هجوم افکار یا وسواس فکری چیست و برای رهایی از آن چه باید کرد؟

توسط میترا سیفان
این مقاله توسط میترا سیفان تالیف شده است.

چگونه از هجوم افکار منفی جلوگیری کنیم؟

همه انسان‌ها افکار مزاحمی دارند که هر از چند گاهی به سراغ آن‌ها می‌آیند. در دنیای پر‌تلاطم و آشفته امروزی، کمتر کسی را می‌توان یافت که هجوم افکار ناخواسته را به‌ویژه پیش از خواب تجربه نکرده باشد.
اما در برخی افراد این حالت شدت پیدا می‌کند و فرد در طول روز با افکار و ترس‌های تکرار‌شونده در ذهن خود مواجه می‌شود و تلاش برای بیرون کردن آن‌ها از خانه ذهن،تنها برای مدت کوتاهی دوام خواهد داشت.
گاهی این نشخوار فکری تا جایی فرد را آزار می‌دهد که به هر راهکار غیرعلمی برای درمان چنگ می‌زند.
این افراد ممکن است به‌صورت مداوم در مورد ابتلا به بیماری‌های مختلف فکر ‌کنند یا مدام افکار و رفتار خود و دیگران را وارسی و مرور کنند یا ممکن است مدام دلواپس عزیزان خود باشند
در چنین مواردی فرد سعی می‌کند با مراقبت گری و توجه بیشتر مانع از رخداد موضوع اضطراب زا شود.
در اینجا این احتمال وجود دارد که فرد به وسواس فکری مبتلا باشد که بخشی از اختلال وسواس فکری-عملی است.

 

وسواس فکری-عملی یا Obsessive-Compulsive Disorder چیست؟

وسواس فکری-عملی یا Obsessive-Compulsive Disorder که به‌اختصار به آن OCD نیز اطلاق می‌شود، یک اختلال روانشناختی است که باعث تکرار افکار یا احساسات ناخواسته (وسواس) یا اصرار به انجام مکرر یک کار (اجبار) می‌شود. در واقع، اجبار یا وسواس عملی، رفتارهایی هستند که باید بارها و بارها انجام شوند تا اضطراب ناشی از وسواس فکری فرد کاهش یابد. برخی افراد هم به وسواس فکری و هم به وسواس عملی مبتلا هستند، اما عده‌ای ممکن است تنها به یکی از آن‌ها دچار باشند.

فرد مبتلا به این اختلال ممکن است متوجه نباشد که وسواس فکری و یا وسواس عملی او بیش از اندازه یا غیر‌منطقی است و زمان زیادی را از او گرفته و در کارهای روزمره، اجتماعی، مدرسه یا کار وی تداخل ایجاد می‌کند. گاهی نیز فرد به این مسئله واقف است، اما توانایی متوقف کردن آن را ندارد.

 

علائم وسواس فکری-عملی

اختلال وسواس فکری-عملی شامل وسواس و اجبار است. ممکن است عده‌ای فقط علائم وسواس و عده‌ای علائم هر دو را داشته باشند. در ادامه به تشریح علائم مختص هر دسته خواهیم پرداخت.

 

علائم وسواس فکری

وسواس فکری شامل افکار، تمایلات یا تصاویر مزاحم تکرار‌شونده و مداوم است که باعث پریشانی یا اضطراب فرد می‌شوند. این افکار معمولاً زمانی به ذهن هجوم می‌آورند که در حال فکر کردن یا انجام کارهای دیگر هستید.

وسواس فکری اغلب به‌صورت موارد زیر بروز می‌کند:

 • ترس از آلودگی یا بیماری
 • نیاز شدید به اطمینان یافتن
 • نیاز شدید به نظم و تقارن
 • افکار تهاجمی یا وحشتناک در مورد آسیب رساندن به خود یا دیگران
 • افکار ناخواسته از جمله پرخاشگری، یا موضوعات جنسی یا مذهبی

مثال‌هایی از علائم وسواس فکری:

 • از لمس اشیایی که دیگران آن‌ها را لمس کرده‌اند، ترس دارید.
 • از موقعیت‌هایی که سبب آغاز وسواس فکری شما می‌شوند، مانند دست دادن، اجتناب می‌کنید.
 • شک دارید که در را قفل کرده باشید یا اجاق گاز را خاموش کرده‌ باشید.
 • وقتی اشیا حالت منظم ندارند یا با روش خاص شما مرتب نشده‌اند، استرس شدیدی می‌گیرید.
 • تصاویری از راندن خودرو به میان جمعیتی از مردم به ذهن شما می‌آید.
 • افکاری در مورد انجام رفتار زشت یا اقدام نامناسب در ملأعام دارید.
 • تصاویر جنسی ناخوشایند در ذهن شما تداعی می‌شود.

 

علائم وسواس عملی

وسواس عملی شامل رفتارهای تکرارشونده است که احساس می‌کنید ناچار به انجام آن‌ها هستید.

این رفتار‌های تکراری به‌منظور کاهش اضطراب ناشی از وسواس فکری شما یا جلوگیری از وقوع یک اتفاق بد است. انجام چنین کار‌هایی، هیچ لذتی به‌همراه ندارد و ممکن است فقط سبب کاهش موقت اضطراب شود.

علائم وسواس عملی شبیه علائم وسواس فکری هستند، تنها تفاوت آن‌ها در این است که علاوه بر ذهن، در عمل نیز ظاهر می‌شوند. این علائم عبارتند از:

 • شستشو و تمیز کردن مکرر
 • چک کردن مکرر
 • شمارش کردن مکرر
 • نظم بیش از حد
 • دنبال کردن مجدانه یک روال
 • نیاز به اطمینان

مثال‌هایی از علائم و نشانه‌های وسواس عملی:

 • دست‌ها را به‌صورت مکرر شستشو می‌دهید، تا جایی‌که پوست شما خشک و آسیب‌دیده می‌شود.
 • برای اطمینان از قفل بودن درب‌ها، بارها و بارها آن‌ها را چک می‌کنید.
 • اجاق گاز را بارها و بارها چک می‌کنید تا مطمئن شوید که خاموش است.
 • قدم‌هایتان، بطری‌ها یا سایر اشیای اطرافتان را دائماً شمارش می‌کنید.
 • زیر لب به تکرار دعا، کلمه یا عبارت خاصی می‌پردازید.
 • قوطی‌های کنسرو‌ را همیشه با یک ترتیب مشخص قرار می‌دهید.

عوارض هجوم افکار منفی

پیامدهای وسواس فکری

وسواس‌های عملی پیامد مستقیم وسواس‌های فکری هستند، اما به‌غیر از وسواس عملی، افراد مبتلا معمولا بسیار مضطرب و احساساتی هستند و علائمی مانند علائم افسردگی، نگرانی بیش از حد، تنش شدید و احساس مداوم اینکه هیچ چیز درست نیست را دارند.

وسواس فکری ممکن است چندین اثر کوتاه‌مدت از جمله عدم توانایی شخص در کار کردن به‌عنوان فرد مفیدی در جامعه، ایجاد مشکلات در مدرسه یا محل کار، ایجاد مشکل در حفظ دوستی یا روابط عاشقانه را به‌دنبال داشته باشد. اثرات طولانی‌مدت این اختلال عمدتاً به‎دلیل کیفیت پایین زندگی مبتلایان ایجاد می‌شوند. این اثرات طولانی‌مدت شامل افسردگی، اضطراب مداوم و افزایش خطر سوء‌مصرف مواد هستند.

آیا وسواس قابل درمان است؟

درمان وسواس امکان پذیر است اما بیمارانی هستند که به درمان مقاومت نشان می‌دهند.
دسته اول بیمارانی هستند که علائم به جزئی از وجودشان تبدیل شده است.
به این بیماران، خودهمخوان می‌گویند. بیماران خودهمخوان از علائم خود بی خبر هستند و نمی‌دانند جزئی نگری افراطی و قوانین سفت و سختشان مانع از تجربه ی زندگی سالم و شاد است و با هر تجربه ی ناکامی، قوانین جدیدتری وضع می‌کنند که زندگی آنها را محدودتر می‌کند.
بسیار مشکل است یک بیمار خودهمخوان را وارد رواندرمانی کنید. زیرا از نظر آنها هیچ مشکلی وجود ندارد.
دسته دوم افرادی هستند که از قضاوت شدن و سرزنش توسط خود و دیگران ترس دارند و دریافت یک تشخیص روانشناسی می‌تواند در آنها باعث احساس شرم و تحقیر شود و ترس از طرد شدن مانع شروع یا ادامه رواندرمانی در آنها شود.
دسته سوم کسانی هستند که اختلالات رفتاری برایشان نشانه ضعف است. همانطور که شنیده اید اغلب مردم می‌گویند “هر کسی باید بتواند مشکلات خود را حل کند.” بخصوص در مردان به این معنی است که نیاز به کسی نداشته باشید.
در این موارد خانواده و دوستان بایست از متقاعد کردن ملایم استفاده کنند و دشوار بودن اعتراف را برای فرد تسهیل کنند و همراه و حامی باشند.

 

درمان وسواس فکری

اگر افکار شما ناشی از مشکلات غیر‌واقعی هستند و کیفیت زندگی شما را تحت تأثیر قرار داده‌اند، به وسواس فکری مبتلا هستید و لازم است که هر چه زود‌تر به یک روانشناس یا روانپزشک مراجعه کنید.

روان‌درمانگر با ارائه راهکار‌های مؤثر شما را در نبرد با هجوم افکار ناخواسته و مزاحم یاری می‌کند و معمولا از یکی از دو روش زیر بسته به ‌شدت اختلال استفاده می‌نماید.

روان‌درمانی وسواس فکری

روانکاوی به ریشه های اضطراب می‌پردازد و به فرد کمک می‌کند با تجربه ی دوباره ی اضطراب ها در فضایی امن، هیجانات بازسازی شوند و فرد در بستری ایمن نیاز نداشته باشد برای گریز از اضطراب به علائم تکرار شونده چنگ بزند.
رفتاردرمانی شناختی (CBT) نوعی روان‌درمانی برای از مبتلایان به وسواس است. مواجهه‌درمانی (ERP)، بخشی از درمان CBT است که در آن، فرد مبتلا به‌تدریج در معرض ترس یا وسواس خود قرار می‌گیرد و راه‌های مقابله با اجبار ناشی از آن را می‌آموزد.

 

دارو‌درمانی وسواس فکری

برخی داروهای روانپزشکی می‌توانند به کنترل وسواس کمک کنند. معمولاً متخصصان دارو‌های ضد‌افسردگی را در مرحله اول امتحان می‌کنند که عبارتند از:

 • کلومیپرامین برای بزرگسالان و کودکان ۱۰ سال به بالا
 • فلوكستین برای بزرگسالان و كودكان ۷ سال به بالا
 • فلووکسامین برای بزرگسالان و کودکان ۸ سال به بالا
 • پاروکستین فقط برای بزرگسالان
 • سرترالین برای بزرگسالان و کودکان ۶ سال به بالا

در پایان به‌خاطر داشته باشید که وسواس فکری جزو اختلالات روانشناختی است که در طول زندگی با شما باقی می‌ماند، اما خوشبختانه به درمان‌های رایج به‌خوبی جواب می‌دهد. شما هر چه زود‌تر به روانشناس یا روانپزشک مراجعه کنید، درمان آن آسان‌تر و تبعاتش کمتر خواهند بود.

نویسنده: میترا سیفان – روانشناس

 

خوانندگان محترم اگر سوالی در زمینه هجوم افکار منفی داشتید، در قسمت نظرات مطرح کنید تا در اسرع وقت پاسخگو باشیم.


پزشک خوب
، سامانه آنلاین رزرو اینترنتی نوبت از روانشناسان و روانپزشکان و سایر تخصص های پزشکی است که به شما کمک می‌کند بهترین متخصصان را در کوتاه ترین زمان و در نزدیکی محل زندگی خود پیدا کرده و وقت خود را به صورت “آنلاین” رزرو نمایید.

پرسش و پاسخ

پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

setareh آذر ۱۳, ۱۴۰۱ - ۴:۴۶ ب٫ظ

سلام من ذهنم به شدت درگیر افکار منفیه واقعا زندگیم رو فلج کرده و دست و پام انگار بسته ان این افکار مزاحم، همش به ذهنم میاد که قسم بد در مورد عزیزان زندگیم بخورم، بخصوص وقتی که خیلی کلافه و عصبی ام، تمام زندگیم فلج شده، هیچ کاری نمی توتم انجام بدم، مثلا همش به زبونم میارم که اگه فردا فلان کار رو کنم، سه بلا سر اعضای خانواده ام بیاد و فردا هم بابت این قسمی که خوردم مجبورم اون کار رو انجام ندم، چون به شدت عذاب وجدان می گیرم می ترسم اگه کار رو انجام بدم واقعا اون بلا سر عزیزانم در بیاد،، کلی از کارام عقب افتادن، نمی تونم هیچ کاری کنم، دلم می خواد به زندگی عادی ام برگردم و هر روز بتونم کارهام رو انجام بدم. مدام یه کلماتی رو زیر لب تکرار می کنم حتی این موضوع این قدر آزار دهنده اس که تا چند روز بدون اینکه چیزی بخورم تو رختخواب می خواب. اطرافیانم خیلی اذیت می شن. لطفا راهنماییم کنین💐

پاسخ
فرهاد آبان ۲۳, ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۶ ب٫ظ

سلام.وقت بخیر..مشکل من اینه که دقیقا صبح زود لحظه ای که بیدار میشم افکارمنفی درحد وحشتناکی به معزم هجوم میاره.افکاری مثل کی میمیرم،چطورمیمیرم،و….این افکار سرشب موقع خواب هم این اففکار منفی رودارم اما لحظه بیداری نیمه شب یا صبح زودخیلی شدیدتره

پاسخ
ناشناس آبان ۱۸, ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۵ ب٫ظ

باسلام روان شناس بالینی راتوضیح دهید

پاسخ
Maral آبان ۱۲, ۱۴۰۱ - ۹:۲۹ ب٫ظ

سلام من خیلی میرم تو فکر و میدونم حواسم پرته اما به کارم ادامه میدم داستانی که تو ذهنمه رو هی تکرار میکنم
و با خودم میخندم اونم زیاد تو خواب هم بدنم تکون میخوره از افکار
و در آخر هر فکری میرسم به کشتن مار یا مجروح کردن یه فرد یا مجروح کردن خودم
نصف وقتم میره میشه لطفا راهنماییم کنید

پاسخ
خانم طیبی از بهبهان 36ساله آبان ۸, ۱۴۰۱ - ۶:۴۲ ب٫ظ

سلام وقت بخیر من چند ساله که همش افکار بشدت منفی در مورد توانایی هام و پذیرفتن مسئولیت دارم دایماً حس ناامیدی و طرد شدن و تنهایی دارم یه دوباری رفتم پیش روانپزشک ولی نتونستم ادامه بدم یه مدت خوب بودم ولی دوباره تمام افکار منفی به سراغم اومده مخصوصا بعد از فوت مادرم که حتی احساس گناه بهم دست میده که در حقش کوتاهی کردم رفتن توی جمع و کار بیرون از منزل برام سخت شده احساس میکنم نمیتونم از پسش بر بیام.. لطفا راهنماییم کنید ممنونم

پاسخ
حمیدی آبان ۴, ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۹ ب٫ظ

سلام پسر ۱۶ ساله ی من وسواس مطالعاتی داشت که باعث استرس و دوباره خوانی شده بود که خوشبختانه با برنامه ریزی و تایم گذاری و تند خوانی تا حدی مشکل حل شده ولی در طول روز یه جمله از درسی که خونده را تا شب بارها در ذهنش مرور میکنه و این کار خیلی براش آزار دهنده شده و میگه نمیدونم چرا انقدر بی دلیل باید یه جمله تو ذهنم مرور بشه

پاسخ
سید وحید مهر ۲۱, ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۸ ق٫ظ

سلام وقتتون بخیر…
از کودکی اینجانب به شدت به مادرم و خانواده وابسته بودم و یادمه که اوایل سال های تحصیلی پیش دبستانی و اول اشک و بغض امانم نمیداد؛
این وضعیت در اواخر سال های دوم و از اواسط سالهای سوم تا پنجم دبستان نیز نمایان شد و اغلب بغض گلویم را می فشرد؛حتی خارج از زمان مدرسه و ساعات پیشین قبل از خواب که به فکر رفتن به مدرسه می افتادم هم این حال تکرار میشد!
ولی از سال ششم ، کم کم این وضعیت با دوز بالاتر سراغم اومد. به طوری که علاوه بر دلتنگی ، اضطراب و ترس از دبیر و مدرسه همچنین ترس از تحقیر شدن و مسخره شدن هم اضافه شد!
هر سال که بالاتر میرفتم این وضعیت بدتر میشد ؛ البته خاطر نشان کنم که درسم خیلی خوب بود ولی به خاطر همین درس خوب،تمام روزم را برای خواندن و نوشتن صرف میکردم و یکنواختی به شدت بدی از شنبه تا چهارشنبه مرا در بر گرفته بود
تا ینکه در دوره راهنمایی و پیش از مجازی شدن مدارس این وضعیت تا به امروز به اوج خود رسید! با اینکه در دوران کرونا به نوعی با فضای مدرسه و وجود معلم فاصله گرفتم این حالت من وخیم و وخیم تر میشد(شاید بفرمایید در دوران کرونا و خانه نشینی همه بهم ریخته شدن ولی بالاتر عرض کردم که یکنواختی روز برای داشتن درس خوب همیشه همراه من بود و اتفاق خاصی برایم در دوران خانه نشینی نیفتاد!)
از دوران راهنمایی تا اکنون ، افکار پریشان و بدی نسبت به گذشته ای که رفته و قابل بازگشت نیست(مثل :تمام شدن خاطرات خوب و خوشِ گذشته مثلا سفر دسته جمعی ای یا عشق و حالی که خیلی بهم چسبیده بود و…) یا اتفاقات ناگوار آینده ی دور و نزدیک ،ذهن مرا فرا گرفت (تفکراتی مثل : فردا اگه درس رو بد جواب بدم ، معلم چیکارم میکنه !؟ یا نمیتونم زیر این فشار تحصیلی و روانی دوام بیارم ! یا دلم برای دورهمی ۵شنبه هفته گذشته خونه پدر بزرگ و مادر بزرگم که خیل بهم خوش گذشت تنگ شده ! و …) طوری که از درس و زندگی افتاده بودم و هر روز بغض و گریه را به جای مشق و درس خواندن تحمل میکردم.
از سال نهم و بیشتر شدن رقبای درسیم ، اضطراب اینکه کسی بهتر از من در کلاس باشد هم به افکارم اضافه گشت ؛ البته شخصی در کلاس ما بود که دبیر ریاضی از او نسبت به من ، خیلی بیشتر تعریف میکرد(حتی اون رو به اسم کوچیک و رفیق صدا میزد! برعکس من!) با اینکه من هم کاملا در کلاس ایشان ، درسم خوب بود و حتی نظمم از بقیه خیلی بیشتر! و همین اتفاق خوره ی روحم شده بود.
به واسطه ی آزمون مدارس خاص ، در دبیرستان خوب و معروفی قبول شدم و از پارسال (سال دهم) ، در آن مشغول به تحصیل…
اینجا دیگه وضعیت خیلییی بد تر شد!
چرا که تغییر مقطع تحصیلی(دبیرستان) ، سخت گیری و تهدید بیشتر از سوی دبیران و مدیران ، تدریس سطح بالای دروس ، همچنین! رقبای بسیار بیشتر و قوی تر باهم بر سر من فرود آمدند!
دیگه رمقی برایم باقی نماند! تا ساعت ۲ کلاس و بعد از آن به شدت نوشتن تکالیف و جزوه و دیدن فیلم های آموزشی و در آخر روز درس خواندن کل تایم روزم را میگرفت و …! آخرشب ها هم متوجهِ عقب بودن و ضعیف بودن از دیگران کار من را میساخت !
هر روز و هر شب همین بود! روز های آخر هفته که کلاس نداشتیم وضعیت بهتر بود ولی از غروب جمعه دوباره این وضعیت ترس و اضطراب و درگیری افکارم شروع میشد…!
امسال نیز(سال یازدهم) همین روال شده!
جمع بندی :
۱_ وابستگی و دلتنگی شدید به خانه و خانواده و گذشته و خاطرات خوب بر جای مانده
۲_ترس و اضطراب از اتفاقات ناگوار آینده ی دور و نزدیک(ترس از تهدید های معلم ها و مرگ عزیزان و…)
۳_یکنواختی روز های هفته (به غیر از ۵شنبه و جمعه) و به سبب آن درگیری و افکار پریشون
۴_فشار تحصیلی و روانی به همراه بغض و فشردن گلو
از لطف شما که مرا حوصله کردید بسیار سپاسگزارم.
ممنون میشم در صورت امکان ،پاسخ ها و نظرات خود را قرار دهید

پاسخ
یاسمن مهر ۲۰, ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۹ ب٫ظ

سلام و خسته نباشین . من ایران زندگی نمیکنم و یک دختر شش ساله دارم . من مدام نگران دخترم هستم بخصوص وقتی از طرف مدرسه میخواهند پارکی سینمایی جایی بروند مدام استرس و اضطراب دارم و فکرهای خیلی بد به ذهنم میاد و خیلی سعی میکنم نذارم بره اون روز رو 😔خیلی خیلی سخته برام ن.ممنون میشم کمکم کنین ❤️

پاسخ
وحیدامینی مهر ۱۲, ۱۴۰۱ - ۷:۴۰ ب٫ظ

سلام من دچار وسواس فکرشده ام لطفا راهنماییم کنید

پاسخ
مهربانو مهر ۱۲, ۱۴۰۱ - ۴:۲۹ ب٫ظ

سلام. من ۳۹سالمه و ۱۵سال قرص اعصاب مصرف کردم و دوسال پیش با طب سنتی و ماساژ درمانی قرصامو قطع کردم و یکسال خیلی حالم خوب بود تا اینکه پدرم پارسال فوت کردن و من شوک بدی بهم وارد شد… بخاطرحال بد مادرم کارمو و تفریح و دوستامو و همه چیرو گذاشتم کنار وکنار مادرم موندم..الان حدود ۸ماهه که دچار اضطراب و ضعف جسم و روح شدم و حدود دوماهم میشه که شدید شده و از بیرون رفتن و اجتماع و جاهای شلوغ و ایستادن یکجا میترسم و فراری ام… از اینکه دادبزنم و دیونه بشم و کنترلمو از دست بدم میترسم و حالم بد میشه… درضمن اعصابمم خیلی ضعیف شده و حوصله صدا و حرفزدن با هیچکس حتی مادرمو ندارم…از اینکه بلایی سر خودم و بقیه بیارم هم میترسم و کلا از فکرام میترسم و بهم میریزم. ممنون میشم راهنماییم کنید… باتشکر

پاسخ
الی مهر ۷, ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۰ ب٫ظ

سلام وقتتون بخیر پسر من ۹ سالشه و همش فکرای بد به ذهنش میاد بیشتر فکراش در مورد مسائل جنسی هستش و همش میاد به من که مادرشم میگه و من هم اذیت میشم و ناراحت .

پاسخ
آیشن مرداد ۲۱, ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۲ ب٫ظ

من ۱۲ سالمه و همش افکار پوچ و بیهوده به ذهنم میاد و حمله میکنه بهم این افکار اگه بهتون بگم خندتون میگیره ولی دیگه خسته شدم همش میگم کاش میتونستم عادی زندگی کنم به خدا خسته شدم لطفا کمکم کنید

پاسخ
سید وحید مهر ۲۱, ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۹ ق٫ظ

چقدر همدرد!🙃💔

پاسخ
M تیر ۸, ۱۴۰۱ - ۰:۳۲ ق٫ظ

سلام دردوران مدرسه شدت اضطرابم برای امتحانات به حدی بود ک زندگی عادیمو مختل می‌کرد. الانم چندساله ک جرات نمیکنم با کسی دوست شم ازترس تحقیر دیگران. افکار منفی هروز تو ذهنم میاد من افسردگی دارم؟ آیا درمانی وجود داره اینکه میگن افسردگی درمان نداره درسته؟

پاسخ
مطهره آخرتی شورابی مشاور فردی | روان درمانگر مشاهده صفحه در پزشک خوب تیر ۲۳, ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۶ ق٫ظ

سلام، افسردگی اختلالی هست که با علائمی مانند عدم لذت، عدم انگیزه، پرخوری و کم خوری، کم خوابی و پر خوابی و… همراه است و برای تشخیص نیاز به بررسی و مصاحبه توسط روان شناس دارد. مانند سایر اختلالات با مراجعه به روان شناس و روان پزشک و پیگیری درمان، افسردگی اختلال درمان پذیری هست و جای ناامیدی نیست. برای تشخیص موضوعی که شما درگیرش هستید به مصاحبه روان شناس و ارزیابی های بیشتر نیاز هست و به شما پیشنهاد می گردد به روان شناس مراجعه کنید تا به صورت کامل مورد بررسی قرار بگیرید و در صورت نیاز وارد چرخه درمانی بگردید.

پاسخ
عباس خرداد ۲۱, ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۶ ق٫ظ

سلام من ۱۰ ساله ک متادون مصرف میکنم ۲۸ سالمه
تو این مدت من وسواس فکری گرفتم و همش افکار منفی میاد تو ذهنم و ازارم میده ک نمیتونم به کار های روزمره رسیدگی کنم
اضطراب زیادی میگیرم
بیشتر افکارم در رابطع خدا و فرگشت و مذهب هستش
و افکار تکرار شونده هی میان تو ذهنم خطور میکنن و دوباره یه چیز دیگ میاد تو ذانم خطور میکنه ک نمیتونم جمعشون کنم
دلم میخاد رها بشم از این همه فشار و افکار ک به سمتم هجوم میارن
بعضی اوقات تمرز ندارم و نمیتونم درست تصمیم بگیرم و درست فکر کنم فقط این افکار کوتاه مدت و ازار دهنه میان و میدن تو ذهنم
و کل انرژی روزانه ام رو ازم میگیرن

پاسخ
مطهره آخرتی شورابی مشاور فردی | روان درمانگر مشاهده صفحه در پزشک خوب تیر ۲۳, ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۶ ق٫ظ

سلام. وسواس انواع مختلفی دارد که یکی از انواع آن وسواس مذهبی می باشد. در وسواس مذهبی فرد درگیر افکار تکراری، آزاردهنده و اضطراب زا در رابطه با خدا و مذهب و… می گردد. درمان وسواس از دو بخش دارویی و روان درمانی تشکیل می گردد که نیازمند مراجعه به روان پزشک و روان شناس می باشد. با توجه به اینکه علائم شما با مصرف متادون آغاز گشته است، پیشنهاد می گردد حتما به روان شناس اعتیاد مراجعه کنید و راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

پاسخ
زهرا کرمی خرداد ۱۸, ۱۴۰۱ - ۹:۵۲ ق٫ظ

من ۴۵ سال دارم ۲۰ساله دچار وسواسی شدم تورا خدا من را کمک کنید از بدبختی رهایی دهید

پاسخ
مطهره آخرتی شورابی مشاور فردی | روان درمانگر مشاهده صفحه در پزشک خوب تیر ۲۳, ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۷ ق٫ظ

سلام. با توجه به مدت زمانی که مطرح کردید، قدم اول مراجعه به روان پزشک و مصرف دارو می باشد و بعد از آن مراجعه به روان شناس و پیگیری درمان.

پاسخ
آرزو خرداد ۱۸, ۱۴۰۱ - ۹:۵۱ ق٫ظ

سلام من ۲۵ سالمه زندگیم از همه لحاظ خوبه و شوهر خوبی دارم و با علاقه باهاش ازدواج کردم الان بعد به دنیا اومدن بچم افسردگی بعد زایمان گرفتم با دارو درمانی حالم خوب شد الان دوباره عود کرده ،همش تو مغزم فکر میکنم دیگه شوهرمو دوس ندارم نکنه زندگیم از هم بپاشه عذاب وجدان داره میکشدم رفتم دکتر تشخیص داد افسردگی و وسواس فکری دارم و سرترالین تجویز کردن به نظرتون خوب میشم

پاسخ
مطهره آخرتی شورابی مشاور فردی | روان درمانگر مشاهده صفحه در پزشک خوب تیر ۲۳, ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۷ ق٫ظ

سلام، افسردگی و وسواس اختلالات قابل درمانی هستند و در صورت مراجعه به روان پزشک و روان شناس و صبر و پیگیری خودتان، جای نگرانی وجود ندارد. به دلیل اینکه درمان اختلالات روانی به صورت تلفیقی هست و استفاده تنهای دارو به هیچ وجه اثر گذار نیست، حتما در کنار دارو درمانی به روان شناس بالینی مراجعه کنید و زیر نظر روان شناس و تحت روان درمانی قرار بگیرید.

پاسخ
مریم طبا فروردین ۲۶, ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۲ ب٫ظ

سلام دخترم کلاس ۹هست وچندروزی هست که گریه میکنه ومیگه اگرامتحانم بدبشه چی؟میرسم امتحانم روبخونم؟و…بااینکه همیشه نمره هاش۲۰ هست وتاالان اینطورنبوده باید چکارش کنم؟مدام بهش میگممیرسی درس روبخونی ویکبار۱۸بشوطوری نیست ولی خودش میگه میخوام فکرنکنم نمیشه وچرا من اینطور شدم لطفا راهنمایی کنین

پاسخ
مطهره آخرتی شورابی مشاور فردی | روان درمانگر مشاهده صفحه در پزشک خوب تیر ۲۳, ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۷ ق٫ظ

سلام. با توجه به اطلاعات داده شده امکان وجود اختلال اضطراب وجود دارد. اما با توجه به اینکه علائم فرزند شما به تازگی شروع شده و قبلا درگیر این علائم نبوده است، جای نگرانی وجود ندارد. با توجه به اینکه تشخیص و درمان در سنین پایین موفقیت آمیزتر هست، حتما در صورت ادامه یافتن علائم اضطرابی فرزندتان به روان شناس نوجوان مراجعه کنید تا مورد بررسی بیشتر قرار بگیرد.

پاسخ
صفدر فروردین ۱۱, ۱۴۰۱ - ۱:۳۱ ق٫ظ

چهل ساله هستم همش فکرم درگیره مخصوصا شبها توخونه عذا دارم انگار دقدقه دارم و سردرد و چشمهایم انگار اتش توشه .از اطرافیانم دلخورم و انها را مقصر میدونم . بعضی وقتها فکر میکنم طلسم شدم . شبها خودمشغولم .بد خوابم میبره . حوصله ندارم با زن و بچم شاد باشم حرف بزنم .توی ی اطاق خلوت میروم .تریاک میکشم اما بازهم ارام نمیشم چکار کنم

پاسخ
مطهره آخرتی شورابی مشاور فردی | روان درمانگر مشاهده صفحه در پزشک خوب تیر ۲۳, ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۸ ق٫ظ

سلام. با توجه به اطلاعات داده شده امکان وجود اختلال افسردگی وجود دارد. افسردگی اختلالی هست که با علائمی مانند عدم لذت، عدم انگیزه، پرخوری و کم خوری، کم خوابی و پر خوابی و… همراه است و برای تشخیص نیاز به بررسی و مصاحبه توسط متخصص دارد. با توجه به اطلاعات داده شده، قدم اول مراجعه به روان پزشک و دارودرمانی و قدم دوم، مراجعه به روان شناس و روان درمانی می باشد.

پاسخ
ناشناس اسفند ۴, ۱۴۰۰ - ۲:۲۸ ب٫ظ

سلام ببخشید من وسواس فکری و عملی دارم مثلا اگر یکی فوت کرده باشه ومن هنگام کاارای روز انه اگر به اون شخص فوت شده یا خانواده‌اش فک کنم همون اتفاق برای عزیزانم اتفاق میفته مثلا دارم لباس می‌زارم تو ماشین لباسشویی اگر به آن خانواده فک کنم اتفاق بدی برای عزیزانم میفته وباعث میشه چند بار دکمه ماشین لباسشوئی خاموش و روشن کنم چهل و دوسالمه و بیست و شش ساله دچار این مشکل هستم ودیگه خسته شدم چند سال پیش مشاوره رفتم ولی نتیجه نداددوست دارم زندگی عادی داشته باشم

پاسخ
مطهره آخرتی شورابی مشاور فردی | روان درمانگر مشاهده صفحه در پزشک خوب تیر ۲۳, ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۸ ق٫ظ

سلام. با توجه به مدت زمان و شدت مشکلی که مطرح کردید، قدم اول مراجعه به روان پزشک و مصرف دارو می باشد و بعد از آن مراجعه به روان شناس و پیگیری درمان. روان درمانی و دارو درمانی مکمل یکدیگر هستند، حتما برای رسیدن به نتیجه مطلوب، دارو درمانی و روان درمانی را با هم پیش ببرید و در این راه پیگیری و مداومت و صبر شما از عوامل مهم درمان می باشد.

پاسخ
ناشناس بهمن ۳, ۱۴۰۰ - ۱:۲۴ ب٫ظ

سلام خسته نباشین ۲۰ سالمه میشه گف از ۱۷سالگی دچار وسواس فکری عملی شدم هر کاریو صد بار انجام میدادم شستن مکرر دست و پاها صورت حموم رفتن خیلی سخت بود از چک کردن قفل در شیر گاز تا کارای دیگه واقعا عذابم میداد خیلی سعی کردم ک کم شه الان بعد ۳ سال خیلی کمه اما بعد ازدواجم دچار وسواس فکری شدید شدم همش فکرای منفی ت سرمه فکرای منفی خیلی بد عذابم میدن ب سختی نماز میخونم ت وضو و خوندن نماز شک میکنم جدا از اون همش فکرای بد جنسی ت سرمه دیونم کردن از ذهنم بیرون نمیرن از جنس مخالف خیلی بدم میاد وسواس شدید دارم نسبت بهشون و هیچ میلی بهشون ندارم وقتی کنارشونم ی جور عذابه برام خودم نمیخام اینجوری ولی دستم خودم نیس ضربان قلب میگیرم حالم بد میشه مدام دست و پاهام سرده و اینکه رفیقای مجازی زیادی دارم ک بیشتر روز باهاشون سرگرمم و بنظر من کنارشون حالم خوبه فقط و میگن ک باید بزاریشون کنار چن بار خاستم پیش مشاور برم ولی زبونم لال میشه اونجا نمیتونم حرفی بزنم کمک کنید

پاسخ
مطهره آخرتی شورابی مشاور فردی | روان درمانگر مشاهده صفحه در پزشک خوب تیر ۲۳, ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۹ ق٫ظ

سلام. با توجه به مدت زمان و شدت مشکلی که مطرح کردید، قدم اول مراجعه به روان پزشک و مصرف دارو می باشد و بعد از آن مراجعه به روان شناس و پیگیری درمان. روان درمانی و دارو درمانی مکمل یکدیگر هستند، حتما برای رسیدن به نتیجه مطلوب، دارو درمانی و روان درمانی را با هم پیش ببرید و در این راه پیگیری و مداومت و صبر شما از عوامل مهم درمان می باشد.

پاسخ
علی دی ۳۰, ۱۴۰۰ - ۱:۳۲ ق٫ظ

سلام.من وسواس فکری ابتلا به بیماری رو دارم و این چند وقت خیلی اذیتم میکنه . چه راهکاری برای از بین بردن این افکار هست؟و اینکه من خودم هم روانشناسی میخونم البته ترم ۳.ممنون میشم راهنماییم کنید.

پاسخ
کوثر بهمن ۲۹, ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۸ ب٫ظ

منم از همین نوع وسواس فکری دارم مدام ترس دارم به یه بیماری مبتلا شده باشم مدتی هست داروامو قطع کردم

پاسخ
مطهره آخرتی شورابی مشاور فردی | روان درمانگر مشاهده صفحه در پزشک خوب تیر ۲۳, ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۹ ق٫ظ

سلام. وسواس فکری انواع مختلفی دارد که یکی از انواع آن وسواس سلامتی و درگیری ذهنی مداوم با سلامتی و مسائل مربوط به جسم و سلامتی میباشد. دانشجوی روان شناسی بودن و آگاهی شما در زمینه روان شناسی از امتیازات مثبت درمان شما می باشد و جای تبریک دارد. پیشنهاد می گردد برای بررسی بیشتر و درمان به روان شناس بالینی مراجعه کنید و در صورت نیاز و تشخیص روان شناس خود، دارو درمانی و روان درمانی را در کنارهم ادامه بدهید.

پاسخ
زهرا کریمی دی ۲۷, ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۴ ب٫ظ

من وسواس شست وشو دارم باهر دستشویی باید برم حمام دیگه کلافه شدم خسته شدم چه کارکنم اعصابم خورد بچه ها شوهر خسته کردم توراخدا به من کمک کنید

پاسخ
مطهره آخرتی شورابی مشاور فردی | روان درمانگر مشاهده صفحه در پزشک خوب تیر ۲۳, ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۹ ق٫ظ

سلام، وسواس انواع مختلفی دارد که یکی از آن وسواس پاکیزگی می باشد. در وسواس پاکیزگی فرد درگیری ذهنی با تمیزی و بهداشت و… دارد. با توجه به اطلاعات داده شده، پیشنهاد می گردد در قدم اول به روان پزشک مراجعه کنید و بعد از آن به روان شناس بالینی مراجعه کنید. قابل به ذکر است که درمان دارویی و روان درمانی مکمل یکدیگر هستند و حتما این دو را با یکدیگر پیش ببرید. درمان وسواس نیاز به صبر و پیگیری دارد و این راه به تلاش شما نیاز دارد.

پاسخ
رضا آذر ۱۵, ۱۴۰۰ - ۶:۱۹ ب٫ظ

با سلام وتشکر از راهنمایی و مطالب مفیدتون میخواستم بدونم چقدر افکار مزاحم در بیماری او سی دی مثلا صدمه زدن به دیگران یا نزدیکان جدی است وآیا این بیماران این افکار را که نگران وقوع آن هستند را عملی میکنند با تشکر

پاسخ
مطهره آخرتی شورابی مشاور فردی | روان درمانگر مشاهده صفحه در پزشک خوب تیر ۲۳, ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۰ ق٫ظ

سلام. وسواس اختلالی می باشد که با درگیری ذهن با افکار تکراری و مزاحم، منفی و اضطراب زا مشخص می گردد. وسواس انواع مختلفی دارد که یکی از انواع آن وسواس آسیب می باشد. افراد درگیر با وسواس آسیب، درگیر افکار مربوط به صدمه زدن به خود و دیگران هستند و وجود این افکار لزومی بر صدمه زدن به خود و دیگران نمی باشد.

پاسخ
فردین آذر ۱۲, ۱۴۰۰ - ۳:۴۰ ب٫ظ

من الان ۱۹ سالمه پشت کنکور هستم‌ ولی چون‌ وسواس فکری دارم اصلا نمیتونم‌ بخونم‌ هر وقت میخوام درس بخونم‌ افکار بیهوده‌ و پوچ بهم‌ حمله میکنن‌ واصلا‌ نمیتونم تمرکز‌ کنم
چه کار کنم؟

پاسخ
مطهره آخرتی شورابی مشاور فردی | روان درمانگر مشاهده صفحه در پزشک خوب تیر ۲۳, ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۰ ق٫ظ

سلام. با توجه به شدت علائم گفته شده در قدم اول به روان پزشک مراجعه کنید و بعد از آن به روان شناس مراجعه کنید و مورد بررسی بیشتر قرار بگیرید. درمان دارویی و روان درمانی مکمل یکدیگر هستند و حتما این دو را با یکدیگر پیش ببرید و در این راه تلاش و پیگیری کنید.

پاسخ
اشکان آذر ۶, ۱۴۰۰ - ۲:۱۴ ق٫ظ

سلام خسته نباشید من یک جوان ۱۷ ساله هستم الان خودت ۲ سال وسواس دارم و زندگی را برای من لی پهنی کرده و موجب ازار و اذیت اطرافیانم شده است لطفا خواهش میکنم لطفا یک راه برای از بین بردن این بیماری پیشنهاد بدید ممنونم

پاسخ
مطهره آخرتی شورابی مشاور فردی | روان درمانگر مشاهده صفحه در پزشک خوب تیر ۲۳, ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۰ ق٫ظ

سلام. با توجه به شدت علائم و مدت زمان گفته شده در قدم اول به روان پزشک مراجعه کنید و بعد از آن به روان شناس نوجوان مراجعه کنید و مورد بررسی بیشتر و درمان قرار بگیرید. درمان دارویی و روان درمانی مکمل یکدیگر هستند و حتما این دو را با یکدیگر پیش ببرید و در این راه تلاش و پیگیری کنید.

پاسخ
ناشناس آبان ۳۰, ۱۴۰۰ - ۸:۳۸ ق٫ظ

سلام من پنجاه و چهار سال دارم فکرهای در مورد بیماری بسراغم میاد وهر چی میخوام فکرمو آزاد کنم نمیشه باید چکار کنم ؟؟ ممنون

پاسخ
مطهره آخرتی شورابی مشاور فردی | روان درمانگر مشاهده صفحه در پزشک خوب تیر ۲۳, ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۰ ق٫ظ

سلام. با توجه به اطلاعات داده شده امکان وجود اختلال وسواس از نوع سلامتی وجود دارد که برای تشخیص نیازمند بررسی و اطلاعات بیشتر می باشد. در وسواس سلامتی ذهن فرد درگیر افکار تکراری، منفی و مزاحم و همچنین اضطراب زا در رابطه با سلامتی و مسائل جسمانی می گردد. پیشنهاد می شود به روان شناس بالینی جهت تشخیص و درمان موضوعی که با آن درگیر شده اید مراجعه کنید و در صورت تشخیص روان شناس خود، درمان دارویی و روان درمانی را با هم پیش ببرید.

پاسخ
ناشناس آبان ۲۲, ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۴ ق٫ظ

سلام من ۱۶ سالمه و اونقدر قدرت تفکرم بالا است که اگه به خودم باشه می‌شینم کل روز الکی فکر میکنم و اصلا نمیتونم مهارش کنم و واقعا شدید شده رشتم هم تجربی و واقعا داره بهم آسیب میزنه نمیدونم چیکار کنم?

پاسخ
مطهره آخرتی شورابی مشاور فردی | روان درمانگر مشاهده صفحه در پزشک خوب تیر ۲۳, ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۱ ق٫ظ

سلام. با توجه به اطلاعات داده شده جهت بررسی بیشتر و تشخیص، راهنمایی و درمان، حتما به روان شناس نوجوانان مراجعه کنید.

پاسخ
Hna آبان ۱۲, ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۹ ب٫ظ

سلام خدمت شما حنا هستم ۱۳ سالمه چند ماه پیش یه فیلمی دیدم و منو خیلی اذیت کرد روزهایی که من گریه میکردم و به سختی همشو گذروندم و شک و استفراق میکردم و اختلال فکری بیشتر داره روم اضافه میشه یه فکر های که شاید شما خندتون بگیره ولی من گریم میگیره و خودمو ازار میدم قبلا دارو مصرف کردم برای عصب معدم ولی هنوز روزهایی شده که حالت تهوع و از شدت استرس میگرم و استفراع میکنم به خودم میگم شاید یه کاری کردم که انقدر حالم بده و کلا یه چیزهای دیگه ذهنمو درگیر میکنه و منو دچار استرس استفراق و ترس از ابنده میکنه ۵ ماهه درگیرم ممنون میشم جواب بدید ?

پاسخ
مطهره آخرتی شورابی مشاور فردی | روان درمانگر مشاهده صفحه در پزشک خوب تیر ۲۳, ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۱ ق٫ظ

سلام. با توجه به اطلاعات داده شده امکان وجود اختلال وسواس یا اضطراب وجود دارد که نیازمند بررسی و تشخیص فرد متخصص می باشد. جهت بررسی بیشتر و تشخیص، راهنمایی و درمان، حتما به روان شناس نوجوانان مراجعه کنید.

پاسخ
آمنه حیدرنژاد آبان ۹, ۱۴۰۰ - ۲:۴۷ ب٫ظ

من یه مدتی بود تو ذهنم یه سری کلمات تولید میشد اوایل برام جالب و سرگرم کننده بود و فک میکردم با این کلمات یه پیامی به من انتقال داده میشه الان حول و حوش یه ماه تایم تولید این کلمات زیاد زیاد شد وقت و بی وقت به سراغم میاد بخصوص زمانیکه سرم خلوته و کم کم این قضیه برام ناخوشایند شده و منو کلافه کرده و حتی پریشون، جوری که حس میکنم از نشاط ذهنی من کاسته شده، چند وقته فکر میکنم این یه نوع بیماری روانشناختیه و فکر به این قضیه که بیماریه و شاید بخاطرش باید دارو مصرف کنم بیشتر منو ناراحت کرده میشه منو راهنمایی کنید که چیکار باید بکنم

پاسخ
مطهره آخرتی شورابی مشاور فردی | روان درمانگر مشاهده صفحه در پزشک خوب تیر ۲۳, ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۱ ق٫ظ

سلام. با توجه به اطلاعات داده شده پیشنهاد می گردد جهت تشخیص و درمان حتما به روان شناس بالینی مراجعه کنید.

پاسخ
رها آبان ۸, ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۱ ب٫ظ

سلام.وقتتون بخیر.
من درمورد برادر کوچکترم ک ۱۳ سال از من کوچکتره این افکار رو دارم ک مثلا وقتی پدر و مادرم خیلی عصبانی ان نکنه بلایی سرش بیارن و این بلاهایی که توی ذهنم میاد فوق العاده وحشتناکه،در حد فیلم های وحشتناک هالیوودی.باید چه کنم؟

پاسخ
مطهره آخرتی شورابی مشاور فردی | روان درمانگر مشاهده صفحه در پزشک خوب تیر ۲۳, ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۲ ق٫ظ

سلام. با توجه به اطلاعات داده شده امکان وجود اختلال وسواس از نوع آسیب وجود دارد که نیازمند بررسی بیشتر و تشخیص می باشد. در وسواس آسیب فرد درگیر افکار تکراری، منفی و مزاحم و همچنین اضطراب زا در مورد آسیب زدن یا مورد آسیب قرار گرفتن خود و دیگران می گردد. پیشنهاد می گردد جهت تشخیص و درمان حتما به روان شناس بالینی مراجعه کنید.

پاسخ
....... مهر ۱۹, ۱۴۰۰ - ۴:۱۴ ق٫ظ

سلام من ۳۰سالمه فکر اینکه برم تو طبیعت یا یکجای کوهستانی که از شهر دور بشم.از زمان حال به گذشته ی بسیار دور سفر کردم و دچار توهم میشوم داره اذیتم میکنه ۵روز پیش با دوستام کوه بودم فکر کردم که نکنه دیگه نتونیم بر گردیم و هرچقدر به اطراف نگاه میکردم احساس نگرانی و اضطراب شدید داشتم .کمکم کنید نام این بیماری چیست

پاسخ
مطهره آخرتی شورابی مشاور فردی | روان درمانگر مشاهده صفحه در پزشک خوب تیر ۲۳, ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۳ ق٫ظ

سلام. تشخیص و علت یابی نیازمند بررسی دقیق فرد متخصص می باشد. با توجه به اطلاعات داده شده پیشنهاد می گردد جهت تشخیص و درمان حتما به روان شناس بالینی مراجعه کنید.

پاسخ
زهرا شهریور ۱۶, ۱۴۰۰ - ۹:۴۲ ب٫ظ

من این فکر به ذهنم میاد که برم بچم رو بکشم و اصلا از ذهنم نمیره بیرون برای همین عذاب وجدان گرفتم و حسی میگه تو این کار رو میکنی و باعث ایجاد ترس شدید در من شده و همش دلم میخواد گریه کنم حالا نمیدونم چکار کنم تا این فکر بره بیرون و به حالت قبم برگردم لطفا کمکم کنید

پاسخ
مطهره آخرتی شورابی مشاور فردی | روان درمانگر مشاهده صفحه در پزشک خوب تیر ۲۳, ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۴ ق٫ظ

سلام. با توجه به اطلاعات داده شده امکان وجود اختلال وسواس از نوع آسیب وجود دارد. در وسواس آسیب، فرد درگیرافکار تکراری، منفی و مزاحم و همچنین اضطراب زا در مورد آسیب زدن یا مورد آسیب قرار گرفتن خود و دیگران می گردد. پیشنهاد می گردد جهت تشخیص و درمان حتما به روان شناس بالینی مراجعه کنید و در صورت تشخیص روان شناس خود، دارو درمانی و روان درمانی را با یکدیگر پیش ببرید.

پاسخ
معصومه شادیجو شهریور ۵, ۱۴۰۰ - ۶:۵۲ ب٫ظ

سلام من ۴۸ سال سن دارم و دچار وسواس فکری شدم مخصوصا در زمان کرونایی همه نوع فکر میکنم ک اگر دچار بشم چکار کنم کسی نمیتونه حتی یه لیوان آب دستم بده واز این مثالها .یه یکماهی که ایمپلنت دندون انجام دادم زبونم ک به دندونا میخوره هراسون میشم و دلشوره میگیرم ک پاهام شروع به لرزش میکنه لطفا کمکم کنید

پاسخ
مطهره آخرتی شورابی مشاور فردی | روان درمانگر مشاهده صفحه در پزشک خوب تیر ۲۳, ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۴ ق٫ظ

سلام. با توجه به شدت علائم پیشنهاد می گردد در قدم اول به روان پزشک مراجعه کنید و مورد دارو درمانی قرار بگیرید و در قدم دوم به روان شناس بالینی مراجعه کنید و در کنار دارو درمانی تحت روان درمانی قرار بگیرید.

پاسخ
Nasrin مرداد ۹, ۱۴۰۰ - ۲:۰۹ ب٫ظ

بسیار سپاسگزارم.
با این مقاله بخش هایی از وسواسم را بهتر یافتم. بله یک تردید درونی شده و نیاز شدید به اطمینان یافتن. انگار چیزی در کاسه ی سرم نمی ماند و من با احساس عجز و استیصال و اجبار درون برای اینکه به خودم اطمینان دهم مدام مجبور به تکرار افکاری دوره ای در ذهنم برای تودم هستم. این روند آزاردهنده که دهه ها در من هست انرژی روانی و سرزندگی مرا کاملا می گیرد. گاه به خودم و توانایی ها و عقل داشتن خودم شک میکنم . از خودم می ترسم و از فقدان اعتماد بخود رنج میبرم. سالها در مسیر ارتقای خود بخش های روشنی را هم شناخته ام. یعنی به این جریان که از نوجوانی در من شکل گرفته واقف تر و مسلط تر هستم. منظور هم هویت شدگی ام نسبت به این احساسات توهمی و پریشانی مزمن در ناخودآگاه روانم کم رنگ تر شده اما این آگاهی آنقدر کافی نیست که مرا کاملا از هجوم شخصیت کاذبم برهاند و گردن روحم را آزاد کند. چگونه می توانم در پاکسازی درونم بیشتر بکوشم؟ سپاس از پاسختان

پاسخ
مطهره آخرتی شورابی مشاور فردی | روان درمانگر مشاهده صفحه در پزشک خوب تیر ۲۳, ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۵ ق٫ظ

سلام. با توجه به شدت و زمان مطرح شده وجود علائم، پیشنهاد می گردد در قدم اول به روان پزشک مراجعه کنید و تحت دارو درمانی قرار بگیرید و در قدم دوم به روان شناس بالینی مراجعه کنید و در کنار دارو درمانی تحت روان درمانی قرار بگیرید.

پاسخ
بهزاد تیر ۲۷, ۱۴۰۰ - ۵:۲۶ ب٫ظ

خوب و جامع نیست برای مثال من در این بیماری گرفتارم‌ و تمرکزم رو از بین برده پرخاشگر و افسورده و بسیار داره منو عذاب میده

پاسخ
. تیر ۱۲, ۱۴۰۰ - ۵:۱۲ ب٫ظ

سلام من وسواس فکری دارم انگار یکی تو درونم با من حرف میزنه و چیزای بدی میگه که منو به شدددددتت آزار میده و افسرده ام میکنه مثلا در مورد چیزایی میگه که من به شدت باهاشون مخالفم چیکار کنم ؟ دکتر هم رفتم دارو هم میخورم ولی هنوز خوب نشده خییییییییلی این افکار بهم هجوم میارن انگار با یه قدرتی میان سمتم خیلی هم منفی بافی میکنم لطفا راهنماییم کنید

پاسخ
Hna آبان ۱۳, ۱۴۰۰ - ۴:۵۰ ب٫ظ

سلام منم مثل شما هستم دارو مصرف کردم و فکر های مضخرف دارم اتفای بدی واسم افتاده که نگم امید وارم زودتر خوب بشید

پاسخ
مطهره آخرتی شورابی مشاور فردی | روان درمانگر مشاهده صفحه در پزشک خوب تیر ۲۳, ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۶ ق٫ظ

سلام. درمان وسواس به صورت تلفیقی می باشد و دارو درمانی به تنهایی برای درمان کافی و اثر گذارنمی باشد. با توجه به اطلاعات داده شده پیشنهاد می گردد حتما در کنار مراجعه به روان پزشک و دارودرمانی، به روان شناس بالینی مراجعه کنید و تحت روان درمانی قرار بگیرید.

پاسخ
جلال خرداد ۲۰, ۱۴۰۰ - ۱:۳۲ ق٫ظ

سلام من همیشه یه حالت روحانی دارم خیلی زیاد شک دارم به همه چیز به خدا به اون دنیا ترسایی از این قبیل به سراغم میان که خیلی شدید حالمو بد و استرسیم میکنه هی با خودم لج و لجبازی میکنم هی با خودم میگم خدا هست اون دنیا وجود داره عدالت هست نظم هستی هست خوبی و بدی وجود داره هی فکر میکنم همه با من دشمن هستند و این باعث میشه که پرخاشگر بشم مشکلم با خودم زیاده خیلی با خودم ور میرم از صبح تا شب فکرم درگیره شک و تردید و اطمینان هست، با فکرم که بر خلاف باورهام هست مشکل دارم با خودم زیاد صحبت میکنم ترس و وحشت دارم از این که افکارم تصویر ذهنی غیر منطقی بهم نشون میده هی با خودم میگم خدا هست ولی فکرم میگه نه خفه شو خدا نیس وبعد افکارم تصویر ذهنیم شدیدا پریشان میشه و این حالت اراده و امید به زندگی رو از من میگیره و این جریانات که گفتم تو طول روز و شب زندگی رو برام شدیدا سخت و نا امید کرده،. ‌….خواهش میکنم یه راهکار برام بدین ممنون میشم

پاسخ
مطهره آخرتی شورابی مشاور فردی | روان درمانگر مشاهده صفحه در پزشک خوب تیر ۲۳, ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۷ ق٫ظ

سلام. طبق اطلاعات داده شده احتمال وجود اختلال وسواس فکری می باشد. فرد مبتلا به وسواس فکری درگیر افکار تکراری و منفی، مزاحم و اضطراب زا می گردد که با اصول و قواعد فرد منافات دارد. با توجه به شدت علائم، پیشنهاد می گردد در قدم اول به روان پزشک مراجعه کنید و تحت دارو درمانی قرار بگیرید و در قدم دوم به روان شناس بالینی مراجعه کنید و در کنار دارو درمانی تحت روان درمانی قرار بگیرید.

پاسخ
حسینی فروردین ۲۷, ۱۴۰۰ - ۲:۳۸ ق٫ظ

سلام پسر من ۲۱ سالشه کارشم موسیقیه از آبان ماه دچار مشکا وسواس فکری شده ائم از سوالهای زیاد از خودش ائم از دنیا آخرت اشیا ویا هر کار روز مره ای که انجام میدهد برایش سوال هایی به وجود میآید واین فکر خیلی اذیتش میکنه حتی خواب و خورا ک و آرامشو از ش گرفته ذوق و علاقه ای که به موسیقی داشت الان میگه با این کار هم خوش نیستم خیل نگرانم روان شناس هم رفتیم دارو داد بعد از دو سه هفته مصرف کنار گذاشت با خودش فکرکرد که من دیونه نیستم که چرا باید از الان دارو عصاب بخورم به هر حال من مادر خیلی نگرانشم شما رو به خدا قسم در این زمینه به ما کمک کنید تشکر

پاسخ
مطهره آخرتی شورابی مشاور فردی | روان درمانگر مشاهده صفحه در پزشک خوب تیر ۲۳, ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۹ ق٫ظ

سلام. وسواس اختلالی می باشد که نیازمند پیگیری و مداومت و همچنین صبر می باشد. با توجه به اطلاعات داده شده، پیشنهاد می گردد فرزندتان به روان شناس بالینی مراجعه کند و مورد روان درمانی قرار بگیرد و در صورت تشخیص روان شناس خود، در کنار روان درمانی به روان پزشک مراجعه کند و مورد دارو درمانی قرار بگیرد. قابل به ذکر است که به جهت رسیدن به نتیجه مطلوب، درمان اختلالات روانی در اغلب اوقات تلفیقی از روان درمان درمانی و دارو درمانی می باشد و مصرف دارو زیر نظر روان پزشک، دلیلی برایراد داشتن و به گفته خودتان دیوانه بودن و مصرف همیشگی دارو نیست.

پاسخ
ناشناس فروردین ۲۱, ۱۴۰۰ - ۱:۴۵ ق٫ظ

سلام ببخشید من فکرای خیلی زشت وبدومسخره ای درموردپدرمادرم میادتوذهنم خیلی عذابم
میدن نمیدونم چیکارکنم مثلامیگم من یه بلای خیلی زشت وبی معنی ومسخره ای سرپدرم بیارم واینا خیای اذیتم میکنن لطفاکمکم کنید

پاسخ
مطهره آخرتی شورابی مشاور فردی | روان درمانگر مشاهده صفحه در پزشک خوب تیر ۲۳, ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۹ ق٫ظ

سلام. طبق اطلاعات داده شده احتمال وجود اختلال وسواس فکری می باشد. فرد مبتلا به وسواس فکری درگیر افکار تکراری و منفی، مزاحم و اضطراب زا می گردد که با اصول و قواعد فرد منافات دارد. پیشنهاد می گردد جهت تشخیص و درمان، به روانشناس بالینی مراجعه کنید.

پاسخ
Parsa اسفند ۱۱, ۱۳۹۹ - ۲:۵۶ ق٫ظ

با سلام من دچار وسواس فکری عملی هستم و اضطراب. الان در رانندگی دچار وسواس شده ام رانندگیم خیلی خوبه ولی روی عابر پیاده موتورسوار حساس شدم تا از کنارشون رد میشم دو تا سه بار باید آینه رو چک کنم اگه نکنم اضطراب شدید میگرم ذهنم قدرت تصمیم گیریش از دست میده همون لحظه انگار شک شدیدی بهم وارد میشه که نکنه بهش زدم نفهمیدم حین رانندگی همش فکرهای منفی میاد سراغم نمی تونم لذت ببرم ازش. گاهی اوقات مسیر و برمیگردم تا خیالم راحت بشه بعضی موقع ها برنمی‌گردم ولی اون روز فکرم پر از ترس و فکرهای منفی میشه . شاید ریشه این همه فکرها پسرم باشه همش میگم اگه به کسی بزنم پسرم چی میشه. کلا طرز فکرم منفی تقریبا از اتفاقهای خوب نمی تونم لذت ببرم. میشه راهکار بدید من از این فکرها راحت بشم اصلا از زندگیم لذت نمی‌برم کلافه شدم. از دوران بلوغ این وسواس داشتم به شکلهای مختلف ولی الان تو رانندگی خیلی شدید شده . ممنون که راهکار بدید . من ذهنم کنترلش بیاد دست خودم . بدون دارو درمانی

پاسخ
مطهره آخرتی شورابی مشاور فردی | روان درمانگر مشاهده صفحه در پزشک خوب تیر ۲۳, ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۰ ق٫ظ

سلام. با توجه به شدت و زمان درگیری با علائم مطرح شده، در قدم اول حتما به روان پزشک مراجعه کنید و تحت دارو درمانی قرار بگیرید. درمان وسواس و اختلالات روانی اغلب تلفیقی از دارودرمانی و روان درمانی می باشد و استفاده دارو به تنهایی یا روان درمانی به تنهایی، کاربردی نمی باشد . قابل به ذکر است که استفاده از دارو، دلیل و نشانه ای از استفاده همیشگی دارو نمی باشد. در قدم دوم حتما به روان شناس بالینی مراجعه کنید و تحت روان درمانی قرار بگیرید و در این راه صبر و استقامت داشته باشید.

پاسخ
عباس دی ۲۶, ۱۳۹۹ - ۸:۱۱ ق٫ظ

سلام خسته نباشید.
من مدتیه که دچار اسکیزوفرنی شدم.نمیدونم درسته یانه.ولی علائمم تقریبا شبیه همین بیماریه.
منتها من همیشه گرفتارش نیستم.فقط مواقعی که منزل خودم هستم صداهای همسایه دیواربه دیوارمو میشنوم که راجبم حرف میزنند.سر و صداهایی از نقاط مختلف خونم میاد که باعث اطمینانم میشه تحت نظرم و حتی احساس میکنم منو میبینند.یه جورایی دیگه حتی واسه رابطه جنسی باهمسرم دچار مشکل شدم بخاطر شرم و خجالت.
من هیچ جای دیگه اون صداها و سایه هارو نمیشنوم ونمیبینم جز خونه خودم

پاسخ
مطهره آخرتی شورابی مشاور فردی | روان درمانگر مشاهده صفحه در پزشک خوب تیر ۲۳, ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۷ ق٫ظ

سلام. اختلال اسکیزوفرنی اختلالی می باشد که فرد نسبت به علائم و مشکل خود، فاقد آگاهی و بینش است و برای شما احتمال درگیری با این اختلال وجود ندارد. پیشنهاد می گردد جهت تشخیص و درمان حتما به روان شناس بالینی مراجعه کنید.

پاسخ
electrostatic sprayer دی ۲۳, ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۹ ق٫ظ

مطلبتون خ جالب بود مرسی فقط تفاوت دارو ها ک نوشتید هم بنویسید خ خوبه ک بیشتر بدونیم راجع بهشون

پاسخ
میترا سیفان بهمن ۱۹, ۱۳۹۹ - ۱:۳۲ ب٫ظ

سلام، سپاس از توجهتون. در مطالب بعدی حتما.

پاسخ
مهدیه ف دی ۹, ۱۳۹۹ - ۵:۴۸ ب٫ظ

باسلام و خسته نباشید
من چند سالی هست که دچار افکار وسواسی نسبت به مقدسات شده ام و افکار بدی بطور ناخواسته به ذهنم خطور میکنند و به تازگی نیز افکار مزاحم و منفی ای از نوعی دیگر به ذهنم می آیند که شدیدا آزارم میدهند و انرژی و وقتم را می گیرند و کلافه ام میکنند. موقع نماز خواندن ، در کار های روزانه افکار مزاحم ناخواسته و یکهو می آیند.
سعی در برطرف کردن آنها دارم اما موفق نمیشوم گاهی اوقات دلم میخواهد سرم رو بکوبم به دیوار تا این افکار برن بیرون. خیلی خستم میکنند. هر کاری میکنم به ذهنم می آیند و اجازه انجام کاری رو بهم نمیدن ، وسواس عملی هم دارم یکاری رو چنبار انجام میدم. انگار یکی توی مغزم هست که بهم میگه فلان کارو بکن اگه نکنی این فکر بد از ذهنت بیرون نمیره و اینطوری مجبور میشم اونکارو بکنم. مثلن در حال انجام دادن یکاری هستم یکهو فکر بدی در مورد مقدسات به ذهنم میاد و اذیتم میکنه و وادارم میکنه اون کارو رو چندبار تکرار کنم تا اون فکر بد بیرون بره.
لطفا راهنمایی کنید.

پاسخ
ناشناس آبان ۱۵, ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۱ ق٫ظ

سلام نگران نباش منم کاملا مثل تو شدم دقیقا همین چیزای ک گفتی منم دارم

پاسخ
علی کامل آذر ۱۹, ۱۳۹۹ - ۷:۳۳ ب٫ظ

سلام من دچاریک اختلال روانی شدم یعنی من دچاروسواس شده ام نمیدونم ایا من همونی هستم که متولدشده ا م یا کسی دیگه هستم واقعا درزندگی منوازارمیده

پاسخ
میترا سیفان آذر ۲۲, ۱۳۹۹ - ۳:۳۲ ب٫ظ

سلام، برای رهایی از این مدل افکار حتما با یک متخصص روانشناس فردی ملاقات کنید.
https://pezeshkekhoob.com/psychologists/106p-individual-consultant

پاسخ
reza مرداد ۲۴, ۱۳۹۹ - ۴:۴۷ ب٫ظ

لطفا جواب بدین?

پاسخ
میترا سیفان مرداد ۲۶, ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۴ ق٫ظ

پاسخ دادم دوست عزیز

پاسخ
reza مرداد ۲۴, ۱۳۹۹ - ۴:۴۵ ب٫ظ

سلام
من در کلاس دوم دبستان که بودم فکر هایه بدی می‌آمد در سرم و همش به خدا کفر میگفتم و اصلا دسته خودم نبود از بقیه کمک میخواستم میگفتن فکر نکن ولی من نمیتونستم بعد از صحبت با مادر ایشون به من گفتن که اگه به زبون نیاری این حرفارو گناه نداره و من چون مذهبی بودم در اون سالها از گناه میترسیدم بعد تموم شد ولی همیشه موقعی که مثلا چیزی میخواستم باید اونو بدست می‌آوردم اگه نه عذاب میکشیدم توسط فکرم و اصلا دست خودم نبود از یه وقت به بعد راجب سرطان بیشتر دونستم و کم کم تبدیل به ترس شد در من و خیلی خیلی فکر و خیال ترس اضطراب راجبش داشتم تا بالاخره با مراجعه به چهار پزشک حل شد چون آخری گفت اینها مربوط به فکره
قبل این سرطان یمدت فکر میکردم همجنسگرام و خیلی ازش میترسیدم تا این قضیه سرطان شرو شد او رفت کنار و کلا گاهی بهش فک میکردم میخندیدم بخودم اما الان دوباره شروع شده و اول بشدت منو عذاب میداد تا اینکه در اینترنت راجب وسواس خوندم و متاسفانه بعدش راجب فوبیای درونی خوندم از اون به بعد ذهنم به من میگه تو می‌ترسید و خودتو مخفی کرده بود و حتی الان که برایه شما تایپ میکنم همین میاد تو ذهنم که داری فرار میکنی هر بارم میخوام فرار کنم ازش اون یک صلاح داره و اونم اینه که من چهار بار با همجنسگرایی خودارضایی کردم در حالی که هیچکدومش در حالت عادی و با فکر راحتم نبوده و اون زمان استرس داشتم که نکنه همجنسگرا باشم، درحالی که موقعی که این فکرا در من نبود من خودارضاییم دگرجنس گرایی بود
(من اعتیاد به خودارضایی دارم_خجالتی خیلی زیاد_اعتماد به نفس کم)
تورو خداااا کمکم کنین من نمیدونم چیکار کنم

پاسخ
میترا سیفان مرداد ۲۶, ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۳ ق٫ظ

سلام. ممنون از اینکه تجربیات خودتون را با ما به اشتراک گذاشتید. مواردی که عنوان کردید دقیقا افکار وسواسی هستند. اصولا راهکارهای مقابله ای هر فرد برای کم کردن اضطراب ناشی از این افکار با هم متفاوت هست. که خودارضایی میتونه یکی از اونها باشه و در واقع نوعی وسواس عملی است. خودارضایی شاید برای مدت کوتاهی اضطراب شما را با پرت کردن حواستون کم کنه، اما در بلند مدت اتفاقا خودش به بدتر شدن اوضاع دامن میزنه. لطفا اول به یک روانشناس خوب مراجه کنید سپس در صورت صلاحدید خود روانشناس به صورت همزمان به روانپزشک ارجاع خواهند داد. متاسفانه این مسئله چون از کودکی همراه شما بوده، توسط خودتون قابل رفع و درمان نیست و باید بازهم به متخصص مراجعه بشه.
لیست روانشناسان خوب:
https://pezeshkekhoob.com/psychologists

لیست روانپزشکان خوب:
https://pezeshkekhoob.com/psychiatrists

پاسخ

دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب