پاروکستین چیست؟ عوارض، دوز، نحوه مصرف و اطلاعات کامل

توسط یاسمن اکبرزاده
این مقاله توسط یاسمن اکبرزاده ترجمه شده است.

پاروکستین یا paroxetine که با نام های تجاری پاکسیل، دپاپکس یا لوکسیم نیز شناخته میشود، نوعی داروی ضد افسردگی است که به عنوان مهارکننده انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI) شناخته می شود. قرص پاروکستین به بسیاری از افراد کمک می کند تا از افسردگی بهبود یابند و عوارض جانبی ناخواسته کمتری نسبت به داروهای ضد افسردگی قدیمی تر دارد. پاروکستین بر مواد شیمیایی در مغز اثر می گذارد که ممکن است در افراد مبتلا به افسردگی، اضطراب یا سایر اختلالات، نامتعادل باشد.

پاروکستین در اوایل دهه ۱۹۹۰ توسط FDA تایید شد و توسط اسمیت کلاین بیچام (SmithKline Beecham) به بازار عرضه شد. ویژگی منحصر به فرد قرص پاروکستین این است که در مهار بازجذب سروتونین بسیار قوی و انتخابی است و تأثیر کمی بر سایر انتقال دهنده های عصبی دارد. پاروکستین در اکثر بیماران با پروفایل عوارض جانبی مشابه با سایر اعضای گروه دارویی آن، به خوبی هضم می شود.

فهرست مطالب
 • پاروکستین برای چیست؟ موارد مصرف قرص پاروکستین

  قرص پاروکستین برای درمان افسردگی، حملات پانیک، اختلال وسواس فکری اجباری (OCD)، اختلالات اضطرابی، اضطراب اجتماعی، اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)، علائم وازوموتور یائسگی و اختلال نارسایی پیش از قاعدگی استفاده می شود. پاروکستین با کمک به بازگرداندن تعادل یک ماده طبیعی خاص (سروتونین) در مغز عمل می کند. دپاپکس ممکن است خلق و خو، خواب، اشتها و سطح انرژی شما را بهبود بخشد و به بازگرداندن علاقه شما به زندگی روزمره کمک کند.

  قرص پاروکستین ممکن است ترس، اضطراب، افکار ناخواسته و تعداد حملات پانیک را پایین بیاورد. همچنین می تواند میل به انجام کارهای مکرر وسواسی (اجبارهایی مانند شستن دست ها، شمارش و بررسی) که در زندگی روزمره اختلال ایجاد می کنند را کاهش دهد.

  گاهی ممکن است پاروکستین برای درمان سردردهای مزمن، سوزن سوزن شدن، درد یا بی حسی در دست ها و پاها ناشی از دیابت، زود انزالی یا انزال زودرس و سندرم روده تحریک پذیر (IBS) استفاده شود. پاروکستین یا پاکسیل  همچنین همراه با سایر داروها برای درمان اختلال دوقطبی استفاده می شود.

  داروی پاروکستین

  قرص پاروکستین برای زود انزالی، قرص دپاپکس برای زود انزالی

  آیا قرص پاروکستین برای زود انزالی کاربرد دارد؟ داروهای ضد افسردگی مهارکننده انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI) اصولاً برای این نوع مسائل طراحی نشده اند، اما بسیاری از آنها توسط FDA برای درمان شرایطی فراتر از افسردگی تایید شده اند. برای مثال از عوارض قرص پاروکستین برای زود انزالی استفاده می شود. عوارض قرص پاروکستین برای زود انزالی

  طبق تحقیقات تاخیر در انزال یک عارضه جانبی رایج داروهای SSRI است. قرص دپاپکس برای زود انزالی توسط متخصصان برای مردانی که از انزال زودرس یا زود انزالی رنج می برند تجویز می شود. اگرچه توسط FDA تایید نشده است، اما در مقایسه با داپوکستین، مزیت ترک کمتر با اثرات تقریبا یکسان را دارد.

  مکانیسم اثر قرص پاروکستین

  پاروکستین فعالیت سروتونرژیک را از طریق مهار بازجذب پیش سیناپسی سروتونین توسط گیرنده سروتونین (SERT) افزایش می دهد. این مهار سطح سروتونین را در شکاف سیناپسی افزایش می دهد و علائم مختلف را تسکین می دهد. پاروکستین مقدار هورمون سروتونینی را که بدن شما می سازد و در مغز آزاد می کند، افزایش می دهد. سروتونین به علائم افسردگی، اجبار، استرس و اضطراب کمک می کند.

  نشان داده شده است که دپاپکس نسبت به سایر اعضای گروه دارویی مشابه، از جمله سیتالوپرام، فلوکستین و فلووکسامین، مهارکننده قوی‌تری برای بازجذب سروتونین است. مکانیسم اثر پاروکستین در تسکین علائم وازوموتور یائسگی ناشناخته است.

  دوز مصرف پاروکستین

  دوز مصرف پاروکستین بر اساس وضعیت پزشکی، پاسخ به درمان، سن و سایر داروهایی که ممکن است مصرف کنید، تعیین می شود. حتماً به روانپزشک خود در مورد تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای نسخه ای، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) اطلاع دهید. برای کاهش خطر عوارض قرص پاروکستین، پزشک ممکن است درمان را با دوز کم شروع کند و به تدریج دوز مصرفی را افزایش دهد.

  داروی پاروکستین در حالت کلی در دوزهای ۱۰، ۲۰، ۳۰، ۴۰ میلی گرم موجود است. دستورالعمل های پزشک خود را به دقت دنبال کنید. دوز خود را افزایش ندهید یا از پاکسیل بیشتر از زمان تجویز شده استفاده نکنید. وضعیت شما سریعتر بهبود نمی یابد و خطر عوارض جانبی شما افزایش می یابد. قرص پاروکستین را به طور منظم مصرف کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

  اگر پاروکستین را برای مشکلات پیش از قاعدگی مصرف می کنید، ممکن است پزشک به شما دستور دهد که آن را هر روز در ماه یا فقط ۲ هفته قبل از پریود تا اولین روز کامل پریود مصرف کنید. حتی اگر احساس خوبی دارید به مصرف این دارو ادامه دهید. ممکن است تا ۴ هفته طول بکشد تا علائم شما بهبود یابد. به استفاده از لوکسیم طبق دستور ادامه دهید و در صورت عدم بهبود علائم به پزشک خود اطلاع دهید. بدون مشورت با پزشک مصرف این دارو را قطع نکنید.

  اگر یک نوبت را فراموش کردم چه کنم؟

  اگر یک دوز مصرف پاروکستین را فراموش کردید، در اسرع وقت دارو را مصرف کنید، اما اگر تقریباً زمان نوبت بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را نادیده بگیرید. دو دوز را در یک زمان مصرف نکنید.

  نحوه مصرف پاروکستین

  داروی پاروکستین به صورت قرص، سوسپانسیون (مایع)، قرص با رهش کنترل شده (طولانی اثر) و کپسول خوراکی عرضه می شود. قرص ها، سوسپانسیون و قرص های با رهش کنترل شده معمولاً یک بار در روز در صبح یا عصر، با یا بدون غذا مصرف می شوند. کپسول ها معمولاً یک بار در روز هنگام خواب با یا بدون غذا مصرف می شوند. برای جلوگیری از ناراحتی معده می توانید پاروکستین را همراه غذا مصرف کنید.

  پاروکستین را در ساعت معینی هر روز مصرف کنید. دستورالعمل های روی بروشور را به دقت دنبال کنید و از پزشک خود بخواهید هر قسمتی را که متوجه نمی شوید توضیح دهد. پاروکستین یا پاکسیل را دقیقا طبق دستور مصرف کنید. از مصرف آن بیشتر یا کمتر یا بیشتر از آنچه پزشک تجویز کرده است، خودداری کنید.

  بهترین زمان مصرف پاروکستین

  اگر پاروکستین شما را خسته می کند یا انرژی شما را کاهش می دهد، مصرف آن در عصر می تواند مفید باشد. اما اگر قرص پاروکستین باعث می شود شب ها بیدار باشید و خوابتان را مختل می کند، می توانید آن را در صبح مصرف کنید.

  صفر تا صد داروی پاروکستین

  قطع ناگهانی قرص پاروکستین

  مصرف پاروکستین را به صورت ناگهانی قطع نکنید، برخی شرایط ممکن است با قطع ناگهانی قرص پاروکستین بدتر شوند. همچنین ممکن است علائمی مانند نوسانات خلقی، سردرد، خستگی، تغییرات خواب و احساسات مختصر مشابه شوک الکتریکی را تجربه کنید. برای جلوگیری از این علائم در زمانی که درمان با این دارو را متوقف می کنید، پزشک ممکن است دوز شما را به تدریج کاهش دهد.

  برای جزئیات بیشتر با پزشک خود و یا مسئول داروخانه مشورت کنید. هر گونه علائم جدید یا بدتر شدن را فورا گزارش دهید. ممکن است چندین هفته طول بکشد تا شما از تاثیرات کامل داروی پاروکستین بهره مند شوید. اگر وضعیت شما بهبود نیافت یا بدتر شد به پزشک خود اطلاع دهید.

  روش ترک قرص پاروکستین

  پزشک احتمالاً به فرد پیشنهاد می‌کند که به تدریج دوز پاروکستین را کاهش دهد. کاهش دوز دارو معمولاً به مدت ۴ هفته طول می کشد، اما برای داروی پاروکستین یا پاکسیل، پزشک ممکن است برای کاهش خطر علائم، مصرف دارو را طی ۶ تا ۸ هفته کاهش دهد.

  اوردوز یا مصرف بیش از حد پاروکستین

  علائم مصرف بیش از حد پاروکستین عبارتند از تهوع، استفراغ، برافروختگی صورت، بیهوشی، سرگیجه و تعریق. و در دوزهای بسیار بالا میوکلونوس (اسپاسم عضلانی ناگهانی)، هایپررفلکسی (افزایش بیش از حد رفلکس‌ها مثل پرش عضلات) و تشنج دیده می شود. در صورت مشاهده این علائم، سریعا با اورژانس تماس بگیرید یا به نزدیک ترین مرکز بهداشتی مراجعه کنید.

  عوارض پاروکستین

  به یاد داشته باشید که پاروکستین به این دلیل تجویز شده است که پزشک شما تشخیص داده است که مزایای آن برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند عوارض جانبی جدی ندارند.

  از شایع ترین عوارض پاروکستین می توان به حالت تهوع، خواب آلودگی، سرگیجه، مشکلات خواب، از دست دادن اشتها، ضعف، خشکی دهان، تعریق، تاری دید و خمیازه اشاره کرد. اگر این اثرات خفیف باشند، ممکن است ظرف چند روز یا چند هفته از بین بروند. چنانچه هر یک از این اثرات ماندگار شد یا بدتر شد، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. دیگر عوارض شایع پاروکستین می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • اضطراب یا بی خوابی
  • تاخیر در انزال
  • کاهش میل جنسی
  • ناتوانی جنسی
  • بی قراری
  • یبوست
  • عفونت

  در صورت داشتن هر گونه عوارض جدی پاروکستین، از جمله: لرزش، بی قراری، ناتوانی در تعادل، بی حسی/گزگز، خونریزی/کبودی، ضربان قلب سریع/نامنظم، ، ضعف/اسپاسم عضلانی و تشنج فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. دیگر عوارض جدی پاروکستین می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • تغییرات در خلق و خو، اضطراب یا رفتار، مانند: تشدید یا دروره جدید افسردگی، اضطراب یا حملات پانیک
  • افکار خودکشی یا مرگ
  • اقدام به خودکشی
  • رفتار پرخاشگرانه یا خشونت آمیز
  • عصبانیت یا تحریک پذیری
  • افزایش فعالیت یا صحبت بیش از حد نرمال

  عوارض نادر پاروکستین

  اگر عوارض جانبی بسیار جدی و نادر دارید، فوراً به پزشک مراجعه کنید، عوارض نادر پاروکستین یا لوکسیم شامل این موارد است: مدفوع سیاه، استفراغ شبیه تفاله قهوه، درد/تورم/قرمزی چشم، گشاد شدن مردمک چشم، تغییرات بینایی (مانند دیدن رنگین کمان در اطراف نور در شب).

  واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم یک واکنش آلرژیک جدی، از جمله: بثورات پوستی (راش یا ضایعه پوستی)، خارش یا تورم (مخصوصاً در صورت، زبان، گلو)، سرگیجه شدید، مشکلات تنفسی، فوراً به پزشک کمک کنید.

  به ندرت، پاروکستین در مردان ممکن است نعوظ دردناک یا طولانی مدت ۴ ساعت یا بیشتر داشته باشند. اگر این اتفاق افتاد، فوراً از پزشک کمک بگیرید.

  عوارض قرص پاروکستین

  پاروکستین و سندرم سروتونین

  پاکسیل ممکن است سروتونین را افزایش دهد و به ندرت باعث ایجاد یک سندرم جدی به نام سندرم سروتونین شود. اگر از داروهای دیگری نیز استفاده می کنید که سروتونین را افزایش می دهند، خطر سندرم سروتونین افزایش می یابد، بنابراین پزشک را از تمام داروهایی که مصرف می کنید مطلع کنید. نشانه های سندرم سروتونین شامل:

  • ضربان قلب سریع
  • توهم
  • از دست دادن هماهنگی
  • سرگیجه شدید
  • حالت تهوع، استفراغ، اسهال شدید
  • تب بی دلیل
  • بی قراری غیرمعمول
  • بی قراری
  • کما یا گیجی
  • مشکل در تفکر
  • مشکلات هماهنگی یا انقباض عضلانی (رفلکس های شدید)
  • سفتی عضلات
  • فشار خون بالا یا پایین
  • تعریق
  • مشکلات چشمی مانند: چشم درد، تغییرات در بینایی، تورم یا قرمزی در داخل یا اطراف چشم

  پاروکستین با چه داروهایی تداخل دارد؟

  تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروهای شما را تغییر دهد یا خطر عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای نسخه ای، غیر نسخه ای و محصولات گیاهی) را با پزشک به اشتراک بگذارید. هیچ دارویی را بدون تأیید پزشک شروع نکنید، متوقف نکنید یا دوز آن را تغییر ندهید. برخی از محصولاتی که ممکن است با داروی پاروکستین تداخل داشته باشند عبارتند از:

  • تیوریدازین، سایمتیدین (تاگامت)، دیگوکسین، مخمر سنت جان، تاموکسیفن، تئوفیلین، تریپتوفان
  • داروهایی که می توانند باعث خونریزی یا کبودی شوند؛ از جمله داروهای ضد پلاکت مانند کلوپیدوگرل،
  • داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مثل: ایبوپروفن،ناپروکسن
  • رقیق کننده های خون مانند: دابیگاتران، وارفارین
  • دیورتیک ها یا قرص آب
  • دارو های ریتم قلب
  • داروهای HIV یا ایدز
  • داروهای خاصی برای درمان نارکولپسی یا ADHD: آمفتامین، اتوموکستین، دکستروآمفتامین، آدرال،دگزامفتامین، ویاس و…
  • دارو های مخدر برای درد: فنتانیل، ترامادول
  • دارو های درمان اضطراب، اختلالات خلقی، اختلالات فکری، یا اختلالات روانی: مانند فلوکستین، بوسپیرون، لیتیوم، سایر داروهای ضد افسردگی یا داروهای ضد روان پریشی
  • داروهای سردرد میگرنی: سوماتریپتان، ریزاتریپتان، زولمیتریپتان
  • دارو های تشنج: فنوباربیتال، فنی توئین

  آسپرین در صورت استفاده با پاروکستین می تواند خطر خونریزی را افزایش دهد. با این حال، اگر پزشک به شما دستور داده است که آسپرین با دوز پایین برای پیشگیری از حمله قلبی یا سکته (معمولاً ۱۶۲-۸۱ میلی گرم در روز) مصرف کنید، باید مصرف آن را ادامه دهید مگر اینکه پزشک دستور دیگری به شما بدهد.

  قرص لوکسیم می تواند باعث کاهش سرعت حذف سایر داروها از بدن شما شود که ممکن است بر نحوه عملکرد آنها تأثیر بگذارد. نمونه هایی از داروهای تحت تاثیر شامل اتوموکستین، فنوتیازین ها، پیموزید، ریسپریدون، تاموکسیفن، تترابنازین، داروهای ضد آریتمی مانند پروپافنون، فلکاینید، ضد افسردگی های سه حلقه ای مانند دزیپرامین، آمی تریپتیلین و غیره هستند.

  مصرف مهارکننده‌های مونوآمین اکسیداز یا MAOI با پاروکستین ممکن است باعث تداخل دارویی جدی (احتمالاً کشنده) شود. در طول درمان با این دارو از مصرف مهارکننده های MAO مثل ایزوکاربوکسازید، لینزولید، متاکسالون، متیلن بلو، موکلوبماید، فنلزین، پروکاربازین، رازاگیلین، سافینامید، سلژیلین، ترانیل سیپرومین خودداری کنید. بیشتر مهارکننده های MAO نیز نباید به مدت دو هفته قبل و بعد از درمان با این دارو مصرف شوند.

  اگر از داروهای دیگری که سروتونین را افزایش می دهند نیز استفاده می کنید، خطر ابتلا به سندرم سروتونین افزایش می یابد. به عنوان مثال می توان به موادهایی مانند MDMA یا اکستازی، مخمر سنت جان، داروهای ضد افسردگی خاص (از جمله سایر SSRI ها مانند سیتالوپرام، فلووکسامین، فلوکستین، SNRI ها مانند دولوکستین، ونلافاکسینتریپتوفان و غیره اشاره کرد.

  در صورت مصرف سایر محصولاتی که باعث خواب آلودگی می شوند از جمله الکل، ماری جوانا (حشیش)، مسکن های اپیوئیدی (مانند کدئین)، آنتی هیستامین ها (مانند ستیریزین، دیفن هیدرامین)، داروهای خواب یا اضطراب (مانند آلپرازولام، دیازپام، زولپیدم، لورازپامشل کننده های عضلانی و … به پزشک خود اطلاع دهید.

  قرص لوکسیم یا پاروکستین ممکن است با برخی از آزمایش‌های پزشکی/آزمایشگاهی (از جمله اسکن مغز برای بیماری پارکینسون) تداخل داشته باشد و احتمالاً باعث نتایج نادرست شود. مطمئن شوید که پرسنل آزمایشگاه و همه پزشکان شما از مصرف این دارو مطلع هستند.

  همه چیز در مورد پاروکستین

  تداخل پاروکستین با الکل

  مصرف همزمان پاروکستین و الکل می تواند اثربخشی پاکسیل را کاهش دهد و شما را در معرض عوارض جانبی بیشتری از دارو قرار دهد. از آنجایی که الکل یک ضعیف کننده سیستم عصبی مرکزی (CNS) است، می تواند پاروکستین را کم اثر کند. این باعث می شود که علائم شما به احتمال زیاد عود کند.

  مصرف الکل در حین استفاده از قرص پاروکستین می تواند علائم افسردگی را بدتر کند، همچنین ممکن است باعث خواب آلودگی شما شود. شاید بهتر باشد تا زمانی که دارو اثر کند، نوشیدن الکل را متوقف کنید.

  هشدارهای داروی پاروکستین

  قبل از مصرف پاروکستین، اگر به آن حساسیت دارید یا اگر آلرژی دیگری دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعالی باشد که می تواند باعث واکنش های آلرژیک یا مشکلات دیگر شود.

  قبل از استفاده از پاروکستین، تاریخچه پزشکی خود را به پزشک خود بگویید، به خصوص: سابقه شخصی یا خانوادگی اختلال دوقطبی، سابقه شخصی یا خانوادگی اقدام به خودکشی، مشکلات کبدی، مشکلات کلیوی، تشنج، سدیم پایین در خون، مشکلات خونریزی، سابقه شخصی یا خانوادگی گلوکوم (بیماری آب سیاه چشم).

  پاکسیل ممکن است باعث سرگیجه یا خواب آلودگی یا تاری دید شما شود. الکل یا ماری جوانا (حشیش) می تواند باعث سرگیجه یا خواب آلودگی شما شود. تا زمانی که بتوانید با خیال راحت این کارها را انجام ندهید، رانندگی نکنید، از ماشین آلات استفاده نکنید، یا کاری که نیاز به هوشیاری یا دید واضح دارد انجام ندهید.

  قبل از انجام عمل جراحی، در مورد تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک خود اطلاع دهید.

  افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی پاروکستین، به ویژه خونریزی یا از دست دادن هماهنگی، حساسیت بیشتری داشته باشند. افراد مسن ممکن است بیشتر در معرض ابتلا به عدم تعادل نمک (هیپوناترمی) باشند، به خصوص اگر آنها همچنین از قرص های آب (ادرار آور) استفاده می کنند. از دست دادن هماهنگی می تواند خطر افتادن را افزایش دهد.

  کودکان ممکن است نسبت به عوارض جانبی قرص پاروکستین، به ویژه کاهش اشتها و کاهش وزن، حساسیت بیشتری داشته باشند. وزن و قد کودکانی که از این دارو استفاده می کنند را کنترل کنید.

  پاروکستین در بارداری

  مصرف پاروکستین یا پاکسیل در دوران بارداری توصیه نمی شود. ممکن است به نوزاد متولد نشده آسیب برساند و نوزادانی که از مادرانی که در ۳ ماه آخر بارداری از آن استفاده کرده‌اند ممکن است گاهی اوقات علائم ترک مانند مشکلات تغذیه،تنفس، تشنج، سفتی عضلانی یا گریه مداوم را تجربه کنند. با این حال، از آنجایی که مشکلات روانی درمان نشده؛ مانند افسردگی، حمله پانیک، اختلال وسواس فکری-اجباری، و اضطراب می تواند به زن باردار و جنین داخل رحم او آسیب برساند، مصرف این دارو را متوقف نکنید مگر اینکه با دستور پزشکتان تجویز شود.

  در عوض، از پزشک خود بپرسید که آیا داروی دیگری برای شما مناسب است یا خیر. اگر قصد بارداری دارید، باردار می شوید یا فکر می کنید ممکن است باردار باشید، فورا به پزشک خود اطلاع دهید.

  پاروکستین در شیردهی

   قرص پاروکستین یکی از داروهای ضد افسردگی ترجیحی برای مصرف در دوران شیردهی است و توسط بسیاری از مادران شیرده بدون هیچ مشکلی استفاده شده است. اگر پزشک تایید کرد که کودک شما سالم است، مصرف پاروکستین در دوران شیردهی اشکالی ندارد، اما قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

  نحوه نگهداری قرص پاروکستین

  قرص پاروکستین را در ظرف دربسته در دمای اتاق، دور از حرارت، رطوبت و نور مستقیم نگهداری کنید. از یخ زدگی خودداری شود. پاکسیل را دور از دسترس اطفال نگه دارید. داروهای تاریخ گذشته را نگه ندارید.

  در صورتی که نیازمند مراجعه به یک روانپزشک خوب هستید، روی دکمه زیر کلیک کنید
  رزرو آنلاین نوبت

  جایگزین قرص پاروکستین چیست؟

  برای تغییر دارو و جایگزین کردن قرص پاروکستین بهتر است ابتدا با روانپزشک خود مشورت کنید، چراکه تغییر دارو نیاز به بررسی شرایط شما، سایر داروهای مصرفی، سایر بیماری ها و مسائل سلامتی، وضعیت بهبودی و علت تغییر دارو دارد. با این حال پزشکان معمولا از داروهای زیر به عنوان جایگزین قرص پاروکستین استفاده می کنند:

  نام های تجاری پاروکستین در ایران

  داروی پاروکستین با نام های تجاری زیر در ایران موجود است:

  • لوکسیم
  • پاکسیل
  • دپاپکس
  • سروستاپ
  • رگزوپان

  سوالات متداول در مورد پاروکستین

  در این بخش به برخی سوالات رایج در مورد قرص پاروکستین می پردازیم.

  ایا قرص دپاپکس باعث چاقی میشود؟

  افزایش وزن با مصرف دپاپکس امکان پذیر است و پاروکستین و چاقی می تواند تا حدودی مرتبط باشد، به خصوص اگر دارو را برای مدت طولانی تری مصرف کنید. مصرف پاکسیل می تواند منجر به افزایش اشتها یا میل به غذا شود. علاوه بر این، پاروکستین می تواند متابولیسم فرد را کاهش دهد و به افزایش وزن کمک کند. خود افسردگی نیز می تواند بر وزن افراد تأثیر بگذارد زیرا این وضعیت می تواند بر انگیزه و سطح انرژی آنها تأثیر بگذارد.

  پاروکستین یا سرترالین؟

  طبق پژوهش ها سرترالین احتمال کمتری برای ایجاد تداخلات دارویی و دارویی دارد. در کارآزمایی‌های بالینی جداگانه، افرادی که پاروکستین مصرف کردند عوارض جانبی بیشتری نسبت به افرادی که سرترالین مصرف کردند گزارش کردند.

  پاروکستین یا فلوکستین؟

  پاروکستین و فلوکستین هر دو SSRI هستند و می توانند برای درمان بسیاری از شرایط مشابه استفاده شوند. اما آنها یکسان نیستند. تفاوت عمده بین آنها در استفاده برای کودکان است. پاروکستین فقط برای بزرگسالان ۱۸ سال و بالاتر مورد تایید FDA است، اما فلوکستین برای درمان بزرگسالان و کودکان (۸ سال و بالاتر) تایید شده است.

  ایا پاروکستین باعث ریزش مو میشود؟

  ریزش مو با مصرف پاروکستین یک عارضه نادر است. داروهای ضد افسردگی مانند پاروکستین می توانند باعث ریزش مو شوند. با این حال، این خیلی رایج نیست. ریزش مو، در صورت بروز؛ چند هفته پس از شروع درمان شروع می شود.

  پاروکستین بهتر است یا سیتالوپرام؟

  هم پاروکستین و هم سیتالوپرام را می توان برای درمان اضطراب و افسردگی تجویز کرد، اما پاروکستین برای اضطراب بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. در یک مقایسه مستقیم، سیتالوپرام در درمان افسردگی موثرتر از پاروکستین بود.

  آیا پاروکستین بر زندگی جنسی من تأثیر می گذارد؟

  اثرات مثبت پاروکستین ممکن است پس از مدتی، با بهبود خلق و خوی شما، زندگی جنسی شما را بهبود بخشد. برخی از اثرات منفی احتمالی عبارتند از: نعوظ دردناک، مشکلات نعوظ و مشکلات انزال، خونریزی واژینال و نرسیدن به ارگاسم مثل قبل و میل جنسی پایین تر. عوارض جانبی جنسی معمولاً پس از چند هفته اول از بین می رود. با این حال، اگر اینها اتفاق افتاد و برای شما مشکل ساز شد، به پزشک خود مراجعه کنید.

  آیا مصرف همزمان پاروکستین و مواد خطرناک است؟

  مصرف گل با پاروکستین می تواند ضربان قلب شما را سریع کند. حشیش همچنین می تواند با پاروکستین خواب آلودگی را بدتر کند. متادون می تواند خطر عوارض جانبی را در افرادی که پاروکستین مصرف می کنند افزایش دهد. مصرف پاروکستین با محرک هایی مانند MDMA (اکستازی) یا کوکائین، مواد توهم زا مانند ال اس دی، مواد روانگردان جدید مانند مفدرون می تواند خطرناک باشد.

  آیا پاروکستین قوی ترین SSRI است؟

  پاروکستین قوی ترین مهارکننده انتخابی بازجذب سروتونین یا SSRI موجود است، به این معنی که قوی ترین اثر را در جلوگیری از بازجذب سروتونین دارد. حتی در دوز پایین تر، ممکن است تأثیر قوی تری بر انتقال دهنده های عصبی نسبت به سایر داروهای SSRI داشته باشد.


  منابع: drugs, webmd, medicalnewstoday

  پزشک خوب، سامانه رزرو “آنلاین” روانشناس و روانپزشک و سایر حوزه های پزشکی و سلامت، به شما کمک می‌کند بهترین متخصصان را در محدوده زندگی خود در سراسر کشور، انتخاب نموده و وقت خود را بصورت آنلاین رزرو کنید.

  پرسش و پاسخ

  پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

  ژیوان آذر ۶, ۱۴۰۲ - ۶:۳۰ ب٫ظ

  سلام ممنون از مقاله خوبتون. من یک سال هست که درگیر درد سیاتیک هستم و چون مهره و دیسک و مشکلات دنبالچه نداشتم دکترم تشخیص دادن که مسأله اعصاب و روان این درد رو ایجاد کرده و قرص فلوکستین به من دادند. من تابحال قرص نخوردم و نگرانم که آیا باید بخورم یا نه . ممنون میشم کمکم کنید

  پاسخ
  تیم محتوای پزشک خوب آذر ۷, ۱۴۰۲ - ۹:۵۰ ق٫ظ

  سلام و درود، زمانی که پزشک شواهد جسمی برای درد یا بیماری نداشته باشد، احتمالا موضوع روانیست و ریشه درد از مسائل سلامت روان نشات میگیرد. بله توصیه می کنیم طبق تجویز مصرف کنید و صبور باشید؛ داروهای روانپزشکی معمولا ۴ الی ۶ هفته زمان نیاز دارند تا اثراتشان به صورت کامل نمایان شود. حتما سود و فواید دارو برای شما یشتر بوده که براتون تجویز شده.

  پاسخ
  نازنین آبان ۲۷, ۱۴۰۲ - ۸:۱۲ ب٫ظ

  سلام وقت بخیر،
  نزدیک ۲ساله دارم از پاروکسیتین ۲۰ استفاده میکنم میخوام بدونم ورم صورت و این اضافه وزن برای مصرف این داروهست؟ آیا با قطع این دارو و اتمام طول درمان این شرایط خوب میشه؟؟

  پاسخ
  تیم محتوای پزشک خوب آبان ۲۸, ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۲ ق٫ظ

  سلام و وقت بخیر، افزایش وزن با پاروکستین ممکن است رخ دهد اما از قطع ناگهانی این دارو بدون مشورت متخصص جدا خودداری کنید و اگر عوارضی رو تجربه می کنید که برای شما آزار دهنده هست حتما با روانپزشک خود مشورت کنید.

  پاسخ
  محمدرضا آبان ۲۲, ۱۴۰۲ - ۰:۰۵ ق٫ظ

  سلام. من برای افسردگی و پانیک به دکتر متخصص مراجعه کردم به من قرص پاراکستین ۲۰ و آسنترا ۵۰ دادن که همزمان صبح و شب ابتدا از یک چهارم در هفته اول بعد نیم در هفته دوم و از هفته سوم یک قرص کامل. اما از هفته دوم که دارم مصرف میکنیم سنگینی سر واحساس خفگی دارم . آیا خوردن این دو قرص همزمان با هم تداخل دارن؟

  پاسخ
  تیم محتوای پزشک خوب آبان ۲۲, ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۷ ب٫ظ

  سلام و درود، این داروها دقیقا در مواردی که فرمودید کاربرد دارد، طبق تجویز پزشک به مصرف ادامه دهید و عوارض خود را با متخصص در میان بگذارید. توجه داشته باشید که برای مشاهده اثرات مثبت دارو باید صبور باشید و چندهفته از مصرف بگذرد.

  پاسخ
  رز مهر ۲۹, ۱۴۰۲ - ۶:۱۱ ب٫ظ

  سلام . ایا قرص پاروکستین باقطره چشم اپتیمول تداخل دارد؟

  پاسخ
  تیم محتوای پزشک خوب آبان ۱, ۱۴۰۲ - ۱:۱۰ ب٫ظ

  سلام، استفاده از تیمولول یا همان اپتیمول همراه با پاروکستین ممکن است اثرات تیمولول را افزایش دهد.

  پاسخ
  رضا مهر ۱۶, ۱۴۰۲ - ۴:۰۸ ب٫ظ

  سلام، من بعد از مصرف ۱۵ عدد قرص پاروکستین ۲۰ مشکل عدم نعوظ کامل پیدا کردم( یعنی تقریباً ۸۰ درصد نعوظ دارم و کامل نمیشه) …..
  لطفاً راهنمایی کنید، ۲۵ روزه مصرف نکردم ولی همچنان این مشکل برطرف نشده…..

  پاسخ
  تیم محتوای پزشک خوب مهر ۱۷, ۱۴۰۲ - ۴:۳۳ ب٫ظ

  سلام و وقت بخیر، عوارض جنسی یکی از مسائلی است که ممکن است با مصرف پاروکستین به وجود آید. توصیه می کنیم از قطع ناگهانی و بدون مشورت این دارو خودداری کنید و در خصوص قطع یا ادامه مصرف و عوارض پیش آمده با روانپزشک مشورت کنید.

  پاسخ
  رضا مهر ۳, ۱۴۰۲ - ۴:۱۶ ب٫ظ

  سلام خسته نباشید، من به خاطر زودانزالی ناشی از خودارضایی، ۲ هفته و به مقدار ۱۵ عدد پاروکستین ۲۰ مصرف کردم… بعدش دیگه ادامه ندادم

  الان ۲ هفته است مصرف نکردم و حالا احساس میکنم وضعیت زودانزالیم بدتر شده.
  میشه راهنمایی کنین؟؟؟

  در ضمن من هنوز ازدواج نکردم و رابطه جنسی هم نداشتم( ولی بعد از مصرف قرص ها با تحریک شدن و نعوظ آلت، بدون اینکه بتونم کنترلش کنم، ارضا میشم)

  پاسخ
  تیم محتوای پزشک خوب مهر ۴, ۱۴۰۲ - ۱:۳۲ ب٫ظ

  سلام و درود، پاروکستین ممکن است عوارض جنسی داشته باشد اما معمولا منجر به دیر انزالی می شود. با توجه به اینکه این مسئله از قبل برای شما وجود داشته توصیه می کنیم ابتدا با مراجعه به پزشک دلایل پزشکی را بررسی کنید و در صورت نیاز با یک روانشناس نیز مشورت کنید.

  پاسخ
  ناشناس شهریور ۱۷, ۱۴۰۲ - ۳:۰۷ ق٫ظ

  سلام خسته نباشین این دارور تا چند وخت میتوانیم استفاده کنیم دوز دارویه من ده میلی گرم هست ولی من نصفه میکنم یعنی پنج میلی گرم میخوزم هر روز ؟؟ ممنونم

  پاسخ
  تیم محتوای پزشک خوب شهریور ۱۸, ۱۴۰۲ - ۱۲:۳۱ ب٫ظ

  سلام این دارو به صورت بلند مدت هم مصرف می شود اما با نظارت پزشک. برای ادامه مصرف می بایست با روانپزشک مشورت کنید تا شرایط رو بررسی کنند؛ ممکن هست بهبود یافته باشید.

  پاسخ
  فرشته شهریور ۱۳, ۱۴۰۲ - ۲:۴۷ ق٫ظ

  سلام ممنونم بابت مطلب بسیار خوبتون . من مشکل اضطراب دارم دکتر برام دپاپاکس تجویز کردن . الان پرش عضلات و لرزش درخواب همیشه دارم . میتونه از عوارض این دارو باشه . ممنونم از راهنمایی شما

  پاسخ
  تیم محتوای پزشک خوب شهریور ۱۳, ۱۴۰۲ - ۴:۲۰ ب٫ظ

  سلام و درود، سپاس از وقتی که برای مطالعه گذاشتید. ممکن است عوارض این دارو باشد اما اگر به تازگی شوع به مصرف دارو کرده اید می بایست چند هفته صبر کنید تا بدن با دارو سازگار شود. عوارض رو با روانپزشکتون در میان بگذارید.

  پاسخ
  maryam شهریور ۴, ۱۴۰۲ - ۱:۳۲ ق٫ظ

  سلام من درحال اقدام به بارداری هستم همسرم پاروکستین مصرف میکنه خواستم ببینم تاثیری داره رو باروری مردان یا ممکنه خطرناک باشه؟

  پاسخ
  تیم محتوای پزشک خوب شهریور ۵, ۱۴۰۲ - ۵:۵۰ ب٫ظ

  سلام و درود، طبق تحقیقاتی پاروکستین بر توانایی باروری مردان تاثیر می گذارد؛ توصیه می کنیم این مورد رو به پزشک همسرتون اطلاع دهید تا راهنماییتون کنند.

  پاسخ
  سحر مرداد ۲۸, ۱۴۰۲ - ۱:۱۶ ب٫ظ

  سلام وقت بخیر من حدود سه سال که پاروکستین مصرف میکنم میخواستم بدونم مصرف این دارو تا همیشه مانعی داره؟؟

  پاسخ
  تیم محتوای پزشک خوب مرداد ۲۸, ۱۴۰۲ - ۴:۴۷ ب٫ظ

  سلام و وقت بخیر، استفاده بلند مدت از این دارو به نظر می رسد امن است و فقط ممکن است اثر اندکی بر دیابت داشته باشد، اما ممکن است نیاز به مصرف طولانی مدت نداشته باشید و بهتر است برای ادامه مصرف یا تنظیم دوز با روانپزشک مشورت کنید.

  پاسخ
  Zahra مرداد ۲۵, ۱۴۰۲ - ۱:۵۸ ق٫ظ

  با سلام و تشکر فراوان از عوامل سایت پزشک خوب بابت زحمات و تهیه مقالات عالی ولی راستش من هنوز هم جواب سوالمو نگرفتم و خیلی تردید دارم؛ من افسردگی مزمن و وسواس فکری و عملی مزمن دارم و به خاطر مشکلات فراوان و شرایط بد زندگی ام طی چند ماه اخیر حالم نسبت به سالهای قبل خیلی بدتر شده جوریکه کاملا بی اشتها شدم و همیشه به خودکشی فکر میکنم ولی عشق به فرزندم مانعم میشه؛ ۹ساله که زیر نظر روان پزشکان مختلف دارو مصرف میکنم ولی هیچ وقت نتیجه نگرفتم و روز به روز بدتر و بدتر شدم؛ حالا دکتر جدیدم انتخاب بین پاروکستین و سرترالین رو به عهده ی خودم گذاشته؛ راستش انتخاب خودم قطعاً پاروکستینه و سرترالین اصلاً به دلم نیست ولی نمیدونم کدومش برام بهتره و حالمو خوب میکنه؟ ممنون میشم صادقانه منو راهنمایی کنین و نظرتون رو به من بگین!

  پاسخ
  تیم محتوای پزشک خوب مرداد ۲۵, ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۴ ق٫ظ

  سلام و درورد، ممنون از نظرات مثبتتون. هر دارو ممکن هست به صورت متفاوتی برای افراد مختلف اثر بگذارد، اگر قبلا یکی از این دو دارو را مصرف نموده اید و با شما سازگار بوده؛ اولویت خواهد بود، هر دارو معایب و مزایای خودش رو خواهد داشت. توصیه می کنیم مطلب سرترالین رو هم مطالعه بفرمائید. چنانچه افکار خودکشی رو تجربه می کنید حتما این موضوع رو با روانپزشکتون در میان بگذارید. همچنین بهتون توصیه می کنیم که در کنار مصرف دارو، مراجعه به یک روانشناس رو هم مد نظر قرار بدید.

  پاسخ
  ناشناس مرداد ۲۲, ۱۴۰۲ - ۲:۳۰ ق٫ظ

  سلام من آرین هستم بدون تجویز دکتر میشه این دارو مصرف کنم

  پاسخ
  تیم محتوای پزشک خوب مرداد ۲۲, ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۱ ق٫ظ

  سلام و وقت بخیر، خیر؛ مصرف پاروکستین بدون نسخه پزشک و بدون نظارت او توصیه نمیشه چرا که می بایست اثرات دارو در شما طی ویزیت ها بررسی بشه، دوز دارو ممکنه نیاز به تنظیم داشته باشه.

  پاسخ
  آرین مرداد ۱۶, ۱۴۰۲ - ۲:۴۴ ق٫ظ

  سلام، روانپزشک من ماه اول آسنترا و و تیوریدازین تجویز کرد و از ماه بعد دپاپکس و کلومیپرامین هم بهش اضافه کرد که البته در هفته اول باید با دوز پایین مصرف کنم(نصف-و البته آسنترا بعد از دو هفته دیگه باید قطع بشه). الان شما فرمودید که با تیوریدازین و دارو های دیگر ضد افسردگی تداخل داره، من الان چیکار کنم؟ تداخل تیوریدازین و دپاپکس جدی هست؟

  پاسخ
  تیم محتوای پزشک خوب مرداد ۱۶, ۱۴۰۲ - ۳:۰۴ ب٫ظ

  سلام همراه گرامی، اگر پزشک این دو دارو رو باهم تجویز کردن قطعا دوزهای مناسب رو در نظر گرفتند و مصرفشون تحت نظر پزشک موردی نداره. در صورت وجود نگرانی در این مورد میتونید مجدد با پزشکتون مشورت کنید.

  پاسخ
  محمد مرداد ۶, ۱۴۰۲ - ۴:۳۲ ب٫ظ

  سلام من یکماه داروی پارکستین ۲۰ برای درمان زود انزالی استفاده کردم عالی بود الان یکماه قطع کردم به مشکل نعوظ و شلی آلت وسط رابطه میشم لطفا راهنمایی کنید خیلی نگرانم

  پاسخ
  تیم محتوای پزشک خوب مرداد ۷, ۱۴۰۲ - ۱۱:۲۰ ق٫ظ

  سلام و درود، ابتدا این نکته حائز توجه است که این مشکل می تواند علل دیگری نیز داشته باشد. همچنین قطع ناگهانی این دارو توصیه نمیشه، با این وجود که پاروکستین برای زود انزالی نیز کاربرد دارد، عوارض های جنسی نیز دارد. توصیه میشه به یک روانپزشک مراجعه کنید و مشکل را به طور کامل شرح دهید تا اگر مجدد نیاز به مصرف دارو بود تحت نظر پزشک دارو را مصرف کنید.

  پاسخ
  سارا مرداد ۲, ۱۴۰۲ - ۱:۵۲ ب٫ظ

  سلام من پاروکستین مصرف میکنم یبوست گرفتم دکترم هم نیستش تا اخر تابستون چی مصرف کنم مشکلم برطرف بشه

  پاسخ
  تیم محتوای پزشک خوب مرداد ۲, ۱۴۰۲ - ۳:۰۴ ب٫ظ

  سلام وقت بخیر،افزودن مواد غذایی حاوی فیبر بیشتر، مانند لوبیاها و سبزیجات برگدار، و هیدراته ماندن به پیشگیری از یبوست کمک می کند. اگر راهکارهای خانگی پاسخگو نبود توصیه میکنیم به پزشک مراجعه کنید تا در صورت لزوم روش های دیگر مانند دارو برای شما انجام شود.

  پاسخ
  معصومه مقدسی تیر ۳۱, ۱۴۰۲ - ۱:۵۲ ب٫ظ

  سلام من یک ماه از لوکسیم ۲۰ استفاده کردم برا پانیکم ولی دارو رو قطع کردم الان استرس و اضطراب گرفتم رفتم دکتر برام نوشت ولی استفاده نکردم بدتر شدم الان علت اینه ک دارو استفاده نکردم دکتر گفت تا پنج ماخ بخورم ولی نخوردم

  پاسخ
  تیم محتوای پزشک خوب مرداد ۲, ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۷ ق٫ظ

  سلام همراه عزیز، قطع ناگهانی این دارو ممکن هست عوارضی رو به همراه داشته باشه و باید تحت نظر پزشک قطع بشه، توصیه میشه با نظارت پزشک این دارو رو مصرف کنید.

  پاسخ
  سعید تیر ۲۳, ۱۴۰۲ - ۶:۱۰ ق٫ظ

  سلام وقت بخیر
  یه سوال داشتم پاروکستین و داپوکستین تداخل دارویی دارند؟

  پاسخ
  تیم محتوای پزشک خوب تیر ۲۴, ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۹ ق٫ظ

  پاروکستین و داپوکستین هر دو اثر قابل توجهی در افزایش مدت انزال و دفعات رابطه جنسی در بیماران مبتلا به انزال زودرس دارند، چنانچه هر دو دارو را برای زودانزالی مصرف می کنید توصیه میشه با پزشک مشورت کنید.

  پاسخ
  M.n تیر ۸, ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۱ ق٫ظ

  با عرض سلام و ادب
  ببخشید من ۵ ماهه که از داپوکستین ۲۰ میلی جهت درمان زود انزالی استفاده میکنم بسیار نتایج خوبی رو داشته . تنها مشکلی که هست بعد از قطع ۲ الی ۳ روزه آن به نظر جریان الکتریکی با حرکت اندام بدن در من به وجود میاد. واقعا سخت و غیر قابل درک هستش . میخواستم بدونم طبیعی هست؟ و این که تا چند سال ادامه داره ممنون🙏🙏

  پاسخ
  یاسمن اکبرزاده تیر ۸, ۱۴۰۲ - ۳:۱۳ ب٫ظ

  سلام همراه گرامی همونطور که در متن هم اشاره شده، این مورد ممکن هست از عوارض قطع مصرف پاروکستین باشه، این دارو رو می بایست تحت نظر پزشک و به تدریج قطع کنید. برای همین اگر این دارو برای شما موثر بوده، در مورد نحوه صحیح و دوز لازم برای شما با یک پزشک مشورت کنید.

  پاسخ
  محمد رضا لطفی تیر ۴, ۱۴۰۲ - ۳:۴۱ ب٫ظ

  عرض ادب و احترام. حدود دو ساله طبق تجویز پزشک از پاروکستین با دوز ۴۰mg در روز استفاده میکنم که از حدود چهل روز پیش دوز مصرف به ۶۰mgدر روز رسید. ( طبق تجویز پزشک). حدود ده روزه که داری عصبانیت بسیار شدید و غیر قابل کنترل ، تحریک پذیری بالا و خوی و خلق تهاجمی شدم. ایا این علائم میتونن از افزایش دوز مصرف روزانه پاروکستین باشه ؟؟؟؟؟ ممنون و سپاسگزارم.

  پاسخ
  یاسمن اکبرزاده تیر ۵, ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۶ ق٫ظ

  سلام وقت بخیر، مواردی که فرمودید در عوارض جدی این دارو ذکر شده اما معمولا یک الی ۲ هفته بعد از مصرف عوارض جانبی رو احساس خواهید کرد، اینکه بعد از یک ماه این علائم رو داشتید ممکن هست علل دیگری نیز داشته باشند اما توصیه می کنیم در ویزیت بعدی با پزشک در مورد علائمی که داشنید صحبت بفرمایید ممکن هست نیاز به تغییر دوز باشه

  پاسخ
  ناشناس خرداد ۲۸, ۱۴۰۲ - ۱:۳۸ ق٫ظ

  سلام ببخشید برای زود انزانی چه دارویی رو توصیه میکنید ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
  یاسمن اکبرزاده خرداد ۲۹, ۱۴۰۲ - ۱:۱۲ ب٫ظ

  سلام و وقت بخیر، داوری مناسب شما باید توسط پزشک و بعد از بررسی سابقه پزشکی، بیماری های زمینه ای، سن، شرایط و… تجویز شود. اما در حالت کلی یکی از پر مصرف ترین داروهای زودانزالی، قرص داپوکستین است: https://pezeshkekhoob.com/blog/dapoxetine/

  پاسخ
  مرتضی خرداد ۲۷, ۱۴۰۲ - ۹:۴۴ ب٫ظ

  سلام.
  وقت بخیر.
  بنده ۵ سالی هست که لوکسیم ۲۰ استفاده می کنم.
  به قدری مشغلم زیاده که دو ساله نتونستم به دکتر مراجعه کنم.
  الان هم اگه یه روز لوکسیم نخورم دچار سرگیجه میشم که بعد از مصرف ظرف یک ساعت سرگیجم برطرف میشه.
  میشه راهنمایی بفرمایید.

  پاسخ
  یاسمن اکبرزاده خرداد ۲۹, ۱۴۰۲ - ۱:۱۷ ب٫ظ

  سلام و وقت بخیر، توصیه میکنیم برای تنظیم دوز مصرفی یا قطع مصرف در صورت نیاز، حتما با یک پزشک مشورت کنید، چرا که داروهای روانپزشکی برای ادامه مصرف یا قطع نیاز به بررسی مدوام متخصص دارند. در صورت مشغله زیاد شما میتونید به صورت آنلاین هم با پزشک مربوط در ارتباط باشید: https://pezeshkekhoob.com/psychiatrists/has-phone-consult

  پاسخ
  ایمان صابری خرداد ۲۰, ۱۴۰۲ - ۶:۵۷ ب٫ظ

  با سلام من مشکل زود انزالی شدید دارم. ۴۴ سالمه و دکتر مصرف پاروکستین ٢٠ بمدت ١ ماه رو برام پیشنهاد کرده. آیا با این دوز مشکل بطور کامل حل میشه با موقتی هست؟

  پاسخ
  یاسمن اکبرزاده خرداد ۲۲, ۱۴۰۲ - ۲:۵۸ ب٫ظ

  سلام، پاروکستین به زود انزالی کمک می کند، اما هیچ درمان دائمی برای آن وجود ندارد. با این حال، استفاده از داروهای مختلف، از جمله مکمل‌ها، محلول‌های موضعی و ورزش و رواندرمانی رضایت جنسی شما را افزایش خواهد داد.

  پاسخ
  مرضیه خرداد ۱۷, ۱۴۰۲ - ۱:۵۴ ب٫ظ

  سلام من الان ۳ سال هست که پارکستین مصرف میکنم به خاطر مشکل پنیک والان نزدیک به دوسال هست کا به پزشک مراجعه نکردم وهیچ مشکلی ندارم البته دوز خیلی کم استفاده میکنم واحساس میکنم با بودن قرص حالم بهتره آیا این دور مصرف طولانی باعث نمیشه اتفاقی بیوفته؟یا عوارض داشته باشه

  پاسخ
  یاسمن اکبرزاده خرداد ۱۹, ۱۴۰۲ - ۷:۱۶ ب٫ظ

  سلام و وقت بخیر، پیشنهاد میکنیم به پزشک مراجعه کنید چرا که متخصص با بررسی مجدد وضعیت و شرایط شما تصمیم میگیرد که به مصرف دارو ادامه دهید یا خیر و در صورت ادامه مصرف، آن را با چه دوزی مصرف کنید. همچنین از قطع خودسرانه داروهای روانپزشکی خودداری کنید و چنانچه قصد قطع آن را داشتید برای جلوگیری از بروز عوارض یا عود اختلال، با پزشک مشورت کنید.

  پاسخ
  محمد خرداد ۷, ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۳ ب٫ظ

  باسلام
  من به شدت خجالتی م طوری که بر تموم جنبه های زندگیم تاثیر منفی گذاشته! داروی پاروکستین میتونه برای رفع مشکلم کمک کنه ؟

  پاسخ
  یاسمن اکبرزاده خرداد ۱۲, ۱۴۰۲ - ۱:۵۵ ب٫ظ

  سلام همراه گرامی، موردی که فرمودید بسیار کلی هست و برای بررسی جزئیات مسئله شما می بایست به متخصص روانشناس و روانپزشک مراجعه بفرمایید تا با ارزیابی صحیح و تشخیص حرفه ای به موردی که فرمودید رسیدگی بشه.

  پاسخ
  ناشناس اردیبهشت ۲۳, ۱۴۰۲ - ۵:۲۲ ب٫ظ

  مقالاتتان درخصوص داروهابسیارارزشمندوعالی است

  پاسخ
  یاسمن اکبرزاده خرداد ۸, ۱۴۰۲ - ۱:۵۸ ب٫ظ

  ممنون از همراهی شما

  پاسخ
  هومن مزارعی مرداد ۲۵, ۱۴۰۲ - ۲:۰۰ ق٫ظ

  باسلام مرسی از شما بابت پاسخ تمامی مخاطبین

  پاسخ
  تیم محتوای پزشک خوب مرداد ۲۵, ۱۴۰۲ - ۱۱:۲۹ ق٫ظ

  سلام و درود، سپاس از همراهی شما.

  پاسخ
  ناشناس اردیبهشت ۹, ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۳ ب٫ظ

  ممنون از مقاله خوبتون و اطلاعات مفید

  پاسخ
  یاسمن اکبرزاده خرداد ۸, ۱۴۰۲ - ۱:۵۸ ب٫ظ

  سپاس از بازخورد شما

  پاسخ
  سعید مرداد ۲۱, ۱۴۰۲ - ۲:۱۹ ب٫ظ

  سلام و درود خواستم بدونم پاکسیل خارجی با ایرانی از لحاظ کیفیت درمانی تفاوتی با هم دارند؟

  پاسخ
  تیم محتوای پزشک خوب مرداد ۲۲, ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۸ ق٫ظ

  سلام همراه محترم، برخی افراد با برندهای متفاوت پاروکستین، تجربه متفاوتی دارند و ممکن هست از فرد به فرد متفاوت باشه.

  پاسخ
  Ali شهریور ۲, ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۶ ق٫ظ

  سلام وقت بخیر….ضمن تشکر ازراهنمایی های خوب شما درپاسخ به سوالات مطرح شده…من قرص ولمن هرشب یک عدد مصرف میکنم ورزانه مرتب قرص دپاپکس۲۰مصرف میکنم(جهت درمان زود انزالی)دوسوال۱_آیا مصرف این دوقرص اختلال دارویی یاعارضه خاصی برام نداره؟ ۲_آیا مصرف این قرصهاباعث چاقی نمیشه ….اگه باعث چاقی میشه راهکارچیه؟

  پاسخ
  تیم محتوای پزشک خوب شهریور ۲, ۱۴۰۲ - ۸:۰۳ ب٫ظ

  سلام و درود ممنون از نگاه شما، در تداخلات قرص دپاپکس به ویتامین ها و مکمل ها اشاره نشده است اما برای اطمینان بیشتر می توانید با یک پزشک یا داروساز مشورت کنید. پاروکستین و قرص های مکمل در مورادی ممکن است منجر به افزایش وزن بشود که در این خصوص می بایست یا با پزشک مشورت کنید تا راهکارهای مناسب به شما چیشنهاد کنند یا فعالیت بدنی داشته باشید.

  دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب