عوارض ترک یکباره تریاک کدامند؟

توسط تیم محتوای پزشک خوب
این مقاله توسط تیم محتوای پزشک خوب ترجمه شده و توسط دکتر محسن شاکری نسب از نظر تخصصی بررسی و اصلاح شده است.

اگر شما یا یکی از عزیزانتان به مصرف مواد افیونی مثل تریاک وابسته شده اید، ممکن است گیج و ترسیده باشید و ندانید که برای غلبه بر این وابستگی چه کاری باید انجام دهید. حتی ممکن است نگران مدیریت عوارض ترک تریاک و عبور از سم زدایی مواد افیونی باشید.

در این مقاله، شما می‌آموزید که چگونه مواد افیونی و تریاک بر مغز تأثیر می‌گذارد و ترک یکباره تریاک معمولا چه عوارض در پی دارد.

فهرست مطالب
 • تریاک چیست؟

  مواد مخدر افیونی از جمله ماده مخدر تریاک عموماً جهت تسکین درد تجویز می‌شوند. برخی از مواد افیونی، از گیاه خشخاش به دست می‌آیند و برای تسکین درد استفاده می‌شوند. مثل مورفین، کدئین، هروئین و تراک. برخی دیگر از مواد افیونی، صنعتی هستند که اثر آن‌ها مشابه ست.

  اگرچه این مواد در تسکین درد معجزه می کنند، اما می‌توانند باعث وابستگی دارویی و اعتیاد شوند. حدود ۲/۱ میلیون نفر در آمریکا و بین ۲۶/۴ الی ۳۶ میلیون نفر در جهان، به سوء مصرف افیون دچار هستند.

  ترک یکباره تریاک می‌تواند باعث بروز علائم جسمانی مربوط ترک شود. به خصوص اگر این مواد را بیش از چند هفته با دوز بالا مصرف کرده باشید، علائم ترک تریاک شدیدتر می‌شود.

  وقتی به مدت طولانی تریاک مصرف شود، سیستم‌های مختلفی در بدن تغییر می‌کنند. علائم ترک تریاک به این دلیل رخ می دهند که بدن برای اینکه به نبود تریاک عادت کند به زمان زیادی نیاز دارد.

  عوارض ترک تریاک را می‌توان به سه دسته تقسیم کرد:

  • خفیف
  • متوسط
  • نسبتاً شدید
  • شدید

  تشخیص شدت اعتیاد بر عهده متخصص ترک اعتیاد است. او با توجه به سابقه بیمار و علائم و به کمک ابزارهای تشخیصی، شدت اعتیاد را می‌فهمد.

  تریاک چه تاثیری بر مغز دارد؟

  هنگامی که شما یکی از مواد افیونی همچون تریاک را مصرف می‌کنید، این مواد می‌توانند اثرات مختلفی از جمله خواب آلودگی، آرامش و کندی تنفس را ایجاد کنند. برخی از افراد نیز، لذت زیادی را تجربه می‌کنند که به آن حالت سرخوشی گفته می‌شود که به شدت اعتیادآور است.

  مواد افیونی از جمله تریاک، به گیرنده های مواد افیونی در قسمت های مختلف مغز متصل می‌شوند و منجر به تسکین درد و احساس لذت می‌شوند.

  هنگامی که مدارهای پاداش در مغز توسط مواد مخدر تحریک می‌شوند، دوپامین -ماده ای شیمیایی مسئول لذت بردن در مغز- در مقادیر بسیار زیادی آزاد می‌شود. این ترشح دوپامین با ایجاد لذت همراه است و منجر به فعال شدن زیاد مدارهای پاداش در مغز و  استفاده مکرر از مواد مخدر و بروز اعتیاد می‌شود.

  دوپامین باعث تقویت فعالیت های لذت بخش مانند ورزش، سرگرمی جالب و گذراندن وقت با دوستان و عزیزان کمک می‌شود. بنابراین، به تعبیری هنگامی که دوپامین در اثر مصرف تریاک ترشح می‌شود، این ماده به مغز “می‌گوید” که رفتار خود را (مصرف تریاک) ادامه دهد، تا لذت پایدار باقی بماند که این یک عامل موثر در ایجاد اعتیاد به مواد مخدر است.

  ترک اعتیاد به تریاک

  با این حال، مصرف یک مخدر برای مدت زمان طولانی می‌تواند منجر به ایجاد تحمل و وابستگی شود.

  در صورت ایجاد تحمل، هر بار شما به دوز بیشتری نیاز دارید تا احساساتی مشابه با احساسات قبلی را داشته باشید، که این خود منجر به مصرف بیشتر مواد افیونی می‌شود. و در نهایت، شما از نظر جسمی به مواد وابسته می‌شوید و در صورت عدم مصرف، هیچ‌گونه لذتی که قبلا تجربه می‌کردید را تجربه نخواهید کرد.

  در چنین مواردی فرد ممکن است سعی کند مصرف خود را کاهش دهد یا متوقف سازد. در اثر این کاهش ناگهانی، علائم ترک تریاک پدیدار می‌شوند که بسیار رنج‌آور هستند، معمولا برای کاهش بروز چنین علائمی فرد مجددا شروع به مصرف می‌کند.

  نکته مهم اینجاست که، اگر فرد دوز بیش از حد مصرف کند، می‌تواند خطرناک یا حتی کشنده باشند و از طریق خواب آلودگی، حالت تهوع، سرخوشی و کند شدن تنفس منجر به اثرات شدید و جبران ناپذیر شوند.

  پزشک خوب به شما کمک میکند بهترین روانشناسان را در کوتاه‌ترین زمان و در نزدیکی محل زندگی خود پیدا کنید
  مشاهده لیست روانشناسان

   

  اعتیاد به تریاک چه عوارضی دارد؟

  افیون‌ها خود را به گیرنده‌های افیون در مغز، دستگاه گوارش و ستون فقرات می‌چسبانند. وقتی افیون به این گیرنده‌ها می‌رسد اثر خود را آزاد می کند.

  جالب است بدانید که مغز، خود در بدن افیون تولید می‌کند. این مواد تولید شده در مغز برای کاهش درد، کمک به پیشگیری از افسردگی و اضطراب و … استفاده می‌شوند.

  اما با همه این‌ها، بدن افیون را در مقادیر زیاد تولید نمی‌کند. تنها به میزانی که برای کاهش درد (مثلاً کاهش درد ناشی از شکستگی پا) لازم است، این ماده تولید می‌شود. داروهای مخدر و غیرقانونی در چرخه طبیعی تولید افیون در بدن اختلال ایجاد می‌کنند.

  عوارض ترک یکباره تریاک چیست؟

  وقتی تریاک به مدت طولانی مصرف می‌شود، بدن به اثر آن عادت می‌کند. با گذشت زمان، بدن نیازمند مقدار بیشتر و بیشتری از مخدر است تا تاثیر آن را حس کند. اعتیاد به تریاک می‌تواند خطرناک باشد و خطر مصرف بیش از حد تصادفی را افزایش دهد.

  مصرف مداوم مواد مخدر نحوه کارکرد گیرنده‌های مغز را تغییر داده و این گیرنده ها برای کار کردن احتیاج به مخدر خواهند داشت. در صورتی که ترک ناگهانی تریاک باعث بیماری و ناخوشی جسمی شود، نشان‌دهنده اعتیاد به مخدر است. علائم ترک تریاک، پاسخ بدن نسبت به غیاب ماده مخدر است.

  بسیاری از افراد در پی تلاش برای کاهش درد به اعتیاد یا علائم ترک ناگهانی تریاک دچار می‌شوند. در برخی موارد آن‌ها اصلاً متوجه وابستگی خود به ماده مخدر نمی‌شوند. آن‌ها علائم ترک تریاک را با آنفلوانزا و بیماری‌های دیگر اشتباه می گیرند. ‌حالت تهوع و استفراغ جزو علائم مشخص فرایند ترک تریاک هستند. ورود استفراغ به ریه‌ها می‌تواند باعث التهاب و عفونی شدن ریه‌ها شود. یکی دیگر از عوارض شایع ترک تریاک که می‌تواند بسیار خطرناک باشد اسهال است. از دست دادن مایعات و الکترولیت‌ها از طریق اسهال می‌تواند باعث غیرطبیعی شدن تپش قلب و بروز مشکل در گردش خون و حتی سکته قلبی شود. بسیار مهم است که آب از دست داده از طریق اسهال و استفراغ به نوعی جبران شود. حتی اگر استفراغ به وجود یاید، حالت تهوع به تنهایی می‌تواند ناخوشایند باشد. درد و گرفتگی عضلات و مفاصل هم مشکل دیگری است که در زمره علائم ترک ناگهانی تریاک می‌آیند. ‌

  علائم ترک تریاک چیست؟

  علائم ترک اعتیاد به تریاک بسته به شدت وابستگی و مدت زمان مصرف، از فردی به فرد دیگر متفاوت است. به همین دلیل ترک تریاک در افراد مختلف با هم فرق دارد.
  عوارض ترک تریاک معمولاً خود را در ۲۴ ساعت اول پس از ترک تریاک نشان می دهند. صرف نظر از نوع افیون مورد استفاده، علائم ترک برای همه مواد مخدر از جمله تریاک، مشابه است و می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
  • تهوع و استفراغ
  • اسهال
  • بی خوابی
  • افزایش دمای بدن
  • اضطراب
  • افزایش ضربان قلب
  • درد عضله و استخوان
  • تعریق زیاد
  • لرز
  • فشار خون بالا
  • بی‌قراری
  • اشک ریختن از چشم
  • ناتوانی در خوابیدن
  • آبریزش بینی
  • خمیازه کشیدن

  ترک برخی از انواع مواد مخدر زودتر از انواع دیگر مواد مخدر باعث به وجود آمدن علائم ترک می‌شوند. و همچنین علائم ترک از برخی از مواد افیونی بیشتر از بقیه ادامه خواهد داشت. علاوه بر این مدت زمانی که فرد دست به مصرف مجدد نمی‌زند به این عوامل بستگی دارد‌: نوع مواد افیونی مصرف شده، شدت علائم، زمان بروز و مدت زمان وجود علائم، دوز مصرفی، و مدت زمان بین مصرف دوزها.

  علائمی که با گذشت زمان به وجود می‌آیند و می توانند شدیدتر باشند از روز دوم به بعد ایجاد می‌شوند. این علائم عبارتند از:
  • اسهال
  • گرفتگی و انقباظ شکمی
  • مو به تن سیخ شدن
  • حالت تهوع و استفراغ
  • گشادی مردمک‌ها و تاری دید
  • ضربان قلب تند
  • فشار خون بالا
  ‌ با وجود ناخوشایند و دردناک بودن این علائم بعد از ۷۲ ساعت شروع به پیشرفت می‌کنند و بعد از یک هفته فروکش می‌کنند. نوزادان مادران معتاد به تریاک معمولاً علائم ترک را تجربه می کنند. از جمله:
  • مشکلات گوارشی
  • تغذیه نامناسب
  • کم آبی بدن
  • استفراغ
  • تشنج
  علائم ترک اعتیاد

  تشخیص اعتیاد به تریاک

  برای تشخیص اعتیاد به تریاک، متخصص مربوطه یک سری آزمایش انجام داده و از فرد سوالاتی درباره علائمش می‌پرسد. همچنین آزمایش ادرار و آزمایش خون برای تشخیص وجود افیون در بدن انجام می‌شود. همچنین سوالاتی را درباره سابقه پزشکی یا مصرف مخدر می‌پرسد. ‌

  درمان اعتیاد به تریاک

  ترک اعتیاد می‌تواند فرایند دشوار و ناخوشایندی باشد. خیلی از افراد به مصرف این ماده مخدر ادامه می دهند تا از تجربه علائم ترک ان فرار کنند. با این حال درمان دارویی اعتیاد تحت نظر پزشک و در یک محیط کنترل شده می‌تواند باعث آسان‌تر شدن تجربه این علائم شود. ترک اعتیاد خفیف را می‌تواند ب استامینوفن، آسپیرین یا داروهای ضد التهاب NSAID مثل ابوپروفن درمان کرد همچنین استراحت و مصرف مایعات زیاد ضروری است. داروهایی مثل لوپرامید می تواند به اسهال و هیدروکسی زین می‌تواند به استفراغ کمک کد. علائم شدید ترک اعتیاد به تریاک نیازمند بستری شدن و مصرف داروهای دیگری است. یکی از این داروها کلونیدین است. داروی کلونیدین به کاهش شدت علائم ترک تا ۵۰ لی ۷۰ درصد کمک می‌کند. کلونیدین به خصوص در کاهش اضطراب، انقباضات، درد عضلات، بی‌قراری، تعریق، اشک و آبریزش بینی موثر است. سابوکسون ترکیبی از افیون خفیف‌تر و یک مسدودکننده افیون است که اثرات اعتیادآور سایر افیون‌ها را به دنبال ندارد. مسدودکننده افیون بیشتر در قسمت معده عمل می کند تا از یبوست پیشگیری شود. در صرتی که این دارو تزریق شد تاثیر سریعی دارد. نوع خوراکی این دارو برای درمان علائم ترک و کاهش شدت و مدت سم‌زدایی بدن از مواد افیونی خطرناک‌تر استفاده می‌شود.
  از متادون هم می‌توان برای درمان درازمدت استفاده کرد. این دارو یک افیون قوی است اما می‌توان آن را به صورت کنترل‌شده کاهش داد تا کمتر علائم ترک ناگهانی تریاک ظاهر شود.

  ‌‌

  در صورتی که قصد ترک اعتیاد را دارید, می‌توانید با دسترسی به سایت پزشک خوب از بهترین مشاوران ترک اعتیاد در ایران نوبت بگیرید.
  لیست مشاوران ترک اعتیاد

   

  منبع: Healthline

  موارد مشابه:

  خوانندگان محترم چنانچه سوالی در رابطه با معضلات اعتیاد دارید در قسمت نظرات مطرح کنید تا در اسرع وقت پاسخگو باشیم.

  پزشک خوب، سامانه آنلاین رزرو اینترنتی نوبت از روانشناسان و روانپزشکان و سایر تخصص های پزشکی است که به شما کمک می‌کند بهترین متخصصان را در کوتاه ترین زمان و در نزدیکی محل زندگی خود پیدا کرده و وقت خود را به صورت “آنلاین” رزرو نمایید.

  پرسش و پاسخ

  پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

  رضا آبان ۲۹, ۱۴۰۲ - ۸:۲۴ ب٫ظ

  سلام من یک سال شیره مصرف میکردم الان دو هفته هست که دارم ترک میکنم.از بوی مواد متنفر شدم .بدن درد کم و خستگی دارم.اما چیزی که به شدت اذیتم میکنه احساس سرمای شدید هست به حدی که تمام روز باید لباس گرم بپوشم پتو دورم بگیرم ولی بازم از سرما موی بدنم سیخ میشه.چکار کنم؟

  پاسخ
  amir شهریور ۲۷, ۱۴۰۲ - ۱:۰۷ ق٫ظ

  ۳۰سال تریاک استفاده میکردم که اوج مصرف را از ۱۵سال قبل حداقل روزی ۲۰کرم مصرف میکردم یک‌مرتبه تصمیم به ترک گرفتم و بدون دارو حتی یک دونه قرص الان ۲۵روز که فقط داخل خونه خوابیدم و بیرون نرفتم تمام دردهای سخت وغیره قابل تحمل را تحمل کردم هیچ حسی دیگر به مصرف ندارم فقط هنوز بعد از ۲۵روز بدن درد پشت کمر دارم ولی حوصله هستم الان هم دو سه روز علایم سرماخوردگی واب ریزش بینی انگار حساسیت باشه یا مثل اوایل ترک .. خلاصه مطلب دوستان تصمیم گرفتن آسان است ولی ادامه مسیر خیلی سخت و پیچیده است تمام دردها و بی قراری ها را باید تحمل کرد من که روزهای سخت را پشت سر گذاشته ام و نهایتاً تا یک هفته دیگر می‌تونم بیام بیرون کارهای شخصی انجام بدم.البته ناگفته نماند تو این مدت همسرم مثل یک پرستار بالای سرم حاضر بود .. انشالله همه دوستان تصمیم گیری کنند و خودشان را نجات دهند.. اشتباهات گذشته را جبران کنید به امید روزهای خوش کنار خانواده

  پاسخ
  محمدرضا مهر ۱۱, ۱۴۰۲ - ۳:۳۶ ب٫ظ

  امیر اقا تبریک میگم ولی ترک ناگهانی به همین زودی سختی درد و داستان هایی میدونی خوب نمیشه و همش هم هوس زدن و لغزش داری ، حداقل اگر خیلی قوی باشی ۶ماه بعد تحملت به سر میاد چون نمیتونی همش کمردرذ پادرذ حالا روابط زناشویی بماند، نمیشه تحمل کرد اکثرا لغزش کزدن متاسفانع تو کل دنیا هنوز درمان و راه تزک درست پیدا نکردن یا اگر پیداشده تیلیغ تکردن ، بهترین راه ترک طول پزوسه زمانی یکسال تا ۲۰ ماه هست و اونم پلکانی با خود دارویی که اعتیاذ داری ترحیخا تریاک بهنرین دارو هست و برنامه پلکانیش هم کار هرکسی نیست بلد نیست چجوری دوز کم و در چه مدت زمانی استپ کنی دراون پلع و چه زمانی کاهش یا تیپر کنی ، ۹۰درصذ بخاطر همین حتی بعد ده سال عود یا برگشت دارن بعد ده سال قطع مخدر و نیکوتین میزنع میمیره ، سلامت باشی.

  پاسخ
  ناشناس مهر ۲۸, ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۹ ب٫ظ

  امکان نداره بتونی بیست روز خماری بیست سال کشیدن و تحمل کنی اینا احتمالا رویاهای شماست که نوشتی و بقیه رو گمراه میکنی حتما باید به دکتر مراجعه کرد برای ترک

  پاسخ
  ناشناس شهریور ۱۷, ۱۴۰۲ - ۳:۴۹ ق٫ظ

  همسرم ۵ساله تریاک میکشه ازماهی ۱الی۲بارشروشده الان رسیده به هفته ای ۳بارومیخوادترک کنه ازکجابفهمم که راست میگه وداره ترک میکنه اخه هیچ علائمی نداره عین قبله انگارنه انگارهفته ای ۳بارمیکشیده

  پاسخ
  میر خلیلی محمد شهریور ۳, ۱۴۰۲ - ۰:۳۹ ق٫ظ

  سلام خسته نباشید خدا قوت من یک سوال. داشتم ۹ ماه هست که شربت تریاک را ترک کردم لای انگشت های پام کرخدگی دارم مربوط به ترک هست اگر مربوط هست به چه پزشکی باید بروم یا شما پزشک خودتان که نزدیک به من باشد مراجع کنم یا به ترک کردن ارتباط ندارد

  پاسخ
  اذر هاشمی شهریور ۲, ۱۴۰۲ - ۳:۴۸ ب٫ظ

  با سلام شوهرم مدت زیادی شاید ۱۵سال است معتاد به تریاک است سن ایشان هم ۶۶سال است ایا میشود ایشان هم ترک کنند البته مشکلات قلبی هم داشته اند ولی الان ازنظر قلبی مشکلی ندارند بعضی میگویند که دراین سن مشکل پیش بیاید وحتی باعث مرگ شود ایا این حرف صحت دارد؟

  پاسخ
  احمد هستم ۵۰ ساله شهریور ۲, ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۱ ق٫ظ

  من چند سالی به۲ مصرف میکنم الان برای ترکش چکار باید کنم

  پاسخ
  ناشناس شهریور ۲, ۱۴۰۲ - ۱:۱۰ ق٫ظ

  سلام یه هفت ترک کردم اما سردرد شدید دارم در زمن من ۴۳ سالمه وهفت سال مصرف کردم

  پاسخ
  سارا ملکی شهریور ۱, ۱۴۰۲ - ۵:۰۳ ب٫ظ

  سلام تو رو خدا جوابم رو بدین. بعد سه سال مصرف تریاک و شیره به دلیل افسردگی، به دلیل سفر کاری و با توجه به قصد قبلی برای ترک، الان دو روزه نکشیدم ولی از بیقراری و اضطراب دارم میمیرم. بچه کوچک دارم و عازم سفر هستم. به دادم برسید

  پاسخ
  ن.... مرداد ۱۱, ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۳ ب٫ظ

  همسرم هشت روزه توترکه انقد بی قراره گریه وداغی شدید کف پا واسترس و… درد عضله انگار رو زمین نیست کلا همه ی توانمو گذاشتم برای همراهیش میترسم یوقت خدایی نکرده دوباره بره سمتش

  پاسخ
  رسول مرداد ۸, ۱۴۰۲ - ۰:۰۴ ق٫ظ

  سلام من ۳ ساله روزی یک گرم حدودا تریاک و شیره میکشم جدیدا ایرانی ولی خیلی از خماری میترسم احساس بدی نصبت به ترک کردن دارم خدای دوست دارم ترک کنم ولی میترسم
  چند وقت میکشم سرگیجه میگرم

  پاسخ
  محمود تیر ۳۱, ۱۴۰۲ - ۸:۴۸ ب٫ظ

  سلام ،وقت شما بخیر ،کسی که بیش از سی سال تریاک صاف کرده مصرف می کنه و هفتاد سال سن داره میتونه ترک کنه ؟ می گن تو این سن اگر ترک کنه می میرد. حرف درستیه؟ روشی است که تریاک را در آب حل می کنند بعد روزی یک قاشق می خورند و جایش یک قاشق آب می ریزند تا به مرور ترک کنند . این روش خوبه ؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید .

  پاسخ
  ن. ط تیر ۲۲, ۱۴۰۲ - ۶:۵۶ ق٫ظ

  با سلام خانومی هستم ۳۰ساله.. تفریحی برای لذت میزنم گا وقتی ولی اگه یه چن روز پشت سرهم بزنم چن شب ک نزنم اذیت میشم و حالت بی قراری بهم دست میده و طرف چپ بدنم بی حس میشه و شبا با وجود اینکه خیلی خابم میاد نمتونم بخابم بیشتر مغزمه ک اذیت میشه
  تروخدا تفریحی هم نزنین.. قول دادم به خودم ک تفریحی هم دیگه نزنم یه روزی به خودمون میایم و می‌بینیم چی بودیم و چی شدیم.. 😢

  پاسخ
  زهره تیر ۱۴, ۱۴۰۲ - ۷:۳۰ ب٫ظ

  اگرتفریحی تریاک بکشن و بعد عرق سرد بریزن و حالشون مساعد نباشه و نفس کم بیارن چیکار کنیم یا چی بهشون بدیم بخورن تا زود خوب بشن؟

  پاسخ
  خداداد خرداد ۱۷, ۱۴۰۲ - ۳:۴۰ ق٫ظ

  سلام من به مدت ۵سال تمام هرشب نیم ‌گرم تریاک مصرف داشتم ویکباره بدون هیچ داروی کنار گذاشتم ضردارد یاخیر

  پاسخ
  میثم خرداد ۱۵, ۱۴۰۲ - ۷:۴۳ ب٫ظ

  سلام خسته نباشید
  آیا داروهایی مثل باکلوفن. تیزانتدین.متوکاربامول میتونه تست اعتیاد رو مثبت کنه.

  پاسخ
  حمید خرداد ۷, ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۵ ب٫ظ

  سلام دوستان خلاصه بگم من تاحالا بالای ده بار ترک یابویی کردم وبعد مدتی هم دوباره مصرف کردم اینکار شده جرئی از زندگیم والا ترک کردن مشکل نیست فقط اول اراده بعد یه هدف که بهت انگیزه ترک بده وتمااااااام

  پاسخ
  sheida اردیبهشت ۲۳, ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۵ ق٫ظ

  سلام همسرم ده سال شیره و این اواخر شیره ومتادون رو باهم مصرف میکرد مصرف بالایعنی ۸میلیون حقوقش صرف موادش میشه سه روزه مرخصی گرفتم‌تا ترک کنه فقط ابریزش بینی و اشک از چشم وفقط خابه اینها میتونه طبیعی باشه؟؟؟

  پاسخ
  علی بیگی فروردین ۲۹, ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۸ ب٫ظ

  سلام دوستان..از هیچی نترسید..‌بزارید کنار..‌بلاخره تو یک ساعت تو یک روز…تو چند دقیقه ..از بدنتون میزنه بیرون..و یهویی احساس میکنی پا روی زمین گذاشتی…همه چی درست میشه‌..نگران نباشید…پروووو..قوی…تلقین نکنید…جنگجو باشید..به حال خوب بعدش می ارزه..به روزای پر از عشق..ماشالا..با وجودا

  پاسخ
  حسین فروردین ۵, ۱۴۰۲ - ۴:۳۳ ب٫ظ

  سلام من الان خودم شیره مصرف کردم ۵ سال ۶ سال الان ۴ ماهه گذاشتم کنار ، فقط آتیش گرفتن پا و سنگینی استخوان پاها ولم نمیکنه ، نمیدونم بعد از ۴ ماه عوارضشه یا زده جای دیگه بدن رو خراب کرده
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  محمد آذر ۱۰, ۱۴۰۲ - ۵:۰۱ ق٫ظ

  سلام داداش جان منم درد پا و داغ شدن کف پا رو داشتم برای چربی کبدم بود ولی به اشتباه فکر میکردم برای ترک کردن هست حتما به پزشک مراجعه و آزمایش چکاپ کلی بده چون این مواد بی پدر بیماری هارو مخفی میکنه .

  پاسخ
  سعید.س اسفند ۲۳, ۱۴۰۱ - ۲:۵۲ ب٫ظ

  تنها راهی که بشریت تا امروز توانسته پیدا کنه و مصرف هرگونه ماده مخدر و به هرشکلش رو قطع و متوقف کنه و از بازگشت به مصرف مجدد جلوگیری کنه کمک یک معتاد به معتاد دیگر است که تعریف ساده اش انجمن معتادان گمنام من به شخصه تجربه کردم هیچ کسی بعد از خدای بزرگ از دکتر و دارو و پدر و مادر و خانواده و باورها برای در قطع ماندن و رهایی از اجبار فقط اینجا اتفاق افتاد و به شخصه بالای ۵هزار نفر رو ملاقات کردم که ارزوی ۲۴ ساعت قطع داشتند اما امروز سالهاست پاک هستند و فقط با کمک همدیگه از بهترین و موفقترین اعضای جامعه هستند.NA

  پاسخ
  مهدی اسفند ۲۲, ۱۴۰۱ - ۶:۵۴ ب٫ظ

  سلام مادر من دچار گرفتگی عروق شدهمتاسفانه منجر به قطع دو پا از زیر زانو شد به مدت یکسال تریاک مصرف مکرد خوراکی الان نزدیک دوماه هست که ترک کرده ولی متاسفانه دچار گرفتگی غضلات پا میشه به شده شبها بیشتر ایا امکان داره دلیلش ترک مواد به صورت فوری باشه چون یک دفعه ترک داد

  پاسخ
  محمد اسفند ۱۶, ۱۴۰۱ - ۵:۴۲ ب٫ظ

  سلام
  من یک ماه ترک کردم اما درد با امانم را باید چه راه کاری برام دارید ممنون میشم کمکم کنید

  پاسخ
  ناشناس اسفند ۱۵, ۱۴۰۱ - ۰:۱۳ ق٫ظ

  سلام وخسته نباشید دوبارعمل قلب انجام داده ام ومدتی مصرف دارم ایامیتوان قطع کرد

  پاسخ
  حنیفه حنیفه زاده بهمن ۲۶, ۱۴۰۱ - ۷:۲۳ ب٫ظ

  بنده حدودا ده ماه است مصرف نمیکنم و شدیداً چاق و شکم آوردم نمیدانم با این مشکل چکار کنم لطفاً کمک فرمایید متشکرم حنیفه

  پاسخ
  علی دی ۱۷, ۱۴۰۱ - ۸:۱۱ ب٫ظ

  باسلام من۳۲سالمه ده سال تریاک مصرف میکنم سیگارم میکشم
  تازگی ها مصرفم شده روزی نزدیک شش گرم الان ازاینور خودم یک سال پیش رفتم دکتر نفسم کم درمیومد گفتن آسم داری نکش دوباره کشیدم الان دارم دوروزه نمی‌کشم ترک میکنم ریه هام دردمیکنه بدجور بی حالی واضطراب خماری که شدید دارم ازچیه آیا درد ریه هام چرا ریه هام درد می‌کنه توروخدا کمکم کنید بدجوراضطراب گرفتم بقران خودمم گرفتارم ازاینور دوتابجه دارم خودم مستاجرم پول ندارم خونمون جیزی ندارم بخوریم دارم ترک میکنم الان مشکلم اینجاس فقط دردریه هام میترسم جرادردمیکنه خماری اضطراب بی‌حالی باز از خماریه درد ریه هام ازجی هستش جیکارکنم کمکم کنیدتروخدا

  پاسخ
  عباس خرداد ۱۸, ۱۴۰۲ - ۳:۴۱ ق٫ظ

  عزیز فقط قوی باش ..این علائم طبیعی هست .من هم داشتم
  فقط همت کن .به روزایی فک کن که دسته بچه هاتو گرفتی .میبری پارک .خودتم از پاکی لذت میبری
  داداشی مطمن باش وقتی پاک شدی .همه کمبودارو جبران میکنی

  پاسخ
  علی دی ۱۳, ۱۴۰۱ - ۴:۱۹ ب٫ظ

  با سلام..بنده شش سال هست تریاک مصرف میکنم ده روز هست که تا حد نیم گرم آوردم پایین..حالا میتوانم بیکباره قطع کنم..از داروخانه چه داروهایی میتوانم تهیه کنم

  پاسخ
  منوچهر بخشی دی ۳, ۱۴۰۱ - ۷:۰۸ ب٫ظ

  با درودها من در شصت سالگی شش ساله تریاک مصرف نمیکنم.نباید اینهمه مدت عوارض داشته باشه. دچار درد شدید در ران و عضلات هستم و سردی پایین پاهام. با قد۱۷۳سانت فقط۵۲ کیلو وزن دارم نمیدانم چرا قادر به صدمتری راه رفتن نیستم پاهام بی اختیار و با درد شدید ممکنه باعث افتادن شوند لطفا راهنماییم کنید

  پاسخ
  خانم ش آذر ۲۳, ۱۴۰۱ - ۴:۰۳ ب٫ظ

  باسلام من اعتیاد به تریاک در طولانی مدت حدود ۱۰سال الان حدود۹یا۱۰روز بدون دارو ترکردن ولی لرزش ید وخمیازه هنوز دارم اسهال دکترم فقط دپاکین وگاباپتین بهم داده خوا هش می کنم کمکم کنید باتشکر

  پاسخ
  علی آذر ۸, ۱۴۰۱ - ۹:۵۷ ق٫ظ

  من ۲۰ سال مصرف کردم و روزی ۱ گرم مصرف داشتم ۸سال پیش با تلاش زیاد تونستم هفته ای یک بار یک گرم و کل طول هفته بعد ۸ سال هر روز خماری داشتم البته شدتش بمرور کم شد الان ۵ هفته هست مصرف نکردم و راستش موادم تموم شده و تنبلیم میاد برم دنبال خرید ، کمی نگرانم که ترکش بهم آسیب میزنه یا نه لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
  علی آذر ۳, ۱۴۰۱ - ۴:۳۴ ق٫ظ

  سلام خستع نباشید من ۲۶ سالمه سه ساله به شیره اعتیاد دارم دوشبه که تو ترکم بدون هیچ دارویی یا دوز مصرفی شیره دوشبه با اب سردو ابمیوه های طبیعی غذای سالم دارم ترک میکنم فقط بی خوابی و درد دست و پا اونم بیشتر شبا ایا باید تحت نظر دکتر باشم یا امکان ترک اینجوری هست توخونع

  پاسخ
  ناشناس فروردین ۱۵, ۱۴۰۲ - ۶:۴۰ ق٫ظ

  سلام اینا طبیعیه اخه منم االان ۷۸
  روزه ولی خب مثل تو غذا و خوردن و حتی دردام شبیه توهست داداش انشالله تموم میشه توکل کن ولی این دردا ارزششو داره

  پاسخ
  ناشناس آبان ۲۵, ۱۴۰۱ - ۲:۲۶ ب٫ظ

  سلام من میخوام شیره ترک کنم مصرفم به اندازه عدس رسوندم ولی نمیدونم چرا فکرم به هم میریزه

  پاسخ
  حامد آبان ۱۷, ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۱ ق٫ظ

  باسلام
  من مدت دوسال است که روزی ۲وعده تریاک وگاهن شیره مصرف میکردم الان مدت یک هفته است توخونه ترک کردم ۵۶سال دارم عوارض خماری سختی نداشتم فقط شبها موقع خواب تاچشمم گرم میشه درقسمت چپ بدن مخصوصا دست وبازواحساس بی حسی کلافم میکنه نمیتونم چندساعت دست وبدنم روتکون میدم تامگر خوابم ببره والا هیچ مشکل دیگه ای ندارم لطفا راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  سجاد شهریور ۲۷, ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۹ ب٫ظ

  سلام وخسته نباشید
  من مصرفم شیره بوده و۳سال مصرف میکردم
  وبا تجویز پزشک با ب۲ بعد از سه هفته هر ۳۰ساعت نصف قرص رو میخورم بنظرتون الان میتونم قطع ب۲کنم

  پاسخ
  رضا شهریور ۲۶, ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۸ ب٫ظ

  سلام روزی پنجاه گرم تریاک مصرف داشتم الان هشت روزه زیرنظز دکتر سم زدایی شدم آمپول ترک زدم اما درد استخوان شدید دارم دارو گاباپنتین۳۰۰ باباکلوفن۲۵ وکلونیدین قرصاش عوارض اعتیاد ندارن لطفا راهنمای کنید

  پاسخ
  مهدی شهریور ۲۴, ۱۴۰۱ - ۱:۳۵ ق٫ظ

  سلام خدمت شما دوستان .ازاین مقاله خیلی خوشم آمد.من ده سال به شیره واین اواخر به تریاک اعتیاد داشتم .الان که می‌نویسم ۸روزه ترک کردم خیلی زجر کشیدم هر ده روز ۲۵گرم تریاک مصرف میکردم .این اواخر کارم شده بود تا ۳و۴شب بیداری وتاظهر وساعت ۲خواب.اخرین باری که خواستم مواد بگیرم فقط ۲۰۰هزار تومان داشتم هیچی واسه خوردن توخونه نداشتیم سه تا بچه دارم .اما تریاک گرفتم باعذاب وجدان این ۱۲گرمو ۳روزه تموم کردم .گفتم بمیرم باید کنار بزارم کار داشتم اما نمی‌رفتم اصلا هیچی رودرک نمی‌کردم این تلنگر باعث شد کنار بزارم فقط با روزی یکی یا دوتا پروفن خوردم سه روز اول .هنوزم درد دارم اماهرروز صبح ساعت ۸بیدارم میرم باکار خودمو مشغول میکنم .نمی‌دونم میتونم تمومش کنم اما میرم تااخرش به خودم گفتم مرگ یکبار شیون یکبار .ممنونم بهم انگیزه بدهید تا صبرم بیشتر بشه چنان توصیه پزشکی که خودش اعتیاد دارویی نباشه به من بدهید تشکر.

  پاسخ
  ساشا شهریور ۱۸, ۱۴۰۱ - ۳:۲۰ ق٫ظ

  روزی چند گرم باید مصرف داشته باشی تا معتاد محسوب بشی؟ من ماهی پانزده گرم مصرف میکنم مدت سی ساله .ایا میتونم ترک کنم و علایم داره ؟

  پاسخ
  مهدی اسفند ۶, ۱۴۰۰ - ۴:۱۶ ب٫ظ

  سلام یک سال قبل بعد از ترک متادون لرزش قلب گرفتم چون فشار خون پایین داشتم قرص لرزش قلب نخوردم برای همین شش ماه تریاک میکشم امکان ترک دارم چون لرزش قلب من خوب نش

  پاسخ
  محسن شاکری نسب مشاور فردی | مشاور تحصیلی | مشاور ترک اعتیاد مشاهده صفحه در پزشک خوب شهریور ۱۲, ۱۴۰۱ - ۸:۴۸ ق٫ظ

  سلام سوال شما ناقص و نامفهوم است.. اما اگر منظورتان این است که وابستگی به تریاک را میتواند درمان کنید یا خیر باید بگویم که با توجه به بیماری قبلی شما حتما و حتما از پزشک مشورت بگیرید و با مصرف داروی جایگزین نسبت به ترک اقدام کنید

  پاسخ
  ایرج انصاری بهمن ۲, ۱۴۰۰ - ۰:۱۷ ق٫ظ

  باتوجه به مقاله عالی بود من مدت یک ساله آی‌تیونز مصرف دارم از نوع شیره الان میخام ترک کنم میترسم عوارض خطر سکته قلب ومغز کنم .
  شما چی راه کاری دارید .
  اینم بگم که تریاک کردم ۱۰ گرم با چوب کشیدم هیچ تاثیری بر من نداشت تشکر ویژه از مقاله تون که زحمت کشیدید

  پاسخ
  محسن شاکری نسب مشاور فردی | مشاور تحصیلی | مشاور ترک اعتیاد مشاهده صفحه در پزشک خوب شهریور ۱۲, ۱۴۰۱ - ۸:۵۰ ق٫ظ

  با سلام خدمت شما دوست عزیز با توجه به اینکه مصرف شیره به مدت طولانی وابستگی روانی و جسمانی زیادی را ایجاد می نماید توصیه میشود بدون مشورت با پزشک نسبت به ترک یکباره آن اقدام نگردد. چه بسا که ترک بدون مشورت با پزشک و خودسرانه بسیار سخت و خطرناک است. با مشورت پزشک مدتی داروهای جایگزین استفاده کنید و با کاهش دوز دارو در طول یک مدت مشخص اقدام به ترک کنید.

  پاسخ
  میلاد دی ۱۶, ۱۴۰۰ - ۱:۴۹ ق٫ظ

  سلام دوستان من ۸سال شیره میخوردم روزی ۴وعده اندازه نخود و بعدش اومدم ترک کنم با متادون که معتاد به اون شدم و قرص دوز۲۰ متادون روزی دوتا مینداختم بمدت دوسال و بعدشم شربت که حسابش از دستم در رفته بود رفتم دکتر و گفتن باید سم زدایی بشی و تو طول درمان مصرف نکنی از ترس اینکه خانواده بفهمن و ترس ابرو و اینکه چهرم بهم ریخته بود تصمیم گرفتم خودمو زدم به مریضی یکهفته موندم تو خونه و فقط امپول نروبیون و ویتامین میزدم و روزی یکساعت میدویدم و قرص امی تریپتیلین مصرف میکردم ده روز عذاب شدید کشیدم ولی الان که دوسال گذشته دیگه هروز خداروشکر میکنم یه انگیزه بزارید مثلا مادرتون یا خانوادتون و بخاطرش بجنگید بهترین دارو همینه هرشب این متنارو میخوندم و کسایی که میدیدم ترک کردن انگیزه میداد بهم با خوندنش امیدوارم شمام با خوندن این خاطره سخت من انگیزه بگیرید مطمن باشید انقد قویه ذهن و بدنتون که باورتون نمیشه شیره در مقابل متادون مثل سیگارو شیشه میمونه سمت متادون نرید شیره ام که یکهفته ای متوجه بهبود میشد بعد از ترکش پس یه زمان بزارید مثلا ۱۰ روز و فقط ورزش سبک پیاده روی دوش اب سرد میوه و امپول نروبیون و قدرت ذهن بقیش دیگه براتون راحته
  یا علی

  پاسخ
  ناشناس دی ۱۱, ۱۴۰۰ - ۸:۵۵ ب٫ظ

  سلام مدت ۱۰سال است تریاک میکشم فقط شبها درحدودنیم گرم می‌کشیدم الان سه روز است گذاشتمش کنار خیلی عذاب میکشم سنم هم ۶۰سال می‌باشد هیچ دارویی هم مصرف نمیکنم شبها از ساعت ۱۲به بعد دوچار اضطراب وسردرد وبی خوابی میشوم کف پاهایم بشدت داغ میکند بنظر شما من موفق ترک میشوم لطفاً برای درها ومشکلاتم راهنمایی کنید
  سپاس فراوان

  پاسخ
  محسن شاکری نسب مشاور فردی | مشاور تحصیلی | مشاور ترک اعتیاد مشاهده صفحه در پزشک خوب شهریور ۱۲, ۱۴۰۱ - ۸:۵۰ ق٫ظ

  سلام ده سال مصرف تریاک داشتید و ۶۰ سال سن دارید و اقدام به ترک یکباره بدون استفاده از داروی کرده اید؟ کار بسیار سختی است و این علائمی که میگویید علائم ترک است که کاملا طبیعی است توصیه میشود با پزشک مشورت کرده و نسبت به دریافت دارو اقدام کنید. شما باید همراه بامصرف دارو و تحت نظر پزشک معالج اقدام به ترک نمایید

  پاسخ
  مجید دی ۱۱, ۱۴۰۰ - ۷:۴۰ ب٫ظ

  سلام من ۳ سال پاک بودم الان دوباره شروع کردم اما هفته ای ی بار ( ۵ گرم با بافور) بازم اون ۶ روزی که نمی کشم دارم کامل خماری پس میدم(جسمی) میخوام بدونم اینکه مدام بدن من در طول هفته ها مدام تکرار خماری تا مصرف دوباره در ترک مواد هست چه عوارضی داره یه راهی به من بگید تا خودم خلاص کنم

  پاسخ
  محسن شاکری نسب مشاور فردی | مشاور تحصیلی | مشاور ترک اعتیاد مشاهده صفحه در پزشک خوب شهریور ۱۲, ۱۴۰۱ - ۸:۵۱ ق٫ظ

  سلام شما ترک نکردید. کسی که مصرف مواد را کنار میگذارد حتی اگر یک وعده مجددا مصرف داشته باشد مانند کسی است که اصلا ترک نکرده یعنی یکبار مصرف مواد در هفته شما را به سر خانه اولتان میبرد. شما در این مدت فقط خودتان را اذیت کرده اید. توصیه میشود در یک مرکز بازتوانی ثبت نام و با داروی جایگزین نسبت به ترک اقدام کنید. میتواند بسته به نظر پزشک از داروهای متادون،اپیوم و یا یا داروهای جایگزین دیگر استفاده کنید

  پاسخ
  سید دی ۵, ۱۴۰۰ - ۴:۴۷ ب٫ظ

  سلام ۲۰ ساله تریاک وشیره میکشیدم خداراشکر۲ماه گزاشتم کنار فقط شبها میخابم ازشدت دردیا ضعف پابیدا ر میشم چون سرکارم میرم اکثرشب وبیدارم لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم هیچ مشکل دیه ندارم اصلا بش فکر نمیکنم

  پاسخ
  محسن شاکری نسب مشاور فردی | مشاور تحصیلی | مشاور ترک اعتیاد مشاهده صفحه در پزشک خوب شهریور ۱۲, ۱۴۰۱ - ۸:۵۲ ق٫ظ

  بسیار عالی است انشالله در این مسیر موفق باشید مصرف ۲۰ ساله مواد مخدر و ترک بدون دارو کار سختی است و البته خطرناک……. برای بیخوابی، ضعف و بیحالی بر اساس نظر پزشک نسبت به مصرف داروهای تقویتی اقدام کنید و همینطور جهت رفع بیخوابی های شبانه باز هم با مشورت پزشک دارو مصرف نمایید.

  پاسخ
  حمید دی ۳, ۱۴۰۰ - ۹:۳۹ ب٫ظ

  سلام من مدت یکسال شیره وتریاک استفاده میکردم.الان ده روزهست که ترک کردم بوسیله قرص اکسی کدون ۵میلی گرم روز اول قرص کامل از روز سوم نصف وبعد یک چهارم.فشار خون هم دارم که لوزارتان۲۵ مصرف میکنم.متاسفانه هنوز بعد از ده روز علائم از بدنم دفع نشده.خستگی سر گیجه.دل پیچه و…احتمالش هست که به قرص معتاد شده باشم؟

  پاسخ
  محسن شاکری نسب مشاور فردی | مشاور تحصیلی | مشاور ترک اعتیاد مشاهده صفحه در پزشک خوب شهریور ۱۲, ۱۴۰۱ - ۸:۵۲ ق٫ظ

  سلام قرص ها و دارو ها هم وابستگی دارند اما در این مدت کم بعید است که اعتیاد دارویی ایجاد شده باشد. همچنین باید بگویم که ۱۰ روز زمان، برای اینکه علائم ترک از بین برود زمان کمی است معمولا مصرف کنندگان مواد سنتی یکماه وبیشتر ممکن است علائم ترک و خماری را داشته باشند.

  پاسخ
  مجید آبان ۲۷, ۱۴۰۰ - ۹:۱۷ ب٫ظ

  با سلام یکسال هر روز یک عدد بی ۲ یا همون بوپرنورفین مصرف میکردم و بتدریج کاهش دادم و اصولی با کمک روانشناس ، تا اینکه قطع کردم ، الان ۲ ماه است که اصلا مصرف نکردم ، اما دل به کار ندارم و بی انرژی هستم ، چقدر طول میکشه بهتر شوم ، لطفا راهنمایی ام کنید ، آقا هستم ۵۸ سال دارم و متاهل هستم

  پاسخ
  محسن شاکری نسب مشاور فردی | مشاور تحصیلی | مشاور ترک اعتیاد مشاهده صفحه در پزشک خوب شهریور ۱۲, ۱۴۰۱ - ۸:۵۸ ق٫ظ

  سلام تبریک میگم شما با مصرف دارو توانستید بر وابستگی های مصرف فائق آیید. توصیه میشود برای رفع ضعف و بیحالی داروهای تقویتی استفاده کنید. با درمانگر خود صحبت کنید و نسبت به دریافت داروهای تقویتی اقدام کنید.

  پاسخ
  محمد آبان ۱۹, ۱۴۰۰ - ۲:۲۲ ق٫ظ

  ببخشید من سی سالمه و ده ساله تریاک مصرف می کنم البته با آب حلش کردم و کمش کردم الان برای ترک خانگی و اسهال و استفراغ دوز مصرفی هیدروکسی زین و لوپرامید چقدر باید باشه؟

  پاسخ
  محسن شاکری نسب مشاور فردی | مشاور تحصیلی | مشاور ترک اعتیاد مشاهده صفحه در پزشک خوب شهریور ۱۲, ۱۴۰۱ - ۸:۵۸ ق٫ظ

  توصیه میشود داروی جایگزین استفاده کنید مثلا اگر مصرف تریاک شما بسیار پایین آمده است برای رفع کامل مصرف بعد از اینکه چند ساعت مصرف نکردید و خماری به سراغتان آمد از داروی بوپرنورفین زیر نطر پزشک معالج استفاده کنید و با کاهش دوز دارو به مرور نسبت به ترک کامل اقدام کنید. با توجه به اینکه دوز مواد مصرفی به شکل حل شده در آب دقیق و قابل اندازه گیری نیست و نوع ماده مصرف نیز تفاوتی ندارد، استفاده از این روش توصیه نمیشود

  پاسخ
  علی آبان ۱۴, ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۷ ب٫ظ

  سلام من حدود ۷ماه هست متادن ۴۰ را باکمک اپیوم ترک کردم وحدود ۴۰ روز اپیوم را ترک ناگهانی کردم ولی خیلی بی حالم ویه سربالایی میرم ۲روز میوفتم چه کار باید کرد

  پاسخ
  محسن شاکری نسب مشاور فردی | مشاور تحصیلی | مشاور ترک اعتیاد مشاهده صفحه در پزشک خوب شهریور ۱۲, ۱۴۰۱ - ۸:۵۹ ق٫ظ

  متادون و اپیوم دو داروی جایگزین هستند و اصلا برای ترک مصرف مواد نیست. اما بعضا درمانگران از این داروها استفاده میکنند و سعی دارند با مدیریت دوز مصرف و کاهش دوز دارو در طول یک مدت به خصوص بیماران را ترک دهند که بعضا موفق هم میشوند. اما اینکه دارو را به یکباره کنار بگذارید طبیعی است که علائم ترک همچنان باقی بماند اگر میخواهید با داروی اپیوم ترک کنید زیر نظر پزشک معالج داروی دوز داروی مصرفی را کم و کمتر کرده و در یک مدت مشخص با استفاده از راهنمایی های پزشک و روانشناسی به ترک اقدام کنید. در ضمن استفاده از داروهای تقویتی نیز با نظر پزشک معالج توصیه میشود.

  پاسخ
  مصطفی حسینی آبان ۷, ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۲ ق٫ظ

  بسیاراستفاده بردم ممنون از زحمات شما

  پاسخ
  سپیده آبان ۶, ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۷ ق٫ظ

  سلام همسرم سردرد داره به پیشنهاد برادرهاش تریاک کشید، و ادامه داد بعد چند وقتی نکشید، حالش بد شد طوری که تا حالت بیهوشی رفت، تو اورژانس قلب بستری شد و بعد هم ترخیص شد، الان مجددا بعهد یکی دو ماه برادرش براش شیره آورده، لطفا راهنمایی کنید چه کنم. ممنون

  پاسخ
  محسن شاکری نسب مشاور فردی | مشاور تحصیلی | مشاور ترک اعتیاد مشاهده صفحه در پزشک خوب شهریور ۱۲, ۱۴۰۱ - ۸:۵۹ ق٫ظ

  سلام متاسفانه وابستگی به مواد پیدا کرده…. سر درد اولیه ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شده باشد که با یک راهنمایی اشتباه باعث وابستگی به تریاک شده است. همسر شما وابستگی به مصرف پیدا کردند و ترک یکباره خطرناک است. توصیه میشود تحت درمان با داروی جایگزین قرار گیرند

  پاسخ
  ناشناس آبان ۵, ۱۴۰۰ - ۰:۵۵ ق٫ظ

  عالی

  پاسخ
  راستگو مهر ۲۸, ۱۴۰۰ - ۴:۱۲ ب٫ظ

  جنسیت مرد۶۴سالم است روزی به اندازه یک نخود تریاک وابسته ام آیاباسمزدائ زیرنظرپزشک ترک اعتیادمیشودترک کرد…..مدتی است که گوشام مرتب صدایاهمان زنگ زدن دارم وسرم سنگینه خسته شدم میشه ترک کرد

  پاسخ
  محسن شاکری نسب مشاور فردی | مشاور تحصیلی | مشاور ترک اعتیاد مشاهده صفحه در پزشک خوب شهریور ۱۲, ۱۴۰۱ - ۸:۵۹ ق٫ظ

  بله اما حتما زیر نظر پزشک و با مصرف داروهایی همچون بوپرنورفین(تشخیص پزشک در نوع ارائه دارو بسیار مهم است)

  پاسخ
  محمد مهر ۱۷, ۱۴۰۰ - ۳:۴۸ ب٫ظ

  من یک ماهه که ناخاسته وندانسته ازاین که چه بلایی دارم سر خودم میارم شروع به کشیدن تریاک کردم حالا دو روزه دارم ترک میدم اما استخونام دارن میشکنن خیلی میترسم که نکنه تشنج کنم لطفا راهنماییم کنید

  پاسخ
  محسن شاکری نسب مشاور فردی | مشاور تحصیلی | مشاور ترک اعتیاد مشاهده صفحه در پزشک خوب شهریور ۱۲, ۱۴۰۱ - ۹:۰۰ ق٫ظ

  سلام وابستگی ایجاد شده است. و چون زمان زیادی مصرف نداشتید میتوانید ترک موفقی را تجربه کنید. فراموش نکنید که ممکن است این علائم را مدت زیادی داشته باشید(یکماه بیشتر یا کمتر) برای کاهش علائم ترک زیر نظر پزشک داروی تقویتی دریافت کنید.

  پاسخ
  سپاهی مهر ۱۶, ۱۴۰۰ - ۶:۱۸ ق٫ظ

  سلام خوبین من ده روزه تریاک وشیره رو ترک کردم بعداز ده روز ابریزش بینی وسرفه خشک وتب وبیحالی واسهال وفقط شبا پا دردشدید داشتم میخواستم بدونم این طبیعی هست یا اینکه سرماخوردم کمکم کن

  پاسخ
  محسن شاکری نسب مشاور فردی | مشاور تحصیلی | مشاور ترک اعتیاد مشاهده صفحه در پزشک خوب شهریور ۱۲, ۱۴۰۱ - ۹:۰۰ ق٫ظ

  سلام این موارد میتواند جزو علائم ترک باشد و ممکن است مدت زیادی وجود داشته باشد با استفاده از داروهای تقویتی و مسکن زیر نظر پزشک نسبت به کاهش این علائم اقدام کنید

  پاسخ
  محمد رسول شهریور ۲۰, ۱۴۰۰ - ۹:۵۹ ق٫ظ

  سلام خسته نباشید دکتر من. الان نزدیک یک هفته اس که تریاک میکشم سیخی میخوام بدونم آیا دردی هم دارد بعد از یک هفته خواهش کمک کنید متتفرم ازش بخدا چکار کنم که در منزل ترکش کنم

  پاسخ
  ناشناس آبان ۱۱, ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۵ ب٫ظ

  عزیز برادر بخدا قسم به تمام مقدسات قسم که با یک ماه کشیدن هم معتاد نشده اید پس بدون نگرانی بذاریدش کنار چون اصلا معتاد بهش نشده اید پروسه اعتیاد به تریاک خیلی زمامبر هست

  پاسخ
  محمد آبان ۱۲, ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۵ ب٫ظ

  اگه اول راهی علایم خیلی خفیفه ولی مصرف از دو سال رد میشه متوسطه من تو این مرحله هستم و خماری پس دادنم سخت تر شده اگه هرچی مدت زمان مصرف بیشتر خماری پس دادن دردناک تر و سخت تر میشه

  پاسخ
  علی آبان ۳۰, ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۵ ب٫ظ

  هنوز وابسته جسمی نشدی فقط از نظر فکری وسوسه میشی همین الان از فردا بهتره بذاری کنا

  پاسخ
  محسن شاکری نسب مشاور فردی | مشاور تحصیلی | مشاور ترک اعتیاد مشاهده صفحه در پزشک خوب شهریور ۱۲, ۱۴۰۱ - ۹:۰۰ ق٫ظ

  میزان مصرف ماده مخدر به هر میزان کمتر باشد و مدت مصرف به هر میزان کمتر باشد علائم ترک کمتر میشود. پس امروز اقدام کنید از فردا بهتر است و کمتر سختی میبینید . توصیه میشود با پزشک صحبت و زیر نظر متخصص اقدام به ترک نمایید

  پاسخ
  مستعار شهریور ۳, ۱۴۰۰ - ۴:۱۸ ب٫ظ

  سلام از وقتی کرونا اومد من شروع کردم تو چای حلش میکردم تقریبا روزی ۲الی ۳گرم یکسالی میشه وابسته اش شدم و اینو بگم خیلی کمک می‌کنه تو کار سختم صبح می‌خورم کار بنایی برام راحت میشه
  دیگه می‌خوام بزارم کنار تو خونه خفیف هم نیست چون خودمو به کم عادت دادم همین قدر برام کافی بود اما الان می‌خوام ترکش کنم میشه منو راهنمایی کنید دلم نمی‌خواد گرفت تا مثل قبلاً پاک بشم

  پاسخ
  علی آبان ۳۰, ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۴ ب٫ظ

  الان دوسه گرم کمه اونم خوردنی فقط اگر میخوای راحت ترک کنی باید ده الی ۲۱ روز بری کمپ من خودم با همین روش ترک کردم البته من ۱۰ سال مصرف کننده بودم

  پاسخ
  محسن شاکری نسب مشاور فردی | مشاور تحصیلی | مشاور ترک اعتیاد مشاهده صفحه در پزشک خوب شهریور ۱۲, ۱۴۰۱ - ۹:۰۹ ق٫ظ

  سلام بله شما وابستگی به تریاک دارید. درست است که مصرف تریاک عملکرد و توان شما را تا حدی افزایش میدهد اما تا زمانی این وضعیت ادامه دارد که مصرف داشته باشید و بعد از مدتی چون بدن شما نسبت به مصرف تحمل پیدا میکند مجبور میشوید برای رسیدن به قدرت و توان بیشتر دوز مصرفی خود را افزایش دهند. پس بهتر است که هنوز درگیر پدیده تحمل نشده اید به صورت حساب شده و دقیق و زیر نظر پزشک نسبت به ترک اقدام کنید

  پاسخ
  محسن مرداد ۲۸, ۱۴۰۰ - ۹:۳۵ ب٫ظ

  من ۱۵سال تریاک مصرف داشتم الان۲۵ روز به روش اب درمانی ترک کردم هنوز وارد دارم چکار کنم دردم کمتر بشود

  پاسخ
  محسن شاکری نسب مشاور فردی | مشاور تحصیلی | مشاور ترک اعتیاد مشاهده صفحه در پزشک خوب شهریور ۱۲, ۱۴۰۱ - ۹:۰۹ ق٫ظ

  آب درمانی روشی است که در طی آن افراد با ورود به یک حوضچه آب سرد، اقدام به کاهش اسپاسم های عضلانی در حین ترک می کنند و با با ریختن آب خنک با فشار زیاد روی سر بیمار باعث ترشح سروتونین و دیگر هورمون های شادی بخش در بدن فرد معتاد پس از خروج از آب سرد می شود. پس مشخص است که این روش فقط کمک میکند تا تنشهای عضلانی و جسمانی و ایجاد آرامش را برای فرد به وجود آورد . اما چون بدن همچنان در حال سم زدایی است طبیعی است که علائم ترک تا حد زیادی وجود داشته باشد. توصیه میشود از یک روش علمی که پروتوکل مشخص درمانی دارد و اثربخشی آن به دفعات و در افراد مختلف به اثبات رسیده باشد استفاده شود. مصرف داروی جایگزین زیر نظر پزشک توصیه میشود

  پاسخ
  مقتدری فروردین ۲۳, ۱۴۰۰ - ۸:۴۱ ب٫ظ

  سلام خانوم دکتر یک سوال داشتم من شوهرم سکته مغزی کرده عمل کرد رگ سرش گرفته بود جمجمش برداشتن گذاشتن توشکمش حالا بعد عمل دوم تریاک مصرف میکنه باسیگار ما هرچه بهش میگیم گوش نمیده احتمال سکته دوم وجود داره ما چیکار میتونیم براس بکنیم دست چپش هم ضعیف شده بعدسکته لطف کنید راهنمایی کنید از شیراز

  پاسخ
  محسن شاکری نسب مشاور فردی | مشاور تحصیلی | مشاور ترک اعتیاد مشاهده صفحه در پزشک خوب شهریور ۱۲, ۱۴۰۱ - ۹:۱۵ ق٫ظ

  سلام ترک یکباره بدون استفاده از یک روش درمانی مشخص احتمال سکته را بیشتر افزایش میدهد. لذا اگر قرار بر ترک هم هست با نظر پزشک و زیر نظر ایشان نسبت به کاهش دوز مصرف اقدام کنند

  پاسخ
  محترم آذر ۲۵, ۱۳۹۹ - ۴:۴۹ ب٫ظ

  مطالبتون بسیار مفید بود خانوم دکتر یه سوال داشتم من یه پسره ۲۸ ساله دارم که حدودا سه ساله که به تریاک اعتیاد داره یک سال پیش خودش گفت میخواد ترک کنه و تو خونه بیست روز موند و بعد از اون میرفت بیرون الان هم سیگار خیلی میکشه و بعصی از روزا چرت میزنه میخوام بدونم دوباره رفته سراغ مواد البته الان چاق شده ولی من بهش مشکوکم چه آزمایشی می تونم تو خونه انجام بدم که ببینم اعتیاد داره یا نه ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
  ناشناس مرداد ۲۱, ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۹ ق٫ظ

  اگر رنگش زرد شده و بدنش باد کرده و عرق پیشونی داره و چرت میزنع و لحن حرف زدنش تغییر کرده رو ب متادون آورده

  پاسخ
  محسن شاکری نسب مشاور فردی | مشاور تحصیلی | مشاور ترک اعتیاد مشاهده صفحه در پزشک خوب شهریور ۱۲, ۱۴۰۱ - ۹:۱۶ ق٫ظ

  آزمایش ادرار با استفاده از کیت مورفین امکان پذیر است اما کیت مورفین فقط مشتقات تریاک را نشان میدهد. چون مشخص نیست که چه موادی مصرف میکند. یکی از قدیمی ترین روشهای ترک اعتیاد ترک سنتی یا یابویی است(همان روش درخانه ماندن یا بستن دست و پا به تخت) چون اعتیاد یک بیماری مولتی فاکتوریال است و علائم جسمانی، روانی و اجتماعی در آن دخیل است ترک سنتی فقط سم زدایی میکند و فرد مجددا به دلیل مسائل روانشناختی مثل وسوسه ها ممکن است مجددا مصرف کنند. پس احتمال میدهیم که ترک موفقی نداشته و مجددا مصرف کرده است. با یک مشاور ترک اعتیاد مشورت کنید و وقت درمان بگیرید

  پاسخ
  parvaneh آذر ۶, ۱۳۹۹ - ۴:۳۶ ب٫ظ

  سلام وقت بخیر من یک سوال داشتم بی زحمت جواب بدین من برادرم پنج سال بود تریاک میکشید یهو دردی از معدش گرفت بردیم دکتر گفتن سنگ صفرا داره اورژانسی عمل شد بعدش فهمیدیم اعتیاد به تریاک داشته بعد عمل دیگه مصرف نکرد الان پنج ماهه مصرف نکرده و میلی هم نداره مصرف کنه ولی وضعش خیلی خرابه !به گفته ی خودش که ما باور نمیکنیم میگه اصلا پنج ماهه نخوابیدم خونه نشین شده استخون درد داره معدش درد میکنه مشکل یبوست داره بی خوابی داره کلا عصبیه !چندین بار بردیم پزشک اما دارو هم نمیتونه مصرف کنه میگه معدم حل نمیکنه دارو رو !خلاصه بدجوره حالش همه میگن بخاطر ترک ناگهانیه .حالا سوالم اینه این برادر من تا کی اینطور میمونه ما چکار کنیم همه ی خانوادمون دیگه زندگی براش جهنم شده ممنون اگه جواب بدین سپاسگذارم

  پاسخ
  دکتر حسن مختارپور روانشناس، مشاور ترک اعتیاد مشاهده صفحه در پزشک خوب اردیبهشت ۱۴, ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۷ ب٫ظ

  سلام
  از آنجایی که انسان از عناصر مختلفی مانند فکر ، جسم ، رفتار ،رابطه ،احساس و…تشکیل شده است کژکاری در هر کدام از این موارد منجر به بهم ریختگی روانی و جسمی می شود و برای میزان کردن خود ممکن است رو به مواد آورد حال که ایشان ترک کرده است به نظر می رسد کژکاری در این عناصر هنوز وجود دارد و برادرتان بهم ریخته و نامیزان می باشد برای میزان شدن لازم است مداخلات درمانی در هر کدام از این عناصر بگیرد

  پاسخ
  مهرداد مهر ۱۰, ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۹ ب٫ظ

  سلام خانم دكتر. من اعتياد به ترياك دارم و٣٠ سال است مصرف ميكنم. خواستم به يكى از خطرناك ترين عامل بعد از ترك ترياك شما راه اگاه كنم تاك شايد جلوى مرگومير رو بتونيد بااصلاع رساني بگيريد. چرا ك تجربه دارم كسانيكه ترك كردن چطور فوت شدن. خلاصه توضيح ميدم تاك شايد بتونم مفهوم رو برسانم. افراد معتاد بعد از اينكه ترك ميكنن براى مدتى چاق وبشكلى ورم ميكنن كاثرات بهبودى ظاهرى هست. حالا اين بزرگى اندام بطوركلى روى مغز هم اثر داره چراك زمان مصرف همى اعضاى بدن جمع شده وكوچك بنظر مياد. وروزىيك در ترك هست واعضاى بدن شروع به بهبودى ميكنن وطرف چاق بنظر مياد. وخون فشار بيشترى رو بايد داشته باشه. اين جون رسانى به سمت مغز ك درجريان هست بدليل اينكه هنوز موريگهاى خيلى ظعيف جمع وبه نوعى كوچك شده. جريان خون باعث پارگى انها ميشه. به شكلى ك در بهبودى ماها تيك ميزنيم ويه نوع تشنج داريم ك از سر به اعضاى بدن منتقل ميشه. بعد از تيك وتشنج اگر طرف متوجه نباشه ك اين قدرت خون رسانى هست ك باعثش هست مويرگها اسيب و احتمال پارگى ولخته شدن خون ورفتن به كما هست. من او طبابت سررشته ندارم فقط دارم از درك واحساسم برات ميگم. اميدوارم ك تونسته باشم كمكى باشم. پايدار باشيد
  مهرداد صالحى. از اهواز

  پاسخ
  میترا سیفان مهر ۱۳, ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۳ ق٫ظ

  سلام، سپاس از توجه شما و به اشتراک گذاشتن تجربیاتتون. افرادی که در حال ترک هستند حتما باید تحت نظر مستقیم افراد متخصص اقدام به ترک کنند تا عوارض ناشی از ترک مصرف طولانی مدت به حداقل برسه.

  پاسخ
  دایان دی ۳, ۱۴۰۰ - ۱:۲۵ ق٫ظ

  سلام ممنون از راهنماییتون میشه بفرمایید پس جیکار بایدکردکه جلوی همچین عوارضی و گرفت؟؟یعنی راهی هست؟؟

  پاسخ
  نیما شهریور ۱۶, ۱۳۹۹ - ۱:۲۰ ب٫ظ

  نحوه تأثیرگذاری شون روی مغز جالب بود. ممنون
  انگار یه چرخه س؛ لذت میگیره، بعد برای تقویت و پیاده سازی و لذت مجدد، دوباره رو به ماده افیونی میاره و معتادش میشه. و چون بدن عادت کرده، احتمالا به اون دوز قبلی پاسخ نمیده و مجبور میشه برای کسب لذت بیشتر یا آروم شدن، دوز بیشتری مصرف کنه.

  پاسخ
  میترا سیفان شهریور ۱۶, ۱۳۹۹ - ۲:۱۴ ب٫ظ

  سلام، دقیقا همینطوره! سپاس از توجهتون 🙂

  پاسخ

  دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب