستم. این روند آزاردهنده که دهه ها در من هست انرژی روانی و سرزندگی مرا کاملا می گیرد. گاه به خودم و توانایی ها و عقل داشتن خودم شک میکنم . از خودم می ترسم و از فقدان اعتماد بخود رنج میبرم. سالها در مسیر ارتقای خود بخش های روشنی را هم شناخته ام. یعنی به این جریان که از نوجوانی در من شکل گرفته واقف تر و مسلط تر هستم. منظور هم هویت شدگی ام نسبت به این احساسات توهمی و پریشانی مزمن در ناخودآگاه روانم کم رنگ تر شده اما این آگاهی آنقدر کافی نیست که مرا کاملا از هجوم شخصیت کاذبم برهاند و گردن روحم را آزاد کند. چگونه می توانم در پاکسازی درونم بیشتر بکوشم؟ سپاس از پاسختان

پاسخ
بهزاد تیر ۲۷, ۱۴۰۰ - ۵:۲۶ ب٫ظ

خوب و جامع نیست برای مثال من در این بیماری گرفتارم‌ و تمرکزم رو از بین برده پرخاشگر و افسورده و بسیار داره منو عذاب میده

پاسخ
. تیر ۱۲, ۱۴۰۰ - ۵:۱۲ ب٫ظ

سلام من وسواس فکری دارم انگار یکی تو درونم با من حرف میزنه و چیزای بدی میگه که منو به شدددددتت آزار میده و افسرده ام میکنه مثلا در مورد چیزایی میگه که من به شدت باهاشون مخالفم چیکار کنم ؟ دکتر هم رفتم دارو هم میخورم ولی هنوز خوب نشده خییییییییلی این افکار بهم هجوم میارن انگار با یه قدرتی میان سمتم خیلی هم منفی بافی میکنم

پاسخ
Hna آبان ۱۳, ۱۴۰۰ - ۴:۵۰ ب٫ظ

سلام منم مثل شما هستم دارو مصرف کردم و فکر های مضخرف دارم اتفای بدی واسم افتاده که نگم امید وارم زودتر خوب بشید

پاسخ
جلال خرداد ۲۰, ۱۴۰۰ - ۱:۳۲ ق٫ظ

سلام من همیشه یه حالت روحانی دارم خیلی زیاد شک دارم به همه چیز به خدا به اون دنیا ترسایی از این قبیل به سراغم میان که خیلی شدید حالمو بد و استرسیم میکنه هی با خودم لج و لجبازی میکنم هی با خودم میگم خدا هست اون دنیا وجود داره عدالت هست نظم هستی هست خوبی و بدی وجود داره هی فکر میکنم همه با من دشمن هستند و این باعث میشه که پرخاشگر بشم مشکلم با خودم زیاده خیلی با خودم ور میرم از صبح تا شب فکرم درگیره شک و تردید و اطمینان هست، با فکرم که بر خلاف باورهام هست مشکل دارم با خودم زیاد صحبت میکنم ترس و وحشت دارم از این که افکارم تصویر ذهنی غیر منطقی بهم نشون میده هی با خودم میگم خدا هست ولی فکرم میگه نه خفه شو خدا نیس وبعد افکارم تصویر ذهنیم شدیدا پریشان میشه و این حالت اراده و امید به زندگی رو از من میگیره و این جریانات که گفتم تو طول روز و شب زندگی رو برام شدیدا سخت و نا امید کرده،. ‌….خواهش میکنم یه راهکار برام بدین ممنون میشم

پاسخ
محراب دی ۲۹, ۱۴۰۰ - ۵:۱۸ ق٫ظ

سلام من واقعا ب زنگی امید ندارم شب که کیلید میندازم در خونه ب خودم‌میگم که امشبم از مرگ فرار کردم تا صبح زنده میمونم چون طی سه سال سه تا رفیق از دست دادم همش تو فکر اینم که منم میمیرم هر سال نوبت یکی امسال نوبت من

پاسخ
حسینی فروردین ۲۷, ۱۴۰۰ - ۲:۳۸ ق٫ظ

سلام پسر من ۲۱ سالشه کارشم موسیقیه از آبان ماه دچار مشکا وسواس فکری شده ائم از سوالهای زیاد از خودش ائم از دنیا آخرت اشیا ویا هر کار روز مره ای که انجام میدهد برایش سوال هایی به وجود میآید واین فکر خیلی اذیتش میکنه حتی خواب و خورا ک و آرامشو از ش گرفته ذوق و علاقه ای که به موسیقی داشت الان میگه با این کار هم خوش نیستم خیل نگرانم روان شناس هم رفتیم دارو داد بعد از دو سه هفته مصرف کنار گذاشت با خودش فکرکرد که من دیونه نیستم که چرا باید از الان دارو عصاب بخورم به هر حال من مادر خیلی نگرانشم شما رو به خدا قسم در این زمینه به ما کمک کنید تشکر

پاسخ
ناشناس فروردین ۲۱, ۱۴۰۰ - ۱:۴۵ ق٫ظ

سلام ببخشید من فکرای خیلی زشت وبدومسخره ای درموردپدرمادرم میادتوذهنم خیلی عذابم
میدن نمیدونم چیکارکنم مثلامیگم من یه بلای خیلی زشت وبی معنی ومسخره ای سرپدرم بیارم واینا خیای اذیتم میکنن لطفاکمکم کنید

پاسخ
Parsa اسفند ۱۱, ۱۳۹۹ - ۲:۵۶ ق٫ظ

با سلام من دچار وسواس فکری عملی هستم و اضطراب. الان در رانندگی دچار وسواس شده ام رانندگیم خیلی خوبه ولی روی عابر پیاده موتورسوار حساس شدم تا از کنارشون رد میشم دو تا سه بار باید آینه رو چک کنم اگه نکنم اضطراب شدید میگرم ذهنم قدرت تصمیم گیریش از دست میده همون لحظه انگار شک شدیدی بهم وارد میشه که نکنه بهش زدم نفهمیدم حین رانندگی همش فکرهای منفی میاد سراغم نمی تونم لذت ببرم ازش. گاهی اوقات مسیر و برمیگردم تا خیالم راحت بشه بعضی موقع ها برنمی‌گردم ولی اون روز فکرم پر از ترس و فکرهای منفی میشه . شاید ریشه این همه فکرها پسرم باشه همش میگم اگه به کسی بزنم پسرم چی میشه. کلا طرز فکرم منفی تقریبا از اتفاقهای خوب نمی تونم لذت ببرم. میشه راهکار بدید من از این فکرها راحت بشم اصلا از زندگیم لذت نمی‌برم کلافه شدم. از دوران بلوغ این وسواس داشتم به شکلهای مختلف ولی الان تو رانندگی خیلی شدید شده . ممنون که راهکار بدید . من ذهنم کنترلش بیاد دست خودم . بدون دارو درمانی

پاسخ
عباس دی ۲۶, ۱۳۹۹ - ۸:۱۱ ق٫ظ

سلام خسته نباشید.
من مدتیه که دچار اسکیزوفرنی شدم.نمیدونم درسته یانه.ولی علائمم تقریبا شبیه همین بیماریه.
منتها من همیشه گرفتارش نیستم.فقط مواقعی که منزل خودم هستم صداهای همسایه دیواربه دیوارمو میشنوم که راجبم حرف میزنند.سر و صداهایی از نقاط مختلف خونم میاد که باعث اطمینانم میشه تحت نظرم و حتی احساس میکنم منو میبینند.یه جورایی دیگه حتی واسه رابطه جنسی باهمسرم دچار مشکل شدم بخاطر شرم و خجالت.
من هیچ جای دیگه اون صداها و سایه هارو نمیشنوم ونمیبینم جز خونه خودم

پاسخ
electrostatic sprayer دی ۲۳, ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۹ ق٫ظ

مطلبتون خ جالب بود مرسی فقط تفاوت دارو ها ک نوشتید هم بنویسید خ خوبه ک بیشتر بدونیم راجع بهشون

پاسخ
میترا سیفان بهمن ۱۹, ۱۳۹۹ - ۱:۳۲ ب٫ظ

سلام، سپاس از توجهتون. در مطالب بعدی حتما.

پاسخ
مهدیه ف دی ۹, ۱۳۹۹ - ۵:۴۸ ب٫ظ

باسلام و خسته نباشید
من چند سالی هست که دچار افکار وسواسی نسبت به مقدسات شده ام و افکار بدی بطور ناخواسته به ذهنم خطور میکنند و به تازگی نیز افکار مزاحم و منفی ای از نوعی دیگر به ذهنم می آیند که شدیدا آزارم میدهند و انرژی و وقتم را می گیرند و کلافه ام میکنند. موقع نماز خواندن ، در کار های روزانه افکار مزاحم ناخواسته و یکهو می آیند.
سعی در برطرف کردن آنها دارم اما موفق نمیشوم گاهی اوقات دلم میخواهد سرم رو بکوبم به دیوار تا این افکار برن بیرون. خیلی خستم میکنند. هر کاری میکنم به ذهنم می آیند و اجازه انجام کاری رو بهم نمیدن ، وسواس عملی هم دارم یکاری رو چنبار انجام میدم. انگار یکی توی مغزم هست که بهم میگه فلان کارو بکن اگه نکنی این فکر بد از ذهنت بیرون نمیره و اینطوری مجبور میشم اونکارو بکنم. مثلن در حال انجام دادن یکاری هستم یکهو فکر بدی در مورد مقدسات به ذهنم میاد و اذیتم میکنه و وادارم میکنه اون کارو رو چندبار تکرار کنم تا اون فکر بد بیرون بره.
لطفا راهنمایی کنید.

پاسخ
علی کامل آذر ۱۹, ۱۳۹۹ - ۷:۳۳ ب٫ظ

سلام من دچاریک اختلال روانی شدم یعنی من دچاروسواس شده ام نمیدونم ایا من همونی هستم که متولدشده ا م یا کسی دیگه هستم واقعا درزندگی منوازارمیده

پاسخ
میترا سیفان آذر ۲۲, ۱۳۹۹ - ۳:۳۲ ب٫ظ

سلام، برای رهایی از این مدل افکار حتما با یک متخصص روانشناس فردی ملاقات کنید.
https://pezeshkekhoob.com/psychologists/106p-individual-consultant

پاسخ
reza مرداد ۲۴, ۱۳۹۹ - ۴:۴۷ ب٫ظ

لطفا جواب بدین?

پاسخ
میترا سیفان مرداد ۲۶, ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۴ ق٫ظ

پاسخ دادم دوست عزیز

پاسخ
reza مرداد ۲۴, ۱۳۹۹ - ۴:۴۵ ب٫ظ

سلام
من در کلاس دوم دبستان که بودم فکر هایه بدی می‌آمد در سرم و همش به خدا کفر میگفتم و اصلا دسته خودم نبود از بقیه کمک میخواستم میگفتن فکر نکن ولی من نمیتونستم بعد از صحبت با مادر ایشون به من گفتن که اگه به زبون نیاری این حرفارو گناه نداره و من چون مذهبی بودم در اون سالها از گناه میترسیدم بعد تموم شد ولی همیشه موقعی که مثلا چیزی میخواستم باید اونو بدست می‌آوردم اگه نه عذاب میکشیدم توسط فکرم و اصلا دست خودم نبود از یه وقت به بعد راجب سرطان بیشتر دونستم و کم کم تبدیل به ترس شد در من و خیلی خیلی فکر و خیال ترس اضطراب راجبش داشتم تا بالاخره با مراجعه به چهار پزشک حل شد چون آخری گفت اینها مربوط به فکره
قبل این سرطان یمدت فکر میکردم همجنسگرام و خیلی ازش میترسیدم تا این قضیه سرطان شرو شد او رفت کنار و کلا گاهی بهش فک میکردم میخندیدم بخودم اما الان دوباره شروع شده و اول بشدت منو عذاب میداد تا اینکه در اینترنت راجب وسواس خوندم و متاسفانه بعدش راجب فوبیای درونی خوندم از اون به بعد ذهنم به من میگه تو می‌ترسید و خودتو مخفی کرده بود و حتی الان که برایه شما تایپ میکنم همین میاد تو ذهنم که داری فرار میکنی هر بارم میخوام فرار کنم ازش اون یک صلاح داره و اونم اینه که من چهار بار با همجنسگرایی خودارضایی کردم در حالی که هیچکدومش در حالت عادی و با فکر راحتم نبوده و اون زمان استرس داشتم که نکنه همجنسگرا باشم، درحالی که موقعی که این فکرا در من نبود من خودارضاییم دگرجنس گرایی بود
(من اعتیاد به خودارضایی دارم_خجالتی خیلی زیاد_اعتماد به نفس کم)
تورو خداااا کمکم کنین من نمیدونم چیکار کنم

پاسخ
میترا سیفان مرداد ۲۶, ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۳ ق٫ظ

سلام. ممنون از اینکه تجربیات خودتون را با ما به اشتراک گذاشتید. مواردی که عنوان کردید دقیقا افکار وسواسی هستند. اصولا راهکارهای مقابله ای هر فرد برای کم کردن اضطراب ناشی از این افکار با هم متفاوت هست. که خودارضایی میتونه یکی از اونها باشه و در واقع نوعی وسواس عملی است. خودارضایی شاید برای مدت کوتاهی اضطراب شما را با پرت کردن حواستون کم کنه، اما در بلند مدت اتفاقا خودش به بدتر شدن اوضاع دامن میزنه. لطفا اول به یک روانشناس خوب مراجه کنید سپس در صورت صلاحدید خود روانشناس به صورت همزمان به روانپزشک ارجاع خواهند داد. متاسفانه این مسئله چون از کودکی همراه شما بوده، توسط خودتون قابل رفع و درمان نیست و باید بازهم به متخصص مراجعه بشه.
لیست روانشناسان خوب:
https://pezeshkekhoob.com/psychologists

لیست روانپزشکان خوب:
https://pezeshkekhoob.com/psychiatrists

پاسخ

دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب